N T E U W E No. 248. Donderdag 14 Februari 1870. 4e Jaargang. Dc prcsidcnts-vcrwisscling in Frankrijk. Geschenk der Katholieken De twee deviezen. HMRMHE (MMIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf ",85 Buiten Haarlem franco per post1 Afoonderlijtc Nummers U-O" Dit blad verschijnt Eiken WOÏNSDAG n ZATERDAG. MMKTltSN BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regel$30 Gents Elk» regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen ®5 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en V r ij d a g- avond ingewacht Uitgevers KÜPPERS LAUREY. aan Z. H. LEO XIII. Bedrag der vorige opgave f 344,50 Uit dankbaarheid voor ontvangen weldaden en om algeheele heretelling voor onzen zoon te verkrijgen 10.00 Totaal f 354,50 M a c-M a li o n heeft zij 11 ontslag gevraagd en verkregen en Jules Grévy heeft zijne plaats ingenomen. Frankrijk had slechts eenige uren noo- dig om een nieuw staats opperhoofd te creëeren. Alles ging zoo glad en snel als of de regeeringsverwisseliug een ko mediestuk was, dat vooraf werd bestudeerd, 's Middags schreef Mac-Mahon een brief aan de Kamers waarin hij zijn ontslag vroeg; reeds dien zelfden middag werd de nieuwe president gekozen; deze nam on middellijk bezit van zijn hooge betrekking, en bij het souper hadden de republikeinen reeds gelegenheid om op het welzijn van het nieuwe opperhoofd van den staat te klinken en te drinken. Waarom ging Mac-Mali on heen? Ei genlijk zou men moeten vragen: waarom ging hij niet vroeger? Toen bij de ontoiu- ding der Kamers in het jaar 1877 de re publikeinen in de meerderheid kwamen, Meef den president de keus, zich te on derwerpen of zijn ambt neer te leggen. Hij had zijn woord gegeven dat hij niet heen zou gaan, maar hij had ook plechtig be loofd dat hij niet zou buigen. Vermits hij geen coup d'état wilde en ook niet kon maken zoo moest hij de eene of de audere belofte breken. Voor zijne eer ware het beter geweest als hij zich door de over macht zijner tegenstanders had terugge trokken, in plaats van hun ootmoedigen dienaar te worden. Waarschijnlijk heeft hij het goed bedoeld en is hij daarom slechts op zijn post gebleven, omdat liij hoopte, nuttig te kunnen zijn door dat hij de ra dicalen in den toom hield; in 't bijzonder FE UIL LET O N. Twee jongelieden bevonden zicli in 't bureel der diligence te Nevers, alwaar zij zoo pas plaat sen genomen hadden voor St. Amand. Heiden schenen van denzelfden ouderdom (vier-en-twin- tig jaar) te zijn, doch hunne gelaatsuitdrukking verschilde merkbaar. De kleinste had donker haar, was bleek van kleur en driftig, ja zelfs ongeduldig in al zijne bewegingen, hetwelk bij den eersten oogopslag zijn zuidelijke afkomst verraadde; de tweede, daarentegen, blond en kleurig, was de volmaakte type van dat gemengde ras, waarin men de Fran- sche luchtigheid, door Duitsehe rondheid getem perd, opmerkt; hij was namelijk uit den Elzas geboortig. Elk had een reiskoffer vóór zich staan, waarop het adres met lak was vastgehecht. Op het eene las men Charles Fortin van Marseille, en aan had hij 't oog gevestigd op de wereldten toonstelling die bij een regeeringsconflict gevaar liep te mislukken. Doch al erken nen wij den goeden wil van den Maar schalk, wij blijven beweren dat hij onver geeflijk handelde zich in de armen van het liberalisme te laten vallen; door zijne onderwerping had hij zijne persoonlijke macht en zijn invloed geheel en al verlo ren: hij was onderteekenaar van de libera le besluiten geworden en hij kon den voort gang op de liberale baan niet stuiten. Ja, liij bevorderde de uitbreiding der liberale macht doordien menigeen door het voor beeld van den Maarschalk en het vertrou wen op zijn kalmeerenden invloed zich ten langen leste liet verleiden tot aansluiting bij het liberalisme. Sinds Mac-Mahon door het juk zijner tegenstanders was gekropen vertrouwde men hem eene bepaalde oppositie tegen de be sluiten der meerderheid niet meer toe; ie dereen dacht dat hij tot het einde van zijn zevenjarig presidentschap op zijn post zou blijven. En toch is hij anderhalf jaar voor het einde van zijn mandaat