NIEUWE N®. 255. Zondag 9 Maart 1879. 4e Jaargang. Nihilisme. BUITENLAND, Geschenk der Katholieken aan Z. H. LEO XIII. Frankrijk. Russische spreekwoorden. MARLHI IjOIIRAIT. ABONNEMENTSPRIJS Per I maanden roor Haarlemf 0,85 Buitem Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0.0(5 Dit blad yerscliijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 g Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Adv.rtentiën worden uiterlijk Dinsdag- en V r ij d a g- avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUKEI. Bedrag der vorige opgave 412,51 Van L 1,00 Totaal j 413,51 De Noordsche kolossus, het machtige rijk der Czaren, het land der kerkvervolging, der Polen-verdrukking, de staat van het absolutisme en het rijk van den knoet, wordt met algeheelen ondergang bedreigd door de verderfelijke leer van het nihilisme. Kan Duitschland, en meer bepaald Pruisen, aangewezen worden als het land waar het socialisme welig tiert, heeft Frankrijk te kampen tegen het alles vernielende com munisme, Rusland kan ia de annalen der wereldhistorie worden gebrandmerkt als het land waar het onzalig nihilisme wor tel heeft gevat en zijne vertakkingen uit spreidt naar de meest verwijderde streken van het kolossale rijk. Wat is nihilisme Op deze vraag zullen wij trachten een afdoend antwoord, eene opheldering te ge ven waardoor wij de afschuwlijkheid dezer verderfelijke leering aan het daglicht zul len brengen. Het nihilisme beteekent, woordelijk ver taald: de richting naar niets. Het is als het ware eene incarnatie van den geest van Mephistofeles, der Geist der stets verneint. Oorspronkelijk heeft het nihilisme geen po litieke, maar een wetenschappelijke rich ting, het is geen fractie maar eene bepaalde, verderfelijke richting in de wetenschap. De moeder van het nihilisme is de valsche wijsbegeerte, die in het leven is geroepen door August Com te, eene wijsbegeerte die slechts uitgaat van positieve, erkende feiten, de positivistische philosophie. Com te's wijsbegeerte vindt hare ijverigste en vurig ste beoefenaars aan de Russische hooge- scholen en het is dan ook daar, dat wij den oorsprong van het nihilisme moeten zoeken. Het terrein waarop het zich be weegt is de godsdienst en de maatschappe lijke toestanden en in de eerste plaats op FE U1LLET ON. De twee deviezen. Vervolg en Slot. In dit geval blijft alleen de moeilijkheid nog over, „/hem aan te wijzen. Dit zelf niet kunnende doen „en de schranderheid en den smaak mijner nicht „Louise kennende, zoo laat ik deze aanwijzing aan „haar oordeel over. Ik verklaar bij dezen tot alge- „meenen legataris dien mijner beide neven, welken „zij tot echtgenoot verkiezen zal. „Dalincourt." Na deze lezing volgde er een vrij langdurige stilte. De beide jongelieden schenen geheel ver ward, en Louise sloeg hare oogen blozend neder. Wel, lieve Hemel! de doctor heeft aan mijne nicht Louise ook geen gemaklijke taak opgelegd riep mevrouw Charlotte uit. Minder zwaar dan gij denkt, zuster, zeide lachend de heer Donju. Ik kende sedert lang de inzichten van Dalincourt en had dien ten gevolge, berichten ingewonnen, en al hetgeen ik heb kun- het huwelijk en het familieleven. Het is vooral de schoone helft van het mensche- lijk geslacht, die zich tot het nihilisme voelt aangetrokken. In korten tijd is" het aantal nihilistinnen dan ook verbazend groot, velen hartr gaan af op klanken, op holle phrases, waarvan zij de beteekenis niet begrijpen, maar die zij als hooge philosophie beschouwen. De eerste sporen van het nihilismeals politieke richting trelfen wij aan in het jaar 1866, bij gelegenheid van den aan slag op het leven van keizer Alexander door een student uit Moskou. Deze daad wekte de verontwaardiging op van bijna geheel Rusland; slechts uit Londen liet zich een stem vernemen, die den moordaanslag een gerecht feit noemde, le fait des faits, het was de stem der nihilisten naar men beweerde. Hiermede valt zamen het zooge naamde hervormingstijdvak van Rusland onder Alexander II. Er werden wetten geproclameerd meer in overeenstemming met de constitutioneele begrippen