NIEUWE Ne. 253. Zondag 2 Maart 1879. 4e Jaargang. De doode hand. BUITENLAND. Geschenk der Katholieken aan Z. H. LEO XIII. Het aangevoerde zal voldoende zijn, ieder, die niet beneveld is door partijzucht, boe overigens zijn kerkelijk en politieke over tuiging ook moge zijn, onverschillig of bij tot de Hervormde of Roomsch-Katbolieke Kerk behoort, zal beseffen dat geen fiscaal belang deze beffing kan noodzakelijk maken; dat baar geringe opbrengst in geen ver houding staat tot de groote gevoeligheden, welke zij kwetst, en dat zjj een beleediging moet worden gerekend voor de liefdadige, godsdienstige en menscblievende traditiën van bet Nederlandscbe volk. België. HMRIME (HIK 111. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden Yoor Haarlemf 0,85 Buite* Haarlem franco per post1, Afeonderlijke Nummers- 0.06 Dit blad Yerschijnt Eiken WOENSDAG «nZATERDA 6. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. MMNXJENDR4Ï PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Elk. regel meerI Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Cmte AGITE MA NON AGITATE. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. AdrertentiSn worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREL Bedrag der vorige opgave H. C. F. voor Z. H. Leo f 886,51 XIII 12,00 Totaal f 398,51 Tot de weldaden, waarmede het tegen woordig liberaal* bewind Nederland be giftigen wilbehoort ook de beffing eener belasting op de doode band. Al aanstonds constateeren wij, dat die maatregel niet is hoofdzakelijk van fiscalen aard, ook al wil men bet zoo doen voor komen. Tot bet indienen dezer wet werd sedert jaren gedreven door die lieden, welke met de doode band de levende Roomscb Katho lieke Kerk willen treffen. Dat deze ver draagzame* libertijnen bun doel voorbij streven, zullen wij straks zien. Vast staat bet evenweldat deze beffing is een ten- denz-belasting en dat bet voorstellen van dat middel van inkomst, in verband met hetgeen jaren achtereen in de pers der on verdraagzaamheid werd gezegd en geëiscbt, een daad isvooral gericht tegen bepaalde instellingen van kerkdijken of godsdiensti- gen aard. Niemand zal dan ook kunnen loochenen, dat het hier geldt een hoogst teedere quaestie. Trouwens de regeering erkeut dat zelve waar zij in baar Memorie van Toelichting herinnert, boe, blijkens de vele mislukte pogingen om deze heffing in te voerende regeling van dit onderwerp ernstige be zwaren deed rijzen. Met wezenlijke naïviteit schrijft de mi nister van financiën: »de groote moeilijk beden aan het tot stand brengen eener goede wet, nopens dit onderwerp en de niet geringe bezwaren aan de uitvoering daar aan verbonden, gevoegd bij de overtuiging, dat de opbrengst der belasting niet groot zou kunnen zijnhebben de opvolgende regeerin gen, ondanks den dikwerf herhaalden aan drang daartoesteeds doen aarzelenern stig op de (mislukte) poging van 1831 terug te komen. FEUILLETON. De twee deviezen. Vervolg. Ten andere is het niet ongepast, deze lieden eens te recht te stellen en hun te leeren, de rech ten van andere reizigers te eerbiedigen! Hierop groette hij en begaf zich naar de kamer der marskramers. Joseph, het ergste vreezende volgde hem op de hielen. Doch, hetzij de bedoe lingen der rondventers zich gewijzigd hadden, hetzij de ferme houding van den Marseillenaar op hen indruk maakte, zij vergenoegden zich met wat binnen 's monds te brommen, onderwijl Charles zich gereed maakte, in bed te stappen. Zijn neef aldus gerust gesteld, besloot alstoen weer naar beneden te gaan en volgde den heer Donju, die zoo vriendelijk geweest was, hem op te wachten. In 't vertrek van laatstgenoemden heer gekomen vond Joseph er mevrouw Charlotte en hare nicht, thee zettende, voor een vuur van pijnappelen. Zijn Hier wordt dus door den minister zeiven geconstateerd: groote moeilijkheden en be zwaren bestaan er - en de opbrengst zal niet groot zijn, terwijl hij later die opbrengst op slechts f 600,000 raamt, en dit nog wel naar een allerminst zekeren grondslag. Geen wonder, dat in dezen stand der zaak, nu de winst voor de