BINNENLAND. België. Duit sehland. Oostenrij k-Hongarij e. Italië. Engeland. Zwitserland. Amerika. en zijn vriend en daarna zichzelf gedood heeft. iiMadame Angot" voor de balie. Yoor de af wisseling is deze populaire opera eens van het tooneel naar de balie overgebracht. Een van de schrijvers van het libretto, de heer Siraudin, heeft den heer Caulin, directeur van de Folies-Drama- tiques, voor het gerecht gedaagd en eischt 10 000 francs schadeloosstelling, omdat de directeur de opera (en het publiek) een jaar en één dag heeft laten rusten en bij het op nieuw monteeren van de opera hem de rolverdeeling niet ter goedheu- ring heeft aangeboden. Het Hof zal de zaak in deliberatie nemen en tot recht verstand van zaken allereerst een voor stelling op het tooneel gaan bijwonen. Volgens particuliere berichten uit Calalonië heeft zich een bende van vierhonderd gewapende mannen vertoond te Alibala, in de provincie Barcelona. De trekking van de groote loterij der tentoon stelling welke 15 Januari begint, zal twintig da gen duren. Den 12den zal de tentoonstelling van de voor werpen, die voor deze loterij werden aangekocht, geopend worden en tot den 24sten zal zij open blijven. Er zijn 1577 groote prijzen, die een waarde hebben van drie millioen. De trekking van deze prijzen zal vijf dagen duren, van 15 tot 20 Ja nuari. De volgenden dagen zullen gebruikt wer den voor het trekken der 72,000 kleinere prijzen, en den laatsten dag zal geloot worden om het gouden servies van 20,000 fr. en een riviere van diamanten van 20.000 fr. De prijzen zullen tien dagen na de trekking worden uitgereikt. Naar men van den 22sten dezer uit Parijs aan den Antwerpschen „Précurseur,, schrijft, is daar een buitenlandsch edelman, met een ambassadeur en verscheidene staatslieden verwant, die prach tige vertrekken in een der grootste hotels be woonde, met de noorderzon vertrokken, schulden nalatende tot het bedrag van een millioen en om die te betalen slechts twee reusachtige honden benevens een neger. Den avond te voren had hij een diner gegeven aan een aantal personen uit de groote wereldwaarvan de onvoldane reke ning 1018 fr. beloopt. Een jammerlijk ongeluk had dezer dagen te Luik plaats in de mijn La Haye. Een werkman oud 38 jaren daalde in een put, bestemd voor luchtverversching en wilde op eene stelling sprin gen. Ongelukkig bereikte hij de stelling niet en stortte naar beneden. Eenige oogenblikken later was hij een lijk. Het lijk van den student Sicken, die te Wurz- btirg door een onderofficier doodgeschoten is, werd bij fakkellicht door 1200 studenten naar het station begeleid. Professoren, docenten, en oud-studenten hadden zich bij den stoet aange sloten. Op straat was bijna geen enkel militair te zien; de troepen waren in de kazernes gecon signeerd. Toen na den terugkeer de fakkels op de Residenzplatz werden uitgebluscht, trad de daar aanwezige hoofdwacht in het geweer. De Franlcf. Ztg. verneemt, dat zes studenten een kapitein van het garnizoen hebben uitgedaagd, omdat hij den onderofficier, die den student heeft doodgeschoten, openlijk geprezen had. Te Berlijn zijn op de kerstmarkt een groot aantal peperkoeken door de politie in beslag ge nomen, die daar op de kraampjes uitgestald wa ren, wegens de onzedelijke opschriften. Een 20-jarig jongeling Wrzesniewicz genaamd woonachtig te Schrimin (Pruisen), schoot dezer dagen in een aanval van razernij zijn eigen moe der met een revolver dood. Dit gedaan hebbende, ging hij naar de woning van den officier van justitie Karpinski en verlangde hem te