BINNENLAND. België. Duitschland. Zwitserland- Engeland. Spanje. Oostenrij k-Hongarij e. Rusland- Amerika. Afrika. GEMENGD NIEUWS. De geleerde aap. besluiten bekend ter verandering van het perso neel der prefecten. Volgens de Revue de Dauphinê is te Grenoble een werkmanReynier genaamdtengevolge van eene aardstorting in een put begraven. Men kon door middel van een gat, ter lengte van 20 en ter wijdte van 10 centimeter, met hem spreken, hem voedsel, kaarsen en lucifers doen toekomen. Steeds bleef iemand in zijne nabijheid om hem moed in te spreken, terwijl men arbeidde om hem te verlossen. Hij stond met de voeten in het water en had eene ledige ruimte van 30 centi meter boven zich. Bij de afzending der laatste berichten roerde zieh de ongelukkige met groote heftigheid wegens gebrek aan lucht, zoodat men voor zijn leven vreesde. Een geneesheer schreef een slaapmiddel voor, en men arbeidde met in spanning van alle krachten om Reynier te redden. Een Parijsch meisje, dat haar minnaar van ontrouw verdacht en zich daarvan wilde overtui gen, klom uit een raam om langs een binnen plaatsje over te stappen naar het raam van de kamer haars geliefden. Zij verloor het evenwicht en stortte van de zesde verdieping naar beneden. Zij was dadelijk een lijk. Volgens de laatste volkstelling heeft men in Erankrijk 35 millioen Katholieken en 500,000 Protestanten; daarentegen zijn 5 van de 8 mi nisters en de meeste staatssecretarissen Protestant. Zoo wil het de liberale gelijkheid. Te Fravières woont een paar oudjes, man en vrouw, die te zamen 210 jaar tellen. De man is 106, de vrouw 104 jaar oud. Als zij zoo blij ven, kunnen zij wel 200 worden. De man werkt nog als bediende en men zou hem nog geen 60 jaar geven. Den Duitschen sociaal-democraat Hirsch, die uit Erankrijk verbannen en te Brussel gekomen was, waar hij een Duitsche navolging van la Lanterne uitgaf, is bij Koninklijk besluit het verblijf in België ontzegd. Deze maatregel zou op verzoek van de Duitsche Regeering genomen zijn. De wet op de bescherming van nuttige vogels is in den Rijksdag bij eerste lezing aangenomen. De vogels genieten dus meer voorrecht dan de O O Katholieken. Deze blijven nog steeds onder den druk van de rampzalige Bismarcksche politiek. Gedurende de maanden Januari en Februari werden, krachtens de socialistenwet, 27 vereeni- gingen ontbonden, 18 periodieke en 40 niet-peri- odieke geschriften verboden. Te Gerolingen aan het Bielormeer heeft eene ernstige instorting plaats gehad; de stoffelijke schade is aanzienlijk; verscheidene woningen, te midden der bebouwde velden gelegen, werden in het meer meegesleept. Een gewezen afgevaardigde van Neufchatel, die in Augustus 11. een man in zijn eigen huis door middel van een pistoolschot doodde, is door den rechter vrijgesproken, op grond, dat de dader op het oogenblik dat hij de misdaad beging „zoo dronken was; dat hij niet wist wat hij deed." Op de hoogte van Dungeness is in den nacht van den 13n op 14n dezer de mailboot Severn met den loodskotter Edinburgh op zoo ongelukkige wijze in botsing gekomen, dat de Edinburgh on middellijk zonk, waarbij tien loodsen en vijf man van de equipage verdronken. Twee loodsen en drie matrozen werden door de Severn gered. De mailboot bleef op de plaats van het ongeluk tot twee sleepbooten waren aangekomen, welker ge zagvoerders op zich namen, het reddingswerk voort te zetten. Men meent te weten, dat een voorbijvarende stoomboot eenige der vermisten heeft opgenomen. De Engelsche inzenders op de Parijsche ten toonstelling. hebben hun commissaris een feestmaal aangeboden, alsmede een geschenk van f 40,000 en een kruis met diamanten voor zijne eehtge- noote. Te Zamora, in