schatkist vol strekt niet opweegt tegen de moeite en on aangenaamheden, opvolgende regeeringen niet tot bet invoeren dezer belasting konden besluiten. In confesso staat dus, hetgeen wij reeds zoo even aanstiptendat een beroep op de door de radicale politiek uitgeputte schat kist, ten voordeele eener belasting op de goederen in de doode handniet opgaat zoodat er een ander motief voor haar in diening moet gegolden hebben. Welke die O O o beweegreden ishebben wij bereids gere leveerd. De minister geeft evenwel een gansch andere voorstelling der zaak. Volgens hem »gaat het, naar de regeeriug meent, niet langer aanthansnu de rechten van suc cessie en overgang bij overlijden tot de rechte linie zij n uitgestrekt en dus tot een al- gemeene geconcentreerde kapitaalsbelasting zijn vervormd en de behoeften der schat kist dringen, om op versterking der mid delen bedacht te zijn, het voorrecht, dat de doode band voor baar goederen gesteld, te bestendigen." Hoe aandoenlijk onschuldig luidt die re deneering Het heeft er veel vanalsof de regeering niet dan noodemet grooten te genzin de doode hand aanspreekt. Maar weet dan de minister niet, dat elk onpartijdig Nederlander zal vragen: zijn nu al de gronden, welke bij opvolgende re geeringen gegolden hebbenom van de thans voorgedragen heffing af te zien, plotseling onhoudbaar geworden enkel omdat er een successie-belasting in de rechte lijn werd ingevoerd? Begrijpt de beer Gleichman dan nietdat de samenkoppeling dezer voor dracht aan een reeds in volle werking zijnde wet, niets hoegenaamd beteekent? Waarom werd de doode banddoor op volgende regeeringen gespaard? Eenvoudig omdat de goederen in de doo de hand werden vermaakt of geschonken leidsman fluisterdé de beide dames iets in 't oor, waarop zij den jongman zeer hoflijk ontvin gen. Men wilde volstrekt, dat hij aan de tafel plaats zou nemen, terwijl Louise (cenigzins be dremmeld) de kopjes vulde. Wat mevrouw Char lotte betrof, deze was nog niet geheel bijgekomen van de ontsteltenissen, welke zij op de reis had ondervonden. Zij gaf voor, in haren armstoel het dreunen der diligence nog te voelen, en het ge rammel der wielen te ontdekken in het theewa ter; zij was nochtans nieuwsgierig, om te weten, wat er van den jongeling geworden was, die te Nevers de impériale stormenderhand had inge nomen, en de heer Donju verhaalde mede, het geen zoo even in de herberg was voorgevallen. Alzoo zoekt nij overal niets dan twist en strijd! riep mevrouw Charlotte uit; dat is een man, dien men als de pest moet vluchten. Men zou moeilijk ergens een oprechter en ronder hart vinden kunnen, sprak Muizen; hij houdt er zich slechts aan, om overal zijn devies ie toen gelden: Een elk zijn recht. Terwijl het uwe Liefdadigheid is, hernam ten bate van levende belangen. Dat is de quaestie. Maar die levende be langen» zijn geen belangen meer in de schatting van bet. liberalismede liberalen bescbermen die belangen met een doode hand. Voor godsdienstige instellingen en stich tingen kunnen zij geen sympathie gevoelen; zij zijn bun veeleer een ergernis. Ook daarin toonen zich de liberalen de ware vrijzin nigen niet. Een wezenlijk vrijzinnig menscb moet eerbied hebben voor uitvloeisels van een godsdienstig gevoel, dat hij niet deelt; bij moest zjjn zinnen ook bevrijd hebben van alle anti-religieuse vooroordeelen. Namen zij dat waarachtig liberaal stand punt in, dan zouden zij er niet toe willen medewerken, om, ter wille van een geringe bate van de schatkist, zeer nuttige en heil zame iustelliugen en stichtingen noodeloos door een geldelijkeu last te drukken. Die liberalen evenwel, die de doode hand alleen onderstelden bij bet lichaam der R. K. Kerk, vergissen zich (wij wezen er re eds op) ontzaglijk. De Hervormden zullen er niet minder dan de Katholieken onder lijden, gelijk elders al werd aangetoond. Bovendien, in verschil lende adressen aan de Tweede Kamer ge richt wordt bet ontwikkeld, zullen zeer vele instellingen van liefdadigheid en pbilan- tropie jammerlijk worden benadeeld. Eu dat is een door de regeering gewild