BINNENLAND. Frankrijk. Duitschland. Italië. Zwitserland. Oostenrij k-Hongarij e. Koloniën. Rusland. GEMENGD NIEUWS. medegedeeld dat er geen mogelijkheid meer be stond om den brand meester te worden, Daarop ontving de Koning per telegram van 8 ure 50 min. het bericht„Alles is door de vlammen vernield. De keizerin (namelijk de krank zinnige ex-Keizerin Charlotte, die aldaar woonde) is in veiligheid; zij is thans ten huize van dr. Hart." Blijkens een later bericht zijn er geen men- schen omgekomen, maar is er van het paleis niets anders overgebleven dan een smeulende puinhoop. Omtrent de oorzaak der ramp scheen op dat oogenblik nog niets bekend te zijn. Alleen wist men dat de brand niet was uitgebroken in dat gedeelte van het kasteel hetwelk door de ex- Keizerin werd bewoond, maar geheel aan het andere uiteinde van het gebouw. Zoodra de Koningin het onheil had vernomen, besloot zij naar Tervueren te vertrekken. Weldra reed zij er heen en zij zelve heeft de ex-Keizerin naar het kasteel te Laeken overgebracht. De maritime bevolking van Duinkerken is door een ontzettend ongeluk in rouw en verslagenheid gedompeld. In den nacht van Dinsdag op Woens dag ging een driemaster te gronde, de 32 man, die zich aan boord bevonden, met zich in de golven meevoerende. De tragische omstandighe den, waaronder deze schipbreuk voorviel, komen in 't kort hierop neder. De Engelsche driemaster Adriaticmet guano geladenwas in de vorige week gestrand tegen de punt van Mardyck. Alle pogingen om het vaartuig vlot te krijgen waren vruchteloos geblevenzoodat men eindelijk be sloot het van zijn lading te ontdoen. Men was hiermede reeds eenige dagen bezig geweest, toen Dinsdagavond de lichter, waarmede 37 man naar het wrak waren overgebracht om de goederen over te laden, door het zware weer, dat in den middag was komen opzetten, in die mate bescha digd werd, dat het water in de kiel begon door te dringen. De lichter moest dus ijlings naar de haven terugkeeren en de werklieden zagen zich verplicht op de Adriatic achter te blijvenmet uitzondering van een vijftaldie des namiddags door een marine-sleepboot aan boord waren ge nomen. Des nachts verhief zich een hevige orkaan. Het wrak werd van de ankers losgescheurd en in open zee gedreven. Daar worstelden de mannen een tijd lang tegen de golven maar de orkaan werd hoe langer zoo onstuimiger. Toen eindelijk hulp kwam opdagenvond men geen spoor meer van het wrak. De Adriatic was met de 32 man nen in de diepte verdwenen. De slachtoffers zijn allen werklieden van Duin kerken behalve de zoon van den kapitein der Adriatic en een aannemer, die 's avonds te vo ren te Duinkerken was aangekomen om de red ding van het schip te beproeven. De vrouw van den kapitein kwam Woensdag te Duinkerken om haar zoon te verwelkomen. Men kan zich een voorstelling maken van haar wanhoop, toen zij het vreeselijk ongeluk vernam, dat haar getroffen had; de arme vrouw is krankzinnig van smart. De meeste werklieden zijn huisvaders. De Soir meldt, dat de heer CocheryMinister van het post- en telegraafwezen weldra een wets ontwerp bij de Kamer zal indienen, volgens het welk de postkantoren zich belasten zullen met het aannemen van abonnementen op dagbladen en het inkasseeren van wissels, tegen een com missieloon van 3 pet. De bekende protestantsche staathuishoudkun dige Rudolf Meyer die uit Duitschland heeft moe ten vluchtenom te ontsnappen aan kerkerstraf wegens Bismarclc-beleidigung in zijn brochure Politische Gründer und die Corruption in Deutsch- land heeft volgens de Univers gevraagd om in den schoot der Katholieke Kerk te worden op genomen. Hij is onder voorwaarde