NIEUWE No. 252. Donderdag 27 Februari 1870. 4e Jaargang. De belasting op het kapitaal. Geschenk der Katholieken De twee deviezen. HAiRlMSCHE C0UR1IT. ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maanden Yoor Haarlem Buite* Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. f 0,85 1- 0.06 M Al V AGITE MA HOW AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTEWTIEW Tan 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiün worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPEKS LAUREY. aan Z. H. LEO XIII. Btdrag der vorige opgave 384,01 God loont en kroont de milde hand Hier en in 't Hemelsch vaderland 2,50. Totaal j 386,51 Toonden wij in ons vorig artikel aan dat de belasting op de zoogenaamde goe deren in de doode hand ongrondwettig is, thans verkondigen wjj tevens dat de be lasting op het kapitaal, de effectenbelas ting althans zoo als het ontwerp daar ligt eveneens onwettig is. Otn slechts eene der vele redenen te noemen stippen wij aau dat de Minister van finantiën in het ont werp het stelsel der geheimhouding van de aangiften heeft aangenomen. Zijne Ex cellentie vergat echter in aanmerking te nemen dat er eene kieswet bestaat die de openlijke vermelding van zoodanige aan slagen in de kiezerslijsten beveelt. Ofschoon de effecten-belasting door de ministeriëele, liberale pers niet zoo grif wordt aange nomen als de regeering wellicht verwacht bad, verkondigt o. a. de Nieuwe Rotterdarn- sche Courant dat men zich door de open baarheid al te zeer bezwaard zou" kunnen gevoelen en zij geeft daarom een middel aan de band, om dat bezwaar op te bef fen. En dit middel zou bestaan in de her ziening der kieswet die dan zoo zoude moe ten worden ingericht dat de aanslagen in de verschillende directe belastingen niet langer gespecificeerd, maar slechts gecom bineerd in de kiezerslijsten zouden worden vermeld. Aldus eene herziening van een bestaande wet en no<2 wel de kieswet zou moeten voorafgaan om het wetsontwerp uit dat oogpunt aanneembaar te maken, .luist als von Bismarck die, om de Mei wetten ingevoerd te krijgen eerst eenige artikelen uit de grondwet deed verdwijnen of liet wijzigen Maar zou zelfs dan het doel der geheim houding bereikt worden? De aanslagen zullen onder gesloten couvert worden uit- FEU1LLETON. Vervolg. De lichte bijwagen, hun door den bureaulist bezorgd, had hen langs een kort eren weg hierheen gebracht, en beiden hadden zich sinds meer dan een uur verkwikt. Op het gezicht van den droevigen staat, waarin zijn neef verkeerde, haastte Joseph zich, hem zijn stoel af te staan, doch wat den verongelijk ten reiziger betrof, deze barstte in schaterend gelach uit. Waarlijk, zeide hij, ik ben mijnheer zeer verplicht, dat hij mij van de imperiale gejaagd heeft; want, had. hij dit niet gedaan,'dan ware ik op zijne plaats bevrozen, terwijl ik mij nu warm en wel hij het vuur bevind. Charles Portin was al te kwaad gemutst en al te koud, om te kunnen antwoordenhij ging intusschen voor liet vuur zitten en deed zijn best, om warm te worden. gereikt en alzoo zal de geheimhouding verzekerd zijn, meent de Minister. Maar beeft men dan o. a. niet gezien, dat ook te Leiden de gemeentelijke inkomstenbe lasting bij de op haar betrekkelijke ver ordening onder liet zegel der geheimhou ding is geplaatst, dat ook daar de zelfde maatregel van inlevering van de beschrij ving en uitreiking van de aanslag-biljetten onder gesloten couvert is toegepast, maar dat evenwel nochtans en desalniettemin bet kohier door een boekhandelaar voor ieder verkrijgbaar is gesteld. Wij meenen met grond te kunnen ver kondigen dat het wetsontwerp op de ef fectenbelasting onwettig is, bij aldien de regeering geen verandering in de redactie wenscht te maken die meer overeenstemt met reeds bestaande wetten. De belasting op het kapitaal is een on derwerp aan de orde van den dag. Vele periodieke organen die haar behandelen en hespreken, brengen hunne op en aanmerkingen aau 't licht, meer of min der gemotiveerd. Zoo verheugt zich de Nieuwe Gron. Courant dat zij in bet wets ontwerp niet heeft