NIEUWE No. 265. Zondag 13 April 1879. 4e Jaargang. De Paaschtroost. HilRWHE (UI HUT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt: Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Te midden van de onrust dezer wereld is bet heerlijk Paaschfeest aangebroken. Tegenover al de stoute ontkenningen eener ongeloovige wetenschap en het prac- tisch ongeloof van een zinnenvergodend geslacht, spreken de toonen der Paasch- klokken van de zekerheid der Goddelijke dingen; verkondigen zij het bestaan eener andere en hoogere wereld; profeteeren zij van herleven na sterven, van opstanding uit den dood. Moet dit heilig christenfeest steeds met ware zieleblijdschap door de geloovigen wor den begroet, vooral in dagen als wij be leven waarin zooveel wordt gezienin de verte en van nabij't welk stof oplevert voor rechtmatige bezorgdheidmoet het als een feest des geloofsder liefde en dei- hope worden gevierd. Het kan toch niet worden geloochend, dat de teekenen des tijds, de feiten van den dagallendie met belangstelling de ontwikkeling der toestanden in de onder scheiden rijken volgen, zoo zij enkel op den mensch zien en het oog niet naar boven richten, somber moeten stemmen. Allerwege heerscht toch een geest van verzet tegen de door God gewilde maat schappelijke ordening; het door Hem, met bedoelingen, welker grond de mensch niet mag en niet vermag te peilenin 't leven geroepen onderscheid in lotsbedeeling en levensvoor rechtenwordt door de waan wijsheid en de mensclielijke aanmatiging, een onrecht genoemdtegen den eigendom wordt een opeubare oorlog gepredikt en de heiligheid van het familieleven driestweg aangetast. Is dat alles waar te nemen op sociaal terrein, op het gebied der staatkunde staat het niets beter geschapen. De eeuwige beginselen van waarheid en gerechtigheid worden met voeten getreden en de macht van het geweld is sterker dan die van de historische rechten en van de eischen der publieke moraliteit. Alles wordt ondermijndwat eeuwen lang werd geëerbiedigd en gehandhaafden het geen voor geen wankelen vatbaar scheen ziet men thans beven op zijn grondvesten. FEUILLETON. DE VERZOEKING. Vervolg. Zij verwachtte hem iedere minuut terug; zij had eerst geloofd, dat slechts reine menschen- liefde, het diepe medelijden, dat hij voor alle armen gevoelde, oorzaak was dat Reinhard aan de arme vrouw hulp verleende de ware oplossing van het raadsel kon zij onmogelijk vermoeden. Toen echter uur op uur verliep en de beminde echtgenoot niet kwam opdagen, toen de avond viel en zij geen bericht ontving, was zij aan de kwellendste gedachten overgele verd; wat zou zij doen als de nacht kwam en Reinhard niet terug keerde? Daar hoorde zij de schel der huisdeur, vaste mannelijke voet stappen naderden, Elisabeth sprong van haren stoel en viel in Reinhards armen. Ja, hij was het, maar weifelend en ontsteld kwam hij in de kamer. Elisabeth bespeurde in den beginne Tronen worden in onzen leeftijd omver geworpen alsof dat niets wareen landen worden van hun zelfstandigheid beroofd om bij andere rijken te worden ingelijfd, alsof over de volken naar de willekeur dei- toongevende machten mocht worden be schikt. Wij hebben oorlogen zien voeren onder allerlei misleidende voorgevenswij hebben hooren beweren, dat voor het recht der nationaliteiten werd gestredenof wel voor de bevrijding der rassen werd opgekomen, terwijl de uitkomst beweesdat het zwaard enkel was uitgetrokkenom als middel van verovering, van uitbreiding der grenzen, ten koste van naburente dienen. De leugen heerschte in de kabinetten en de volken werden de rampzalige dupes van de baat- en hebzucht, van de eer- en heersch- zucht der leidende staatslieden. Al die afdwalingen en ellende hebben wij aanschouwd en wij kunnen ze nog da gelijks waarnemen. Geen wonder, dat tegenover die ver schijnselen aan menigeen de noodvraag wordt ontloktwat staat ons nog erger te O O wachten En wij zouden die beangstigden niet dur ven geruststellen