BI K \I7a I). Duitsehland. Engeland. Frankrijk. GEMEN GD^NIEU WS Dieven op het dak. Allerlei. - In Hannover is men voornemens eene vereeni- ging op te richten, die trachten zal het verbruik van bier onder de studenten tegen te gaan. XJit statistieke onderzoekingen blijkt nl. dat ieder Duitsch student gemiddeld veertien Schoppen bier per- dag drinkt. Aan de Weser-Zeitung, meldt men dat onder de leden der Welfische partij gelden zijn ingeza meld met het doel om „namens de bevolking des lands' den Hertog van Cumberland, naar aanleiding van diens huwelijk, een geschenk aan te bieden. De gelden zijn echter door de politie in beslag genomen en de daarbij betrokken personen strafrechtelijk vervolgd. In de laatste zitting van den gemeenteraad van Kitzingen werd door een lid, dat voor het eerst zitting nam, de vraag ter sprake gebracht, om in plaats van mondelinge, schriftelijke stemming in te voeren, omdat er vele neringdoenden in het college zitting hadden, die in hunne zaken schade konden lijden, wanneer de stemming in het open baar gehandhaafd bleef. Ook voerde hij tot verdediging'van zijn denkbeelden aan, dat het wel voorgekomen was, dat de huiselijke vrede van de leden van het college verstoord werd doorliet bekend worden van hunne stemmingen. Een mijnwerker te Riskau had een pakje dy- namietpatronen mee naar huis gekregen; zij waren onderweg bevroren, en om ze te ontdooien, zette de man ze in een ijzeren pot op den kachel. Weldra volgde een ontzettende ontploffing in het 12 personen bevattende vertrek; 4 kinderen van den mijnwerker en een arbeidersvrouw werden onmiddellijk dood geslagen; twee mannen en een meisje bekwamen wonden, die een der mannen spoedig ten grave sleepte; twee personen werden uit het venster geslingerd. In 't geheel zijn dus 5 personen gedood en 1 in meer of mindere mate gekwetst. Te Londen is de volgende merkwaardige rech terlijke dwaling voorgekomen. Eene. 7 8-jarige vrouw was ten haren huize ver moord gevonden en een schoonmaakster, Mary Donovan, daarvan verdacht gehouden. O. a. waren de trouwring en de schoenen van de vermoorde gestolen geworden. Mary Donovau werd in hechtenis genomen en haar schuld scheen voldoende bewezen, toen in een bank van leening een trouwring ontdekt werd, waarvan het beleenbriefje op naam van Mary Donovan ingeschreven stond. G#en quaestie van vrijspraak dus voor de politie en het publiek. De rechter wilde echter ook de schoenen teruo-- gevonden zien en stelde de zaak acht dagen uit. Dat was de redding van de beschuldigde; want in dat tijdsverloop kwam een tweede Mary Donovan, die in dezelfde straat als de eerste woonde, aan de bank van levning haar trouwring lossen. Daar deze vrouw een goede reputatie'geniet en de ring dus ophieldeen verzwarende omstandigheid te zijn, werd de aangeklaagde vrouw in vrijheid gesteld. De Morning Advertiser meldt, dat ten gevolge van de weigering van prins Battenberg om de kroon van Bulgarije te aanvaarden, zij aan prins Heuss, Diiitsch ambassadeur te Weenen, is aangeboden. Koningin Victoria zal naar alle waarschijnlijk heid overgrootmoeder zijn nog voordat zij haar 60e jaar heeft bereikt; de Prinses Van Saksen- Meiningen, dochter van de Kroonprinses van Prui sen en dus kleindochter van de Koningin, bevindt zmh in gezegende Omstandigheden. Men zegt, dat nog nooit een Engelsche Koningin zich in de waardigheid vaii overgrootmoeder mocht verheugen. Lord Aylesford, een „pair" van Engeland, is wegens zijn ruwe bejegening van twee sup poosten van den schouwburg Convent Garden tot eenige ponden sterling boete veroordeeld. Voor dit bagatel had de „edele