NIEUWE Ne. 247, Zondag O Februari 1879. 4e Jaargang. Het Liberalisme, BUITENLAND, Geschenk der Katholieken aan Z. H. LEO XIII. zijn strijd en zijn fiasco. Frankrijk. UNUENMtAr P.r S maanden voor Haarl.ïnf 0,85 Buiten Haarlem franco per post1. Afzonderlijke Nummers0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG on ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regelsSO Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen ï5 cents per advertentie a Contant. Advert.ntiin worden uiterlijk Dinsdag- en V r ij d g- avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS k LAUREY. Het totaal der vorige opgaven was abu sievelijk gesteld moest zijn ƒ308,50 Voor onzen Paus-Koning op hoop van zegen25,00 Och, vader (Leo) och! God hoede en ze- gene u. Nu, weg met 's voorzaets staf dees nagebleve schapen. Gelijck zijn nazaet past f Aertsherder is ontslapenHet lichaem rust (in *t stof), de ziel in Jezus schoot, Zij leeft bg Godt. Hg storf een kostetijcke doot. 10,00 5 Febr. 1879 Vondel: Peter en Pauw els Op hoop van Zegen v. d. V. 1,00 Totaal f 344,50 De aandachtige toeschouwer die ernstig O O let op de teeltenen der tijden en die de gebeurtenissen van den dag nagaat zal niet O O O kunnen ontkennen, dat de beginselen welke men gewoon is de vliberale" te noemen, overal fiasco hebben gemaakt. Ondanks al »het leven" in den zin van geweld dat door de voorstanders dier begrippen wordt gemaakt, treedt bet toch dagelijks meer in ,het licht, dat de liberale denkbeelden de ware levensvatbaar heid missen. Met liet liberalisme kan men omdat het de groote en oppervlakkige menigte door allerlei schooue voorspiegelingen misleidt en daardoor tijdelijk bijval en geestdrift kan verwekken, het gezag wel vermeeste ren, maar het behouden, bovenal het be zigen tot zegen van een natie, tot bevor dering van baar stoffelijk en zedelijk wel zijn: dat kan men met het liberalisme niet. Deze waarheid wordt door de geschie denis gestaafd. Nimmer beeft de party of richting, welke zich als de vrijheids- en volkslievende bij uitnemendheid voordeed en aanbeval, geschonken wat zj beloofde. Reeds bet debuut van het liberalisme was een reusachtig fiasco. De groote revo lutie proclameerde een reeks van vryheden en rechten de plichten werden eenvou dig maar vergeten voor en van den mensch; doch, helaas! 11a bijkans honderd FEUILLETON. Hardrijderij op schaatsen. In deze dagen van ontelbare ijsfeesten zullen vele lezers bet ongetwijfeld niet onaardig vinden te vernemen, boe in Noord-Holland dé hardrij deryen op schaatsen in zwang kwamen. Reeds van oudsher behoorde in ons, toen vooral waterrijk land het schaatsenrijden onder de geliefde volksvermaken. Zoodra de wintervorst de strooinen met schotsen bedekte, werden de glissers voor den dag gezoeht, en jong en oud vermaakte er zich mee. Toch bestond weleer de kunst in fraai „buiten- overzwieren" en een bolleboos was hij, die bij bet buitenover rijden een zakdoek of een duit kon oprapen, of wel een „zesje" kon draaien. Enkele stoere rijders bezochten op één dag per schaats de zes Noordhollandsche steden, maar •dat was een meesterstuk, waarop men, zich geheel jaren twist men in bet land, waar dit Paradijs werd ontsloten, nog over den bes ten regeeringsvorm en meent de groote hoop dien thans gevonden in den terugkeer tot de Republiek, hoewel diezelfde Republiek reeds bj herhaling in Frankrijk onmachtig bleek om de volks vryheden te beschermen en daarom moest plaats maken voor een bijna absoluut gezag. En zelfs die Republiek, waarmede velen in Frankrijk nu zoo hoog loopen, schenkt ten slotte de vrijheid alleen aan bare vol gelingen. De vrijheden en rechten der re volutie mogen enkel genoten worden door ben die van de revolutie zijn. De vryheids- banier der liberalen is een partijvlag zij beschermt alleen ben die voor baar de knie buigen. Daarom zijn wij dan ook in alle opzich ten tegen de revolutie gekant, wijl onder die aanduiding een reeks van begrippen ea denkbeelden wordt verstaan, welke alles belovende, onmachtig is iets te geven, of het bezit er van te waarborgen. De oorzaak dier onmacht ligt voor de band. De revolutie is gelijk aan den bouw meester, die een bestaande woning zou af