BINNENLAND. Engeland. Duitschland. Denemarken. Rusland. GEMENGD NIEUWS. In een Beiersch Gerechtshof. Eenige wenken voor eigenaars van tninen. Grévy is nu toch ook gedecoreerd. Generaal Vinoy, groot-kanselier der orde ran het Legioen van Eer, heeft, krachtens besluit van de kanselarijden President het Grootkruis gebracht. De heer Grévy heeft zijn democratische vasthoudendheidlosgelaten en aangenomen. Dat grootkruis bederft den „zwarten rok" ran John Lemoinne. Te Monavillenabij Longchampsis een jon geling die aan vallende ziekte leedeensklaps krankzinnig geworden; hij heeft in een aanval van woede zijne moeder vermoord, en zijn vader en andere personen gevaarlijk gekwetst. De wijnoogst van 1878 in Eraukrijk heeft» blijkens een door het Ministerie van Finantiën openbaar gemaakte opgaaf, 48,720,553 hectoliters opgebracht; de opbrengst ran 1877 was 56,445,563 hectoliters. Van de 76 departementen waar de wijnbouw plaats vindt, waren er 18 waar de oogst in 1878 meer dan een millioen hl. bedroeg. De hoogste opbrengst leverden de departementen Charente- Inférieure 4,631.751 hl.Hérault 4,094,119 hl., Aude 2,420,865 hl., Gironde 2,210,114 hl.Cha- rente 2,054.510 hl., Yonne 1,843,060. hl., enz- In 19 departementen bleef de wijnoogst beneden de 100,000 hl.; het geringst was hij in de de partementen Creuse 30, Mayenne 631, Ille-et Vilaine 721 Oise 6409 hl., enz. Wederom heeft een Bank haar betalingen ge staakt, de Union Bank of Cornwall te Helston. Het passief zou 90,000 pd. st., het actief 7000 pd. st. bedragen. De lu^am van de firma is Vi vian, Grylles, Kendall and Co., de namen van de tegenwoordige directeuren Cordelia Vivian en James Vivian. Onlangs is te Manchester een schatrijk, onge huwd Engelschman op hoogen leeftijd overleden, die zijne erfgenamen bitter teleurgesteld heeft, door zijn vermogen te vermaken aan 31 hun niet bekende dames in verschillende oorden des lands. In zijn testament verklaarde hij, dit uit dank baarheid jegens deze dames gedaan te hebben, daar zij hem door hare hand te weigeren, voor de dwaasheid van een huwelijk bewaard hadden. De beruchte Charles Peace, die onlangs door den eriminerlen rechter te Londen wegens her haalde inbraken en moordaanslagen tot levens lange tuchthuisstraf was veroordeeld, eu wiens bedrijven een tijd lang meer dan eenig sociaal of politiek vraagstuk het Engelsch publiek bezig hielden, stond voor het Hof van gezworenen te Leeds terecht om zich te verantwoorden op een in November 1875 nabij Sheffield gepleegden moord. Hij had toenmaals den civielingenieur Dyson, met wiens vrouw hij liefdesbetrekkingen wilde aanknoopen, uit jaloezie doodgeschoten. Sedert dien tijd heeft Peace in alle deelen des lands een reeks van diefstallen en roofpartijen gepleegd. Toen kwam 't uit, dat hij de moorde naar van den ingenieur was, en thans zal de boef onschadelijk worden gemaakt door de strafte des doods op hem toe te passen. Te Glasgow is het Theatre Royal een der groot ste schouwburgen van Engeland, Zondagmorgen afgebrand. Het was in 1861 gebouwd en had 30,000 pd. st. gekost. Dit Keulen wordt ons gemeld, dat eergisteren aan het huis in de Grosse Mitschgasse no. 1, op welks plaats indertijd liet geboortehuis van Vondel gestaan heeft, een marmeren gedenksteen is aangebracht, met het volgende opschrift in gulden letteren: „Der Niedcrlandische Dichter Joost van den Vondel, gestorben in Amster dam den 5 Februar 1 67 9, wurde hier im Ha use genannt „ZurFiole" geboren, den 17 November 1 5 87." De runderpest heeft in Duitschland tot dusver ongeveer 2100 runderen. 