BINNENLAND. Frankrijk. Engeland. Spanj e. Italië. Zwitserland. Rusland. Denemarken. Amerika. GEMENGD NIEUWS. Rechtszaken. zijn weggejaagd hebben in 32 hospitalen 1500 zieken, van verschillende geloofsbelijdenissen, te verzorgen. Zij moeten derhalve met meer dan buitengewone krachtsinspanning arbeiden. Voor het prov. Gerechtshof te Keulen is uit spraak gedaan in het proces dier stad tegen de geestelijke overheid, van welke zij afstand der „Minorietenkerk" ten behoeve der oud-katholieken eischte. De eisch der stad werd afgeweten en zij zelve in de kosten veroordeeld. 2200 katholieke dames uit de Rijnprovincie hebben een adres aan den Keizer gezonden, waarbij zij verzoeken dat de Urselinen-kloosters van van Nonnenwerth en Ahrweiler niet opgeheven worden. Le Moniteur du Puy de Dome bericht dat Woensdag de mijnwerkers te Brassac het werk gestaakt hebben. Omstreeks duizend in getal lie pen schreeuwend# door de straten en eenige hun ner plantten zelfs de roode vlag. De echtgenoote van Prins Lucien Murat, doch ter van den Schotschen edelman Thomas Eraser, is overleden. Zij leerde Lucien in Amerika ken nen en huwde hem in 1831. Sedert den val van het Keizerrijk leefde zij zeer stil; zij laat vijf kinderen na, waarvan een de Hertogin de Mon- chy is. Het besluit van den Parijschen gemeenteraad om eene som van 100,000 fr. te bestemmen ter ondersteuning van de terugkeerende veroordeel den der Communewordt door de anti-republi- keinsche organen scherp afgekeurd. Ten bewijze hoe de Orleanisten over het besluit denkendi#ne het volgende uit hun hoofdorgaan de Soleil; „De personen, die, gelijk het heet, ons vertegenwoor digen maar in het wezen der zaak slechts de representanten zijn van de laagste hartstochten hebben niet geschroomd 100,000 fr. goed te keu ren ter eere van het oproer, van den moord en de brandstichting, en dat wel naar alle regelen, uit naam der stad Parijs De armoede neemt in alle groots wereldsteden een schrikbarend karakter aan. Ook te Parijs is, blijkens eene officiëele statistiekhet aantal armen ontzaglijk groot. Het verhoudingscijfer bedraagt 1 op 17 inwoners. Dezer dagen ontstond er op den Boulevard de la Chapelle te Parijsbrand op de imperiale van een tram. Een heer had een blikken doos met phospho rus in vloeibaren staat bij zichdie door een onbekend gebleven oorzaak in brand geraakt was, waardoor de ongelukkige hevige brandwonden ontving, die zijn vervoer naar het gasthuis noo- dig maakten. Zooals wel eens meer het komieke zich onder het tragische mengtwas dit ook hier het geval, want een dame binnen in den wagen door het ongeval hevig ontsteld, trachtte zich door een portier naar buiten te werken. Helaashet mislukte haar maar al te zeer en in plaats van er uit, had zij zich in het ven ster vastgewerkt. Hoe groot de ontsteltenis onder de omstanders ook was, konden de meesten hun lachlust, bij het zien van deze zwevende dameniet bedwingen. Te Skcwsby in Engeland stierf eenige dagen geleden Elizabeth Potter in den hoogen ouderdom van 105 jaren. Tot korten tijd vóór haar dood hield ze zich, oin in haar levensonderhoud te kun nen voorzien, bezig met laden van steenkolen en bleef niettegenstaande dit werkzaam leven, tot hare laatste oogenblikken toe gezond en opgeruimd. Niet minder dan 30 vragen zijn in het Engelsch Lagerhuis tegen Maandag aangekondigd. Een aan genaam vooruitzicht voor de Ministers! Te Liverpool hadden Zaterdag een aantal ar beiders het werk hervat. Er liepen er echter nog ruim 40,000 ledig. In eene meeting werd besloten, dat men zich onderwerpen zou aan de