NIEUWE Zondag 20 Januari 18*9. 4e Jaargang Verdraagzaamheid. HU IT EN LAND. No. 243. Geschenk der Nederlandsche Katholieken aan Z. H. LEO XIII. De laatste Graaf BLOMMEN STEIN België. Rusland. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Per 3 mauuden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post1. Afzonderlijke Nummers 0.06 Van 16 regels 30 Cents Elke rogel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. AAN'Tl EN Advertentién worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht Uitgevers KUPPEES LAUREL BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE Beclray der vorige opgave 60,00 Tot lafenis der geloooige zielen van S. voor Z. II. 2,50 S.5,00 Bijdragen voor Z. II. den Paus van VB10,00 B. A. Jte Haarlem. Voor onsen Paus-Koning10,00 J. J. B. Hulde aan onsen II. Vader Paus Leo Kill.25,00 Totaal f 112,50 De kinderen der eenige en ware Katho lieke kerk hebben het dikwerk bijster hard te verantwoorden wat beschuldigingen en aanleuningen betreft, die hen door de an- dersgezinden worden opgedischt. Onder de meest en vogue zijnde aantijgingen behoort ook de beschuldiging, dat de Katholieken weinig verdraagzaamheid bezitten, dat zij de denkbeelden van anderen niet eerbiedi gen en daardoor aanleiding geven tot gods dienstige haarkloverijen en tot onaangenaam verkeer in liet maatschappelijk leven. Nu, het gaat zeer gemakkelijk iemand te be schuldigen en te belasteren. De wereld, tuk op leugens, heeft altijd open oor voor lasterlijke aantijgingen vooral wanneer die gericht zijn aan 't adres der Roomsch-Ka- tholieke kerk, die door het ware licht ook de ware liefde ontving en vrede verspreidt over het gansche aardrijk. Het gaat met do beschuldiging der onverdraagzaamheid O O O als met zoovele andere zaken die dan eerst tot hun recht komen wanneer zij beschouwd worden van uit het juiste gezichtspunt. Zoodra men van den Katholiek dingen vergt die strijdig zijn met de dogma's en leerstellingen zijner kerk, dan is hij ont zaglijk onverdraagzaam, want door toe te stemmen zou verdraagzaamheid, lafheid worden. Wanneer men den geloovigen Ka tholiek wil dwingen tot het gebruik van een godsdienstloos, dikwerf goddeloos, on derwijs voor zijne kinderen, dan is hij ont zaglijk onverdraagzaam, ten minste in de oogen der liberalen, de stichters der mo- derne Scholen. Wanneer men den geloo- F E UI L LET ON. VAN Vervolg.) „Ach, dit meent ge inïir.ers niet! hernam Anna. Gij bezit te veel goede hoedanigheden en schat u zelve te gering. Ik weet dat gij beide niet gelukkig zijt.en ofschoon jong zijnde, heb ik ook veel ver driet ondefstaan; harten, die geleden hebben, ver staan immers elkander liet beste? Kom, geef mij uwe hand en laat ons vriendinnen zijn Zij greep de hand van Elize en bracht die aan 'hare lippen. „Hoor eens, sprak Elize, door dat blijk van genegenheid getroffen, ik wil openhartig met u zijn. Gij begrijpt, dat wij op onzen leeftijd geene kinderen meer zijn. Wij willen echter voor uwe tante inschikkelijk zijn, baar beminnen zullen -;.,ve 1« vigen Katholiek diets tracht te maken dat zijn geheel samenstel slechts een chemisch preparaat is of dat de oorsprong van zijn aanzien gezocht moet worden in eeue ver fijnde apensoort, dan is hij ontzaglijk on verdraagzaam, want hij is te zeer overtuigd van zijn goddelijken oorsprong, om zich door de onzinnige moderne theoriën en hy pothesen te laten medeslepen. Wanneer men den geloovigen Katholiek de moderne stelling verkondigt dat macht boven recht gaat, dan is hij ontzaglijk onverdraagzaam, omdat zijn beter gevoel zich verzet tegen- de roovers-theoriën der hedendaagsclie po litiek. De geloovige Katholiek is steeds O O onverdraagzaam wanneer zijn godsdienst wordt aangevallen en beleedigd 't zij in zijn geheiligde gebruiken en ceremoniën 't zij in zijn herders en priesters, want de Katholiek heeft de zekere overtuiging dat zijn godsdienst de ware is en in dat vaste geloof, één God, ééne Kerk, is hij tegen over het moderne ongeloof ontzaglijk on verdraagzaam. Zijne onverdraagzaamheid uit zich echter niet in daden van ruw ge weld of in smaadredenen op zijne tegen standers. Geenszins; hij weet personen van zaken te onderscheiden en volgens Godde lijk