BUITENLAND. BINNENLAND. België. Frankrijk. Duitschland. Engeland. Zwitserland- Turkije. Amerika. Rusland. GEMENGD NIEUWS. Ongeveer drie weken geleden moest M. D zijn broeder naar een krankzinnigengesticht bren gen. Na dien droevigen plicht te hebben vervuld, werd hij zwaarmoedigsombere gedachten kwelden zijn geest en op 6 dezer nam hij vergil in. Het vergif werkte slechts zeer langzaam. Een vriend die bij hem logeerde bemerkte verleden week, dat M. I)ongesteld was, en aan een hevige koorts scheen te lijden. Gedurende den nacht stond D... op en begaf zich naar de kamer van zijn vriend tot wien hij zeide;/Ik ga stervenik mag geen oogenblik verliezen; ik moet mijn testament ma ken." Hij zette zich aan zijn bureel neder, schreef eenige regelen en legde zich weer te bed. Eenige oogenblikken later was hij dood. Het oorlogsbudget voor 1879 sluit met de ko lossale som van fr. 44,040.000de Belgen zullen voelen, dat zij door liberalen geregeerd worden- Het Belgisch Hof heeft, wegens het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, den rouw voor twaalf dagen aangenomen. Drie jongelieden tot bekende en hoogst fatsoen- ijke familiën behoorende, zijn te Parijs wegens diefstal met braak in hechtenis genomen. Voor omstreeks drie maanden zag een goudsmid op den boulevard de Sebastopol twee jongelieden zijn winkel biunentreden, die, na verschillende gouden voorwerpen bekeken en op den prijs af gedongen te hebben, zonder iets te koopen, ver trokken. Terwijl zij in den winkel vertoefden, ontving de goudsmid een kist met chronometers uit Genève elk ter waarde van 500 a 1000 francs. Kort na het vertrek der jongelieden ging de goudsmid uit en bij zijn terugkeer bemerkte hij dat de deur van zijn winkel met een beitel open gebroken en de kist met chronometers verdwenen was. Hij had echter volstrekt geen vermoeden op de net gekleede jongelieden van zoo even en begaf zich naar den commissaris van politie om een aanklacht te doen. Daar de goudsmid de nummers der gestolen horloges niet kende, schreef hij naar Genève, toen hij ze had, werden de nummers aan alle goud smeden en lombarden door den commissaris van politie bekend gemaakt. Verleden week kwam een man in een der lombarden een chronometer beleenen en men bemerkte spoedig, dat die een verdacht nummer droeg. Op de vraag hoe hij in het bezit daarvan gekomen was, ver toonde de man echter een kwitantie en noemde den goudsmid waar hij het uurwerk gekocht had. Toen deze bij den commissaris ontboden was, verklaarde hij, indertijd een kist met 24 chrouo- meters van een jongmensch gekocht te hebben. Weldra bleek toen, dat deze een der drie jon gelieden, waarvan boven sprake is, geweest was, die de kist verkocht had. Men oordeele over het schandaal, door deze inhechtenisneming veroor zaakt. Nadat ook de beide anderen in hechtenis ge nomen waren, bekenden zij alle drie, de misdaad bedreven te hebben, om een aanmerkelijke speel schuld te dekken. De stoomboot Junondie gehuurd was voor eene reis om de wereld, is, blijkens een telegram, van Callao naar Marseille vertrokken, zonder haren tocht te vervolgen, wegens een geschil tusschen de reizigers en de maatschappij, die eigenares is van het vaartuig. Uit Keulen wordt gemeld, dat omstreeks 3 ure in den nacht van 10 op 11 dezer een ta melijk sterke aardschok is waargenomen te Esch- weiler; te Buir heeft men twee aardschokken ge voeld, een omstreeks 3 u. 15 m. en een later op dien zelfden morgen te 7 u. 43 m. Beide schokken duurden niet veel langer dan één se conde. De 5 milliarden, welke wij als oorlogsvergoe