BUITENLAND. BINNENLAND. België. Frankrijk. Rusland. Duit schland. GEMENGD NIEUWS. Rechtszaken. licht en den glans dier Zon voor een wijle verduisteren, aan haar is de eindtriumf verzekerd. Sterk in dat geloof, kunnen wij het ergste dragen, omdat het genot van het heerlijkste en zaligste ons gewaarborgd is. Meer dan tien duizend huizen zijn te Brussel en in de voorsteden te huren of te koop. Het mislukken der onderneming-Mosnier zal dien toe stand nog verergeren. Twee oudjes, de echtgenooten Dessaucy, welke alleen een kamer te Chenée bewonen, hadden de kachel nog eens goed opgestooktvóór zij gingen slapen. Den andeven dag vonden de buren de oude vrouw dood in haar bed, naast haar echt genoot, die nog slechts eenige flauwe teekenen van leven gaf, en eenige dagen later is overleden. De twee oudjes waren door den steenkolendamp die uit de kachel kwamgestikt. Het socialistisch blad, de Avant-Garde, in Zwitserland opgehevenzal te Parijsvolgens de verzekering van een ander Zwitsersch radicaal bladvoortgezet wordennaast de Marseillaise en de Lanterne. Tot de mogendheden die aan de Zwitsersche regeering de opheffing van dit blad verzochtenbehoorde Frankrijk niet. De Tablettes vragen of de regeering zoover zal gaan van, ten believe der communards, de Avant-Gardein de Zwitsersche republiek zelfs niet geduldte Parijs toe te laten Al de officieren van Bec-Mellouinde twee militaire paarden-artsen niet uitgezonderdzijn om welke reden weet men nietna eerst met 30 dagen kamerarrest te zijn gestraftop non-acti viteit gesteld. Te vergeefs tracht men naar de redenenwelke ot dezen maatregel geleid hebbente gissen het eheim blijft met een dichten sluier bedekt. De Morning-Post verneemt, dat de czaar voornemens is belangrijke wijzigingen te brengen in het despotisch regeerstelsel. Tot nu toe is de czaar zooals men weet, absoluut autocraat, die zonder verantwoordelijke ministers en zonder volks vertegenwoordiging regeert; eerst voor eenige jaren werd er de lijfeigenschap der boeren afgeschaft. Thans moet de czaar aller Bussen omgaan met het plan om eindelijk eens 't laatst van allen, nu de Sultan reeds is voorgegaan een grond wet aan zijn volk te geven en afstand te doen van 't despotisch gezag. Graaf Schuwaloff, minis ter van Buitenl. Zaken, zou de man zijn, die aan 't hoofd van deze hervormings-beweging staat. Wij zullen zien. Op het spoorweg-postkantoor te Deutz is laatst eden Vrijdag de zak met geld, bestemd ter ver zending langs de lijn Keulen-Hannover, gestolen. Daar ook de aanteekenbriefjes waren ontvreemd, wist men niet dadelijk het juiste bedrag op te geven. Bij inzage der lijsten bleek het ongeveer 300.000 mark te zijn. De Frankf. Ztg. is door den Gouverneur van Elzas-Lotharingen aldaar verboden; tegelijkertijd trof het katholieke dagblad van Bonn het Vater- land, dat in Elzas-Lotharingen meer dan 4000 abonnés telde, een zelfde lot. Dezer dagen werd in het Huis van afgevaar digden door den heer Jazdzewski een klacht in gebracht, wegens de willekeurige wijze, waarop de politie en de administrative ambtenaren zich jegens de Katholieke bevolking in de oostelijke provin ciën van den Staat gedragen. Omtrent de gemeente in Groningen, wier naam zelf het meest aan eene tapperij doet denken Bier-rum werd dezer dagen verhaalt, dat niet tegenstaande zij 2000 ingezetenen telde, geen enkel huis waar sterke drank verkocht werd, daar te vinden was. Thans wordt dat bericht aangevuld met de mededeeling, dat er in Bieruin 8800 in gezetenen zijn, maar slechts 500 in het dorp wonen, en dat het gemeentehuis zelf eene herberg is! Voorts zijn er volgens de aanvulling nog ver scheidene kroegjes en winkeltjes, waar