BINNENLAND. België. Engeland. Italië. Rusland. Turkijë. Oostenrijk-Hongarije. Koloniën. Afrika. Amerika. GEMENGD NIEUWS. volgt: //Bij de onthulling van het gedenkteeken des konings, werden er gedenkpenningen, bij de onthulling van het standbeeld van von Bismarck werden er burgemeesters geslagen. De Kölnische Zeitung verzekertdat de terug keer der Jesuïten in Duitschland meer dan eens reeds het onderwerp is geweest der bespreking tusschen het Vatikaan en het Duitsche gouver nement. Aan een Duitsche industriëel is het gelukt Kaasworst te fabriceeren. Omtrent de hoedanig heid van het product weten we nog niets; evenwel schijnt het stellige voornemen te bestaan het bij grootere hoeveelheden in den handel te brengen. Misschien heeft het artikel nog een groote toekomst, daar men in Frankrijk en Ame rika reeds lang op middelen zint om de zoo voed zame kaas bij de legervoeding te gebruiken. De gemeenteraad van Leuven heeft de vergun ning geweigerd om het schilderstuk van Quintin Metzys, dat in de St. Pieterskerk aldaar hangt, voor 200,000 fr. aan het museum te Brussel af te staan, maar tevens heeft de raad besloten de schilderij voor de gemeente aan te koopen voor gemelde som, na aftrek van hetgeen de gemeente zal besteden aanïde herstelling der kerk. Uit Londen wordt bericht, dat Koningin Vic toria bij gelegenheid van het huwelijk van den Hertog van Connaught een omwenteling in het toilet der dames uit de groote wereld heeft teweeg gebracht. De Koningin schreef aan de demoiselles d'honneur voor, dat zij geen laarzen met hooge hakken, geen nauw om het lijf sluitende japonnen en het haar niet in franje (poney) op het voorhoofd mogen dragen; men zegt, dat een dame, die aldus gekapt verleden jaar op de receptie verscheen, den anderen dag werd verwittigd, dat zij het Hof niet mocht bezoeken alvorens het haar was aan gegroeid. Glasgow was dezer dagen weder het tooneel van een //manifestatie" der Orangisten (dweep zuchtige calvinisten.) De ramen van de katholieke kerk in de Abercromlystraat werden daarbij met straatsteenen ingeworpen. De politie joeg de on ruststokers uiteen en nam omstreeks 20 personen in hechtenis. Het gerecht veroordeelde de meesten hunner tot 40 dagen gevangenis. In den nacht vóór dit tumult was ook aan de katholieke school in de Greendike straat een zelfde lot als aan de kerk toegedacht. Over het doel der komst van Garibaldi te Rome is men in het onzekere. Men wil weten dat een oorlog tegen Oosten rijk, om over te gaan tot de verovering van het grondgebied, dat onderworpen is aan de Oosten- rijksehe regeering in het plan van den zieken held begrepen is. Wij zijn overtuigd dat Gari baldi zonder het te weten de waarheid sprak, dat het volk in elk opzicht veel beter er aan toe was onder het vroegere be stuur dan onder de regeering van de dy nastie Tan Savooie. Want, zegt de woelgeest ver der: „wij, die aan de wedergeboorte van ons land hebben medegewerkt, zijn de aangewezen mannen om voor zijn rechten, die men thans meêdoogenloos met voeten ziet treden, op te komen." Arme koning Humbert! De uren uwer regee ring zijn geteld. Gij zetelt in Rome, de hoofd stad der Pausen, maar door de genade der re volutie. De woeste kreten der revolutionnairen van: Leve de Republiek! Weg met den Koning! Leve Passanantezullen weldra doen zien in welk een diepen poel van ellende het ééne Italië ge zonken is, door de laffe regeering van een koning die zijn handen heelt durven bezoedelen aan den eigendom van anderen. De Voorzienigheid laat niet met zich spotten maar vertoont zich bij slot van rekening met de straffen en eischen Harer rechtvaardigheid. De telegraaf meldde dezer dagen dat markies de Noilles, Pransch gezant bij het Quirinaalbij het departement van Buitenlandsche Zaken een klacht heeft ingediend tegen Italiaansche bladen. Het