BUITENLAND. BINNENLAND. België. Frankrijk. Duitschland. Rusland. Zwitserland. Engeland. Oostenrijk-Hongarije. Koloniën. GEMENGD NIEUWS. tigbeid, geen onveiligheid. De Regeering kan, indien zij goedvinde bet ontwerp in dezen zin te wijzigen, re kenen op den steun van ons en de velen die gaarne aan de totstandbrenging eener goede wet willen medewerken.» Zulk eene belastingheffing zou recht vaardig zijn en niet onwettig, zij zou clan destine handelingen bijna onmogelijk maken en aan de. belastingschuldigen de onaan gename verplichting besparen den inhoud hunner brandkasten en effectentrommels naar de vier windstreken uit te bazuinen. De stad Brussel heeft met een groep finantiers waarvan het huis Rothschild aan het hoofd staat, een overeenkomst aangegaan, met het doel een voorschot van zes millioen franks te verkrijgen op de groote leening van 80 millioen tot conso lidatie van haar schuldenlast. Uit Leuven meldt men dat aldaar een daad van vandalisme is begaan. Op de stationsplaats aldaar staat het standbeeld van Yan de Weijer, een staatsman, die lang Belgisch gezant in Enge land was geweest. Het beeld is van aanzienlijke grootte, daar het voetstuk alleen zes metershoog is. 's Morgens waren de inwoners niet weinig verwonderd het standbeeld in drie kleuren ge schilderd te ziende broek rood, de rok blauw en de kousen geel. Ongetwijfeld hebben de tot nu toe onbekende spotters hun werk onge stoord voltooid, daar de politie de laatste is geweest die de verkleeding van Van de Weijer heeft vernomen. Den geheelen morgen was het plein stampend vol met volk, allen vermaakten zich ter dege om de pompiers aan 't werk te zien, die zich met de spuiten te vergeefs vijf kwartier aftobden om de verf te doen verdwijnen en ten laatste met ladders naar het beeld klommen om den grooten man met zeep te wasschen. De Echo du Parlement meldt, dat er een gerechtelijk onderzoek, naar de grappenmakers is ingesteld. Het aalmoezenierschap op het Elysée, dat Mac Mahon had opgericht, is op last van den nieuwen President der Republiek opgeheven. De Russen, die aan kostbare steenen allerhan de geheimzinnige krachten toeschrijven, dragen sedert de pest in hun land is uitgebroken, voort durend edelsteenen of stukken agaat bij zich. Ja, zelfs verhaalt de Figaro, dat de Russische Prinses K wonende te Parijs, derhalve op een behoor lijken afstand van de plaats waar de epidemie heerscht, niet anders verschijnt dan met agaat versierd, in haar bijgeloovige vrees wanende al dus de pest te weren. Graafvon Roon, generaal-veldmaarschalk en oud minister van oorlog, is den 23 Februari te Berlijn overleden. Het Kerkelijk Gerechtshof heeft den predikant Kalthoff, te Nickern bij Züllichau, uit zijn ambt ontzet, omdat hij niet zuiver in de leer is. Dien tengevolge hebben de gemeenten in vier dorpen besloten, zich van de landskerk af te scheiden. Den 3n en 4n Maart a. s. zal te Berlijn door de belangstellenden bij de tabak-industrie een congies gehouden worden, tot welks bijwoning het in deze hoofdstad gevestigd comité alle fabri kanten en handelaars ten dringendste uitnoodigt. Men zal de storm tegen de tabakplannen van prins von Bismarck vast gaan „klaar maken". Een zaak zal men echter wel vergeten in het licht te stellen, nl. dat de belangstellenden bij den tabak de natie niet uitmaken, en dat er nog andere belangen dan die der heeren tabak-producenten en consumenten te behartigen zijn. Uit Kiew wordt geschreven, dat de vrouwelij ke studenten aldaar sedert eenigen tijd zich