sterke dran ken te koop zijn. Eenmaal was Sexbierum beroemd om den kran- ken bedlegerigen kiezer, in de parlementaire adviezen van Groen van Prinsterer vermeld, die zich op eene baar naar de stembus liet dragen. Wie weet, zoo de couranten uit die dagen ook zoo veel ijver aan den dag hadden gelegd om elkanders berichten te controleeren en tegen te spreken, of dan niet eveneens zou zijn gebleken, dat de kranke kiezer slechts aan hoofdpijn of dergelijke kwaal leed en zijn baar een kruiwagen was geweest, dien hij voor het stembureau had laten st ua. Maar onze periodieke pers deed toen minder aan historische kritiek. Feitelijke medeplichtigheid wordt gestraft, maar er is een zedelijke, welke zich, helaasal te zeer in straffeloosheid verheugt. Indien bijv. de veld wachter van 's Heerenhoek de betrekking is vacant; men zegge het voort! die f 350 per jaar salaris ontvangt, zich laat omkoopen, of op een andere ongeoorloofde wijze zijn inkomen tracht te vermeerderen, zijn dan zij, die den man zulk een slechte bezoldiging geven, dat hij er zelfs zonder vrouw en kinderen niet van kan leven, niet de zedelijke en strafbare medeplichtigen van den be zweken ambtenaar Of meent men misschien dat renteniers uit liefhebberij veldwachter te 's Hee renhoek zullen worden, of dat iemand slechts de eer behoeft te genieten van veldwachter te zijn, om, met een minimum van voeding kleeding en verstoken van iedere geriefelijkheid des levens, trouw zijn plicht te vervullen? Waarlijk er hapert nog veel aan het raderwerk onzer maatschappij Een man en een vrouw, beiden van een gezond en sterk gestel, zijn even oud. Wie hunner zal waarschijnlijk het eerst sterven? De Gotha'sche Levensverzekering-maatschappij antwoordt: de man. Volgens de sterftetafels toch is de gemiddelde leeftijd dien de man bereikt ruim 60, die der vrouw ruim 65 jaar. Mensclien die uit ondervinding kunnen spreken komen langzamerhand tot de erkenning, dat de kunstboter lang niet die goede eigenschappen be zit, welke men er aan toeschrijft, liet is dan ook zeer opmerkelijk, dat de verkoop van dit vet zulk een vaart neemt. Het schijnt hiermee te gaan ais met zoo menige zaak, door den tijdgeest in het leven geroepeneerst wordt er een overdreven gebruik van gemaakt, maar later keert men eenvoudig tot het vroegere natuurlijke terug. Al is de kunstboter op het oogenblik nog onschadelijk voor de gezondheid, toch eet men duur vet, omdat de bestanddeelen er van verre moeten onderdoen voor die der natuurboter; en wij betwijfelen dan ook zeer, of de fabrikant van kunstboter, niette genstaande hij zijn waar hoog aanprijst en misschien rijk kan worden door dit fabrikaat, wel ooit één kilo voor eigen gebruik heeft genomen. Velen meenen, dat „flinke vorst" gezonder is dan het weder dat wij in den laatsten tijd hebben. Het Rott. Nhl. noemt die „stoute hypothese" een „dwaalbegrip" hetwelk dan tochmeenen wij, door vele geneeskundigen wordt gedeeld en voert als „krachtig woord tegen die dwaling" eenige statistieke gegevens aan. Daaruit (lan blijkt, dat de grootste sterfte in de koude maanden valt. Een paar heldere koude Januari- ot Februari-dagen - zoo citeert het blad uit het gevoelen van Kolb vernietigen dikwijls in één week het bestaan van 1000 ot mcei meu- schen hoven het gewone sterfte-cijfer in een enkele stad als Londen. Moser's statistiek van den levensduur wijst aan, dat de grootste sterfte in het koudste jaar (1828) en de kleinste sterfte in de warmste jaren (1818 en 1825) voorkwamen. Van ochtend kwam er een jongske bij ons be delen. Hij liep op zijn bloote voetjes en bibberde van de kouofschoon hij een met dons gevoerde winterjas aan had. „Ik