BINNENLAND, België. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Spanje. Rusland. Turkijë. Koloniën. gezicht van den kleine met bloed bedekt was. Het kind werd hierop uit de wieg genomen en op hetzelfde oogenblik kwam er ook een groote rat uit. die reeds een gedeelte van een der handjes en een stuk ran de wang verslonden had. Na verloop van eenige uren was het kind dood. Het blad le Corrézien meldt dat, in de gemeente Saint-Salvadour, kanton Seilhac, twee kleine meisjes door de wolven verslonden werden, welke in dat departement zeer talrijk en zeer stout zijn, sedert er sneeuw gevallen is. Maria Goguet, in dienst bij een welgestelde landbouwersfamilie te St: Denis, was een goed hartige meid. Dat bleek toch zoo duidelijk bij gelegenheid dat haar meester, een wissel van omstreeks 2000 fr. moetende voldoen, daarvoor gebruik wilde maken van een door hem bespaarde som van ruim 3000 frs, doch die tot zijn schrik niet meer vond op de plaats, waar hij ze bewaarde. Wat nood Maria Goguet was immers goedhartig en ook zij had een welvoorzienen spaarpot. Zij aarzelde dan ook niet haren meester van haar eigendom aan te bieden wat hij voor het oogen blik te kort kwam, 200, ja 500 frs. Hij kon het haar immers later teruggeven. Treffend voorbeeld van toewijding. Geen wonder, dat de landbouwer zijn erkentelijkheid betuigde, maar zich tevens de vraag deed, hoe zij toch wel in het bezit van een zoo aanzienlijke som mocht zijn gekomen. Een onderzoek had dan ook plaats, en wel voor het Hof van Assises der Seine, en daarbij bleek, dat de goedhartige dienstbode haar meester zoo edelmoedig had ondersteund met een gedeelte der som, die zij zelve hem had onstolen. Te Parijs heeft men een bonne en het tienjarig kind dat zij verzorgde, dood in haar slaapkamer gevonden. Beiden waren gestikt, waarschijnlijk ten gevolge van een gebrek aan den schoorsteen, waaronder men gedurende den nacht vuur had laten branden. Het verlies, dat Rothschild geleden heeft ten gevolge van de verduistering van goudstaven door den directeur der munt te Bordeaux, bedraagt 1,360,000 franks. Delebecqueeischte die staven van den inspecteur van het magazijn op, zoo hij hij zeide om ze te vermunten, maar bracht ze later weder in natura terug. Bij nader onderzoek bleken de echte staven goud door vergulde looden vervangen te zijn. Delebecque, die inmiddels in arrest genomen is, behoort tot de republikeinsche partij en steunde onder anderen de verkiezing van den republikein- schen candidaat Mie. Volgens den Précurseur zou Bara aan de libe ralen van Antwerpen beloofd hebben een wets ontwerp te zullen indienen, dat het verkrijgen van de Belgische nationaliteit gemakkelijker maakt. Na de valsche kantoorbedienden wordt men dus bedreigd met een inval van Pruisische kiezers te Antwerpen en elders. Uit Rousselaere wordt gemeld, dat 11. Zondag avond de daar in aanbouw zijnde Protestantsche kerk, waarvoor ook in Nederland gelden worden ingezameld, is ingestort- Zekere Mark Addy, woonachtig te Sal ford is door Koningin Victoria met de Albert-medaille lste klasse vereerd geworden, omdat hij in 25 jaren niet minder dan 36 menschen uil het wa ter had gered. Op Kerstdag heeft men in het Queen's collegie te Oxford wederom het eeuwenoud gebruik in acht genomen om een feestmaal te houden van een kolossalen zwijnskop, die eerst op een zilve ren schotel onder toepasselijke liederen wordt rondgedragen. Naar men zegt, heeft de plechtig heid haar oorsprong ontleend aan een heldenfeit van een student omstreeks 1350 die met zijn Aristoteles in de hand, wandelde in een bosch vlak bij