BUITENLAND. BINNENLAND. Frankrijk. Duitschland. Rusland. Engeland. België. Italië. Zwitserland. Koloniën. Amerika. Mahon de hand boven 't hoofd houden en gaarne getuigen dat de parlementaire meerderheid eene minder geschikte macht is voor het benoemen van kommandeereude opper-officieren. De straffeloosheid der com munistische revolutionairen zal aan vele Europeesche kabinetten evenmin aangenaam zijn, want deze misdadigers zijn nog veel gevaarlijker dat de Sociaal-democraten die zich schier overal nestelen. Zeker zullen de Europeesche regeeringen veel liever den kalmen en bedaarden Grévy als den op- roerigen Gainbetta aan de spits der Fransche regeering zien en zij zullen het derhalve aan persoonlijke beleefdheden voor den nieuwen president niet laten ont breken. Doch in 't algemeen zullen zij toch met wat meer wantrouwen dan tot nu toe de verdere ontwikkeling der repu bliek gadeslaan. Wij voor ons gelooven zeker dat deze regeeringsverwisseling oorzaak zal zijn dat Frankrijk met nog sneller tempo op de gladde baan van 't verderf zal glijden, tot dat het alle schrikbeelden van het libera lisme met cultuurstrijd, vergiftiging van den ambtenaars en van den rechtsge leerden stand en van het leger, van bru tale partij-overheersching, haat en burger oorlog heeft doorloopen eu door treurige ondervindingen wijs geworden is. Die niet hooren wil, moet voelen Uit een rapport ran den minister van justitie in Frankrijk betreffende de administratie der cri- mineele justitie in dat land over 1876, blijkt, dat van 1825 tot 1876 de kindermoorden aldaar aanmerkelijk zijn toegenomen (ten gevolge van welke treurige waarheid dan ook het voorstel aan de wetgevende Kamer is gedaan om de vonde linghuizen weer in het leven te roepen). Van 1825—30 was het jaarlijksche middeneijfer van vervolgde gevallen van kindermoord 102; van 183143 was het 115; van 184450 was het 148; van 1S5160 was het 198; van 186169 was het 202; van 1872—76 was het 212. (In 1876 alléén bedrotg het cijfer 215, waarvan wer den vrijgesproken 36). De heer Alphouse de la Bouillerie, zoon van den oud-minister van Landbouw en Koophandel, is bij de Eerw. Paters Jesuïten te Angers in het novitiaat getreden. De prins de Broglie-Revelluitenant der hus- saren, heeft de militaire loopbaan vaarwel ge zegd, om zich uitsluitend aan God toe te wijden. Hij gaat naar het groot Karthuizer-klooster waarin zich ook een zijner ooms bevindt, de gewezen Russische generaal Nicolaï. De President der Republiek heeft Donderdag den Kardinaal-Aartsbisschop van Parijs ontvangen, daarna den Zwitserschen gezant en andere verte genwoordigers van vreemde mogendheden. Aan de Kölnische Zeitung werd voor een paar dagen uit Londen gemelddat de communistische vereenigingen aldaar Gambetta ter dood hebben veroordeeld. De Engelsche politie zou de Fransche overheid hiervan verwittigd en haar waakzaam heid aanbevolen hebben. Te Keulen werd in de zaal van Victoria-Lyceum het Vondelsfeest gevierd. De feestelijk versierde zaal kon de deelnemers nauwelijks bevatten. Deze bestonden niet alleen uit de hier aanwezige Ne derlanders maar uit alle inwoners van deze stad die op meer degelijke wijze belangstellen in letter kunde en poëzie. Het feest werd geopend met een piano-quartet van Schumannvoorgedragen door de professoren Quast en de Lange, beiden Nederlanders. Daarna hield mevrouw Lina Schnei der een voordracht over den dichter, zijn levens loop en omstandigheden; daarbij kenschetste zij zijne werken en deelde eenige vertaalde gedeelten