met de verzekering, dat het spoedig beterdat het welhaast anders zal worden. Integendeel; wij zijn veeleer van mee ning, dat alles wat wij rondom ons waar nemen nog maar een begin is der 7 O O smarte. De hemel is droevig roodmorgen on- wederzoo sprak eenmaal de Godmensch op aarde, en eeuw op eeuw, jaar op jaar, dag op dag, wordt die uitspraak van den mond der waarheid, ten volle, ook in de zedelijke wereld, bevestigd. Op een dag als deze is, voegt het bo venal eens ernstig stil te staan bij de vraag, waarin dan toch eigenlijk wel de ware oor zaak moet worden gezocht van die verach- tering der volken, van dat dalend rechts besef, van die vervalsching der openbare meening, van die ontaarding van het vol kenrecht van die algemeene zedelijke ver bastering. Sommigen willendat de schuld van al die sociale en politieke ziekteteekenen enkel niets van zijne ontroering zij achtte zich gelukkig hem wederom in hare tegenwoordigheid te zien. Na eenige oogenblikken stilzwijgen namen ,de beide echtgenooten plaats op de sofa. „Elisabeth, zoo begon Reinhard met bevende stem, „Uwe eerste vraag zal natuurlijk zijn waar ik ben ge weest, gij zijt sterk en moedig en gij kunt veel dragen. Ik wensch u te antwoorden alvorens deze vraag over uwe lippen komt, ik kom van mijne dood gewaande echtgenoote, zij was het, zij en mijn kind, die heden door het noodlot op zoo wonderbaarlijke wijze verschenen. Elisa beth gaf een kreet van ontzetting en schrik en viel in Reinhards armen; haar gansche geluk was door een slag voor eeuwig vernietigd, en al begreep zij evenmin als Reinhard hoe deze gebeurtenis zich had toegedragen, het feit bestond en er was geen uitweg, geen redding, geen hulp, geen wending van het noodlot. Hare reine ziel erkende onmiddellijk dat Reinhard voor haar verloren, dat Maria oudere rechten had. En toch 't was bijna onmogelijk, hoe zou zij haren weg door 't leven kunnen volgen zonder hem? moet geweten worden aan de gebreken in de staatsinstellingen. Wij zullen de eersten zijn om te erken nen dat die staatsinstellingen in alle landen, zonder onderscheid, veel te wenschen over laten; doch onder de heerschappij dierzelfde instellingen werd vroeger beter toestand beleefd. Hieruit moet wel worden afgeleid, dat de diepste wortel van het kwaad niet in die instellingen kan schuilen. Anderen roepen ons daarom toe: er moet nog meer beschaving komen; er moet nog meer ouderwijs gegeven worden; de men- schen moeten nog verlichter worden ge maakt. Al weder antwoorden wijde beschaving juichen wij toe; onderricht geven is nuttig en noodig; verlichting is ons welkom. Maar de quaestie is slechts: wat noemt ge beschaving; welk onderwijs bedoelt ge, en welk soort van licht begeert ge? Er is toch een beschaving welke alleen de oppervlakte polijst en de kern bedorven laat; er wordt dikwerf een onderwijs ge geven, dat de hoofden der kinderen opvult met kennis, doch de harten der kinderen vervreemdt van God en Zijn dienst, van Zijn vreeze bovenal, waarvan toch reeds de wijze der oudheid getuigde: dat zij het be ginsel van alle wijsheid is; er wordt vaak een licht voor ouden en jongen ontstoken, in welks glans men alleen wandelen kan op de wegen des verderfs en des eeuwigen doods. Die beschaving, dat onderwijs, die ver lichting, noemen wij geen zegen, maar een vloek, zij voeren de menschheid naar den afgrond. Yoor wij dus aan de predikers der be schaving, aan de verdedigers van het on derwijs, aan de mannen der verlichting vertrouwen en bijval kunnen schenken, moe ten wij weten van welk standpunt zij uit gaan en welk doel zij in 't oog vatten. Volgens onze overtuiging moet bij allen worden uitgegaan van Kribbe en Kruis en moet alles, door den hof van Jozef heen, uitloopen op den berg der Verheerlijking. Wat wil dat nu zeggen, vraagt misschien deze of gene, in verband tot staat en maat schappij Reinhard die even radeloos was als zij ver telde haar hoe ellendig en krachteloos hij de arme Maria