NIEUWE No. 246, Donderdag 6 Februari 1870. 4e Jaargang. Dc doodstraf in Zwitserland, BUSTE IV LAND. Geschenk der Katholieken aan Z. H. LEO XIII. België. Frankrijk. HMRLHE (MUM ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post1. Afzonderlijke Nummers 0.06 Hit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. -;W/ MAIN TI ES RRijy s kt- AGITE MA NOW AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden herekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. AdrertentiSu worden uiterlijk Dinsdag- en V r ij d a g- avond ingewacht Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Bedrag der vorige opgave .-. ƒ257,50 Voor onzen Paus-Koning op hoop van zegen25,00 Een groot gezin een klein gewinToch geef ik van mijn arbeidEen dag loon aan Z. II.1,00 Hadden wij tweemaal het voorrecht aan de voeten van den grooten Paus Koning Pius IX Zijnzegen te ontvangenthans vragen wij den Pausselijken Zegen eerbiedig van verre aan9 zijn waar dig en opvolger Leo XIIIm 9 25,00 Totaal f 283,50 Dezer dagen stond voor het assisenhof van Freiburg in Zwitserland een monster te recht, dat men nauwelijks den naam van mensch meer geven kan. De afschu welijke misdaad dier vrouw kwam op het volgende neer: Moeder van eene twaalfja rige dochter wilde zij zich in het huwelijk begeven, maar het kind was een beletsel daartoe en zij zon op middelen hare doch ter weg te ruimen. Op zekeren dag voerde zij deze buiten hare woonplaats en deelde haar mede, dat haar geluk dat dei- moeder afhankelijk was van den dood der dochter. Deze stemde er in toe voor hare moeder te sterven en nu deed de ont aarde vrouw een strop om den hals van haar kind, het zoo aan een vreeselijken dood overleverende. De misdaad werd ont dekt en dezer dagen het monster veroor- deeld. Waartoe? Tot de hoogste straf, die de Zwitsersche strafwet aangeeft: levens lange dwangarbeid. Even als hier te lande is de doodstraf in Zwitserland afgeschaft. Levenslange dwangarbeid dat wil zeg gen, dat de misdadige moeder voor haar leven bezorgd is; dat ze gevoed zal wor den en gekleed; beschermd door den Staat en de reglementen der gevangenis; zij moet arbeiden, ja, maar schier alle menschen moeten arbeiden. Wie niet werken wil gaapt de ellende, de armoede, de honger, de dood aan. Niet alzoo degene, die tot dwangarbeid veroordeeld is: bij ziekte wordt hij verzorgd; zoo hij niet arbeiden wil, is zijn bestaan niet minder verzekerd. Een onmetelijk voordeel dus hoven den vrijen arbeider. Daarenboven, de hoop en het vooruit zicht bestaan, dat er een einde zal komen aan die zoogenaamde eeuwigdurende ge vangenschap. Is er geen amnestie moge lijk? Kunnen revolutieu in onze eeuw FEUILLETON. De laatste Graaf VAN BLOMMENSTEIN. {Vervolg en Slot.) Algemeen was de droefheid toen de dames ver trokken het was alsof' allen gevoelden, dat de goede Genius van het slot hen verliet. Eenige oogenblikken later werd de rentmeester bij den graaf ontboden en ontving den last, dat zoodra zijne schoonmoeder de plaats van het kas teel zou oprijden, alle dienstboden zich voor het kasteel moesten bevinden, om de vrouw naar haren stand met de gewone eerbewijzingen te ontvangen. Schoorvoetend deelde de rentmeester dit bevel aan de bedienden mede, die zijne woorden koud en onverschillig aanhoorden, en Kasper hem na derende, fluisterde hem toe aan de orde van den dag - de gevange nissen niet openen? De toekomst is dus ook voor dat soort van gevangenen ver van duister en de hoop straalt ook door de muren der gevange nis heen. En tot zulk een straf, welke eigenlijk geene straf is, werd de ontaarde moeder, het afschuwelijk monster, de vreeselijke moordenares veroordeeld! Zonderling, de moderne philanthropie bekommert zich niet om den arbeider, om den behoeftige, die onschuldig is en zijne vrijheid behield; maar niet zoodra hebben de muren eener gevangenis een misdadi ger opgenomen, of zij schenkt hem de teederste oplettendheid, bewijst heöi aller lei zorgen. Waar de misdaad vertegen woordigd is, bevindt zich de philanthroop. Is de moordenaar goed gevoed, gehuisvest? Is zijn brood voldoende in hoeveelheid en hoedanigheid? Heeft hij boeken om zich te verstrooien? Wordt in zijne cel de lucht- ververschii.cr naar alle regelen der weten- o o schap aangebracht? Al die teere quaesties worden