Oxford. Daar werd hij plotseling door een wild zwijn aangevallen. Gelukkig had hij zijn Aristoteles bij zichdien hij terstond het zwijn in de keel smeet met den uitroep: „Graecum est". Of nu het zwijn bemerkte, dat Aristoteles geheel onverteerbare kost isdan wel of het ge heel en al ontstelde van die zonderlinge wijze van aanval, meldt het verhaal niet, maar zooveel is zeker, het beest viel dadelijk dood, en'sinds dien tijd eet men eiken Kerstdag te Oxford een zwijnskop. Het huwelijk van den Hertog van Connauabt is vastgesteld op 13 Maart e. k. Het zal voltrok ken worden op het kasteel van Windsor. De heer Gladstone ontving Zondagbij gelegen heid van zijn 69sten verjaardag, van ecr.ige „vrfenden en bewonderaars" een eigenaardig ge schenk dat doelt op zijne bekende liefhebberij van boomen rooien. Het is eene bijl met ebben houten steel en massief zilveren lemmer Ame- rikaansch model. Een deskundige waarschuwde in den Times de Engelsche ijzerwerkers, dat hunne industrie vermoedelijk met een nieuwen slag bedreigd werd. Het vervangen van ijzeren door stalen spoorsta ven, gaf hun reeds een geduchten knak- Thans dreigt hun de genade-stoot te worden toegebracht door het allengs toenemend vervangen van ijzer dcor staal als bouwmateriaal voor schepen. De kosten van stalen platen voor den scheepsbouw zijn niet zeer veel hooger, terwijl aan gewicht 33 pet. uitgespaard en aan sterkte natuurlijk be langrijk gewonnen wordt bij het gebruik van staal in de plaats van ijzer. Ongelukkig voor de ijzer werkers, is de staalbereiding een van hun vak geheel afgescheiden bedrijf. Onder hen, die het Kerstfeest niet met een droevig hart zullen gevierd hebben, behoort waar schijnlijk een arm werkman te Erankfort. Hij had voor jaren twist met zijn zuster gehad, waardoor verwijdering tusschen hen merkbaar was; de zus ter was naar Parijs gegaan en onlangs aldaar overleden, nalatende een kapitaal van ongeveer f 60,000. De man kreeg even vóór Kerstmis de heugelijke tijding. Dezer dagen kwam de vrouw van een in den Ebraergang te Hamburg wonenden werkman aan het politiebureau aanzeggen, dat haar man ver gift had ingenomen en levenloos in zijn woning op den grond lag. Op haar gejammer en geklaag gaf men haar twee politie-agenten meê, die den man werkelijk in zijn woning op den grond von den liggen. Hij had een flesch in de hand, waarop een etikette geplakt was met een doods hoofd er op en het woord: Vergift!!!" Men bracht die flesch naar een in de nabijheid wonenden apotheker, die terstond de verklaring gaf, dat in de flesch niets als jenever was geweest. Toen men daarop naar de woning van den zoogenaamd vergiftigde terugkeerde, antwoordde hij op de vraag, waarom hij dat opschrift op de jenever- flesch geplakt had, met een ondeugende lach! Wel, anders drinkt mijn vrouw ze leêg. Een wegens een gering misdrijf tot veertien dagen veroordeelde zadelmaker te Berlijn had niet bijzonder veel lust om die strafte ondergaan en verzocht een vriend, die juist zonder werk was, of hij voor hem in de gevangenis wilde trekken. De vriend had daar niets tegen, mits hem tachtig gulden voor dien dienst werd gege ven. De zadelmaker vond dat goed, maar toen de vriend, na de veertien dagen te hebben ge zeten, om de tachtig gulden kwam, werd hem slechts vijf-en-twiutig gulden ter hand gesteld, en kreeg hij tevens de verzekering dat hij geen cent meer zou ontvangen. De vriend nam de f25 aan, maakte ze op en begaf zich vervolgens naar een zaakwaarnemer, die hem den hoogwij zen raad gaf om den zadelmaker te laten dag vaarden, ten einde de andere f 55 meester te