spreken. De heer Karpinski echter, die den woesteling van ouds kende, daar deze klerk op zijn bureau geweest was, weigerde het gevraagde onderhoud toe te staan. Wrzesniewicz, dit vernemende, haalde den revolver weder voor den dag en vuurde op den bureau-secretaris, ten gevolge waarvan deze dood nederviel. De moordenaar trachtte zich thans door de vlucht te redden. Van alle zijden werd hij echter nagezet en, np het punt zijnde gegre pen te worden, haalde hij ten derde male den re volver uit den zak en maakte een einde aan zijn eigen leven. Het diocees Breslau bezit reeds een der schoon ste van de opgerichte monumenten voor Pius IV in het prinsbisschoppelijk klein-seminarie; thans wordt ook ter nagedachtenis aan den beroemden Paus een heerlijk gedenkteeken gesticht in den alouden koninklijken dom te Krakau en te Puebla in Mexico. Naar het Journal d'Alsace meldt, studeert er op dit oogenblik aan de hoogeschool te Straats burg in de theologie Zekere Priedrich Luther, die rechtstreeks van Hensz Luther, den afvalligen monnik, afstamt. Het blad zegt verder dat hij geboren is te Salsangen, niet ver van het dorp Mohra, in Tliii- ringen, uit welke plaats de familie afkomstig was. Naar men meldt heeft de ex spoorweg-koning- Strousberg aan zijn crediteuren het volgend ac- coord aangeboden: 4 weken na de opheffing van het faillissement zal hij betalen 1 pCt., en wel op 28 Januari e. k.; op 28 Nov. 1880 ander maal 1 pCt. en twee jaren laten weder 1 pCt. zijner schulden. Van de 344 crediteuren namen er 208 aan de stemmen deel, waarvan er 196 met een be drag aan schuldvorderingen van 22 232 424 mark voor en 12 met 328 868 mark tegen stemden. Te Chemnitz, in Saksen, is dezer dagen overle denen Kichard Hartmann, die zich van een arm smidsgezel tot „Koning van de Saksische machine fabrikanten" heeft opgewerkt. In den Elzas gebo ren kwam hij, 21 jaren oud op zijn ambaehtsreis te Chemnitz, waar hij zich in 1837 vestigde en allengs zijne zaken uitbreidde. In 1862 werden zijne fabrieksgebouwen met hunnen inhoud ver zekerd voor l'/a millioen thaler. Zijne fabriek be sloeg dit jaar een oppervlakte van 254,084 vier kante meters, waarop 50 gebouwen, waarin 2600 personen arbeiden. Het Parijsche dagblad l' Union kondigt de aanstaande verloving aan van Aartshertog Kudolpli, erfgenaam van de Oostenrijk-Hongaarsche Kroon, met Prinses Marie Mathilde Victoria Carolina van Saksen. De Prinses, den 19 Maart 1863 geboren, is de dochter van Prins George van Saksen, broe der des Konings en van de infante Marianne van Portugal. Aartshertog Rudolph is 20 jaar oud. Italië wordt overstroomd door Duitsche interna tionalisten. lederen dag worden daar in verschillende steden Duitschers in hechtenis genomen, die geen middel van bestaan hebben, en hun aantal neemt zoo verbazend toe, dat de legaties en consulaten niet weten, hoe zich in deze zaak te gedragen. De „Voce della Verita'' verklaart, dat nadat de Engelsche en Amerikaansche protestanten acht jaren lang zooveel geld en macht besteed hebben aan het bekeeringswerk te Rome, er ondanks de bonte bevolking in die stad met hare 280,000 inwoners, zij nauwelijks 700 personen hebben kunnen overhalen, terwijl zij in andere steden van Italië hun werk nog meer hebben zien mislukken. De oud-Minister Cairoli heeft het grootkruis van het Legioen var. Eer ontvangen. De toezen ding ging vergezeld van een zeer vriendschappe- lijken brief van den heer YVaddiugton, waarbij de Minister den heer Cairoli mededeelt, dat de Maai - schalk-President liem op die wijze een bijzonder getuigenis