BINNENLAND. Engeland. Duitschland. O ostenrij k-H ongarij e. Rusland. Amerika. Afrika. GEMENGD NIEUWS. roor 3 tot 5 franks per kub. Meter, en de ge- lieele opbrengst isnaar men beweertruim drie millioen franks. Het aantal straatreinigers opzichtersinspec teurs, enz. bedraagt eenige duizende personen, en het aantal paardenreinigingstoestellenwerk- uigengereedschappenenz. is buitengewoon groot; de bezoldiging dier ambtenaren en beamb ten, het onderhoud van het materieel, enz. enz. vormen een verbazende uitgaaf ten laste van de gemelde maatschappij. De directeur van het blad Nord Pinanee en Caisse Nord te Rijssel had aldaar een soort van wisselkantoor geopend. Verleden week ontving hij van verschillende personen niet minder dan 17 5,000 franks om actiën te koopen. Bij het zien van die groote som heeft de wisselageut de verleiding niet kunnen weerstaanen is met de geheele kas op den loop gegaan. Men koestert de hoop hem te zul len arresteeren. De gemeente Plouegat-Moysan is dezer dagen het tooneel geweest van eene ijzingwekkende ramp. Marie-Yvonne Lancienne, echtgenoote Jaoen had zich eenige oogenblikken van hare woning ver wijderd en in eene kamer hare vier kinderen waarvan het oudste acht jaren en het jongste dertien maanden oud was, opgesloten. Toen de moeder een uur later terugkeerdevond zij hare woning in de asch gelegd. De verkoolde lijken der vier kinderen werden uit de puinhoopen opgehaald. Van 1866, toen de eerste paardenslachterij te Parijs werd opgericht, tot 31 December 1878, zijn aldaar 132,133 paarden, 4870 ezels en 303 muilezels naar de slachtbank gebracht. Een aardige vergissing. Te Narcois-le-Petit hield de trein van Lerouville naar Bar-le-Bac stil: eene boerin moest daar uitstappen, waar ze met haar kind door haar man werd verwacht. Toen een der conducteurs langs den trein ging, roependeNancois-le-Petit, Nangois-le-Petit wierp de boerin hem het kind toe, dat gelukkig niet bezeerd werd. De boerin had in plaats van Nanqois-le-Petit, verstaan „Lance-moi le petit" Ter gelegenheid van den Nieuwjaarsdag 1879 zijn te Parijs door de post bezorgd 7,459,000 naamkaartjes, dus 1,779,000 meer dan in 1878, toen het getal 5,680,000 was. Vis alle jaren be gon de distributie reeds 28 December; zij was, dank de door de post-administratie genomen maatregelen, reeds afgeloopsn den 11 Januari, dus twee dagen vroeger dan in andere jaren. Dat dank is inderdaad aardig, vooral als men ten onzent wel eens bij die gelegenheid klachten over twee dagen te late bezorging hoort aanheffen. De hoofdredacteur van een blad te Dublin vond het voor eenigen tijd goed, om een artikel te schrijven tegen de geheime speelhuizen die in de lersche hoofdstad niet zeldzaam zijn; hij nam zelfs de vrijheid er een paar zoo al niet te noe men. dan toch vrij duidelijk aan te wijzen. Daarop kreeg hij eenige brieven met de bedrei ging dat hij, als hij zoo voortging, op een pak slaag kon rekenen. De redacteur antwoordde op die bedreiging met een tweede artikel, nog scherper dan het vorige maar nu kreeg hij reeds den volgenden dag bezoek van een individu, die een dikken, korten knuppel onder zijn jas verborgen hield. Blijkbaar was dit de schrijver van een der anonieme brieven, dien hij op zijn vraag, waar de hoofdredacteur was, ten antwoord gaf, dat hij was uitgegaan, maar zoo aanstonds terug verwacht werd. De bezoeker zou dus maar wachten, en om hem dat wachten te verkorten, waren eenige bladen te zijner be schikking. Na die inlichting ging de journalist bedaard naar beneden en kwain onder aan den trap een ander individu tegen, die een