BINNENLAND, Engeland. Duitschland. Rusland. Amerika. 11 a li GEMENGD NIEUWS. de roordeur weder binnen gebracht. Ook de heer de Fourtou is herkozen. Volgens Le Soir heeft een Engelsch Corres pondent ter bekendmaking van Mac-Mahon's aftreden, dien dag, gedurende acht uren getele- grapheerd. Uit de telegraafbureaux der beide kamers zijn 9 a 10,000 en bij dat van den Se naat ruim 5000 telegrammen verzonden. De markies d'Harcourt, gezant te Londen, is te Parijs aangekomen, om persoonlijk ontslag aan te bieden. Wat zal Grévy zijn als hoofd van het uitvoe rend bewind? vraagt „l'Univers." Zijn verleden is van weinig beteekenis, noch als staatsmannoch als man van zaken- Men kent enkel zijne gevoelens en strekkingendie geheel slecht zijn. Al heeft hij nooit als Garn- betta gezegdILt clericalisme is de vijandhij heeft niettemin doen gelooven dat hij ook zoo dacht. Alles doet vreezen dat hij als president der Republiek zal zijn wat hij was als voorzitter der Kamer; de vreesachtige en voorkomende dienaar zijner partij. Zijne beginselen zullen hem niet in den weg staan. In het jaar '48 hield hij zijn voornaamste redevoering, om te bewijzen dat de republiek zou ten ondergaan als zij zich een pre sident gaf. Sinds dertig jaren teert hij op deze redevoering en nu is hij zelf president. Hoe het zijzijne verkiezing verzekert dé" vol slagen zegepraal der republikeinsche partij en baant den weg voor Gambetta en de commune. De directeuren der City of Glasgowbank Potter en Stronach zijn tot achttien maanden en Tayler, InglisWright, Salmond en Stewart ieder tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld als schuldig verklaard, de beide eersten aan al de hun ten laste gelegde feitenen de overige aan ver- valsehing der balans. The Daily News kondigt een failliet aan van het huis Charles Shaw Cie te Londenmet een zeer aanzienlijk passief. Het huis dreef han del op China. In antwoord op de bezwaren van bewoners van Woking tegen den in hunne buurt op te richten lijkovenheeft de Minister van binnen- landsche zaken verklaard dat de Itegeering niet voornemens is het verbranden van lijken toe te staan alvorens deze nieuwigheid in het Parlement zou zijn ter sprake gebracht. Blijkbaar is de heer Cross persoonlijk tegen crematie. De Badensche Landes Zeitung meent te weten dat er een plan voor eene nieuwe indeeling dei- bisdommen in dezer voege bestaat: Straatsburg en Metz worden uit het metropolitaanverband van Besamjon en Rheims losgemaakt; Straatsburg wordt een aartsbisdomPreiburg en Constantz een bisdom; te Bruchsal en Worms wordt een nieuwe zetel opgericht; Trier wordt een aartsbis dom met de suffraganen Metz, MaintzFulda en Limburg. Te Bremen werd den 25sten Januari jl. aan gevoerd de eerste bezending van de nabij Peine gewonnen petroleum. De aanvoer bestond uit 6 barrels ruwe oliedie men vertrouwde dat bij het raffitieeren naar wensch zou uitvallen. Een der opmerkelijkste berichten van den dag is, dat Duitschland het initiatief zou hebben ge nomen tot minnelijke beëindiging van de welhaast vijftien jaren oude quaestie van Noord-Sleeswijk. Volgens de Montags- Revue is tusschen Oosten rijk en Duitschland reeds een tractaat gesloten, waarbij eerstgenoemd Rijk afstand doet van zijn recht om die bepaling van art. 5 van het Prager vredesverdrag te handhaven, waarbij het weder afstaan van Noord-Sleeswijk aan Denemarken van den uitslag van eene volksstemming alhankelijk wordt gesteld. Prins Hohenlohe, Duitsch ambassadeur te Parijs, heeft zijn terugkeer naar Parijs verhaastwegens de politieke gebeurtenissen, welke daar voorvielen. Vooraf had hij nog een langdurig