uitspraak van de scheidsrechters. Edward O'Kelly, de laatste van de nog gevangen gehouden Fenians, werd dezer dagen op vrije voeten gesteld aan boord van een naar Amerika vertrekkend stoomschip. Luidens een bericht, per stoomschip Dunrobin Castle te Madeira aangebracht, en van daar over geseind, zouden de Engelsche troepen in Zoeloe- land, na hunne nederlaag bij Itorke's Drift, op nieuw en ditmaal zegevierend, met den vijand zijn slaags geweest. Te Londen zijn 12 dezer twee doodvonnissen aan moordenaars voltrokken met den strop. Beide terechtstellingen geschiedden in de striktste afzon dering. Zelfs den verslaggevers der dagbladen werd de bijwoning geweigerd. De schilderij van St. Hieronimus, die eenigen tijd geleden gestolen werd uit de kathedraal van Toledo, is teruggevonden in een wijnhuis te Ma drid bij 30 gewerendie bestemd waren voor Albacete en Alicante. Zes personen zijn gevangen genomen als verdacht van den diefstal, en een gerechtelijk onderzoek is geopend. Menotti Garibaldi, die even als zijn beruchtte vader, rentenier is geworden, is eigenaar van lan derijen die gelegen zijn in de Romeinsche Cam- pagna. Deze Garibaldiaan van het zuiverste water wil in zijn dienst mensclien hebben, die niet alleen goede werklieden maar opk goede Christenen zijn. Hij stelt er zelfs een hoog belang in dat zij de godsdienstoefeningen bijwonen en tot dit doel heeft hij op elk zijner bezittingen eene kapel doen bou wen waar priesters van de orde der Capucijnen op Zon- en Feestdagen de heilige diensten komen verrichten en de christelijke deugden prediken voorde werklieden Tan Garibaldi's zoon Men kent thans de opbrengst van de collecte op 2 Februari ten behoeve van den St- Pieters penning in de kerken van Rome, nl. 22000 franks. De liberalen bladen heffen een groot geschreeuw aan door te zeggen, dat de kerk van het Sudario, d. i. die der Piemonteezen en van de lieden van het Subalpijnsche hof, het grootste aandeel in die opbrengst heeft opgeleverd en de koningin 3000 franks gegeven heeft. Die bladen vinden de zaak verfoeilijk. Zij kunnen echter gerust zijn; de ko ningin heeft geen cent gegeven, en in de Sudario is in het geheel 51 franks ingezameld. Te Padua hebben de dieven de kasten van de kanselarij van het gerechtshof opengebroken en zich met alles wat zij daarin vonden, uit de voeten gemaakt. Onder anderen had men daar de 14000 lire gedeponeerd, die uit het station te Venetië ontvreemd waren en welke zaak juist voor het gerecht aanhangig was. De Katholieke bladen maken een apostolischen brief van Z. H. den Paus openbaar, waarbij een algemeen jnbileum bevolen wordt. Leo XIII zegt dat dit jubileum, naar aloud gebruik zijner voor gangers, uitgeschreven wordt ter gelegenheid van den verjaardag zijner verkiezing. Maar, voegt hij er bij, het wordt ook uitgeschreven met het oog op den betreurenswaardigen toestand, waarin de Kerk zich thans bevindt. Het jubileum zal begin nen den 2 Maart en eindigen den lsten Juni. De groote Raad van Bern is weder bijeenge komen, echter niet om aan de Katholieke Kerk in de Jura onbewimpeld weer de aloude vrijheid terug te geven, doch om de huishouding van staat, die zeer in de war is geraakt, te beredde ren langs dezen omweg zal men er echter toe moeten komen de verlangens van de Katholieken der Jura te bevredigen, wijl zonder hunne mede werking niet veel aan eene betere inrichting van de staatshuishouding kan gedaan worden. Rusland verkeert op dit oogenblik in de on. gunstigste financieele omstandigheden, maar heeft hulpbronnen genoegom zich in niet al te lan gen tijd