langen stok in de hand droeg en eveneens naar den hoofdredacteur vroeg. Die zit alleen boven, op het kantoor, was het antwoord. Nauwelijks had de vrager dat gehoord, of hij ijlde naar boven, stiet het kantoor open en vloog op den man met den korten knuppel af, waarna zij elkaar terdeeg afranselden en eindelijk van alle trappen rolden. Inmiddels had de redacteur de politie laten halen, en zeo werden de verde digers der speelhuizen, door elkaar bont en blauw geslagen, naar het politiebureau gebracht. In het Koninklijk aquarium te Londen wordt tegenwoordig een gedresseerde rob vertoond. Het dier voert kunststukken uit, die de bewondering van het publiek in hooge mate wegdragen. De intelligente rob speelt op de guitaar, slaat op de trom, klautert op een ladder, rookt, schiet een pistool af en trekt een bootje voort, waaraan het dier gespannen is. De Kamer der Pairs telt tegenwoordig 580 leden namelijk 5 Prinsen van den bloede, 28 hertogen, 33 markiezen, 205 graven, 57 burggraven of viscount3 en 252 baronnen. Van de 178,660 man, die het geregelde Brit- sche leger uitmaken, zijn ongeveer 40,000 of 22 pCt. leren, 14,000 of 7 pCt. Schotten en de ove rige 71 pCt- komen voor rekening van Engeland. In een hospitaal te Dublin werd dezer dagen de operatie van het inspuiten van melk in het bloed van een van uitputting stervenden lijder met goed gevolg vereischt. Ofschoon de kranke, toen de operatie ondernomen werd, lag te zielto gen, is hij sedert geheel hersteld. Een lid van de gezondheidscommissie te Londen, dr. Sandersdeelde dezer dagen aan den lord- mayor mededat een lading bloemin een der dokken liggendeniet minder dan 7 0°/'o gips bevatte. De burgemeester beweerde, dat die zaak hem niet aanging, het zoo erg niet wezen zou enz. Kort daarop kwam de docter terug met een ezelskop, gemaakt uit gips uit de bloem. Er werd hartelijk gelachenen de burgemeester liet beslag op de lading leggen. De Mdgdeb. Ztg. haalt een voorbeeld aan dat er nog altoos menschen zijn, die met hun geld geen weg weten. Een oud rentenier aldaar, die aaudeelen had in de geliquideerde Centraalbank heeft zijn restant van 33000 mark tot nu toe nog niet geind. Op herhaalde aanbiedingen ant woordt hij steedsdat hij 't geld nog niet noo- dig heeft. Een ander dito rentenier aldaar cas seerde jaren lang zijne dividend-bewijzen in de Anhalt-Dessauer Bank maar niet inhij liet ze liever vervallen. Een student, de 19-jarige zoon van den heer Götzkwam eenige dagen geleden ten bezoeke bij zijne ouders te Stuttgart. Weinige dagen later vond men hem in een naburig woud ontzield op den grond liggen. Blijkbaar had men hier met een geval van zelfmoord te doen. Na gedaan onder zoek bleek het, dat de ongelukkige, twist gekre gen hebbende met een mede-student aan de hoo- geschool te Tübingeneen afschuwelijk voorstel van zijn tegenstander had aangenomen, waarbij bepaald wasdat hijdie door het lot daartoe zou worden aangewezen, zich zelf van het leven moest berooven. Tot nog toe zijn krachtens de socialistenwet verboden 186 vereenigingen54 dag- en week bladen en 224 boekwerken en brochures. Wonderdokters-ndvertentièn vindt men in de Duitsche bladen nog al en naar 't schijnt ook ^gegadigden in den lande. Thans heeft wederom een persoon te Berlijn geschreven op de volgende advertentie„Iedere lintworm wordt snel en radi caal verdreven. Adresonder W. O.poste res tante Keulen, met insluiting van P/a mark in postzegels." Kort daarop ontving deze lichtgeloo- vige persoon per ongefrankeerden brief het vol gende kernachtige recept: „Neem 's morgens, 's namiddags en 's avonds