onderhoud met prins von Bismarck, De Duitsche commissiedie zich naar het gou vernement Astrakan zal begeven om er de epi demie te bestudeerenzal over Warschau de Oos- tenrijksche leden te gemoet reizen en vervolgens met de tolken de reis per spoortrein naar Zarit- zijn voortzetten, alwaar zij den Rumeenschen en wellicht ook een Servischen medeafgevaardigde zullen aantreffen. Gelijk men had verwacht, maakt het Russisch Gouvernement tegen die zending volstrekt geen bezwaar. Trouwens, zij heeft een zuiver weten schappelijk karakter en strekt alleen om de Re geeringen omtrent den aard der ziekte in te lichten. Om de pest uit te roeien heeft prof. Botkin,voor gesteld, alle aangetaste dorpen te verbranden. De woningen met de meubelen zijn weinig waard en voor een millioen roebels zou men voor de'bevol king der zes dorpen, waar de pest het hevigst woedt, geheel nieuwe en veel betere dorpen kunnen bouwen en hen bovendien nog tijdig onderhouden. Op bevel des Keizers zullen vijf dorpen waai de pest is uitgebarsten, tot den grond afgebrand worden. In het Noordoosten van Siberië, waar het ge woonlijk nog al koud is, heerscht thans een bij zonder vinnige koude. De thermometer wijst er 40o onder nul Fahrenheit, dus 72 graden vorst. De grootste brandkluis, die gebouwd is, vindt men in de Sub-treasury te New-York, en is be stemd voor het bewaren van edele metalen. De muren zijn van graniet, zeven voet dik, inwendig bekleed met ijzer. Het gewelf en de vloer is van ijzer en staal, twee tot drie duim dik. De ingang is afgesloten door twee ijzeren deuren, elk voor zien van twee combinatie-sloten, terwijl de bui tenste bovendien nog voorzien is van een uurwerk- slot. Beide combinatie-sloten aan dezelfde deur behoeven niet geopend, daar één de deur ontsluit, doch er zijn er voor onvoorziene toevallen twee aangebracht. Het geheele gewelf is 48 voet lang, 28 voet breed en 12 voet hoog. Bij een ongeluk op een der Amerikaansche spoorwegen verloor een machinist het leven. Zijn weduwe stelde een aanklacht in en het Gerechts hof veroordeelde de spoorwegmaatschappij haar 5000 dollars schadeloosstelling uit te keeren. Bij hetzelfde ongeluk brak een man zijn been en kreeg 15000 dollars schadeloosstelling. De weduwe was met de uitspraak niet tevreden. „Is een been driemaal meer waard dan een compleet mensch?" vroeg zij toornig. De rechter antwoordde-, „De man die slechts één been heeft kan zich geen tweede aanschaffen, zelfs niet voor 15000 dollars; een weduwe daarentegen met 5000 dollars kan gemak kelijk een anderen man vinden." Een slechte troost voor de ongelukkige weduwe. Uit Rio Janeiro wordt (van 7 Januari jl.) be richt, dat in de N. O. provinciën de pokken zich sterk uitbreiden. In de stad Ceara o. a- zijn van 1 tot 20 December 47 8 personen aan die ziekte overleden. Passanante's advocaat, de heer Tarantini, zal trachten zijn patient vrij te pleiten op grond van verstandsverbijstering. De professoren Tommasi, Bonomo, Tamburini, Verga en Berti zijn met het onderzoek belast. Men wil zelfs den moordenaar uit de gevangenis naar een gesticht overbrengen. Het verwondert ons dat men het werktuig dei- revolutie niet liever in eens eene nette villa re bewonen geeft. In Italië, het land dat alle andere lauden in struikrooverij en moordenarijen overtreft, ziet men in den boef geen vijand der maatschappij, geen voorwerp van verontwaardiging, maar van mede- doogen. Hoe gelukkig koning Humbert leeft ts midden van zijn volk, dat hij meent door roof tot de zijnen te hebben gemaakt, kan men zien als Z. M- buiten Rome gaat paardrijden of ppr rijtuig een uitstapje doet. Er