worden. Nauwelijks was echtur die aanklacht voor den rechter gebracht of èn de zadelmaker èn de vriend werden gearresteerd wegens mis leiding der justitie. De slimme raad van den zaak waarnemer had er hen in laten loopen. De Posensehe Vereeniging tot volksontwikke ling is door de politie ontbonden, daar zij, in strijd met haar statuten, zich met de openbare aangelegenheden van School en Kerk begon in te laten. Volgens de Pruisische autoriteiten zijn alzoo een volksbeschaving en een volksontwik keling denkbaar, welke Kerk en school niet als factoren behoeven. De jongste toespraken des Keizers deden een andere opvatting vermoeden- Herhaaldelijk is melding gemaakt van de be weging ten gunste van een wederinvoering van de doodstraf, en met het oog daarop verdienen de volgende dezer dagen openbaar gemaakte bij zonderheden omtrent de gevallen van moord voor en na de afschaffing van die straf in het kanton Freiburg de aandacht. Gedurende de tien jaren van 1864 tot 1874 hadden iu bedoeld kanton, hetwelk 110,000 inwoners telt, slechts 7 moor den plaats. In het laatstgenoemde jaar nu werd voor het geheele land de doodstraf afgeschaft en gedurende de drie daarop volgende jaren zijn in Freiburg alleen niet minder dan 15 moorden ge pleegd, waarbij in liet loopende jaar nog 5 ge komen zijn, d. i. 20 moorden in 4 jaren; ergo vóór de afschaffing van de doodstraf nog niet 1 gevaldaarna 5 gevallen 's jaars. De stad Rome heeft sinds drie jaren een te kort op den jaarlijkschen dienst. In 1876 bedroeg het 6 millioen lire, in 1877 nog iets meer 7,250,000 en in 1878 beliep het 2,500,000. Ook de be grooting van 1879 sluit niet. Het tekort wordt op 4,000,000 geraamd. De gemeenteraad heeft nu besloten eene leening aan te gaan van 8 millioen. De zegeningen van het liberalisme laten zich te Rome lang wachten. De advocaat van Moncasi heeft aan den Minister van justitie ten door 7531 personen uit Tarra gona en Barcelona geteekend verzoekschrift over handigd, waarin voor Moncasi ontheffing van de doodstraf wordt gevraagd. De vrouw van dez n met hun kind van 1 '/sjaal- jaar zijn te Madrid gekomen en hebben met Moncasi's broeder eene audiëntie bij den Koning en de prinses van Astu- riën verzocht. De Minister Canovas del Castillo heeft den advocaatvan Moncassi te woord gestaan, maar Moncasi's broeder heeft hij geweigerd ten gehoore te ontvangen. Evenals te St. PetersburgMoskou en Charkow hebben thans ook te Kiew van de zijde der stu denten nieuwe ongeregeldheden plaats gehad. In grooten getale en goed gewapend bijeengekomen, zijn zij met geweld het universiteitsgebouw bin nengedrongen hebben er alles vernield de toe gesnelde gendarmes verdreven en een manifest aangeplakt, bevattende een heftig protest tegen de plaats gehad hebbende sluiting der colleges. Naar men zegt, bedraagt het aantal gedoode en gewonde studenten en gendarmes ongeveer 80. Eerst aan de cavalerie is het gelukt hen uiteen te drijvenwaarbij velen werden gearresteerd. Volgens de Golos is bij het onderzoek in de zaak der leveranciers WarschawskyBaranoff en Kauf- mann gebleken, dat zij, voor zoover tot op 't oogenblik kon worden geconstateerd, te zamen van het Rijk ruim elf millioen roebels hebben ontvangenwegens leveranciën aan het legerdie zij wel in rekening gebracht, maar óf slechts ge deeltelijk óf in 't geheel niet gedaan hadden. De spoorwegen in het zuidelijk gedeelte van Rusland onderscheiden zich door vele karakteris tieke eigenaardighedenonder welke machtsover schrijdingen grofheden en andere ongerechtighe den der beambten tegenover het publiek eene eerste plaats