NIEUW Ne. 260. Donderdag 26 Maart 1879. 4e Jaargang. Dc politiek der vuisten en longen in den Duitsclien Rijksdag. BUITENLAND. Geschenk der Katholieken aan Z. H. LEO XIII. België. (MME PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels80 C««W Elke regel meer g t Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MllilJMHE ABONNEMENTSPRIJS Per S maanden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post1.— Afzonderlijke Nummers0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Dienstaanbi AdvertentiË AGITE MA NON AGITATE. Bedrag der vorige opgave 426,01 BERICHT. die zich met het aanstaande Kwar taal op de Nieuwe Haarlemsche Cou rant abohneeren, ontvangen de van heden tot 1 April verschijnende nummers gratis. De gramschap is eene slechte raadgeef ster, woest geschreeuw is de zwakste bewijs grond- Door de kalmte en zelfbeheersching te verliezen geeft men zich bloot aan de tegenpartij. Wie de perken der omzichtig heid en matigheid overschrijdt, heeft reeds ongelijk of zal het spoedig krijgen. Niet minder vurig als wij de overwin ning der Kerk op het ongeloof wenschen, verlangen wij voor den staat de overwin ning op de partij der revolutie. Maar juist omdat wij het groote gevaar en de nood zakelijkheid der afwering zoo volkomen erkennen, moet het ons pijnlijk aandoen, als wij zien, welke groote, verschrikkelijke misslagen er in den Duitschen Rijksdag bedreven worden in den veldtocht tegen de Sociaal-democratie. De wet op het Socialisme houden wij Ook nu nog voor een maatregel die zijn doel mist; maar zij is er nu eenmaal en inplaats van onze kritiek te vervolgen of te hernieuwen, hebben wij de rechtvaardi ge toepassing van de verschillende artike len steeds met erkentenis en met onze beste wenschen doen vergezeld gaan, want wij hoopten nog steeds dat bij de geweldda dige maatregelen ook de positieve midde len tot bestrijding van het Socialisme zou den gevoegd worden. Doch helaas! er is van eene bekeering door verstandige lee ringen en wettige hervormingsmaatregelen geen sprake meer; het streven der heer- schende en rechtsprekende factoren is al leen naar uitbreiding der dwangmaatrege len tot beteugeling der Sociaal-democratie. Door dit systeem te huldigen volgen dan FEUILLETON. DE VERZOEKING. Vervolg. III. Een nachtelijk tafereel. Het is nacht, slechts op twee plaatsen ziet men licht: in de kamer der ongelukkige Maria die met den dood worstelt en daar heerscht diepe stilte, en in het studeervertrek van den pre dikant. Hier heeft eene ziel een nog pijnlijker strijd. Bij zijne terugkomst in den avond, werden hem twee brieven ter hand gesteld; de eene ligt geopend voor hem; hij is wel geschikt hem tot wanhoop te brengen. Zijn oudste zoon van af zijne jeugd reeds een weinig lichtzinnig van karakter had zich in den handel geoelend. Zijn vlug begrip, zijn buitengewoon talent in de rekenkunst kwamen -hem in zijne carrière zeer te pas; sinds een half natuurlijk wetten zoo als die van den be- legerings-toestand en muilkorfwetten zoo als wij dat hebben kunnen hooren in de laatste zittingen vau den Rijksdag. De verklaring omtrent den staat van beleg der stad Berlijn en omstreken was aan de orde. De regeering achtte het niet noodzakelijk het schriftelijk bericht mon deling nader toe te lichten, niettegenstaande iedereen weet dat de aangehaalde bewijs gronden op zich zeiven wegens het gemis aan waarheid onvoldoende zijn. De sociaal-democraat Liebknecht be klom de tribune. Hij trachtte zijne partij tegen de verwij tingen, aanvallen en complotten te heb ben gesmeed of de plannen daartoe te be zitten, te verdedigen; hij maakte in zoo ver gebruik van het recht van verdediging dat in elk beschaafd land zelfs aan op hee- terdaad betrapte roovers en moordenaars wordt toegestaan, 't Was dwaas gehan deld dat hij eene verdediging van zijne re- publikeinsche beginselen voordroeg en de president had groot gelijk toen hij den afgevaardigde der Sociaal-democraten tot de orde riep en hem tevens onder het oog bracht dat het voor het monarchaal ge voel van het volk eene groote beleediging was toen onlangs bij het i> Jlochop den keizer de Sociaal-democraten op hunne ze tels