gevolg der wet. Alleen de instellingen van de officiëele burgerlijke en kerkelijke lief dadigheid worden vrijgesteld van de beffing. Verder te gaan» (zegt de M. v. F.) en ook de particuliere en door particuliere met de burgerlijke overheid, of een kerke lijke gemeente bestuurde instellingen, die armenverzorging ten doel hebben, vrjj te stellen, is der regeering niet raadzaam voorgekomen, al stelt zij zich daardoor bloot aan bet verwijt van inconsequentie. En de rede voor die hardheid? De Mi nister vreest, dat de vrijstelling ook van particuliere instellingen van weldadigheid een weg voor wetsontduiking zou openen. Dus, omdat misschien bier of daar fraude zou kunnen worden gepleegd, moeten al de goede met die zeer enkele kwade lijden Een prachtige politiek de bejaarde dame lachend. O! Ik heb alles te Nevers gehoord. Gij reist te zamen? vroeg de heer Donju. Wij zijn neven, antwoordde Joseph, en wij komen te St. Amand om een testament, welks opening morgen moet plaats hebben. Een testament! herhaalde mevrouw Char lotte, verwonderd. Dat van onzen achterneef namelijk, vap doctor Dalincourt. Mevrouw Charlotte en de heer Donju wenkten elkaar, en Louise rakelde het vuur wat op, om hare aandoening te verbergen. Toen zij ging zitten, ontmoetten hare blikken onwillekeurig die van Joseph: zij bloosde. Ah zoo! zeide Donju, den jongeling aan ziende, gij zijt dus bloedverwanten van doctor Dalincourt; gij had u bij niemand beter kunnen vervoegen dan bij mij, mijnheer, want ik ben zijn oude makker en beste vriend geweest. Deze soort van kennismaking diende tot in leiding van een gesprek over den overledene- Muizen had zijn neef nog nimmer gezien, echter gevoelde hij voor hem die eerbiedige verknocht- Doch als nu die liefdadige instellingen geen geld hebben om de belasting te be talen, wat dan? Dood eenvoudig, zegt de Minister, dan moeten zij de liefdadigheid maar inroepen, om de belasting te betalen! Hoe langer boe fraaier. De schatkist moet dus worden gestjjfd door bedel- giften. En die theorie wordt u, o volk van Ne derland, in naam nog wel van bet libe ralisme verkondigd. Dat moet men in 't jaar 1879, onder een zich noemend vrijzin nig, nog wel geavanceerd vrijzinnig Kabi net beleven. Wij zouden nog veel meer tegen deze hatelijke belasting-heffing kunnen inbren gen. Maar 't lust ons niet, ditmaal ons verder op een weg te begeven, waarop wjj niet dan met weerzin den voet hebben gezet, wijl wij er de bekrompenheid en de anti kerkelijke sympathie in baar meest afkeer wekkende gedaante op ontmoeten. Toch zal zij wellicht een meerderheid vinden in deze Tweede Kamer, ten zjj de kiezers in .Juni oppassen en in samen werking kracht zoeken. De Antwerpsche diergaarde heeft een allerprach tigst paleis voor de roofdieren gebouwd. Zondag middag zijn de eerste bewoners er in gebracht, nl. vijf leeuwen, rader, moeder en drie kinderen. In denzelfden nacht waarin, zooals gemeld, het standbeeld van Van de Weyer te Leuven door eenige snaken beschilderd werd, had de actieve politie eene vrouw gearresteerd, beschuldigd van diefstal. Zij werd naar het politiebureau gebracht heid, die het instinct-alleen tusschen zelfs onbe kende leden eener familie daarstelt. Hij sprak lang over den doctor, hoorda met veel be langstelling naar al hetgeen men van zijn leren, van zijne handelingen, van zijne laatste oogen- blikken vertelde. Eindelijk, na een dier vertrouw- lijke samenspraken, waarin de zielen zich aan elkaar vertoonen zoo als ze zijn, begaf hij zich naar het hem aangewezen vertrek. Na een grond- hartig gebed, waarin hij voor de eerste maal den naam van zeker iemand inlaschte sluimerde hij in, geheel verrukt over de beminlijke reisge- nooten, die zich insgelijks ter rust begeren hadden. De vermoeinissen van den afgeloopen dag verlengden zijn slaap, zoodat het, toen hij des anderendaags ontwaakte, reeds zeer laat was. Hij kleedde zich haastig aan, stortte een vurig morgengebed en ging zijn neef opzoeken, met wien hij zich naar den notaris begeren moest. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1