lMNlVE NLAND. Duitschland. Engeland. Italië. Spanje. Frankrijk. Rusland. Amerika. GEMENGD NIEUWS. der Kamer bijwoonden, tengevolge van de sneeuw die de ijzeren wegen belemmerd, den nacht in den trein moeten doorbrengen; zij zijn langs Char- eroi in de hoofdstad aangekomen. Men meldt uit Cornesse een verschrikkelijk ongeluk. De echtgenoote L. R.... aldaar, had de twee naast elkander liggende slaapkamers harer woning verwarmd, en zich daarvoor van houts kolen bediend. Wat er verder gebeurd is weet men niet, doch den volgenden morgen vond men zes personen der familie 11., verstikt, namelijk vijf kinderen en eene oude tante. Yan eene fa milie van tien personen, blijven er nog slechts vier over: de ouders en twee kinderen, welke sa men op een derde kamer sliepen. Het is de moe der zelf, die de verschrikkelijke ramp ontdekt heeft. Te Landen, nabij het station, heeft een groot ongeluk plaats gehad. Op het oogenblik dat de notaris Juliet in een huis overging tot eene meu- belverkooping, stortte de vloer der verkoopzaal in en meer dan honderd personen vielen in den kelder. Verscheidene onder hen werden erg ge wond en met gebroken armen en beenen naar hunne woningen teruggebracht. De stoffelijke schade beloopt 1500 fr. De werklieden eener fabriek te Couillet bij Charleroi, hebben bij het ontladen van het schip Ida, in de kajuit de lijken gevonden van de twee broeders Dethier, schippers, die versmacht waren. Onlangs kocht de heer Van den Eynde, een Belgisch verzamelaar, Les deux amis van Meis- sonier voor 120,000 frs., die gelijk gemeld is zijn beroemde Cuirassiers, voor 300,000 frs. verkocht. Men durft dus in Belgie geld geven voor buitengewone kunstwerken. De Gemeenteraad van Crefeld heeft een som van 500 000 mark toegestaan als bijdrage voor den aanleg van het Rijn-Maaskanaal, naar het plan van den heer Henker. Ten einde een onderkomen in de gevangenis te verkrijgen hebben eenige Berlijnsche vagebonden hun toevlucht genomen tot het inslaan van groote ruiten van winkels; met dat doel o. a. een ruit van 450 mark. Een levende doode. Eenige dagen geleden werd een klein dorp, in de nabijheid van Mul- hausen gelegen, in opschudding gebracht door een vrouw, die klagend en weenend en tusscken hart brekende snikken verhaalde, dat haar ongelukkige man, gedurende het middagmaal door eene beroerte getroffen werd en gevallen was, om niet meer op te staan. Iedereen voelde diep medelijden met de arme vrouw en poogde haar te troostendoch vruchteloos! Het verlies was onherstelbaar. Eindelijk brachten eenige inwoners de vrouw naar hare woning terug; men kwam in de kamer waar het lijk van den doode zich bevond, doch er was geen iijk meer te vinden. Ten hoogste verwonderd en niet kunnende begrijpen wat er mocht gebeurd zijn, was men op 't punt overal te zoeken, toen eensklaps de deur van eene naburige kamer gecpend werd, en de doode gewapend met een verschrikkelijk dikken stok te voorschijn kwam. Eer men den tijd had een woord te spreken, viel de doode zijne vrouw aan en diende haar eene vlaag stokslagen toe, die de aanwezigen deed schrikken en die de vrouw schier zonder klagen doorstond. Weldra vernam men wat er gebeurd was. De vrouw, men weet niet om welke reden, had beslo ten zich van haren man te ontdoen, bij middel van het een of ander vergif. Doch zij kon hare misdadige plannen niet verzwijgen en deelde ze meê aan eene buurvrouw, die geen oogenblik aar zelde den man daarvan in kennis te stellen. Deze laatste begaf zich aanstonds naar den apotheker, vertelde hem wat zijne vrouw wilde uitvoeren, en verzocht tevens, dat hij aan zijne vrouw, als zij vergif zou komen halen, een onschadelijk middel zou geven. Zoo