NIEUWE No. 206. Donderdag 17 April 1879. 4e Jaargang. BUITENLAND, Liberale Kiesvereenigingen. Een nieuw grondwetsartikel. Verschil van opinie. Geld. Frankrijk. Duitschland. MiRWHE COlftAlST. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt: Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. JE MAIN hemxra j AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Yan 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS DAUREY. Een grootsch denkbeeld van de betee- kenis der kiesvereenigingen in Nederland geeft, volgens het DagbladAmstels Grond wet. Er is namelijk eene vacature in de Pro vinciale Staten van Noord-Holland. Om daarvoor een candidaat te stellen, kwam opgenoemde vereeniging de Grondwet in algemeene vergadering bijeen en ten slotte behaalde Mr. N. J. den Tex de overwin ning op Mr. C. W. E. Vaillant, met één stem meerderheid: hij kreeg name- ljjkvijf stemmen. Ce nest pas jurer gros. Aan die vijf stemmen zal dus de heer den Tex zijne benoeming te danken hebben. En dat noemt men dan in Nederland: de uiting van den volkswil. Proficiat! Volgens de Gelderlander beleven de in gezetenen te Surhuisterveen eene school werkstaking. De hoofdonderwijzer met de geïncrimineerde turven houdt van zelf geen klas meer; hulponderwijzers met of zonder acte voor turfverstoken zijn er niet, en niemand zal naar deze vermaarde, histo risch geworden plaats solliciteeren. Nu Surhuisterveen, naar aanleiding van drie turven in 't veen ziet men anders op geen turfje klaar is met faire l'his- toire, is die gemeente begonnen met écrire l'histoire der turfkist. En geschiedenis schrijven gaat niet samen met onder wazen. 't Gerucht wil, dat het Dag. Bestuur der gemeente in dezen nood zal aanvangen met de voorloopige uitvoering van een nieuw grondwetsartikel, dat waarschijnlijk bij eene eventueele herziening zal worden toegevoegd: »X Hoofdstuk. Van het onderwijs en het armbestuur. Art. 194 bis. De openbare turven zijn een voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering. De inrichting van de openbare turfbe- deeling wordt, met eerbiediging van ieders FEUILLETON. DE VERZOEKING. Vervolg. Haar laatste woord, terwijl zij haar kind hem aan 't harte legde was een woord van innigen dank voor zijne liefde, voor zijne trouw en dank aan God dat zij nog te rechter tijd haar doel had bereikt. VII. Terug op den geboortegrond. De gouden morgenzonneschijn lag op de oude stad en op hare omgeving; ook het verblijf der dooden, het kerkhof, ontving door het heerlijke licht een vriendelijk aanzien. Prachtig glinsterde de zon in de duizende dauwdroppels die aan bloemen en gras hingen, zij spiegelde zich ook in de tranen der drie menschen, die weenende voor de open groeve stonden waar de met bloe men bedekte lijkkist zoo even was nedergedaald. economische begrippen, door de wet ge regeld. Er worden overal in het Rijk van over heidswege voldoende openbare lange tur ven gegeven. Het geven van turven is vrij, behoudens het toezicht der overheid, en bovendien, voor zoover het korte en lange turven betreft, behoudens het onderzoek naar de hoedanigheid der veenen; het een en ander door de wet te regelen. Volgens sommigen zijn er te Surhuister veen onderscheidenen, die zich zelfs ver heugen in deze conversie van onderwijs in turf, en alleen betreuren dat het gemeen tebestuur geen seizoen vroeger daarmede begonnen is. De Nieuwe Rott. Courant meldt het volgende: Bij den heer J. J. Van Brederode te Haarlem is ter teekening gelegd een adres van adhaesie aan het bekende Amster- damsche adres tegen de effecten-belasting. Of misschien niet druk op dit adres ge- teekend wordt en de heer Van Brederode daarom voor zijne stadgenooten eenige aan sporing noodig acht, in de Haarlemsche Courant vindt men een door hem onder teekend ingezonden stuk, waarin zijn adres volgenderwijze wordt aanbevolen. Op de meermalen gestelde vraag: wat dan? er moet toch geld zijn om in de behoeften te voorzien", zou ik kunnen antwoorden: „laat men allereerst bezuinigen en alle sinecures afschaffen in de huishouding van den