die lang zamerhand ook in Rusland zijn doorgedron gen. (Een der voornaamste dier wetten is wel die, waarbij de vrijheid van drukpers wordt verzekerd, eene vrijheid echter die meer bestaat op het papier dan wel in de daad.) Alle ambtenaren zonder onderscheid, de hoog - zoowel als de laaggeplaatste, werken de uitvoering dier wetten tegen, zij leven ze niet na, maar de bureaucra tie doet wat haar goeddunkt en bekom mert zich volstrekt niet om de aanmerkin gen en klachten. En het is dit feit, dat als eene oorzaak moet beschouwd worden van de groote uitgebreidheid, die het ni hilisme in het schismatieke Rusland heeft gekregen. Op grootere vrijheid, op de in voering van wetten die meer overeenstem ming hebben met de verfoeilijke moderne begrippen, op de uitroeiing van het Chris tendom, zoo dit mogelijk ware, is de hoop der nihilisten gevestigd. In die hoop en in die verwachting zien zij zich teleurgesteld, de zachtere wetten worden of niet gege ven of niet ten uitvoer gebracht. De groote teleurstelling die zij hierdoor ondervinden is als het ware de kern van het nihilisme. Tegen de willekeurige handelwijze der bureaucratie verzetten zij zich zoo sterk nen vernemen, heeft er mij van overtuigd, dat, welke de keuze van Louise ook zijn moge, zij niets te vreezen heeft. Dat mejuffrouw alsdan een besluit neme, hernam de notaris glimlachend, zoodra men in eene keuze, niet falen kan, heeft men slechts zijne neiging op te volgen. Ik zal mij deswegens tot mijne tante wen den, mompelde het jonge meisje, geheel onthutst, terwijl zij zich in de armen van mevrouw Char lotte wierp. Tot mij? hernam deze, maar het is zeer moeilijk, hierin raad te geven, lieve nicht, ik verzeker u, dat.... Deze woorden werden op onvasten toon uitge sproken, terwijl haar blik naar Joseph zocht. Char les bemerkte dit terstond en zeide met nadruk Welaan, mevrouw, uwe keus is bepaald, en welk naberouw, ze bij mij ook verwekken moge, ik kan niet anders doen dan ze huldigen. Toen nam hij Muizen bij de hand, bracht hem bij het lieve meisje, dat van ontroering schreide Mejuffrouw zeide hij, uwe tante heeft goed uit- mogelijk; in bet begin was hun verzet zwak maar toen zij bemerkten, dat hunne rekesten en protesten niet tot den keizer doordrongen, maar dadelijk in de prullen mand werden geworpen, sloegen zij een anderen weg in. Eerst namen zij hunne toevlucht tot de drukpers, maar ook hier mede kwamen zij niet verder; hunne ge schriften werden dikwijls vernietigd voor dat men ze had kunnen verspreiden. En toen deze apostelen der menschheid, zoo als de nihilisten zich noemen, ook op deze wijze hunne stem niet konden doen hoo- ren, namen zij hunne toevlucht tot andere middelen en werd hun verzet onwettig. Nu zij niet openlijk voor hunne gevoelens mochten uitkomen, ontstonden er geheime genootschappen, eerst te St. Pe te r sburg, Kiew, Kasan en te Moskou. Al spoedig breidden zij zich uit, zoodat op dit oogen- blik niet alleen iedere Russische stad, maar vermoedelijk bijna ieder dorp van eenige beteekenis, zijne nihilistische clubs heeft. Iedere club bestaat uit hoogstens twintig personen, zoowel mannen als vrouwen; wil er een lid meer toetreden, dan wordt er een nieuwe club gevormd. Deze genoot schappen zijn mede van politieken aard. Men vermoedt dat er te Moskou een hoofdcomité bestaat, dat van daar uit zijn bevelen uitzendt over geheel Rusland. De clubs hebben hunne vertakkingen onder alle maatschappelijke standen, bij de ma gistratuur, bij het leger, bij den adel, ja zelfs onder de leden der jury, en het is juist daarom zoo moeilijk een onderzoek of vervolging in te stellen, te meer daar zij hunne vervolgers met hunne niet gering te achten wraak bedreigen. Zij hebben eene alleen voor de leden verstaanbare cijfertaal of cijferschrift. De vrouwelijke leden zijn grootendeels dames uit den be schaafden stand, zij laten zich door geene vervolging, door geen straf hoe zwaar ook, afschrikken; integendeel de straffen wer ken aantrekkelijk, en wanneer er een pro ces aanhangig is, kan men bijna zeker zijn dat het spoedig door een van