ding van Erankrijk in betaling geëischt, hebben zijn in rook opgegaan, zegt het „Schwarze Blatt". Hoe zouden we dus beter het ontbrekende geld kunnen terugkrijgen, dan uit den rook door middel van de belasting op de tabak? Een nieuwe uitvinding is gedaan, welke de torpedo's weldra tot ouderwetsch kinderspeelgoed zal maken. Volgens den Petersburger correspon dent van de Köln. Ztg. zijn de Bussen zeer on tevreden over het onvoldoende van torpedo's te gen welke oorlogsschepen zich vrij goed kunnen verdedigen. Men heeft daarom proefnemingen gedaan met ontplofbare gevaarten, die niet onder water maar door de lucht het schip naderen, en veel grooter en ontzettender zijn dan bommen. "Ten laatste heelt een dynamiet-granaat aan alle eischen voldaan. Op een afstand van 204 pas kan dit gedrocht op een oorlogschip geworpen worden en wanneer het de zijden van het schip of zelfs het water bij het schip raakt, vernielt het gedeeltelijk het sterkst gepantserde vaartuig. Het vuren dezer dyuamiet-granaten is minder ge vaarlijk dan een aanval met torpedobooten. De Bussen stellen zich in een volgenden oorlog veel genoegen voor van het gebruik dezer lucht-tor- pedo's. In Pruisen heeft de Begeering reeds in Mei van het vorige jaar stappen bij de directiën der spoorwegen gedaan, om te bewerken dat maat regelen werden genomen tegen het overmatig en onnoodig gebruik van de stoomfluit der locomo tieven, waaromtrent hier en daar klachten waren gerezen. Uit eene thans openbaar gemaakte mi- nisteriëele mededeeling blijkt dat op verscheidene spoorwegen, waar dit noodig bleek te zijn, stoom fluiten in gebruik zijn genomen, die, in plaats van een schrillen, een zachteren, dieper klinken den toon voortbrengen. Ook wordt overal het ge bruik van de stoomfluit lot het strikt noodzake lijke beperkt. In de Bonddha-valleiin Wales, heeft alwe der eene mijn-ontploffing plaats gehad, waarbij, naar men vreezen moetbij de 60 menschen het leven verloren hebben. De geweldige storm, die jl. Zondag op de Britsche kusten woeddeheeft verscheiden ern stige. zeerampen veroorzaaktbij welke menschen- levens te betreuren zijn. Nabij het eiland Wight strandde een schipwaardoor een matroos en een scheepsjongen verdronken. Aan de kust van Cum berland verongelukte een Italiaansch vaartuig, waardoor 13 mensekenlevens verloren gingen3 matrozen van een Amerikaausch schip vonden bij Milford den dood in de golven en 14 man dei- equipage van een ander vaartuig verloren aan de westkust van Ierland het leven. Beeds nu zijn er 27 zeerampen meer te be treuren dan verleden jaar omstreeks dezen tijd. Voor een waarde van 680,000 pd. st. is daarbij verloren gegaan. Byrne Madden, die onlangs in brieven gedreigd had de koningin te zullen vermoordenis naar een krankzinnigengesticht overgebracht. In het graafschap Downte Killincheyviel Zaterdag iemand dood neer; zijn vrouw die het hoorde, viel insgelijks dood en toen men de zus ter van de vrouw met het ongeluk in kennis had gesteld, overleed ook deze plotseling. Uit Portsmouth wordt van den 14en gemeld: Gisteren-avond laat wisten 200 man van het 3e bat., dat heden aan boord van de Crocodile naar Indië zou vertrekken, uit de kazerne uit te bre ken. Het 12e reg. werd onmiddellijk onder de wapenen geroepen en sterke piketten patrouil leerden door de stratenom de deserteurs op te sporen. Hier en daar werd geduchte tegenstand geboden. Een sergeant van de politie werd bijna door steenworpen gedood. Of men er ten slotte in slaagde, de weerspannige manschappen allen weer in de kazerne te brengenwordt niet ge meld. Te