blijkt, dat die aanklacht gegrond is op een door de Gazette d'Italië opgenomen en door an dere couranten overgenomen uitdrukking, welke kolonel Hepp, den Franschen militairen attaché te Rome, in den mond was gelegd. De heer Hepp zoutoen hij zich op de villa Lantedoor eeu Franschen schilder bewoondbevondgezegd hebben „Wat een prachtig gelegen buitenIk zal van dezen salon mijn kabinet maken en hier en daar onze kanonnen plaatsen als wij naar Rome zullen terugkeeren om er die „krengen" van Italianen uit te verjagen". Garibaldi heeft den Koning een bezoek ge bracht. De Koning stapte in den tuin van het Quirinaal in het rijtuig van Garibaldi, waar bei den met elkaar een onderhoud van een uur hadden. De politie in Rusland laat, vooral op het plat teland, veel te wenschen over. De boeren oefenen nu, in navolging van 'tgeen in sommige staten van Amerika gebeurtlynch-justitie. Een boer uit Ruschschewo stal een koe, maar werd door den eigenaar achterhaald. Deze bond den dief en riep toen de buren bij elkander, om te be raadslagen wat zij met hem doen zouden. Men besloot hem met een hamer de voortanden weg te slaan als herkenningsteeken. Toen de executie had plaats gehad, viel dit zoo in den smaak van de boeren, dat besloten werd voortaan eiken vee dief, dien men machtig werd, aldus te staffen. Men vindt in Rusland dergelijke zaken volstrekt niet buiten den regel, en de justitie laat ze toe. In het Rijk van den Czaar steken de socialisten de hoofden al driester en driester omhoog, rond weg komen zij met hun programma voor den dag, niettegenstaande de regeering van den knoet alle pogingen aanwendt om het gevaar te stuiten. „Het zijn dan ook geen onschuldige priesters, die men naar de Siberische ijsvelden kan transpor- teeren." In de voornaamste organen noemen de socialisten de republikeinsche denkbeelden her senschimmen. Garibaldi en Felix Pyat staan bij hunne eeuw ten achter. Ook de Parijsche Com mune ging niet ver genoeg. Wel wierp het ver branden van Parijs in 1871 een lichtstraal inde toekomst. Maar men nam geen beslissende stap men had den moed niet om bet begonnene te voltooien". De nieuwe socialisten- school zal zich dan ook geenszins vergenoegen met „de halve maatregelen van de Commune." Zij zal voor geen strengheid terugdeinzen en tegen de maat schappij een oorlog voeren zonder genade een oorlog van plunderen, branden en moorden." De Nabat Alarmklokpredikt zijn lezers „de vernietiging der middenklasse en het begraven van de oude wereld onder puinhoopen. De instel ling van het gezin moet vernield, het recht van eigendom afgeschaft, de godsdienst weggedaan, zelfs de vrijheid als eene holle quaestie beschouwd worden." Dan, als de groote ure zal gekomen zijn, zullen volgens de Narodnaya Rasprava: {Nationale Exe cutie) de socialisten „uitrukken met wapens in de handen, om executie te doen aan alle beulen, handelaars en grondeigenaarszij zullen alles ver nielen personen en zaken om het even, die hun in den weg staan." „Wie niet voor ons, zijn" (roept het laatstgenoemde blad) „die zijn tegen ons, en zij moeten vallen onder de kogels uit onze revolvers." Wat moet men denken van een land, waar een regeering bijna machteloos is tegen dergelijke taal- Maandag-ochtend ten 9 ure toen de keizer zijne gewone ochtendwandeling bij het gebouw van den generalen staf maakte, heeft een sluipmoordenaar tegenover het hotel van den minister van buiten landsche zaken in zijne onmiddellijke nabijheid vier revolverschoten op Z. M. gelost. Door Gods genade is de Keizer ongedeerd gebleven. De moor denaar, Solokoff geheeten, werd in hechtenis ge nomen. Men verzekert, dat in den Ministerraad voor goed het denkbeeld verworpen is om Turkije aan de bezetting van Oost-Rumelie te doen deelne men. De benoeming van Alekopacha tot gouver neur der provincie is in