BINNENLAND. Frankrijk. Luxemburg. Duitschland. Oostenrijk-Hongarije. Rusland. Engeland. Zwitserland. Amerika. Koloniën. GEMENGD NIEUWS. Het toevluchtsoord der dieren. de voorloopige gevangenis, van zijn straftijd vijftien jaren afgetrokken worden. Te Antwerpen is Vrijdag-avond aan de lan dingsplaats van de stoomboot Telegraaf een vree- selijk ongeluk gebeurd. Een Nederlandsch tooneelspeler Jan Assum genaamdvan zijn vrouwdie een kind van vier jaren op den arm hadvergezeldwas van Gent teruggekeerd en wilde op de boot overnachtendie des ochtends om 6 ure naar Amsterdam vertrekt. Bij het gaan over de loopplank had van Assum het ongeluk het evenwicht te verliezen en voor de oogen der radelooze vrouw in de Schelde te verdrinken. De nadere bijzonderheden over het vergaan van de drijvende batterij Arragante, zijn hart verscheurend. De oorzaak van het zinken is toe te schrijven aan het binnendringen van het water in de boeg, en geen pompen hielp. De kommandant van le Souverain, ziende, dat alle hulpmiddelen te kort schoten, gaf order de kettingen te laten schieten en het schip voor het strand te laten drijven, doch op 200 meters afstand stootte het schip van voren op den grond, draaide om en ging overdwars leggen. Toen de officieren over boord geslagen waren, vluchtten de matrozen in het want, waar velen een vreeselijken nacht doorbrachten, van de 32 die naar schatting aldaar het lijf trachtten te bergen, werden 's morgens slechts 27 in leven terugge vonden. Donderdag 11. zijn te Parijs 54 gedeporteerde communisten aangekomen. De maire van Saint-Léon is onlangs voor twee maanden in zijn burgemeesterlijk ambt geschorst, omdat hij geweigerd had in zijn gemeente de „brandmerkingsmotie" van 12 Maart te laten aanplakken. Uitvoerig heeft de Kamer dezer dagen beraad slaagd over een artikel van het aanhangig gewij zigd Wetboek van Strafrecht, hetwelk aan het hoofd der verschillende straffen de doodstraf op noemt. Verschillende leden braken een lans voor de afschaffing, op de overbekende gronden, waar bij zij vooral niet nalieten te doen opmerken, hoe reeds meer dan vijftig jaren lang de bedoelde strat in Luxemburg feitelijk was afgeschaft, en de ver wachting uitspraken, dat de hand, welke in Ne derland de afschaffing bekrachtigd had, voortaan in het Groothertogdom wel altijd gratie verlee- nen zou. Ten slotte heeft de Kamer met 23 tegen 3 stemmen het artikel goedgekeurd en daarmede de doodstraf gehandhaafd. De onderofficier Pude die in December van het vorige jaar een gearresteerden student dood schoot is door ie rechtbank vrijgesproken en ont slagen van alle rechtsvervolging niettegenstaande de Beiersche Generaal Wirthmann verklaard heeft dat Pude niet gerechtigd was tot het met zich voeren van scherpe patronen en dat het tijdstip om van zijn schietwapen gebruik te maken niet gekomen was. Het begint er in Beieren echt Pruisisch uit te zien Er bestaat reeds geruimen tijd plan om de vaart van Denemarken naar de Oostzee overbodig te maken door het graven van een kanaal van de Elbe, dicht bij de monding, door Holstein en Sleeswijk heen naar de Eckernfóhrde, een golf der Oostzee benoorden Kiel. De aanlegkosten worden in een vlugschrift, thans over deze zaak te Hamburg verschenen, beraamd op 90 millioen mark, de inkomsten op bijna 8 millioen. Te Vietz, bij Berlijn, heelt een echtpaar on langs den dag gevierd, waarop het 7 0 jaren gele den in het huwelijk trad. De man, Simon Sil- berstein is 93 jaar, zijn vrouw 89 jaar. Het aantal kinderen, kleinkinderen