BINNENLAND. Engeland. Zwitserland. Rusland. Oostenrijk-Hongarije. Portugal. Duitschland. Italië. Amerika. GEMENGD NIEUWS. Na deze scheiding werd Collin treurig gestemd, kocht een sabel, dien hij onder zijn kleederen verborg, en begaf zich nu op zekeren dag naar het huis van zijn schoonvader. Zijn jonge vrouw was aan het werken met haar zuster, een meisje van zeventien jaarhaar broeder en een arbeider toen zij haar echtgenoot zag binnentreden. Daar is Collinriep zij verschrikt uit en vluchtte. Deze wilde haar achterhalendoch werd daarin door de zuster en den broeder verhinderd. Daarop trok Collin zijn sabel en vermoordde den arbeider en zijn schoonzuster. De broeder ontving slechts een lichte verwonding. In hechtenis genomen en bij zijn slachtoffers gebrachtbetuigde hijdat het hem leed deed zijn vrouw niet te hebben getroffenoverigens bleef hij ongevoelig. De onder-prefect van Pavilleuse had vernomen, dat er in een der naburige bosschen een bende wilde zwijnen was, die groote verwoestingen aan richtte. Om deze onschadelijk te maken werd een groote jacht georganiseerd. Een overgroot wild zwijn werd door de honden vervolgd en ontving op 60 meters afstand een kogel in de zijde; het beest dat letterlijk doorschoten was, vervolgde zijn weg, ondanks deze vreeselijke verwonding en de pijn, daardoor veroorzaakt. Een herder, die een buitengewone kracht bezit, komt ter hulp snellen, doch wordt door het woedende dier ter aarde geworpen. Hij grijpt echter het zwijn bij de ooren en werpt zich er bovenop om het te bedwingen. Twintig minuten lang werd hij door het dier medegesleept terwijl hij om hulp roept. De onder prefect kwam er juist op aan toen de man bijna uitgeput was van krachten. Het zwijn wil zich nu op den prefect werpen, doch deze doodt het door het een kogel in het hart te jagen. Het dier woog 140 kilogrammen. Het Journal officiel meldt, dat op nieuw 98 personen, veroordeeld ter zake van de commune, kwijtschelding of verlichting van straf hebben ge kregen. Bovendien is aan 24 gedeporteerden in Caledonië, wegens de diensten, die zij bij den opstand der Danaks bewezen hebben, volledige kwijtschelding van straf verleend. Mgr. Coullie, bisschop van Orleans, heeft eene inschrijving geopend tot oprichting van een monu ment ter eere van Mgr. Dupanloup. Daar deze prelaat niet slechts in het belang der Eransche Katholieken maar tevens in dat der geheele Ka tholieke wereld heeft gearbeid, worden ook bij dragen voor het monument aangenomen van per sonen buiten Frankrijk. Zij moeten gezonden worden aan den bisschop van Orleans. De dagbladen van het Noorden des lands deelen een zonderling geval van slaapziekte mede, dat door vrees veroorzaakt was en te Ilijssel is voor gekomen. Op Kerstdag kwam een meisje van 18 jaar naar huis en zeide, dat ze zeer verschrikt was door het geblaf van een hond. Op dat oogenblik gevoelde zij zich echter niet ongesteld en lachte zelfs over het geval. Den volgenden morgen echter was het onmogelijk, haar te wekken, en dit duurde zoo nog drie dagen. Zondag-morgen werd zij eenige minuten wakker en zeide tot haar vader, dat zij nog meer slapen moest, en des avonds konden de geneesheeren, door de beangste familie ter hulp geroepen, niets anders doen, dan de verklaring afleggen, dat het meisje opgehouden had te leven. Omtrent het springen van het 38tons kanon aan boord van het Engelschs gepantserde oor logschip Thunderer wordt aan de Admiraliteit bericht, dat 8 man gedood en 32 gekwetst zijn. De toren is niet vernield, doch slechts bescha digd en kan te Malta gerepareerd worden. Het kanon had eene volle lading buskruit, doch de bom was