BINNENLAND. Italië. Duitscliland. Rusland. Amerika. GEMENGD NIEUWS. Tact. Onderwijs. Landbouwberichten. Nijverheid en Technische Kunsten. Rechtszaken. Allerlei. lengte, waardoor het water onder den druk van 50 atmosfeeren stroomt. Het verbruik wordt even als bij de drinkwaterleidingen bij meting bepaald, De zaak vindt veel bijval. Omstreeks tweehonderd telegrafisten zijn door de Engelsche Regeering naar Natal gezonden. Ook maakt de Regeering naar de Daily News ver neemt, werk van het gereed maken van een lucht ballon, die bij het verkennen der vijandelijke po- sitien goede diensten zou kunnen bewijzen. Verleden Zaterdag is een van hout opgetrokken hotel te Claremont, in Nieuw-Hampshire, geheel afgebrand, waarbij 5 personen omkwamen en 3 gekwetst werden. Nadat de Graaf de Chamboru dezer dagen fr. 10,000 in goud aan den Paus had ten geschenke gezonden, schonk zijn gemalin den H. Vader thans een gelijke som. Passanante, de Koningsmoordenaar, aan wien, zooals wij meldden, genade is verleend, werd Zaterdag-avond naar het eiland Elba overgebracht en aldaar in de gevangenis opgesloten. Gelijk men weet was Napoleon I naar dat eiland verbannen, van waar hij echter ontsnapte. De Nat. Ztg. verzekert, dat de Keizer zeer geschokt is door den dood van Prins Waldemar, aan wien de grijze Monarch zeer gehecht was. Toch is de toestand van den Keizer niet door deze treurige gebeurtenis verergerd. In de laatste dagen moet zelfs de gemakkelijkheid van be weging bij den Keizer weder niet weinig zijn toegenomen. De Duitsche dagbladen maken melding van een pro ces dat den 17 Maart voor de rechtbank van eersten aanleg te Nutais, in den Kaukasus (Rusland) is aangevan gen over een gruwelijken moord, waarvan men de we derga zou moeten zoeken onder de wilden. Zeven Joden dier plaats staan terecht als beschuldigd, den 16 April des vorigen jaars een jong Christenmeisje, Sara Modebadje, van zes jaar oud, en uit het dorp Pe- rewissy, arrondissement Scharopon, afkomstig, gestolen te hebben, het vervolgens naar de kleine stad Satcherry gevoerd en daar het bloed bij kleine hoeveelheden afge tapt te hebben, totdat eindelijk de dood een einde aan de marteling maakte, en zich van dat bloed bediend te hebben voor een ritueel doel. Meer dan honderd getuigen zijn gedagvaard. Twee an dere Joden zijn van medeplichtigheid beschuldigd, de een als kennis gedragen hebbende van de afgrijzelijke mis daad en haar niet te hebben belet, de ander als het lijk van het kleine slachtoffer te hebben begraven. Daar dit gruwelstuk gepleegd is op den vooravond van 't Joodsche paaschfeest, houdt de beschuldiging staande, dat de moordenaars de misdaad niet anders dan met een ritueel doel bedreven hebben. De „Köln. Ztg „zegt dat de verbittering tegen de moordenaars zoo groot is, dat in geheel Rusland geen enkele advocaat de verdediging op zich wilde nemen. Ten slotte heeft de advocaat Alexandrow, van St. Petersburg, de verdediger van Vera Sassoulitch, besloten voor hen te pleiten. Men mag wel vragen of het rijk van den beschermer der Christenen in Turkije nog tot de beschaafde natiën kan gerekend worden. Dezer dagen scheurde een wederspannige mis dadiger in het tuchthuis te Stuttgart al de klee deren, die hij aan had, aan flarden. Men liet hem zeer kalm begaan en het duurde niet lang, of rillende van koude, beloofde hij vlijtig te zullen werken. Men begon met hem naald en draad te verschaffen om zijn plunje te verstellen. 