en achterkleinkin deren, die het feest medevierden, bedroeg 145 per sonen. Van den Keizer ontving het paar een ge- lukwensch en van de Keizerin een geschenk. Te Münden, aan de Weser, was in den avond van 19 deze de gausche stad in rep en roer. Van beneden op de rivier naderde een licht, dat al sterker en sterker werd, en voor men wist waar mede men te doen had, niet alleen de geheele rivier, maar ook toren en kerken enz. krachtig verlichtte. De sleepboot Deutschland kwam nl. met een krachtig electrisch licht op het voorschip en een diepgeladen vaartuig sleepende voor de de stad. Velen in de stad waren begonnen brand te roepen, voordat zij den oorsprong van het sterke licht hadden leeren kennen. Het door den Minister van financiën in den Kijksraad ingediende ontwerp over de uitgifte van 100 millioen goudrente, ontmoet met het oog op den tegenwoordigen stand der geldmarkt overal goedkeuring. Te Szegedin is het thans doodstil geworden, het reddiugswerk wordt voortgezet en met den bouw van barakken en hulpbruggen is een aan vang gemaakt. De val en afloop van het water zijn uiterst gering. Het is reeds vijf-en-twintig-jaren geleden, dat de in 14 dagen opgeworpen versterkingen van Sebastopol een vol jaar weerstand boden aan de vereenigde Eransche, Engelsche, Turksehe en Italiaansche legers, en nog dezer dagen vroeg die strijd twee offers. Een Engelsche granaat, die al dien tijd onder den grond had gelegen, werd door twee soldaten gevonden en uitgegraven. Toen het ijzer met de lucht in aanraking kwam werd het vermoedelijk warm, althans de granaat sprong en verminkte de twee soldaten. Te Newcastle-under-Tyne in Engeland, werd jl. Zaterdag, bij een vechtpartij een deftig ge- kleede Ier in hechtenis genomen, bij wien men papieren vond die tot de ontdekking leidden van het bestaan van omwentelingsplannen. Een van de documenten was het ontwerp van revolution- naire organisatie van Noord-Engelandhet stuk bevatte voorts aanwijzigingen en voorschriften om in het geheim de saamgezworenen te wapenen en oorlogsmateriëel bijeen te brengen. Al de pa pieren zijn in handen van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken gesteld. Volgens een bericht van 23 dezer aan de Times heeft het Gerechtshof te Bern een Nederlandsch agent tot gevangenisstraf veroordeeld, wegens pogingen ter aanwerving van Zwitsersehe burgers voor militairen dienst in Ned. Indie. Een ander persoon zal wegens hetzelfde feit terechtstaan. Eene dame te New-York ging onlangs een winkel in om een omslagdoek te koopen. Juist toen zij den winkelbediende twee vijftigdollars- briefjes toereikte, kreeg zij een slag in het ge zicht van een welgekleed persoon, die haar toe riep: „Heb ik je niet stellis: verboden een doek te koopen?" haar het geld uit de hand rukte e" verdween. De dame viel flauw. Toen zij weder bijkwam, uitte de koopman zijne verwondering, dat haar man zoo ruw te werk was gegaan maar stond nog veel meer verwonderdtoen de dame hem zeide dat zij dien man volstrekt niet kende en nooit had gezien. De dief was intus- schen ontsnapt. In Atchin blijft men den vijand met geschen ken te gemoet komen en zal men hem weldra kunnen toezingen: Du hast Diamanten und Perlen, Hast alles was Menschen begehr. Dat is heel mooi, mits hij ons eenmaal niet antwoordde met den klassieken regel van Virgi- liusTimeo Danaos et dona ferentes. (Ik wan trouw de Danaers, ook wanneer zij geschenken brëngen). Daarvoor bestaat wel eenige vrees. Althans blijkens bericht is de brandstichting