Spanje, heeft een gevecht plaats gehad tusschen twee benden Zigeuners, ter gele genheid van een paardenmarkt in die stad. De troepen zijn tusschenbeide gekomen, er vielen vier dooden en zes gewonden. De politie heeft zestig personen aangehouden. Blijkens bericht uit Weenen, van 1 dezer, is in de kazerne te Kolin, waarin de manschappen en eene kompagnie van het 12de Boheemsche veldjagersbataljon zijn gehuisvest, de typhus'uit gebroken. Er waren reeds 60 lijders. Bij het onderzoek naar de oorzaken van deze locale epi demie is gebleken, dat slecht drinkwater als de oorzaak moest worden-beschouwd. De Keizer is met zijn gevolg, waaronder de minister Kolomae Tisza en baron Wenckheim, naar Szegedin vertrokken. Volgens de berichten uit Szegedin aan de Neue freie Presse, zijn van de 10,000 gebouwen dezer stad tot dusver 8200, onder welke ongeveer 4800 woonhuizen, ingestort en zijn er, voorzoo ver tot dusver bekend is 1900 menschen omge komen. Tot dusver zijn 23,000 vluchtelingen naar elders gebracht. Aan levensmiddelen is er nu geen gebrek. Aan de Neue Freie Presse wordt meegedeeld dat in Galicië bij Pohar rijke petrolcumbronnen zijn ontdekt. Een daarvan levert reeds bij een diepte van 70 meter in een etmaal 2420 kilo ruwe petroleum. Dat men te St. Petersburg met de hygiene en openbare zindelijkheid het tamelijk ernstig begint te meenen, bewijst de veroordeeling eener dame uit de hoogere standendie als eigenaresse van een groot huis tot een maand gevangenisstraf veroordeeld werd, omdat haar perceel, in strijd met de politieverordeningenin verregaand on- zindelijken toestand aangetroffen werd. Een ander huiseigenaar kreeg voor een dergelijk verzuim eene boete van 100 roebels. Te Odessa heerscht in politieke kringen groote agitatie. De „revolutionairen" (zoo noemt men thans de nihilisten in Rusland) hebben een nieuwe misdaad gepleegd, die de onlangs te Kharhoff en Kieff gepleegde drama's in barbaarschheid en vermetelheid overtreft. Een kommandant van de gendarmerie, Knoop genaamd, werd in zijn wo ning geworgd gevonden. Aan den directeur van politie te Odessa werd te gelijkertijd een geschrift bezorgd met de onderteekening: „het revolutionair comité", waarin te kennen wordt gegevendat eerstdaags in een proclamatie de beweegredenen van dien „maatregel'^ duidelijk zullen worden uiteengezet. In geen land der wereld wordt de dronken schap door allerlei verbodsbepalingen en het op richten van atschaffings- en matigheidsgenoot schappen ernstiger bestreden dan in de Veree- nigde Staten van Noord-Amerika. De welbekende Mainewet dagteekent reeds van vele jaren. Opmerkelijk nu is, dat nergens het drankver- bruik zoo toeneemt als in Amerika. Het misbruik heerscht in alle rangen der maatschappij. Volgens het jongste officieele jaarverslag wer den daar te lande in één jaar l'/a milliard liter strerken drank verbruikt. Dit maakt ongeveer 30 liter per hoofd, vrouwen en kinderen medegere- kend. Deze verbruikte drank vertegenwoordigt een waarde van bijna anderhalf milliard gulden. Een van de lastigste Potentaten is wel de Ko ning van Dahomey. Luidens de jongste berichten uit Whydah, had deze Monarch weder een Por- tugeesch onderdaan gevankelijk weggevoerd vermoedelijk met een soortgelijk doel als waar mede hij onlangs geheel de bezetting van een Portugeesch fortje oplichtte, namelijk, om deze ongelukkigen dagelijks tot zijn vermaak eenige uren soldaatje te doen spelen. Een Portugeesch oorlogschip had de haven van Whydah geblok keerd en daarop had de Koning den weg uit het binnenland naar de kust doen afsluiten. Zoodra de Engelschen met de Afghanen en de Zoeloe's gereed zijn, kunnen zij weder werk vin den onder de Dahomianen. Naar de