met voorliefde door den philanthroop behandeld, overwogen, in brochures en boe ken beschreven, en de geleerde wereld juicht hem toe en neemt hem onder de weldoeners van het menschdom op. Moord en doodslag, roof en diefstal wor den dan ook niet meer als misdaden be schouwd, maar als ziekteverschijnselen, die treurig mogen genoemd worden, maar on vermijdelijk en vooral ontoerekeubaar zijn. Geen straf mag dus op de misdaad volgen, maar een systeem dat er jtoe leiden moet den misdadiger te genezen van zijne ziekte. Hoogstens mag men hem afzonderen, zoo als men den krankzinnige afzondert, die gevaarlijk voor de maatschappij kou wor den, niet als straf echter, doch als eene droevige noodzakelijkheid. Weg met de doodstraf dus de dood straf, die herinnert aan eene missie dooi God aan den mensch gegeven; al wat van goddelijken oorsprong is moet uit onze moderne maatschappij verdwijnen. Keeren wij echter tot Zwitserland terug. Sedert een vijftal jaren heeft de philan thropie in dit land hare beginselen weten dooi*te drijven en is de doodstraf in dit land afgeschaft. Met welk gevolg? De sta tistieken wijzen het uit: het getal der moor- „Ik zal dit maal mijne pet niet in de hoogte werpen, dit verzeker ik u, en tevens zal ik zorgen, dat de andere bedienden insgelijks den mond houden." De rentmeester deed alsof hij Kasper niet ver stond, en verwijderde zich om nog eenige nood zakelijke voorzorgen tot de ontvangst der gravin te nemen. Ongeveer een paar uren later reed een reiswa gen de plaats des kasteels opniet zoodra had Kasper een blik in het rijtuig geworpen, of zijne belofte vergetende, wierp hij zijn pet in de lucht en schreeuwde uit alle macht: „Lang leve de gravin en de jonkvrouwen van Blommenstein De rentmeester zag hem met verwijtenden blik aan. Maar toen de personen het rijtuig verlaten hadden en vriendelijk aan de omringende perso nen de hand toestaken en hen toespraken, toen had het gejuich geen einde. De graaf zelfs ver scheen weidra aan een venster en wierp de terug- keerjnde een blijde handkus toe. den, vaak onder de afschuwelijkste om standigheden gepleegd, is er sedert dien tijd vervijfvoudigd. Wonderlijke philanthropie inderdaad, men spaart den moordenaar, men doodt zijn slachtoffer, men redt den misdadiger uit de handen van den beul, men levert den onschuldige aan een wreeden dood over. Het Zwitsersche volk begint het heil- looze in te zien van de afschaffing der doodstraf. Niet alleen dat de door ons bo ven besproken afschuwelijke kindermoord en de betrekkelijke gratie der moordenares de harten des volks diep geschokt heeft, maar reeds de ongehoorde toename der moorden had het reeds in beweging ge bracht, en bij den Grooten Raad zijn tal van adressen ingediend, met tienduizenden handteekeningen voorzien, met verzoek de doodstraf weer te willen invoeren. Het Zwitsersche volk heeft terecht begrepen, dat die straf noodzakelijk is meer nog, het heeft zulks op de meest smartelijke wijze ondervonden. Eene goede, maar harde les, ook voor de Nederlandsche liberalen, die - ook hier te lande zoo haastig waren de eenige straf af te schaffen, die op den duur de misdaad eeu heilzamen afschrik kou inboe zemen. Er is geeu twijfel over, of ook op Nederland zal het spreekwoord van toe passing worden dat men met schade en schande wijs wordt. Ds Katholieke Belgen verzetten zich met kracht tegen de liberale dwingelandij. Te Brussel heeft zich een Gentraal Katholiek comité gevormd, dat zich verzetten zal tegen de voorgestelde onderwijswet. Als eerste middel heeft het een algemeen petitionnement in geheel België op touw gezet, waartoe alle huisvaders of kiesge rechtigden worden uitgenoodigd- Het is gevormd in eene bijeenkomst van Senatoren en Kamer leden der rechterzijde en heeft tot bureau den Senator De Merode Westerloo, den heer Can- naest d' Harnale, president der Katholieke, krin gen in België, en prins Eugenius De Caraman- Ghimay, president van de Katholieke kiesrer- eeniging te Brussel. De Belgische Katholieke bladen bevatten reeds de oproeping van het comité aan de Katholieke huisvaders. Verbazing was op aller aangezicht te lezen, en toen het eindelijk bekend werd, hetgeen de gravin uit liefde voor hare kleinkinderen gedaan had, toen bereikte hunne geestdrift haar hoogste top punt. Ook