te kunnen herstellenmaar voor alles moet de staatsmachine veranderd worden en eene eerlijkebekwame administratie voor het oude verrotteoosterscheuit intrige en protectie be staande agglomeraat van ambtenaren in de plaats treden. Hiervoor is echter een man met groote talen ten, groote energie en grooten invloed noodig, en waar vindt men dien P De Regeering heeft in de Tweede Kamer met geen geringe moeilijkheden te kampen tan opzichte van haar voorstel om aan prinses Thyrii, thans hertogin van Cumberland, eene som van 120.000 kronen als uitzet toe te kennen. Onder gewone omstandigheden zou zulk een voorstel zonder eenig debat zijn aangenomen; doch onder de nog altoos voortdurende spanning tusschen het Ministerie en de Vertegenwoordiging en met het oog op de jongste gebeurtenissen was dit niet te verwachten. De heer Berg, aanvoerder der radicale linkerzijde, verklaarde dan ook reeds bij de indiening dat zijne partij geen bezwaar maakte tegen het voor stel op ziclt zelf, maar dat zij eerst dan het aan gevraagd bedrag zou kunnen toestaan, wanneer dit niet kon worden beschouwd als een bewijs van instemming met de gedragslijn, die de Regeering, bij gelegenheid van het huwelijk der Prinses, tan nadeele des lands had gevolgd. De radicale linkerzijde achtte het dus noodig vooraf ingelicht te zijn omtrent de politiek der Regeering. Te Copenhagen is men zeer ongerust, dat als 't water open komt, de pest uit Rusland zich der waarts zal verspreiden. Het Gemeentebestuur van Copenhagen heeft bereids de noodige schikkingen getroffen om eventuëel de lijders te isoleerer. en om de desinfectie met goed gevolg uit te voeren. De Amerikaan Edison zou nu ook het middel hebben gevonden om het zonlicht op te zamelen. Papier, dat eenige uren in de zon heeft gelegen, kan men in het duister vrij lang licht iaten geven. Edison doet allerlei uitvindingen, maar hij moest nn eens overkomen met zijn electrisch licht. Het aantal faillissementen in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is in den laatsten tijd ontzaglijk toegenomen. In 1872 bedroeg h;;t4069 en is opgeklommen als volgt: in 1873 tot 5183; in 1874 lot 5839; in 1875 tot 770!-; in 1876 tot 9092; in 1877 is het iets verminderd, name lijk tot 8872, maar in 1878 is het wedergestegen, en wel tot 10478. Het passief der gezamenlijke faillissementen is nagenoeg in dezelfde verhouding toegenomen; van 121.056,000 dollars, die het in 1872 bedroeg, heeft het 187 8 het in cijfer bereikt van 234,363,132 dollars. De eerste vrouwelijke ambtenaar bij de poste rijen en telegraphie in ons land, is, naar men verneemt, benoemd, en wel aan het post- en telegraafkantoor t« Franeker. De benoemde dame is eene schoonzuster van den directeur van dat kantoor. Dus zal het nepotisme hier een geduchte rol gaan spelen. Wee voortaan den mannelijken post ambtenaars, als de postdirecteur eene vrouw, doch ters, zuster, schoonzusters, nichtjes enz. heeft. Een tamilieregeering op het postkantoor! Door Gedep. Staten is bepaald dat de jacht op eenden dit jaar in Noordholland zal worden gesloten met lo Maart, na welken tijd ook het kooien niet meer zal mogen worden uitgeoefend, zullende de kooieenden opgesloten of gehokt moe ten zijn tot 1 Mei a. s.; en dat de jacht op an der waterwild voor dit jaar zal worden gesloten met 12 April a. s. Het verhaal dat door de bladen is gegeven van een strafoefening op een officier en een milicien wegens het niet in het geweer komen van de wacht bij de (onzichtbare) nadering des Konings, is tot heder. niet weersproken. Wel schijnt, zoo als licht