Prov. Gr. Ct. verneemt, is door den Raad van toezicht en discipline der Orde van advocaten te Groningen een onderzoek ingesteld naar aanleiding van het ingezonden stuk, vóór eenigen tijd in dat blad opgenomen, waarin be weerd werd dat een advocaat eene arme weduwe 18,4 6 salaris had laten betalen voor bemoeiingen ter zake van eene vordering van weinig hooger bedrag, door hem geïnd van den boer, bij wien de dochter dier weduwe had gediend. Waartoe geloofshaat voert, bewees dezer dagen een cor respondentie uit Limburg aan de N. R. Ct. op nieuw. Wij laten verschillende feiten en appreciatiën daar, maar willen alleen de aandacht vestigen op twee punten, waar de „li berale" schrijver zichzelf in de war heeft gpepraat. In de eerste plaats dan klaagt de mau er over, dat de geestelijken in Limburg het volk dom houden? Pardon, het tegendeel: dat zij onderwijs geven! Onbevoegd dan misschien? Och neen, de mau kan niet beweren, dat ze geen examen aflegden. En toch vaart hij, de „liberaal" wiens vrienden steeds althans in woorden de vrijheid van het bijzonder onderwijs onbelemmerd noemen, tegen het bijzonder onderwijs uit. Het tweede feit is nog fraaier. In de gemeente Heijt- huijzen bestaat een klooster van broeders Tertiaristen. Deze koopen heigrond, ontginnen dien grond, en maken «r met eigen handen best bouw- of weiland van; zij bezitten in hun klooster de Heibloem tevens een toevluchts oord voor een 200tal ongelukkige, verlaten kinderen, die in de groote steden langs de straten zwierven, maar thans in die kolonie van weldadigheid, gevoed, gehuisvest, onder wezen en voor den landbouw opgeleid worden. De „libera le" correspondent vindt nu ten minste dat werk der Ka tholieke geestelijkheid edel, verstandig en goed? Och neen; de man geeft er de voorkeur aan, dat de heide onontgonnen blijit Ziedaar de gevolgen van mania irreligiosa. Naar wij vernemen, zou onder gewone omstan digheden gezegd kunnen worden, dat de meeningen, in de afdeelingen der Tweede Kamer over de nieuwe belastingwetten geopenbaard, aan die ontwerpen weinig goeds voorspellen. Onder gewone omstandigheden, zeggen wij want ook schijnt er veel gebleken te zijn van den lust om uit partijzucht toch maar aan te nemen wat men in de hoogste mate afkeurt. Zoo worden onder een partij-tirannie 's volks belangen meestal vertreden. Rotterdam, 18 Maart. Eergisteren-ochtend omstreeks 4Vs uur is alhier brand uitgebroken op de zolders van een uitgestrekt pand in de Kip straat nabij de Goudsche Wagenstraat, dat uit drie huizen bestaat. De brand is ontstaan in de werkplaats van een witwerker en had spoedig een ernstig aanzien. Eenige handspuiten en ééne der stoomspuiten werden in werking gebracht, doch eerst ten 9 uur ongeveer waren de vlammen gebluscht. De bo venverdiepingen van het pand zijn uitgebrand, doch de muren zijn blijven staan. Maastricht, 17 Maart. In de nabijheid van Heerlen heeft men dezer dagen een aantal urnen, potjes, lampen en munten uit den Romeinschen tijd, benevens eenige stukken van zwart terra cotta gevonden. Al die voorwerpen zijn door het Ge meentebestuur van Heerlen aangekocht. Omtrent den diefstal ten huize van den heer T. K. te 's Hage deelt men het volgende mede Reeds sedert het laatst der vorige maand hield men zich onledig met het onderzoek. In den aan vang was op een onschuldige kwaad vermoeden gevestigd, maar een twist tusschen twee vrouwe lijke dienstboden van den heer T. K., die elkan der verwijten deden, gaf aan het onderzoek eene andere richting. Uit dat met veel behoedzaamheid en overleg door de politie begonnen en voortgezet onderzoek moet gebleken zijn, dat de diefstal van ongeveer 4000 uit een brand- of geldkist door die beide