BUITENLAND. BINNENLAND, België. Frankrijk. Duitschland. Engeland. Italië. Denemarken. Zwitserland. Spanje. Amerika. Rusland. GEMENGD NIEUWS. De Parelvissckerij. De Précurseur zegt dat Bismarck vasthoudt aan liet denkbeeld om een surtaxe te leggen op kolo niale waren, die uit Europeesche entrepots komen, om zich te ontdoen van de concurrentie, Duitsch- land door buitenlandsche havens aangedaan. Hij hoopt, dat de groote huizen van Antwerpen en Holland zich zullen verplaatsen naar Bremen en Hamburg. Verscheidene invloedrijke personen in Hanseatische steden beloven hunne medewerking. Men spreekt van het aanleggen van een spoorweg in eene rechte lijn van Bremen naar Frankfort. In het gehucht Waremm es nabij llijsel zou zekere Le- mahieu op last der justitie in arrest worden genomen. Dat was echter gemakkelijker gezegd dan gedaanwant om te beginnen ontving hij de agenten van politie met messteken. Het einde van de geschiedenis was dan ook, dat, om één man te arresteeren, de hulp der gendarmerie, ja van sol daten moest worden ingeroepen. Men was genoodzaakt het hnis letterlijk tebelegerer eneenbresin een der muren te ma ken. Doch zelfs toen had men zijn doel nog niet bereikt, want nu bemerkte men, dat de vervolgde man, door het dak trachtte te ontkomen. Om hem dat de te beletten, wierp men hem met pannen, en eerst nadat hij daardoor vrij ernstig was gewond, mocht men er in slagen hem te grijpen en te knevelen, evenals zijn wederhelft, die met een hooivork gewapend als een ware furie haar man had ter zijde gestaan. Een lid van den Parijschen gemeenteraad, een zekere Lafont, echt republikein, heeft van het Dagelijksch Be stuur maatregelen verzocht om uit schoolbibliotheken die hoeken te verwijderen, welke eene levensgeschiedenis van of eenige lofwoorden bevatten op den beroemden La Salie, den stichter der broederscholen, den grooten pedagoog, wiens methode thans nog op de staatsscholen, door leeken bestierd, gevolgd wordt en zelfs in Engeland en Amerika, alsmede van den vermaarden de l'Epée, den uitvinder van het alfabet voor de doofstommen omdat deze heiden „clericalen" zijn. Dezelfden Lafont heeft onlangs van het programma van een stedelijk muziek-concours de stukken van Bach, Haydn en Handel geschrapt, als zijnde ook „clericalen." Volgens den Univers heeft de Minister van binnenlandsche zaken aan de prefecten eene ver trouwelijke circulaire gezonden waarin hij hen uitnoodigt om de predikatiën in de kerken te laten bijwonen door personen, op wie zij rekenen kunnen, en zoodra zij bevinden, dat een pastoor zich een aanval heeft veroorloofd tegen de Repu bliek, er onmiddellijk het parket kennis van te- geven. Opnieuw hebben 232 personen, veroordeeld ter zake van de Commune, algeheele ontheffing van straf gekregen. Volgens bericht is Henri Rochefort, die gratie heeft gekregen, reeds te Parijs aangekomen. De Broeders en Zusters der Christelijke Leer worden uit Parijs verdreven, en de Commune- mannen binnengehaald Leve de petroleum Het Openbaar Ministerie bij de Rechtbank te Saarbrucken is in appèl gekomen tegen het vrij sprekend vonnis, in zake de beschuldigden wegens de Marpinger verschijningen gewezen. Dit proces zal dus nog eens een weder-opvoering beleven. Ook de Berlijners zullen weldra in de gelegen heid worden gesteld met een vastgelegden lucht ballon omhoog te stijgen. De ballon zal iets kleiner zijn dan de Parijsche en den naam dragen De Stad Berlijn. Des eenen dood des anderen brood. Te Eichwald in den Elzas heeft een opzichter van Rijkswateren onlangs een zalm gevangen, 30 kilo zwaar. Bij het openen van den visch vond men in