NIEUWE - No. 258. Donderdag 20 Maart 1870. 4 Jaargang. BUITENLAND. Geschenk der Katholieken aan Z. H. LEO XIII. De verkiezingen. Vrouwelijke onbeleefdheid. Liberale inconsequentie. von Bismarck's humaniteit. Het nieuwe wetsontwerp. Onbegrijpelijk! Toevallig? Frankrijk. HAARIMSCHI (III RUI. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cent» Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 35 cents per advertentie a Contant. AdvertentiSn worden uiterlijk Dinsdag- en V r ij d a g- avond ingewacht. Uitgevers KÜPPEES EAU RET. Bedrag der vorige opgave 426,01 BERICHT. Zijdie zich met het aanstaande Kwar taal op de Nieuwe Haarlemsche Cou rant abonneeren, ontvangen de van heden tot 1 April verschijnende nummers gratis. De Nieuwe Zutpliensche Courant wijclt een hoofdartikel aan de verkiezingen voor leden der Tweede Kamer welke in Juni van dit jaar zullen plaats vinden. »De meesten onzer liberale afgevaardigden, zoo zegt het blad, hebben, wel is waar een afschuw van de commune, maar zij helpen haar niettemin. Hunne radicale be ginselen dwingen ons hen te bestrijden, opdat zij, zoo mogelijk, worden vervangen. Zoo mogelijk. Is 't dat? Menig district is veranderd. Er is dus meer dan ooit aanleiding om een krachtige poging te doen, de krachten te meten. Er is kans op de zegepraal. Maar daarvoor is organisatie, aaneensluiting voorbereiding noodig, onmisbaar. Overal, bij deze tegenpartij vooral, ziet men daar van de resultaten. Een verkiezing zonder leiding en eenheid is een woest schermut selen in den blinde, waarbij een kleine, maar georganiseerde tegenpartij vaak de zege wegdraagt. Daarom drukken wij onzen vrienden met kracht de vraag op 't hart: zijt gij gereed? Allerwege behooren de mannen van aan zien en kennis zich aan het hootd te stel len, kiesvereenigingen te vormen, onder ling relatiën aan te knoopen, opdat de Juni-dagen ons krachtig bereid vinden, eensgezind, en tevens in staat, ook finan cieel, om die maatregelen te nemen, die onmisbaar zijn. Er is kans op de zege. Laten wij zor gen gereed te zijn! Zoo als bekend is worden in Engeland gelijk thans ten onzent, vrouwen bij het FEUILLETON. DE VERZOEKING. Vervolg. II. Tusschen dood en leven. Twee jaren zijn voorbij. In den schemeravond van een stormacktigen winterdag zat aan 't ven ster van de kleiue kamer, die Maria kort na het vertrek van haren echtgenoot had betrokken eene jonge vrouw, die er zeer lijdend uit zag. Hare hand rust van de vermoeinis met het werk in haren schoot, terwijl groote tranen onbemerkt langs de wangen loopen. Aan hare voeten zit een ongeveer driejarig flink gezond knaapje, dat er zijn vermaak in vindt, de kleine stukjes wol bij elkaar te zoeken en er een bal van te maken. Zijn kinderlijk gebabbel is de zonneschijn in deze omgeving; in dit oogenhlik is zijne aandacht postwezen toegelaten. Men zou meenen, dat dit aan beleefde en vriendelijke behande ling bevorderlijk moest zijn. In Engeland. is het echter zoo niet. Onlangs zijn twee dames-ambtenaren ontslagen wegens ver regaande onbeleefdheid jegens het publiek. De postdirecteur voegde er bij: »dat hij het betreurde, dat klachten over gebreken van dien aard menigvuldiger zijn gewor den, sinds aan de vrouwelijke sexe voor rechten zijn geschonken die hen ambten en bedieningen op de postkantoren ver zekeren. Het is te hopen dat onze dames-post ambtenaren zich minzamer gedragen dan hare Engelsche collega's. Een grauw of snauw uit den mond van een met talrijke en velerlei bezigheden overladen post-amb- tenaar is nog wel te verdragen, maar da mes die zich aan verregaande onbeleefd heid schuldig maken Foei! Al is de vorige minister van oorlog, de heer de 11 oo al zoo goed als vergeten (wel een bewijs hoe snel de liberale groot heid voorbijgaat) zoo is de