BINNENLAND. Engeland. Oostenrij k-Hongarij e. GEMENGD NIEUWS. Rechtszaken. Landbouwberichten. Boekaankondiging, Wew, die den naam had een toovenaarster of heks te zijn. Zij bewoonde geheel alleen een eenzame hut. Onlangs werd deze hut door meer dan 100 boeren omsingeld, de deur en de ramen toege- spijkerd en de hut in brand gestoken, terwijl het rampzalige schepsel zich daarin bevond. Niemand die zelfs poogde haar hulp te verleenen. Onder de toeschouwers van dit tafereel bevonden zich vier boeren, van welke twee als kooplieden dik werf naar St. Petersburg kwamen en de beide anderen afgevaardigden bij de landschapsverga ring zijn. Tusschen den Ozaar en den Russischen troon opvolger is het alles behalve couleur de rose. De slechte verstandhouding tusschen hen wordt toegeschreven aan verschil van opinie in politiek beleid. Te St. Petersburg zijn twee persen van eene geheime drukkerij in beslag genomen. Voorts hebben er vele arrestatiën plaats gehad. Te Londen is een man, genaamd Robert Monk, tot tien jaar, en een vrouw Olive Smith tot zeven jaar tuchthuisstraf veroordeeld, wegens diefstal „per rijtuig." Zij hadden de gewoonte, gezellig naast elkan der gezeten in een nette „car" op twee wielen, met een vlug paard bespannen, door de straten van Londen te rijden. Wat hun aanstond plaat sten ze in den bak van het rijtuig en namen het mede. De dame hielp den heer lachende als ware het voor de grap om kaas, spek, enz. van stilstaande vrachtkarren of van winkels op het rijtuig te laden, en zoo brutaal geschiedde dit, dat men meestal geloofde dat zij goed, waar voor zij betaald hadden, medenamen. Verleden maand zag een vrachtrijder echter, dat zij een kist kaas van zijn kar wegnamen, „houdt den dief!" roepende, reed hij hen achterna. Een vrachtkar, jacht makende op een licht wagentje door de straten van Londen, was zulk een nieuw tooneel, dat dra van alle zijden de agenten toe schoten. Monk en zijn dame sprongen van het rijtuig, en lieten dit over aan de vervolgers, ter wijl zij ontsnapten. Zij werden echter den vol genden dag gevat. Het feit, dat eene groote destillateursfirma failliet gaat, is om de zeldzaamheid wel der ver melding waard. De firma die haar betalingen moest staken, is de Scottish Highland Destillery Company (limited), die eenige jaren geleden de zaken begon met een kapitaal van 35,000 pd. st. Men is in het dorpje Barnes, nabij Londen, een vreeselijke misdaad op 't spoor gekomen, die herinnert aan het gruwelijk feit, door Billoir in Erankrijk en door Mestdagh in België bedre ven. Aan den oever van de Theems heeft men nl. op de rivier drijvende gevonden een kist. In die kist werden stukken van een menschelijk lijk gevonden, die, bij geneeskundig onderzoek, bleken de lichaamsdeelen te zijn van een 20 a 30jarige vrouw. De andere gedeelten van het lijk heeft men nog niet gevonden. Het slacht offer is dus niet herkend. Maar men vreest, dat het een Duitsch meisje is geweest, dat op een boerderij in dienst was en onlangs spoorloos is verdwenen. Het meisje zou van dienst verande ren, doch de knecht van een groote familie, waar zij zou komen, wachtte haar te vergeefs aan het Waterloo-station te Londen. Een vreeselijk ongeluk heeft de stad Szegedin getroffen. Bijna de geheele stad en hare omgeving zijn door het water overstroomd. De ellende is verschrikkelijk. De schepen, die redding aanbren gen moeten, stooten op de puinhoopen in de straten, zoodat redding dikwerf onmogelijk is. Het water stijgt voortdurend. De 600 vierkante meter, die nog droog zijn en als een eiland door het water omringd, worden steeds kleiner. Door het omslaan eener boot zijn ettelijke vrouwen verdronken. Bij het begin der ramp