't Is in Rusland bij lang of na niet pluis. Niet alleen dat de nihilisten het de regeering thans vrij lastig maken, ook de Donsche Kozak ken steken nu het hoofd op en weigeren de be lasting te betalen, meenende daarvan ontheven te zijn door de gewichtige diensten, die ze ge durende den jongsten oorlog met de Turken be wezen. Een regiment infanterie, dat tegen hen werd afgezonden werd voor meer dan de helft buiten gevecht gesteld. Het zal misschien nog een tijd duren alvorens de rust in die streken geheel is teruggekeerd. Den 1 Maart, 's nachts omstreeks 12 ure, brak er brand uit in den winkel van M. J. Lunsford te Carbon Hill. Het gebouw en de ge- heele inboedel werden door de vlammen vernield. Mr. en Mrs. Lunsforddie beneden sliepenga ven het eerste brand-alarm, waarna zij eene po ging deden ter redding hunner zes kinderendie op den zolder sliepen. De pogingen waren echter te vergeefs. De yader deed ook eene poging en is, zooals naderhand bleek, in de vlammen om gekomen. In den kelder vond men de gedeeltelijke overblijfselen van den vader en drie der zonen. In de smeulende asch vond men de overblijfsels van twee dochters en een zoon. Kapitein Paul Boyton is den 11 n Maart van zijn zwemtocht uit Oil City tot aan de Golf van Mexico, een uitgestrektheid van 3,700 km., naar omstandigheden wel behouden te Cin cinnati aangekomen en zal van daar eerlang naar Louisville drijven. Boyton heeft veel van het koude en stormachtige weer te lijden gehad [wat deed hij ook in de kou?] Dicht bij Rapley werd hij bijna door de stoomboot Telegraph overvaren. Nabij het dorp Anderdonbij Windsor, in Canadaontstond des nachts ten 2 ure brand in het huis van Simon Droudlard, een landbouwer. Een rondreizend klok-repareerder, die ten huize van den landbouwer sliep, ontdekte eerst den brand. De vader en twee der kinderenwerden gered. Twee andere kinderen, een meisje van 14 en een meisje van 9 jaren, zijn in de vlammen omgekomen. De brand ontstond door eenige bran dende kolen welke in een aschhok geworpen wa ren, die tegen het huis stond. Aan den oud-hoofdonderwijzer H. de Nekker, die ruim een halve eeuw in (1e kolonie der Maat schappij van Weldadigheid onderwijs gaf, is door het bestuur der maatschappij een pensioen toe gekend van f 100 's jaars. Yoor dezen ouden heer is het te wenschen dat de cijferkunde hem ten goede zal komen in het vinden van een middel om met 27Vj cents daags toe te komen. Wellicht is de Maatschappij van Weldadigheid van oordeel dat iedere leeftijd ge schikt is, om tot het Vegetarianisme zijn toe vlucht te nemen. Zekei café-chantant te Amsterdam heeft op eens velen zijner habitué's verloren door den vol genden maatregel der politie. De personen, die des nachts na 1 uur daar verschijnenworden nauwkeurig gesurveilleerden komt 't dan de po litie voor, dat een jongmensch zich daar al te dikwijls amuseertdan wordt daarvan èn aan den patroon èn aan de familie kennis gegeven. Nog beter ware het die café's vroeger te sluiten, als men het middel niet heeft om ze te verbieden. Naar men verneemt, is bij den Raad van State in onderzoek een wetsontwerp tot bescherming van voor den landbouw nuttige vogels. Naar wij van goederhand vernemen, bestaat bij het Bestuur der Nederlandsche posterijen het voornemen om hier te lande, evenals reeds in Duitschland en elders geschiedt, gelegenheid te geven om pakketten door middel van de post te verzeuden. Yoorhands zou zulks zich bepalen tot pakketten, niet zwaarder dan vijf KG- Drie Leidsche Raadsleden hebben voorgesteld, de Garenmarkt der Sleutelstad te verdoopen in „Thorbeekestraat;" vermoedelijk viel de keus op de Garenmarkt als herinnering aan de draadjes, waarmede wijlen de heer Thorbecke zijn politieke poppen liet dansen. Naar wij vernemen heeft zich te 's Hage een Vereeniging gevestigd onder den naam van: „Ver- eeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche Leger" (erkend bij Kon. besluit van den 24en