gebeurde het dan ook en daaren boven werd den man aangezegd, welken dag het ontwerp zou ten uitvoer gebracht worden. De ver giftigde spijs werd opgediend en met den grootsten' smaak gegeten door den man, die eenige oogen- blikken later stuiptrekkend op den grond vielen, het kon niet anders, onmiddellijk den geest gaf. De vrouw poogde dan den gestorvene op te hangen, ten einde aan een zelfmoord te doen gelooven, doch het lijk woog te zwaar. En 't was op dit oogen blik dat zij huilend naar het dorp liep. Wat er verder gebeurd is, zegt men niet; doch de vlaag stokslagen, door de nog krachtige hand van den doode toegediend, zal ongetwijfeld de vrouw allen lust ontnemen om te herbeginnen. Het oud-Katholicisme gaat zelfs in zijn centrum achteruit, in het groothertogdom Baden, dien veel hoek, waar bij wijze van proefneming alle Prui sische manoeuvres het eerst worden uitgevoerd. Eenige pastoors zijn tot inkeer gekomen en hebben zulks openlijk verklaard en zijn inden schoot dei- Kerk teruggekeerd; anderen hebben hun ambt moeten vaarwel zeggen, om beter voor hun onwettig kroost te kunnen zorgen, dat gewettigd is, sedert Josef Hubert Reinkens het huwelijk zijner geeste lijkheid heeft geautoriseerd om het schandaal te voorkomen van onwettige vereenigingen, die de meeste zijner aanhangers gesloten hadden. Wat Reinkens zelf aangaat, hij moet zich wel de handen wrijven, als hij in vier Staten tegelijk zoogenaamd bisschoppelijke tafelgelden ontvangt, die de bezoldiging van een ambassadeur te boven traan. De Londensche politie heeft de hand gelegd op twee monsters, een man en een vrouw, die hun 15-jarige dochter, na haar eerst door hun liederlijk voorbeeld bedorven te hebben, in het boeven-handwerk zoo volleerd opleidden, dat zij een tijd lang de ijverigste nasporingen van de politie wist te verijdelen. De ouders hadden niets aan hare opvoeding gespaard. Zij hadden haar zelfs verslaafd gemaakt aan de whiskey, waarmede het ongelukkige kind dronken werd gemaakt vóór zij 's morgens haar rooftocht begon. De manier, waarop de diefstallen gepleegd werden, was wer kelijk zeer practisch. De moeder wees de dochter de winkels, die bestolen moesten worden, terwijl de vader in den een of anderen donkeren hoek met een zak wachtte, waarin dan de gestolen voorwerpen onmiddellijk verdwenen en die zelden leeg naar huis werd gedragen. Het ongelukkige wezen stal in haar beschonken toestand met een vermetelheid en een geluk, die aan het ongeloofe- lijke grensden. Alles scheen binnen haar bereik te vallen. Op den dag dat zij in hechtenis werd genomen, had zij visschen, een vuurscherm, verscheiden yards katoenen goed, een stuk vleesch en het hart van een schaap gestolen. Twee „detectives" hadden een geheelen dag het meisje op den den voet gevolgd, tot zij haar in de ouderlijke woning in hechtenis namen. Daar vonden zij een rijken voorraad gestolen voorwerpen. Behalve uit 200 lombardbriefjes, bestond hun buit uit zilver-ver gulden lichtkroonen, parapluies, horloges, glazen kasten met opgezette vogels, kunstbloemen, tliee- en kofïieserviezen, olieverv-schilderijen, werkman- tjes, een groote massa stoffen van allerlei aard voor dameskleeren, snuisterijen luxe artikelen enz. De ouders zijn tot vijf jaren dwangarbeid en het meisje tot eene maand gevangenisstraf en ver volgens tot een vijfjarig verblijf in een huis van verbetering veroordeeld. De Engelsche provinciale bladen beweren, dat de Koningin voornemens is van de Kroon afstand te doen. Dergelijke geruchten hebben steeds geloo- pen na een ramp in de Koninklijke familie. In Italië ziet het er zonderling uit. De ad vocaat Amore heeft geweigerd zich met de ver dediging