gedoopt en heeft het H. Vormsel ontvangen in de kerk der eerw. paters Jezuïten te Weenen. Omtrent de parlementaire soiree jl. Zaterdag door prins von Bismarck gegeven, schrijft het Deutsche Montagsblatt Het trok bijzonder de aandacht der aanwezigen, dat de kanselier met den heer von Bennigsen in een afgelegen hoekje der buffetkamer aan een tafeltje plaats nam en daar langer dan een uur met den held der liberale compromissen in ge heimzinnig, druk gesprek bleef. Nadat, omstreeks 11 ure, de meeste gasten zich reeds verwijderd hadden, zette de prins zich in gemakkelijke hou ding op een sofa, liet tabak en bier brengen en geraakte spoedig met een hem omringende ver trouwelijke groep van circa 25 afgevaardigden in levendig onderhond over zijn plannen betreffende de in- en uitgaande rechten. Hij wilde 25 pf. heffen van rogge en het dubbele van de overige granen. „Misschien ware een broodbelasting nog beter," zei een der omstanders. „Ga uw gang," was het antwoord, „als gij een daartoe strekkende petitie indient, zal ik meêteekenen." Voor eiken os, zeide de kanselier verder, wilde hij 20 mark heffen; de spek-etende mindere man zou daar geen schade bij hebben. Voorts sprak de prins nog over zijne spoorweg- politiek enz. Ten 12 ure wilden de gasten zich verwijderen, maar von Bismarck had juist zijn glas geledigd en vroeg een nieuw. Een bediende bracht hem gewoon Berlijnsch bier. „Neen, ik wensch Iiofbraubier te hebben," zei de prins. „Durclilaucht, het vat is leeg," was het antwoord.— „Laat dan het tweede opsteken," hervatte de kan selier. „Durchlaueht, dat is ook reeds ledig." Alle aanwezigen barstten in een schaterlach. Het centrum zal spoedig met zijn wetsvoorstel tegen den woeker in den Bijksdag komen .Naar men wil zou het op den steun der rechterzijde kunnen rekenen, hoewel de onderhandelingen met de leiders der beide rechterfractiën nog niet zijn afgeloopen. Even als in Frankrijk, heeft er in Italië een geweldige storm gewoed. De daardoor veroorzaakte schade is niet te berekenen. Ook vele persoon lijke ongelukken hebben plaats gehad. Zoo is te Monte-lliggioni, in de provincie Sienna, terwijl de pastoor de H. Mis in dekerk las, de torenklok neer geslagen en op het dak geslingerd, dat onder een verschrikkelijk gekraak instortte. De pastoor, die den H. dienst verrichtte, en een nabij hem staande priester, benevens drie andere personen, werden gedood, terwijl een 20 a 30tal gewond werden, onder welke verscheidene gevaarlijk. In eene an dere gemeente, te Montanto nabij Adrianc, is een gedeelte van het gewelf der kerk ingestort onder de godsdienstoefeningook daar werd de priester gedood. Er waren meer slachtoffers, hoeveel is nog niet bekend. Te Livorno zijn twee schepen tegen de klippen geloopen. De bemanning is echter gered. Een Grieksch vaartuig buiten de haven zag men in gevaar verkeerenmaar het was niet mogelijk hulp te verleenen. Ook in het zuiden van Italië, vooral te Napels, heeft de orkaan gewoed en verwoestingen aangericht. De Koning heeft een rouwtijd van veertien dagen voorgeschreven wegens het overlijden van prins Hendrik der Nederlanden. Behalve in China, behoort het feit van verkoop van een spoorweg met het doel dien op te ruimen, tot de uitzonderingen. Aan de Rigi-Scheideck lijn zal dit lot echter te beurt vallen. De Maatschappij failliet verklaard zijnde, werd de verkoop in het openbaar der lijn bij vonnis der rechtbank bevo len; aan dien verkoop was de voorwaarde ver bonden, dat de kooper gehouden zou zijn den weg te exploiteeren- Geen hooger bod, ook bij een tweede poging tot verkoop, gedaan zijnde dan 10.000 fr. heeft de rechter