BUITENLAND, BINNENLAND. België. Duitschland. Engeland. GEMENGD NIEUWS. evenaar 'kronkelt gelijk een gordel van smaragd een 'Lebe\ Hocli! toe roepen en zij zal een onmogelijk tooneelstuk aan u op dragen getiteld: Emancipator Takius of niet verwacht en toch verkregen. En Elise Baart en Betsy Perk, zij zullen U, O! Hoofd van liet achtste departement (wij schreven bijna, achtste icon der) op de handen dragen en niet onwaar schijnlijk zal de pers zuchten onder eene kolossale oplage van eene nieuwe novelle getiteld: Mijn Takkie en ik. En in de annalen der emancipa tie-geschiedenis zal uw naam 0! Mi nister van 't achtste, met gouden let teren geboekstaafd worden en gij zult in een zegenend aandenken blijven bij het verre nageslacht en bij alle die uwe moderne begrippen van emancipatie naar waarde weten te schatten! Edoch, badinage apart. We staan voor het feit dat voortaan ook vrouwen benoemd zullen worden als ambtenaren bij de pos terijen en bij de telegrafie. Wat den Mi nister van Waterstaat gedrongen heeft tot O O een dergelijke voordracht te besluiten, is ons onverklaarbaar. Men heeft ons in 't oor gefluisterd dat het eene galanterie is van zijde des Ministers aan onze jeugdige Koningin bewezen, op wier instigatie de voordracht in de wereld zou gekomen zijn. Doch deze mededeeling bevredigt ons niet. Ze zou trouwens niets afdoen aan onze antipathie tegen het uitgevaardigde besluit, dat, ons bedunkens, door niets gemotiveerd wordt. Immers aan jonge mannen die op elk examen verschijnen om zich als Surnume rair bij de posterijen of als élève-telegrafist eene plaats te veroveren is voor als nog geen gebrek. Het tegendeel is waar. Dooi den ministerieelen maatregel zullen nu een aantal welopgevoede jonge mannen met leede oogen moeten aanschouwen, dat de door hen geambieerde betrekkingen zul len worden ingenomen door meisjes en vrouwen, die men gerukt heeft uit het maatschappelijk verband waarin zij door God zijn geplaatst. Wij leven in een tijd waarin het voor bekwame en goed onderwezen jonge man- men vaak moeilijk is tot hun doel te ge raken. De concurrentie laat zich duchtig gelden; de vergelijkende examens bewijzen het maar al te zeer. Nu zal de Minister Tak, in plaats van aan de billijke eischen te gemoet te komen, voor een groot getal jongelingen den pas afsnijden en ter wille eener chimère, ter wille een er verkeerde richting, aan meisjes en vrouwen doen toe komen wat rechtens aan de jonge man nen behoort. Afgezien van de schromelijke gevolgen ten opzichte der moraliteit, die er kunnen ontstaan door den ministerieelen maatre gel, moeten wij erkennen dat deze voor dracht niet pleit voor 's Minister's door zicht. Waar is hier de grens? Zal de heer Tak niet verder gaan en misschien over eenigen tijd deci-eteeren dat aan de vrou wen ook diploma's als werktuigkundig of scheepsbouwkundig ingenieur en technoloog zullen worden uitgereikt? Ce nest que le premier pas Alle weldenkeudeu in den lande zullen het met ons eens zijn, dat dit koninklijk besluit aanleiding zal geven tot ergerlijke gebeurtenissen. Wij keuren 's Minister's overijlden stap op den weg der emancipa tie ten zeerste af. Het algemeen welzijn is er niet mede gebaat. Beoogt de Minister met zijne voordracht eene besparing van 's lands penningen dan noemen wij den maatregel eene économie de bouts de chan- delle. Door niets hoe genaamd is de voordracht gemotiveerd en zij zal bij alle weldenken- den tegenkanting vinden en een strijd uit lokken, die niet eindigen zal tot dat de Regeeriug de vrouw heeft terug gebracht op hare plaats die zij in de maatschappij moet innemen en aan den man de rech ten heeft doen toekomen waarop hij, on danks alle emancipatie-manie, ten volle aan spraak heeft. Het is aan u, Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid dat die dubbele plicht en taak is opgedragen! Maandag-avond kwamen twee jongelieden tus- sehen Andeghem en Dendermondeieder van zijne aanstaande bruidnaar lmis terug. Daar de straatwegtengevolge van hoogen waterstand zeer modderig was, besloten zij den spoorweg te gaan. Na daarop een eind tc zijn voortgestapt, raakten zij tussehen twee elkaar passeerende trei nen met het gevolg dat zij letterlijk in stukken werden gescheurd. Het hoofd en een voet van den een en de armen van den ander lagen ter zijde