van Passanante in te laten. Nu heeft de advocaat Tarentini deze taak op zich genomen. De jury heeft Passanante verhoord, en deze ver klaarde, dat hij den Koning niet heeft willen dooden maar slechts verwonden. Cniroli heeft ver klaard, dat Passanante hem geen leed heeft willen doen; daarom zal deze niet beschuldigd worden van moordaanslag op Cairoli. En Humbert is voornemens, naar beweerd wordt, Passanante gratie te schenken, als deze ter dood mocht veroordeeld worden. Te Bergamo is een te kort van 20,000 lira's in de kas van den prefect ontdekt- De Kroonprins van Oostenrijk, aartshertog Rudolph, zal Spanje komen bezoeken en wordt te Madrid verwacht. De Imparcial meldt het aanstaand huwelijk van de infante Maria-del-Pilar, tweede zuster des Konings, met den oudsten zoon van den prins van Joinville. Het Hooggerechtshof heeft Moncasi's doodvon nis bekrachtigd. Zeker mag men het als een droevig teeken des tijds brandmerken, wanneer men ziet hoe het met de veiligheid ook in Frankrijk gesteld is. Zaterdag 14 December had op klaar lichten dag eeu brutale aanranding plaats op den weg tusschen Sigeon en Fraisse (Departement Oost-Pyreneeën.) Vier personen, ingezetenen van Fraisse, waaronder de maire van die plaats, de een kapitein van het garnizoen te Narbonne, keerden in een rijtuig naar Fraisse terug. De officier zat in uniform en gewapend op den bok. Op 't midden van den weg werden zij plotseling aangehouden door vijf met geweven en revolvers gewapende roovers, die rechts en links van den weg in hinderlaag hadden gelegen. Twee hunner legden hun wapen op den koetsier en den officier aan en gelastten hen uit te stijgen, waarop zij den officier van zijn sabel ontdeden. Intusschen hadden de drie andere bandieten het overig gezelschap het rijtuig doen verlaten en en allen werden nu van hun geld, horloges en bagage beroofd. Daarna verwijderden zij zich na dc reizigers gesommeerd te hebben, om zich onmiddellijk uit de voeten te maken als hun leven hun lief was. Tot dusver i^ het de politie en de militaire macht niet mogen gelukken een van de bandieten in hechtenis te nemen. Blijkbaar zijn het Span jaarden, die hun strooptochten over de grenzen uitstrekken. De Minister Teisserenc de Bort heeft den pre fect der Seine verzocht hem kennis te geven, of de stad Parijs geneigd is het tentoonstellingspaleis op het Trocadero Yan de regeering over te nemen voor eene som van 3 miliioen, te betalen in zes jaarlijksche termijnen, elk van 500,000 fr. De begrooting der stad Parijs voor het dienst jaar 1878 wijsteen overschot aan van elf miliioen. Die voordeelige uitkomst is daaraan toe te schrij ven, dat de gemeentelijke accijnsen 130 miliioen hebben opgebracht, in plaats van 120 miliioen, waaropzij geraamd waren. Ook heeft de maatschappij voor de gus-verlichting, welke met de stad Parijs hare winsten deelt, 9 miliioen, in plaats van 8, waarop gerekend was, aan de stadskas afgevoerd. Op de verschillende werven langs de Newa wordt ijverig gewerkt aan de kanonneerbooten, die voor rekening van het Russisch Gouverne ment worden gebouwd. In den aanstaanden zomer zal Rusland een flotilje van dertien r.ieuwe ka nonneerbooten in de Oostzee laten kruisen. Een telegram uit Moscou bericht, dat een ex pres-trein op den Rostow-YVladikawkas-spoor- weg in den Kaukasus gederailleerd en van een hoogte van 15 meters gestort is. De machinist, de stoker en 18 passagiers, waaronder generaal llientze en verscheiden ambtenaren en officieren, werden gedood en 38 reizigers gekwetst. De uitvinder Edison is 31 jaar oud en begon zijn loopbaan als courantjongen. Een locomotief, bekwaam om honderd geladen waggons in beweging te brengen en