1200 schapen en 300 geiten als offers geëischt- In slechts één district van Pruisen nam de ziekte nog toe en overal elders gestadig af. Reeds zijn 10 plaatsen weder vrij van ziekte verklaard, doch nog 16 worden als besmet beschouwd, zoodat het vervoer per spoor nog dezelfde belemmering ondervindt. De handel staat nagenoeg stil, want overal trekt men zich terug. De lage prijzen der producten dragen hiertoe ook het hunne bij. Dc algemeene schaarsclite van geld maakt hier en daar menig ver- kooper genegen om minderen prijs voor lief te nemen. In Holstein, Oost-Friesland en Oldenburg is, bij de aanhoudende sluiting der Nederlandsche grenzen zóóveel gekocht, dat daar een pauze zal moeten komen. De prijzen voor slachtvee zijn overal dalende, daar de handel slapper wordt De Parijsche Moniteur ontvangt uit Kop.jnLa gen van den 5n de volgende depêche: „De Deensche Regeeriug is voornemens zich eerst tot Duitschland eu, mocht dit niet baten, daarna tot de andere Mogendheden te wenden om een billijke en definitive oplossing van het Noord-Sleeswij kscli vraagstuk te verkrijgen''. De Russische bladen zijn gevuld met bijzonder heden over de pest. De Odessa Vestnik van 30 Januari behelst een brief uit Khotineen stad in Bessarabic, meldende het uitbreken in die plaats van de epidemiedie derwaarts werd overgebracht door uit Turkije komende kozakken. De corres pondent beschrijft de ziekte (officieel genoemd de Siberische pest) als „typhus met uitslag van vu rige puisten". Een correspondent te Tsaritsin wijst op de dringende noodzakelijkheid om de geheele pro vincie Astrakan af te sluiten, daar de ziekte nu ook uitgebroken is te Seletrennie, een dorp 70 mijlen van het dichtst bijgelegen aangetaste dorp Vellianka verwijderd en daarvan gescheiden door het sanitaire cordon. De Warsaw Dnevnik berichtdat te Plotsk de pokken-epidemie is uitgebroken. Zes dorpen waren aangetast. Van de 150 lijders stierven 50 pCt. In de provincie Suvolks wordt het district Dubiach bezocht door gevlekte typhus. De Odessa Listok berichtdal in de vorige week het sterf tecijfer te Odessa „slechts" 41 van de 1000 be droeg Deventer, 5 Februari- De hussaren maakten gisteren te paard een militairen marsch op het ijs. Door de infanterie werden reeds verschillende oefeningen op schaatsen gehouden. Amsterdam, 5 Februari- Gisteren-avond werd in het koffiehuis die Port von Cleve alhier eene proef genomen met electrische verlichting in cilindervormige lantaarns. Nadat in den aanvang hier en daar eene hapering was ontdekt en kleine moeilijkheden in de practische toepassing waren overwonnen, brandde het licht in zijn volle kracht, zoowel in de zaal als daarbuiten, den avond in den dag herscheppende. Van de drie toestellen aan den N. Z. Voorburgwal bleef één nagenoeg ongebruikt, zoodat daar twee gloeiende bollen haar stralen verspreidden en inderdaad zooveel licht gaven dat de derde niet noodig was. Onderscheidene raadsleden, benevens de burgemeester met de wethouders waren bij deze proef aanwezig. 'sHage, 6 Februari. Gisteren-avond ten half tien liepen langs de Groote Markt twee beschon ken mannen, die met elkander twist hadden. Een herberg passeerende wilden zij daar het geschil „afdrinken," doch nauwelijks binnen, kregen zij nu weder onaangenaamheden met personen die zich daar bevonden, zoodat de een den ander door de ruiten gooide. De politie maakte ten slotte aan het geschil een einde. Amsterdam6 Februari. Gisteren werd, vol gens het programma, de hulde aan het standbeeld van Vondel gebracht. 