niet gevuld. De luitenants Coker en Daniel zijn onder de gedooden. De Thunderer is een zusterschip van de Devas tation, meet 4407 ton en heeft machines van 6270 paardenkracht, en is in 1,872 van stapel geloopan, doch werd eerst vijf jaren daarna in dienst gesteld. In ieder van de beide torens be vonden zich twee 35tons kanonnen, doeh het hydraulische Armstrong-systeem, om met zware stukkeu te manoeuvreeren, werd eerst in den voorsten toren van het schip ingevoerd, en nader hand, toen het voldeed, ook op de andere sche pen. De twee 35tons kanonnen werden naderhand vervangen door twee van 38 ton. In 1878 is alleen in Engeland het onge- loofelijk getal van 150S9 faillissementen voorge komen waarvan 2643 van finantiëele-, en gros- en fabrieks-firma's, en 12416 van beroepen en bedrijven, bouwondernemingen, winkeliers en her bergiers. Van de eerste reeks komen voor Londen 566, Liverpool 92, Manchester 125, Lancashire 187, Yorkshire 408, Birmingham 216, New-Castle Middlesborough, Hull en omstreken 152, Bristol Cardiff, Newport en Swansea 72, de provinciën 561, Schotland 232 en Ierland 32; totaal 2643 tegen 2172 in 1877. De bewonderaars van Gladstone, die in hem dezer dagen niets anders zien dan den man met de bijl, alias den houthakker, zullen het niet bij de zilveren bijl laten, dien zij den beroemden boomveller bij gelegenheid van zijn 70n verjaar dag willen vereeren; zij zullen hem ook een mon ster-banket aanbieden van niet minder dan 5000 couverts, die verdeeld zullen worden on der de vertegenwoordigers van het liberalisme door het geheele land. Ook wil men een hospitaal ter gedachtenis stichten, waarvoor men 20000 pd st. hoopt in te zamelen. Reeds is voor 500 pd. st. geteekend. Te Bern is dezer dagen een Russische dame vrijgesprokenHelena Gajewska geheetendie door een juwelier was aangeklaagd, hem bij het verpanden en verkoopen harer kleinodiën be drogen te hebben. Het schijnt, dat de juwelier zijn aanklacht lichtvaardig had ingediend volgens anderen is hij zelf een bedrieger. Intusschen had de beschuldigde negen maanden in preventieve hechtenis doorgebracht. De militaire gouverneur van Plozk isnaar de Golos berichtbij een inspectie van de vesting Nowogeorgiewski door een daar geïnterneerden politiken misdadiger doorstokenDe moordenaar wilde op die wijze zijn doel bereikennaar Sibe rië gedeporteerd te worden, waar het, volgens zijn opvatting, beter is dan in de kasematten van Nowogeorgiewski. Daar de doodstraf in Rusland opgeheven iazoo blijft niets overdan den wensch van den reeds tot de hoogste straf ver oordeelden misdadiger te vervullen nl. hem naar Siberië te deporteeren. Te St. Petersburg werd onlangs voor den rech ter behandeld het proces van den heer Schisch- marewbeschuldigd van zonder vergunning der autoriteiten in zijne woning hanengevechten te hebben georganiseerd. Het feit werd als bewezen aangenomen. Tal van personenwaaronder ook dameshadden zich avond aan avond vereenigd om van het afschuwelijke schouwspel te genieten. De toeschouwers vielen buiten bereik der Russi sche strafwet, meende de rechter. Schischmarew werd echter veroordeeld tot eene geldboete van twintig gulden, zeker met het oog op het feit eene lichte straf. Volgens de Pester Hon heeft de horlogemaker Johann Wirtz te Waitz een geweer uitgevonden waarmede in 1 minuut 45 50 schoten gedaan kunnen worden. Wirtz heeft zijn uitvin ding ter kennis gebracht van den Hongaarseken Minister van oorlog en van dezen de opdracht ontvangen een geweer volgens zijn systeem te vervaardigen. Den 3en December is dit aan den Minister aangeboden. De inrichting berust op het beginsel van het