lord" zich de luxe veroorloofd, een der beambten, die zich van zijn plicht had gekweten door den „lord" diens toegangbiljet te vragen, een kaakslag te geven met zijn stok en een ander, die op het rumoer kwam aanloopenvan de trappen te werpen Voorwaar, een. dergelijk „amusement'" is in En geland goedkoop. Een metselaarsgezel te Londen Miedoor deel neming aan een werkstaking, zijn gezin tot den bedelstaf had gebracht, maakte uit wanhoop door verdrinking een einde aan zijn leven. Toen de lijkbaar aan zijn woning werd gebracht, ontving men daar te gelijker tijd bericht van een erfenis van 12,000. Een voorbeeldeloos rechter. Te Londen werd een bejaard man voor den rechter gebracht be schuldigd van een deur te hebben ingetrapt van de cel in het werkhuis waar hij e-n nacht we gens bedelarij was opgesloten geweest- Als verontschuldiging gaf .hij of; dat de cel te- klein en te koud, het voedsel slecht', 'de beamb ten onheusch en het werk te zwaar waren. Des anderen daags wordt hij wederom voor den rechter gebracht, die de volgende woorden tot hem richtik kom juist van het werkhuis heb mij in de cel laten opsluitenwaarvan js de deur ingetrapt hebt, heb het voedsel gebruikt en het werk verrichtdat tot betaling van nacht verblijf en avondbrood moet verricht worden. Tk heb daaromtrent de volgende ondervinding opgedaanDe cel is goed verwarmdde beamb ten zijn vriendelijk, het voedsel goed en de arbeid ligt. Daar ge dus door je klachten aan de repu tatie der inrichting te kort gedaan en een slecht voorb.-eld gegeven hebt, veroordeel ik je tot een maand dwang,irbeid. Dit is ten minste een rech terlijk ambtenaar die uitspraak doetna zich eerst nauwkeurig op de hoogte der zaak gesteld te hebben. Eene romantische geschiedenis had dezer dagen te Parijs eene prozaïsche ontkooping. Een bediende van een hoog-adellijk Oostenrijksch heer wist eene dochter van prins X. het hoofd op hol te brengen en gaf voor, dat zijn livrei slechts eene vermomming was, eene list om haar te kunnen naderen, doch, dat hij eindelijk markies zoo en zoo heette. Ons paartje liep weg en genoot de zoetheden eentr eerste liefde in een lief huisje te Parijs, daartoe in staat gesteld door eene som gelds,door den voorgewenden markies aan zijn meester ontstolen. Aan de wittebroodsweken kwam echter in de vorige week een meedoogenlooze commissaris van politie een einde maken- Hij nam den verliefden livreiknecht iu hechtenis. Bolsward heeft heigeroepen eer 't over de brug was. Sneek verlangde de „ombuiging" van den spoorweg StavorenLeeuwarden niet, en een veete in optima forma was daarvan het gevolg. Toen nu de Tweede Kamer de „ombuiging" goedgekeurd had, hebben de Bolswarders, die in Friesland den bijnaam „oliekoeken" dragen in den overmoed hunner vreugde aan een raads lid van Sneek een trommel oliekoeken gezonden waarbij een schrijven was gevoegd, waarin de opmerking werd gemaakt, dat de oliekoeken nu koud waren, doch dat men na aanleg van de spoorlijn een proefje zou zenden, die wel in vol doend warmen toestand te Sneek zouden arriveren. De Eerste Kamer heeft echter het beslag be dorven en die oliekoeken in het water doen vallen. Wil men eens weten, hoeveel er van 1867 tot 1878 alleen in Nederland aan sterken drank verkwist is? De accijns bedroeg in dien tijd meer den 200 millioen guldens Minstens 300 millioen guldens heeft dus de natie, in twaalf jaren aan jenever uitgegeven!! Omtrent het testament en de beschikkingen door wijlen Z. K. H. Prins Hendrik nagelaten of gemaaktwordenook in enkele bladenal lerlei geruchten verspreidwelke door hun in houd reeds het vermoeden