gebod heeft hij den naaste lief al ver foeit hij de verderfelijke theorie van zijn evenmenseh. Neen de ware Katholiek kan de denkbeelden van het hedetidaagsche on geloof niet respecteeren. Evenmin als hij eerbied heeft voor de ideeën van een No- biling, Moncasi of Passanante evenmin kan hij de gevoelens respecteereu der geestver wanten van Voltaire, Spinoza, Strauss en meer andere philosofen en theologen, wier leeringen tot het atheïsme voeren. Wanneer wij onze oogen vestigen op de dingen die rondom ons gebeuren, dan zullen wij al zeer spoedig tot de overtui ging komen dat juist zij, die ons Katho lieken de onverdraagzaamheid aantijgen, zich schuldig maken aan het euvel, door hen in 't woord veracht, maar in de daad gepleegd. Of getuigd het niet van onver draagzaamheid dat de prinsen der kerk, door 't ruw geweld van een naburig des poot, uit hunne woningen worden verdre ven, als misdadigers uit het land worden verjaagd of als vagebonden in de gevan- wij nochtans nimmer. Slechts eene vrouw bad recht onze opvoeding te voltooienbet in onze groot moeder. De graaf, mijn vader, wil echter die brave vrouw noch onze jongste zuster op dit kasteel toelaten ik kan zijn onverzettelijken wil op dat punt niet overwinnen, en daarom ben ik vast besloten dit huis te verlaten," en nu verhaalde zij haar alles aangaande haar schrijven, hetgeen zij reeds Om sta nee had medegedeeld. De komst der dame oefende intusschen een weldadige» invloed op Elize uitvele dagen gingen rustig voorbij en de graaf bad zich niet bet minst over zijne dochters te beklagen. De oude dame, die zeer zachtzinnig was en zeer veel levenswijsheid bezat, wist ongemerkt bet hart van Elize te winnen, zoodat bet meisje haar nu en dan zelfs om raad vroeg en steeds verbaasd stond over den rijken schat van kennis waarover mejufvrouw Hussel kon beschikken. Ook in Anna vond zij eene liefhebbende vriendin, die zich niets op hare meerdere kennis liet voorstaan én steeds lijdzaam hare grillen verdroeg. Elize gevoelde zich bijna gelukkig, en dat geluk werd genis worden geworpen? Getuigt het niet van eeue kolossale onverdraagzaamheid, dat priesters en kloosterlingen die zich aan 't heil der menschheid hebben gewijd, ver bannen worden uit hun vaderland dat zij lief hadden en waarvoor velen huu leven een maal veil hadden. Getuigt het van ver draagzaamheid dat in het naburige Duitsch- land (wij zullen man en paard noemen) duizeude Katholieken leven en sterven zon der de genademiddelen der heilige kerk te ontvangen. Getuigt het van verdraagzaam heid dat jaarlijks een contingent priesters en leekeu aan de Siberische ijsvelden wordt verstrekt door het gouvernement van het machtige Czareurjjk. Getuigt het van ver draagzaamheid dat een eer en godver geten koning de hla nel sloeg aan den ei gendom der Kerk én bij de daden van wan- dalisme die van het bitterste onrecht voegde. Getuigt het van verdraagzaamheid wauueer O O eene regeering zooals die der Zwitsersche re publiek zich meester maakt van gewijde kerkgebouwen en die in handen geeit aan de eerste de beste heresie. Getuigt het van verdraagzaamheid wanneer een man als Gambetta in Frankrijk rondreist en overal zijne radicale en deze godsdienst vijandige stelsels den volke verkondigt? Maar waartoe in den vreemde gezocht wat wij in 't eigen vaderland zoo ruimschoots vinden. Of getuigt het ook van verdraag zaamheid wanneer eene regeering de zen dingsfeesten der orthodox-protestanten toe laat maar de maréchaussees met blank ra pier laat hakken op de weerlooze pelgrims die biddend en lofzingend en zonder de minste kwade bedoelingen langs 's Heeren wegen zich voortbewegen. Getuigt het van verdraagzaamheid wanneer de regeerincr o ca o schoolwetten vervaardigt die regelrecht in strijd zijn met de godsdienstige gevoelens van ruim twee vijfde gedeelte der geza menlijke bewoners van het land. Waarlijk zij die gewoon zijn een liefde loos oordeel te vellen over al wat Katho liek is mochten allereerst wel degelijk zich overtuigen dat het kwaad in eigen boezem schuilt. Onverdraagzaamheid is den waren Katholiek niet eigen, maar lafheid even min. In de volheid zijner overtuiging in de gehechtheid in de verknochtheid aan zijn niet weinig