daarvan mede. Hierop volgde het Engelkoor uit den Lucifer, ingeleid door de Lange en begeleid door Quast met muziek. Deze compositie, welke grooten in druk maakte, zal weldra ook in Nederland ten gehoore worden gebracht. Het feest eindigde met de voordracht van een huidegedicht van mevrouw Schneider. Waardig en schoon was de plechtigheid. Het is dit jaar vier eeuwen geleden, dat de boekdrukkunst te Leipzig werd ingevoerd. Ter gedachtenisviering, zal o. a., eene tentoonstelling van typografische voortbrengseleu uit de sedert verloopen eeuwen gehouden worden. Te Dresden liep een woekeraar aardig in den val. Een jongeling van goeden huize was hem 5000 thaler schuldig. Op zekeren dag komt hij" zijn schuldeischer vertellen „ik ga naar Amerika doch voor mijn vertrek kom ik met mijn moe der u afbetalen." Moeder en zoon komen werke lijk de zaak uit de wereld maken. De woekeraar zal in een ander vertrek de schuldbekentenissen halen. De zoon loopt hem achter naen fluistert hem toe: „leen mij nog 3000 thaler; mama be taalt toch." De „brave" „bankier" geeft toe, en verhoogt de schuldbekentenissen, met goedvinden van den zoon, met 3000 thaler. Nu heelt mama, die op 5000 thaler rekende, geen 8000 thaler bij zich. Zij moet dus 3000 thaler opnemen bij haar bankier. Dadelijk zal zij terugkeeren. De woekeraar maakt natuurlijk geen bezwaar en laat moeder en zoon met veel strijkaadjes uit. Doch moeder en zoon moeten nog terugkeeren. De „goedwillige" bankierdie zoo gaarne jongelui „helpt", is opgelicht. De zoon ging naar Amerika en de moeder was maar een gehuurde moeder, die den armen jongen „moederlijk" tegen woe kerzucht in bescherming nam. Naar het Weener Tageblatt bericht, zouden er te Petersburg opnieuw wanordelijkheden zijn voor gevallen onder de studenten, en wel naar aan leiding van het indienen eener petitie aan den grootvorst-troonopvolger, strekkende om te ver zoeken dat de naar Siberië verbannen studenten aithans hunne straf niet zouden ondergaan zonder een behoorlijk gerechtelijk proces. Ten gevolge van een onschulcligen volksoploop, die ontstond toen de deputatie uit de studenten zich ten paleize van den grootvorst aanmeldde, maakten de troepen eene charge op de menigte, en arresteerden een paar honderd personen. Den volgenden ochtend werd bevel gegeven om het transport der twee- en dertig veroordeelde studenten onverwijld te doen plaats hebben. In de petitie aan den grootvorst wordt gevraagd of de troonopvolger het kan goedkeureudat de meest intelligente zonen des lands in de Siberische wildernis begraven wordenomdat zij voor hunne onrechtvaardig bejegende makkers in de bres sprongen. In een schrijven uit Moskau aan de Kölnische Zeitung wordt gewezen op het feit, dat onder de 50,000 in de steppen wonende Kalmukken geen enkele arts aanwezig is. De toestand van vervui ling, in welke deze lieden leven, wordt geschetst als verschrikkelijk. Tijdens de pokken-epidemie in 1873 was dan ook de sterfte onder hen zóó groot, dat de lijken maar aan den weggesmeten werden ten prooi aan honden en roofvogels. Hoe zou het wezen (zoo vraagt men) indien de pest eens onder hen uitbrak? Het officiëele blad van St. Petersburg van den 3den dezer behelst een telegram uit Astrakan, waarin de gouverneur constateert, dat de epide mie bij uitstek besmettelijk is. De naaste buren van een aangetast huis zijn niet in staat de smet stof uit den dampkring te verdrijven. Het is dan ook een noodzakelijk voorbehoedmiddel, om zoo dra de pest ergens uitbreekt, het besmette