bevolen, dat een derde openbare verkoop zal worden beproefd, onder voorwaarde thans voor den kooper om den weg op te ruimen. Op welk eene kleingeestige wijze in Oostenrijk het verbod om tabak aan te kweeken wordt toe gepast, blijkt o. a. hieruit, dat, op het verzoek, ten vorigen jare gedaan om in een schooltuin te Troppau zes tabaksplanten te mogen kweekeu, ten einde die als hulpmiddelen voor het aanschouwelijk onderwijs te bezigen, niet alleen afwijzend werd beschikt, maar zelfs de K. K. „Finanzwachcon- trols-bezirksleitur.g" (wie vertaalt ons dit woord?) last ontving, om, mochten de planten reeds in den bedoelden tuin aanwezig zijn, maatregelen te nemen dat die ten spoedigste opgeruimd werden. Uit allerlei gewesten van Oostenrijk komen be richten omtrent schade, door stormen, onweders en lawines aangericht. Bij Triest is de zee der mate gewassen, dat een gedeelte der stad over stroomd is, hetwelk bij menschengeheugenis nooit onder water had gestaan. Vele lichtorens hebben belangrijke schade geleden. Langs de kust van Dalmatic is aan huizen en bosschen groot nadeel toegebracht. Te Bleiberg, bij Villach, heeft eene lawine 15 huizen onder de sneeuw bedolven, waar onder ook de school. Gelukkig was het feestdag, anders waren bijna alle kinderen van die plaats om het leven gekomen. Nu zijn 60 personen onder de sneeuw geraakt, waarvan niet meer dan 13 gered zijn. Te Soerabaia zijn, naar men zegt, valsclie bank biljetten van 100 in de wandeling. Ze moeten keurig nagemaakt zijn; alleen het watermerk ontbreekt. Men deelt aan het Bat. Hand. mede, dat on langs, bij de noodzakelijke opruiming van een der vorstelijke graven binnen den voormaligen kraton te Atjeh, voor een belangrijk geldswaar dig bedrag aan goudwerken en edelgesteenten is gevonden men sprak van eene waarde van om en bij 50,000. Onder meer vond men een dood kist, die geheel en al met goud beslagen was; het vermolmde hout van deze kist viel bij de opgraving ineen. De gevonden edelgesteenten moe ten groot in aantal zijn, doch van weinig kost bare soorten. In een der laatste berichten deelt graaf Loris Melikoff mede, dat eene commissie, onder voor zitterschap van graaf Gelenischtsohew naar Stariz- koe is vertrokken, ten einde de huizen te taxeeren in welke epidemische ziektegevallen voorgekomen zijn, de eigenaars schadeloos te stellen, hen van kleederen en schoeisel te voorzien, de huizen te verbranden en de graven te desinfecteeren. Op 21 Februari overleed te Koursin een der veteranen van het Russische leger, Charles Mon- tresor, generaal der cavalerie. Hij had in het vorige jaar zijn vijftigjarig jubileum als generaal gevierd. Hij telde toen 70 jaren dienst. De vertegenwoordigers der R. K. pers in Ne derland, die den 20n der vorige maand bij Z. E. den pauselijken Internuntius vergaderd waren, hebben vanZ. H. den Paus het volgendtelegram ontvangen in antwoord op hunne geluk wen selling „De H. Vader, de redacteurs der Katholieke pers in Nederland ,te 's-Gravenhage bij den Apos- tolischen Internuntius vereenigd, dank zeggende voor hun hulde en hun gelukwenschen, verleent hun van ganscher harte den gevraagden zegen. L. Kardinaal Nina." De Maasbode doet opmerken hoe zonderling de werking van het constitutioneel stelsel soms wezen kan. Woensdag, zegt het blad, stemden 35 Kamer leden tegen en 35 voor een wetsontwerp. Het ontwerp was niet aangenomen. Donderdag stemden 34 leden voor en 33 tegen Het ontwerp was wel aangenomen. Dus een ontwerp werd met 34 stemmen aan genomen, nadat 35 stemmen het niet hadden kunnen doen aannemen, en toen S3 leden tegen stemden, was het aangenomen, maar niet toen 35 leden