van zijn sympathie heeft willen geven wegens de door hem bij den aanslag te Napels aangenomen houding. Z. Emin. kardinaal Asquini, den 23 dezer te Rome overleden, was een Venetiaan van geboorte. Te Fagagons zag hij het levenslicht, aan het college Ghisheri studeerde hij voor priester, en na gewijd te zijn, trad hij op zeer jeugdigen leeftijd in dienst van paus Leo XII, als huiskapelaan. Naar Napels gezonden als attaché bij de nuncia- tuur begon Z. Emin. daar zijn loopbaan als diplo maat. In 1844 kardinaal geworden, was bij later een ijverig lid van niet minder dan 9 gewichtige congregatiën. Gedurende de laatste jaren van Pius IX was hij diens boezemvriend. De dood van den kardinaal werd veroorzaakt door een val die het breken van een der dijbeenen ten gevolge had. De burgerij van Crema, uit welke stad de fami lie van Pius IX stamt, besloot eenigen tijd gele den, op aansporen van den aartsbisschop, den grooten doode een monument op te richten in de kathedraal der stad. Het monument stelt Pius IX voor in vol ornaat, zetelende op den pauselijken troon, in de houding van iemand die den zegen geeft. Het feest der onthulling heeft dezer dagen, onder den meesten luister en te midden eener ontelbare menigte plaats gehad. In Zuid-Afrika schijnt den Britten een oorlog voor de deur te staan. Volgens de jongste berich ten uit Kaapstad, wordt het uitbreken van vij andelijkheden met den Zoeloe-vorst Cetawayo algemeen aanstaande geacht. SirBartle Frere schijnt aan Cetawayo eischen gesteld te hebben, die deze bezwaarlijk zal kunnen inwilligen zonder zich in de oogen van zijn volk te vernederen en feitelijk zijne zelfstandigheid prijs te geven. In afwachting van des Kaffer's antwoord, maakt de Engelsche opperbe velhebber, Lord Chelmsford, toebereidselen tot een strijd op groote schaal. Lard Castlereagh reisde eens door Ierland en terwijl hij aan een arme pleisterplaats van post paarden moest verwisselen, werd hij door een menigte bedelaars bestormd. De lord echter bleef koel en onbewogen zitten, tot dat nieuwe paarden voorgespannen waren. Toen schoot een der arme lieden op hem toe met de woorden: „Mylord, één halve schelling en al uw vrienden in Ierland kunt gij daarmee trakteeren." Door de Koninklijke familie werd het Kerst feest te Osborne in alle stilte en eenvoud gevierd. De Kerst-gaven van de Koningin aan de armen van de dorpen Whippingham en Osborne werden door Prinses Beatrice in tegenwoordigheid van den Hertog van Connaught en Prins Leopold uit gereikt. De Prins én de Prinses van Wallis brach ten de Kerstdagen te Sandringham door. Ten gevolge van den druk der tijden, die zich in alle standen van de zamenleving doet gevoelen werden de echt nationale Kerst-dagen in de meeste steden niet met met die opgewektheid gevierd welke gewoonlijk heerscht. Ook te Londen, ofschoon het daardoor de ver spreiding van de bevolking over een groote uit gestrektheid minder in 't oog valt, heerscht groote nood onder de werkende klasse. Geen wonder dat op den tweeden Kerstdag, de zg. „Boxing-day", schouwburgen en andere localen voor publieke amusementen veel minder druk bezocht waren dan vorige jaren. Het heugelijk verschijnsel deed zich echter voor dat de tallooze herbergen het insgelijks zeer slecht hadden. In de officieele Gazette verscheen een brief van Koningin Victoria, in welken zij aan al hare on derdanen haren „hartgrondigen dank" betuigt voor de „blijken van algemeene en hoogst treffende deelneming" bij het overlijden van hare dochter Alice „een dierbaar kind, dat een schitterend