van den weg verspreid. Z. M. den Koning is een avontuur overkomen. Ieder kent hier de genegenheid van Z. M. voor prins de Ligne, president van den Senaat. We tende dat deze door ongesteldheid zijn kamer houden moest, wenschte de Koning op oudejaars avond den prins een bezoek te brengen en gaf daarvan kennis aan een der zoons van den zieke. Omstreeks 11 ure in den avond hield het Koninklijk rijtuig voor het hotel van den prins stil, doch hoe groot was de verwondering van den Yorst, toen, nadat een lakei aangescheld had niemand de deur kwam openen. Er op rekenende dat hun meester bedlegerig waswas het dienst doend personeel van het hotel uitgegaan om oude jaarsavond te vieren. Alleen de portier wasofschoon slaapdronken aanwezig en deze geleidde den Koning naar de kamer van den prins; doch de dienaar, die hier waakte en zulk een hoog bezoek niet vermoedde, liet eenvoudig wetendat de zieke niemand ont vangen kon. De Koning, bemerkende dat men hem niet herkend had lachte goedhartig en keerde naar zijn rijtuig terug. Doch een laatste onaangename verrassing wachtte Z. M. aan de deur; de koet sier was in plaats van te blijven wachten, weg gereden, om zijn tweespan in beweging te houden. Het gevolg was, dat de Koning onder een stortregen te voet naar zijn Paleis moest terug- keeren. Er is sprake van de afschaffing der le klas rijtuigen op de spoorwegen, daar deze bijna niet gebruikt worden. Uit gedaan onderzoek blijkt dat van alle plaatsen in de spoorweg-rijtuigen in Duitschland slechts 25 pCt, gebruikt wordt. Sfelt men 't .gewicht der vervoerde personen en dat der wagens tegenover elkander, dan is het laatste 10 maal grooter dan 't eerste. Uit Greven, zoo meldt men aan de Westf. Merkur, is op een boerenbruiloft de bruidegom doodgeschoten. Ouder gewoonte werd de bruigom met vreugdeschoten begroet en een onvoorzichtige schutter joeg hem den prop van zijn geweer dooi de dikke winterkleeren heen, in den rug. Ondanks spoedig verstrekte geneeskundige hulp was de feesteling weldra een lijk. Uit Leipzig worden aangaande de socialistische partij de volgende bijzonderheden gemeld. De rerwijdering tussehen Liebkneeht en Bebel, twee hoofdleiders der socialisten, neemt met den dag toe. Onder de leden der partij laat zich insgelijks een scheuring waarnemen, zoodat binnen korten tijd twee hoofdgroepen zullen ontstaan, gevormd de eene door gematigde aanhangers van de soci alistische beginselen, de andere door de heethoofden de geëxalteerden der voormalige partij. De nood en de ellende, welke heerschen onder een groot gedeelte der socialisten, tot de arbeidende klasse behoorende, is groot. Van vele veroordeelde soci alisten, die reeds gedurende eenigen tijd gevangen zitten heeft men brieven gekregen, waarin het volgende wordt meegedeeld: „Indien wij den toe stand in aanmerking nemen, waarin velen onzer partijgenooten verkeeren, dan moeten wij ons nog gelukkig achten achter de tralies te zitten". Joseph Hubert Reinkens is ondertrouwd met eene juffrouw uit Boppard. Curieus is, dat de schelm reeds verloofd was toen hij op de zg. synode van Bonn stemde tegen de afschaffing van het celibaat. Verder verneemt men, dat hij tegen het einde van den culturkampf met mevrouw naar Engeland zal oversteken om dan, als bisschop in partibus fungeerende, 20000 frs. jaarwedde te genieten. Dit is wel wat minder dan te Bonn, maar toch vol doende. Hij is reeds aan het Engelsch leeren en Mej. S. is er al heel goed in t' huis. Te Blackburn zijn thans 15000 inenschen zon der werk; twee groote fabrieken zijn voor onbe- paalden tijd gesloten en men verwacht, dat twee andere dit voorbeeld zullen volgen. Te Sheffield is ruim 8600 pd. st: bijeengebracht tot leeniging van den nood. De correspondent der Daily News te Lahore schreef aan dit blad dat met het bezetten van Candahar de eerste periode van den Afghaanschen oorlog geëindigd zal zijn, Men zal daarna gedu- durende de wintermaanden zich bepalen tot kleine peraties. Er zijn thans weinig minder dan 35000 man Engelsche troepen in of aan dc grens van Afgha nistan. Bovendien wordt er nog eene reserve gevormd van twee Europeesche en drie iulandsche regimenten voetvolk. Een telegram van admiraal Hornby meldt dat de gewonden aan boord van de Thunderer op weg van beterschap zijn. Het schijnt dat er van de