Glasgow ontvangen thans uit het fonds ten behoeve der van werk beroofden niet minder dan 35,973 personen bedeeling. üe agitatie ter gunste van de wederinvoering der doodstraf, afgeschaft bij de herziening der bondsconstitutie in 1874, neemt nog voortdurend toe. Men heeft tot dat einde een statistiek be treffende de misdaden, in den jongstvurloopen tijd bedreven, opgemaakt en daaraan groote open baarheid gegeven, ten einde als middel te dienen ter bevordering der bedoelde agitatie. Ook op dit gebied begint zich eene sterke re actie te opeubareu. De massa begint in te zien, dat het al te dwaas is zonder voldoende bescher ming aan de genade der heeren moordenaars overgeleverd te zijn. De Regeeriug van het Zwitsersche kanton Uri heeft machtiging verleend tot het afbreken der Teil-kapel, onder afwijzende beschikking op een adres der Maatschappij voor kunst, te Lucern, waarin deze verzacht, de muurschilderingen er uit te halen, ten einde die in liet Lucerner Mu seum te plaatsen. Op de spoorwegliju .V Iriunopel-Piiilippopel heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad waarbij vele personen omgekomen zijn en onder dezen ook een aantal Kussische soldaten. De spoorwegbrug over de Arda namelijk is iu den vroegen ochtend van den llden onder het gewicht van een personen trein bezweken, tengevolge waarvan de locomo tief en een aantal wagens op en door elkaar in de rivier stortten. De herstelling der brug zal minstens eene maand tijd eischen. Te Broadway heeft een brand gewoed, waarbij groote magazijnen van kleedingstukken een prooi der vlammen zijn geworden. De verliezen worden op 2 millioen dollars begroot. De Kamer heeft de wetsontwerpen aangenomen, waarbij bepaald is dat voor de betaling van in komende rechten greenbacks gebezigd kunnen worden, en waarbij de Regeering gemachtigd wordt certificaten voor deposito's u:t te geven, ter waarde van 10 dollars, rentende 3 pet, en inwisselbaar tegen 4pct. bonds. Het aantal godsdienstsekten neemt steeds toe. In 1878 zijn, blijkens officicele aanteekeningen, niet mimfer dan 137 nieuwe sekten opgestaan. Omtrent de hevige epidemie, die in het gouver nement Astrakan heerscht (en, naar het schijnt, ook wel door de strenge maatregelen van af sluiting, ontsmetting, enz. die van regeeringswege zijn genomen, tot nu toe zich alleen tot dat gouvernement blijft bepalen) vernemen wij uit goede bronnen, dat o. a. het bericht als zouden te Zarizyn 189 personen ziek zijn geworden en daarvan 173 overleden zijn, geheel uit de lucht is gegrepenen dat in de meeste aangetaste plaatsen de ziekte tot staan was gekomen. De voornaamste verschijnselen der ziekte zijn hoofdpijn, groote hitte, klierzwelling in de oksel holten en ook aan de borsten. Er is dus wel eenige reden om aan een pestaardige ziekte te denken. Over het geheel zouden 95 percent van de aan getasten zijn overleden. De oorsprong van de ziekte werd toegeschre ven aan de kozakkendie van het Transkauka- sisclie oorlogsterrein een menigte zaken en klee deren naar het Astrakansche gouvernement heb ben medegebracht, welke zaken afkomstig waren ran besmette en halfvergane lijken. Dat gansche familiën uitgestorven en ook vele geneeskundigen en helpers gevallen zijnbehoeft nauwelijks gezegd te worden. Wie kan vlucht voor de Tschornaja Zentschina („het booze wijf") zoonis 't volk da ziekte noemt. Het geruchtmakende ministeriëele besluit, waar bij van de onderwijzers verlangd werd dat zij de oorzaken van het schoolverzuim der leerlin gen zouden opgeven volgens bepaalde rubrieken, is door d ,n minister