den Ministerraad goed gekeurd. Nergens wordt echter het denkbeeld van ver nedering en boetedoening meer gehuldigd dan aan het keizerlijk hof. Reeds eeuwenlang is door de hofetiquette het ceremonieel dat gedurende die week plaats heeft vastgesteld, en hiervan wordt zeer zelden afgeweken. Het plechtigste en meest belangrijke gedeelte van dit ceremonieel is de voetwassching. In navolging van Christus, die zijnen Apostelen de voeten waschte, is het een eeuwenoud gebruik dat de Keizerin op Witten Donderdag de voeten van 12 oude vrouwen en de Keizer die van 12 grijsaards wascht. De Keizerin was ditmaal door ongesteldheid verhinderd de plech tigheid te verrichten, zoodat de voetwassching der vrouwen achterwege bleef. Al miste men daardoor ook eeu belangrijk deel der plechtigheid, want bij afwezigheid der Keizerin nemen ook geene hofdames daaraan deel, zoo was er toch nog veel te zien en te bewonderen voor hen die de eer hadden de plechtigheid van de voetwassching tier 12 grijsaards bij te wonen. Het Alg. Dagblad verneemt dat de eindcijfers der begrooting voor 1880 zijn vastgesteld. Het te kort zal wezen 13 millioen, wanneer geene bijdrage aan Nederland wordt uitgetrokken. An ders, zoo de vaste bijdrage op 6 millioen wordt vastgesteld, zou het te kort 19 millioen beloopen. Onder de uitgaven moet 10 millioen voor spoor wegen en havenwerken zijn. De inkomsten der koffie moeten voor 1S80 laag zijn geraamd. De Raad van justitie te Batavia heeft mevr. de wed. V., aangeklaagd wegens het toebrengen van slagen aan een heer, veroordeeld tot een boete van f 60. In de mailberichten, loopende tot 18 Maart, wordt uit het district Nieuw Engeland, nabij Basutoland gelegen, gemeld, dat aldaar eene pa niek heerschte; dat de ingezetenen gedemorali seerd waren; dat het land geheel aar. de genade der Kaffers was overgelaten; dat in de laatste veertien dagen de groote weg vol vluchtelingen was, die met hun vee heentrokken, terwijl vele hunner wagens werden gedreven door vrouwen van de familie, daar al de Kafferbedienden wa ren weggeloopen. De berichtgever zegt, dat hij en zijne familie en buren geheel alleen waren gelaten aan de noordzijde der Wittebergen. Van hem werden in één nacht drie paarden gestolen. Het koren stond rijp op eenige plaatsen in het district, maar de eigenaars waren heengegaan, of lagen met hun vee in kampen en er was geen enkele bediende om te maaien. Edison heeft nu dezer dagen zijn nieuwe elec- trische lamp eens in het bijzijn van eenige vrienden laten branden. Zij waren verrukt over hetgeen zij zagen, zoo wordt gemeld. Het duurt lang voor dat de wereld eene van Edison's uitvindingen leert kennen, maar de uitvinder heeft ook de gewoonte tot het laatste oogenblik allerlei verbeteringen aan te brengen. De verzorging in 's Rijks gevangenissen laat inderdaad niets te wenschen over. In het le kwar taal van 1879 zaten 402 tuchthuisboeven te Leeuwarden en kwam er geen enkel sterfgeval onder die heeren voor. 't Zou ons niet verwonderen, als in dat koude kwartaal eenige brave lieden van gebrek waren omgekomen. De Standaard verhaalt het volgende: „Hoe Rome's priesterheerschappij zich doet voelen onder het onwetend deel der Siciliaansche bevolking, bleek volgens een bericht der Walden- zer Zendingskerken, te Briesi in de vasten van 1877, De kerk van dit plaatsje in 't welk de Protestanten de felste vervolging hebben uitge staan was voor een aangrijpend tooneel toe bereid. De priester, die optrad, predikte over de hel, en deed zijn hoorders bij de beschrijving sidderen. Telkens werd een der brandende kaar sen uitgedaan, zoodat er ten laatste nog slechts één een grillig licht wierp op den spreker. Plot seling hoorde men zuchten, die onder uit den preekstoel schenen te komen. Half gesmoorde gillen vernam men onder het volk; daarna heerschte een