NIEUWE No. 245. Zondag 2 Februari 1870. 4e Jaargang. Het Socialisme. Geschenk der Katholieken aan Z. H. LEO XIII. HAARLEMSWH1! ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post Afzonderlijke Nummers Dit blad Terschijnt Eiken WOENSDAG.n ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. f 0,85 a 1.- 0.06 MAfxTiEsnmr PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 1—6 regels80 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. AGITE MA NON AGITATE. Dienstaanbiedingen 35 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en V r ij d a g- avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Bedrag der vorige opgaveƒ177,50 Voor onzen Paus-Koning op hoop van zegen25,00 W. D. voor Z. H. Paus Leo XIII 20,00 A. v. L10,00 Uit dankbaarheid voor de buitengewoone gun sten ons bewezen door Z. II. Paus Puis IX tijdens ons bezoek te Rome 25 00 Totaal f 257,50 Het feit is niet meer te loochenen: do sociaal-democratie is in optima forma ge vestigd ook in Nederland. Haar woordvoerders hebben in de hoofd stad des Rijks hun gewone theoriën verkon digd. Nieuws hebben ze niet verteld alleen zou men kunnen zeggen, dat zij in ons vaderland zich op gematigdheid toeleggen. Hoe gevaarlijk huil stellingen, ook in den meer bedekten vormwaarin zij hier den volke worden aangeprezenmet het volste recht kunnen genoemd worden toch wach ten de sprekers zich welalthans tot heden, voor die hevige uitbarstingenwaartoe hun geestverwanten elders vervallen. Maar juist die meerdere bedachtzaamheid, dat ontkennen, of liever verbergen hunner wezenlijke bedoelingenmaakt het optreden der sociaal-democraten ten onzent nog maar te gevaarlijker. De bezadigdheid van ons volkskarakter zou, gingen de socialisten oprechter te werk, hun invloed al dadeljjk veel meer fnuiken. Nu zeggen wellicht velen: »'t is toch zoo erg niet met die maatschappij-bestormers als sommigen steeds beweren; zij schijnen het toch niet op de omverwerping der be staande orde van zaken gemunt te hebben men heeft die lieden blijkbaar belasterd. Zou het waar wezen Zou men hen zwar ter hebben afgeschilderd dan zij werkelijk zijn? Tot een juiste en billijke beoordeeling van het doel en streven der sociaal-demo craten heeft men slechts na te gaanwat zij buiten onze landpalenwaar zij minder terughoudend zich toonen, openlijk leeraren. Nog onlangs werd in België een meeting gehouden van de heeren socialistenwaarop zulk een taalook tegen God en den gods- F E U ILL E TO N. De laatste Graaf VAN' BLOMMENSTEIN. Vervolg.) Na weinig tijds mocht hij reeds eeuige uren in den gemakkelijken ziekenstoel opzitten, en toen Elize eindelijk met eene door tranen verstikte stem vergeving had gevraagd voor al het onrecht hem van haren kant aangedaan, en toen hij door zijn gevoel overmeesterd zijne lippen ten teeken van verzoening op haar voorhoofd had gedrukt, toen smaakten beide eene onbeschrijfelijke vreugde. Hij gaf nu bevel de kapel in haven vorigen staat te herstellende vertrekken zijner gemalin werden ontsloten, en wat meer is, hij gaf zijn verlangen te kennen, weldra zijne schoonmoeder op zijn kasteel te ontmoeten. «Ach, zuchtte hij, terwijl hij weder eens met dienst werd uitgebraakt, dat wij er voor terugdeinzen die woorden in onze kolommen op te nemen. Eu zoo werd niet op die bijeenkomst alleen geredeneerd. Overal waar de socia listen zonder omwegen en zonder vrees, dat zij door het ten volle uitkomen voor hun zaak velen, die zij nog niet rijpge- looven voor het aannemen der socialistische heilzaamheid- van zich zouden ver vreemden hun theoriën ontwikkelenpre diken zij een leer, onmiddellijk tegen de maatschappijen haar huidigen vorm van bestaan tegen God en Zijn dienst, tegen den eigendom, de familie, tegen al wat heilig en onschendbaar behoort te zijn, gekant. Zonder overdrijving mag dus worden verklaarddat de sociaal-democratieof wel, hetgeen een andere naam is voor dezelfde richting, het internationalisme, tot een algeheele sociale-revolutie moet voerenge lijk de