ingetrokken. Al de tijd en het papier in 1878 aan de nakoming van het dwaze besluit gegeven is dus verspild.maar beter half gekeerd dan he.l gedwaald. In dit geval is het goed, dat deze Minister van Binneulandsche zaken niet veel met statis tiek op heeft. Een opmerkelijk ziektegeval van politieke par tijzucht biedt ons aan het eindverslag der Eer ste Kamer over de bekrachtiging van provinciale belastingen in Limburg. Men leest daar het volgende: „In de meeste afdeelingen kwam de wettigheid ter sprake dei- voor kerkelijke doeleinden toegezegde subsidiën; Sommige leden ontkenden haar en achtten die subsidiën in strijd met het beginsel: scheiding van Kerk en Staat. Eenigen dezer leden zonden evenwel ditmaal hunne goedkeurende stem aan dit wetsontwerp niet onthouden, onder verklaring nochtans, dat zij zich daardoor voor het vervolg niet gebonden rekenden." Met andere woorden: „Nu Kappeyne cum suis aan het roer zijn; nu hij de goedkeuring van de subsidiën voorstelt, nemen wij ze aan, komt er een ander, dan stemmen wij tegen." Met nog andere woorden: er is politieke ver rotting in den Staat der Nederlanden". Delft, 17 Januari. Dadelijk na den brand in den nacht van 6 op 7 Januari 11. in het Zuid einde, en nadat het gebleken was dat eenige huisgezinnen hierdoor haven en goed hadden ver loren, vormde zich een comité tot het aanbieden van lijsten van inschrijving om de ongelukkigen zooveel mogelijk te gemoet te komen. Die inschrij ving heeft 1633,15 opgebracht. Amsterdam, 17 Januari. Dc proeven met de electrische verlichting op den Dam genomen zijn uitmuntend gelukt. Sedert Maandagavond wordt ook aan de Handelskade te Amsterdam van het invallen der duisternis tot 9 ure des avonds ge arbeid bij het licht van vier Jablochkoffscht kaar sen. De toestellen worden verplaatst, naarmate het werk dit vereiseht. Sloterdijk, 16 Januari. De reeks brutale dief stallen in deze gemeente is in den afgeloopen nacht weder met een geval vermeerderd. Voor de deur der smidse vond men dezen morgen overblijfselen van geslachte kippen, die later bleken te hebben toebehoord aan een veehouder, woonachtig aan den Iloogedijk, op eenigen afstand van hier. Bovendien heeft de dief door uitsnijding van een ruit gelegenheid gevonden, uit een komenijswinkel eenige ponden worst te ontvreemden, en is in zijn verdere plannen gestoord door eenige beweging in huis. Blijkbaar stemt hij met Van Alphen in, dat er geen reden is „voor den klepper te vreezen", en de omstandigheid dat deze beambte hier moeder ziel alleen de ronde moet doen, draagt er zeker niet toe bij het ontzag voor de nachtpolitie te vergrooten. Dordrecht, 15 Jan. Heden is de schroef stoomboot Dordrecht UI, welke op 15 Dec. 11. ten gevolge van het springen van den ketel is gezonken boven water gebracht. Het is gebleken, dat het lijk van den machinist Schouwenburg, van wien men vermoedde dat hij met de boot in de diepte was weggezonken zich werkelijk in de machinekamer der boot bevond. Borg (Limburg)15 Jan- Een vreeselijke brand heeft in den afgeloopen nacht alhier gewoed waarbij de landhoeve, toebehoorende aan en be woond door mej. Damen een prooi der vlammen is geworden. Van den grooten voorraad graan is niets gered. De schade is zeer aanzienlijkterwijl niets verzekerd was. De oorzaak is onbekend. Baarn, 16 Januari- Naar men verneemtheeft zich alhier eene commissie gevormd, met het doel om werkzaam te zijn tot het doen oprichten, in 's Vorsten geboorteplaatsvan een nationaal ge- dankteekeu gewijd aan de nagedachtenis van den zoo algemeen betreurden Prins Hendrik. Men wenscht het monument te plaatsen in het Amalia- park. 