NIEU W E Ne. 250. Donderdag 20 Februari 1879. 4e Jaargang. Donkere slippen. BUITENLAND. Geschenk der Katholieken aan Z. H. LEO XIII. België. Duitschland. HAARLMSt'HÏ dOllRAIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post1,— Afzonderlijke Nummers0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Bedrag der vorige opgave 358,00 Spaarnwouders waar blijft Gij Ter navolgingvoor den Paus 2,50 Coupon Hongarijeli. Vader ze gen ons3,51 Tot intentie mijner eerste II. Com munie 2,50 K. R. B4,50 Totaal 371,01 Wij hebben in ons vorig hoofd-artikel artikel 5 van het Prager-verdrag bespro ken en daarbij aangetoond de groote on rechtvaardigheid die door Pruisen en Oostenrijk ten opzichte van Denemarken en de bevolking van Noord-Sleeswij k wordt gepleegd. Wij hebben bewezen dat de spreuk van den beruchten Rijks-Kanselier ook in deze affaire kracht van gezegde heeft erlangd en openlijk onze vrees betuigd voor de onheilspellende gevolgen ten opzichte Tan andere kleine staten. Welk land ligt nu aan de beurt? Zoo eindigden wij ons betoog. Men zal ons wellicht al te pessimistisch gestemd vinden wanneer wij hier ons ge voelen uitspreken en onze vrees openbaren omtrent de toekomst van ons dierbaar va derland. Staan wij in dit opzicht alleen? Of wordt onze opinie gedeeld door velen in den lande? Wij mogen het laatste voor zeker aan nemen, nu zelfs de buitenlandsche pers hare aandacht wijdt aan dit onderwerp. De annexatie van Nederland door Duitsch- land of liever gezegd door Pruisen en de annexatie van België door Frankrijk wor den thans naar aanleiding van 't verval len van artikel 5 in het Prager vredestrac- taat, weer door de Neue Freie Presse, een orgaan dat te Weenen verschijnt ter spra ke gebracht. Dit blad zegt o. a.: »van den eenen kant is nu eene bepaling weggevallen, die vroeg of laat tot een voorwendsel van vredebreuk FEUILLETON. De twee deviezen. Vervolg. Op ongewonen tijd het middagmaal gebruiken; alle soorten van gevaren beloopeu is ook onaange naam want, waarlijk, ik kan nog niet begrijpen, dat wij niet honderdmaal zijn omgeslagen, de diligence immers helde gedurig over! O! Hemel! ik wenschte, dat wij reeds weder goed en wel te huis zaten; ik zou in de eerste tien jaar niet meer aan reizen denken. Gelukkig zijn uwe wenschen onmogelijk, merkte het jonge meisje aan, terwijl het hare tante lachend omhelsde. Ja, ja, lacht gij allen er maar om, hernam mevrouw Charlotte op een half ernstigen toon, de jonge juffertjes van dezen tijd zijn voor niets bevreesd! Zij reizen en trekken op spoorwagens, in stoombooten, ja zelfs zouden zij in een lucht ballon plaats nemen, wanneer daarvan gevestigde diensten bestonden! Het is de omwenteling, die tusschen Pruisen eu Oostenrijk had kunnen dienen, iets wat Napoleon III op het oog had, toen hij artikel 5 in den vrede van Praag wilde ingelascht hebben, en van den anderen kant wilde men de baan schoonvegen voor nieuwe annexatiën en de bijna rijp zijnde plannen van den rijks kanselier prins von Bismarck.» Er is ten tijde van het Berlijner-Congres reeds druk over zulke plannen gefluisterd. Hoofdaanleiding tot die geruchten waren de geheime onderhandelingen van von Bismarck met den Franschen gezant aan 't Berlijnsche hof, de S ai n t-Va 11 i er. Thans kan men dan ook in de Berlijnsche bladen lezen dat de presidents-wisseling in de Fransche republiek voor Duitschland niets beteekent, zoolang Waddington f!) O minister van buitenlandsche zaken en de Saint Y al li er gezant is. Nu, Wadding- ton is er minister-president bij geworden; men kan dus niet beter wenschen inde regee- ringskringen te Berlijn. Het plan, den Duitschen Rijkskanselier toegeschreven, om met Frankrijk ten over leg van groote beteekenis en van langen duur te sluiten tot wederzijdsch voordeel en verzoening, komt thans weer te voor schijn. Men beweert dat de S ai n t-V a 11 i er volkomen de inzichten van v o n Bismarck is toegedaan eu dat Waddington het met die beiden eens is en alzoo der Dritte irn Bunde