schuldig maken aan de ergerlijkste misdaden. Bijna eiken avond worden mannen aangevallen en vervolgens van hetgeen zij bij zich hebben beroofd. Meestal zijn dan genoemde dames de bedrijfsters. Herhaaldelijk werd door de lieftallige dames op gehate professoren gevuurd. De Russische bladen schatten het aantal per sonen, iu de laatste 14 dagen aan de pest over leden, op 2000. In den naeht van 20 op 21 dezer heeft in het westen van Zwitserland een hevige storm gewoed) die onder anderen in de omstreken van Genève veel schade heeft aangericht. Van daar wordt gemeld, dat er vele vaartuigen op het meer zijn vergaan en dat te St. Saphorin door den storm aen trein uit het spoor is geslagen, met het ge volg dat drie ledige waggons in het meer zijn gestort en twee beambten in den postwaggon gekwetst zijn. Tusschen Cully en Rivaz is de spoorweg door de persing van het meerwaterop drie plaatsen vernield. De beruchte Peace heeft thans ook bekend, dat hij 18 maanden geleden den moord op den kou stabel Cox te Whalley-Rouge heeft gepleegd, waarvoor drie broeders terecht hebben gestaan en een dezer thans de straf van eeuwigdurenden dwangarbeid ondergaat. Een tijding om van te rillen wordt aan the Times uit Calcutta geseind. Volgens daar ontvan gen berichten uit Mandalay heeft de Koning van Birma op advies van zijn nieuwe Ministers, nadat hij de oude had weggejaagd, al de Koninklijke Prinsen en hun gezinnen laten vermoorden. De bijzonderheden van deze slachting moeten afschu welijk zijn. In 't geheel werden 86 personen om gebracht. De Birmanen zoo wordt er bijge voegd zouden een Britsche interventie gaarne zien. De werkstaking onder de scheepstimmerlieden aan de Tyne draagt thans een algemeen karaktër. Meer dan 8000 werklieden loopen aan de oevers van de d yne werkeloos rond. Te Pesth heeft een afschuwelijke hakpartij plaats gehad tusschen den redacteur van het blad Egyertetes en een Afgevaardigde, die eerst genoemde op den sabel had uitgedaagd omdat hij beleedigende artikelen in zijn dagblad had geplaatst. De tegenstanders hadden bepaald, dat het gevecht zoo lang zou duren tot een hunner niet meer in staat zou wezen zijn wapen te han- teeren. De strijdenden sloegen zoo verwoed om zich heen, dat de redacteur vier en de Afgevaar digde elf houwen ontving. Verscheiden wonden zijn zeer ernstig. Te Soerabaya had den 12den Januari in den stal der cavalerie het volgende gruwelijke feit plaats. Twee Boegineesche cavaleristen, die des nachts op contra-appèl hadden gemankeerd, kwamen, terwijl de troep in den stal stond aan getreden, binnen en wierpen zich eensklaps met ontblootte krissen op de vier aanwezige Euro- peesche onderofficieren. Twee wachtmeesters ble ven onmiddellijk op de plaats dood, een wacht meester en een fourier werden doodelijk gewond. De in het gelid staande Boegineesche cavale risten schijnen niet de minste poging te hebben aangewend, om dit moordtooneel te verhinderen, noch hebben iets gedaan, om te beletten, dat de moordenaars de vlucht namen. De twee Javaan- sche cavaleristen schenen niet tusschen beide te durven komen. Cavalerie-eu infanterie-patrouil- les zijn uitgezonden om de gevluchte boosdoe ners op te sporen. Het college van Rijks-adviseurs voor de monu menten is thans ontbonden. Bij koninklijk besluit van 21 Februari is aan de leden eervol ontslag verleend. Wat papenhaat spreekt zelfs nog uit den vorm van het ontslag, zooals dit in de Staatscourant staat. De adviseurs, die in weinige jaren zoo enorm veel voor de