ge bouw totaal in de asch te leggen. De lijders be zwijken twee dagen nadat de eerste verschijnselen zich hebben vertoond. Tot heden is nog niemand van de aangetasten hersteld. Al staan er een derde van de fabrieken in liet Vereenigd Koningrijk sl.il, en al zijn er tienduizen den in den lande afhankelijk geworden van de openbare liefdadigheid toch schijnen de lessen der ervaring een groot deel van de.. Engelschen werkmansstand nog niet hard genoeg te zijn ge weest, Te Liverpool loopen thans tusschen de 30,000 en 35,000 werkstakers ledig, meestal sjouwerlui en kaaiwerkers. Verleden Vrijdag wer den bovendien door dit volk ernstige ongeregeld heden veroorzaakt. Lieden, die werken wilden, werden met geweld door de onwilligen geweerd. Er ontstonden vechtpartijen, en op verscheidene schepen werd schade aangericht. Ook een aantal matrozen staakten den arbeid, en trokken, 700 man sterk, door de straten, ten einde anderen te lokken tot aansluiting. Terwijl de vrachten zoo laag zijn en de handel zoo slap is, eischen deze lieden eene verhooging van hun maandgeld, dat tot dusver f 27 a 30 bedroeg, tot f 36. De „Pall Mall Gazette" meldt weer een dier schitterende bekeeringen tot de oude en immer jeugdige Moederkerk, welke onze zelfzuchtige en godloochenende eeuw zoo overvloedig te aanschou wen geeft. De Eerw. heer Jacob Montangu Mason, Angli- kaansch predikant van Silg Willanghby Lincoln shire, is den 3 Februari in de Katholieke Kerk opgenomen. Aan dien overgang brengt de bekeer ling het aanzienlijke offer van een jaarlijksch trac- temeut van ongeveer negen duizend gulden. Het Australisch schip Kate Waterseen bark van 580 ton, werd op de vaart van Hongkong naar Foochow door de Chineescke bemanning in den grond geboord, nadat zij de officieren ver moord had. De proef in het Britsch Museum genomen, om de leeszaal electrisch te verlichten, is volkomen gelukt. Eerstdaags zal nu de geleerde wereld van Londen in staat gesteld wordenook des avonds van de bibliotheek gebruik te maken. Te Ostende hebben Donderdag tweelingbroeders geloot voor de nationale militie. De eerste trok no. 240, de tweede no. 241- De Neue freie Presse van Weenen laat in een artikel doorschemeren, dat Frankrijk sedert gerui- men tijd kennis droeg van de Ooster.rijksch- Duitsche conventie betreffer.de de intrekking van artikel V van het Prager-verdrag en dat bovendien prins von Bismarck sinds lang met den heer de Saint-Vallier, Fransch gezant te Berlijn, en den Minister Waddington een groot plan bewerkt, waarbij aan Frankrijk en Duitschland compensatie in grondgebied zou gegeven worden. Het Weener blad wijst zeer duidelijk op Ne derland en België als da landen die door dit plan bedreigd worden. Voor eenige dagen wilde men door de Porta Pia te Milaan een reusachtig bouquet dat 90 kilogram woog en uit de schoonste bloemen was saamgesteld de stad binnenbrengen. Een ieder was verrukt over dit heerlijke bouquet; alleen de douane niet. Wantrouwend als altijd, liet zij het bouquet uit elkander nemen, en men vond er een menigte fijne sigaren in, welke in het geurige om hulsel de stad binnen gesmokkeld moesten wor den. Volgens bericht uit Napels hebben de genees- heeren hun onderzoek ten einde gebracht aan gaande den toestand der geestvermogens van Passanante, den dader van den aanslag op het leven des Konings. Zij kwamen tot de conclusie dat Passanante niet aan zinsverbijstering lijdt. Volgens de Nouvelliste zullen in Zwitserland twee personen terecht staan wegens aanwerving van manschappen