uitmaakt. Het vooruitzicht op eene vergrooting van landsgebied, langs vreedzamen weg, heeft voor Frankrijk, vooral na het ver lies van Elzas-Lotharingen, zooveel aan trekkelijks dat er geen Franschman is, die er niet hoogelijk mede ingenomen zoude zijn. Het spreekt van zelf dat Duitschland daarbij niet met leege handen zou staan. De kosten der verzoening tusschen Pruisen en Frankrijk zouden moeten betaald wor den door twee landen die men niet behoeft te noemen. Iedereen zal aanstonds hunne namen raden. Het bestaan van het eene land Belgiëis wel is waar door plechtige, oprechte tractaten gewaarborgd en ver zekerd, maar wat zijn tractaten in onzen modernen, veel bewogen tijd waard? Wat vermogen de kleinen en zwakken, wan neer mogendheden als Duitschland en Frank- haar zoo stout gemaakt he-ft; want vóór dien schrikkelijken tijd gingen de heldhaftigste vrou wen niet dan met een laag rijtuigje of met een ezel op reisen dan moesten er nog drin gende redenen toe bestaan. Ik heb mijne goede moeder zaliger meermalen hooren vertellen, dat zij nooit anders dan te voet heeft willen reizen. Daarom is zij ook nooit verder geweest dan de hoofdplaats van haar departement, liet de heer Donju er op volgen. Dat heeft haar niet belet, eene waardige en gelukkige vrouw te zijn, hernam mevrouw Char lotte. Waar het vogeltje zijn nestje gebouwd heeft, daar blijft het. De gewoonte, om altijd op de groote wegen rond te zwerven, is oorzaak, dat men tegenwoordig zijne haardstede en huisgezin minder liefheeft. Men gewent zich aan het ge mis er van en vindt zijn te huis overal terug. Dit kan voor de maatschappij voordeeliger wezen, maar zich-zeiven maakt men daardoor minder goed en minder gelukkig. Komaan, Charlotte, gij wilt u op het rei zen wreken, om het horten en stooten, hetwelk rijk over hun lot beslissen. Macht gaat immers, volgens de grond beginselen van den befaamden Rijkskan selier, boven recht! Reeds in het vorige jaar na den afloop van het groote congres was het van algemeene bekendheid dat Frankrijk en Duitschland niet met leege handen van het Berlijner verdrag zou den terugkeereu. Men verw chtte toen de openbaarmaking van een verdrag van tol en tariefeen heid, (tolverbond) tusschen Duitschland en Nederlandzij nde een eerste stap om langs minnelijken weg het koninkrijk Nederland bij het Duitsche Rijk te annexeereii. Nu, als we letten, op de teekenen des tijds en op de gebeurtenissen der dagen dan zullen allen met ons moeten erkennen, dat wij al een heel eind op streek zijn naar dat beloofde land. Onze dynastie, men houde het ons ten goede, schijnt als het op huwelijken aan komt eene zekere voorliefde te hebben voor Duitsche prinsen en prinsessen. Dit bewijst evenwel niets voor eene mogelijke annexa tie, men dient er echter toch rekening O mede te houden voor de zaken die kunnen komen. Wij zijn overtuigd dat ons veel ge liefd vorstenhuis met hand en tand aan den vaderlandschen bodem is gehecht en dat het nooit zou toestemmen tot eene annexatie bij welke mogendheid ook. Maar macht gaat boven recht! Ook het Welfische vorstenhuis, en vele met hetzelve, heeft zich met alle kracht verzet tegen de annexatiewoede van den Pruisischen staat. Toch stierf de blinde Koning ver van zijn land verwijderd en heeft hij moeten bukken en buigen voor de machtspreuk van den man van ijzer en bloed. Helaas; de Pruisische toestanden nemen hals over kop toe in ons dierbaar vader land, sinds het liberalisme den scepter zwaait. Ook wij hebben onze Meiwetten al staan ze niet geboekt, getuige de rechtsvervol gingen waaraan vreedzame pelgrims zijn blootgesteld, getuige de verkoop der St. Agatha goederen, getuige de ophanden zijnde wet van de belastingheffing der goe deren in de zoogenaamde »doodehand. gij liebt doorgestaan, zeido de heer Donju, op lossen toon; maar ik wed, dat uwe vooroordee- len, zich niet zullen staande houden vóór deze heerlijke groentesoep; men bereidt er te Fontaine getne betere; ik doe een beroep op uwe onpar tijdigheid. Het onderhoud