wettigen, dat zij op onjuiste gissingen of praatjes berusten. Wij zul len ze daarom niet overnemen in onze kolom men, ten einde hun bekend worden niet in de hand te werken. Tevens merken wij op, hoe elke niededeeling nopens de zaak in quaestie uit den aard slechts voorbarig en onvolledig zou kunnen zijn, en niet minder, als louter familiebelangen betreffende, onkiesch zou moeten genoemd wor- deu. Eerst als belanghebbenden tegen publicee- riug geen bezwaar meer zouden hebbenzou van openbaar maken sprake kunnen zijn. Het publiek zij alzoo tegen het geloof slaan aan sensatie-berichten op zijn hoede. De „liberale" kiesvereening Eenparigheid te Eranekeradeel heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer in het. kiesdistrict Leeuwarden, tegenover den majoor K. Eland, gesteld den weleerwaarden heer Lisftinck, den predikant van Kimswerd. Moleschott, een Nederlandseh geleerde, on langs van Turijn naar Home geroepen als pro fessor in de philosofie aan de liooge school is zoo „geavanceerd" dat hij 's mensehen gedachte en de koppen der Apéldoornsche lucifers voor éene specie houdt; beide zijn, zegt Moleschott, een soort van fosfor en komen door wrijving in werking. Als al de fosfor opgebruikt is m. a. w. als't luci fersdoosje leeg is dan gaat de mensch dood. Deze en dergelijke beweringen beletten niet dat de „verlichte koppen" in Italië en elders hem vooreen zeer „wetenschappelijk" man houden. De moderne predikant Modderman heeft Dins dag-avond in liet Protestantenbond een voordracht gehouden, waarvan men het verslag iu derV. R. Ct. met geen droge oogen lezen kan. De vergadering kreeg een groot aantal dwaasheden te slikken, waarvan de volgende niet (1e minste was, en welke de spreker lanceerde, toen hij betoogde, dat een heid in de godsdienst onmogelijk is en onze tijd krachtige indivudualiteiten behoeft. „Vermoei," riep hij uit' „den zieke niet met medicijnen, maar geef hem frissche lucht." Een pretje vooreenkoortslijder, als men de vensters zijner kamer openzet, en de thermometer zoo als nu een aantal graden onder nul aanwijst. Schiedam24 Jan. Eergisteren-namiddag liep het 9jarig dochtertje van G. Vavierin het Broersveld, met een brandend lampje, gevuld met petroleum, door het vertrek, toen haar jon ger zusje spelende haar het lampje uit de handen sloeg, waardoor de petroleum ontbrandde en haar kleedereu vlam vatten. Het meisje liep onmiddel lijk naar buiten, waar de vlam door de buren werd gebluscht, doch niet dan nadat haar aan gezicht, armen en bovenlichaam deerlijk met brandwonden waren overdekt, zoodat haar toe stand bedenkelijk is. Bommel, 24 Jan. Ook te dezer plaatse heeft liet ijs weer een offer gevraagd. Het 3-jarig zoon tje van den landbouwer W., dat zich met een broertje te ver op het ijs had gewaagdis ver dronken. Nijmegen, 24 Januari. Een gerucht wildat er in den spooweg ArnhemNijmegen, en wel bij Elteneene zoodadige verzakking zou ontstaan zijn, dat de opening der lijn zeker eerst twee maanden later zal kunnen plaats hebben dan be paald was. IJmuiden, 24 Januari. De vaart van hier naar Amsterdam is gesloten. Zelfs ijzeren stoom schepen kunnen niet meer door het ijs. Te Eist (Betuwe) is eene vrouw in den vroegen morgen door de duisternis misleid iu eene sloot geraakt en door de koude bezweken. Toen men haar vond, stond ze met het hoofd boven 't water doch was reeds een lijk; alle aangewende moeite, om haar weer in 't leven terug te roe pen, was vergeefs. Gisteren had een oppassend werkman te Utrecht bij den verbouw eener woning het onge luk van het dak te vallen, met het treurig gevolg dat hij weldra een lijk