manschappen, die tijdens het springen van het stuk in den toren waren, slechts één er het leven heeft afgebracht. Blijkens de Sanitary Record 1878, no. 230, is het te Huil gelukt, het roodvonk in hare epi demische verbreiding tegen te houden, en wel door zeer streng isoleeren van de eerste woning, waarin de ziekte zich voordeed, door krachtige ontsmetting van het gebouw in alle lokalen, en door sluiting gedurende 14 dagen van de scholen die door de aangetaste kinderen vóór de ziekte waren bezocht. Met welk eene navolgenswaardige énergie de Engelsche spoorwegen met de invoering van ver beteringen voorgaan blijkt uit de aanwending der luclitdruk-remtoestellen bij personentreinen. Op de Engelsche banen toch zijn thans reeds niet minder dan 529 locomotieven en 5005 rijtuigen van dergelijke remmen voorzien. Aan de Times wordt uit Parijs het volgende gemeld: Als de Bey van Tunis den 9 dezer geen voldoening gegeven heeft aan den Eranschen con sul te Tunis, dan zal onmiddellijk van Toulon een escader derwaarts vertrekken. Wij lezen in de Maasbode het volgende: De heer Cd. Busken Iluet verklaarde onlangs, dat de Nieuwe Rotterd. Courant geschreven werd in Kasernetaal Mr. N. P. Van den Berg klaagde voor weinige dagen toen werd eene brochure, door hem te Batavia geschreven en uitgegeven, hier bekend de Nieuwe Rotterd. Courant aan vau politieke SCHIJNHEILIGHEID Als wij ons niet vergissen, betreffen die ver klaring en die aanklacht uitgaande van een conservatief en een liberaal den vorm en den inhoud van het hooghartig blad. Proficiat, N. R. C. Wij, ultramontanen, vinden niet het minste bezwaar, om bij de lieeren Iluet en vd. Berg ons aan te sluiten. De Standaard roemt het Calvinisme als de bevorderaar van de zindelijkheid. „Vergelijk," zegt hij „voor de eer der Calvinisten ten deze een Hollander met een Duitscher en een Schot met een Engelschman, en immers ons pleit zal gewonnen zijn." Wel zeker, vergelijk ook maar een Hollandschen Calvinist met een Hollandschen Katholiek, en gij zult zien, dat de eerste veel zindelijker is dan de laatste. O, Standaard\ Delft, 9 Jan. Gisteren-nacht omstreeks 1 ure werd een der oudste gebouwen in korten tijd een prooi der vlammen. De van ouds bekende „Stadsherberg gelegen in het Zuideinde, bij den aanvang der Schie, kon in weerwil der spoedig aangebrachte hulp der brandweer niet behouden blijven. Gisteren-avond omstreeks zeven uur, ge raakte een vrouw, huiswaarts keerende, door het duister misleid in een sloot der paklaan, met het ongelukkig gevolg dat zij, zich niet kunnende helpen, in den modder gestikt is. Venloo. 9 Januari. Een nog jong Duitscher, die gedurende vier weken alhier buitengewoon groote verteeringen maakte en zich Krüger noemde trok wegens zijn gedrag de aandacht der politie. Toen hij nu op het. postkantoor alhier 600 mark in ontvangst nam, en met voormelden naam teekende, legde de commissaris van politie de hand op hem, en bij onderzoek is gebleken, dat hij een zekere Keil is die reeds lang in Saksen door de politie gesignaleerd was. Hij is dan ook aan de justitie te Roermond overgeleverd. Amsterdam, 9 Jan. Bij de handeling van de Spoorwegbegrooting heeft de Minister van Water staat meegedeeld, dat het perron aan het tijdeljjk eentraal-station alhier overdekt zou worden. Mij vernemen thans met genoegen, dat weldra uitvoe ring aan dat besluit zal worden gegeven, zoodat de talrijke reizigers weldra niet meer aan de onaangenaamheden van weêr en wind blootgesteld zullen zijn. Zoelen, 9 Jan. Alhier heeft het volgende treu rig ongeval plaats gehad. Een knecht van een landbouwer op den huize Zoelen werd door een slag van een paard zoodanig getroffen, dat hij onmiddellijk dood was. Hij laat eene vrouw en kinderen na. Deventer, 9 Jan. Twee kinderen, van 4 en 8 jaar, waren dezer dagen zonder toezicht te huis gelaten. Het jongste kwam met den kachel in aanraking en in een oogenblik stonden de kleederen in -olie vlam. Haar zusje ging de moeder roepen die spoedig de vlammen bluschte. Evenwei had het kindje lievige brandwonden bekomen, waaraan het, niettegenstaande de spoedig ingeroepen ge neeskundige hulp, is bezweken. - Uit Nieuwe Niedorp meldt men ons van 7 Januari: Gisteren in den vroegen morgen wer den door een veehouder alhier 9 schapen in de weide min of meer ernstig verwond