zijn dan talrijke troepen gendarmes op zijn weg. Toeu hij onlangs naar zijne villa bij de Nomen- taansche brug reed, was hij vergezeld van een peloton curassiers, wat men nog niet anders dan in de stad gezien had en enkel bij ofliciëele plech tigheden. Niet alleen op het Vaticaan troont een gevan gene, de beul op het Quirinaal wordt scherper bewaakt dan zijn schuldeloos slachtoffer. In de stadskas van Milaan is een half millioen frank.... gevonden, dat daarin sedert 1859 renteloos is gebleven, en het overschot is van een inschrijving tot het verleenen van hulp aan in den oorlog gewonde Franscheu en Italianen. Ge lukkige stad Milaanhoe menige gemeente zal u benijden. Bij kon. besluit van 1 Febr. is, met ingang van dien datum, benoemd tot minister van Oor log de heer JC. G. den Beer Poortugael waarn. hoofdintend. van het leger; en met den zelfden dag de kap.-ter-zee jhr. II. O. Wichers, minister van Marineontheven van de waarne ming van het tijdelijk beheer van het dep. van Oorlog, met dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen diensten. Aan 's Rijks munt te Utrecht wordt eene me- dalje gereed gemaakt ter herinnering aan Prins Hendrik der Nederlanden. Aan de eene zijde is het portret van den Prins aangebracht, met het randschrift: heneicvs. princeps. neerlandiae. natvs. II). jvniis. MDCCCXX; aan de keerzijde eene graftombe, waarop het wapen van Z. K. II. Prins Hendrik is aangebracht; eene halfomsluierde urn staat op de tombe, waarop eene artistiek gedrapeerde vrouw, het bedroefde Nederland voorstellende, een lauwerkrans nederlegt; een Schild met het nedcrl. wapen en een uitgebluschte fakkel staan tegen de tombe; daaronder is ge grift: obiit. id. janvarus, MDOCCLXXixals rand schrift is aan deze zijde geplaatstqvis. deside- EIO. SIT. PVDOK. AVT. MODVS. TAM. CAE1. CAPITIS. (Hoe zou men zicli ontzien of beperken in het betreuren van een zoo dierbaar leven,) Het ge heel is gegraveerd door den heer J. P. Menger, lsten stempelsnijder aan 's Rijks munt. De nieuw benoemde Minister van Oorlog is vrij ernstig ongesteld zoodat de Minister van Marine, jhr. H. O. Wichers belast blijft met het tijdelijk beheer van het departement van oorlog- zoolang de benoemde Minister door ongesteldheid verhinderd word zijne functien te aanvaarden. IJmuiden, 1 Februari. In de maand Januari. 1878 zijn hier geschut: naar zee: 45 stoomb. inh. 17,477 ton, 35 schepen, inh. 13,392 t., totaal 80 schepen, inh. 30,869 ton; uit zee: 40 stoomb. inh. 16;4111., 34 schepen, inh. 12,920 t., totaal 74 schepen, inh. 29,331 ton. In Janu ari 1879: naar zee; 37 stoomb. inh. 18,462 t., 20 schepen, inh. 9256 t., totaal 57 schepen, inh. 17,718 ton; uit zee: 32 stoomb., inh.. 13,642 t., 20 schepen, inh., 9520 t., totaal 52 schepen, inh. 23,162 ton. Leeuwarden, 2 Februari. Door het ijs zijn in Friesland weder twee ongelukken veroorzaakt- Een boerenknecht van Kollumerland is zoodanig gevallen, dat hij in hoogst bedenkelijken toestand verkeert; terwij] een jongeling idt 't Bildt zoo danig tegen een ander aanreed, dat hij een her senschudding kreeg en binnen weinige oogenblik- ken een lijk was. Amsterdam, 4 Februari. Het bedrag der giften voor de noodlijdenden is thans gestegen tot f 29, 611,0372. Onder letter E. kwam eene gift van f 2000 in. IJmuiden. Het plan bestaat, hier eene gas fabriek op te richtenverscheidene inwoners heb ben daarvoor reeds geteekend. De visscherij gaat hier steeds vooruit: er zijn deze week 6 loggers binnengekomen met pl. m. 6000 schelvisschen en een 1400 kabeljauwen, welke allen voor een goeden prijs verkocht zijn. Amsterdam1 Februari. Alhier is in