diens maag ten snoek van 2 kiloin den snoek bleek een dikke forel te zitten en in deze laatste weder een kleinere viseh. Geen wonder dat de zalm zoo Zwaar was. Te Aken is de volgende navolgenswaardige politie-ver- ordening uitgevaardigd: 1. In wijn- en bierhuizen mag slechts een buffetmeisje t»r bediening der gasten aanwezig zijn en is het aan de overige vrouwelijke leden van 't gezin ten strengste verboden, gedurende de aanwezigheid van gasten in de zaal, werkzaam te zijn; het is de buf fetmeisjes verboden met de gasten mede te drinken, en des avonds moeten zij uiterlijk ten 11 nur de zaal verlaten hebben. Bij overtreding van paragraaf 1. wordt de kastelein en bij overtreding van paragraaf 2. de meisjes benevens de kastelein gestraft met geldboete van 3 tot 9 mark, bij niet-betaling te vervangen door gevangenisstraf. Prins von Bismarck heeft in zijn hooge goed heid volgens de Globe aan den heer Windthorst beloofd, aan de koningin-weduwe en de prinsessen van Hannover de rente van haar persoonlijk ver mogen te zidlen laten uitbetalen. Uit Plymouth werd aan de Pall Mall Gazette verzekerd, dat, krachtens een bevel van de Ad miraliteit, bij de Engelsche marine voortaan geen manschappen zullen worden aangenomen, die niet een certificaat kunnen overleggen, dat zij in de zwemkunst bedreven zijn. De heer Isaiik Fletcher, liberaal Parlementslid voor Cockermouth, heeft zich in het Morley-Hotel door een pistoolschot van het leven beroofd. Men verdiept zich in gissingen omtrent de redenen, die tot deze daad geleid kunnen hebben. De „strike" onder de werklieden in de kolen mijnen van Durham neemt groote verhoudingen aan. Duizenden, die eerst tegen het voorstel om het werk te staken stemden, hebben zich nu bij de ontevredenen aangesloten. Als het zoo voort gaat, zullen binnen enkele dagen alle mijnschachten in Durham gesloten moeten worden, waardoor 40 000 werklieden zonder werk loopen. De onthulling van den gedenksteen te Faenza ter eere van den koningstnoorder Mazzini is uitgesteld, omdat de overheid verboden had, dat de vereenigingen met hunne vaandels aan het feest zouden deelnemen. Zonder vaandels wilden de republikeinen niet verschijnen. Garibaldi is totaal lam te Rome aangekomen en de stad doorgereden, vergezeld door revolutionnaire benden. De verkoop door de Regeering van kerkelijke en staats goederen heeft in 1878 opgebracht fr. 15.343,205. Verkocht werden 3980 bezittingen, welke aan de geestelijkheid toebehoorden en 1474 eigendommen van den Staat, afkomstig uit de provinciën en de ingelijfde hertogdommen. Z.H. de Paus heeft ten behoeve der Vaticaansche scholen, uit zijn bijzonder vermogen eene som van 100,000 franks toegestaan. Hoe diep het Huis van Savooie gezonken is, blijkt uit een bericht dat koning Humbert ver gezeld van generaal Medici, Dinsdag een bezoek heeft gebracht aan het roodhemd Garibaldi. De held van Caprera is ziek en de Koning vertoefde ruim een half uur aan het bed van den revo- lutionnair. In een brief door den ouden woelgeest aan de republikeinsche Italia degli Italiani voor zijn vertrek naar Rome geschreven, geeft hij te ken nen dat Italië erkentelijkheid verschuldigd is aan het Huis van Savooie, voor hetgeen het gedaan heeft voor de eenheid des lands, maar het heeft dit niet alleen gedaan, zegt de oude man. De monarchie zal niet eeuwig duren, zegt hij verder, en het Huis van Savooie zal zoolang be staan als het de liefde verdient van het volk. Na te Baveno aan de koningin van Engeland een bezoek te hebben gebracht, zal koning Hum- bert naar Sicilië vertrekken. Of Garibaldi den Koning te Rome tijdelijk of voor goed