gevonden. Een moest al spoedig na de ontdekking worden afgemaakt; twee andere vreest men niet te zullen kunnen behouden; de overige hebben lichtere wonden. Hoogstwaarschijnlijk heeft een hond van een in de nabijheid wonenden venter die weerlooze dieren zoo jammerlijk toegetakeld, waarom tegen den eigenaar van den hond proces-verbaal is op gemaakt. In het laatst der vorige week liet eene moeder te Deventer, die een buurpraatje ging maken, haar twee kindertjes van 4 en 8 jaren alleen te huis. Het jongste maakte toen de kachel open, waar door de kieederen van het kind in brand geraakten. Haar zusje ging spoedig de moeder roepen, die terstond de vlammen uitdoofde en geneeskundige hulp inriep. Het kindje is evenwel een paar dagen later aan de brandwonden overleden. In een dorp in Limburg had de burgemees ter reen verordening uitgevaardigd, waarbij verbo den werd „'s avonds na 10 ure bij het naar huis gaan uit een herberg, straatrumoer te maken of te zingen." Ondanks dit verbod was er iemand, die op het verboden uur het dorp deed weergal men van zijn gezang, waarvan het refrein steeds luidde„Eu ik ga nog niet naar huis, nog lang niet, nog lang niet," enz. Door den veldwachter aangemaand om dit gezang te staken, begon onze man nog harder te zingen, wat ten gevolge had, dat hij naar het cachot werd gebracht. Daar vervoegde zich weldra de burgemeester bij hem, die zijn verwondering te kennen gaf, dat juist hij die als een stil burger bekend stond, zich aan straatrumoer had schuldig gemaakt. Als eenig antwoord herhaalde de gearresteerde het refrein „Ik ga nog niet naar huis." „Weet je niets van de publicatie?" vroeg nu de burgervader „Zeker," antwoordde de man. „En waarom zing je dan op straat?" „Wel, ik ga nog niet naar huis." „Hoe meen je dat?" „Er staat immers in uwe verordening „'s avonds bij het naar huis gaan," en ik had geen plan om naar huis te gaan, wat ik dan ook duidelijk ge noeg door mijn gezang heb te kennen gegeven." De burgemeester lachte over deze opvatting van zijne verordening, verontschuldigde zich door te zeggen, dat deze door den secretaris was gemaakt, beloofde haar te zullen wijzigen en ontsloeg den man uit zijn arrest. Een Dell'tsche stalhouder bezit een zeer vroegtijdig ontwikkelde kip; ofschoon eerst een half jaar oud, heeft het hennetje nu reeds gebroed en is moeder van drie kleinen. Een Japansche stoomboot, die zijn eerste reis deed, is in de lucht gesprongen, omdat men eenige vaten buskruit te dicht bij (1e vuren had geplaatst. Al (1e op de boot aanwezige (negentig) passagiers en 12 manschappen verloren bij die ramp het leven. Slechts drie personen overleefden het ongeluk, lang genoeg om het gebeurde mede te deelen. De Akhbcir bericht dat Aicho-bent-Lahora in Turkije geboren, te Bel-abbes den 14 Dec. 11. overleden is in den eerbiedwaardigen leeftijd van 112 jaar. Zij laat 8 weesjes na, waarvan de jong ste 60 jaar telt. Hoeveel geld er aan tabak wordt in de lucht geblazen kan eenigszins worden geraamd naar het feit, dat te Bremen in 1877 voor 65Va millioen gulden aan ruwe tabak is verhandeld. Drie nachtwakers te Amersfoort, (lie niette genstaande het uitdrukkelijk verbod, bij particu lieren hebben „nieuwjaar" gewenscht, zijnytm dit feit uit hunne betrekking ontslagen. Naar een zeer matige berekening werd doo (1e bevolking van Loonopzand, zijnde bijna 6700 zielen, vrouwen en kinderen medegerekend, in 1878 een kapitaal van minstens f 45,000 aan jenever en brandewijn opgedronken, d. i. per hoofd ruim f 6.70 en per gezin f 32. Wat kon al dat geld beter besteed worden in deze gemeente, waar 80 pCt. der bevolking tot de arbeidende klasse behoort! Het voornemen bestaat om, bij genoegzame deelneming in de vereischte kosten, de Willem Barendsz in de maand Mei e. k. te doen vertrekken, wederom onder bevel van den luitenant ter zee le klasse A De Bruijne. De voor dezen tocht strikt noodige uitgaven worden geraamd op f 20,000. Het Comité heeft de hulp ingeroepen der plaat selijke comités tot het verkrijgen van de benoo- digde gelden voor dezen tweeden tocht, en tevens het denkbeeld in overweging gegeven om eene blijvende vereeniging op te richten. In Terkaple is eene dienstbode in een bijt verdronken. Zij schijnt bij hare werkzaamheden te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2