een gehouden vergadering eene commissie van onder- ziek benoemd, bestaande uit de heeren J. Bois- sevainH. PlateTegelberg KievitsP. Goed koop en Wierix tot het tijdig nemen van maat regelen om bij volgende strenge winters de ge meenschap van Amsterdam met de zee open te hou den voor vaartdokken en haven. De commissie zal over twee maanden het resultaat van haar onderzoek publiek makenna overleg met Am sterdam en de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij. Amsterdam, 5 Februari. Gisteren-middag omstreeks 2 uur is brand ontstaan in de fabriek der Maatschappij voor Meel- en Broodfabrieken aan de Vijzelgracht. De fabriek is geheel uitgebrand, Honderden personen worden door deze ramp getroffen. Door de politie te Dordrecht zijn twee man nen aangehouden, de een werkman, de tweede zeeman van beroep, die zich aan diefstal van een voorwerp van geringe waarde hadden schuldig ge maakt. Zoowel uit de geheele handeling zelve, als uit de bekentenissen, door de aangehoudenen af gelegd, blijkt, dat hier moet gedacht worden aan diefstal, opzettelijk gepleegd, met het doel om in de gevangenis (onder dak) te geraken. Beide per sonen waren in den laatsten tijd wegens volstrekt gemis aan geld genoodzaakt geweest te Rotterdam of elders de nachten op vergunning der politie aan de bureaux door te brengen, en hebben als voedsel slechts genoten de boterham, die gewoonlijk bij de politie aan nachtverblijvers wordt verstrekt. Gisteren is uit Utrecht naar Amsterdam overgebracht K. J. L.vroeger draaier bij de Ncd. Rijnspoorweg-maatschappij, ten einde voor het gerechtshof aldaar terecht te staan; L. wordt ver dacht de aanrander te zijn van den spoorwegbe ambte, die belast was een som gelds te vervoeren en wien op den Amsterdamsclien straatweg een zak over het hoofd geworpen werd, waarna men hem van zijn geld beroofde. Zondag-ochtend werd in de gemeente Lei- muiden bij een hooiberg gevonden een elfjarig- meisje, paars van koude en gebrek, en aangetast door de mazelen. Dit kind was den vorigen Don derdag door hare ontaarde moeder de deur uitge zonden om een dienst te gaan zoeken, wijl ze met bedelen niet genoeg thuis bracht. Gedurende al dien tijd heeft het kind onder den blooten hemel vertoefd. Twee visschers van Durgerdam, G. Prins en J. van Dregt, welke zich gisteren-ochtend met een slede op het ijs in de Zuiderzee begaven om te visschen, werden heden-ochtend vermist. Na eenigen tijd gezocht te hebben, vond men hunne slede in een gat op het Pampus, oostwaarts van Uitdam, uit welk gat men ook weldra hunne lijken opvischte. De eerstgenoemde laat eene vrouw en twee jonge kinderen na. Er zijn velerlei soorten van ijsvermaak. In sommige streken van Zeeland houdt men hard draverijen met klompen op het ijs. Dat heet een volksvermaak - Uit Emmen wordt gemeld: In het na burige Ter-Apel heeft men eene vrouw geheel verkoold op het vuur gevonden. Terwijl haar man en kind afwezig waren, moet zij, naar men gist, door een toeval overvallen, in 't vuur geraakt zijn. Een Amsterdamsche luiaard wordt op aan gifte van zijn buren vervolgd, omdat hij zijn drie jeugdige kinderen exploiteert tot bedelen. Hebben de ongelukkige kleinen niet genoeg naar zijn zin bij elkander kunnen bedelen, om daarvoor zijn dagelijksche portie jenever te kunnen koopen, dan worden zij door den ontaarden vader afgeranseld. Een dronkaard bracht gisteren-middag de Veenkade te 's Hage in rep en roer, daar hij iederen voorbijganger molesteerde- Toeu dit eeni gen tijd geduurd had, verscheen een politie-agent, die den beschonken man op zijn kousen, want hij had zijn klompen aan stukken geslagen, naar