BLPi KNLANt). BINNENLAND. Frankrijk. Engeland. Husland. Denemarken. Duitschland. Amerika. GEMENGD NIEUWS. Een zonderlinge dief. beval zonder eerst nauwkeurig onderzoekt te hebben of deze wel in allen deele in ha ren vorigen dienst voldaan had; dat boete door de besteedster betaald moest worden voor onderhuringdat de meidniet op tijd in dienst tredende, een gulden daags ver beurde enz. enz. In de 19de eeuw maakt de wetgever slechts de noodige bepalingen aangaande de gevolgen van een verbintenis O O O van huur en verhuur van dienst en laat de rest over aan het verstandig beleid der burgers en burgeressen. En wat doen deze om tot een betere oplossing te geraken Nietsminder dan niets. Meesteresseu die voor logen en bedrog in andere zaken een diepen afkeer gevoelen en zich daaraan nooit schuldig zouden makenschromen niet elkanderwaar het een dienstbode be treft, op de ergste wijze te misleidendoor zooal niet in strijd met de waarheid getui genis te geven, dan toch door een deel er van opzettelijk te verzwijgen zich voorbe dacht aan logen schuldig te inakeu. Zegt uw gezond verstand u dan niet, vrouwen van Nederland, dat gij zeiven de wrange vruchten plukt van dat stelsel van oneer lijkheid? Medelijden? Kunt gij u eenig ander geval voorstellen, waarin gij uit medelijden oneerlijk zoudt zijn? Zoo neen, waarom dan wel waar het uwe dienstbo den geldt? Het staat misschien niet in uwe macht om de wanverhouding te ver beteren, welke tusschen vraag en aanbod schijnt te bestaan. Maar gij kunt veel doen, om elkander menige reden van verdriet te besparen; en gij zoudt er tevens een zede lijk werk mede verrichten: want de goede dienstboden deze zijn er, den Hemel zij dank! toch ook nog zouden er slechts bij winnen, alleen de slechte verliezen. Te Atigoulême is Dinsdag-morgen omstreeks half tien ure de kruitfabriek in de lucht gespron gen 700 kilogrammen kruit ware" ontploft en stukken van den muur en het dak zijn honderd meters ver geworpen. Zes lijken, letterlijk aan stukken gescheurd, lagen half verkoold te midden van b t rookend puinop twintig meters afstand werd een werkman gevonden die geheel zwart en van zijn kleederen beroofd was. Toen men hem optilde, beefde hij van de kou; ofschoon men hem terstond ging verzorgen, stierf hij een uur later. Een achtste slachtoffer van deze vreese- lijke ramp hoopt men nog in het leven te behouden. De heer Waduingtou heeft het grootkruis van de Osmanieorder ontvangen. De typhus is uitgebarsten in de bij het Champ de Mars gelegen militaire schoe i, die tegenwoordig dierst doet als kazerne. Er zijn reeds zestien sol daten aan die ziekte overleden. De typhus heeft voor het vorige in den laatsten tijd zich geopen baard in meer dan dertig kazernen, in verschil lende oorden des lands. Te Parijs is de ziekte ook tot twee andere kazernen doorgedrongen. Men schrijft de vel voorkomende gevallen van tvphus toe aan den slechten bouw der kazernen, aan te groote opcen'uooping der soldaten en aan te weinig zorg voor de voeding, die vooral na- deelig werkt op de gezondheid van jongelieden die vroeger niet behoefden te dienen en aan een beter [even gewoon waren. Aan de werkstaking te Liverpool schijnt een eind te komen, althans wat met het zeevolk be treft. Inmiddels is gedurende veertien dagen de haven feitelijk gesloten geweest. Onberekenbaar is de schade, in dien tijd geleden niet slechts door reeders eu handelsmannen, maar ook door de arbeiders zelf, waarvan er vele (zoo lezen wij) ten gevolge van onvoldoende voeding