gebeurt, in het eerste bericht, één en kele bijzonderheid minder nauwkeurig te zijn vermeld, maar in hoofdzaak moet het dan toch waar zijn, dat een officier en een soldaat straf is opgelegd, zonder dat er door hen straf was verdiend. Of de opgelegds straf ondergaan is, e" hoe, doet niets ter zake: evenmin, of de gestrafte recht had, zich op den krijgsraad te beroepen (waar bij hij toch beginnen moet met de straf te on dergaan). Er is straf opgelegd aan Nederlandsche burgers, door twee hooggeplaatste officieren, gene raal Van Toll en kolonel Van Bel, naar men zegt, op bevel des Konings, - zonder dat er een straf waardige daad was gepleegd. Het gebeurde heeft overal den pijnlijksten indruk gemaakt, en algemeen is de wensch, dat in de Tweede Kamer aan de Regeering inlichtingen zullen gevraagd worden. Wij hopen, dat de Re geering voldoende inlichtingen zal kunnen geven, en dat anders bepalingen zullen worden gemaakt die den Nederlandschen burger ook den sol daattegen alle willekeur veilig stellen. Naar wij uit goede bron vernemen heeft de Romeinsche Prelaat van wien de oproeping lot een persoonlijk huldebewijs der Katholike jour nalisten aan Z. II. Leo XIII uitging, zijn bij zonderen dank betuigd aan den Zeer Eerwaarden Heer J. W. Brouwers voor hetgeen Z. E. in deze aangelegenheid heeft gedaan. Nijmegen. 17 Februari. De Eerw. Paters Franciscanen alhier hebben van een overleden echtpaar een erfmaking van f 10,000 ontvangen voor de nieuw te bouwen kerk aan den Dodden- daal. De som is bestemd voor het hoogaltaar. Maastricht, 17 Februari. Eergisteren werd door de politie een onderzoek ingesteld naar het gewicht van het brood bij de bakkers. De uitslag was dat bij velen het brood gewogen is doch te licht is bevonden en ongeveer 1000 brooden ten voordeele der armen in beslag genomen werden. Botterdam, 17 Februari. Dag aan dag komen hier thans gevallen van inbraak voor. Nu weder is gisteren-nacht omtrent 3 ure, in het pakhuis van den heer J. v. Netten jr. in de Oudaenstraat ingebroken. Alle sloten zijn met loopers openge maakt en de lessenaars opengebroken. Circa 30 pond fijne worst, 30 pond boter, eeu ham en een stuk spek moeten de dieven hebben medegenomen. Te lJmuiden zal weldra een begin worden gemaakt met de bestrating. Het reizend publiek is hoogelijk ingenomen met de verlichting door gas van de rijtuigen op de spoorwegendie dezen winter algemeen is in gevoerd. Als men dan ook thans op een donke ren avond een reisje per spoor maakt bij het helder brandend gaslicht, en men denkt aan die ongezellige, duistere oliepitten van voorheendan dringt zich onwillekeurig een gevoel van dank baarheid op aan de spoorwegbesturenvoor de voortvarendheid waarmede zij deze nieuwe en nuttige uitvinding hebben in toepassing gebracht. Om misverstand te voorkomen, geve men er wèl acht op, dat het bovenstaande geen betrekking heeft op Nederland, maar op de kolonie Victoria in Australië. Zaterdag-avond omstreeks 8 ure is de stoom drukkerij van de heeren Gebr. Binger, is de Warmoesstraat te Amsterdam geheel uitgebrand. Het aangrenzend prrceel is medegrootendeels een prooi der vlammen geworden. Als eene curiositeit wordt bericht dat bij de erven Janssenhotel „De Gouden Leeuw" te Venray, een varken geslacht is hetwelk 2,15 meter lang wae en 1,90 meter in omtrek had. Het beestje was twee jaren oudwoog levend 710 en behaalde schoon aan den haak 615 halve kilo's. Van ongeveer 1500 runderen, welke te Kra lingen zijn ingeënt, zijn er 11 ten gevolge van deze operatie overleden. Eenige veehouders wil len nu een adres aan den