kwamen 15 Honveds en 20 soldaten om. De staatsspoorweg vervoerde kosteloos 10,000 menschen. Een hevige storm is losgebroken; de overstrooming staat twee voet boven het niveau van de Theiss. De stad is voor het grootste deel verwoest. Omstreeks 1500 huizen zijn vernield en volgens latere berichten bedraagt het aantal verdronkenen meer dan twee honderd menschen. Met energie wordt het reddingswerk voortgezet. De Regeering diende bij het Lagerhuis voor stellen ten behoeve van Szegedin in. De Eerwaarde heeren Anzer en Freinademetz Missionarissen afkomstig uit het Missiehuis te Steijl gemeente Tegelen hebben in het begin dezer maand hunne reis naar Hongkong in China aan vaard. De plechtigheden en het overhandigen van het Missiekruis hadden daags te voren plaats ge had in tegenwoordigheid van Z. E- den Internun tius Mgr. Capri. Zoo hebben dan de eerstelingen uit het Missie huis hunne roeping opgevolgd. Wie had zulk een succes voor 3'/s jaar durven voorspellen, toen het onder de ongunstigste omstandigheden en onder het hoofdschudden van velen werd gegrondvest? Het telt thans, behalve de beide vertrokken mis- sionnarissen, 8 priesters en 48 kweekelingen (onder welke 4 Nederlanders) die meerendeels slechts tegen geringe vergoeding werden opgeno men. Rekent men hierbij de uitgaven voor den bouw, dan moet men wel uitroepen: „Hier werkt op bijzondere wijze de Goddelijke Voorzienigheid!" Toch moet nog veel gedaan worden. Men staat thans voor den bouw van een nieuwen vleugel en een geschikte kerk. Intusschen, vertrouwend op Gods bescherming, arbeidt het Missiehuis ijverig aan zijn doel, het opnemen binnen zijne muren van een zoo groot mogelijk aantal jongelieden, die zich geroepen gevoelen, om tot de bekeering der Heidenen mede te werken. Met vreugde en onder innige dankbetuiging worden de aalmoezen ontvangen, die den stichters in staat zullen stellen het eenmaal begonnen werk met hoe langer hoe meer kracht voort te zetten; men gelieve ze recht streeks te adresseeren aan den eerw. heer Jansen, rector in het Missiehuis te Steyl, gemeente Te- gelen. Den llden Maart jl. heeft te Stockholm de onderteekening plaats gehad eener overeenkomst tusschen Nederland en Zweden en Noorwegen tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. The Times, vermeldende, dat wij weder een Minister van Koloniën hebben gekregen, noemt den heer van Rees: Vaurées! En dat nog wel zoo'n „celebriteit"! De kerkeraad der doopsgezinde Gemeente te Kampen heeft in zijne hooge wijsheid(?) besloten, voortaan den bid-en dankdag voor de vruchten der aarde niet meer te houden. Heerenveen, 13 Maart. Bij den goudsmid S., alhier, vervoegde zich eene hem onbekende dame. Deze gaf voor te zullen huwen met W. O., te Heerenveen, en te heeten mej. P., te Tjalleberd. Omdat ze door dat huwelijk boerin zou worden wilde zij het los haar niet langer dragen en de Friesche hoerendracht aandoen. Daarom wenschte zij een oorijzer te koopen met juweelen veeren. Zij vroeg geheimhouding, aangezien ze haren min naar wilde verrassen. Nadat alles was uitgepakt en het begeerde uitgezocht, gaf zij te kennen met hare moeder over een paar dagen terug te zullen komen, want van dezer goedkeuring hing alles af. Alleen een gouden slootje werd medegenomen. Pas was zij vertrokken, of ze kwam nog eens even terug, met het treurig bericht, dat ze haar geld beursje t'huis had laten liggen. Zij zou nog het een en ander koopen nu ze te Heerenveen was, en dat kon nu niet gebeuren. Nu zulk een klant helpt men gaarne, en zij kreeg drie rijksdaalders. De lucht stond donker en de vrouw van den goudsmid leende haar beste'parapluie op den koop toe. Op den dag waarop ze terug zou komen met hare moeder kwam de juffer echter niet, en het is den heer S. reeds duidelijk geworden, dat hij met eene geslepen bedriegster heeft te doen gehad. Bemmel (bij Nijmegen), 13 Maart. Terwijl zekere H. Y. M. heden-morgen bezig was met het afbreken van een huis. stortte eensklaps een muur neder met het ongelukkig gevolg, dat de jongeling er onder raakte en op de plaats dood bleef. Zijn borst was geheel verpletterd. 