het politiebureau bracht. Deze week is bij den landbouwer Oomen, te Teteringen, onder het dak van den hooizolder een nest van een museh gevonden, waarin zich 4 eitjes bevouden, die bij onderzoek bleken versch gelegd te zijn. Gisteren-ochtend werd een alleen wonend man in zijne woning, in de Hartmanslaan te Rot terdam, door zijne buren dood gevonden. Over matig gebruik van sterken drank is hoogstwaar schijnlijk de oorzaak van zijn plotselingen dood. Een schaatsenrijder te Zwolle gaf bij ver gissing een tientje in plaats van een cent aan den baanveger. Deze tracteerde zichzelf en eenigen zijner kameraden, maar toen 't bleek, dat de gever 't anders had bedoeld, ontving deze zijn goudstuk terug. Als een gevolg van de betreurenswaardige gewoonte van vele menschen om kinderen alleen te huis te laten, had 31 Jan. te Wouw weder een ongeluk plaats. Een lief kind van ruim 4 jaren was in brand geraakt en liep het veld in naar zijne ouders, met het gevolg, dat door den wind en het loopen de kleederen steeds feller begonnen te branden en de kleine zoodanig met brandwon den overdekt werd, dat hij, niettegenstaande spoe dig aangebrachte geneeskundige hulp, eenige uren later overleed. Aan het „Bat. Hand." wordt het volgende bericht: Het stoomschip Koning der Nederlanden Kommandant Bruijns, van de maatschappij „Ne derland," is gisteren-middag van Probolingo te Samarang aangekomen. Als eene bijzonderheid en ten bewijze welk ruw weder men in de laatste dagen schier over geheel Java heeft gehad, kan dienen, dat bovengenoemde Kommandant tusschen die twee plaatsen 150 schipbreukelingen heeft opgevischt. Daar er niets is vermeld welke schip breukelingen dit waren en van waar zij afkomstig zijn, licht het, dunkt ons, voor de hand, dat wij hier te denken hebben aan opvarende van veron gelukte prauwen, die door de menschlievende hulp van kapt. Bruijns van een wissen dood zijn gered. Een handelaar in gevogelte in Engeland, volgens de Landb. Ct deelt het volgende mede: in droge jaren, of als men de broedhen op een droge plaats, b. v. op zolder te broeien zet, is het doel matig, de eieren in de laatste 810 dagen met water, dat een warmte heeft gelijk aan die van melk, te besprenkelen. Een kip die buiten broedt gaat des morgens van het nest af om te eten, en keert daarna terug met zijn vesren door dauw of nat bevochtigd, waardoor belet wordt dat de vliezen van het ei te hard worden en het kieken daardoor niet zoude kunnen uitkomen. Nadat hij dit middel toepaste kwam, nu voortdurend ieder ei goed uit. Het nest werd gevormd uit een in het midden uitgeholde zoode gras, bedekt met fijn en kort hooi en stroo. Is nu het weder en de plaats waar de hen broeit droog en warm, zoo moet men, als zij tien dagen gezeten heeft, de kanten van het nest licht nat maken en de eieren eiken morgen der laatste week met melk- warm water besprenkelen. Hij aarzelt dan ook niet, deze wijze van han delen als verstandig aan te bevelen. In den nacht van 24 op 25 Januarij heeft men op vele plaatsen van Zwitserland een sterke schok van aardbeving gevoeld, die vergezeld ging van een vrij hevige ontploffing. De schok werd waargenomen in een richting van het oosten naar het westen. In het kanton Glaris trok een zonderling rumoer de aandacht, waarmede het verschijnsel gepaard ging. Te gelijkertijd woei er zulk een hevige wind in de hoogere Alpenstreken, dat de bergen totaal van sneeuw ontbloot werden. Er heerscht daar thans een ware lente-temperatuur. Voor een uitvinding, waardoor uit gewone erts ijzer en staal van beste qualiteit kan worden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2