ging dus voort op een gemeen- zamen toon. Joseph had zich terstond in een bescheiden stilzwijgen teruggetrokken, en het vriendelijk schoone gelaat van het meisje, dat tegen hem overzat, had hem als 't ware in eer biedige bewondering doen verstommen. De heer Donju richtte echter meermalen tot hem het woord, en het gesprek werd algemeen, toen men kwam boodschappen, dat de diligence was inge spannen. Nu stonden allen, na een kort dankge bed op en haastten zich, na de vertering be taald te hebben, het bureel te bereiken. Toen Joseph er aankwam, bemerkte hij zijn neef, die het op een loopen gezet had. Den tijd, dien Muizen aan tafel had doorgebracht, had Charles versleten met al de herbergen van Nevers af te loopen, zonder ergens iets gereed te vinden Terwijl de Pickelhaube reeds meer en meer wordt geambieerd, staan wij voor bet feit dat wij een minister van oorlog hebben gekregen die den persoonlijken dienstplicht, op Pruisische wijze, zeer is toegedaan. Nederland mag als Europeeschen staat niet meer plaats nemen in de hoogere rijen der landen. Maar als Koloniale mo gendheid neemt het den tweeden rang in. Pruisen daarentegen bezit geeu noe menswaardige buitenlandsche bezittingen. Als zee-mogendheid heeft het weinig te beteekenen. Wat wonder dan, dat het zijne begeerige adelaarsblikken gericht houdt op onze schoone Oost-en West-Indische Kolonieën; wat wonder dat het zijne vloot uitbreidt om ten bekwamen tijde een ge past gebruik te maken van zijne kostbare zeekasteelen! En onze schoone zee-havens; zijn ook zij niet een lokaas voor den alles verslin denden Pruisischen adelaar? Waarlijk, men behoeft in onze dagen geen al te grooten pessimist te zijn om met zekerheid te beweren dat er zich don ker stippen vertoonen aan den horizon van ons politiek bestaan! Te Brussel zou een deurwaarder iemand in hechtenis nemen, die zekere schadeloosstelling, waartoe hij veroordeeld was, maar niet verkoos te betalen. Met een rijtuig en zijne handlangers aan gekomen vond hij den bedoelden persoon tehuis. Plotseling echter toen men vertrekken zou was hij verdwenen. Terwijl de verbijsterde gerechtsdiena ren het huis doorzochten, zagen de voorbijgangers iemand een venster van het huis uit- en het rijtuig instappen, terwijl hij dem koetsier den naam der voor hem bestemde gevangenis toeriep. Deze legde de zweep op de paarden, maar toen hij stilhield was zijn rijtuig natuurlijk ledig. In de twaalf katholieke diocesen van het Duit sche Kijk ziju thans ongeveer 1100 pastoors plaatsen vacant, ten gevolge van den onzaligen cultuurkamp. In het Bisdom Paderborn zijn in het afgeloopen jaar, acht liefdezusters gestorveu. Geen wonder, de eerw. zusters die nog niet door de Meiwetten en eindelijk had hij door honger en tijd gedron gen, zich genoodzaakt gezien, eenige appels en een broodje te koopen, en dit steelsgewijze al gaande weg op te eten. Deze kluizenaaismaaltijd had, zoo als men licht bevroeden kan, zijn kwade luim niet opgevro lijkt. Joseph merkte dit alras en deed hem daar om geen enkele vraag. Intusschen was men be gonnen de reizigers bij hunne namen op te roe pen, die zich dan ook gereed maakten, om in te stijgen. Op eens ziet de bureaulist, dat er een vergissing op de inschrijvingslijst heeft plaats ge grepen, zoodat nu reeds alle plaatsen van het rijtuig bezet zijn. Alle plaatsen bezet? herhaalde Charles. Waarvoor hebt gij dan ons plaatsgeld aangenomen? Ik zal het U oogenblikkelijk teruggeven, mijnheer. Volstrekt niet, riep de jongman, dat gaat zoo niet. Op denzelfden stond, dat gij het aannaamt, gingt gij eene overeenkomst met ons aan ik heb recht om te vertrekken, en ik zal en wil vertrekken! {Wordt vervolgd.) jffStlLlMTLESDBlf AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels30 Ceata Elke regel meerf Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant, Advert. 11 tiêu worden uiterlijk Dinsdag- en V r ij d a g- avond ingewacht. Uitgevers K P P E R S UAUKET.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1