was. - Tusschen IJmuiden en het station Veiseu is een geregelde wagendienst in het leven geroepen. Te Westzaan heeft een wedstrijd op het ijs plaats gehad, niet in het hardrijden, maar in het fraairijden, wat eigenlijk veel belangwekken der is. Vóór een paar dagen werd, in de nabijheid van het dorp Wilp, in eeii bosch door een paar jagers een man gevonden, die reeds verscheiden nachten in de open lucht had doorgebracht. Onder een boom had hij een gat in den grond gemaakt, eenig stroo en bladeren daarin verzameld, en al dus in de strenge koude zich eene legerstede her id. De man was gewoon tegen den avond hier en daar papier te koop aan te bieden of eene aalmoes te vragen, Hij is naar de Ommer- schans vervoerd- Een kind van 6 jaren op 't Goirke te Tilburg door nalatigheid der moeder alleen gelaten, ging in de kachel poken, met het gevolg dat de kleeren van den kleine in brand geraakten, en in een oogenblik in lichtlaaie vlam stonden. Op het geschrei van 't kind kwamen de buren toeschie ten, die er in slaagden het vuur te dooven. Het kind verkeert in bedenkelijken toestand. Te 's Gravenhage werd zekere B.tramway- beambte te Scheveningen, van daar naar zijn woning, Kortenbosch, overgebracht; hij was zoozeer door de koude bevangen, (lat geneeskundige hulp voor hem moekt worden ingeroepen. Op het ijs der Kralingsche plas te Rotterdam werden 22 dezer toebereidselen gemaakt voor het opslaan van een mallemolen en eene kermistent (panorama). Te Groningen is gisteren-avond eene vrouw, die alleen tehuis was en gezegd wordt zich aan jenever te buiten gegaan te hebbenop een stoof in brand geraakt en zoodanig gebrand, dat haar leven in gevaar is. Gisteren-nacht is in een huis van slechte zeden, in de Beulingstraat te Amsterdam een moord gepleegd. Een aldaar inwonend meisje van ongeveer vijf-en-twintig jaar, kreeg ongenoe gen met een der habitués, hetwelk zoo hoog liep, dat de laatste een pistool te voorschijn haalde en het meisje in het aangezicht doodelijk trof; zij gaf eenige oogenblikken daarna den geest. De schuldige bevindt zich reeds in arrest. Te Oudenbosch is een oud manterwijl hij in den vroegen morgen zich even buiten zijne woning begaf, door een beschonkene overvallen en zoo deerlijk mishandelddat hij in zorgelijke omstandigheden verkeert. Een tweejarig knaapje te Arnhem viel gis teren-avond voorover met het gezicht in een pot met kokende pap, waardoor het ernstige brand wonden heeft bekomen. Weder is aan den Zuidwal te 's Hage een ongeluk gebeurd, doch ditmaal met tragischen afloop. Een jongen is daar heden-middag ten vier ure door het ijs gezakt en wel door zijn vader er uit gehaalddoch volgens onzen berichtgever was de knaap reeds overleden. De politie te Utrecchtwerd dezer dagen op een laten avond gewaarschuwd, dat in een onbewoond huis op de Oude-gracht dieven waren binnenge drongen. Een buurman had hen van uit zijn tuin op het dak gezien, waar ze zich waarschijnlijk met het „schoonmaken" der goten onledig hielden. Een inspecteur ging daarop met eenige agenten door het huis en den tuin van den buurman in den tuin van het onbewoonde huis en van daar door een venster in de woning zelve. Het huis was inmiddels aan alle kanten afgezet. De buur man stond met een agent in zijn tuin op te letten, of hij de boosdoeners weer op het dak zou zien. De inspecteur met twee agenten sluipen zonder eenig gedruisch te maken naar boven. Men stiet aan geen spinneweb, uit vress dat de dieven hen zouden hooren. Zoo kwam men op het dak, en nauwelijks daar gekomen, klonk het uit een zol dervenster van een anderen buurman, die van het geval