tegen stemden. Onder den naam Recht voor allen is te Amster dam een nieuw weekblad verschenen. Het zal 't orgaan zijn eener partij, die nog gevormd moet worden en waaraan het den naam van democra tische paitij geeft. Een partij-genoot dus van onze vele radicale organen, 't Belooft heel wat Een hoogst interessante mededeeling werd on langs gedaan in de zitting der „grosberzogliclie Central Stelle für Landwirthsehaft" te Darmstad, dat namelijk de sterfte (dissenterie) ouder kleine kinderen met 50 percent verminderd was, sedert de politie stipt de hand hield aan het reglement dat strenge straffen oplegt, aan melkvervalschers. Zoude men zich hier ook niet wel eens de moeite kunnen getroosten dergelijke zoo uiterst belangrijke statistische mededeelingen op te maken? Eerstdaags verschijnt een brochure van koning Oscar II van Zweden ten gunste der vrijmetse- arij. Zij is reeds afgedrukt, doch zal eerst in het licht worden gegeven, nadat authentieke vertalingen er van in het Duitsch, Fransch, Engelseh en Ita- liaansch gereed zijn. Het doel dier maijonnieke encycliek is, om met uitspraken der H. Schrift en van de Conciliën de vrijmetselarij te ver dedigen en te verheerlijken. Dat juist koning Oscar die taak op zich heeft genomen, is voor namelijk hieraan toe te schrijven, dat hij op den troon zetelt van Gustaaf Adolf, den zoogenaamden held der godsdienstvrijheid. Utrecht, 4 Maart. Dezer dagen vergaderde hier het district van Eigen Hulp. Uit mededee lingen van den voorzitter bleek, dat het leden tal was verminderd van 326 op 300. Deze ver mindering werd toegeschreven aan verflauwde geestdrift. Vlissingen, 3 Maart. Naar men verneemt, zal zich hier eerlang eene Engelsche maatschap pij vestigenmet het doel om levend en geslacht vee, bestemd voor Duitschland, rechtstreeks uit Amerikatot verder vervoernaar Vlissingen over te brengen. Aanvankelijk zullen tot dat einde twee groole booten in de vaart gebracht worden IJnmiden, 4 Maart. In Februari 1879 gin gen hier door de sluizen 33 stoom- en 27 zeil schepen naar zee, houdende 23,267 ton, tegen 42 en 17, houd. 26,134 ton, in Febr. 1878; uit zee 34 stoom- en 33 zeilschepenhoud. 30,446 ton, tegen 43 en 27 schepen, houd. 30,121 ton, in 1878. Heemstede3 Maart. Eergisteren-avond werd alhier eene vergadering gehouden van ingezetenen ter aanbieding van een adres aan den Raad houdende het verzoek om goedkeuring te schen ken aan de aangevraagde gunning van den heer Janssen c. s., om door deze gemeente een stoom tram te mogen leggen van Haarlem op Leiden. Te oordeelen naar het aantal onderteekenaars is de belangstelling in deze zaak zeer groot, welke wezenlijk veel zoude bijdragen om den bloei van deze gemeente weder te verlevendigen. Heemstede, 4 Maart. Gisteren is alhier opgericht eene afdeeling van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, gevestigd te Haarlem. Tot leden van het bestuur werden benoemd de heeren Johs. Prey de Jaczn, voorzitter: C. A. Braam, secretaris P. Bos. pennningmeester, en S. Roo- zen en G. Milartz. commissarissen. Het getal le den der afdeeling bedraagt negentien. De kindermeisjes krijgen drukke concurren tie. Onlangs werd gemeld, dat de Kaffers zoo uit stekend voor deze betrekking geschikt zijn, zoodat men spoedig den invoer van mannelijke bonnes uit Zuid-Afrika kon tegemoet zien. Maar nu loopt het nog erger, In het Utr. Dagbl. van Donderdag komt een advertentie voor, waarbij wordt gevraagd een ezel, geschikt om met kinderen om te gaan. Als tegenhanger verdient vermelding, dat in het nieuwe weekblad Recht voor allen onder de adver- tentiën te koop gevraagd wordt een hondje, „ge woon