verhoogd, toen op zekeren dag de vriend baars vaders haar in het geheim een brief barer grootmoeder overhandigde, waarin deze haar en hare zuster van hare liefde en van die barer zuster Louize, verzekerde. Zij eindigde met de belofte, haar nu en dan eens te schrijven en maande haar ten slotte dringend aan, steeds haren vader lief te hebben en in alles te eerbiedigen. Men kan begrijpen hoe de baron van Maalden, bij zijne terugkomst op het kasteel, van de zijde der jonkvrouwen met vragen werd lastig gevallen hij antwoordde deze zoo goed hij vermocht en verzocht haar nogmaals het geheim niet te ver raden. Hoe verheugd waren de meisjes niet met dien brief, barer grootmoeder' en dan die zuster, die zij nooit het geluk hadden gehad te kennen, hoe verlangden zij naar het oogenblik haar aan het hart te drukken! Zij deelden die blijde tijding, met verlof van den baron, aan mejuffrouw ltussel en Anna mede, die volmaakt met hare vreugde instemden. Weinig tijds daarna bekwam zij Weder een' brief heilig geloof staat hij pal tegen alle lis ten en aanslagen op hetgeen hem boven alles dierbaar is. Zal men het kind onver draagzaam heeten dat zich in het strijd perk begeeft als het geld de eer zijner moeder te verdedigen? Dat men het dan ook niet wrake in den Katholiek als hij, daartoe uitgedaagd, den edelen strijd aan vaardt voor de eer en glorie van zijne Moeder, de heilige kerk. Dat is, geen onverdraagzaamheid! Dat is kinderlijke plicht! Uit Hasselt meldt men ons, dat een trein op de Luik-Limburgsche baan een man gedood en een broodbakkerswagen verpletterd heeft bij den overweg tusschen Hasselt en Diepenbeek. Sedert Maandag is te Brussel en in de voor steden uit een groot aantal woningen de Neder- landscke vlag halfstok uitgestoken ter gelegenheid van de lijkplechtighedenwelke aan de begrafe nis Z. K. II. Prins Hendrik zijn voorafgegaan. In het postkantoor van het Russische grens stadje Slupee, was men dezer dagen bezig met het stempelen van brieven. Eensklaps hoorde men een knal. Waarschijnlijk hield, de brief die op dit oogenblik onder handen was de een of andere ontplofbare stof in. Het adres was echter vreemd genoeg onbeschadigd gebleven, zoodat men geen onderzoek kon instellen. Volgens de Gaiette de St. Petersbourg heeft de oorlog met Turkije aan Rusland van het tijd stip af, waarop het leger werd gemobiliseerd, 887 millioen roebels gekost. Dat zelfs het Roode kruis geen voldoende zekerheid tegen schelmerijen geeft, bewijst het thans in Rusland plaats hebbende gerechtelijk onderzoek naar de verrichtingen van den Odessa- schen saniteistrein. Het is namelijk gebleken, dat bij de lange reizen van dezen door het locaal comité te Odessa uitgerusten trein, eenige voor het ziekenverroer ingerichte gesloten wagens alleen tot het transport van brandhout voor privaatre kening zijn gebruikt; terwijl gelijktijdig de arme gewonden op opene platte wagens werden ver voerd. De uit Jassy voor de zieken medegegeven sterke drank werd onderweg aan de houders der stationsbuffetten ten bate van den chef van den j trein verkocht, enz. Aan eene bijzondere commissie is het verder onderzoek naar deze verrichtingen van den saniteitstrein opgedragen. Of het er beter op zal worden in het land van den knoet? waarin de grootmoeder aandrong, dat zij toch godsdienstig zouden zijn en bidden voor de be- keering van haren ongelukkige» vader. Elize, die maar al te wel gevoelde hoezeer zij in dit laaiste punt nog altijd zeer achterlijk was, ver gezelde nu dagelijks met Constance mejuffrouw Russel en Anna naar de dorpskerk, en waren de meisjes vroeger bevreesd om op regenachtige dagen een voet buiten het kasteel te zetten, thans lieten zij zich door niets meer weerhouden en trotseerden met moed zelfs het onstuimigste weder. Niettegenstaande den goeden wil van Elize om hare driftige geaardheid te overwinnen, zoo waren er echter nog vaak oogenblikken, waarin zij deze niet geheel kon overmeesteren, en oprecht gemeend was haar berouw, indien zij inej. Hussel door haar gedrag reden tot droefheid had gegeven. Op zekeren dag, liet zij zich onbedachtzaam aan tafel eene aanmerking betreffende de kapel ontvallen. Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1