houding van het Vaderland tegenover een afgestorvene toch curieus genoeg om er even de aan dacht op te vestigen. De Roo zou zoo heette het vroeger, den Augiasstal van ons ministerie van oorlog reinigen, hij zou breken met het oude en eene nieuwe betere organisatie invoeren, de natie had in hem den eigenlijken en waren minister van oorlog gevonden. The right man on the right place1 En nu? Het Vaderland heeft een tweetal artike len gewijd aan de tegenwoordige inrich ting van het departement van oorlog. Het blad betoogt dat de organisatie, door den minister de Roo ter nauwernood inge voerd, slecht werkt en dat het radicale middel van herstel gelegen is in een terug keer tot het vroegere stelsel met enkele wijzigingen door 't blad aangeduid! En zoo'n blad durft zich van tijd tot tijd nog wel op consequentie beroemen! 't Is ergerlijk en bedroevend! In Breslau bleven in het door de Mei- meer gevestigd op de voor den haard neêr gehurkte oude vrouw die alle moeite doet om het flauw brandende vuur in den haard aan te blazen. Dan ging hij naar het venster en toen hij de tranen op het aangezicht zijner moeder zag, klom hij op haren schoot sloeg hij zijne kleine armen om haren hals en zeide met bewogen stem: „niet huilen, mama, ge weet immers dat u dan de oogen zeer doen." De oude vrouw hoorde deze woorden; op staande ging zij naar de jonge vrouw en sprak: Max heeft gelijk, vrouw Anders kijk, daar ligt die akelige brief ook weer, komt er dan nooit ten einde aan uw verlangen? Ge hebt im mers alle rede te gelooven dat hij niet meer leeft en hoe dikwerf heeft dominé u reeds gezegd dat hij alle mogelijke nasporingen in 't werk gesteld heeft, en dat gij zonde doet wanneer ge op deze wijze uw leven weg laat kwijnen. Het is waarlijk treurig te zien, hoe ellendig ge zijt geworden; uwe handen ziju gloeiend heet, ge hebt koorts; kom, ga in bed en tracht wat rust te nemen en te slapen!" wetten ontbonden klooster der Eerw- AJr- suliuen eenige zieke en oude zusters nog eenigen tijd in afwachting van hun her stel. Eenige weken geleden kwam echter plotseling het bevel dat alle zusters binnen tien dagen het klooster moesten verlaten ofer zou geweld gebruikt worden. De School-zusters kregen dezelfde waar schuwing. Te midden van den strengen winter dreigt keizer von Bismarck weer- looze vrouwen die door hun ijverig streven in den dienst van armen en hulpbehoeven den zelf ziek zijn geworden, op straat te zetten. Afschuwlijk! Gelijk het ooglogsleven tot verwildering leidt zoo brengt de cultuurkamp tot hart vochtigheid. Barbaren zouden zich over dergelijke handelingen schamen. Maar in Pruisen is veel mogelijk! De belasting van de goederen in de doode hand vindt allerwege tegenkanting en ver wekt nu reeds ontevredenheid van velen in den lande. Zoo heelt nu wederom de gemeenteraad van Kampen besloten ad- haesie te geven aan het adres van het JDeventersch gemeentebestuur tegen het be treffende wetsontwerp. Arme Kappeijne, uw gloriezon begint erbarmelijk te tanen! Gij zijt gewogen maar te licht be vonden. Qui trop embrasse, mal ètreintl Een Rotterdamsch handelaar de heer Joseph Jacobson heeft voor eenige da gen eene brochure in 't licht doen verschij nen getiteld Ernstig bedreigd, eene handelsbeschouwing. Dit vlugschrift behan delt de tegenwoordig malaise van den han del en de schrijver is van meening dat het redmiddel is, in een »tjjdelijke wijzi gingvan onze vrijzinnige tarieven, zoo het Nederlandsche als het Indische. Welke wijzigingen in het Nederlandsche tarief noodig zijn, laat de heer Jacobson aan anderen ter beoordeeling. Zich tot het In dische bepalende, verklaart hij zich voor de wederinvoering der differentieele in- en Maria had op deze welgemeende toespraak geen ander antwoord, dan een droevig