voort te trek ken is van Philadelphia naar Australië verzonden. Voor dezen dreven de Engelsche fabrikanten uit sluitend den locomotief-handel in de Britsche koloniën. Maar gedurende de tentoonstelling te Philadelphia werd een der Australische commis sarissen getroffen door de verdiensten der Aineri- kaansche locomotieven en door zijn toedoen ver kreeg eene Philadelphia-firma de toelating om een machine naar dat land te zenden, met de belofte om proeven te mogen nemen op de spoorwegen des lands. Het gouvernement, hetwelk aldaar het bestuur der spoorwegen in handen heeft, was uiterst voldaan over den uitslag der proefnemiug, kocht de locomotief op staanden voet, en bestelde er nog een derzelfde soort, benevens nog twee zwaardere opzettelijk voor den vrachtdienst. Deze drie werden den eersten van de verloopen maand naar Australië verzonden, een der vraehtlocomotieven is, zoo men zegt, de grootste ooit vervaardigde. Het machine, zonder tender weegt 102,000 kilo en heeft honderd en-zestig ledige waggons voortgetrokken, makende een trein van eene mijl lang, en is gewaarborgd van 90 tot 100 geladen vrachtwaggons te kunnen trekken. Het hoofd van 't gemeentebestuur te Win schoten heeft bekend gemaakt, dat het hem niet gelukt is eene commissie te vormen voor het inza melen van bijdragen voor een nationaal huldeblijk voor II. M. de. aanstaande Koningin der Neder landen. De burgemeester verklaart zich bereid van de ingezetenen der gemeente bijdragen in ontvangst te nemen. Zooals men weet, is Winschoten zeer liberaal. Men denke aan de geschiedenis van den modernen domme Winkler Prins. Tilburg, 26 December. Door de werklieden der firma Eras Zonen werd voor een tiental jaren een ziekenfonds opgericht, dat thans in zulk een gunstigen toestand verkeert, dat aan elk deelnemer eene uitkeering zal geschieden naar evenredigheid van zijnen inleg. Amsterdam 26 December. In de nieuwe kerk zal voor de plechtigheid op 21 Januari, in het midden voor het koorhek, een rood fluweelen met satijn afgezetten troon met gouden versierselen worden geplaatst, waarboven het naamcijfer van Hunne Majesteiten door een lauwerkrans omgeven en daarboven de koninklijke kroon. Aan weers zijden worden banieren aangebracht. Het Neder- landsche wapen, geheel verguld, zal den achter grond van den troon tooien. Een vorstelijk ameu blement zal op een kostbaar tapijt van rijk patroon in overeenstemming met het fluweel en goud, voor de hooge gasten worden geplaatst. Wapen schilden, oriflammen, guirlandes, bloemen en planten met emblemen der beide stamhuizen zullen den troon omgeven, vanwaar, als hoofdpunt, het geheele decoratief der kerk zich verspreidt. Onder elk venster van het schip der kerk wordt een wapen gesteld, en elke boog met groene hangers gesierd, terwijl telkens tusschen twee wapenschil den een banier van kostbare stof zal prijken. In den nok van het kruis der kerk boven voor den troon, verheft zich op dien dag een kolossale gouden koningskroon, vanwaar breede zijden ban den in den vorm van een omgekeerden koepel aan de pilaren worden bevestigd. In het midden hangen zijden draperieën met fraaie kwasten. Aan het eind der kerk, onder het orgel, wordt een groote tribune opgericht, plaats aanbiedende voor 600 zangeressen en zangers en een voltallig orkest. Rechts en liuks van den troon worden zitplaatsen getimmerd, terwijl verder in het schip der kerk de gewone regeling der zitplaatsen door eene andere, voor dit doel meer geschikte, zal worden vervangen- Ook aan den ingang der kerk op den Dam zal het niet aan wapens en planten enz. ontbreken beelden en Venetiaansche masten met wimpels zullen den toegang sieren. De torens daar worden