vrouwelijke dienstboden was gepleegd, en de buit niet meer in de woning van den be stolene, maar in die van de familie van eene der dienstboden zich moest bevinden. Vandaar onverwijld eene huisvisitatie in de Wagenstraat, ten huize van de zuster van eene der verdachten, met dat gunstig gevolg dat eene waarde van twee duizend gulden aan bankpapier onder den voet in de kous, die de zoon des huizes droeg, gevonden werd. Bij verder onderzoek bleek, dat een vrij aan zienlijk bedrag van den diefstal reeds was besteed aan gouden en zilveren sieraden en snuisterijen, niet enkel bestemd voor eigen opschik, naar ook voor familiegeschenkeu, waarmede de verdachten niet karig waren, maar waarmede de begiftigden nu niet langer zullen pronken. Uitstapjes naar omliggende gemeenten, soms met rijtuig, bij welke gelegenheid betrekkelijk grove verteringen werden gemaakt en zelfs champagne werd gebruikt, be hoorden niet tot de zeldzaamheden. Naar men wil weten, zouden de dienstboden hebben afgeloerd waar de sleutel van de geldkist werd geborgen, en schijnen ze in het bezit te zijn geweest van een sleutel, passende op het slot van eene lade, waarin haar heer den sleutel van zijn brandkast bergde. Er bestaat vermoeden, dat de diefeggen reeds een geruimen tijd tot die kast haar toevlucht namen. Te 's-Gravesande is gisteren-ochtend een meisje van 3 jaar, dat zonder toezicht aan het spelen was in de nabijheid van eene sloot, geraakt en daarin gestikt. De in het stationsgebouw te Zutphen plot seling overleden reiziger is een geacht ingezeten van Apeldoorn, de heer S. J. Pannekoek, vroeger papierfabrikant en sedert zestien jaren wethouder. Hij bereikte den ouderdom van 69 jaren. De Maasbode deelt het volgende mede: „Een paardenkooper, die dezer dagen een paard had gekocht, vond den volgenden morgen in de uitwerpselen van het dier twee gouden tientjes." Onwillekeurig denkt men hier aan het bekende ezeltje.... Een wijnhandelaar te Parijs, des nachts te één uur uit den schouwburg met zijn vrouw huis waarts keerende, wilde het schot aftrekken van een revolver van groot kaliber, dat hij aan zijn bediende had toevertrouwd om er zich gedu rende zijn afwezigheid, zoo noodig, van te bedie nen. Bij ongeluk echter ging het schot af en de vrouw van den wijnkooper kreeg den kogel in het hoofd. Weinige uren later was zij bezweken. De beroemde schaakspeler prof. Anderssen, te Breslau is laatstleden Dqnderdag overleden. Op eene bevolking van om en bij 16,000 zie« len zijn te Middelburg 223 gepatenteerde tappers. Overal ongewone verschijnselen in de na tuur. Hier zag men reeds een ooievaar, elders een meikever, te Nieuwediep een „witje"; nu kwam weder, te Brummen, een kip met eenige kiekens aanwandelen, die ze, te midden van sneeuw en ijs, onder een haag had uitgebroeid. De landbouwer L. Simons te Beek bracht Donderdag een voer mest naar het land. Door dien een wiel van de geladen kar over een mest hoop ging, viel de kar op zijde. Het paard viel insgelijks, en wel op den voerman, die in den weeken grond gedrukt werd en zijn dood onder het paard vond. In het kamp der Zigeuners, die zich thans in Limburg ophouden, werd, terwijl het buiten Maastricht was gelegerd, een kind geboren. De kleine werd van het hoofd tot de voeten dik met vet en olie ingesmeerd en toen boven een houtvuur goed ingedroogd. Ook een sterfgeval viel, kort geleden, in de buurt van Luik in het Zigeunerkamp voor. De doode werd op het alge meen kerkhof rechtop in zijn graf geplaatst, in de eene hand een kam, in de andere een stuk zeep houdende, terwijl buitendien elke hand nog een tweefrankstuk bevatte. Uit deze bijzonderheid blijkt, dat de Zigeuners eerst na hun dood werk van hun