gebruike- lijkerwijze weder aangevangen. In den nacht van 4 op 5 Eebr. nl. hebben de Atchinezen de kampang Pagger Ajer Missighit in brandgestoken. Deze kampong ligt binnen onze linie op den linkeroever der Atchin rivier. Volgens een berichtgever van de Locomotief zijn dezer dagen op Atjeh twee kompagnien Boe- gineezen naar Lambaroe gemarcheerd, om zich bij den Gouverneur te beklagen over hun majoor, die een beperkend reglement op het spelen had uitgevaardigd. Aan een adjudant met geleide is het gelukt, hen in te halen en tot omkeer te brengen. De schrijver van het Politiek Overzicht voor komende in het Wageningsch Weekblad van 22 Maart, Fransche toestanden besprekende, vindt het jammer dat de meeste Franschen het Chris tendom niet anders kennen dan in den Boomschen vorm! Difficile est satyram non scribere. Maar in welken vorm van het duizendvormig labyrinth der treurige nalatenschap van Luther en Calvijn zou de snuggere redactie van het W. W. de Franschen dan wel wenschen Misschien wel in den vorm van de geestver wanten der meergemelde redactie. Dominé Buijtendijk en dominé Bronsveld maakt u toch niet bespottelijk met het schrijven van zulke onzinnige taal! Wij lezen in de Gelderlander het volgende: Na den schoolmeester van Sédan, dien van Roermond, dien van Kotta Radja, de school meester van Surhuisterveen. Deze zal voor den Hoogen Baad terecht staan, omdat hij als wij de zaak goed begrepen hebben drie turven „van overheidswege" langs het droge proces der verbranding en inrakeling verwisselde voor drie particuliere turven. Deze simpele toepassing der rekenkunde, scheikunde en staathuishoudkunde moet dubbel strafbaar wezenals zijnde de beide laatste vakken niet op zijn wettelijk leerprogram vermeld. Deze geschiedenis macht Epoche. Wij hadden in onze historie reeds het turfschip van Breda; nu hebben wij ook de turfkist van Sur huisterveen. Naar wij vernemen, is de Minister van kolo niën, de heer Van Bees, voornemens, het ont werp zijns voorgangers over de bestemming der Indische overschotten in te trekken en door een andere regeling te vervangen. Van de zijde der antirevolutionairen is te Arn hem tot candidaat voor de Tweede Kamer ge steld jlir. mr. A. F de Savornin Lohman, raads heer te 's Hertogenbosch. Het Staatsblad No 42 bevat het koninklijk besluit van den 13deu Maart, houdende de wet telijke bepaling van een nieuwen uiterlijken vorm voor de muntbiljetten van tien gulden. De twee nieuwe stoomschepen der stoom vaartmaatschappij „Nederland" zullen genaamd worden: Kóningin Emma en Prinses Marie. De spoorweg Antwerpen Gladbach zal lo. Mei worden geopend. Het „Bosch van Watervliet" onder Velzen is Zaterdag in publieke veiling aangekocht door de graven van Limburg Stirum te 's Hage voor f 45,469. Te Strijen is een valsch gouden 10 gul denstuk in beslag genomen; jaartal 1875. Naar men verneemt is de politie de geslepen oplichtster, die den goudsmid S., te Heerenveen, zoo leelijk heeft beetgehad, op het spoor. Te Dokkum is een man, die des avonds laat in beschonken toestand van eene verkoo- ping kwam, in het water geraakt en verdronken. Een arbeider, werkzaam aan den spoor weg te Weert, is onder een geladen wagen ge raakt en deerlijk verminkt. Te Oldeberkoop zijn Zaterdag in hechtenis genomen de weduwe F. D. v. d. L en hare klein dochter Jansje F, die bij haar inwoonde. Laatst genoemde moet in 't geheim bevallen zijn en wordt verdacht van kindermoord, hoewel 't kind nog niet gevonden is. De grootmoeder staat on der verdenking