met kinderen te spelen, liefst niet wit van haar." Eergisteren-avond omstreeks 9'/s uur heeft een persoon, die wegens dronkenschap naar het politiebureel te Delfshaven was gebracht, door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Te Kuilenburg is Dinsdag-avond laat een man in beschonken toestand aan den kant van een gracht neergezonken, in slaap gevallen en dood gevroren. Een vrouw, wonende op een bovenwoning aan den Yerwersdijk te Delft, is in beschonken toestand boven een stoof met vuur in slaap ge vallen en in brand geraakt; toen de buren den brand bemerkten en naar boven kwamen om te blusschen, was de ongelukkige reeds dood. Eene oude vrouw, die ruimschoots in haren stand leven kan, is te Amsterdam door hare arme buren betrapt op het wegnemen van hunnen turfvoorraad. Om eenige turven zal zij nu als diefegge terechtstaan. Een commissionair in granen, die eene partij tarwe, ten einde daaraan een beter aanzien en een grooter gewicht te geven, had geolied, is tot 2 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Dit is niet in Nederland gebeurd, maar te Altona. Uit Cappelle a/d IJsel wordt gemeldEr heeft hier vermoedelijk eene afgrijselijke misdaad plaats gehad. In een hooiberg bij den heer mr. Kleij alhier werd heden-nacht omstreeks 4 ure brand ontdekt. Bij de blussching kwam een ver koold lijk te voorschijn, hetwelk herkend werd als dat van den landbouwer L. Maarleveld. Vermoedelijk is deze op zijn bed vermoord en is zijn lijk daarop naar den hooiberg gebracht, waarop men dezen in brand gestoken heeft, in de hoop daardoor het spoor van den moord te verber gen. De justitie was reeds spoedig aanwezig en heeft laat in den avond zich met een onderzoek bezig gehouden. Een fatsoenlijk gekleed persoon, waarschijn lijk een vreemdeling, die zich naar het station wilde begeven, werd eergisteren-avond ten half acht ure op het Huijgensplein voor de van der Duynstraat door een bloedspuwing overvallen en was terstond een lijk. Een paar dagen geleden heerschte op de Beurs te Berlijn eene algemeene ontsteltenis. Een der bezoekers had gezegd, dat de pest in de stad was uitgebroken en dat de eigenaar van een alge meen bekend bierhuis, benevens zijne vrouw, kin deren en zeven bedienden reeds hopeloos lagen. Nadat de sensatie eenigen tijd had geduurd wist het Beurscomité gelukkig de gemoederen tot be daren te brengen, doordien het bleek dat er wel twaalf personen uit een brouwerij naar het zie kenhuis waren overgebracht, maar aldaar in een paviljoen waren opgenomen waarin zij niet zouden gebracht zijn wanneer zij aan pest leden. Bij nader onderzoek is gebleken dat zij ziek lagen ten ge volge van het gebruik van spek dat met trichinen bezet was. Te Reinach in Zwitserland hebben een aantal acht- tot tienjarige knapen een leesbibliotheek opgericht en een bestuur gekozen dat een eigen orgaan die Knaben-Zeitung" uitgeeft. Aan het hoofd van het eerste nommer staat een liefdegedicht O tempora! O mores! Zekere M. v. B.geweermaker te Delftdie sedert geruimen tijd zeer oneenig met zijne vrouw leefde en haar bijna dagelijks mishandeldehad vóór eenige weken de gemeenschappelijke woning verlaten. In den nacht van Zaterdag op Zondag 11. ging hij naar het huis zijner vrouw, en na haar eerst tegen den grond geworpen en getrapt te hebben bracht hij haar met een knipmes eene zware verwonding aan den hals toe. Tengevolge van hevig bloedverlies moet de vrouw al spoedig bewusteloos zijn geraakt; althans in uitgeputten toestand te bed liggende werd zij door eene' buur vrouw gevonden. Toen hij de woning verliethoor-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2