bekleedeu. Geen wonder dus, dat daar soms zaken voorvallen, die in een ander land ondenkbaar zijn. Zoo hebben bijv. de con ducteurs van den Kursk-Charkow-Asower spoor weg hun eigen tarief, op grond waarvan zij de passagiers zonder biljetten vervoeren. Dit geschiedt bijna openlijk en in ieder geval ongestraft. De Porte is vast besloten het tractaat van Berlijn ten uitvoer te leggen. Zij zond Kiani Pacha, oud ambassadeur te St. Petersburg, als buitenge woon commissaris naar Podgorica, om deze plaats aan de Montegrijnen over te geven. Ali Pacha, president van den staatsraad, voegde zij als ad junct aan Karatheodori Pacha toe om de onder handelingen over een overeenkomst met Rusland te voeren. Cukaqao, 7 December. Na de buitengewone hitte, welke wij gedurende de laatste week alhier hadden, brak in den nacht van 11. Zaterdag een donderbui boven het eiland los, die tot den vroegenochtend van den volgen den dag voortduurde; de bliksemstralen en het gerommel van den donder hielden zonder tus- schenpoozen aan en gingen vergezeld van sterke regenbuien, nu en dan ook van hevige wind vlagen. De bliksem sloeg in twee woningen, de eene in de Prinsenstraat en de andere op Schar- lo, en op den schoener Midas waarvan de steng werd afgeslagen; de voormelde woningen en de meubelen in de vertrekken, waar de bliksem in sloeg, bekwamen belangrijke schade. De kun stenaars-tent van de heeren Loyal en Bertz, voor het Raadhuis opgericht, werd door den wind omvergehaald en leed ook schade, waardoor de aangekondigde voorstelling voor Zondag avond geen plaats kon nemen. Met genoegen kunnen wij melden, dat geene persoonlijke ongelukken veroorzaakt zijn. Den len Januari 1879, is in werking getreden de wet van 5 Juni 1878 (Stbl. no. 90) tot ver nieuwing van ds bestaande hypothecaire inschrij vingen en van de overschrijvingen van processen- verbaal van inbesbiimeininir. O O Art. 1 der wet luidt aldus: „Met afwijking van de bepaling van art. 1236 B. W. zijn alle bij het in werking treden dezer wet bestaande hypothecaire inschrijvingen binnen twee jaren na het inwerkingtreden onderworpen aan vernieuwing." Het N. v. d. D. kan thans met zekerheid mededeelen, dat sommige dagbladen verkeerd wa ren ingelicht omtrent de voorgenomen belasting van de kapitalen in portefeuille. Het ontwerp spreekt, naar men het blad van goeder hand mededeelt, van één per mille van de reëele waarde. De Arnh. Ct. maakt een opmerking openbaar, gemaakt bij het lezen van het emancipatie-besluit, waarbij, op voordracht van den Minister Tak, ook vrouwen tot de post- en telegraafdienst wor den toegelaten. Waarom vraagt de A. Ct. kunnen zij geen hooger bezoldiging krijgen dan f 1000 Of de vrouwen en meisjes zijn voor het vak geschikt; óf zij zijn er niet voor geschikt. In het laatste geval stelle men ze niet aan; in het eerste hebben zij recht op de zelfde belooning als de mannen, want niet de personen, maar de dien sten worden betaald. Tot toelichting van de opmerking, dat het fa belachtig bedrag der inschrijvingen voorden Rot- terdamschen tramway „zelfs uit den bloeitijd van het beruchte Duitsche Gründerthum onbekend is", merkt men aan de Midd. Ct. op, dat het vermoedelijk een beurs-manoeuvre was om de aandeelen ten koste der goedgeloovigen boven pari op te drijven, waarop dan natuurlijk weldra daling zal moeten volgen. De schrijver berekent nl., dat de Rotterdam- sehe maatschappij geenszins in zoo voordeelige 'condities verkeert; de exploitatie-kosten zullen f 1000 per dag bedragen, zoodat men 10 000 (tien-duizend) personen daags zal moeten ver voeren alleen om de kosten te