vaderlandsche kunst hebben gedaaukrijgen niet eens de gewone formuledie hen bedankt voor bewezen diensten. O Kappeyne, wat zijt ge bitter klein in uw toorn Toch zult gij met uw eren laffen als onver- mogenden haat de Katholieke kunst niet ver nietigen. In een onzer Ilollandsche steden werd een huis houding waar eene zeer bekwamegeschikte dienstbode als meid-alleen fungeerde, door den dood opgebroken. „Nu krijg ik weer postzegels'^ sprak de meid, en toen bleek het bij navraag, dat zij, een vorige maal in een dergelijk geval verkeerendgeadverteerd had in het N. v. d. D. en op hare annonce circa 80 brieven kreeg, waar van de meesten een postzegel inhielden. Natuur lijk kon men niet van haar verwachten, dat zij al die lieden zou antwoorden. „Ik was reeds klaar met een dienst, toen de eerste brief kwam", voegde zij er zeer naïef bij„en op het laatst maakte ik ze enkel nog open om er de postzegels uit te halen, en dan wierp mijn zuster ze meteen op het vuur." Damesneemt dit ad notamen schrijft gij op een bijzonder gunstige advertentie van dien aard, verspil geen postzegels aan het eventuëel antwoord; een verstandige meid, die regard slaat op uw dienst, heeft daar zelve nog wel vijf cents voor over. Er schijnt voor de feestviering van de Unie van Utrecht, al bijzonder weinig enthusiasme te bestaan. In de Zaterdag 11. gehouden vergadering der Hoofdcommissie tot viering van de Unie van Utrechtdie werd bijgewoond door afgevaardig den uit de plaatselijke commissiën der geweste lijke hoofdstedenbenerens uit die van Amster dam en Rotterdam, werd herinnerd, dat door het overlijden van den beminden Prins het plan der feestelijke herdenking op den 300st,en ver jaardag zeiven was verijdeld. Maar ook was de bijval in den lande zoo gering geweest, dat het voornemen tot stichting van het reeds ontworpen gedenkteeken moest worden opgegeven. In het geheel was er ingeschreven voor nog geen 17,000, waarvan Utrecht de helft had bijeen gebracht. Te Amsterdam, Rotterdam en 's Ilage werden slechts enkele honderde guldens toege zegd. De Commissie van uitvoering voor het gedenk teeken heeft zich daarop ontbonden verklaard. 't Geld kan dunkt ons beter besteed worden. Voor vergeetaehtigen is de volgende herinne ring allicht niet overbodig. Den 22 November 1876 zond lord Loftus uitvoerig bericht aan zijne Regeering over eene audiëntie bij den Czaar, bij welke gelegenheid de Keizer aller Russen herhaal delijk verzekerd had dat hij naar geene verove ringen streefde- Den 5en December daaraanvol gende beriep rori Bismarck zich in den Duitschen Rijksdag op deze „plechtige verzekering des Cza- ren", dat hij „zijnerzijds van elke verovering of verwerving van vreemd gebied wilde afzien." Den 3den Februari 11. zegt keizer Alexander in zijn manifest aan het Russische volk naar aanleiding van den definitieven vrede met Turkije: „Het door het tractaat van Parijs van 1856 afgeschei den deel van Besgarabie is aan Rusland terugge geven. Onze bezittingen in Azie zijn door inlij ving van KarsArdahanBatum en de omlig" gende streken uitgebreid geworden.'' Wel mocht von Bismarck den oen December 1876 openlijk in den Duitschen Rijksdag zeggen, dat er hoegenaamd geen reden was, ja dat het zelfs beleedigend zou zijn, geen vertrouwen in de woor den van een vorst als Keizer Alexander te stellen! Groningen, 24 Februari. De pogingen, die alhier worden aangewend om met 1 Mei e. k. eene melkinrichting te openen, hebben alle kans van slagen. Door deze inrichting zal men einde lijk ook hier