van medeplichtigheid. Beiden zijn gevankelijk naar 't huis van arrest te Heerenveen gebracht. Dordrecht, 24 Maart. Door de politie werd heden proces-verbaal opgemaakt tegen een vrouw ter zake van het aan een paar boerenmeisjes „waarzeggen" door middel van kaarten. Op hee- terdaad betrapt, was ontkennen niet mogelijk. Beemster, 25 Maart. Het waterschapsbestuur van onzen polder heeft in zijne laatstgehouden zoogenaamde „Paasch-vergadering" in beginsel besloten tot het oprichten van een tweede stoom gemaal. Brielle, 24 Maart. Donderdag 11. heeft de aanbesteding plaats gehad van den bouw eener B. K. kerk op het zoogenaamde Heilige Land. Van de twintig inschrijvingsbiljetten was het minste dat van de heeren L. Melleges Co.te Schie dam voor f 48,503. Smilde 24 Maart. Voor de betrekking van gemeentelijk geneesheer, waaraan eene jaarwedde van 1300 is verbonden heeft zich slechts één sollicitant aangemeld. Op den Kadijk te Amsterdam is een knaapje van een ladder geslagen, ter hoogte van eene derde verdieping. Hij was onmiddellijk dood. „Daar de gewoonte om bij den handel in speculatie-effecten te schreeuwen, de overhand neemt," hebben commissarissen der Berlijnsche benrs besloten dergelijk schreeuwen in den ver volge te zullen beschouwen als rustverstoring, bij de wet strafbaar gesteld. De Amsterdamsche politie heeft de hand gelegd op eene dienstbode, die op een volgbriefje, valschelijk met den naam van hare mevrouw onderteekend, bij onderscheidene apothekers me dicijnen had gehaald. Weder eene bijdrage tot de jenever-statistiek. Te Onderdendain wordt op elke 30 inwoners 1 tapper gevonden, terwijl bovendien twee grossiers in jenever er een ruim bestaan hebben. Onlangs is te Amsterdam een man gevan gen genomen, beschuldigd van brandstichting in een huis in de Servetsteeg", waar hij commensaal was. Hij had de slechte gewoonte geregeld beschonken in zijn kosthuis terug te keeren, hetgeen de houderes verdroot, die hem daarom het huis verbood. Wraakzucht daarover was aanleiding tot de brandstichting. Het vuur werd gelukkig spoedig gestuit. Er zijn maar weinige kleermakers in deze buurt, zoo schrijft men uit Heurne bij Dinxperlo, die hunne fouten willen erkennen, maar niet een heeft ooit zulk een aardige manier uitgevonden, om alle schuld van het slechte zitten der kleeren van zich af te werpen, als een dien wij kennen, en dien wij N. zullen noemen. Verleden week had die man een vijftienjarigen jongen een pak kleeren gemaakt, dat veel te wijd was; de jongen liet N. bij zich komen, die de kleeren aanpaste en zich daarop zeer verbolgen toonde; „deze kleeren zijn goed, 'daaraan hapert niets zei hij, maar de jongen is te mager." De administratie der Belgische staatsspoor wegen heeft het loffelijk voornemen om in het vervolg ook de uren van vertrek en aankomst der goede rentreinen aan te kondigen. Spoedshalve zal aan vankelijk de opgaaf slechts de hoofdstations om vatten, om later ook tot de kleinere stations te worden uitgebreid. Zaterdag vertrokken op vordering van den Commissaris in Noordbrabant 25 militairen van het garnizoen te Grave naar Megen, om aldaar te waken tegen het doorsteken van den Groe nendijk, die als waterkeering dient voor de bo ven dien dijk gelegen geërfden van den polder van Megen. Het Vaderland geeft van het te 's Gra- venhage verrezen nieuwe gebouw der inrichting n Nederlandsch toevluchtsoord voor noodlijdende dieren" de volgende nauwkeurige beschrijving: Niemand zou, wanneer hij 't onooglijk front van den ingang