dekken; reeds dat is zeer onwaarschijnlijk. Utrecht, 3 Januari. Gisteren is uit de vaart nabij de mestvaalt opgehaald het lijkje van een pasgeboren kind. De valsche guldens, alhier gefabriceerd en uit gegeven zijn keurig afgewerkt en dragen het jaar tal 1865; zij bevatten geen of zeer weinig zilver Ook kwartjes werden door die valsche-munters gemaakt. IJmuiden, 1 Januari. Gedurende de maand December 1877 zijn alhier geschut: naar zee: 46 schepen, inh. 16,607 ton; 59 stoomb., iiih. 24,781 ton; totaal 105 schepen, inh. 41.388 ton. Uit zee: 43 schepen, inh. 17,729 ton; 55 stoomb. inh. 24,612 ton: totaal 98 schepen, inh. 42,341 ton. In December 1878: naar zee: 21 schepen, inh. 9322, ton; 67 stoomb., inh. 33,604 ton; totaal 88 schepen, inh. 42,926 ton. Uit zee: 35 schepen, inh. 14,629 ton; 68 stoomb., inh. 32,333 ton; totaal 103 schepen, inh. 46,962 ton, Amsterdam, 3 Januari De feestelijke intocht van Z. M. den Koning zal niet het minst de de belangstelling van vreemdelingen wekken. Naar men verneemt zijn reeds nu alle kamers in de groote en kleine hotels besprokeno. a. in het Amstel-Hotel zijn vijfmaal zooveel aanvragen, als er plaatsen zijn, gedaan. In de voorname hotels als: Brack's Doele, Het Rondeel, is even als in het Café-Neuf geen plaatsje meer te veroveren. Zeis het Belgisch gezantschap, dat in het Amstel Hotel kamers wilde betrekken, moest ongetroost heengaan. Velen zullen hun toevlucht tot het nabij gelegen Haarlem nemen. Tot zeer hooge prijzen, men spreekt van 400 gulden, worden kamers, van waar men den intocht zien kan, voor dien dag verhuurd. Bloemendaal, 3 Januari. Spoedig zullen de werk zaamheden een aanvang nemen voor den tramway van Haarlem naar Bloemendaal. De noodige op metingen zijn gedaan, de gunning is verleend, en, naar men zegt, zal met Mei de lijn geopend worden. Amsterdam, 3 Januari. Van twee onzer uit- nemendste letterkundigen zal in Februari a. s. de gedachtenis worden gevierd. De eerste gedachtenis viering heeft plaats op Maandag 3 Februari. Zij geldt Potgieter, wiens grafmonument alsdan wordt ingewijd met toespraken van Joh. C. Zimmerman en professor Alberdingk Thijm. Op 4, 5 en 6 Februari wordt Vondel, die 5 Februari 1679 stierf, herdacht. Dr. Schaepman zal den eersten dag de in het Park uit te voeren feestcantate inleiden. Op 4 Februari zal een krans gelegd worden bij het standbeeld, de Vondeltentoonstelling geopend wor den en des avonds Vondels Leuwendalers en een tooneelstuk van Alberdingk Thijm getiteldDe Zege der Schoonheid worden opgevoerd. Den 6en Februari wordt het feest met een maaltijd besloten. Bergen-op-Zoom, 2 Januari. Heden heeft de tweede suikerfabriek mede hare werkzaamheden moeten staken, terwijl de derde in de eerste dagen van Januari zal volgen. Ongeveer 400 menschen, zoowel mannen als vrouwen, geraken hierdoor zonder middel van bestaan. Ook een wolfabriek, die zomer en winter aan een honderdtal menschen werk verschafte, dreigt met stilstand. Zwolle, 2 Januari. Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben hunne goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit der gemeente Oldemarkt, tot onderhandscke verhuring voor den tijd van drie jaren van't gemeentehuis aan J. H. Schirm, met het recht daarin te mogen tappen. 's Gravenhage2 Januari. Heden-namiddag hseft op de Grootemarkt een zakkerollerij plaats gehad. Een jongen beroofde een juffrouw, die aan een der kraampjes stond te kijken, van haar por- temonnaie, welke in een zijzak van haar mantel geborgen was. De diefstal werd echter spoedig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2