zal ver vangen valt te bezien. Het gehaspel in de Tweede Kamer over het uitzet van prinses Thyra, thans hertogin van Cumberland, is eindelijk afgeloopen. Eergisteren heeft de Kamer het bedrag met algemeene stemmen op 1 na, definitief goedgekeurd. De heer Favre, de aannemer van den St. Got- thardtunnel heeft een brief aan den Zwitser- schen Bondsraad geschreven, waarin hij mede deelt, dat hij zich genoodzaakt ziet het werk gedeeltelijk te staken. Als redenen geeft hij daar voor op, dat de maatschappij zonder betaling werk van hem verlangt, waarvan het contract niet gewaagd en dat zij hem 300,000 fr. per maand minder betaalt dan het bedongen bedrag. Van verschillende kanten wordt verzekerd, dat de Koning van Spanje, toegevende aan den aan drang van het Hof en de Ministers, besloten heeft te hertrouwen. Men zegt dat onder de Prinsessen welke kans hebben de plaats van wijlen Koningin Mercedes in te nemen, het meest in aanmerking komen: de infante Christine, hare zuster, welke nog zeer ziek is, maar niet meer in gevaar verkeert; eene Oostenrijksche Aartshertogin; eene dochter van den Koning der Belgen (15 jaar oud;) de oudste dochter van den Graaf van Parijs (13 jaar oud Te Marokko heerscht weer hongersnood, zoo zelfs dat lijken worden opgegraven en gegeten. Blijkens de jongste uit Haïti ontvangen be richten is de stad Miragoane door brand ver nield. Te Red Rock, in Pennsylvanië; had den lOn Maart jl. een eigenaardige ontploffing plaats. Een man, die een hoeveelheid nitro-glycerine op den rug door de stad droeg, struikelde en. de nitro glycerine ontplofte door den val. De man werd geheel in stukken geslagen. De eerste ontdekker van de goudmijnen in Siberië is dezer dagen in volslagen armoede ge storven. Zijne belangrijke ontdekking, die reeds vele millioenen opbracht en voortgaat groote wel vaart te verspreiden, bracht hem op een zilveren medaille. De Nihilisten gaan voort hun schrikbewind uit te oefenen. Nu is weder niet ver van de Kathe draal Kasan te St. Petersburg een man vermoord gevonden; naast hem lag een dolk en een briefje waarop te lezen stond: „Iwan Sabego, oud 23 jaren, student aan de geneeskundige en heelkun dige Academie, hij wordt hiermede voor zijn verraad met den dood gestraft. „Het sociaal-revolutionnair Comité van uitvoering." Vele hooggeplaatste personen hebben, bevreesd voor hun leven, hun ambt neergelegd, terwijl anderen met groote gestrengheid tegen de Nihi listen te werk gaan. Ten einde te voorkomen, dat de onderstaande advertentie uit het Weekblad voor de admini stratie der dir. belastingen niet aan de aandacht van belanghebbenden ontsnappe, nemen wij haar hier over: Geagreëerde! wordt gevraagd door den ontvanger te Axel, om zoo spoedig mogelijk liefst direct in functie te treden. Goedkoope levenswijs, gemakkelijke werkkring, goed onderwijs. Huishuur (woning met zes kamers) plus m. f 80. Belooning f 120. Eene nieuwe wijze van reclame wordt thans door een magazijn van gemaakte kleederen te Amsterdam in prac- tijk gebracht. Door de ganscke stad toch worden kennis gevingen verspreid, geheel overeenkomstig aan die, welke door de postkantoren voor aangeteekende brieven worden bezorgd. Eenigen werden dupes vau de aardigheid; ze be gaven zich op weg om den brief mèt waarde in ontvangst te nemen, doch werden nog tijdig op hun dwaling op merkzaam gemaakt. Uit den Haag meldt men aan de Midd. Ct- dat de begrooting van oorlog in de afdeelingen ongunstig ontvangen is, zoo om het hooge eind cijfer, als omdat de Minister zijne denkbeelden omtrent de hervorming van het krijgswezen en inzonderheid omtrent de legervorming niet heeft medegedeeld. Bij de verkiezing vau een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Arnhem zijn uitgebracht 1482 stemmen, waarvan geldig 1444. Gekozen is de heer A. Kool (libe raal), kapitein van het Ned. leger, met 885 stemmen. Verder zijn uitgebracht op de heeren mr. Savornin Lohman (anti-revolutionnair) 461, O. Van Rees 41 en Pels Rijcken 17 stemmen. 