vrijwillig heen gegaan en wel op eene hoogst eervolle en welvoegelijke wijze. Toen de republikeinen in het begin van dit jaar ook in den se naat eene sterke meerderheid hadden ver kregen, werden zij zoo overmoedig dat zij verlangden, alle hoogere ambtenaren, die niet republikeinschgezind waren zouden worden ontslagen. De Maarschalk gaf aan den drang der meerderheid en aan zijne ministers in zoo ver toe dat hij de amb tenaren van algemeen bestuur en der rech- terlijke macht aan de heerscheude partij prijs gaf. Thans wilden zij echter ook het leger in beslag nemen; alle groote kom mandementen moesten door liberale gene raals worden ingenomen. De Maarschalk echter weigerde; hij verklaarde, dat het le ger, zich niet met politieke zaken mocht bemoeien; bij het benoemen der generaals moest men alleen letten op de militaire bekwaamheden. De ministers echter heul den met de meerderheid. En tot ieders ver bazing gaf de Maarschalk thans niet toe en hij bleef bij zijn besluit en bij zijne weigering. Hij nam zijn ontslag. Tot dit laatgjte besluit zullen zeker, behalve de le de vier hoeken op het zegellak dit deviesMijn llecht-, op het andere stond geschreven: Joseph Muizen van Colmar, en tot spreuk op het zegel Charitas. De bureaulist had hunne namen in het register geschreven, en Toegde er noch de plechtige om schrijving bijmet twee reiskoffers, toen Charles deze wilde gewogen hebben- De bureaulist gaf te kennen, dat dit te St. Amand zou plaats hebben doch de jongman bracht daartegen in, d'j verwar ring, die zulk een formaliteit op liet oogenblik der aankomst noodwendig tengevolge hebben moest, en zeide, dat hij recht had, ze op staanden voet te doen wegen. Dc kantoorklerk, zich dus gedrongen ziende, hield zijne bewering staande. Joseph wilde te vergeefs het geschil bijleggen, door Charles te doen verstaan, dat hun nauwlijks tijd tot eten overbleef. Op grond van zijn devies gaf de Marseillenaar nimmer toe, wanneer hij meende gelijk te hebben, en dit meende hij altijd. De woordentwist hield zoolang aan, totdat de afgematte bureaulist het veld bésloot te ruimen, door naar zijne kamer te gaan. Nu wilde Charles ger-quaestie ook nog wel andere omstan digheden hebben medegewerkt. Dit de laat- o o ste stemming in het buis der afgevaardig den was duidelijk op te maken, dat geen miuisterie eene zekere meerderheid kau vinden als het niet homogeen is met de geavanceerde republikeinen. Tot de eischen dezer rooden behoort ook de amnestie voor alle, die wegens deelneming aan de com mune -gruwelen zijn veroordeeld en ten tweede de aanklacht der ministers van 16 Mei, die voor de ontbinding der Kamers en de bestrijding der liberalen verantwoor delijk zijn, in 't bijzonder de heeren de Broglie en Fourtou. Onder dergelijke omstandigheden vorderden eer en geweten van den Maarschalk dat liij heen ging. Hij deed zulks, nu hij op eene zeer geschikte manier het welzijn van het leger als oor zaak van zijn aftreden liet gelden. Als Mac-Mahon zijne zeven jaren had uitgediend, dan zou vermoedelijk Gambetta zijn opvolger zijn geworden. Maar voor 't oogenblik is Gambetta voor't president schap niet rijp. Frankrijk beeft bet der halve aan het vlugge besluit van M a c-M a- Do hou te danken, dat er een man werd ge kozen, die ofschoon liberaaltoch nog be ter is dan de grootspreker Gambetta. Dit beteekent echter nog niet veel. Gam betta beeft bij de laatste verhandelingen in de Kamers zulk eene dubbelzinnige en onbevredigende rol gespeeld, dat juist in dit oogenblik er geen vooruitzicht op zijne candidatuur voorhanden was. Hij waagde het niet zich op den voorgrond te plaatsen. Jules Grévy, tot dusver president van het huis der afgevaardigden, had de meeste kans gekozen te worden; Gambetta was wijs genoeg openlijk als voorspreker voor Grévy op te treden, ofschoon hij inwen dig den gevaarlijken mededinger haatte. In 't geheim trachtte Gambetta voor den hoogbejaarden Dufaure stemmen te winneu; de oude man zoude 't niet lang meer maken; hij moest dus dienen om den zetel voor den ex-dictator warm te hou den. Dufaure bedankte voor de candida tuur en Grévy