te zwak waren om hun werk behoorlijk te hervatten. Ge wonnen is er nietswant de loonen zijn niet verhoogd. Alweder eene les, hoe nutteloos werkstakingen zijn, wanneer de arbeidsmarkt werkelijk slap is. Eene les, die echter wel weer in den wind gesla gen zal worden, tot schade voor allen Men telegrapheert uit Berlijn aan the Morning Post, dat Grootvorst Nicolaas, zoon van Groot vorst Constautiju, naar Orenburg is verbannen, wegens bet sehrijven, in de Berlijnsche National Zéitung, van een artikel over den bouw van een spoorweg in Centraal Azië. Met liet oog op de in de Tweede Kamer aan gekondigde interpellatie, waarin werd aangedron gen op indiening der correspondentie met betrek king tot art. 5 van liet Prager tractaat, heeft de Minister-president verklaard: dat de Begeering ook zonder zoodanige aanvraag den Eijksdag alle noodige inlichtingen zal geven, zoodra en voor zoover dit zonder nadeel voor 's lands belangen kon plaats hebben; maar dat zij voor 't oogenblik geen deel kon nemen aan eenig debat, betreffende de betrekkingen met het buitenland. De beide kruisbloemen die op de spitsen der beidp groote torens van den Keulschen dom ge plaatst worden zijn 28 voet hoog en 18 voet breed. Zij worden gemaakt elk uit twaalf groote steenen. Kunstwerken van dezen aard, zijn stellig in de laatste eeuwen niet vervaardigd. Het oorlogsbudget van Pruisen voor liet' a. s. dienstjaar is wederom 1,600,000 Mark liooger dan dat van het afgeloopen jaar. De Germania verzekert, dat de Keizer op een adres van dames ten gunste der kloosters Ahr- weiler en Nonnenwerth heeft geantwoord, dat het voortbestaan dier onderwijs-inrichtingen, onder bepaalde voorwaarden, ook na afloop van den op- heffings-termijn, voor otibepaalden tijd verzekerd is. Bij den Eijksdag is thans ingediend het ont werp betreffende zijne disciplinaire rechtspraak, zooals het, gelijk onlangs is gemeld, door den Bondsraad is gewijzigd. Dezer dagen werd de President der vereenigde Staten van N.-Amerika vereerd met een bezoek van een talrijke deputatie uit de verdedigsters van de rechten der vrouw, die zich bitter kwam beklagen over den tragen gang der emancipatie, vooral daarover dat iu de presidiale boodschap met geen woord van dit dringend vraagstuk werd melding gemaakt. De President beloofde dat hij zien zou, wat hij voor de toornige dames doen kon. Dit. stemde de deputatie wat zachter, en zij vroeg toen verlof, ook een bezoek te mogen brengen aan zijn vrouw. Deze r,u is zeer huis houdelijk en heeft al bijzonder weinig met die soort van emancipatie op. Zij ontving de dames in haar salon en geleidde haar daarop door liet „Witte Huis". De staatsie-vertrekken doorliep zij zoo snel mogelijk, om de bezoeksters des te langer op te houden iu de kinderkamer, de proviandkamer en zelfs in de keuken. Zij had liet druk over de verzorging van de kleinen en over liet koken en deed een menigte vragen welke de voorvechsters der vrouwenrechten zoodanig in het nauw brachten, dat zij zichtbaar blijde waren, toen zij het „Witte Huis" met goed fatsoen konden verlaten. In 1878 werden er vijf en twintig duizend zeven honderd negen en twintig kinderen in New- York geboren. Er was slechts eene moeder, die drielingen ter wereld bracht, terwijl er 260 moe ders waren die tweelingen voortbrachten. Er waren 442 moeders onder het getal, die over de 50 jaren oud waren. Donderdag 11. den eersten gedenkdag der troons bestijging van Z. II. Paus Leo XIII, werd een talrijke deputatie uit de katholieke pers in Ne derland