had gevonden, hoe de plotselinge gemoedsaandoening verbonden met de uitgestane angsten en de zorgen van een kommervol leven, hare zenuwen hadden aangetast en dat de grootste voorzichtigheid noodig was om de verloren krach ten wederom te herstellen. Elisabeth was de eerste, die hem thans tot vertrek naar de arme zieke aanspoordde. Zij reikte hem de hand. Rein hard kuste deze en sprak „vaarwel tot morgen, God geve dat wij dan den weg dien wij in dezen chaos moeten bewandelen helderder mogen zien. Zoo volhardend als Maria's krachten waren geweest in het lijden en in de ontberingen, de angsten die zij gedurende haar verblijf te Ham burg had uitgestaan, de plotselinge terugkomst en de wending van haar omstandigheden schenen toch haar leven gevoelig geknakt te hebben. Zij ver viel in eene krachteloosheid die scheen niet te willen herstellen; zij kon het bed niet meer verlaten en de geneesheer verklaarde Reinhard dat er weiuig hoop voor haar behoud bestond. Zijn Dit, naar onze opvatting, dat al het streven der menscben, al hun bemoeinissen ook voor aardsche en stoffelijke belangen, kracht en wijding moeten ontvangen van en uit het bewustzijn dat alle inspanning, elk strijden en worstelen, met volkomen onvruchtbaarheid blijft geslagen, als niet wordt gearbeid en gekampt in de mogend heid van Hem, Die den mensch op deze aarde plaatste, om hem voortebereiden voor het leven in volmaakter levensorde. De weg van den Christen, en van de Christenheid, moet zijn die van den Christus: door vernedering tot verhooging, door lijden tot heerlijkheid. Uit de Kribbe, over Calvarië, ging het voor den Verlosser naar den Opstandings morgen in Jozefs hof en naar den Olijf berg van waar Hij ten hemel voer. Omdat die waarheid wordt geloochend, omdat de mensch wel wil genieten, niet wil lijden en ontberen; daarom zijn ver warring, ontbinding, ontaarding, overal op elk gebied aan de orde van den dag. Men revolteert tegen God en zijn Ge zalfde, en als gevolg van die revolutie, is niets meer heilig, wordt niets meer ontzien. Daarin ligt de ware wortel van het kwaad, de wezenlijke oorzaak van het»so ciaal en politiek verval. Doch ook daarin ligt, hoe vreemd het ook klinkende grond der hope bij zooveel, vreeze. De mensch en de menschheid kunnen wel tijdelijk het Christendom miskennen, de zaligmakende kracht er van loochenen; op den duur vermogen zij niets tegen de God delijke waarheid. Tijdelijk kan het rijk der duisternis ze gevieren, Christus zal zegepralen; aan Hem behoort de eindtoekomst. De poorten der hel, zoo sprak Zijn God delijke mond, scheidend van de wereld, zullen Zijn Kerk niet overweldigen. Die zekerheid is de Paaschtroost der lij dende en door zorgen bedroefde en gedrukte o o menschheid. Laten nu de boozen woelen en vroeten, al de machten der aarde samen spannen; de Christen wordt niet vervaard of ontzet; met Christus, den opgestanen Heer, zal hij overwinnen. medelijdend schouderophalen verriedt ook maar al te duidelijk wat hij vreesde en ofschoon alles aangewend werd wat menschelijke kunst en hulp vermogen, zoo werd de zieke met elk uur zwak ker en haar einde naderde met rassche schreden. En toch vertoonde er zich op haar gelaat zulk een gelukkigen, lieven glimlach; zij gevoelde dat haar nog slechts weinig tijds overbleef, maar zij had bereikt hetgeen zij zoo vurig had verlangd. Met hare vermagerde hand trachtte zij de rimpels van Reinhards voorhoofd te verwijderen, die zooals zij meende, slechts door de gedachte aan de herhaalde scheiding te voorschijn kwamen, zij vermoedde niet dat er nog iets anders was dat hem pijnigde als haar heengaan. Zij vernam echter niet in welke omstandigheid Reinhard zich bevond de treurige bekentenis; dat hij niet meer als vroeger haar onvoorwaar delijk toebehoorde, dat haar ontmoeting hem it. de grootste verwarring had gebracht bleef voor haar een geheim, (Wordt vervolgd.) "aluMMN TIEND3L4T AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1