goede melk verkrijgen- IJmuiden, 25 Februari. De vuurtorens alhier voldoen zeer goed en zijn voor de scheepvaart van veel nut. Bij dag heeft men boven op de vuurtorens ef n prachtig gezicht, dat vele nieuws gierigen herwaarts lokt. Daarbij komt, dat de spoorbooten thans retourkaarten geven, voor on- bepaalden tijd geldig, 1st; klasse 30 cents en 2de klasse 15 cents. Het Hotel Willem Barends nadert zijne voltooiing; van uit den daarop staanden koepel heeft men ook een prachtig ge zicht. Hilversum, 25 Februari. Door den Raad dezer gemeente is 1500 M, grond in vollen eigendom aan het Rijk afgestaan ten behoeve van de op te richten lokalen voor het kantongerecht, Haarlemmermeer, 25 Februari. Ten gevolge van de groote hoeveelheid regen en harden wind was het water in de laatste dagen zoo hoog als in jaren niet het geval was. Vooral gaf de buiten gewoon hooge waterstand in Rijnlands boezem water aan enkele polders reden tot bezorgdheid en bleek ditmaal ten duidelijkste, dat de thans bestaande waterlozing niet voldoende is, om van 't overtollig water bevrijd te worden. Algemeen is dan ook de wensch der Polderbesturen, dat door Rijnland maatregelen genomen zullen wor den tot verbetering van den toestand, om voor mogelijke onheilen gevrijwaard te zijn. Hillegom. 24 Februari. Dezer dagen werd alhier opgericht eene atdeeling van de te Haarlem gevestigde Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur. Het bestuur bestaat uit de heeren G. H. van Waveren, (van „Leeuweslein"), voor zitter, P. van Waveren Iioyervorst (van "Ame rica"), secretaris, en P. Qoemans, penningmees ter. De afdeeling telt reeds 26 leden. Het blijkt dus, dat deze afdeeling is opgericht op denztlfden dag als die te Schooten. Overveen, 25 Februari. Alhier heeft zich se dert een paar dagen eene afdeeling geconstitu eerd van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur te Haarlem, die reeds op een zeven tigtal leden kan rekenen. Tot voorzitter is gekozen, de heer J. IJ. Bijvoet, en het bestuur is voorts: zaamgesteld uit de heeren: A. J. Bos, G. J. El- dering, F, Faase, C. Reijnierse, Ant. Roozen Jr. en L. Roozen Hz. De secretaris en de penning meester zullen later uit deze heeren worden gekozen. Onder de gemeente Baardwijk is des ochtends in ee,ne sloot het lijk gevonden van een tachtig jarigen grijsaard. De ongelukkige, die alleen woonde was des avonds uitgegaan om brood voor zijn avondeten te koopen en schijnt, door de duister nis misleid, in het water te zijn geraakt en ver dronken. Omtrent het halssnoer en de broche, die aan H. M. de Koningin als nationaal huldeblijk zullen worden aangeboden, wordt aan de Pr. Gron Gt. gemeld, dat de som, die voor dit geschenk is bijeengebracht, niet zoo groot is, om de edel steenen waaruit het keurige tooisel is samenge steld, van het zuiverste water te doen zijn. Zo zijn mooi, de steenen, maar bijna allen Kaapsche diamanten, ietwat geelachtig. De groote midden steen der broche weegt ruim 200 grein en zou, als zij zuiver wit was, een waarde hebben grooter dan van alle steenen samen. Door de Arrondissements-rechtbank te Breda zijn in de vorige week, in ééiie zitting, niet minder dan 19 personen veroordeeld wegens zoutsmok- kelarij. Bij de loting voor de nationale militie, Vrijdag te Zwolle gehouden, is de opmerking, dat de lo- telingen in den laatsten tijd over het algemeen kleiner waren dan vroeger, niet bewaarheid; de meesten welke aan de loting deelnamen, hadden meer dan de gevorderde lengte, een was zelfs te