hoofdschudden Ja, zij gevoelde wel dat zij lichamelijk lijdend was en rust noodig had maar toch drong haar de gedachte voor zich en voor haar kind te moe ten zorgen, dagelijks tot nieuwe vlijt en vol harding. Toen zij, na Reinhards vertrek den strijd met het leven zoo moedig had aanvaard, gaf de gedachte haar dagelijks nieuwe kracht, dat zij spoedig' weer met elkaar zouden vereenigd zijn en uitgelaten was hare vreugde, toen zij na verloop van eenige weken een brief van den ge liefden echtgenoot ontving. Ach! wat sprak er uit eiken regel eene reine liefde voor haar, en hoe innig verlangde hij naar hun kind! Het was hem gelukt te New- York op een bankierskantoor eene betrekking als klerk te krijgen en hij had tevens vooruitzichten om spoedig een beteren werkkring machtig te worden. Hij zou haar weer spoedig schrijven, ja, toen stortte de arme vrouw tranen, maar het waren de tranen der vreugde, die zij op den brief liet vloeien. Toen er echter weken en maanden verliepen, uitvoerrechten, en is zelfs niet afkeerig van het denkbeeld om landen als Amerika, die zich zeiven met hooge differentieele tarie- ven beschermen, met een evenredig diffe rentieel uitvoerrecht te treffen. De Nieuwe JRott. Courant deze brochu re besprekende komt tot de conclusie dat zij niet gaarne het stelsel van den heer Jacobson gevolgd zou zien.Die handelspo litiek zou haar niet passen. De N. R. C. ziet dus liever dat de malaise in den han del blijft voortduren, dat onze stoom-en zeilschepen zonder of met halve ladingen huiswaarts keeren, of volgeladen zijnde toch door de lage vrachten met schade varen, zij wil liever den geheelen onder gang onzer eertijds zoo aanzienlijke vloot aanschouwen, dan toegeven aan het nemen van maatregelen die den rampzaligen toe stand van handel en verkeer zouden rele- veeren. En dan treft men nog menschen aan die dergelijke beginselen huldigen. Onbegrijpelijk! Toen Dr. Döllinger in Munchen het zoogenaamde Oud-Katholicisme stichtte, O achtte een Boheemsche-Mijn-maatschap- pij dit zoo belangrijk dat zij een ba rer mijnen den naam gaf van Döllinger en eene andere dien van Forischritt. Eenige dagen geleden zijn deze beide mij nen door het indringende water vernield. Een en twintig arbeiders verloren bij die ramp het leven. Maar ook het Oud-Katholicisme is reeds lang in 't water gevallen. Tegen het einde van April zal een nieuw dag blad van het linkercentrum, onder redactie van Savary, het licht zien. Het is getiteld Le Globe en wordt opgericht met een kapitaal van 2,400,000 franken Het Journal officiel maakt een regeeriugsbe- sluit bekendwaarbij de heer Albert Grévy tijde lijk belast wordt met de betrekking van civiel gouverneur-generaal van Algerië. Het officieele orgaan maakt tevens een aantal zonder eenig nader bericht vanReinhard, toen veranderde hare zoete hoop in droefheid. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat waren hare vlijtige handen bezig om behalve wat er aan levensbehoeften noodig was, nog iets over te verdienen; zij ontzegde zich elk vermaak om haar klein kapitaal te doen toenemen. Haar gansch geluk en de eenige troost in hare eenzaamheid was de kleine Max, de sprekende gelijkenis van den verwijderden echtgenoot. Van tijd tot tijd kwam de predikant, dien zij door zijne vaderlijke zorgen steeds haren weldoener noemde, haar be zoeken en aan hem had Maria het eerst haar plan medegedeeld haren man te gaan zoeken. De predikant had zijne verbazing te kennen gegeven en vroeg haar hoe zij op zulk een avontuurlijke gedachte was gekomen? Hij had reeds dikwijls aan Maria zijne meening uitge sproken dat Anders waarschijnlijk niet meer in leven zou zijn, hoe zou ook zoo'n lang zwij gen opgehelderd kunnen worden? Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1