toilet maken. Een aardig staaltje; hoe Cetewayo, ko ning der Zoeloes, met zijne onderdanen omgaat, wordt door een reiziger, die Zijne Majesteit voor eenigen tijd opzocht, medegedeeld. Het gesprek liep o. a. ook over 's Konings omgeving en macht. „Ik kan met mijne lieden alles doen, wat ik wil", zeide de Koning. Tot bewijs daar van liet hij dertig Zoeloes komen en gelastte hun een levenden leeuw te brengen. Zij gingen daarop heen en vijftien hunner kwamen binnen eene week terug, een levenden leeuw gebonden met zich voerende. De overige vijftien waren op deze jacht gedood. Het bewijs was alzoo geleverd, en Cetewayo liet daarop den leeuw dooden. De salarissen in den ouden tijd. Wel opmerkenswaardig is het feit, dat tot aan de zoogenaamde Hervorming, de schoolmeesters zich nooit te beklagen hebben gehad over de ontoereikendheid van hun inkomen. In dien tijd, waarop men voor één gulden 90 a 100 pond rundvleesch, of 110 a 120 pond varkensvleesch kon bekomen, ontving de onderwijzer van het dorpje Weeze bij Goch (in het bisdom Cleve) het volgende: De gemeente betaalde hem jaarlijks 4 gulden, 3 maten (malder) rogge, 2 tarwe, 2 ha ver, 50 bossen stroo; bovendien woning en tuin, onder anderen een groententuineen derde van een morgen groot, en een morgen weiland in vruchtgebruik. Teder leerling betaalde bovendien des winters vijf, en des zomers drie stuivers schoolgeld. De schoolmeester ontving nog 2 of 3 gulden'sjaars als zanger. In 1510 betaalde ieder boer, die kinderen ter school had, in het naburig plaatsje Capellen, aan den leermeester3 stuiverseen maat koren, en als hij een paard bezat een karrevracht hout. Te Goch zelf ontving de meester behalve woning, schoolgeld en andere geschenken, 8 goudgulden 's jaarsvan Arnhem en van eene fundatie, 3 '/i gulden van den Rhijn voor het zingen der Lau den in de kerk met zijne leerlingen; de stads secretaris had op datzelfde tijdstip niet meer dan 5 gulden tractement, en de twee burgemeesters te zamen ook niet meer dan 5 gulden. Zooals men licht begrijptis het uiterst moei lijk de betrekkelijke waarde van het geld in dien tijd te bepalenmen kan daarom de hoeveelheid van het inkomen der onderwijzers niet beter schat ten, dan bij wijze van vergelijking. Omstreeks 14511452 bedroegen de totale uitgaven van een edelman uit Frankfort a.d. Mein en van zijn onderwijzer aan de Universiteit van Erfürt, voor voedsel, logis, kleeding, wasch inschrijving in de klassen enz. 26 gulden. Een Frankforter, in wonende bij een professor aan de universiteit van Freiburg, in het begin der zestiende eeuw, be taalde 10 gulden voor kost en inwoning. De architect van de kathedraal van Frankfort had 10 a 20 gulden 's jaars, en de chef van het huis der moeder van den Palatijnschen Vorst had 30 gulden per jaar. Laat men nu deze tractementen eens vergelij ken met de inkomsten van de schoolmeesters der dorpen Capellen en W eezeen men zal overtuigd zijn, dat in dien tijd de schoolmeester inderdaad bijna evenhoog geacht was als de burgerlijke en geestelijke overheden. De Phara van Alexandrie bevat het verhaal van een feit, dat zeker eenig mag heeten. Te Mausoerahs bevond zich dezer dagen een photo- graaf van onze stad, zegt het blad; de man, voor de deur van een café gezeten, slurpte met welbehagen zijn moka en rookte zijn sigaar, toen een Arabier voorbijkwam, met een geleerden aap. De geleider deed het dier verscheidene kunst jes uitvoeren, waarna, terwijl hij zich tot de omstanders wendde, om eenige muntstukjes te bekomen de aap den photograaf naderde, die hem streelde. Het dier, op zijne beurt den pho tograaf liefkozende, streek zachtjes zijn pooten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2