's Hage 10 April. Op den hoek van de Geest en de Korte Hoogstraat is gisteren eene vrouw met haar kind uit een venster gesprongen om aan de mishandelingen van haar beschonken echtgenoot, die haar met een mes achterna zat, te ontkomen. Boskoop 10 April. Gisteren middag stortte het geraamte van den watermolen der Vereenigde polders onder deze gemeente dien men bezig was afte breken, door het afknappen van een uitslaanden tros eensklaps in. Van de drie er zich op bevindende werklieden bleef één op de plaats dood. Een tweede werd de schouder ontwricht, terwijl de derde geen letsel bekwam. De omgekomene, een man van dertig jaren, is van Soeterwoude afkomstig en laat eene vrouw en drie kinderen na. Arnhem 10 April. Een treurig voorval had gisteren alhier plaats. Een 13 jarige knaap die op het dak zijner woning een weggevlogen duif wilde vangen, viel van het dak en werd zwaar gewond aan het hoofd en met twee gebroken rib ben, van den grond opgenomen. IJmuiden 10 April. Door den luitenant-ter-zee 1ste klasse jhr. T. E. de Brauw, gedetacheerd bij het departement van Marine, afdeeling Hydro grafie zal het zeegat alhier op nieuw worden opgenomen. Vermoedelijk zal daarmede in het laatst dezer of in het begin van de volgende maand een aanvang worden gemaakt. Bergeijk 9 April. Gisteren-morgen omstreeks zeven ure, vond men in een sloot, waarin eenig water stond, langs den openbaren weg in deze gemeente, het lijk van den landbouwer C. Tilburgs. IJmuiden, 10 April. De uitbaggering en verbreeding der buitenhaven wordt met daartoe gunstig weder, hoewel met verminderd materieel en personeel, nog steeds voortgezet; naar men ver neemt zullen de dredger en hoppers der River Tyne-Company in Mei a. s. bepaald naar Enge land terugkeeren. Onze vuurtorens worden door vele gezagvoerders om de groote lichtsterkte ten zeerste geroemd; reeds beginnen de stoomsche pen daardoor des nachts deze haven binnen te loopen. Amsterdam, 10 April. De verslaggevers der pers kunnen bij de aanstaande feesten alhier van den hoofdcommissaris der gemeentepolitie een kaart erlangen, om hun het werk te ver gemakkelijken voor zoover dit in de macht der politie ligt. Die kaarten moeten door de be trokkenen na 11 dezer persoonlijk bij dien hoofdcommissaris worden afgehaald en zijn vol strekt persoonlijk. Artis is weder in het bezit van een ijsbeer, afkomstig uit den dierentuin te Keulen. De bisschoppelijke commissie voor den bouw eener kerk op het graf van de HII. Martelaren van Gorkum te Brielle jheeft eergisteren met bis schoppelijke goedkeuring het werk gegund aan de firma L. Melchers Co. te Schiedam voor de som van f 48503. Wijlen vrouwe C. Meijer, echtgenoote van den heer G. Van Alphen, te Breda, heeft aan de vereeniging van St. Vineentius a Paulo aldaar een legaat gemaakt van f 500. Men meldt als eene zeldzaamheid dat reeds 11. Vrijdag te Stratum door eenige jongens een eksternest met 5 eieren is gevonden. De broodbakker Sloterbeek te Groningen is thans in het bezit van 6 kuikens, waarvan 3 stuks door de kip zijn uitgebroed, terwijl de overige drie hun leven te danken hebben aan den bak kersoven, waarin ze werden uitgebroed, daar de moeder het nest had verlaten. De Amsterdamsche burgemeester gaat zich tot