Maart jl.) en ten doel hebbende: a, de billijke belangen der gepen sioneerde onderofficieren en minderen te behar tigen, deze in algemeene vergaderingen te bespre ken en zich te zijnertijd, als bevoegd lichaam, tot hoogere macht te wenden; b, binnen de grens van haar vermogen weldadig te werken in het belang van hulpbehoevende leden, hun weduwen en weezen. Men klaagt in den laatsten tijd weder algemeen zeer over het slechte zegel-papier. Niet alleen is het meestal zeer dun en daardoor moeilijk te be schrijven, maar bovendien is het geheel geel. Het wordt hoog tijd, dat de Minister er zich eens aan late gelegen liggen. Barneveld, 4 April. Woensdag 11. had alhier een droevig ongeval plaats. Een 32-jarige ongehuwde vrouw heeft door ophangen een einde aan haar leven gemaakt. De moeder vond zelve het lijk van hare ongelukkige dochter op den zolder. Utrecht, 4 April. De Maatschappij voor Tuin bouw en Plantenkunde alhier onder bescherming van Z. M, den Koning, zal op 5, 6, en 7 April a. s. in het Park Tivoli te Utrecht eene tentoon stelling van bloemen en planten houden. IJmuiden, 3 April. Met de maand Mei e. k. zullen de werken van de Amsterdamsche Kanaal- Maatschappij zeer beperkt worden. De groote Engelsche baggermachines staken half April hare werkzaamheden en vertrekken weder naar New castle. Het werk zal voortgezet worden door twee baggermachines en drie pompen van de heeren Bosch en Go., daar de geul thans zoo breed en diep is, dat het diepstgaande schip steeds de haven kan binnenkomen. Een 51jarig inwoner van Tiel, die zich aan misbruik van sterken drank schuldig maakte, mishandelde zijne vrouw als hij beschonken was. Zoo ook gisteren-nacht. De vrouw liep toen het huis uit en vluchtte bij de buren. Toen men 's morgens in de woning kwamlag de mannog gekleed, in den drank gestikt te bed. Hij had geoogst wat hij gezaaid had. Te Sint-Anna-Parochie hebben twee schip pers hun vrouwen en kinderen van boord ge stuurd, „omdat zij voor hun gezinnen geen brood hadden", en zijn toen met hun schepen vertrok ken. Het armbestuur heeft maatregelen genomen om de verlaten vrouwen en kinderen voorloopig te helpen. Door de Amsterdamsche Omnibusmaat schappij werden gedurende het lste kwartaal 1879 verroerd 1,264,534 passagiers, tegen: 1,320,122 in het lste kwartaal 1878. Te Heerlen is door den gemeentebode al daar aangehouden en aan de marechaussee over geleverd een vreemdeling, die aan de huizen be delde. Bij onderzoek bleek, (lat de man in 't be zit was van het noodige gereedschap om offer bussen en winkelladen te ledigen. Eenige kooplieden uit Dokkum hadden Za terdag voor zaken Ameland bezocht, en liepen toen zij de terugreis wilden aanvaardende post schuit mis. Zij besloten nu gezamenlijk de reis naar Holwerd te aanvaarden over den verbin- dingsdam van Ameland naar het vasteland, en zijn langs dezen weg zonder eenige moeielijkheid te ondervinden, behouden te Holwerd aanga- komen. Door de heeren Lippmann, Rosenthal Co. zijn tot nu toe reeds flor. 17,000 aan het Oos- tenr. Hong. ministerie gezonden ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood in Hongarije. De burgemeester van Rotterdam maakt be kend dat van Zondag den 23n tot Zaterdag den 29n Maart aangegeven zijn als aangetast door roodvonk twaalf, en als aan die ziekte overleden, drie personen. Te Arnhem heeft Zondag-avond een hevige vechtpartij plaats gehad tussehen vier veldartil leristen en drie burgers. Een der drie laatsten die alle werden verwondontving een diepe klove in het hootd en een steek in den buik zoodat men voor het behoud van zijn leven vreest. - Een deskundige deelt aan Ac.Bonner Zeitung mede, dat de in onze tuinen zoo gezochte gouden