's Hertogenbosch, 14 Maart. Het monument ter nagedachtenis van Z. D. H. Monsgr. J. Zwij- sen, Aartsbisschop-Bisschop van 's-Bosch, in de Kathedraal aldaar, is thans gereed. Het gedenkteeken is in gothieken stijl gemaakt naar de teekening van den architect der Kathe draal, den heer L. Hezenmansde beelden zijn van de hand van den verdienstelijken beeldhou wer v. d. Geld, terwijl de koperen vergulde plaat met het opschrift afkomstig is uit de werkplaats van den heer van Rijswijk te Antwerpen. In het midden staat de H. Joannes Bapt., de patroon van Mgr. Zwijsen, en daaronder zijn wapens; nevens dat beeld staan twee Engelen met het wapen van het Aartsbisdom van Utrecht en van het Bisdom 's Bosch; naast het wapen zijn twee Cherubijnen of zinnebeelden, aanduidende het devies van Mgr. mansuete: met het kruis en het schaap, fortiter (links:) met het zwaard en den leeuw. Woensdag-ochtend ten ongeveer 11 uur viel de echtgenoote van den gezagvoerder van het brikschip Jacobine liggende in de Scheepmakers haven te Rotterdam over hoord. Niettegenstaande zij onmiddellijk werd gered en de havenpolitie de vereischte hulpmiddelen in toepassiug bracht bleven alle pogingen om haar weder tot bewust zijn te brengen vruchteloos. Zij was reeds over leden. De schippers L. en H. Keemink, te Vernis, brachten Woensdag-middag een heer van Pernis naar Schiedam. Op de terugreis hadden zij het ongeluk dat hun boot door den storm omsloeg. L. Keemink klom in den mast en werd doqr zijn vader gered, terwijl de ander verdronk. Dezer dagen werd melding gemaakt van een onverbeterlijken dronkaard te Assen, die reeds ontelbare malen wegens openbare dronken schap veroordeeld was en gevangenisstraf onder gaan had. Te nauwernood was deze man op nieuw uit de gevangenis ontslagen, of hij maakte zich weder aan misbruik van sterken drank schul dig, zóó zelfs dat zijne vrouw de hulp der po litie moest inroepen. Bij het Beiersche leger wordt binnen kort een nieuw zijdgeweer ingevoerd; de sabel zal aan de rugzijde een zaag vormen. Het 3-jarig jongske van H., te Steenwijker- wold, werd dezer dagen eenige oogenblikken zonder opzicht gelaten en, toen men 't kind ver miste, dood uit den waterkuil opgehaald. De tooverheksen zijn van ouden datum, maar tooverdoctors van nieuweren. Gorinchem heeft het voorrecht, er een onder hare ingezete nen te tellen. Een betooverde 23jarige jonge- dochter toch uit Zwaluwe ging hem dezer dagen raadplegen en kreeg voor de luttele som van 5 gulden de noodige onttoo verings-medicamenten en op den koop toe den hoogst gewichtigen raad om toch vooral het sleutelgat van haar huis goed dicht te stoppen Als een goede zaak werd onlangs ,berieht dat te Rotterdam „koffiewagentjes" langs de straat rijden, waar de werkman voor een paar centen een kop koffie krijgen kan. Nu blijkt echter vol gens de Midd. Ct., dat die koffiekarren niets zijn dan vermomde tapperijen. De tapsters kijken uit of er geen politie in de buurt is en schenken dan op haar gemak jenever uit de flesck Te Oisterwijk is eene afgrijslijke misdaad gepleegd. Eene zwangere vrouw is 's avonds door drie kerels aangevallen, geschopt, op het gezicht getrapt en geweld aangedaan. Zij bevindt zich in zorgwekkenden toestand. De daders zijn tot nog toe onbekend. Te Grave