heb 't zoo koudlispte hijen ik heb nog niets gegeten en van nacht moet ik onder den blooten hemel slapen. „Maar waarom werk je dan niet, kleine land- looper? vroegen wij. „Och dat kan ik niet, ik ben in de wereld bestemd om te zwerven 't Was namelijk een musch, die tegen ons venster kwam pikken. Strooi dan wat kruimels in de vensterbank. Van den zomer zullen de vogeltjes u danken met hnn gezang en de plantsoenen opvroolijkenwaar ge zoo gaarne gaat wandelen. Utrecht, 19 December. Een heer beklaagde zich gisterenavond op het station van den Bijn- spoorweg alhier, dat in de eerste klasse wacht kamer, in zijn wachtkamer, reizigers waren ge zeten, in wier bezit hij o schande! slechts 3de kl. kaarten had gezien. Een portier werd onmiddellijk afgezonden om die overtreders te verwijderen en ontdekte, na eerst de biljetten der andere aanwezige reizigers te hebben gevraagd ten slotte drie geestelijke vrouwen, liefdezus ters die naar de gewoonte dier vrouwen rustic in een hoek van het vertrek zaten en in derdaad slechts 3de kl. kaarten konden vertoonen. Zij voldeden gewillig aan het verzoek van den portier, die dezen harden plicht vervulde, en verlieten de wachtkamer. De barmhartige klager smaakte de voldoening de vrouwen, die zich uit naastenliefde zooveel opoffering getroostenop de steenen stoep (die zij boven de drukke 3de klasse wachtkamer verkozen) gedurende een half uur van koude te zien verkleumen. Jammer dat oiis de naam van den klager niet ter oore is gekomen. Zulk een held dient met naam en toenaam aan de vergetelheid ontrukt te worden. De Amsterdamsche politie-verordening schrijft voor, dat handkarren van schellen moeten zijn voorzien (als er sneeuw ligt). Een „geestige" kruier reed nochtans gisteren eeu heer en een paar kinderen aan, omdat hij aan zijn kar had be vestigd een microscopisch belletje van een klein honde-halsbandje. „Bij het maken van reglementen kan m;o er nooit voldoende aan denkenmet welk een w - willend publiek de politie vaak te doen heeft' zegt het Hbl. Amsterdam20 December. Gisteren is alhier ten overstaan van den notaris mr. J. F. Wertheim de akte van oprichting verleden der naamlooze vennootschap de Amsterdamsche Stoomvaart- ver- eeniging, die zich de exploitatie van een stoom- bootdienst tussehen Amsterdam en Londen ten doel stelt. Voor het gala-bal, dat alhier bij 's Konings huwelijk ten Hove zal gegeven wordenzullen niet minder dan 1600 uitnoodigingen worden gedaan. Deventer, 20 December. Men is in deze streek thans weder druk bezig met het graven van oer of ijzerertshetwelk voor hooge prijzen voor Duitschland wordt opgekocht. Behalve dat hier door aan vele handen werk wordt verschaft worden de landerijen er beter door en worden er steeds woeste gronden ontgonnenterwijl de eige naars dier landerijen geld genoeg voor hunne oer ontvangen om er mestspecicn voor te koopen. Delft, 19 Dec. Eergisteren overleed alhier, na een welbesteed en nuttig leven, in den hoo- gen ouderdom van bijna 99 jaar, de heer P. van der Schaft sr.die omstreeks 7 0 jaren lang on derwijzer alhier is geweest. Ook de kadets dei- vroeger hier gevestigde Milit. Academie en de leerlingen der Latijnselie School genoten van zijn groote kennisdoor zijn onderwijs in de lioogere studievakken. Ongeveer 8i/2 jaar genoot de waar dige grijsaard thans, liefderijk verpleegd, een welverdiende rust. De heer v. d. S. was den llu Mei 1780 te Schiedam geboren. De Gemeenteraad van Beemster schijnt de kaas van Wouter Sluis niet lekker te vinden; op een verzoek van dien heer, om voor het bouwen van een zuivelschool met kaasfabriek, grond van die gemeente in erfpacht te erlangen, is afwijzend beschikt. Te