breken en een nieuwe zou opbouwen, zon der rekening te houden met de behoefte der bewoners, enkel te rade gaande met zijn voorstellingen van betgeen een huis behoort te zijn; terwijl bij dan nog de dwaasheid zoo begaan van niet eenmaal O voor zijn nieuwen bouw den beproefden bodem van het verlaten buis te bezigen, maar bet nieuwe verblijf, tegeu alle rege len der bouwkunst in, zonder basis op den lossen grond optrok. De liberalistische staatkunde maakt om een eenvoudig beeld te gebruiken niet het kleed naar bet lichaammaar wil bet lichaam, vormen naar bet kleed. Vervormingdoor bet verstoren van den natuurlijken groei, is er het logisch gevolg van. Men zou, om bij deze verstaanbare beeldspraak te blijven, kunnen zeggen, dat voor bet lichaam der maatschappij, mis maaktheid de vlucht van het liberalisme is. Aan die kuur onderwerpt' bet liberalis me alles. Op elk gebied poogt bet zijn jam merlijke methode toe te passen. Het liberalisme is openbaar geworden zijn leven beroemde. Openbare wedstrijden in het schaatsenrijden behoorden vro»ger alleen in Fries land te liuis. Friesland was bet oord der hardrijders. Nu was het als ik mij niet bedrieg, in den beruchten Driekoningens-winter van het jaar 1838, dat ds. Wassenaar te Wervershoof op een mooien winter morgen bij O. M. Ossekooper, den schilder, kwam inloopen met de Oprechte Maarlemsche Courant waarin hij een verslag van Frieschen wedstrijd had gevonden. Als eene groote bijzonderheid werd daarin medegedeeld, hoe bij dien wedstrijd te Sneek de overwinnaar de baan, lang naar ik meen 210 meter, bad afgelegd in den tijd, van 14 se conden. Dat was, naar Ds. meende, onbegrijpelijk vlug. Lippe Breevaart, een stietzoon van Ossekoo per, was bij die voorlezing tege^oordig, en toen Ds. gedaan had met de lectuur, gaf bij als zijne meening te kennen, dat hij ook wel zoo snel zou kunnen rijden. Daar verkeek dominé een kwart anker wijn naar, en Lippe, die niet van uitstellen hield, ging de weddenschap aan. Dienzelfden morgen om elf als de politiek der verwoesting: op elk terrein brengt zij verderf. Op het gebied van bet volkenrecht kan nen wij nu de vruchten van den revolutie boom waardeeren. De heiligheid der trae- taten wordt bespot; de beginselen van bet volks-egoïsme, niet verdragen of objective begrippen van recht en gerechtigheid regelen de betrekkingen der natiën. Dit O O leert men wel niet woordelijk, maar feitelijk, door daden. Welnu, wij weten thans, waartoe die leer van bet louter zelf behoud voert. Europa's evenwicht is ver broken; de sterkste regeert over de zwak keren en de tractaten worden aangegaan met het cynisch doel om ze niet 11a televen. Wat bet liberalisme beteekent als nationale regeerkracht, hebben wij kunnen waarne men in de verte en van nabij. Het voor beeld van Frankrijk, zegt, in dit verband, alles en dus genoeg. De politiek der vrij zinnigheid is de moeder der ergste en er gerlijkste tirannie; de meerderheid is de afgod, waarvoor de minderheden in aan bidding moeten nedervallen, anders worden zij, natuurlijk in haar belang, als middel ter bekeering, vervolgd en des noods ge straft. De,Koningen blijven nog enkel daar geduld, waar men »die leus" nog niet aan de natiën durft ontnemen. Doch ook de Koningen moeten dienaars der meerderheid worden, anders tracht men ben, om te be ginnen, impopulair te maken door ben als verdrukkers" voor te stellen, ook al zou den zij niets anders doen, als juist de zwak ken beschermen tegen de sterkeren, de min derheden tegen den Moloch der meer derheid. Het fiasco van bet liberalisme op elk terrein is volkomen, 't Verkeert in een staat van insolventie en straks zal de ge zonde politiek van bet geloovig deel eiker natie worden geroepen om den inventaris op te maken. Niet afbreken maar doelmatig opbouwen, geen revolutiemaar restauratiedat is de kern van gezonde politiek, dat is de stan daard waaronder wij ons schaieu en waarop wij, gesterkt door bet geloof, onze hoop vestigen die niet zal worden beschaamd wat bet liberalisme ook moge aanwenden om ons vertrouwen te schokken en onze ure zou hij zijn proefstuk op de Kerksloot afleg gen. De gelieele buurt kwam bijeen. Meester Korting, die, boe gebrekkig ook en daardoor