vernomen had en op den uitkijk lag: Wat moet jelui daar, „schurken?" „Blijf kalm, man wij zoeken schurken," was 't antwoord. En op dat oogenblik schoot de maan haar stralen weer door de wolken en bescheen het viertal met een liefe lijke glans, „Grijp hen achter je!" roept eenklaps de buurman uit den tuin, en allen draaien zich ieder in eene andere richting om en grijpen. in de lucht, en zien niets dan de schaduw van twee schoorsteenen, die, van beneden gezien, op den buurman het effect hadden gemaakt van een paar looddieven, Het waren geen wenschen voor 's mans toekomstig geluk, die den inspecteur en zijnen helpers bij het naar beneden gaan ont vielen. Dat naar beneden gaan was intusschen gemakkelijker dan het opklimmen geweest was. Men kon nu althans licht ontsteken en behoefde dus niet op den tast den weg te zoeken. Onge lukkigerwijs scheen dat licht door de reten der blinden en trok de aandacht van een derden buur man ditmaal een overbuur, die, toevallig we tende, dat de eigenaar der woning in de stad was en bij een familielid den avond doorbracht, hem onmiddellijk liet waarschuwen, dat er onraad in zijn huis was. Deze liep dadelijk naar het bureau van politie, waar hij even na den inspecteur aan kwam, dien hij om assistentie vroeg. „Waarvoor, mijnheer?" „Er schijnen dieven in mijn huis te zijn. Een buurman„Praat me niet van uw buren, meneer! uw buren zijn gek De linker ziet schaduwen van schoorsteenen en de rechter de politie zelf voor looddieven aan. Er zijn in uw huis geen dieven. Laat me asjeblieft met rust." Gerustgesteld ging de eigenaar het afgebroken „kaartje" hervatten en was het volkomen met zijne familie er over eens, „dat men het van zijn buren ook id niet hebben moet." Men heeft dezer dagen in een bosch nabij Ca- lifornië een reuzenboom geveld, die in de omstreken bekend was onder den naam van Old Moses (Ouden Mozes.) Te rekenen naar het getal ringen, zou hij ongeveer 4 duizend jaren zijn; zijn omvang is zoo groot, zegt men, dat 300 personen in den uitge- holden stam zouden kunnen plaats vinden. Om vuile flesschen op eenvoudige wijze schoon te krijgen, bedient men zich van een borstel, op de volgende wijze vervaardigd; men neemt een eindje bindrotting, snijdt van de beide uiteinden de. bast af, ter lengte van 5 ctm. en klopt deze einden met een hamer langzaam en voorzichtig, totdat ze eene penseelachtige slapheid verkregen hebben, waarna de borstel gereed is. Wil men met deze borstels ook karaffen schoon maken, dan kieze men zich een gebogen eind bindrotting, terwijl men het eene einde plat kan afsnijden, wanneer men daarmede (len bodem van wijnfles- sclien tusschen de zoogenaamde ziel wenscht te reinigen. Een pachter van een overvaart schreef op het uithangbord van zijn. wachthuis „Hier zet men koffie, thee en over:" Een ander scheerder van beroep, die tevens in zijn winkel gelegenheid tot bierdrinken gaf, zette op zijn uithangbord „Beiersch-, Faro-, Lambiek-, Bok- en Barbier." Een arbeider wedde dat hij een kan jenever in eens zou opdrinken. Hij won, maar stierf. Dat is nu sedert ons trouwen het eerste geld dat hij eerlijk verdiend heeft, zeide zijn vrouw. Dezer dagen had in Engeland een wedstrijd plaats tusschen een exprestrein en een reisduif. De afstand die moest afgelegd worden, was be paald op 76 mijlen voor de rails, en 76 mijlen voor de lucht. De duif zegepraalde en kwam op de bestem mingsplaats aan, twintig minuten vroeger dan de trein; dc duif was den stoom achttien mijlen voor. De duif is, naar gemeld wordt, van het ras der Belgische reisduiven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2