geheel tot boven aan toe (14 meter hoog) met groen omwonden. Sloten, 27 December. In den nacht van Don derdag op Vrijdag zijn aan de Baarsjes niet min der dan 21 schapen dood gevonden, een bok wordt vermist en andere schapen zijn meer of minder verwond. Men schrijft een en ander toe aan hon den, welker eigenaars niet bekend zijn. Zandvoort, 26 December. Aan het strand alhier is aangespoeld een gedeelte plank, waar schijnlijk van de zijde van een schip, waarop hij het afgebroken gedeelte geschilderd Y. LO WESTOFT)); ook zijn deze week onderscheidene deelen, eeu stuk mast enz. aangedreven. Gouda, 24 December. Gisteren-ochtend is in de nabijheid van het station alhier een persoon die over den spoorweg' liep door den trein aangereden en onmiddellijk overleden. Een koopman, met een uitstalling op de Groote markt te 's Hage staande, verkocht gisteren aan een vrouw een kindermutsje. Terwijl de man zich even omdraaide, wist de behendige „dame" een zestal mutsjes in den zak te moffelen, doch blijk baar wist de koopman met wie hij te doen had, want toen de vrouw het gekochte mutsje betaalde vroeg hij dood bedaard: „En betaalt ge nu die zes stuks, die gij in den zak gestoken hebt, ook niet?" De diefegge stond verbluft, doch beweerde bij kris en kras, dat zij niets had weggenomen- Toen de politie zich ten slotte met de zaak in liet, kwamen de weggenomen mutsjes voor den dag; de vrouw werd, onder begeleiding van een allengs verzamelde menigte, door de Rijks- en gemeeute-politie naar het commissariaat op den Groenmarkt overgebracht. Zeker geen onaangename mededeeling is het voor lieeren rookers dat er in de entrepots te Amsterdam, Rotterdam en Dordrecht thans 16 712 000 kilogram voorhanden zijn. Zij behoe ven zich vooreerst niet ongerust te maken dat er gebrek aan tabak zal komen. Uit Meran schrijft een aldaar vertoevend borstlijder, dat er eene inderdaad Siberische koude heerschte. Terwijl aan de Oostzee 5 a 6 graden warmte heerschte, bedroeg de koude te Meran 15 graden. De patiënten zochten zich te beschut ten door naar Genua te vluchten. Zooals men weet is men in de zuidelijke landen al zeer slecht ingericht tegen koude, die er toch zoo hevig kan zijn. Te Harderwijk is een zesjarig knaapje le venloos uit eeu bijt opgehaald. Door de schippers J. en L. Niemau is Zon dag in het Brouwershavensche zeegat opgevischt en te Ouddorp aangebracht een lijk van het man nelijk geslacht, hetwelk in een vergevorderden staat van ontbinding verkeerde. Bij het lijk werd gevonden een zilveren cylinder horloge met gou den ketting, waaraan een paardenkop hangt en een medaillon, waarin het portret van eene vrouw en een kind. In een zak bevond zich een sleu tel. Aan een vinger van het lijk was een gou den ring, waarin van binnen gegraveerd is: M. L. 25 Decbr. 1870. Een kleedingstuk aan het lijk is gemerkt G. N., terwijl aan de andere kleede ren geen merken zijn gevonden. De wolven vertoonen zich thans op vele punten in Frankrijk, tot zelfs voor de poorten van Metz, en de sneeuw heeft nu in de Vogee- zen eene hoogte bereikt, zooals de oudste inwo ners zich niet herinneren kunnen. Ook zijn op verscheidene plaatsen van Frankrijk menschen van koude omgekomen. Te Marseille is voor eenige dagen begra ven Gabriel Ibrahim, de laatst overgeblevene van bet corps Mamelukken, dat generaal Bonaparte gevormd had tijdens zijn verblijf in Egypte. Zondag-avond jl. is te Sonnega een man uit Wolvega in een sloot geraakt, waar hij den volgenden dag levenloos ouder ijs en sneeuw werd gevonden. Misbruik van sterken drank is oorzaak, dat de man op zoo ellendige wijze om het leven kwam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2