bleven zitten. Of de president recht had, toen hij de ophelderingen van Lieb knecht omtrent de voorgewende provoca ties der Sociaal-democratie door den heer von Meerscheidt-Hüllessem en an deren, als« »niet tot de zaak behoorende« verklaarde, zullen wij niet nauwkeurig on derzoeken. Onze ruimte gedoogt niet om trent dit punt uit te weiden. Maar wan neer wij zien dat de heeren, de conserva tieve rechten zoo vergeten en ontkennen, dat zij door een woest geschreeuw den sociaal-democratischeu spreker overgalmen en zijne rede op zulk eene ongemanierde wijze doen stikken, dan schudden we be denkelijk het hoofd. AVaar moet het heen, als in plaats van orde en wet, blinde hartstochten de leiders zijn in den moei lijken strijd? En wat hebben nu die rumoermakers gewonnen? Ja, Liebknecht heeft zijne jaar was hij kassier in eene bankierszaak. Deze zoon, de trots zijns vaders en nog meer zijner moeder, wier lieveling hij steeds was, geeft zijn vader bericht, dat hij onteerd, dat zijn carrière gebroken is en dat nog wel door eigen schuld! Hij was niet opgewassen tegen de verleiding eener groote stad. Hij had zich aan het dobbelspel overgegeven; in den aanvang had hij gewonnen, maar spoedig had het geluk hem den rug ge keerd. En toch wilde hij de fortuin dwingen. Te vergeefs! Hij verspeelde al wat hij bezat, hij gaf zijn woord van eer dat hij zijne speelschulden zou betalen en ten laatste ach! het vaderlijk oog las nog eenmaal de verschrikkelijke woorden „Ik kende niets meer dan het verwenschte dob belspel, ik was razend en wierp eer, geluk en toekomst weg om mijn harstocht voldoening te geven, ja, Vader ik vergreep mij aan het mij toevertrouwde geld! Thans sta ik bloot aan ont dekking en zie geen hulp; wanneer ik binnen twee dagen niet in het bezit ben van 300 gulden dan is mijn lot beslist. Ik ben overtuigd, dierbare Vader, als ge het geld hadt dat ge mij zoudt rede moeten staken. Maar dit succes had men ook zonder storing der orde en der vrijheid van spreken, door een besluit van den Rijksdag in het zelfde oogenblik kun nen behalen. En al had Liebknecht nog tienmaal heftiger gespoken, zoo als Has- selmann in 't vorige jaar, dan zou dit niet half zooveel indruk in den lande teweeg gebracht hebben als dit conservatief lawaai? Zouden de heeren van de rechter zijde wer kelijk gelooven dat de Sociaal-democraten door hun geschreeuw bekeerd of bevreesd werden? Laten we voor 't oogenblik de geincarneerde Sociaal-democraten met rust en bepalen we ons tot diegenen welke nog maar eene geringe neiging voor socialis tische denkbeelden hebben. Zullen deze lie den, die men met geringe moeite kon be- keeren, zich niet onmiddellijk in de armen der revolutie-partij werpen, wanneer zij zien dat de edele en hoogmogende heeren o O van de rechter zijde den afgevaardigde der arbeiders op zulk eene wijze het spreken onmogelijk maken. Of zullen hunne ideeën gewijzigd, verbeterd worden door de flauwe ongrondige aanwijzigingen van den bonds- commissaris? 't Is ondenkbaar. Het heerenhuis heeft de verklaring als kennisgeving aangenomen. Het oordeelde een onderzoek in de commissie onnoodig, ofschoon daar de juiste plaats zou zijn waar de regeering de geheimen, die zij meende te hebben ontdekt, had kunnen openba ren. Geheel anders dacht men over de ver klaring der regeering toen het artikel over den staat van beleg werd vastgesteld. Toen werd de verklaring als een ingrijpenden maatregel en zoo noodig als een redmid del tegen het onnoodige gebruik van deze scherpe wapens beschouwd. En nu? Een minister herhaalt de in het schriftelijk rapport vermelde aanwijzigingen, men sluit het debat en de zaak is uit! Het schijnt dat er in den Rijksdag niemand is geweest die den moed had het onderzoek naar de waarheid van het regeeriugsbericht in eene commissie te zien beslecht. Dat is echter gemakkelijk te verklaren. Bedenkingen te maken tegen de anti-socialistische maatre gelen zou iemand doodverven als aanhan ger en bondgenoot der revolutiepartij. Bij helpen, niettegenstaande ik een misdadiger ben maar ik weet het, gij kunt mij niet helpen. Ik waag het niet uwe vergiffenis te vragen doch ik smeek u uwen ongelukkigen