een opgehoopten eet lepel Perzisch insektenpoeder in. De lintworm gaat daar stellig aan dood. W. O." De Wes. Z. bericht, dat een knaap van tien jaar onlangs een gezwel aan de tong kreegzoo dat hij bijna niet eten kon. De ouders waren op reis en de dienstbode lette niet op de zaak.Ein delijk bevond de dokter, dat het eur kankergezwel was, alleen ontstaan door 't gestadig aflikken van de pen, na het schrijven. De toestand van het arme kind is hopeloos; het lijdt schrikkelijk en men verwacht zijn dood. In het Huis van Afgevaardigden is heden tot de Kegeering een interpellatie gericht betreffende het gevaar voor overplanting van de pest uit Rusland. De Minister-president antwoordde dat blijkens door het Departement van Buitenlandsche Zaken verstrekte berichten, in zes plaatsen aan de Wolga en de eilanden in die rivier een epidemie heerscht, welke algemeen voor de pest wordt gehouden, maar officieel niet met dien naam wordt betitelt. De Russische Regeering is er, door de geno men maatregelen, tot dusver in geslaagd, de ziekte te beperken binnen de aangetaste streek. De geruchten, dat de pest ook te Zaritzin (Russisch gouvernement Saratow) zou zijn uit gebroken, zijn omwaar. Evenzoo wordt het bericht onjuist genoemd, dat de epidemie zich te Nischni Nowgorod zou hebben vertoond. Zij is niet buiten het door de Russische Regeering getrokken cordon gekomen. Tot meerdere zekerheid heeft echter de Rus sische Regeering nog een quarantaine-cordon om Zaritzin getrokken. Ook binnen het cordon zijn de jongste ziektegevallen minder krachtig. De Regeering acht dus het gevaar voor de Oostenrijksch-Hongaarsehe Monarchie niet drei gend. Nochtans heeft de Regeering besloten, maat regelen te nemen, en reeds worden dan ook met de Hmjgaarsclie en Duitsche Gouvernementen onderhandelingen gevoerd, ten einde in den zelfden geest op te treden. Het schijnt in de bovenver melde omstandigheden niet geregtvaardigd, na reeds tot de uiterste preventive maatregelen over te gaan. De mogelijkheid blijft intusschen bestaan, dat de epidemie zal beperkt blijven tot de plaats, waar zij thans heerscht. Intusschen heeft de Regeering toch haar geheele aandacht op de zaak gevestigd. Eene in hare soort geheel eigenaardige reeks van diefstallen op den Russischen Kursk-Charkow- Azovv spoorweg kwam in December 11. aan het licht. Van eene bende schurken liet een der leden zich in een grooten lederen koffer pakken en werd zoo door zijne medeplichtigen als passa- giersgoed aangebracht. Zoodra de bagagewagen gesloten en geblombeerd was, kwam de levende bagage uit deze schuilplaats, brak de andere kof fers open, ledigde van hunnen inhoud zooveel mogelijk in zijnen grooten koffer, zoodat slechts de hoosgt noodige ruimte voor zijn persoon daarin overbleef. Op het eerstvolgende station werd de op die wijze gevulde koffer door zijne mederei- zende helpers weder in ontvangst genomen en van den inhoud ontlast. Nadat dit bedrijf' maanden lang gebloeid had en een aantal onschuldige be ambten in verdenking gekomen waren, had op den 3den December jl. een der dieven den koffer zoo vol gepakt, dat de deksel niet goed sloot. Bij het lossen der bagage merkte een beambte dit op, en ofschoon nu de dief onmiddellijk te voorschijn sprong en hem door een slag op het hoofd bewusteloos maakte, gelukte het toch hem te grijpen en in zekerheid te brengen. Een zeer merkwaardig vonnis werd in Novem ber 11., uitgesproken door het Court of Appeals van New-York, Amerika. Zekere Berthalf te Middltown, een stadje van ruim 6000 inwoners, gelegen op ongeveer 30 uur gaans van