Staat. Moet er dan nog geld zijn, dan zal de natie zich wel eene opoffering willen getroosten, men stelle dan flink weg eene algemeene inkomsten- of verterings-belasting ▼oor, doch geene speldeprikken links en rechts; men schaffe dan tevens de vermomde inkomsten-belasting (pa tent) af, evenals die zoo gehate belasting op de successie in de rechte lijn, waardoor weduwen en weezen, die het verlies betreuren van het hoofd des huisgezins en den broodwinner der familie, worden gedwongen daarvan nog boete te betalen aan de schatkist. Eene flinke hoofdschotel kan de natie gezond maken, doch de menu van maag en hoofd bedervende gerechten, welke ons thans wordt voortgezet, maakt de natie ziek en zal ze ten slotte onwillig maken om ze langer te slikken. Het „wat dan?" zou dan van belangrijker beteekenis worden dan nu, nu het nog tijd is de inquisitorial# baan te verlaten waarop wij worden gebracht. Hoeveel millioenen de heer Vau Brede rode wel denkt dat in ons land, onder den De hand Tan den grooten, bleeken man lag op den schouderder weenende vrouvrdie aan zijne zijde stond; de andere hand hield het handje Tast van een kleinen allerliefsten knaap wiens oogen, daar hij het weenen der anderen zag het begrip van hetgeen om hem heen geschiedde was nog te hoog voor zijn kinderlijke ziel vol tranen waren. Zijn leed belette hem niet, het lieve gezicht der jonge vrouw voortdurend te aanschouwen; eindelijk vroeg hij haar „hebt gij mijne moeder ook gekend wijl gij zoo om haar weent?" Diep bewogen drukte Elisabeth den knaap aan 't hart. „Ja, antwoordde zij, ik heb haar gekend en ik zal doen wat ik haar heb beloofd namelijk eene liefhebbende moeder voor u te zijn." Rein hard, die om zoo te zeggen met Elisa beth zijne huwelijksreis naar Europa maakte om haar zijn geboortegrond te laten zien, had geen rust meer alvorens hij met zekerheid wist wie de oorzaak was van de rampen die zijne ecktgenoote het leven hadden gekost. Hij wilde tegenwoordïgen regeeringsvorm, aan sine cures worden verdaan? Zelf schijnt hij een flauw vermoeden te hebben, dat dit niet veel kan zijn. Althans, voor het geval dat er na afschaffing van de sinecures nog geld noodig zal zijn, geeft hij in bedenking flinkweg" eene inkom stenbelasting voor te stellen. »Eén hoofd schotel", zegt hij, »kan de natie gezond maken", en met de inkomstenbelasting zal men »de inquisitoriale baan" verlaten. Zou de heer Van Brederode er nooit van ge hoord hebben, dat de minister Blussé in dertijd reeds flinkweg" eene inkomsten belasting heeft voorgesteld, maar dat de vrienden en geestverwanten van den heer Van Brederode toen van oordeel waren, dat deze hoofdschotel de natie niet gezond zou maken en dat juist de inkomstenbe lasting ons op de inquisitoriale baan* zou brengen »Maar er moet toch in elk geval geld zijn!" Wij staan, zegt de Arnhemsche, voor dit alternatief: deze belasting, die thans voorgesteld is de effectenbelasting wordt bedoeld of de andere, die onvermijde lijk voorgesteld zal worden; het geld moet er zijn". Die vaak snedige en geestige Arnhemsche zegt het Wageningsch Weekbladkan toch vreemde bokkesprongen maken. Heel kort geleden betoogde ze, dat we de tering naar de nering moesten zetten, niet meer uit geven dan we ontvangen. En nu schijnt ze dit reeds vergeten te zijn! Neen, 't geld is er niet noodig, we kun nen het met de tegenwoordige inkomsten best doen, wanneer we het maar ernstig willen. Ministers we herhalen wat we onlangs schreven »die zoo roekeloos met millioenen durven spelen, alsof deze niet het zweet en bloed waren der natie waartoe niet alleen de effectenhouders be- hooren, gelijk de Arnhemsche foutief uit on ze woorden afleidde - bekomen slechts loon naar werken*, wanneer vertegenwoor digers en natie aan zulke verspillers hun congé geven. Dat ze 't heel spoedig be komen mogen! Maria wreken; hij, die in zijne goedaardigheid nooit te voren iemand eeri scherp woord had toegevoegd, beloofde plechtig den ellendeling te ontmaskeren, geene toegevendheid te gebruiken, wien het ook treffe. Hij stelde het kind