14 kransen werden er op nedergelegd. De heeren Kappeyne, Minister van Binnenlandsche Zaken, en den Tex, Burgemeester dezer hoofdstad, bevonden zich onder de genoo- digden. De Burgemeester van Keulen was ver hinderd tegenwoordig te zijn. Volgens het jaarboekje voor het notarisambt voor 1877 waren er in Nederland 1231 candidaat- notarissen en volgens dat van 1878 thans nog 1151. Dezer dagen speelde te Someren een troepje jongens op straat. Voerman v. d. B. kwam met paard en kar aanrijden. Een lichtzinnige knaap van negen jaar waagde het, gelijk hij vroeger wel eens meermalen deedop korten afstand vóór het paard door te loopen. Het dier schrikte, de jon gen geraakte onder de pootenvervolgens onder een der wielen en was na een paar snikken een lijk. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Amersfoort verschenen op 1 Febr. als getuigen de grootvader en overgrootvader van het kind welks geboorte de vader aangaf. De brood- en meelfabriek op de Vijzelgracht te Amsterdamdie gisteren is uitgebrandwas verzekerd voor circa 4 '/a ton, met inbegrip van bijgebouwen enz. De schade komt voornamelijk ten laste der Amsterdamsehe beurs en van bui- tenlandsche maatschappijen. Te Goes heerscheu de mazelen op schrik barende wijze. Een vijftigtal aangiften per dag is geene zeldzaamheid ter secretarie. De bewaarschool voor on- en minvermogende is gesloten, wegens gemis aan leerlingen. Het is een treurig gedicht in de stadbijna huis aan huis vindt men het bekende biljet. Te Ede is een 7Sjarig man door een kar, waarvan het paard op hol was geraakt, overreden en zóó zwaar gekwetst, dat hij reeds aan de ge volgen is overleden. Ook te Assen is een oude man onder een wa gen geraakt eu aan de bekomen wonden over leden. In de vorige week is te Wierum eene vrouw overleden, die den ouderdom van circa 92 jaren had bereikt en bij wier begrafenis ongeveer 100 familie-leden tegenwoordig waren. Zij laat de volgende nakomelingen na: 9 van het 1ste ge slacht, 52 van het 2de geslacht, 67 van het 3de geslacht, 28 behuwdkinderen tot het 3de geslacht, te zamen 156 kinderen, klein-, achterklein- en behuwdkinderen. In de vorige week zijn door drie heeren in het Elspeterbosch (Veluwe) één hert en twee reeën geschoten. Onder de inkomsten van het openbaar arm bestuur te Parijs behoort de opbrengst van al het afval, dat de hospitalen gedurende het geheele jaar opleveren, eu dat bedrag is verre van on aanzienlijk te zijn. De zeven-en-twintig hospitalen en gasthuizen in het departement der Seine leve ren gemiddeld per jaar 255,000 kilogram van allerlei aard op, waaronder 150,000 kilogram beenderen 50,000 kilogram broodkorsten, 31,000 kilogram vette stoffen enz. en bovendien eene overgroote hoeveelheid afval van versche groenten. De opbrengst van dat alles is gemiddeld jaarlijks 70,000 franks. De pachters zijn in drie categoriën verdeeld de vette stoffen worden genomen door kaarsenfabriekanten, de beenderen door de fabri kanten van kunstmeststoffen en van lijm, de afval van brood en groenten door varkenshouders. De verpachting geschiedt altijd voor een tijdvak van zes jaar. Dezer dagen heeft een dienstbode te Am sterdam het kind, waaraan'zij pas het leven had geschonken, in het privaat geworpen van de wo ning der lieden waar zij dienstbaar was. Zij be vindt zich thans in het gasthuis, om na haar herstel zich voor de justitie te verantwoorden. De luitenant ter zee