herstel van gezondheid wat verpozen te Wies- baden. Door een geschil tusschen eenige melkver- koopers en een paar landbouwers te Groningen zijn de ingezetenen zeer gebaat. Eerstgenoemden wilden de melk goedkooper hebben, waaraan de landbouwers niet wilden voldoen, die nu sedert eenige weken hunne zuivere en onvervalschte melk aan de ingezetenen verkoopen voor 6 cents het oude pint, terwijl de melkverkoopers voor de aangelengde melk 8 cents rekenen. Laatstgenoem den echter hebben nu een cent afgeslagen. Een smidsbaas, even buiten Groenlooheeft 11- Zondag ten gevolge van huiselijken twistzijn vrouw met een hamer doodgeslagen. Toen de vissohers gisteren ochtend te Zut- fen hunne netten uit den IJsel ophaaldenwas een er van gevuld met het lijk van een jong- menschde heer Hoetinck, bediende in een manufactuurwinkeldie voor 5 weken reeds was vermist. In Kessenich een dorpje dat bijna als een voorstad van Bonn kan gelden, trouwde dezer dagen een bediende in een uitgebreide handels zaak met een dienstmeisje. De bruid droeg bij de voltrekking van het huwelijk een kleed van lichtblauwe zijde en liet haar sleep tot aan de kerk door twee harer vriendinnen dragen! De weelde is de wereld nog niet uit, zelfs niet in Duitschland. Jenever-ellende. Men meldt in een Drentsche veenkolonie drie meisjes te kennen, die vaak des namiddags een liter jenever opdrinken en zich dan bovendien des avonds in de kroeg nog verder O D door dat vocht verdierlijken. Aan de autoriteiten zijn te Venlo klachten ingediend tegen Belgische visschers op de Maas, die bij de uitoefening van hun bedrijf dynamiet op den bodem der rivier laten zinken en daarna doen springen, waardoor groote hoeveelheden Ca- lifornischc jonge zalmen worden gedood. De prijzen der landerijen in Friesland zijn tegenwoordig sterk dalende. Eene boerderij te Har- degarijp, in 1876 gekocht voor f 70,000, kon laatstelijk bij verkoop slechts f 50,000 opbrengen, eene vermindering dus in waarde van f 20,000 in den tijd van drie jaren. Omtrent den aankoop van paarden in Hon garije voor de Nederlandsche kavalerie vernemen wij nog nader, dat er in plaats van 20, zooals aanvankelijk was vastgesteld, 30 per regiment kavalerie zullen worden aangekocht. Het eerste transport wordt iedcren dag in ons land verwacht of is wellicht reeds aangekomen. Deze vermeer dering staat in verband met een aanvankelijk opgevat voornemen om ook paarden uit Amerika aan te voeren, waarvan echter om bijzondere re denen is moeten worden afgezien. Dinsdag-avond omstreeks negen uur ontstond er brand in de woning van de wed. A. Schouten aan den Buitendijk, onder Emmikhoven. In korten tijd lag het geheele huis in asch. De ruim zeven tigjarige weduwe is in de vlammen omgekomen. Eene buurvrouw, die haar om hulp hoorde roepen, was uit vrees voor hare eigen kinderen niet in staat haar te helpen, en toen er eindelijk hulp kwam opdagen, was het te laat en was de oude vrouw reeds onder de instortende muren bedolven. Haar lichaam is geheel verkoold onder de puin- hoopen teruggevonden. Een zware brand is in den nacht van 6 dezer te Philadelphia uitgebroken in de tusschen de Crown- en Fourthstreet gelegen huizen. De schade wordt op 750,000 dollars geschat. De justitie doet te Velp ijverig onderzoek naar een vermoedelijk plaats gehad hebbenden kindermoord, waarvan de bijzonderheden nog niet zijn aan het licht gebracht. De parelvisscherijen in de Perzische Golf hou den ongeveer 35,000 Arabieren bezig, voor wie deze tak van bestaan in deze streek een ware uitkomst is. Elke boot heeft een nakhoda of

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2