Oosterhesselen zijn twee schaatsenrij ders tegen elkander aangereden. Een hunner viel en werd zóó zwaar gewond, dat hij kort daarna is overleden. De Hollandschc IJzeren Spoorwegmaatschap pij vervoerde dit jaar niet minder dan 25,881 Sinterklaaspakjes. Gelijk wij onlangs mededeelden, is het be stuur der ijsclub Thialf te Zaandijk voornemens in den loop van dezen winter een tentoonstelling- van schaatsen te houden. In den thans verzon den uitnoodigingsbrief om daaraan deel te nemen, worden ook schaatsen uit vroegere eeuwen of in onbruik geraakte modellen tot opluistering dei- tentoonstelling in bruikleen gevraagd. Een Harlinger koopman had Vrijdag te Leeuwarden op de markt 5 paarden gekocht, welke hij aan twee drijvers toevertrouwde, die ze naar Harlingen zouden overbrengen, vanwaar ze verder per stoomboot zouden vervoerd wor den. De drijvers kwamen evenwel niet op tijd te Harlingen aan en al spoedig bleek het den teleurgestelden koopman, dat zijne 5 paarden on derweg waren verkocht. De politie te Leeuwar den, met het gebeurde in kennis gesteld, mocht er weldra in slagen de ontrouwe veedrijvers op te sporen, die natuurlijk van de onrechtmatig verkregen gelden reeds goeden sier hadden ge maakt; het grootste gedeelte van het geld kwam echter nog terecht. Eergisteren-middag geraakte aan het Vrouw- j utteland te Delft, door de gladheid, eene slede in het water, waarin twee kinderen van 4 en 6 jaren waren gezeten. Met veel moeite werden zij gered. Eén der personen, die daartoe te wa ter sprong, verkeerde zelf in groot gevaar, daar hij niet kon zwemmen; hij werd echter door de toeschouwers op den wal geholpen. Een der sigaren-magazijnen van de firma Boele te Amsterdam zal met eleetrisch licht wor den verlicht. Ook het district Kinderdijk der Vereeniging Eigen Hulp heeft zich-zelf aan den dijk gezet en is tot zijn vaderen verzameld. Wat zal de telegraafbode ten aanzien der Nieuwjaarsgiften moeten doen als hij tevens brie venbesteller is? Dit is zeer eenvoudig antwoordt de Arnh. Ct. als telegraafbode wenschen of vragenwat hem niet is verbodenen als brie venbesteller de gift ontvangen, tenzij de persoon in qnaestie wat wij niet gelooven zulk een nauwgezet geweten had, dat hij niet wenschte omdat hij brievenbesteller is en niet aannam om dat hij telegraafbode is. Ter overdenking voor lien, die bij gladheid der stralen niet of te zuinig zand of asch strooien: Te Botterdam heeft iemand, door deze zorge loosheid of luiheid een arm gebroken. Gedep. Staten van Zuidholland hebben beslist dat de heer A. W. Sijthoff, boekdrukker en uitge ver te Leiden, molenaar is tegen wil en dank. Molens zijn, naar het oordeel van Gedep. Staten volgens de Patentwet niet alleen die toestellen, welke malen, maar alle werktuigen, die dooreeniger lei bij de wet voorziene kracht in wentelende be weging worden gebracht. Naar men verneemt, bedraagt aantal personen, die te Amsterdam aan der licht 'ui len deelnemen bij gelegenheid van o oir,si van HH. MM. den Koning en de Koningin, omstreeks 7000, verdeeld over verschillende corporaties. Het voornemen bestaat om de plaatsen in de schouw burgen bij de gratis-volksvoorstelling in de eerste plaats voor deze personen en hunne vrouwen be schikbaar te stellen. Te Sneek is gisteren een elfjarige knaap door het ijs gezakt en verdronken. Gisteren heeft zich te Amsterdam een man van ongeveer 64-jarigen leeftijd zoozeer te buiten gegaan aan den sterken drank, dat hij het met den dood moest bekoopen. Door den goederentrein S of den laatsten personentrein van den Oosterspoorweg is een man overreden, zich noemende Heilsbergen, wonende in de Lauwerecht, te Utrecht. Het lichaam