voor de Nederlandsche troepen in Atjeh. De een, Hurlemann genaamd, zijnde een Zuricher, die reeds eenige jaren in Indie heeft gediendwas uit Harderwijk naar Zwitserland overgekomen. Batavia 4 Januari. De Javabode verneemt, dat de uitkomst van de op 26 Dec. gehouden herverpachting van het recht voor den vn'koop van Chineesehe en Javasche tabak in de residentie Batavia voor het jaar 1879 veel voordeeliger is geweest dan de eerst gehouden verpachting van dat middel in de maand November te voren. Thans is ruim 30,000 's jaars meer bedongen. Een der booten der N. I. stoomvaart-Maat schappij, de Japara, gezagvoerder Zuiderhoudt, kwam den 22en Dec. twee etmaal na den bepaal den tijd, uit de Molukken te Makassar aan; zij had in de baai van Tontoli ruim 30 uren aan den grond gezeten en zich slechts gered door 90 ton der lading, meestal stukgoederen, toebeboorende aan Chineesehe handelaren te Ma kassar en niet geassureerd, over boord te werpen. De waarde dier goederen bedroeg circa ƒ20,000. Naar men aan de Sam. Ct. verzekert, zal de justitie naar de oorzaak van het aan den grond raken een streng onderzoek doen, aangezien zulke gevallen zich in den laatsten tijd noch al dikwijls herhalen. Het American quarterly Journal of Inebriety doet uitkomen, dat de meeste zelfmoorden uit dronkenschap onder de bierdrinkers plaats hebben. De eindwerking van het lagerbier is in vele ge vallen melancholie met neiging tot zelfmoord. Dat komt vooral voor onder de Duilschers, wier phleg- matisch gestel gunstig is voor zulk een werking. Bier heeft een bijzondere psychologische werking, die in elk geval tot een zekeren graad van mat heid eu neergedruktheid leidt. (Zeker is het, dat onder de Duitsehars in Noord-Amerika de zelf moord naar verhouding meer voorkomt dan onder de Amerikanen, Engelschen, Ieren, enz.) San Francisco zal de eerste stad zijn, waarvan eerstdaags alle straten in electrisch licht zullen schitteren. De stad zal in districten van 1 tot 3 mijlen lengte worden verdeeld en in elk van die districten zal een Gramme-machine van voldoende sterkte worden opgesteld. De machines zijn reeds te New-York aangekomen. Dezer dagen leed een zinsnede uit een vonnis der Groninger rechtbank, luidende„Overwegende, dat voor gedaagden in conventie is gedupliceerd en in reconventie gerepliceerd, waarbij zij hebben geïnhaereerd hunne conclusiën," de ronde door de pers als een staaltje van de wijze, waarop Nederlandsche rechterlijke lichamen gewoon zijn hunne moedertaal te mishandelen. Het W. v. h. R. merkt te dien aanzien op, dat bijkans al deze woorden aan de Nederlandsche wet zijn ontleend, aan wier samenstelling althans onze rechterlijke lichamen geen schuld hebben. Het recht heeft nu eenmaal, evenals iedere wetenschap, zijne tei minologie, en onze dagbladen zullen zich moeten getroosten, dat die terminologie, die al van eenige jaren dagteekent, ook in 't vervolg van kracht zal blijven. „Laat men het eens beproeven, zegt het W. v. h. R. als men het kan, processtukken, wij bedoelen natuurlijk gedingstukken, te maken met vermijding van alle vreemde woorden. Evenmin als het gebruikelijk is van „vernufteling," van „nlgemeene" en van „lichamelijke" bij het leger te spreken in plaats van ingenieur, generaal en korporaal, zal het gebruik spoedig toelaten „bij geroepene," „verzorger" en „ambtsschrijver" te bezigen Tooradvocaat, procureur en notaris. Onze moedertaal moge dan door het bezigen van al die vreemde woorden verbasterd worden, maar zoolang onze rechtbanken audiëntie houden en de procureurs er concludeeren, zal er ook worden gerepliceerd en zal men zich in 's Hemels naam ook de conventie en de reconventie moeten laten welgevallen 1" Naar wij vernemen, wordt aan het Departement van justitie de laatste hand gelegd aan een ont werp van wet op de fabriek- en handelsmerken. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tot her vatting van haar werkzaamheden op den 18en Februari, des namiddags ten 3 ure. Naar wij vernemen, is de wetsvoordracht tot heffing eener belasting van het kapitaal in por tefeuille bij de Tweede Kamer der Staten-Generaa ingediend. Binnen kort wordt de indiening van het ont- werp-strafwetboek tegemoet gezien. Naar het Dagblad verneemt heeft Z. M. de Koning aan het Gemeentebestuur der residentie den wensch doen te kennen geven, dat ter gele genheid van HDs. verjaardag op 19 Februari aanstaande geen openbare feestelijkheden plaats hebben. Ingevolge de bevelen van Z. M. den Koning zullen, naar het Vaderland verneemt, voortaan op Zon- en feestdagen de officieren de schako of kolbak dragen en in hetzelve tenue in 't, publiek verschijnen dat voor de troepen wordt gekom- mandeerd. Sloterdijk, 11 Februari. Dezer dagen was al hier een biljet te lezen van den volgenden inhoud: „Groote Hartdraferij op schaasen Door mane en vrouwe Boven de 16 Jaar Prijs Berlien zilver Te sevies. Priemie een flakon met Gouwen stop met Groot muziek 15 muziekanten op woensdag 5 februari 's middags om Twaalf ur." Zondeiling genoeg, had men verzuimd te mel den, waar de wedstrijd zou gehouden worden. Het was dus geheel onafhankelijk van deze ken nisgeving, dat het publiek al spoedig wist, naar Halfweg-Haarlem te moeten gaan, om het schouw spel te zien. Wie de gelukkige winners zijn ge weest van het „Te sevies" en „de flakon met Gouwen stop (met groot muziek?)" is, helaas! niet bekend. Amsterdam, 11 Februari. Door de directie der Amsterdamsehe Kanaal- Maatschappij iverd heden, te haren kantore, bij enkele inschrijving publiek aanbesteed: het maken van den harden weg tusschen Zaandam en Amsterdam, voor zoo veel betreft het gedeelte in polder III (oost) van de Kanaal-Maatschappij (Amsterdammer polder), ter lengte va» omstreeks 3050 meter; laagste in schrijver de heer L. Brand Dz. te Giescndam, voor f 19,313. De brandweer heeft het in de laatste dagen weder zeer druk gehad. Gisteren werd zij niet minder dan 14 malen gerequireerd. Sedert 1 Febr. rukte zij 61 malen uit. Heden-ochtend reed een boer op zijn met een paard bespannen wagen langs den Amstel naar de stad. Hij hield even op, klom den wagen af en ging vóór zijn paard staan. Het dier schrikte, steigerde en sloeg een der voorpooten op den schedel van den ongelukkige, die ineen zakte en een lijk was. Middelburg, 10 Februari. In eene alhier gehouden vergadering van de Commissie tot be vordering der belangen van den dienstbaren stand is een getuigschrift met een boekwerk uitgereikt aan een meubelmakersknecht en aan twee vrouwe lijke dienstboden, ter belooniug van trouwen, langdurigen dienst bij dezelfde firma of in het zelfde gezin. Bolsward, 10 Februari. Alhier is het treurige bericht ontvangen dat onder Goënga het lijk gevon den is van den postbode van hier op Franeker. Hij was een oppassend man van 35 jaren en laat een weduwe na met één kindje. Hij had een dag vrij gekregen en zou zijn familie te Irnsum gaan bezoeken. Gisteren-morgen vertrok hij en hoewel de dooi reeds was ingevallen, vertrouwde hij nog

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2