Koolemans Beijnen bekend door zijne tochten naar de IJszee, kruist thans in een visscliersvaartuig op de Noordzee, ten einde zich op de hoogte te stellen van de beugvischvangst. Vermoedelijk zal zijn tochtje veertien dagen duren. In de Prov. Oron. Ct. wordt het volgende medegedeeld: De dochter eener arme weduwe moest wegens ziekte tusschentijds haar dienst verlaten en had eenige moeite om het haar toekomende loon te krijgen. De moeder sprak er een advocaat over, die binnen weinige dagen de verschuldigde som wist los te krijgen. Hiervan werd aan de arme vrouw 7 ter hand gesteldterwijl de rechtsge leerde het overige, zijnde 18,46, voor zijn be moeiingen behield. Bovendien moest de tegenpar tij hemboven het verschuldigde loon der dienst meid nog 2,80 betalen. De bemoeiingen van den advocaat hadden bestaan in het aanhooren van de bezwaren der weduwe, het schrijven van een brief en een briefkaart aan de tegenpartij, het ontvangen van het geld en het uitbetalen van de 7. Voor de noodlijdenden is bij den Burge meester van Amsterdam ingekomen 30,828,7572. Eene mystificatie, die velen heeft doen lachen. In het begin der maand Januari werd door de Parijsche bladen medegedeeld, dat de rijtuigen op de staatsspoorwegen, te beginnen met 15 Januari, alle verwarmd zouden worden, en wel naar het systeem van den ingenieur Sun. Dat bericht verheugde de Franschen zeer, die buiten dien dezen winter reeds genoeg van de koude te lijden hebben gehad. 15 Januari kwam, maar geen verwarming van de spoorrijtuigen tweede er; derde klasse. Geen woord van het bericht was waar. Men onderzocht en kwam tot de volgende ont dekking De mededeeling was door een spotvogel in dezen vorm aan een der dagbladen gezondeu „Naar men verneemt, zullen de rijtuigen op de staatsspoorwegen, te beginnen met 15 Juli, naar het systeem Sun verwarmd worden." De redactie van het blad hield „Juli" voor eene schrijffout en maakte er „Januari" van, en aan het woord sun (zon) liet zij ter verduidelijking den titel van „ingenieur" voorafgaan. In dien vorm werd de mededeeling door de anderen Parijsche bladen overgenomen. De rechter: Gendarme, breng den vol genden getuige voor. (De gendarme gaat heen, en terstond daarop wijst hij door de deur naar den rechter, op wien nu een man toetreedt.) De rechter: Hoe heet gij? De man: Jacob Lorch. De rech ter: Hoe oud zijt gij? Jacob: Dat komt hier, dunkt mij, niet te pas. De rech ter: Wilt ge wel eens oogenblikkelijk zeg gen hoe oud gij zijt? Jacob: Drie en dertig jaar. De rechter: Zijt gij ge huwd? Jacob: Maar, mijnheer de rech ter! De rechter: Als gij het nog eens waagt mij tegen te spreken, laat ik u op water en brood zetten. - Jacob: Helaas, ik ben gehuwd. De rechter: Zijt gij met den beschuldigde verwant: vermaag schapt of bij hem in dienst? Jacob; Ik? Nu, die vind ik mooi! Hoe komt het u in de gedachten, mijnheer de rechter? (Het publiek begint te lachen) De rechter: Houd uwe ongepaste aanmerkingen voor u! Hef de hand op en leg den eed af. Jacob: Maar, waarlijk, mijnheer de rech ter, dat is, dunkt mij, niet noodig! (Gelach onder het publiek.) De rechter staat woedend op en roept: Ik laat u arrestee ren als gij u nog eens verstout tegen te spreken. Hef de hand omhoog en doe den eed! Jacob heft de hand op. De rech ter leest hem den eed voor, en Jacob zegt hem dien na. De rechter: Ik zweer! Ja cob: Ik zweer! De rechter: Alles mede te deelen wat ik weet! De rechter: Niets te verzwijgen wat tot opheldering van het feit kan dienen! Jacob: Niets te ver zwijgen wat tot opheldering van het feit kan dienen! De rechter: En de waar heid en niets dan de waarheid te zeg gen! Jacob: En de waarheid en niets dan de waarheid te zeggen! De rechter: Amen! Jacob: Amen! De rechter: Wat hebt gij nu te zeggen? Jacob: Het compliment van mijnheer den Overste, en of U pleizier hebt van avond om 8 uur te komen soupeeren. De ree, die hij giste ren geschoten heeft, is aangekomen. (Scha terend gelach onder het publiek) De rech ter: Wat? Zijt gij dan geen getuige? Jacob: Neen, mijnheer de rechter, ik ben de knecht van mijnheer den Overste en moest u de uitnoodiging brengen, en om dat ik u niet thuis vond, ben ik hier ge komen. Toen ik naar u vroeg, heeft de gen darme mij naar binnen gewezen en gezegd dat ik u daar zou vinden. (Algemeene hi lariteit). Het tegenwoordige jaargetijde biedt dik wijls de gelegenheid aan, te zien hoe aan menigen ouden vruchtboom, die nog zeer goed vrucht dragen kan, het bijl gelegd wordt, om hem plaats te doen maken voor een jongeren. De vraag of het niet voor- deeliger ware zulken boom door de aanwen ding van kunstmiddelen weder te verster ken, wordt in de meeste gevallen niet ge noeg in overweging genomen; ja talrijke voorbeelden bewijzen zelfs, dat genoemde vraag zelfs niet eens gedaan wordt. De leer van de vruchtboomkweekerij geeft ons middelen aan de hand, waardoor oude, naar den schijn onvruchtbare hoornen nog voor eene lange rij van jaren in vruchtbaren toestand kunnen gebracht worden: die middelen ook zijn wijd en zijd bekend, slechts hunne toepassing is niet verbreid en daarom is het niet nutteloos er nog eens op te wijzen. Vraagt men eerst naar de oorzaken, welke doen besluiten een ouden vruchtboom nit te roeien, dan zal men in de meeste gevallen vinden: ziekte eu onvruchtbaarheid. Beide worden ver oorzaakt door slechte behandeling, ongun stig klimaat, ongunstige grondsoort of wel door den natuurlijken aanleg van den boom zelfs. Het laatste is menigmaal de oorzaak van vroegtijdigen ouderdom en ziekte der boomen. Als hier echter bij tijds goede middelen aangewend worden, dan gelukt het in den regel, de ziekelijke aanleg van dezen boom te doen verdwijnen en den volstrekt onvruchtbaren boom in korten tijd in eenen vruchtbaren te veranderen. Van hoeveel gewicht het daarom is, dit te overwegen, alvorens men overgaat tot het omkappen van eenen ouden boom zal nog beter blijken, als men bedenkt, dat op de plaats, waarvóór betrekkelijk lan gen tijd een vruchtboom gestaan heeft, een jonge boom van dezelfde soort bijna niet groeien wil, wijl zijn voorganger de voor hem noodige voedingstoffen uit den grond gezogen heeft. Daarbij komt nog, dat het 8 tot 10 jaren duurt eer de nieuw geplante boom weder eenen behoorlijken oogst op levert. Onder de verschillende middelen welke dienen, om oude boomen weder krachtig te maken, behoort het kunstmatig opzet ten van eene andere ooftsoort op den zwak ken en onvruchtbaren stam. Of zulk een boom nog geschikt is, om op genoemde wijze verjongd te worden, laat zich ge makkelijk daaraan erkennen, als het oude hout nog krachtige, jonge scheuten ont wikkelt. Hier moet opgemerkt worden dat bovengenoemd middel niet aangewend kan worden bij steenvruchten, daar deze spoe dig zouden sterven, ten gevolge van het verlies van gom en hars, dat veroorzaakt zou worden door het onvermijdelijke af snijden der groote takken. Het opnieuw enten der oude boomen beveelt zich voor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2