onverschrokken woordvoerders dier denkbeelden dan ook niet aarzelen als het eindpunt van hun streven aan te duiden. Dat alles ontbindend element en hun begrippentreedt zelfs in de betrekkelijk gematigde voorstellingen, door de Neder- landsche socialisten van hun theoriën ge- geven, duidelijk in het licht, daar ook in die redeneringen volstrekt niet verheeld wordtdat het om 't verkrijgen van nieuwe toestanden en verhoudingen te doen is. Die nieuwe toestand nu, de nieuwe ver houdingen zijn niet in het leven te roepen dan door de vernietiging der bestaande toestanden, der thans gevonden wordende verhoudingen. De zegepraal van de Nederlandsehe soci aal-democratie zou dan niet kunnen verkre gen worden dan ten koste van de tegen woordige inrichting der maatschappij. Het gebouw, door het socialisme gewenscht en gewildzou alleen kunnen verrijzen op de puinhoopen van de maatschappijzooals wij haar voor ons zien. De sociale betrekkingen tussclien patroon en werkmanzouden volkomen gewijzigd behooren te wordenofmeer correct nog uitgedruktvan een werkmanals een on dergeschikte zou eigenlijk geen sprake meer wezen. 't Kapitaal zou een soort van ge- mejuffrouw Russel over (lit onderwerp sprak, zou zij mij het onrecht wel willen vergeven,, dat ik hare dochter heb aangedaan „Een christen kent geen wraak, zeide mejuf frouw Russel, en wat toch is voor het hart zoeter dan den berouwhebbende vergeving te schenken!" „En toch, vervolgde de graaf, beef ik voor het oogenblik, waarop ilc haar zal wederzienen indien gij eens haar niet berielt; indien zij eens uwe goede eigeuschappen miskendetindien gij mij eens wildet verlaten?" Mejuffrouw Russel zweeg en was zichtbaar aangedaan. „Ik heb een plan gevormd, ging de graaf aar zelend voort; indien indien gij eens mijn vrouw werdt? Mejuffrouw Russel glimlachte. „Ik weet wei dat ik niet jong meer ben, ging de graaf een weinig geraakt voort, maar toeh ik zou mij gelukkig maken." „Het is onmogeijjkzeide mejuffrouw Russel ernstig. „Eilieve! en waarom?" meen goed worden, waarvan ieder een be hoorlijk gedeelte erlangdemet het natuur lijk resultaat, dat welhaast de oude onge lijkheid toch weder zou bestaanals gevolg van de sparende of verkwistende neigingen der onderscheiden persoonlijkheden. Trouwens die theorie der kapitaalsverdeeling is dwaas en onzinnig in zich zelve. Een der leden van de familie Rotschild heeft datin dagen van groote beroering, treffend, uiterst practisch aan eenige socialisten bewezen. 't Was in 1849 te Berlijn. De oproerige menigte joelde door de straten en de lei ders hitsten haar op tegen het kapitaal. Dat nu was niet te bereiken zonder de kapitalisten te treffen. Zoo trokken zij ook naar Rotschild. Voor zijn woning eischteu zij geldhun aandeel in zijn bezitting. Moedig treedt de bankier naar buiten en noodigt eenigen hem te volgen. »Ge wilt verdeeling van mijn eigendom" zoo voegde hij hun toe wel nuhet zal ge schieden. Ik heb mijn globale berekening gemaakt, en ieder uwer komt in mijn ver mogen één thaler toe." »Een thaler» riepen de mannen uit »en ge zijt millioenen rijk.» »'t Is moge lijk» hernam Rotschild »maar ge moet ook met millioenen deelen.» De heeren stonden verbluft, doch hadden niets om te antwoordden. Zijn gevatheid en beleefdheid had Rotschild's bezittingen gered. O O Toch had hij tevens een groote waarheid aan de mannen uit het volk duideljjk ge maakt. De theorie der goederen-verdeeling was door hem geëxecuteerd. De groote waarheid, door hem voel- en tastbaar ge toond, was deze: een ouder millioenen ver deeld kapitaal, is geen kapitaal meer. Het zal echter nog lang duren eer de opgehitste werkman zich wij nemen nu den geheelen stand aan de logica der feiten rustig onderwerpt. Voorloopig zal de maatschappij, ook de Nederlandsehe, met sociale-democratische woelingen en aanslagen te worstelen hebben. Dat verschijnsel betreurende, mogen wij zijn beteekenis niet voorbijzien. De toestand van den arbeider, niet van den ontevreden, revolutionairen woelgeest, maar van