toonbeeld was van teedere liefde, moedige toewij ding en zelfopoffering aan plicht. Op kerstmis heeft te Hongkong een vreeselijke brand die twee daeen woedde, groote verwoesting aangericht. Het ontwerp van H. Fazy, te Genève, ten doel hebbende eene volledige scheiding tusschen Staat en Kerk te proclameeren, is door den Grooten Raad van het kanton aan eene Commissie ver zonden, met verzoek om rapport. De Fransche anarchist Brousse, schrijver der bekende artikelen in de Avantgarde, is te Vevey gearresteerd. De Bondsregeering heeft besloten, eene Com missie te benoemen tot het beramen van maat regelen tegen het gevaar van trichinenziekte. In middels heeft zij de kantonnale Besturen verzocht, de bevolking te waarschuwen tegen het gebruik van Amerikaansch spek, vooral wanneer het niet gekookt wordt. De bladen melden dat een geëmplooieerde der Importers Trade Bank eene som van 203,000 dollars verloren heeft, of dat men hem die ontstal. De heer Bader, Oostenrijksch-Consul te New- Orleans, is verdronken. Het Amerikaansche stoomschip Emily, dat den Ssten dezer New-York verliet, met bestemming naar San Domingo, Porto Plate en Samaha, is twee dagen na vertrek gezonken. Twee der man schappen zijn te Kingston aan wal gebracht- Men vreest voor de rest der equipage en voor de pas sagiers. Wij lezen in de Gelderlander het volgende De koninklijke burgemeester van het konings gezinde Winschoten, de hoofdplaats van het dis trict van Goeman Borgesius en ds. Winkler Prins, roept naar de vier windstreken, dat het hem niet is mogen gelukken een commissie voor het hul deblijk aan de nieuwe Koningin, in zijne gemeente bijeen te trommelen. Honi soit qui mal y pense. Liberaal is niet vrijgevigmensclvjes, dan weet gij er niets van. 't Liberalisme heeft beginselen die gij niet eens kent, o. a. 't beginsel der „zwij gende hulde". Daar gaat niets boven „zwijgende hulde", verze kerde ons een liberaal rijkaard, die niet van luid ruchtige toosten hield op zijn partijtjesomdat er te veel wijn mee wegging, en ook niet van cadeautjes geven, als zijnde onvoorziene uitgaven, waar niet altoos onvoorziene inkomsten tegenover staan. Let maar eens op die liberale „zwijgende hulde" en „zwijgende belangstelling,, wanneer ergens uit eigen zak iets voorgegeven moet worden, en gij zult ze bewonderen! Z. D. Hoogw. de bisschop van Haarlem heeft op den Quatertemper-Zaterdag 21 dezer in de kapel van het Seminarie te Warmond de HH. wijdingen toegediend van het Subdiaconaat aan de heerenF. A. W. About, H- C. J. Bakker, C. H. II. J. De Bruyn, C. F. J. van der Deyl, J. B. A. üiekmaunC. J. P. Fokkes, J. P. Hunting, II. G. Klaphake, G. G. Th. Ooster- baanC. J. Tholenaar en A. A. J. Vermeulen van het Diaconaat aan de weleerw. heerenTh. H. J. Abels, R. J. G. Beddink, B. J. Corstens, A. II. L. Hensen, II. A. V. IJzermans. II. J. Kriek. G. A. A. Loots, J. P. H. Ramakers, B. G. Schweiz en L. J. Weveen van het Pries terschap aan de weleerw. heeren: J. S. Planken, W. G. F. Snickers en J. H. Stoopman. Bij kon. besluit van 24 December 1878, no. 1 is bepaald lo. Bij den kantoordienst der posterijen en telegraphie kunnen ook vrouwen en meisjes wor den aangesteldnamelijk bij den postdienst als: directrice, commies, surnumerair brievengaardsteradsistent en klerk bij den telegraafdienst als: directrice, onder directrice telegrafistklerkadsistent en leer ling. 2o. De aanstelling van vrouwen en meisjes ge schiedt op dezelfde wijze en onder gelijke voor waarden en bepalingen als voor de beambten der beide diensten in het algemeen zijn