slaguurwerk: de patronen zijn door schakels met elkander verbonden. Het ge weer is zeer eenvoudig te behandelen- De uitvin der verwachtdat het alle andere stelsels zal verdringen. Te Weenen is dit jaar het officieele en andere Nieuwjaarswensehen zooveel mogelijk afgeschaft. De ministers, het dagelijksch bestuur der stad, de leden van het gerechtshofde Bank de Spaar kas en andere officieele autoriteiten hadden aan hunne onderhoorige beambten laten weten, dat zij niet plechtig gecomplimenteerd wenschten te wordenter gelegenheid van het Nieuwjaar. Ook particulieren sloten zich daarbij aan en het ver zenden van kaartjes was te Weenen dit jaar zeer min. Ais reden wordt opgegeven de daaraan ver bonden last. Dagbladen uit Lissabon verzekeren, dat de politie zich alle moeite geeft, om het verblijf van een zendeling der Duitsche socialisten te ontdekken, die met eene zending naar Portggals hoofdstad zou gekomen zijn. Men heeft zelfs den koning zijne aankomst gemeld en zijn portret toegezonden. Hij moet Vrijdag in het Kareis-theater gezien zijn, en toen de koning dien avond naar het paleis van den adjudant reed, moeten twee personen getracht hebbeu bij het koninklijk rijtuig te komen, wat hun niet gelukt is, daar de koetsier de paarden sneller liet loopen. Het is te hopen, dat men slechts met schrikbeelden eener verhitte verbeelding te doen heeft. Bij Leipzig in het sterkbevolkte Kleinzschocher hebben bij de verkiezingen voor den gemeenteraad op 30 December de socialisten een volkomen zegepraal behaald. Alle gekozenen belmoren tot 't bij de nieuwe wet ontbondene socialistische genootschap Vorwarts. Of nu ook de gemeen- teraads-zittingen straks, als zijnde socialistische vereeniging, opgeheven zullen worden? De grauwe Zusters te Berlijn, aldus geheeten naar hare kleeding, hebben in het afgeloopen jaar 350 zieken verpleegd, nl. 152 Katholieken, 168 Protestanten, 29 Joden en 1 Griek. Die zieken Ji ebben zij 3161 dagen en 2686 nachten verpleegd. De Zusters van dezelfde congregatie te Breslau verpleegden gedurende 3168 dagen en 1613 nach ten 406 zieken, waaronder 224 Katholieken, 146 Protestanten en 36 Joden. Zullen deze feiten de vervolgers en verguizers dezer edele vrouwen niet tot nadenken brengen? De oudste gedrukte courant is, volgens den En- gelschmun Chalmers, hie Gazette di Venezia, welke van 't jaar 1536 dagteekent, in welken tijd de machtige en gevreesde sultan Soliman het gebied van Venetië beoorloogde en aan deze republiek hare bezittingen in den Levant weer ontnam. De toenmaals aan het hoofd der handels-beweging staande republiek en geheel Italië hadden natuur lijk veel belang om door bulletijns van den oor log op de hoogte te blijven van het verloop der militaire zaken, waarbij hier zooveel op 't spel stond.. Daar particuliere geschreven corresponden tie daartoe niet voldoende was en de telkens van het oorlogstooneel komende berichten ""aldus niet snel genoeg onder het volk konden verspreid wor den, werden die berichten op een vliegend blaadje, een halve courant sredrukt, die voor eene Gazetta het exemplaar verkocht werd. Eene Gazetta is een kleine Venetiaansche munt. Dus is de ver koopprijs der eerste courant als blijvende naam er aan blijven hangen bij alle Romaansche vol ken alsmede bij de Engelschen die allen thans nog van hunne Gazettes spreken. Men zegt dat Cairoli's wond gaat etteren en dat hij eerstdaags eene gevaarlijke operatie zal ondergaan. In Amerika is eene ex-keizerin overleden. Te Port-au-Prince (Haïti) stierf dezer dagen Justine l'Evèque, weduwe van Soulouque. De ex-keizerin, eene negerin, was geboren in 1820 in het dorp Acahaie, en