onder Elisabe th's bescher ming en ging, bezield met vreemde gevoelens op reis naar het dorpje, waar hij eenmaal zoo'n hartroerend afscheid had genomen. Met een klop pend hart liep hij op de bekende wegen, de menschen die hij ontmoette en die hij groette, kenden hem nauwelijks en zagen hem verwon derd aan. Met rasscken tred snelde hij voort; de pasto rie ging hij voorbij, immers de nieuwe predikant die er eerst sinds korten tijd woonde kon hem geen opheldering van de zaak geven. Hij begaf zich alzoo naar de kleine woning waar de weduwe van den vroegeren predikant woonde. Eene oude dame, op wier gelaat men duidelijk kon lezen hoe zwaar zij geleden had, opende de deur; een zachte blos bedekte haar aangezicht toen zij hem nader aanschouwde en met verbazing zijn naam Te Bayonne bevond zich dezer dagen een per soon die door middel van bedwelmende vloei stoffen op het onverwachts jonge meisjes bewus teloos maakte, ten einde ze daarna het hoofdhaar te kunnen afsnijden. Men zegt, dat de onverlaat reeds is gevat. Men deelt uit Toulon mede dat dezer dagen zekere Bounat, landbouwer, aan een iepeboom zijn twee paarden had vastgebonden; de dieren hadden de takken van den boom afgegetenen eenige oogenblikken later waren zij dood. Te Marseille werden jl. Zondag door twee Spaansche schepen 580,000 sinaasappelen aange voerd. Een visscher had eenige vrienden met hun vrouwennegen in getaluitgenoodigd een plei- ziertochtje te maken, welke uitnoodiging aange nomen werd ondanks den zwaren stormdie de schuimende golven hoog in de lucht zweepte. Op de terugreis bleven dan ook de gevolgen van zulk een roekelooze vaart niet uit, door een windvlaag langs boord „kopsseisde" het lichte vaartuig, schepte water en begon omiddellijk te zinken. Door een boot, die men op sleeptouw genomen had, werden nog eenige personen ge red doch een drietal vrouwendie zich in de kajuit bevonden, zonken met het vaartuig in de diepte weg. In het hospitaal te Rijssel werd een zekere van Daele ingebracht, lijdende, naar gezegd werd, aan koorts, doch bij nader onderzoek bleek hij krankzinnig te zijn. Toch werd hij gehouden. Des avonds ten 10 ure sprong hijin een onbe waakt oogenblik, uit zijn bed en snelde naar het venster. Juist wilde hij daaruit springen, toen een geestelijke liefdezuster hem vast greep; .ie man werkte zich echter toch naar buiten en dc moedige zuster moest het zwevende lichaam toen eenige minuten vasthouden, tot gelukkig hulp kwam opdagen en van Daele van een wissen dood gered werd. En zulke moedige verpleegsters wor den door onverlaten nog dikwijls verguisd en bespot. Te Keulen werd op den eersten April het stand beeld van von Bismarck onthuld. De Katholie ken hebben zich bij die gelegenheid rustig ge dragen. De liberalen hebben het genoegen niet gesmaakt eene demonstratie te zien. Bij gebrek aan twist met de tegenpartij hebben de liberalen met elkander ruzie gemaakt; een Israëlitisch bur gemeester heeft van een collega oorvijgen gehad. De Keulenaarsechte Witzbrüderhebben nu de geschiedenis Tan de onthulling geboekstaafd als noemde. Onwillekeurig, zonder dat hij er zich rekenschap van kon geven, werd hij in zijn arg waan versterkt, dat hier en nergens anders de knoop van zijn noodlot gelegd was. De weduwe van den ouden predikant leidde hem in eene kleine kamer; hij keek verbaasd over de armoedige inrichting en over de in 't oog loopende schraalheid die zich in alles toonde. Had de overledene dan niet beter voor zijne achterblijvenden gezorgd, terwijl hij toch, zooals Reinhard vermoedde de hand naar vreemd geld had uitgestoken? De oude dame nam on middellijk het woord, zij betuigde haren dank dat hij was gekomen en zeide voorts dat zij ook begreep welke beweegredenen hem daartoe gedron gen hadden. Reinhard kon zijne bevreemding nauwelijks verbergen: zou de stervende zijne echtgenoote alles hebben verklaard wel is waar kon hij toch nimmer vermoed hebben welke gevolgen zijne daad na zich sleepte en in welke verwarring zij hem had gebracht, (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1