ziet, vermoeden, dat zulk een keurig net en volmaakt ingericht, „hondenge sticht" daarachter is gevestigd. Op het ruime terrein is een tamelijk breed gebouw opgericht, in twee deelen gesplitst. De linkervleugel bevat de reuzen-zaal, allerlei hokken zijn aan de wan den aangebracht, groote en kleine, vaste en ver plaatsbare; aan de overzijde in de „vrouwe lijke afdeeling," is dezelfde inrichting, maar een gedeelte van dat lokaal is bestemd voor jonge honden, die op een planken vloer zich bewegen en door een houten heining zijn beschut. In bei de afdeelingen, die, wat ventilatie en vooral wat rioleering (met 't oog op den at voer van faeca- liën) betreft, uitmuntend zijn ingericht, vindt men zelfs rustbanken voor de honden, die, bij dag rondloopende, een middagslaapje willen doeri; de hokken toch zijn alleen voor nachtelijk gebruik. Bij goed weder worden de deuren der zalen geo pend en kunnen de „verpleegden," op 't terrein voor de zaal, door een traliewerk omgeven, een luchtje scheppen en de bewoners der verschil lende afdeelingen, altijd gescheiden met elkaar converseeren. In de verschillende lokalen en ook buiten is door 't aanbrengen van duinwaterkra nen voor lafenis der „verpleegden" gezorgd. Tus- schen de twee zalen is een lokaal met slaapplaats voor den oppasser, bergplaats, fornuis, toegang tot een zolder enz.: de woning van dien oppas ser is overigens voor aan de straat gelegen, ter wijl het nette huisje van den directeur op 't terrein zelf is gevestigd, daar heeft de expositie en verloting plaats. Voorts is een doelmatig af zonderlijk „ziekenhuis" met apotheek aan 'tasyl ver bonden. Het geheel maakt werkelijk een verras senden indruk. Welk eene ziekelijke philantropie. De mensche- lijke ellende en nood worden vergeten voor een asyl van noodlijdende dieren. Bêtise humaine oü sont tes limitesl Hoe men in vroegeren tijd met deurwaar ders omsprong. In de vorige week werden uit het Bijksarchief een aantal stukken naar Vianen gezonden, betrek king hebbende op de geschiedenis van de stad en heerlijkheid van dien naam. Daaronder bevond zich een document; dat om der curiositeits wille de aandacht verdient. Er zijn heel wat tientallen jaren verloopen, sinds de Vianers aan het Hof van Holland verpondin- den schuldig waren en, wat die van Holland ook geden, niet betaalden. Ten einde raad, deed toen het Hof, wat ieder burger heden ten dage nog doet, als de schuldenaar onhandelbaar blijft: het stelde de zaak in handen van een deurwaarder. Wellicht twijfelende of het ministerie van één dezer heeren wel voldoende zou zijn, deed het Hof, wat ieder burger tegen woordig niet gewoon is te doen, het stelde, de zaak in handen van twee deurwaarders. Vergezeld van het noodige en onr.oodige aan tal stukken, togen nu die beide heeren naar de- stad Vianen op weg en rekenden reeds op de vingers uit, wat dit zaakje zoo al aan winter provisie zou kunnen opleveren, toen zij, in Breé- ro's stad aangekomen, van spijt meenden te zul len barsten. Verbeeld u, in plaats van buigende en voor hun exploiten sidderende cliënten, zooals ze die in den Haag gewoon, waren te ontmoeten, zagen zij zich door de vroede Vaderen van Vianen met onmis kenbare minachting behandelen. Zoo onhartelijk was zelf de ontvangst, dat zij aldra besloten zich maar voldaan te verklaren als de kosten van exploit en dagvaarding slechts binnen kwamen. Doch ook daarmede waren de Heeren van Vianen niet tevreden en in hun verbolgenheid

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2