den eerlijken n ij veren, voor vrouw en kroostin 't zweet zijns aauschijns werkende ambachts- „Omdat gij toch met uwe schoonmoeder niet kunt huwen," hernam mejuffrouw Russel, en haar bril en grijze krullen wegwerpende, stond zij daar met haar zacht doch ernstig gelaat voor den graaf. „Groote God! riep deze uit, gij zijt mijne schoonmoeder? Anna is mijne dochter? O verge- gevingvergeving „Deze is u reeds sedert lang gezonken, van Blommenstein; zeide de gravin ron Dalen, en hoe zou ik anders onder deze vermomming tot u ge komen zijn? Laat ons het verledene vergeten en goede vrienden zijn. Ge weet nu zeker dat ik u nimmer verlaten zal De graaf weende en hield de handen der gravin in de zijne geklemd; geruimen tijd zat hij als sprakeloos; eindelijk zeide hij: „Weten Elize en Constance wie gij zijt?'' „Neen." „Welnu! dan willen wij haar eene verrassing bereiding;" en nu werd tussclien hen beide een plan beraamd, waarvan zij zich den besten uitslag beloofden; Den volgenden dag gaf de graaf zijne dochters man, moet de ernstige zorg van alle chris telijke volksvrienden trekken en bezig houden. Is en blijft het waar, dat de beste me dicijn tegeD een volksontaarding als het socialisme moet heeten, de godsdienst is, omdat zij leert beruste in de beschikkingen en leidingen der Voorzienigheid, toch achten wij het een heilige plicht, alles te doen, wat onze hand vindt te doen, om het lot van hen, die gehukt gaan onder bepaalde bezwaren te verzachten. De werkende stand nu heeft inderdaad met moeielijkheden te kampen. Men versta ons welOnwaar is de voor stelling, alsof de werkman alléén door de druk der tijden wordt gekweld. Wij geloo- veu, dat in den burgerstand wellicht niet minder wordt geworsteld en gestreden tegen de ongunst der tijds-omstandigheden daD in de onderste lagen der maatschappij. Dit neem echter niet weg, dat voorzie ning, zoo mogelijk, ook voor den arbeidenden stand moet worden beproefd. En nu gelooven wij, dat opbeuring van den kwijnende handel en nijverheid een der eerste middelen van herstel behoort te zijn. Dat kan geschieden ook door het meer productief maken van het nu dood kapitaal, 't welk gestoken wordt in effecten, voor ondernemingen van handel en industrie. De meesteu kapitalisten houden hun beurzen gesloten, als nieuwe groote on dernemingen worden op touw gezet. Ons vaderland is wel een der minst onderne mende rijken van de beschaafde wereld, een feit te afkeurenswaardiger, naar mate het te ouloochenbaarder is, dat hier werkelijk »veel geld zit.» Dat moet anders worden. De betreurde Prins Hendrik gaf in die richting een schitterend echt Vorstelijk voorbeeld. Deden alle bezitteuden zooals hij, er zou spoedig een groote en gewenschte verande ring worden gezien; handel en nijverheid, opgewekt en aangemoedigd, zouden oplui ken uit hun verdoovingen. Dat zou de werkman ten goede komen. Meerder welvaart zou meerder handen werk verschaffen en vele nieuwe nijverheids ondernemingen zouden weldra op onzen bodem verrijzen. te kennen, dat hij hare grootmoeder wilde uitnoo- digen spoedig naar het kasteel te komen, en dat om die reden mejuffrouw Russel en hare nicht wilden vertrekken. Mogelijk zouden zij spoedig wederkeereu, maar zoolang de grootmoeder op het kasteel verbleef, wilden zij liefst afwezig zijn. Elize en Constance waren zeer bedroefd toen zij (leze tijding vernamen. „Ach zuchtte Elize, waart gij maar onze groot moeder en Anna onze zuster; wie weet of wij de personen, die wij toch moeten liefhebben, wel zoo hartelijk zullen beminnen als u De gewaande juffrouw Russel stelde de meisjes gerust, en beloofde haar spoedig te zullen weder- keeren. De tijding dat mejuffrouw Russel en Anna zouden vertrekken, werd door de kasteelbewoners, vooral door den heer Lekman en Kasper zeer euvel opgenomen, en zeker zou de laatste weder de eene of andere dwaasheid begaan hebben indien de bezadigde rentmeester hem biervan niet had terug gehouden. Wordt Vervolnd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1