werd de vrouw var. Soulouque, toen deze als onderofficier bij het Haïtiaansche leger diende. Men weet dat de Keizer, toen hij in 1858 van den troon vervallen was verklaard, verbannen werd, en eerst in 1867 vergunning kreeg in Haïti terug te keeren; tenzelfden jare overleed hij te Petit-Goaves. Mevrouw Soulouque kwam te Port- au-Prince met hare eenige dochter, Olivia, gemalin van generaal Lubin. De Courrier des Etats-Unis zegt van de ex-keizerin, dat zij een beminnelijke en brave vrouw was, en altoos haren invloed op Keizer Soulouque aanwendde om hem te bewegen zich edelmoedig te toonen tegenover zijne politieke vijanden. „Van het onderzoek der ontwerpen voor het nieuwe Strafwetboek zal wel vóór de Juni-verkie- zingen en dus ook in deze parlementaire campagne, niets meer komen. Wel zal, ongeveer tegelijk met de finantiëele voordrachten, het groote werk van den minister van Justitie bij de Kamer inkomen- of de Kamer „bereiken" zooals men het tegen woordig noemt, maar het onderzoek daarvan vordert meer tijd dan waarover de Kamer in dit zittingsjaar nog zal hebben te beschikken," Zoo ziet het ministerie door niet veel bijzonders uit te richten zijn leven te rekken. Ter gelegenheid van Zr. Ms. huwelijk is door IIH. DD. Hoogw. den Aartsbisschop en de Bis schoppen van Nederland het volgend adres aan Z. M. den Koning gericht: „Sire „De Aartsbisschop en de Bisschoppen der Ka tholieke Kerk in Nederland achten zich gelukkig, aan Uwe Majesteit hunne eerbiedigste gelukwen- schen te mogen aanbieden bij Haar huweiijk met Hare Doorluchtige Hoogheid Mevrouw de Prinses Adellieid Emma Wilhelmina Theresia van Wal- deck-Pyrmont. „Zij wenschen hierdoor getuigenis af te leggen van den eerbied, de trouw, de liefde tot het Vorstelijk Stamhuis van Oranje-Nassaudie hen, hunne geestelijkheid en hunne geloovigen steeds bezielt en zal blijven bezielen. „In die gevoelens roepen zij Gods vaderlijken zegen af over Uwe Majesteit en Haar Doorluch tige Bruid, en bidden den Gever aller gaven dat Hij dit huwelijk doe strekken tot het geluk van Uwe Majesteit, tot den bloei van HaarStam- uis, tot heil van het Vaderland, „f A. LSchaepman Aartsbisschop van Utrecht, „f J. A. Paredis, Bisschop van Roermond, „f H. van Beek, Bisschop ran Breda, „f P. M. Snickehs, Bisschop van Haarlem, „f A. Godschalk Bisschop van 's Hertogenb.' Maandag, feestdag van Driekoningen, is in al de R. Kath. kerken der bisschoppelijke zetelplaat sen in die der hoofdstadder residentie-, der provinciale hoofdplaatsen en andere voorname steden des Rijks gezongen een Te Deum om Gods zegen af te smeeken over het huwelijk van Z. M. den Koning. Wij ontvingen het eerste nommer van den fersten jaargang der /Katholieke Nederlandsclie Stemmen." Met ingenomenheid begroeten wij de wederverschijning van dit Weekblad en wij hopen dat het zijn ouden roem moge handhaven, waaraan wij trouwens niet twijfelen nu het blad met nieuwe krachten wederom is opgestaan. Zoowel aan den inhoud als aan het uiterlijk van het eerste nommer is door de redactie en door den uitgever de meeste zorg besteed. Wij wenschen het jeugdige blad van harte veel succes 1 Eindhoven, 6 Jan. Eindelijk is het lijk ge vonden van den reeds sinds eenige weken ver misten jongeling Heilsbergen en wel in het Eind- hovensch Kanaal te Stratum nabij de tweede brug. Het lijk, dat waarschijnlijk door de gepasseerde stoomboot van Rotterdam uit de diepte is opge malen werd door een voorbijgaand arbeider ont dekt. Het is heden middag op het Israëlitische kerkhof begraven. Amsterdam, 6 Januari. In het kantoor van den heer Bootz Eggerstraatis ingebrokenzon der dat de politie