's Gravenhage17 Januari. Z. M. de Koning zal 24 Januari a. s. het stoffelijk overschot van Z. K. II. Prins Hendrik, 't welk dien dag uit Luxemburg herwaarts zal worden gevoerd, tot aan de grenzen van ons land te gemoet reizen om het vervolgens langs den Bhijnspoor tot Den Haag te begeleiden. Vandaar zal het lijk van den beminden Vorst per Hollandschen spoorweg naar Delft worden overgebracht. Den volgenden dag, Zaterdag, zal de plechtige ter aarde bestelling in de Nieuwe Kerk te Delft plaats hebben. Te Rotterdam is een stoker van de sleep boot Sliedrecht, welke te Brouwershaven in de binnenhaven ligtdoor de duisternis misleid in de haven geloopen, en den volgenden-ochtend levenloos opgehaald. De heer C .Hansen, zich noemende professor in de biologie, heeft te Deventer opnieuw eene séance gegeven, ea wel voor een besloten kring op uituoodiging van eenige heeren, die zich wil den overtuigen of men te doen had met een bedrie ger of met een ernstig man. De proefneming mis lukte volkomen. Dertien personen onderwierpen er zich aan, doch de „professor" kon geen hun ner onder zijn invloed krijgen. De heer Hansen houdt echter vol, dat de proef moet slagen, en daarom heeft hij besloten andermaal eene séan ce te houden, ditmaal toegankelijk voor iedereen, tegen vrije entree. Dezer dagen stond in de Amsterdainsche bladen een advertentie omtrent gestolen effecten. Deze waren vervat in pakketten, die bij Van Geiul Loos ter bezorging waren gegeven. Eer gisteren in den namiddag vervoegden zich daar ter. kantore vier heeren, die den chef der firma te spreken vroegen. Een jongetje, die in het lokaal, waar de heeren kwamen, alléén (zooals men ons mededeelt) aanwezig was, riep den chef, en in dien tijd rerdwenen de heeren, de pakketten en een zakje met specie medenemende. Een kweekeling te Nederhemert is het slachtoffer van zijn menschlievendheid geworden; bij zijn pogingen om een door het ijs gezakten knaap te redden, is hij mede te water geraakt en beiden verdronken. Een Zaandamsche moeder liet haar kind eenige oogenblikken alleen in de wieg; toen zij terugkwam had liet wiegekleed vlam gevat en was de kleine half verbrand en stervende. Zondag-avond kwam C., van beroep schoen maker wonende in de Broeresteeg te Goriuchem, in beschonken toestand tehuis; aan den boven sten trap gekomen viel hij naar beneden en kwam met het hoofd op een steenen vloer terecht. Spoe dig overleed hij ten gevolge van dezen val. Op een te Zaandijk gehouden tentoonstel ling van schaatsen is aan den heer G. J. Leeu wenberg te Delft de gouden medaille toegekend Een ziekenoppasser aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam begaf zich Woensdag 's avonds laat op het vlot bij dat wachtschip. Door de duisternis of misschien doordien het vlot eenigszins glad was, is hij er afgegleden en ver dronken. Ofschoon de schildwacht onmiddellijk hulp inriep en deze werd verleend, is het niet mogen gelukken den drenkeling te grijpen. Eerst den anderen morgen is zijn lijk opgevischt. De overledene was een oppassend schepeling. Het Amsterdamsch stndentendorps heeft besloten, den rouw gedurende zes weken aan te nemen, wegens het overlijden van Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden. Te Lieve Vrouweparochie (gemeente het Bildt) is eene arbeidersvrouw van vierlevnlooze kin deren bevallen, 1 van het mannelijk en 3 van het vrouwelijk geslacht. Vóór ruim 2 jaar beviel zij van tweelingen, die kort na de geboorte over leden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2