lang om onder den maataanwijzer te staan. Lieb Vaterland kannst rullig sein! Op het Frederiksplein te Amsterdam werden eergisteren-ochteiul omstreeks 11 ure een jongen van 8 jaren door een tram beide beenen afgere den. Het kind werd voor dood naar de ouderlijke woning gebracht: De heer mr. F. J. E. Van Zinnicq Berg maan, sinds November 1866 lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict 's Hertogenbosch, is eergisteren overleden. Mensclienarbeid door werktuigen te vervan gen is een kenmerk van onzen tijd en een dage- lijksch verschijnsel. Tn een dorp in Groningen echter geschiedt liet tegendeel. Daar heeft men geen klok, maar eene vrouw welke op bepaalde uren van den dag den „bengel" luidt. Dat is wel zoo eenvoudig en zeker minder kostbaar dan een torenklok. Bovendien kon de klok stilstaan Dit kan evenwel de vrouw ook: sedert den eersten Januari heeft zij haar werk gestaakt en men schijnt geen kans te zien haar weder op te winden. De dorpelingen weten nu niet meer wanneer zij moeten opstaan, eten of slapen, of wanneer de school begint of eindigt. Ieder heeft nu eene tijd rekening op eigen hand. - In de lage velden van Texel houden zich reeds vele kievitten op. De vogels zijn zoo vroolijk, alsof, de winter reeds achter ons ligt. Kenners voorspellen daaruit, dat de diertjes bij dezen voor uitgang reeds vroeg Maart eieren zullen leggen. Langs den duinkant laat de leeuwerik reeds sedert een poosje zijn vroolijk gezang lioorcsn. Op een bovenkamer in de Tuinstraat te Amsterdam is Vïijdag-avond het lijk van eene vrouw gevonden, dat reeds in staat van ontbin ding verkeerde. De vrouw was acht dagen geleden voor het laatst in een water-en vuurnering gezien- Toen haar woning langer dan gewoonlijk zij was wel eens een paar dagen afwezig gesloten bleef, kreeg men vermoeden, dat haar wellicht een ongeluk zou zijn overkomen. Bij het openen der deur bleek dit, helaas, maar al te waar. Ter nagedachtenis van Z. K. H. Prins Hendrik zal, in een der zalen van het Marine- instituut te Willemsoord, door officieren der Ma rine een blijvend aandenken worden geplaatst. De kapel van het 8e regement infanterie te Arnhem, met eenige stafmuzikanten uit den Helder, zijn uitgeno.odigd de vasten-avondfeesten te Emmerik te komen opluisteren. De vaderland sche trots onzer Duitsche naburen schijnt den luister der Nederlandsche uniform echter liever te ontberenmen dëelt ons althans mede dat de heeren muzikanten in een Pruisisch landweer pakje gestoken worden. Te Brantgum bij Dockum is een kindje van 13 weken, dat bij de ouders in bed sliep, des morgens dood gevonden. M aarschijnlijk hebben de ouders het kind doodgelegen. Te Parijs is verschenenLe Journal des domestiques, bijzonder orgaan der kamerdienaars, lakeien, portiers, jockey's, koetsiers, pikeurs, hotel bedienden, palfreniers, oppassers, kameniers, min nen, kindermeisjes, huishoudsters enz. Parijs telt op dit oogenblik reeds 1190 dag-, week-en maand bladen. Voor de vacante betrekking van vader en moeder in het diaconie- wees- en armhuis te Broek in Waterland hebben zich niet minder dan twee-en-zeventig paar sollicitanten aangemeld. Een meikever, die zijn tijd blijkbaar voor uit is, werd dezer dagen te Zeist gevonden. El ders zijn reeds zwaluwen gezien in gezelschap van een verdwaalden ooievaar. Allemaal voorboden eener vroege lente en toch heeft het dezer dagen knap gevroren. De volgende advertentie komt in een der Duitsche bladen voor:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2