het bemerkte. Dit is te opmer kelijker, omdat dit kantoor staat tegenover de Nieuwe kerkwaarin thans 's nachts gewerkt wordt voor het feest van den Koning, en er een zoogenaamde brandwacht de wacht aan die kerk heeft. Rotterdam, 7 Januari. Door de keurmeesters van vee en vleesch is gedurende de afgeloopen week in deze gemeente ontdekt en afgekeurd het vleesch van een dood paard, eene partij scliapen- vleescheen ongeboren kalf uit de slachtplaats en een uit het water opgevischte doode big. Naar wij vernemen, heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag in het magazijn van machi- neriën der heeren Post van der Burg Co., op de Glashaven alhier, een diefstal met inbraak plaats gehad. De dadersnaar men meende met hun drieën, zijn door de politie achterna gezet, maar ontsnaptmet achterlating van eeuige dei- gestolen voorwerpen, die zij op de Wijnhaven hebben weggeworpen. De Leidsche Ct. verneemt met genoegen, dat de fooien, bij gelegenheid van het nieuwejaar door de ingezetenen aan de brievenbestellers te Leiden uitgereikt, het bedrag van vorige jaren nog eenigszins heeft overtroffen. Als een bewijs, dat IJ ïnuiden reeds een plaats van beteekenis is, kan dienen dat het Rijkstele graafkantoor aldaar in het afgeloopen jaar 19 242 telegrammen, d. i. gemiddeld 53 daags, behandelde. Onlangs verhaalde het Berliner Tageblatt, dat bij een melkboer in een dorp bij Berlijn een kat vijf jongen wierp. Hij kon ze niet houden; daar er geen water in de nabijheid was, maakte hij wreed genoeg een gat ter diepte van een voet iu zijn tuin, wierp ze levend daarin, vulde het gat met narde en ging aan zijn werk. Twee uren daarna vernam de boer van zijn melk meid, dat de kat den grond in den tuin weg- krabde. De boer ging zien en hij zag de kat met een harer jongen, die zij naar haar nest bracht, waarna zij de overige vier eveneens bezorgde. Twee uren had zij rondgeloopeu en eindelijk de plek in den tuin gevonden, waarin haar kroost levend begraven was. Zij was dadelijk begonnen de aarde weg te werken, en vond haar kinderen, die twee uren onder den grond waren verbleven, nog in goeden welstand. De boer was bekeerd. Hij gaf de kat zelf melk en beloofde, de jon gen te zullen houden tot zij muizen vangen en zich zelf verzorgen konden. In den loop dezer week zijn te Amsterdam weder vier knapen tusschen 13 en 15 en twee van nauwelijks 10 jaren, allen recidivisten, gear resteerd, wegens het stelen van geld uit bakkers winkels. Te Lemberg zou dezer dagen een 70jarige Jood begraven worden, wiens dood behoorlijk geconstateerd scheen te zijn. Alleen wegens den ingevallen sabbath, werd van de gewoonte der Poolsche Joden afgeweken om hun dooden on middellijk ter aarde te bestellen en twee geloofs- genooten hielden psalmzingende de wacht bij de lijkbaar. Men kan zich hun onsteltenis verbeelden, toen de gewaande doode plotseling overeind rees. De wachters namen de vlucht en een hunner is van schrik gestorven. De 70jarige grijsaard daar entegen bevindt zich weder zoo wel als ooit te voren. Men hoopt te Lemberg, dat de overheid naar aanleiding van dit voorval een einde zal maken aan het overhaast begraven. Ten einde te voorzien in de behoefte, die zich bij schipbreuken meermalen heeft doen ge voelen (en dan met ongelukkige gevolgen voor de schipbreukelingen), dat de bemanning enz. aan boord van schepen voldoende bekend zij met het hanteeren van de mortieren en raketten-reddings toestellen, heeft de Duitsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen een populaire aan wijzing ter bedoelde zake doen samenstellen en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2