heeft verschillende verminkingen ondergaan (de beide beenen zijn gedeeltelijk verbrijzeld), De man is per lorrie door liet wegpersoneel aan het station Maliebaan gebracht en aldaar door de politie in ontvangst genomen. Bij zijn aankomst aan het station leefde de man nog, doch, naar wij vernemen is hij heden ochtend overleden. Het heeft Z. M. de Koning behaagt aan den heer W. K. Schubert, boomkweker te Naarden, op het daartoe tot Z. M. gericht verzoek, vergunning te verleenen, dat de uitmuntende nieuwe anpel, door genoemden boomkweeker tentocugestcH ter plantenbeurs, te Amsterdam, op 23 Qc. der. naam te mogen geren van „Koning" Kmra'n." Het pas te Middelburg verschijnend blaadje Zeelandia heeft het erg te verantwoorden. Nauwe lijks is er proces-verbaal opgemaakt tegen den uitgever door den brigadier van Sluis en nu weer werd door den burgemeester van Heille een klacht ingediend, wegens laster tegen iemand, die hem in Zeelandia heeft aangevallen. - Maandag-morgen is ecu oer arbeiders aan den le Lent te maken dijk, voor den spoorweg- ArnhemNijmegen, door een noodlottig toeval onder een der onophoudelijk heen en weer rij dende zandtreinen geraakt, met het ongelukkig gevolg, dat zijn rechterbeen werd verbrijzeld, en hij daarenboven nog vele kwetsuren bpkwam. Hoewel de ongelukkige dadelijk naar het B. K. ziekenhuis te Nijmegen werd overgebracht en hem geneeskundige hulp werd verleend, bestaat er sreen hoop op herstel. lien bijna 80-jarige man te Siltard had 11. Maandag het ongeluk, uit de kerk komende, door de gladheid uit te glijden en zijn nekbeen te bre ken. Na in een nabijzijnd huis te zijn gebracht, overleed hij eenige oogenblikken daarna. Het geschenk, door de gemeeute Amsterdam Z. M. den Koning ter gelegenheid van zijn aan staand huwelijk aan te bieden, zal bestaan uit een zilveren tafel-middenstuk. De eerste wijn uit oranjeappels is thans op de markt te Valencia, in Spanje, aangevoerd. Men heeft van dezen nieuwen wijn drie soorten, een van deze mousseert. Alle drie zijn aangenaam van smaak, hebben eene fraaie kleur en zijn tamelijk krachtig. De daglooner S. Pleiter, te Heercis, verloor een koe aan miltvuur. De slachter J. van der Bend, buiten de Sassenpoort te Zwolle, kocht die koe voor J' 39hakte het lijk in vier stuk ken en voerde het zoo heimelijk de stad in. Maar de politie was nog slimmer, maakte proces verbaal op en nam het zieke vleesch in beslag. ABNHEM, 20 Dec. De krijgsraad heeft uit spraak gedaan in de onlangs gemelde zaak van den diefstal van 300, gepleegd dooreen mi neur, en dezen veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf. Zijn kameraad, die met hem naar Arnhem vertrok, is met 2 maanden gevangenis gestraft- STEDELIJK NIEUWS. Haarlem. De hoofdelijke omslag dezer gemeente bedroeg dit jaar 84000 naar 2,8 procent van de vermoedelijke vertering die dan van de ruim 4000 belastbare per sonen drie millioen gulden bedraagt, en dat wil dus zeggendat ieder van die huisgezinnen door elkander, 's jaars zoowat 800 gld.zegge achthonderd gulden, ver teert. Is dat niet de grootste dwaasheid en de zotste onzin die er verkondigd kan wor den? Wat schiet er voor voeding, kleeding over, als ieder gezin- door elkander maar 300 's jaars aan huishuur betaalt? Naar die maatstaf wordt hier in Haarlem hoof- delijken omslag geheven en dat kohier wordt door B. en W. opgemaaktdoor den raad dezer gemeente vastgesteld, en door gedeputeerde Staten van Noordholland goed gekeurd! Den 17en December jl. is ter terechtzitting van de Arr. llegtbank te Haarlem (civiele kamer) beëedigd als makelaar de Heer J. Breet Cz.te Zaandijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2