zelf verstoken van de mogelijkheid om aan bet ijsver maak deel te nemen, veel met schaatsenrijden ophad, was in de toog tegenwoordig bij den proefrit en, met een horloge met secondewijzer in de hand keurmeester. De baan was opgemeten en Lippe streek uit en bad, tot aller verbazing, niet meer dan zestien seconden werk om het einde te bereiken. Hij had dus, als het er om ging, den prijs niet gewonnen. Maar dominé bracht, in het midden, dat er een groot verschil bestond tusschen eene Friescbe hardrijdersbaan met hare spiegelgladde effen oppervlakte en het geïmprovi seerde baantje op de Kerkesloot. Hij gaf edel moedig het kwart anker wijn gewonnen. Maar meteen was gebleken, dat men niet in Friesland behoefde te zijn om hardrijden te zien, en men vroeg elkander afWaarom zou men ook hier niet om een prijs kunnen rijden Men was eenstemmig in den wensch om er de proef van zinnen in beroering te brengen. Er zal een tijd komen dat de zon van bet liberalisme verdwijnen zal aan den politieken horizon om niet meer op te staan uit bet graf dat de liberale partij zich zelve beeft gegraven. De strijd van bet liberalisme is een spiegelgevecht zon der reëele overwinning. In verband met Grévy's benoeming tot Presi dent der Fransche Republiek, herinnert de „Uni- vers" aan een scène, welke eenige jaren geleden plaats had in de kapel te Versailles, waaropen- bare gebeden werden opgedragen als dankbetui ging roor den intocht der troepen binnen Parijs, in 1870. De heer Grévy kwam als voorzitter der Nationale Vergadering, in gezelschap van Thiers, hoofd van het Uitvoerend Bewind, die gebeden bijwonen. Aan den ingang der kapel werd de kerkelijke eer aan den President bewezen: de bisschop van Versailles hield hem den wijwater kwast voor, om dien met de vingers aan te raken. Weinig gewoon aan die eer, en geheel en al onbekend met de zaken der Kerk, nam Thiers, in de plaats van wijwater, den kwast en bespren kelde er den bisschop en de omstaande geeste lijkheid mede. Nadat Thiers gedaan had, reikte hij den kwast over aan Grery, doch deze begreep door den lach, welken hij op eenige gezichten bespeurde, dat Thiers een domheid had begaan. Echter niet wetende wat met den kwast aan te vangen, stak hij hem behendig.onder de slip pen van zijn jas. Op een teeken des bisschop» begaf de stoet zich naar het altaar en de beide presidenten namen plaats op de voor hen bestemde zetels Grévy steeds met het noodlottige voor werp onder zijn jas. Toen de plechtigheid geëin digd was, zocht men tevergeefs naar den wijwa terkwast. Eerst 's anderdaags, bij het verplaatsen der stoelen, werd hij onder Grévy's zetel terug gevonden. Te Brochon, in het Fransche departement Cöte il'Or, woont zekere Denis Pansiot, oud-sergeant en vader van 7 kinderen, waarvan de jongste den 5en April 1814 geboren werd en die allen vol komen gezond te Brochon wonen. Gedurende 81 jaren heeft in deze familie geen enkel sterfgeval plaats gehad. Saint-Clair de slagersjongen te Rijssel, die aan Gambetta een brand- of moordbrief heeft ge schreven, is veroordeeld tot eene maand gevange nisstraf en 25 fr. boete. te nemen. Korting maakte spoedig eene inteeken- lijst gereed; ds. Wassenaar opende de inschrijving en spoedig kreeg men zooveel, dat men een zilveren tabaksdoos tot prijs en een zilveren horloge met ketting tot premie kon uitloven. Zeer weinige dagen daarna had de eerste wedstrijd plaats tusschen 16 mededingers. Lippe ging met de zilveren ta- tabaksdoos strijken een Friescbe schipper, die te Broekerhaven ingevrorn lag, won het horologe. Van dien dag af volgden de wedstrijden elkander te Wervershoef en in den geheelen omtrek dage lijks op. Te Enkhuizen, te Medenblik, te Broe- kershaven, te Andijk, bij het Veldhuis, te Gost- woud en waar maar verder gelegenheid was, liet men hardrijden om prijzen en premiën, en de liefhebberij van het op schaatsen rijden wijzigde zich zoo, dat weldra elk, op Friescbe manier, dwars op zijne schaatsen stond en zoover naar voren, dat de groote teen aan den buitenkant der schaats naast den hals uitstak. Men vond nu niet langer om het fraaist, maar liep op schaatsen om het hardst. slot.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1