regen boom buitengewoon gevaarlijk is. Het is een gift plant van den eersten rang want al zijne deelen het blad, de bloem, het zaad, ja zelfs de bast en wortelen, bevatten het in 1864 ontdekte ver gif cytisine, 't welk zoo sterk werkt, dat een drie- honderste deel van een gram, onder de huid van een kat of een hond gespoten, onmiddellijk den dood ten gevolge heeft. Door de medische facul teit zijn reeds vele gevallen van vergiftiging van volwassenen en kinderen door cytisine geconsta teerd. Het is dus een gevaarlijk speelgoed, als kinderen de zaden van den gouden regen verza melen om er kettingen van te maken. Tien van de kleine zaadkorrels zijn voldoende om een kind te dooden en er bestaat geen bekend tegengif. Eergisteren omstreeks half elf uur is onder Weesperkarspel, in de Keulschevaart, nabij Weesp, drijvende gevonden het bovengedeelte van het lijk van een onbekend manspersoon. De politie doet ijverig onderzoek. Een plan is aanhangig tot het aanleggen van een paardenspoor van het station Santpoort over Velzen naar IJmuiden. De firma Daniel Visser en Zn. te Schiedam heeft ook voor de tweede Noordpool-expeditie met de Willem Barents, de benoodigde hoeveel heid gedistilleerd ten geschenke aangeboden. Te Drunen had Woensdag-namiddag een ongeluk plaats met de diligence van Van Gend en Loos, komende van 's Bosch. Bij het oprijden, namelijk, van den dijk voor den overlaat, brak de zwing van het middelste paard. Daardoor wer den de drie paarden schichtig: de postiljon werd van den bok geworpen en een der achterwielen ging over zijn borst. Hij heeft twee ribben ge broken en verkeert in vrij bedenkelijken toestand. In de pianofabriek vau Hölling en Span genberg te Zeits is dezer dagen de 15000ste piano vervaardigd, en bij die gelegenheid een schitte- terend feest gegeven. Een deftig gekleed en in pelsjas gehuld vreemdeling bracht Donderdag 11. de Beurs in op schudding door de wijze, waarop hij het artikel Duitsche aardappelen, waarvan de naam op een stuk papier met groote letters aan zijn hoofddeksel was vastgehecht, adverteerde. De Beurs- dienaren brachten den vreemdeling met veel moeite aan het verstand, dat een dergelijke opzichtige wijze van het aan de markt brengen van een artikel op de Amsterdamsche Beurs onbekend was, en noodzaakten hem, de reclame van zijn hoed te verwijderen. In de op Woensdag 11. door de Nederland sche Handel-maatschappij te Amsterdam gehouden koffieveiling zijn de prijzen nagenoeg alle boven taxatie geloopen. Alles werd verkocht. Een boerderij in Idaarderadeel, in 1838 voor 1' 36 799 verkocht, bracht dezer dagen bij publieke verkooping f 80 251.50 op. Niets is van meer nut in een gezin als een kussen voor eiken val, eene afwering van eiken slag, n. 1. tact. Tact weet altijd op het juiste oogenblik wat er gezegd of wat er gedaan moet worden; hij weet met vriendelijke hand de rimpels glad te strijken; hij weet bij betwistbare punten anderen in een goede luim te brengen om zijn zin te krijgen; hij roert nooit een verboden on derwerp aan; hij geeft het gesprek eene wending als het eene gevaarlijke richting neemt; hij ziet niet wat beter is niet te zien; hij andwoordt niet op iets wat scherp antwoord zou vereischen; hij herinnert zich namen en gezichten; hij heeft anecdoten juist van pas; zoo hij al niet vleit, geeft hij toch ook geene afkeuring te kennen; als hij niet kan prijzen zwijgt hij, en nimmer zal hij willen krenken. Dus is tact, naar 't schijnt, eene, soort van goedheid, een tegenzin om te kwetsen; zoowel als een verlangen om genoegen te geven misschien ook eene soort van zelfzucht in zijn afkeer van geschreeuw, getwist en onaangenaam heden van allerlei aard. Te Amsterdam