vastgesteld met de beperking, dat geene vrouwelijke beamb ten op eene hoogere bezoldiging dan 1000 's jaars zullen worden benoemden dat haar aantal beneden het een derde van het aantal mannelijke beambten van gelijke rangen zal blijven. Van wel onderrichte zijde vernemen wij eenige bijzonderheden omtrent den inhoud der voordracht van wet op de kapitalen in portefeuilledie eer lang aan de Staten-üeneraal zal worden voor gelegd. Met den In Maart van elk jaar zal men een opgave moeten doen van deze bezittingen, hetzij door een opgave van het kapitaal in een geld som uitgedrukt, hetzij in een gespecificeerde ver melding van de effectenactiënobligation enz. zeiven, in welk laatste geval de ontvanger de kapitaalberekening opmaakt. Hiervan zal aanvankelijk één percent worden gehevenmaar dewijl het bedrag dezer belasting als een sluitpost van de begrooting van middelen kan worden beschouwd, is de percentage telken jare voor verhooging vatbaar. Vrijgesteld zullen alleen zijn de kapitalen van 100 en daar beneden. Men doet zijn aangifte onder aanbod van een eedtelkens zullen eenige personen uit hendie aangifte hebben gedaan, worden aangewezen om den eed af te leggen. Verzuimde aangiften worden gestraft met op klimmende geldboeten en eindelijk met gevan genis. (Dagblad.) Beginnen de Limburgers bitter te klagen over de liberale regeeringwegens de felle godsdienst haat, die zich in het jachtmaken op processiëu en niets kwaads vermoedende burgers kenmerkt, en betreuren zij thans dat het Hertogdom niet ouder Belgisch bestuur staatuit Zeeuwsch-Vlaan- deren komt nu ook dezelfde treurmare: „Ware Zeeuwsch-Vlaanderen maar aan België overgedragen zoo roept men aldaar, „wat een gansch andere vlucht zou het dan nemen Gaat voort gij liberale regeeringsmannenmaar gedenkt het spreekwoordDe kruik gaat Haarlemmerliede en Spaarnwoude, 30 December. De Gemeenteraad heeft de jaarwedden der hoofdonderwijzer» alhier nader geregeld en gebracht op f 850 te Halfweg en f 800 te Spaarn woude en in den Houtrakpolder. Voorts is be sloten, de in den Houtrakpolder bestaande hulp- school voorloopig in gebruik te houden en in 1880 over te gaan tot het bouwen van een school en onderwijzerswoning. Leiden, 29 December. De firma Crans Co. te 's Hage heeft zich tot onzen gemeenteraad gewend met het verzoek, om de haar verleende concessie tot aanleg en exploitatie van een tram- way-dienst alhier aan anderen te mogen over dragen. 's Hage30 December. In verschillende voor name hotels te dezer stede zijn reeds een groot, getal kamers besproken ten behoeve van afge vaardigden van buitenlandsche Hoven, vertegen woordigers der buitenlandsche pers enz., die de feesten ter gelegenheid van 's Konings huwelijk te Amsterdam en hier te geven, zullen komen bijwonen. Amsterdam, 30 December. Dinsdag-avond is op de Brouwersgracht een priksleedje, met wee kinderen er in, te water geraakt; een werdt er spoedig uitgehaald, maar het andere, een jon gen van 10 jaar, geraakte onder een schip en werd na tien minuten levenloos opgehaald. Bolsward, 30 December. Het hoofdbestuur der Schippers-vereeniging Schuttevaer heeft op zijn verzoek tot het plaatsen van een mistklok aan den Hoek van het IJ van den Miuistereene gunstige beschikking ontvangen. De klok zal vermoedelijk in de eerste helft van 1879 worden aangebracht. Domburg, 30 December. Donderdagavond hadden alhier eenige ongeregeldheden plaatsten gevolge van de toepassing der verordening op het sluiteh der herbergen. Het huis van den burge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2