zullen binnenkort nog twee nieuwe fabrieken van kunstboter (oleo-margarine) worden opgericht. De aldaar reeds bestaande fa briek werkt dag en nacht. Ook te Assen is eene inrichting in 't leven geroepen, waar men onvervalschte melk zal kun nen bekomen. De onderneming gaat uit van een veehouder, even buiten de stad gevestigd. Er wordt door de ingezetenen ruim gebruik van gemaakt. Aan een bericht uit Lückendorf bij Zittau, in Saksen, is de volgende berekening, die de groote belangrijkheid van de bijenteelt bewijst, ontleend. Uit elke der 17.000 bijenkorven, die er in Saksen zijn, vliegen dagelijks 10,000 bijen uit, in 't geheel 170 millioen, eiken dag viermaal maakt 680 millioen, in 100 dagen 68,000 milli oen. Elke bij bezoekt vóór hare terugkomst 50 bloemen, derhalve hebben de gezamenlijke bijen 3400 milliard bloemen bezocht. Als nu van de 10 bloemen slechts ééne bevrucht wordt maakt het een totaal 340 milliard bevruchte bloemen. Rekent men nu het loon voor de bevruchting van 5000 bloemen 1 penning, dan hebben de gezamenlijke bijen jaarlijks een voordeel van 68 millioen penningen of 680,000 mark opgeleverd waar niemand acht op slaat. Elke bijenkorf heeft dus voor de plantenteelt eene jaarlijksche waarde van 40 mark. Bescherming van rieten daken tegen brand. Met zekerheid kan aangenomen worden, dat een groot aantal der branden, welke zoo menigvuldig voorkomen in boerenhofsteden, molens, enz., hun ontstaan te danken hebben aan de rieten daken. Ook de groote uitbreiding van sommige groote branden in dorpen is dikwijls dahraan toe te schrijven. Wij wenschen daarom de aandacht te vestigen op een allereenvoudigst middel, om deze rampen te voorkomen. Een mengsel, samengesteld uit klei, i/10 zand, Vio paardenmest en Vio ongebluschte kalk, alles goed dooreengemengd, onder toevoeging van zooveel water, dat het nagenoeg de dikte van cement verkrijgt, wordt ter dikte van 1 cM. met een troffel over het riet van het dak gestreken. Alle scheuren en reten die zich onder het aan strijken mochten vertoonen, worden tevens door het mengsel gevuld. De kosten zijn zóó gering, dat deze niemand behoeven af te schrikken. De uitgaven namelijk om een oppervlakte dak van 160 vierk. meter te bedekken, bedragen slechts f 4, welke kosten nog verminderd kunnen worden als de eigenaar, zooals dat gewoonlijk wel het geval zal zijn, eenige der opgenoemde zelfstandigheden om niet heeft. Proeven door de Maatschappij van Landbouw in Frankrijk (departement du Nord) genomen, schijnen goed geslaagd te zijn. Ieder landbouwer is in staat zelf het mengsel te bereiden en de verdere bewerking uit te voeren. De proef is ge makkelijk te nemen op een nevengebouwtje, rieten dak of zoo iets, welke men gewoonlijk bij iedere hofstede aantreft. Blijkt het middel doeltreffend te zijn, waar wij geenszins aan twijfelen, wie wil dan nog een oogenblik in ongerustheid verkeeren? Wie wil dan voor zoo geringe kosten en voor zoo weinig moeite gevaar loopen zijn leven en eigendommen te verliezen? De moord te Birma. Over den op groote schaal gepleegden moord aan het Birmasche Hof te Mandalay schrijft men van daar aan de te Calcutta verschijnende English man het volgende: „De Koning en zijn jonge raadgevers hielden een raadsvergadering, waarin men tot de slotsom kwam; dat „verdelging" het eenige middel was voor eerstgenoemde om zich veilig te kunnen rekenen. Er werd dus last gegeven om onver wijld al de gevangen leden van de Koninklijke familie om 't leven te brengen. Beulen werden gemakkelijk gevonden en bij het vallen van den avond begon de slachting. Daar men het intusschen minder raadzaam achtte, den moord in één enke len nacht te voltrekken, werden de werkzaam