groote ren omvang zal gevolgd worden. Het doel dat de nihilisten beoogen, is een ideaal-staat, een ideaal dat nimmer is te bereiken. Zij droomen zich een utopie. Als gezien en wel geoordeeld; mijn neef is uwer waar diger dan ik Hetgeen gij daar verricht, mijnheer, bewijst juist het tegendeel, sprak mevrouw Charlotte ver- teederdmaar wij kenden den heer Muizen en komaan.... wilt ge weten.... gij verdient, dat men openhartig met u omga.... Spreek, spreek viel Portin haar in de rede. Welnu, zijn devies stelt mij gerust, terwijl het uwe mij vrees aanjaagt; hij belooft toegeven- heid en gij dreigt met rechtvaardigheid....! Helaas, mijn waarde vriend, op rechtvaardigheid kunnen de engelen in den hemel zich beroemen, doch de menschen hier beneden hebben liefde en vergeving noodig. Gij hebt geen ongelijk, mevrouw, zeide Charles, in gedachten verzonken, want sints gis teren schijnen de gebeurtenissen elkaar opzetlijk te zijn opgevolgd, om mij dienaangaande eene strenge les te geven. De nauwgezette verdediging van mijn recht heeft zich altijd tegen mij zeiven ge richt, terwijl de welwillendheid van mijn neef zich immer te zijnen voordeele keerde. politieke revolutie dreigen ze voor den Russischen staat een groot gevaar te wor den. Eerst dan wanneer de Russische bu reaucratie wordt gezuiverd van al de smet ten die haar aankleven, wanneer de amb tenaren eerlijk zijn geworden maar bo venal wanneer het licht van het ware ge loof, wanneer de glans der ware Kerk in de harten straalt zal het nihilisme zijn zoo zeer gevreesden invloed verliezen en zal het verdwijnen nalatende een bloedige streep in de bladzijden van 's lands his torie. Wat al rampen en kwalen zijn er voort gesproten sinds vorsten en regeeringen er op uit zijn den godsdienst en de godsvrucht uit de harten der menschen te doen ver dwijnen, sinds despoten en volksmenners hun best doen de dienaren der ware Kerk te vervolgen en te verdelgen. H elaas zij zien het zwaard vanDamocles niet dat boven huuue hoofden hangt. Iutusschen geraakt het volk, tot een graad van ellendige verwildering die de schromelijkste misdaden 11a zich sleept. Het nihilisme is de uiting dier verwil dering. De Hemel beware ons voor de verdere verspreiding er van! Op den spoorweg Rijssel - Valenciennes heeft Zaterdag-morgen een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De goederentrein, die ten half acht ure naar Valenciennes vertrekt, naderde het station van Rosult, toen ongeveer op 400 meters afstand daarvan een koppelketting brak en vijftien wagens op den weg bleven staan. Daar de machinist niets daarvan bemerkte, vervolgde de trein zijn weg naar Rosult, waar de passagierstrein van Valenciennes zijn aankomst afwachtte om te ver trekken. De stationschef, die niet vermoedde wat er ge beurd was, gaf het teekan tot vertrek en de passagierstrein vertrok. Een botsing was onvermij delijk, want de lijn heeft slechts enkel spoor en een dikke mist verhinderde, in de verte te zien. Toen de machinist het gevaar bemerkte was het te laat en een hevige schok volgde. Drie wagons, waarvan een der le en twee der 3e Joseph handelde wijs, zijn devies is beter dan het mijne, want het komt de wet van God na derbij de Zaligmaker toch heeft niet gezegd Zoek uw recht, maar wel: Bemin uwen naaste als u zeiven. Met eene volle maag kan men niet leeren. Wie op twee hazen jaagt, zal er geen vangen. God is nooit haastig, hij is zeker van Zijn doel, Sluit men den duivel buiten de deur, dan komt hij het raam weder binnen. Roem uw oogst niet, alvorens gij dien in uwe schuur hebt srebracht. Toorn behoeft men niet te zaaien, die groeit van zelf. Ga met God over zee, zonder Hem niet eens over den drempel. De waarheid ver drinkt niet in het water en verbrandt niet in het vuur- Een dwaas kan een steen in een vijver werpen en zeven ferme mannen zullen noodig zijn om hem daaruit te halen. Velen zijn bereid raad te geven, weinigen echter om te helpen. Een goed geweten is het oog van God. De leugen loopt op zwakke beenenwie liegt, steelt ook.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1