werd met 543 tegen 144 stemman gekozen. Grévy telt ruim zestig jaren maar hij geniet eene volmaakte gezondheid zoodat met den facteur aan den gang en met hem den kamp voorzetten, doch tot beider geluk verstond deze niets dan Duitsch. Hij zag zich dus ge noodzaakt, zich te onderwerpen en zijn makker naar de herberg te volgen, tegen wien hij dan ook terstond zijn kwade luim ging botvieren. Wel verduiveld! gij zoudt iemand razend maken. Zegschreeuwde hijtoen hij met hem alleen was, waarom stondt ge mij tegen dien koppigen vent niet bij Het kwam mij voor, hernam Joseph glim lachend, dat veeleer hij een helper behoefde. Gij voerdet zulk een heir van betoogen en bewijzen aan, alsof er over een proces gehandeld werd, waarvan uwe welvaart en eer afhingen. liet ware dus, naar uw oordeelbeter, zijn rcclit niet te verdedigen, niet waar? Wanneer het recht de moeite niet waard is, om verdedigd Ha! begint ge weêr, viel Charles driftig in gij zijt altijd bereid, om toe te geven, gij Men zou u den strot moeten dichtwringen, alvo rens gij er aan denken zoudt, u te verdedigen. hij vermoedelijk het presidentschap nog langer dan zeven jaren kan waarnemen, ten spijt van den heerschzuchtigen Gambetta. Het was, voor hem echtereen kleine troost dat de leden van het buis der afgevaar- digden hem tot hunnen voorzitter uitrie pen. Hoe de heftige man deze moeilijke betrekking zal waarnemen, zullen wij la ter zien. 't Verwekt onze nieuwsgierigheid in hooge mate. Mac-Mahon was soldaat en edelman; Grévy is een eenvoudig, burgerlijk advo- kaat. Hij brengt niet anders mede dan zijne persoonlijke eerbiedwaardigheid en zijn vast karakter dat algemeen wordt ge prezen. Dat mag nu, volgens democrati sche beginselen, zeer fraai zijn, in de wer kelijkheid is het echter beter, als het op perhoofd van den staat door geboorte, ver dienste en aanzien een zekere persoonlijke macht, een moreel overwicht heeft. Gr évy bezit zulk eene macht niet en al is hij nog zoo gematigd liberaal bij zal nog min der dan Mac-Mahon weerstand kunnen bieden aan de eischen der meerderheid. Door het ontslag van Mac-Mahon is het presidentschap gedaald en slechts een vorm geworden; het parlement regeert on beperkt en liet parlement is niet de ver tegenwoordiging van het geheele Fransche volk, maar het is de liberale partij met al haren overmoed, hare hebzucht eii ha ren haat tegen de minderheid. De repu bliek is dus eene toomlooze partij heer schappij geworden. Er bestaat geen groo- ter tiran dan eene overmoedige partij, en daarom vreezen wij dat de toekomst van Frankrijk niets dan ontevredenheid, gis ting, conflicten en twisten zal opleveren. Hoe Frankrijk zijn binnenlandsch be stuur zal inrichten is zijne zaak, maar bij de nauwe betrekkingen tot de verschillende staten moet men bij elke omwenteling ook vragen: welke houding neemt bet buiten land aan? De Europee sche kabinetten schij nen den republikeinschen regeeringsvorm van Frankrijk niet ongaarne te zien, maar zij willen geen radicale, liever eene conser vatieve republiek. De hoop dat de repu bliek conservatief zal worden is door de jongste gebeurtenissen verijdeld. De kabi netten van militaire staten zullen Mac- In plaats van de wereld als een slagveld te be schouwen, ziet gij ze voor een salon aan, alwaar men elkander beleefdheden bewijst. Neen, hernam Joseph, ik zie haar voor een groot schip aan, waarop de passagiers elkaar wederkeerige vriendschap en toegevendheid ver schuldigd zijn. Elk mensch is mijn vriend, tot zoolang hij zich niet voor mijn vijand heeft uit geroepen. En ik, acht mijn vijand, totdat hij zich tot mijn vriend verklaard heeft, hernam de Mar seillenaar. Dit is een grondregel, die mij altijd heeft doen slagen, en ik raad u aan, er te St. Amand gebruik van te maken. Wij zullen ons daar bevinden tegenover de andere erfgenamen van onzen neef, die, uithoofde hunner nauwere familiebetrekking, niet zullen nalaten, van de erfenis zooveel te halen als zij maar kunnen; wat mij betreft, ik heb vast besloten hun niet de minste inschikkelijkheid te bewijzen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1