is een vereeniging van Katho lieke hulponderwijzers opgericht, die zich ten doel stelt: onder het patronaat van den II. Cassianus werkzaam te zijn aan de belangen van het Katho lieke onderwijs. De hoogleeraren der rijksuniversiteiten hebben dezer dagen een aanschrijving van de regeering ontvangen, houdende dat zij, zoo ze 8 dagen uit de stad willen gaan, daartoe verlof hebben te vragen aan hh. curatoren. Voor een vergunning om langer dan 8 dagen zich te verwijderen heb ben zij zich te wenden tot den Minister van bin- nenl zaken. De nieuwe centrifugale boterkarn, patent Schroder, die door Gebr. Klencke, in Hemelingen, ter melkerij-tentoon stelling te Berlijn is geëxposeerd, maakt grooten opgang. Bij het gebruik van dit werktuig toch wordt uit de melk meer room gehaald dan met eenige machine tot nu toe mogelijk was. De behandeling is hoogst eenvoudig, en de toestel is even aanwendbaar voor de grootste als voor de kleinste bedrijven. Dr. Fleischer, de directeur van het Bremer proefstation; nam proeven met dezen toestel, die uitstekend uitvielen. Bij 15 minuten arbeidens en een snelheid van 720 omwentelingen in de minuut bedroeg het vetgehalte, dat in de melk achterbleef, nog slechts 0.28 pet., voorzeker al een zeer gunstig resultaat. Een nieuwe vuur- aansteker is door den heer E. Oestsund te Stockholm ingevo rd (en is hem gepatenteerd). Deze vuurmaker bestaat uit een poreusen cylinder van leem, die met photogeen, ga9olie of eenige andere licht brand bare olie doortrokken is, midden in de brandstof wordt geplaatst en ontstoken. Nadat het vuur is ontstoken, kan men den cylinder wegnemen, om hem een volgenden keer weer te gebruiken. De cylinders worden uit een massa van natte leem en zaagsel of eenige andere, licht brandbare stof in fijn verdeelden staat gevormd, gedroogd en gebrand. De brandbare stoffen worden daarna ver vluchtigd, waardoor een groote hoeveelheid kleine hol ligheden in het lichaum van den cylinder achterblijven. Deze laatste verkrijgt hierdoor de eigenschap om, als een spons, vloeistoffen op te slorpen. ROTTERDAM, 3 April. Een onder-inspecteur van politie hield heden twee mannen aan, die een ontvreemd vat jenever verroerden; bij die arrestatie hebben zij met hun messen den ambte naar zoodanig verwond, dat deze naar het Zieke- huis moest worden gebracht. AMSTERDAM, 4 April, Het Gerechtshof heeft S.vroeger bediende ten kantore der firma Ho yaek, wegens het ontvreemden van effecten, tot 1 jaar celstraf veroordeeld. Een goed middel, om bedelaars, straat-muzie kanten en andere klaploopers van de deur te houden, is uitgevonden door een koffiehuishou der te Berlijn, die op een tafeltje, dicht bij de deur, een helm van een politie-agent plaast. Zoo dra nu een verdacht persoon de deur opent, om de koffiehuisklanten weg te jagen, valt zijn oog terstond op den helm en kiest hij het hazenpad. Jochem kwam van eene reis terug. Hij ver haalde den nieuwsgierigen boeren in de dorps herberg eenige bijzonderheden zijner reis. „Gij kunt mij gerust gelooven," zeide hij, „tot aan het eindje der wereld ben ik geweest; nog eenige stappen, en ik had geen grond meer onder mij ne voeten gehad!" Kolonel Crockett, een veteraan uit den oorlog tot afschaffing van de slavernij in de Vereenigde Staten, bezocht onlangs eene diergaarde te Was- shington. Een aap, die uitmuntte door leelijkheid, welkte zijn bijzondere nieuwsgierigheid en ont lokte hem den uitroep: „Welk een sprekende gelijkenis met mijnheer X., het lid van het con gres." Nauwelijks had hij deze woorden gespro ken, of hij bespeurde in zijne onmiddellijke na bijheid den man, wien hij dit vleiend kompli

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2