gevonden, wat anders voor haar ook een groote steen des aan stoots zou zijn geweest, namelijk de be doeling der Regeering om van de vermoe delijke opbrengst dezer belasting te ma ken een sluitpost op de begrootiug. »Wij geven toe, zoo antwoordt hierop het Dagblad van Z. II. en Gravtnhage, dat het in 't wetsontwerp niet geschre ven staat; maar is dit daarom een bewijs, dat het de bedoelinj der Regeering O O niet isl En bestaat die bedoeling inderdaad op dit oogenblik niet, geeft dit dan eenige zekerheid, dat zij niet later kan opkomen? Of althans dat opvolgende Regeeringen niet gezind zullen zijn dat gebruik van de heffing te maken? Het verbod toch staat óók niet in de wet geschreven. Wel erkennen wij, dat bet nog een zeer groot verschil is of het ar tikel betrekkelijk het percentage er al dan niet op ingericht is om aan die bedoeling, zonder meer, b. v. jaarlijks bij de Wet op de Middelen, gevolg te kunnen geven. Nu zal er telkens een nieuw besluit, in den nog al omslachtigen vorm van een wijzi- Zoodra hij wat bijgekomen was, vroeg hij kamel en bed; doch de kermis juist te St. Amand ge ëindigd zijnde was de herberg vol kooplieden en vreemdelingen, die den anderen morgen vertrekken moesten. Joseph en zijn reisgenoot hadden, of schoon zij vroeger gekomen waren, slechts één slaapkrib kunnen vinden, welke de eerste ten voordeele des laatsten edelmoedig had, afgestaan. Niettemin, na veel vragen en opsporen, had men eindelijk in eene der kamers van het logement, een nog onbesproken bed gevonden, doch deze kamer was door vier marskramers be zet, die er geen enkelen vreemdeling op wilden toelaten. Hebben zij de kamer voor zich afgehuurd? vroeg Charles. In 't geheel niet, antwoordde de herbergier. Alzoo hebt gij recht, om over het nietbe- sproken bed te beschikken? Zonder den minsten twijfel. En welke reden geven zij op, waarom zij een vijfden persoon zouden afwijzen? Hiervan geven zij geen reden, m aar alle eene effecten-belasting, ring zich niet kant tegen de wetten geeft ging van de wet aangenomen dat het ontwerp wet worde toe vereischt wor den. Maar als het motief dat het geld er noodzakelijk wezen moet als drangreden voor zoodanige wijziging wordt gebezigd, dan weet men wel, hoe licht een Verte genwoordiging onder dat, haar door de Regeering op de keel gezet mes toegeeft. Men ziet dit zoo vaak gebeuren bij alle directe beffingen, die als elasiieke te boek staan en waarvan zoo gemakkelijk te be rekenen valt hoeveel duizenden, tonnen of millioenen een betrekkelijk kleine verboo ging van het percentage in de kas zal doen vloeien? Men denke er aan hoe het b. v. met de hoofdelijke omslagen in bijna alle gemeenten is gegaan en nog gaat.« Wat ons betreft, wij zijn niet tegen mits hare uitvoe- vau den staat en geen gelegenheid geeft tot ontduiking en tot clandestine handelingen. Tot dusver was het kapitaal in grondbezit onderworpen aan de grondbelasting, liet kapitaal in gebouwen aan de personeele belasting, bet kapitaal in industrie en han del aan de patentbelasting; maar het ka pitaal in effecten was het troetelkind van den fiscus, het bleef vrij van belasting. Dat is niet rechtvaardig. De industrieel, de koopman, de winkelier, zij moeten al len hoe klein hun nering of bedrijf is, offeren aaD den Staat. De patentbelasting eischt haar tantième zonder genade, zij vraagt niet of bet bedrijf winstgevend ge noeg is om aan de eiscken van den fiscus te kunnen voldoen neen zij is onverbid delijk en bekommert zicli weinig om de zorgen en moeite van den zwaar belasten koopman en industrieel. Maar de schatrijke bezitter van effecten, die zich in overvloed baadt, alle genoegens en genietingen dei- wereld smaakt en wiens zwaarste werk is de coupons op de vervaldagen te knippen, hij alleen is vrij van alle schatting. Wat ons hindert in het ontwerp is dat de belastingschuldige zijn vermogen aan geldswaardige papieren openbaar moet ma ken en wel op 1 Maart voor liet gansche dienstjaar, ofschoon, gelijk de memorie zelf erkent, de waarde van het kapitaal in ef fecten van menig belastingplichtige