New-York, vorderde f 500 van O'Beilly als eigenaar en Eernhaber als huurder van eene herberg, als schadevergoeding voor het ver lies van een paard, dat door den zoon van den eischer was doodgereden, terwijl hii dronken was van den sterken drank, dien hij bij Eernhaber had gebruikt. liet kantongerecht van Orange County veroor deelde den beklaarde tot de betaling der scha devergoeding. Van dit vonnis werd geappelleerd, doch bij elke hoogere rechtbank bevestigd. Door dit vonnis kunnen, in den staat van New-York, de eigenaars van huizen, ingericht voor den verkoop van sterken drank, aansprake lijk worden gesteld voor de schade door den ver koop veroorzaakt, zoowel als de huurder, die den drank verkocht heeft. Voor eenige dagen zijn de reizigers die zich in den postwagen, tusschen Algiers en Sstif be vonden, aan een groot gevaar ontsnapt. Over een brug rijdende, bleven de paarden plotseling verschrikt stilstaan. Een groote leeuw bevond zich nl. op 15 meters afstand tegenover het vierspan. De leeuw vervolgde rustig zijn weg zonder zich, naar het scheen, om de tegenwoor digheid van den postwagen te bekommeren. De reizigers zweefden tusschen twee gevaren inaan den eeneti kant was een diepe afgrond, waarin de verschrikte paarden dreigden te storten, aan den anderen kant de leeuw. De postiljon bewaarde echter zijn bedaardheid en wist de paarden te beteugelen. De conducteur sprong snel uit het rijtuig, wist de paarden tot bedaren te brengen en het gelukte hem, het rijtuig en de reizigers te redden, die zonder zijn tegen woordigheid van geest onvermijdelijk in den af grond gestort zouden zijn. De leeuw, naar zijn uiterlijk te oordeelen vijf jaren oud, ging rustig zijwaarts de bosschen in en werd daar door de reizigers uit het oog ver loren. In afwachting van verdere organisatiën bij ons legeris thans de kleêrklopperdie vroeger tot de militaire uitrusting behoorde, maar sedert twee jaren werd afgeschaft, weder ingevoerd. Tevens is bepaald dat er eindelijk geen gedra gen sokken en geen ehakots zonder nieuwe voe- D ring meer uitgegeven mogen worden. Onze postboden een modelpet, onze soldaten een kleêrklopper en nieuwe voering in de ehakots men zegge toch niet, dat in Nederland de Regeering de handen in den schoot legt. Reeds kregen onze Rijksveldwachters helmen, onze oorlogschepen een nieuw register voor na men, ons Bijblad heet geen Bijblad meer; het wordt tijdnu ook de onderscheidingsteekenen te wijzigen voor de boden bij de hooge collegiën van Staat en het formaat der belastingbiljetten. Men mag niet rusten op de baan der hervormingen. De Zouavenbroederscliap te Amsterdam zal Z. M. den Koning een huwelijksgeschenk aanbieden, bestaande uit een vuurscherm in den vorm van een vaandelwaarop de wapens van den Koning en de Koningin zijn geborduurd. Zandvoort, 26 Januari. Het bouwen van een badhotel voor rekening van den heer G. L. E. Kaufmann alhier, waarvan de aanbesteding den 18den jl. heeft plaats gehadis gegund aan den laagsten inschrijver, den heer D. Zuiderlioekte Vuren, voor de som van 42,600. Helmond, 27 Januari. Op het einde dezer maand zal de wagendienst van den heer G. de Roij van hier op Gemert en Veghel een aanvang nemen. De dienst is vooral voor reizigers uit Holland uitmuntend geregelddaar de wagen eerst vertrekt des morgens ten 9 ure na aan komst van den trein van 8.51 en aankomst des namiddags ten 4.15 vóór het vertrek van den trein van 4.45. IJmuiden, 27 Januari. De vaart op het ka naal is geenszins voor ijzeren stoomschepen ge sloten. De Hull-stoomschepen zetten de vaart regelmatig voort en de Europeandie