zoon niet te vloeken. Lang, zeer lang zat de oude man bewegingloos de oogen naar den brief gericht. Was er wel een on gelukkiger mensch op aarde? Kon hij zelf nog leven na zulk een slag en zijne echtgenoote! Ach! hoe zou hij haar dit hartverscheurend be richt mededeelen! Zou zij het niet besterven als zij hoorde dat haar zoon een dief wasHulp Waar zou hij, de arme dorpspredikant in zoo korten tijd 300 gulden kunnen krijgen Het dorp is arm, er is niemand die hem zal kunnen hel pen! Was er dan nergens redding, moest hij dan werkelijk den ongelukkige laten vergaan? De oude man was radeloos. Zijne oogen staar den werktuiglijk op den onzaligen brief. Hij daeht ter nauwernood aan den anderen brief, die ook voor hem op tafel lag. Wat gir.g hem, nu in zijn ongeluk, de geheele wereld aan! Eu toch onwil lekeurig nam hij den brief. Hij was zwaar en e d i n g e n 25 cents per advertentie a Contant, u worden uiterlijk Dinsdag- en Y r ij d a g- avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. de kans van eeue dergelijke beschuldiging, denkt natuurlijk elke partij eerst of zij werkelijk hare eigen gewichtige belangen in gevaar mag brengen, om voor anderen de kastanjes uit het vuur te halen. Misschien zal onze tegenpartij ons be schuldigen dat wij met de revolutionairen heulen. Niets minder dan dit. Maar wij rekenen het ons tot plicht de waarheid getuigenis te doen geven. Wij verkondigen en zullen blijven verkondigen dat macht geen recht is en wij zullen ons verzetten tegen alle daden van ruw geweld en bar- baarschheid. Onze lezers weten, en het zij aan onze tegen-partij nogmaals gezegd, dat wij in de bestrijding der Sociaal-demo cratie gaarne in de eerste gelederen staan, zoolang verstand en recht onze vaandels leiden. Maar zij die in blinde woede den strijd willen voeren, roepen, wij toe: zoo komt gij niet verder! Op deze wijze maakt gij de sociaal-democraten sterk in plaats van hen te verzwakken. Gij rukt het on kruid niet uit, maar gij beploegt den ak ker des verderfs. Een koopman van Luik was onlangs failliet verklaard. De ongelukkige stond alles af aan zijne schuldeischers en ging met zijne vrouw wonen in een soort van hut, op eenigen afstand der stad. Ondanks of liever ten gevolge van die zelf verloochening, waarover de man roem droeg, vermoedde men dat hij koopwaren ontvreemd had. Dit gerucht won meer en meer veld, en dezer dagen begaven zich de vrederechter en de curator naar de woning van den koopman. „Maar mijne goede heeren, zeide deze, wij kunnen nog zelfs geen brood koopen. Ziet maar, onderzoekt!" Alles werd onderzocht: laden, kasten, bedden, doch men vond niets verdachts dan een oud op gerold jak. Tot geruststelling van hun geweten wilden de rechter en de curator het pak openen, toen de vrouw vooruitsprong en riep „Dat moogt gij niet zien„Het pak werd onderzoch' en men vond er 24,000 franks inin bankbiljetten Eugène T'Kint is Donderdag uit de gevange nis der Kleine Garmeliten naar de cellulaire ge vangenis te Leuven overgebracht, om er zijn straf te ondergaan. Den 9den dezer was het drie jaren geleden, dat T'Kint in Engeland werd aangehou den die drie jaren zullenvolgens de wet op goed verzegeld en het adres scheen hem toe door eene bekende hand te zijn geschreven. De brief had een verre reis gemaakt, dat kon men aan de vele postmerken zienvan wien kon hij zijn Voorzichtig opende hij den omslag en eenige papieren vielen op de tafel; kon hij zijne oogen gelooven De brief was van Reinhard Anders den dood gewaanden en door zijne echtgenoote zoo diep betreurd. Ja, hij was nog in leven en hij wendde zich tot den predikant met verzoek eenig bericht van zijne dierbare betrekkingen te mogen ontvangen; viermaal had hij reeds geschre ven, zonder antwoord te ontvangen. Hij verzocht den predikant met hartelijke woorden, hem spoe dig uit de onzekerheid te helpen en zond 300 gulden met de bede dit geld aan Maria ter hand te stellen, haar met raad en daad bij te staan en deze 300 gulden voor haren overtocht met het kind te besteden. Hij betuigde tevens zijn groot verlangen om zijne geliefden spoedig weder te zien. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1