door Z. Exc. Mgr. '.T. Capri, apostolisch internuntius, in zijn hotel te 's-Gravenhage, in een plechtige audiëntie ontvangen. Deze deputatie bestond uit zeventien heeren, allen 1 -den van redactiën van katholieke organen. Zij vertegenwoordigde voorts een aantal andere bladen, wier redacteurs, verhinderd om persoon lijk te verschijnen, zich schriftelijk bij haar aan gesloten, en eenigen hunner gemachtigd hadden, ook namens hen, het adres aan den H. Vader te onderteekeneu, dat bij deze gelegenheid werd overhandigd met een geschenk van 50.000 lires. Toen alle aanwezig waren werd het adres dooi de redactiën van 33 organen of door hunne ge- o O machtigden onderteekend. Een der hoofdredacteurs van het dagblad de Tijd nam alstoen liet woord om de gevoelens uit te drukken, die alle aanwe zigen op dezen gedenkwaardige!! dag vervulden en Z. Ex. te verzoeken daarvan de' tolk te wil len zijr. bij den Heiligen Vader, en den wensch uit te spreken dat 's Pausen zegen mocht neder dalen op de Nederlandsehe Katholieke peis en op al haar lezers. Z. Exc. beantwoordde deze toe spraak in hartelijke bewoordingen en zijn rede maak te een diepen indruk op da vergadering. Mgr. Capri O-iderhieldzich een geruimen tijd metdeaanwezigen. Inmiddels werd door dezen besloten het volgende telegram aan Z. H. den Paus te richten, dat spoedig daarop verzonden is. „De redacteurs der Nederlandsehe katholieke pers, bij den doorluchtigen Vertegenwoordiger van Uwe Heiligheid vergaderd, bieden Uwe Hei ligheid hun liulde en beste wenscken aan, en vra gen eerbiediglijk liaren zegen." Toen de audiëntie was afgeloopen, verzamel den zich degenen, die er aan hadden deelgenomen, met uitzondering van enkelen, wier bezigheden hun verplichtten onmiddellijk weder huiswaarts te stoomen, zich elders, en bleven nog verschei dene uren in vriendschappelijk samenzijn bijeen. Indien wij ook van deze vergadering, welke meer een privaat karakter had, melding maken, het is omdat daarop een besluit gevallen is, dat voor het vervolg van groot belang kan worden. Er is toen toch de eerste stap gezet tot oprichting van een bond der katholieke pers in Nederland daar met eenparige stemmen de volgende reso lutie werd aangenomen: „De Katholieke pers der Nederlanden veree- nigt zich tot een bond, dat de periodieke orga nen omvattend, het streven naar het gemeen schappelijk doel verzekert en versterkt." De vergadering liet liet bij deze verklaring niet, maar hield zich ook onledig met de samenstel ling eener Commissie van voorbereiding waarvan wij de leden eerstdaags bekend zullen maken en met de omschrijving van lia;ir mandaat. Dit be paalt zich hoofdzakelijk tot het ontwerpen van voorstellen, welke op een latere vergadering in behandeling genomen zullen worden. (De Tijd Deed de ziekte van den Minister van Kolo niën, den heer mr. P. P. van Bosse, al dadelijk het ergste vreezen, die beduchtheid is verwezenlijkt. Gisteren |in den vroegen ochtend is de bijna 70 ja rige Bewindsman hij was te Amsterdam den 16n December 1809 geboren ontslapen. Amsterdam, 20 Februari. Heden is hier aan besteed; lo. het bouwen van entrepot-pakhuizen achter het Zeemanshuis; 2o. het maken van een kaaimuur in de nieuwe vaart: 3o, het bouwen van eene los- en laadsteiger aan de nieuwe vaart. Minste inschrijver: J. A. Eaasveldt jr. te Haar lem voor f 102,000. Amsterdam. 