meer- vier zien zij er uit als vrij ondeugende snaken een elk laat hen hun gang gaan, teneinde alle twist met hen te mijden. Nu vloog Charles driftig op en riep uil: dit is een groote zwakheid. Wat mij aangaat, ik ver kies den nacht niet onder den blooten hemel door te brengen, omdat het een viertal kinkels behaagt het bed uwer herberg in bezit te nemen. Breng mij naar hun kamer, ik zal hen wel leeren rede te verstaan. Pas toch op, Eortin, zeide Joseph, het zijn onbeschofte en gevaarlijke kerels. En deze fraaie hoedanigheden geven hun het recht, om ons te doen wakeu? vroeg Charles, schamper lachendneen voorzeker nietik zal mij te bed begeven, al hadden zij er nog zooveel tegen. Hij had zijn pet reeds opgezet en verliet de keuken met den waard, doch de heer Donju, die naar een bediende zoekende, om zijne goederen te vervoeren, de woord wisseling der beide neven had afgeluisterd, ging naar hen toe, en zeide op zijn gewonen gullen en vrolijken toon malen in den loop van het jaar door rijzing en daling van den koers verandert. Voorts wordt eene wijze van heffing voorgeschreven, die zeer tijd- en geldroo- vend, allernadeeligst voor de schatkist is; eindelijk en dit is wel het grootste na deel voor de schatkist kan ieder oneer lijk effectenhouder zich of geheel, of groo- teudeels aan de belasting onttrekken, zon der dat er eenig verhaal op hem is. Het dagblad de Gelderlander de effec tenbelasting besprekende merkt o. a. het volgende nog op: »üeze onveilige directe belasting, welke den inhoud aller effectentrommels en brand kasten aan de groote klok hangt, geeft den schelmen eene soort lijst van »te be stelen personenin handen- Landerijen, huizen, fabrieken worden niet geroofd; in brekers zoeken bij voorkeur naar gelds waardig papier. Wanneer zij nu weten, dat mijnbeer S. of mevrouw de weduwe T. al zijn, al baar bezit in papier beeft, dan zijn die personen de aangewezen slachtoffers van eene dievenbende. Heeft de min.-ont werper daar wel een oogenblik aan ge dacht?* Wij antwoorden volmondig, neen. Het geheele wetsontwerp is vrij ondoordacht geredigeerd. Waarom," zoo vraagt de Gelderlander waarom deze belasting, in zich onder de tegenwoordige omstandighe- O O ra den zoo aanbevelenswaard, niet gegrond op een vaste basis, geïnd op eene gemak kelijke, voordeelige wijze en in geheel hare regeling staathuishoudkundig geordend? Dit kon zoo gereedelijk geschieden door eene indirecte belasting op de effecten, door verplichte zegeling of afstempeling der stukken, waardoor alle geldswaardige pa pieren, niet van eeu belastingkwitantie en van gestempelde coupons voorzien, onver koopbaar, niet leverbaar werden. Den mi nister is dit denkbeeld, reeds in 1852 ge opperd, wel bekend (Mem. v. Toel bl. 8). Dan zou een ieder vaardig bevonden woiden wijl anders zijne stukken en cou pons niet verhandelbaar zouden wez«n om bij gedeelten en op verschillende kan toren zijne effecten ter zegeling of stempe ling aan te bieden. Dan geen ontduiking, geen onbillijkheid, geen nadeelige omslach- Ik zie, mijne lieeren, dat gij u wegens een nachtverblijf in verlegenheid bevindt.... Ik zal er mij niet lang meer in bevinden, viel de Marseillenaar, in en hij trachtte zijn weg te vervolgen. Een oogenblik! hernam de heer Donju. Deze lieden zullen uwe redenecringen wellicht met be- leedigingen beantwoorden, en gij zult moeite heb ben, uw goed recht te verdedigen. Daarom, mijue heeren, neemt liever een bed van mij aan, mijn kamer is weinige schreden van hier; het zal mij een genoegen zijn, er u te ontvangen. Charles en Joseph dankten buigend voor dit aanbod, maar op merkbaar verschillende toon; die van Muizen was erkentelijk en blij, die van Eortin, hoewel beleefd, echter zeer gemaakt. Hij was nog niet vergeten, dat de heer Donju de eerste oorzaak geweest was van maal, hetwelk hij te Nevers genoten had. Mijnheer heeft al te veel goedheid, zeide Charles, zijne stem verzachtende; maar, ik zou hem niet gaarne een dergelijken last aandoen. Wordt vervolgd.) het karig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1