Minister richten en schadevergoeding vragen. De heer IV. J. van Zeggelenbekend vader - landsch dichter en letterkundigeheeft zijn zwa nenzang gezongen. Hij is den 16 dezer te's Gra- venhage overleden. Vóór eenige dagen is op gezag van het U. D. melding gemaakt van een gezin in de Noteboo- menlaan te Utrecht, dat door armoede genoopt zou zijn het hondje te gebruikenom de kinde ren te voeden. Thans deelt men aan genoemd blad nader mededat ermet het doel om hulp te brengeneen ernstig onderzoek is gedaan om bedoeld gezin uit te vinden, doch dat men dit in de Noteboomenlaan niet heeft kunnen vinden. Uit Maastricht wordt ons gemeld dat vijf ambtenaren in dienst van de spoorweg-maatschap pij Grand Central Beige zijn ontslagennaar men zegt wegens bedrog, bij den invoer van goede ren gepleegd. Er is een onderzoek ingesteld. Toen generaal Ignatieff onlangs met zijne familie de Oostenrijksche grenzen passeerde, was hij niet weinig verwonderd, dat de bloemruikers, welke zijne gemalin bij zich in den waggon had, haar door de douanen of grens-commiezen werden afgevorderd. Uit vrees voor de wijimokluis (Phylloxera) mochten planten noch bloemen in gevoerd worden. Tot bewijs van Oosterhouts vermaardheid in het biljartmaken kan dienen, dat gepasseerden Maandag de fabrikant J. A. van Etten, in den familiekring, i»et zijn werkpersoneel en eenige vrienden een feest vierde, bij gelegenheid dat het 500e biljart door hem was geleverd. Heden-ochtend werd door de politie naar de gevangenis te Utrecht gebracht eene vrouw uit Amersfoort, die onder verdenking staat haren man met muizentarwe te hebben vergiftigd. In het Buitenveld, nabij Den Helder, is eene boerderij van I. Smit, in korte oogenblikken met al wat er zich in bevond, een prooi der vlammen geworden. Twee varkens kwamen mede in de vlammen om. Een en ander was onvol doende tegen brandschade geassureerd. Op de 15 dezer geopende lijn Roennond- Gladbach zijn ten behoeve werklieden en minver mogenden ook wagens vierde klasse in dienstgesteld. De afgebrande drukkerij der heeren Binger te Amsterdam was verzekerd voor f 157,000. met inbegrip van gereedschappen en grondstoffen, doch zonder de beide perceelen. De polis is meerendeels door binnenlandsche maatschappijen en door en kele buitenlandschen geteekend. De grootste pos ten zijn van f 22,000, f 11,000, f 7000, enz. Do schade van de drukkerij en aan de omlig gende perceelen toegebracht wordt op ruim 225,000 geraamd. AMSTERDAM, 18 Febr. Een jong üuitscher had, in gezelschap van eeu kameraad, een bezoek aan den Zeedijk gebracht. De vertering, daar ge maakt, was naar zijn meening te duur, waardoor geschil ontstond en hij de uitdrukking bezigde „Wacht maar! over vijf jaren zijn er geen Hol landers meer; dan zijn wij de baas!" Deze uit drukking, op de straat herhaald, gaf aanleiding tot „een standje", en maakte vooral het hart warm van een gewezen marinier, wiens borst met een medaille van 12jarige dienst versierd was. „Als dat gebeurt, dan moesten wij geen Hollan ders meer wezen. Wie ben jij dan, dat je zoo'n branie tegen de Hollanders durft slaan?" was terstond 't antwoord dat den Duitscher naar 't hoofd geslingerd werd. De twist nam toe en het kwam tot een vechtpartij. De volksmenigte groeide inmiddels aan en trachtte een einde te maken aan het gevecht. De Duitscher zocht on- dertusschen gelegenheid, achter zijn tegenstander te komenen gaf dezen toen onverwachts een messteek wel van een halven vinger diep. De menigte, die door zijn woord al niet te best ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2