heden over eenige nachten verdeeld en voor den eersten nacht een twintigtal slachtoffers aange wezen. Zij werden ten doode toe gemarteld, waarbij de vrouwen een alle schaamtegevoel schendende mishandeling ondergingen. De lijken en stervende lichamen wierp men vervolgens in een grooten vijver van den tuin. Kinderen werden voor de oogen hunner ouders aan stukken gescheurd. Als deze door dat ijsse- lijk schouwspel genoeg gepijnigd waren, werden ze zeiven aangegrepen, om een wreeden dood te ondergaan. Prins Meekra moest eerst getuige zijn van de afschuwelijke mishandeling, die men zijn vrouw en kinderen aandeed; hij zag, hoe zijn bejaarde moeder bewusteloos tegen den grond werd geslagen naar den vijver gesleept en in het water werd geworpen. Het zelfde akelige lot wedervoer de familie van Tongya, de beide Mengbi's, de Myodawlone, diens beide zoons en de Phawun. De Prinsen werden, in plaats van gelijktijdig met hun gezinnen, het laatst gedood en in het water geworpen. BREDA, 13 Maart. Maandag zijn door de Rechtbank weder 14 personen veroordeeld wegens zoutsmokkelarij. MAASTRICHT, 13 Maart. De Arrondissements- Rechtbank alhier heeft de instructie bevolen van een zaak, waarin een candid aat-notaris en een notaris zijn betrokken. De eerste wordt verdacht valschelijk een acte te hebben opgemaakt en on derteekend, waarbij hem volmacht wordt gegeven een huis te verkoopen, terwijl den ander wordt ten laste gelegd, dien verkoop te hebben geïn strumenteerd, niettegenstaande hij kon en moest weten, dat de betrekkelijke acte valsch was. De candidaat-notaris is reeds vroeger voor een soortgelijk feit door het Hof te 's Bosch veroor deeld en bevindt zich in hechtenis. NIEUWE PEKELA, '13 Maart. De aardappelen, waar voor in liet najaar van 1878 door de fabrikanten f 1 tot f 1.20 per hectol. werd besteed, worden thans door Prui sische opkoopers voor f 1,80 tot f 2 opgekocht; de aard appelen moeten echter over een zoogenaamden guldens- rooster. Naar het zich laat aanzien wordt wederom een groote oppervlakte land met aardappelen bezet. OUDE TONGE, 13 Maart. De afdeeling Oostelijk Vlak - kee van de Hollandsche Maatschappij van landbouw heeft besloten tot de op- en inrichting van een proefveld, ter beproeving van onderscheidene meststoffen. Een vaste commissie is benoemd om dit veld te besturen en aan de afdeeling verslag te doen. Dezer dagen zal die com missie hare werkzaamheden beginnen. Bij den uitgever G. W. van Belle te Rotterdam is: ter perse een werk getiteld: Handboek der Algemeene Geschiedenis door J. Chant rel, een Fransch geschied schrijver van uitmuntenden naam, die ook in Nederland' gunstig bekend is o. a. door de Hollandsche uitgaaf vans den Oud-hoogleeraar Wensing van zijne Levens der Pausen. Met de vertaling van het handboek heeft zich de bekende letterkundige de heer J. W. Thompson belast, terwijl het werk van de Kerkelijke goedkeuring zal wor den voorzien. Het is ons bijzonder aangenaam de ver schijning van een werk, waaraan zoo groote behoefte be staat, te kunnen aankondigen De begaafde auteur is een waarborg dat dit werk in alle opzichten aan de eischen zal voldoen. Immers Chantrel gaat uit van de hoofdbe ginselen lo dat de Goddelijke Voorzienigheid de lotge vallen der menschen bestuurt, 2o dat Christus het mid denpunt en de grondslag der geschiedenis is, en 3o dat de beoefening der geschiedenis .nutteloos en zells schadelijk is, wanneer men haar niet beoefent in onafscheidelijk ver band met de voorbereiding tot het Verlossingswerk en met dat Werk zeiven, d. i. met de geschiedenis van Gods volk en van de H. Bruid vau Christus, de Katholieke. Kerk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2