Elize en Constance wisten niet of zij waak ten of droomden; naar toen de gravin beide in hare armen sloot, toen Anna haar zuster noemde, toen maakte zich eene onuitsprekelijke vreugde van haar hart meester, toen' vielen zij den geluk kigen vader in de armen, die haar lang en vurig aan zijne borst geklemd hield. De gravin verhaalde nu hoe zij, door den vriend van den graaf geholpen, op het kasteel was ge komen en door zijne bemiddeling de brieven aan Elize werden ter hand gesteld, en hoeveel moeite het haar gekost had zich onder hare vermomming niet te ven aden. „Ja, zeide Elize, toen de grootmoeder geëindigd had, nu begrijp ik vele dingen, die mij steeds onverklaarbaar zijn voorgekomen, en die ik toch bij De ridders van het schootsvel jubelen in België; tuk op vette postjes krijgen ze ruimschoots hun deel. Vier arrondissements-commissarissen zijn afgezet, een vijfde op wachtgeld gestild en de zesde bekomt pensioen. Heerlijke vrijheid nu Ro- lin zorgt voor zijn Broeders. Twee baanwachters in het station te Jemelle, bezig de sneeuw weg te ruimen, zijn door een locomotief verrast en dadelijk gedood. Een hun ner is rader van 5 kleine kinderen, en zijn vrouw is sedert twee maanden bedenkelijk ziek. Dezer dagen had te Brussel een kluchtige klopjacht plaats. Eeu agent van politie ontmoette op den boulevard Barthélemy een persoon, waar men reeds geruimen tijd op geloerd had. Hij zette hem terstond achterna; maar onze vriend scheen geen lust te gevoelen, zich op kosten van den Staat logies te doen verschaffen, en liep wat hij loopen kon. Ten einde aan zijn vervolger te ontkomen, stak hij het dicht gevroren kanaal over De agent, door dienstijver gedreven, aarzelde geen oogenblik, zijn man op dit broze pad te volgen. Of de dienaar van het gerecht evenwel zwaarder was van persoon, dan wel of het ijs door den eersten overtocht in draagkracht verlo ren had, weten we niet; maar wel dat het ijs bezweek onder den last en de teleurgestelde po- litie-beambte al spartelend zijn prooi aan den horizon moest zien verdwijnen. Gelukkig was het water niet diep en kwam de man der wet er met een nat pak af. Een verschrikkelijk ongeluk had in een koolmijn te Luik plaats. Terwijl de ophaalbak, met werk lieden gevuld, naar boven werd getrokken, wer den twee mijnwerkers door een lievigen scliok uit den bak geworpende dood was oogenblik- kelijk. Alle pogingen om den heer Dufaure te bewegen aan het bewind te blijven zijn vruchteloos. Hij gevoelt zich even ongeschikt als de maarschalk voor de executiën, die men hem oplegt. „En ge lijk de Maarschalk door zijn aftreding het leger achter zich heeft gehoudenzoo wil de heer Du faure de magistratuur, met zich houden." De President der Republiek heeft den heer Waddingtonminister Tan Buiteniandsche Zaken belast een nieuw Kabinet «amen te stellen. Men verzekert, dat de heeren LcroyerLepere en Perry zullen optreden als ministersofschoon liet nog niet bepaald is bij welke ministeriën. (Zie laatste berichten.) Bij de 12 verkiezingen die Zondag jl. plaats hadden zijn 7 republikeinen en 3 anti-republikei nen gekozen. In twee districten moet een her stemming gehouden worden. Paul de Cassagnac, door het republikeinsch terrorisme de achterdeur uitgezetis door de kiezers met eene meerderheid van 1000 stemmen een weinig nadenken zoo goed had moeten begrij pen. Maar het ie nu al voorbij wij bezitten u voor altijd en behoeven geene vrees meer te koesteren dat gij ons zult verlaten Vreugde, liefde en eensgezindheid waren nu voor goed op het kasteel gevestigd; na eenige jaren, deden Elize en Constance, wier karakters onder de uitmuntende leiding harer grootmoeder geheel veranderd was, een huwelijk met echtgc- nooten harer waardig. Wat Louizc, of laat on» liever zeggen Anna, betreft, zij sloeg elk huwe lijksaanzoek af; zij bleef steeds bij haren vader en grootmoeder, voor wie zij onmisbaar was ge worden, en toen de dood beider oogen sloot, vervulde zij de belofte, aan baars vader* ziekbed afgelegd: zij begaf zich in een klooster om de ouden van dagen te verzorgen en de zieken te verplegen, en sleet daar, God lovende voor de zichtbare weldaden, waarmede Llij haar zoo ruim schoot* overladen had, d-' gelukkigste dagen haars levens.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1