20 Februari. Een ontrouwe Am- sterdamsche brandweerman, die bij den jongsten brand eenige voorwerpen ontvreemdde, is in handen der politie gevallen. Kralingen 19 Februari. M. T. B., de vader der dienstbode van wijlen mevrouw van der Kouwen, is wegens bedelarij, gepaard met bedrei gingen, te Kralingen door de politie aangehou den. Hij had de woorden gebezigd: Als je van mij niets koopt, dan zal ik je verinoorden, zooals Jut mijn dochter vermoord heeft". De man is naar het huis van arrest te Bot terdam overgebracht. IJmniden, 20 Febr. De bouw van een school met onderwijzerswoning zal weldra worden aan besteed; de begrooting is, naar men rerneetnt, f 23 000; de school zal worden geplaatst op het, Willemsplein. Denkelijk zal te gelijker tijd de aanbesteding van de bestrating plaats hebben- Dinsdag-ochtend werden in de Nieuwstraat te Dordrecht twee dienstboden geheel bewusteloos in haar slaapkamer gevonden, de eene op den grond voor, de andere op het bed. Onmiddellijk werd geneeskundige lndp ingeroepen en is men er in moge" slagen, beider levensgeesten weder in zoover op te wekkendat zij althans geacht mogen wordenbuiten gevaar te verkeeren. Een belangrijke gas-ontsnapping in die kamer moet als de oorzaak worden beschouwd. In de nabijheid van Monnikendam is het lijk gevonden van een gehuwd man uit Edam die daags te voren in beschonken toestand aldaar had rondgezworven. Mej. Louise Slratenus houdt in een aantal gemeenten van Groningen lezingen ten behoeve van een paar dames, dochters van een generaal, die te oud zijn om iets te beginnen, en in kom mervolle omstandigheden verkeeren. Woensdag-middag zat te Brunnepe een ge zin aan tafel om te gaan middagmalen. De vader zou 't jongste kind van l'/a jaar iets te eten ge ven maar dit was nog te warmde kleine werd daarop zoo driftig, dat hij de handjes ineenwrong, zich achterover boog, bont en blauw werd en binnen een paar minuten dood was. In onze omgeving bevindt zich een ge meente die het voorrecht heeft een Christe lijke jongelingsvereeniging te bezitten. De secre taris verzond dezer dagen het volgend convocatie- biljet, letterlijk overgenomen: „Aan den Heer „Namens de Kris se lijke Jongelings ver renig No degen wij u vriende lijk uit tot bij wouig van onzen ver hadering op Zaterdag avond vanalf acht tot alt' tien uir den 15 „februwarij „Cikertares 't is waarlijk te hopen dat die „Cikertares" niet belast worde met het ouderwijs iu onze moe dertaal. Te Dedemsvaart is, waarschijnlijk door de duisternis misleid, een glasblazer de brug dicht bij zijne woning misgeloopen en in de vaart ge- allen. Wel kwam er op zijne kreten spoedig hulp opdagen, maar met het zoeken ging eenigen tijd verloren, en toen men hem vond. was hij reeds een lijk. Belgische bladen melden, dat een 22-jarig bediende van een te Gent vertoevend landbouwer uit Enkhuizen op den loop gegaan is met een waarde van ongeveer f 6000, toebehoorende aan zijn patroon. In het afgeloopen jaar zijn te 's-LIage 92 vonnissen wegens dierenmishandeling uitgesproken. Te Brussel is een bende dieven gearresteerd, die als kerkenningsteeken allen fluweelen vesten droegen onder de blouse, die nu en dan, als 't noodig was, werd uitgetrokken. De verbondenen hadden elkander Zondags-naampjes gegeven, als: Pietje den dief, Jef den luyrik, Jan Pirrevvit, den Bossen, den Zot, den Boer, den Waeghals, Abdel- Kader, enz. Uit verschillende streken, zoowel als in naburige landen, wordt de terugkomst der zwa luwen gemeld. Dit is buitengewoon vroeg. Men zegt dat deze rogels goede weerkenners zijn en nog niet komen zouden, indien nog veel koude te wachten waren. Ten gevolge van ijsgang zijn de beide stads bruggen over de "Weichsel bij Thorn weggeslagen eu hebben er dijkbreuken plaats gehad, waarbij veertig dorpen zijn overstroomd. De burgemeester van den Helder, de heer Stakman Bosse, voltrok Woensdag in zijne functie als ambtenaar van den burgerlijken stand in die gemeente het 4000ste huwelijk. Aan dat echt paar werd door hem een cadeau aangeboden. Te Kuilenburg is een tweejarig kind, dat een oogenblik onbewaakt was gelaten, in een pot met kokend zeepwater gevallen en aan de hierdoor bekomen brandwonden bezweken. Eergisteren-avond kwam te IJmuiden binnen de Engelsche bark Algeria, die bij Egmond op net strand gezeten en de gelieele lading gelost had, behalve 200 balen katoen. Het schip heeft weinig geleden. W oensdag-avond zijn voor het eerst de vuurtorens van IJmuiden ontstoken. De beide lichten hebben uitstekend voldaan. Het licht is zoo sterk dat men in de voorhaven het dek van een schip verlicht ziet. De schepen kunnen thans bij dag en bij nacht de haven binnenvallen. Aan boord van de ter reede van Vlissingen liggende Eng. bark A ntagonist, gezagv. Kail, heeft zich een geval van muiterij der equipage voor gedaan. De tweede stuurman is met belangrijke verwonding aan het hoofd en in het aangezicht in het gasthuis opgenomen; de voornaamste aan stokers zijn door bemiddeling van den Engelschen vice-consul in verzekerde bewaring genomen. Uit Bleskensgraaf wordt gemeld: Maandag avond is een 18jarig meisje uit Streefkerk, dat voor haar genoegen eenige dagen alhier doorbracht door de duisternis misleid in het water geloopen en verdronken. Dit is dezen winter reeds de tweede maal dat hier de duisternis een offer kost. Aan verlichting van den weg wordt natuurlijk niet gedacht. De uitspraak van het Admiraliteitshof te Londen in zake de aanvaring tusschen de Voor waarts en de Khedive luidt, dat beide partijen door andere maatregelen te nemen de aanvaring o O hadden kunnen voorkomen. In het kleine Duitsche vorstendom Lichten- stein moet een misdaad wel iets zeer zeldzaams zijn, daar het geen gevangenis bezit. Men verhaalt dat eenige jaren geleden een man er lepels had gestolen en dientengevolge veroor deeld was tot een jaar gevangenisstraf. Aangezien echter in Lichtenstein geen gevangenis was, werd hij gehuisvest in een vertrek van liet paleis. De dief werd uitmuntend verpleegd en goed gevoed, zoodat hij alle reden had van te vreden te zijn over zijn verblijf in den kerker. Doch de vorstin vond dat het niet zeer pleizierig was om onder een en hetzelfde dak te wezen met een man van oneerlijke beginselen. Daarom werden onderhandelingen met hem aan geknoopt over zijn iu vrijheidsstelling, indien hij beterschap wilde beloven. Maar de man wilde niet alleen zulk eene be lofte niet doen, maar eischte ook als zijn recht, om gedurende den vollen tijd van zijn vonnis gevoed en gehuisvest te worden. Dat was zeer lastig. De financiëele raadsman van Zijne Hoogheid maakte van de zaak een geldquaestie en bood den dief een zekere som aan, onder voorwaarde dat hij zich naar Amerika zou inschepen. De dief wilde dat voorstel wel eens in over weging nemen en na er rijpelijk over te hebben nagedacht, deed hij zeer verstandig opmerken, dat de onderhandelaars verplicht waren om rekening te honden met de gevaren der reis en hem ook schadeloos moesten stellen voor zijne inwilliging, om verder zijn leven in ballingschap door te brengen. Ten slotte werd de overeenkomst aangegaan en de dief ontving het dubbele van de som die hem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2