Zaterdag namiddag om half twee uur te Amsterdam arri veerde, vertrok Zondag morgen om 8 uur en was om half twaalf in zee. Indien de vorst niet nog veel heviger wordt, behoeft er aan staking der vaart niet te worden gedacht. De Leitk- en Liverpoolbooten kwamen eveneens aanevenzoo de Berenice der Koninkl. Ned. St. maatschappij. Delft, 27 Januari. Bij de lijkplechtigheid van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, zijn alhier in de richtingen 's-Hage en Rotterdam 57 treinen aangekomen met ongeveer 6000 per sonen, terwijl hier omtrent 1500 plaatskaartjes zijn afgegeven. Ondanks de groote drukte en beweging in een betrekkelijk kort tijdstip is door de voorzorgsmaatregelen van het bestuur der Holl. Sp.-maatsch. en van den stationschef alles in de beste orde afgeloopen. Eindhoven, 27 Januari. Dezer dagen kwam bij den heer M. Derpeu, coiffeur wonende in de Nieuwstraat alhier een Duitsch meisje. Daarbij had opgemerkt dat zij bijzonder schoon haar op het hoofd had, vroeg hij om het eens te mogen zien. Het meisje gaf dadelijk hare toestemming en maakte zelf hare haren los. Daar het zoo buitengewoon lang was nam genoemde D. een maatstok en bevond dat het eene lengte had van 1.15 Meter. Hij bood indien zij toestemming gaf het te mogen afknippen, haar er 50 gulden voor, doch ontving ten antwoord: „Neen mijnheer, ik sta het niet af, want eenige dagen geleden is er mij in Duitsch land nog 125 Mark (75 gulden) voor geboden." Het hoogste lot in de Parijsche loterij (het zilveren tafelservies van 125 000 frs.) is gewon nen door de dienstbode van een spekslager, Ruc du Bac no. 10, te Parijs. Te Spaarndam heeft gisterenmiddag eene hardrijderij op schaatsen plaats gehad, waarvan het doel was, hulpbehoevenden van levensmidde len en brandstof te voorzien, waartoe eenige perso nen bijdragen hadden verstrekt. 32 rijders namen aan den wedstrijd deel en alles liep in de beste orde af. Eene Parijsche fruitvrouw heeft uit de ten toonstellingsloterij een prijs ter waarde van 50,000 franks getrokken. De Zeeuwsche broodbakkerij te Helder is afgebrand. Te Geestemünde kwam in de vorige week de stoomboot Assecuradeur, met niet minder dan 46.000 stuks schelvisschen, binnen, komende van Helgoland. De beteekenis van de Geestermiinder vischvangst blijkt genoegzaam uit het feit, dat in 1878 een aantal van 1560 visschervaartuigen hunne waar aldaar aan de markt brachten. De heer Jansen, te Hillegom heeft concessie gevraagd voor de exploitatie van een stoomtrain- way van Haarlem tot op de Beestenmarkt te Leiden. Het volgende aardige geval voor den eigenaar echter minder aangenaam heeft zich jl. Zaterdagte Vlissingen voorgedaan. Het paard van den molenaar W.. dat in den molen gestald wordt is des nachts losgebroken en zocht toen de ligplaats van eenisre zakken graan op. Nadat het beest zich daaraan duchtig te goed had gedaan men schat dat iiet p. m. 26 kilo heeft opgepeuzeld is het weer behoorlijk op stal gaan staan. Toen nu de knecht, van niets bewust des morgens in de stal kwam, heeft hij als gewoonlijk het paard een emmer water te drinken gegevendoch het gevolg daarvan was, dat het genuttigde graan dermate uitzette, dat het dier spoedig stierf en daarna letterlijk gebarsten is. De Arnh. Ct. maakt de opmerking, dat het voor de postboden ten plattelande vrij wat nut tiger en doelmatiger zou zijn als de Regeering niet begon met hun uniformpetten, maar liever eerst schoenen te verstrekken. Te Maastricht heeft zich dezer dagen het geval voorgedaan, dat iemand uit Heerlen, door

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2