doodelijke stilte. Nu hoorde men weder akelig zuchten. „Wie zijt gij?" vroeg de prediker. „Ik ben de ziel van N." (een bekend liberaal.) „Waar zijt gij?" „In de hel." „Waarom?" „Wijl ik de wetten onzer heilige moederkerk overtrad," „Hoe zijt gij hier ge komen." „God heeft het mij geboden. Hij wil mij als waarschuwing voor andeien gebrui ken." Zijn de middeleeuwen al voorbij?" De hel van dien snuggeren Waldenzer, waar schijnlijk in zijn velen ledigen tijd in slaap ge vallen, werd sedert 1877 door de liberale bladen zeker in meer dan 50 plaatsen van Europa ver toont. De Standaard komt er dus mooi laat mee aan. Het nieuwe is er dus al lang af, en net fraaie is er nooit aan geweest. Standaard, hoe kunt ge toch zoo kinder achtig zijn! In het le kwartaal van dit jaar zijn uit de vier noordelijke provinciën ruim 30,000 nuchter- kalfsvellen vervoerd. Wanneer wij deze opgave voegen bij den verkoop van 50.000 stuks vee in dien tijd, dan krijgt men nog grooter denk beeld van den veestapel, maar tevens van de kolossale worstmakerijen en van het verbruik van nuchterkalfsvleesch! Emmikhoven15 April. Zaterdag-avond om streeks half tien ontstond, op een kwartier af stand van hier, in den Buitendijk, een hevige brand, waardoor eene woning met schuur in de ascli werd gelegd. De eenige bewoonster, eene achtenswaardige vrouw van 72 jarenis jammer lijk in de vlammen van hare woning omgekomen. Toen de naaste buren, die reeds te bed waren, het gevaar bemerkten, stond het huis reeds in volle vlam, zoodat aan geen redding meer te den ken viel. Door den gnnstigen wind bleven de be lendende woningen gespaard. Na den ofloop vond men het verkoold en verminkt lijk op den vloer van de woning uitgestrekt. Men kon onmogelijk de oorzaak van het onheil gissen, doch men was algemeen getroffen door zulk een treurig uiteinde. Culemborg, 12 April. Dezer dagen heeft zich hier een man van het leven beroofd, door een groote kwantiteit vitriool in te nemen, waaraan hij nog denzelfden dag onder een lievig lijden bezweek. Vóór hij echter de vitriool gebruikte, nam hij, zeker om „stervensmoed" te verkrijgen, eerst nog een paar „flinke borrels." Volgens eigen verklaring van den ongelukkige moet de oorzaak zijner wanhopige daad daarin gezocht worden, dat hij zijn leven moede was. Rotterdam, 12 April. Heden-ochtend, bij het opgraven der fundeering van huizen in de Boom gaardstraat alhier, zijn gevonden eenige flesschen wijn, naar gissing, wegens merk en vorm der flesschen, een paar honderd jaar oud. Delft, 14 April. Ruim 200 sollicitanten hebben zich voor de betrekking van winkelhouder bij de coöperatieve winkel-vereeniging aangemeld. Amsterdam, 14 April. Eergisteren nam in een logement alhier, een persoon een partijtje diamanten in oogenschouw die hem zoo bekoorden dat hij er mede op den loop ging. De politie achterhaalde hem spoedig. Leiden, 15 April. Het eerste transport paarden uit Hongarije voor de Nederlandsche cavalerie is al hier aangekomen. Zaterdag-middag zijn aan de Marebrug een dis selwagen en een kar, beladen met visch, tegen elkander gereden, met het gevolg dat drie daarop gezeten personen over de brugleuning in het wa ter zijn gevallen. Zij werden echter spoedig door de knechts van den stalhouder Tibbosl gered. Numansdo/'p, 15 April- De oudste ingezetene dezer gemeente, Pieter De Lange, heeft in Fe bruari 11. den leeftijd van 99 jaar bereikt. Hij is niet alleen nog in het bezit zijner geestvermogens, maar houdt zich ook nog altijd met lust bezig met allerlei knutselwerkjes. In zijn tijd was hij een bekwaam timmerman, en nog onlangs maakte hij een werkdoos, die volgens het oordeel van deskundigen niet beter kon gemaakt zijn door een man van het vak, die 60 of 70 jaar jonger is. Het maken van vogelkooien, kinderwagentjes enz. is zijn dagelijks tijdverdrijf, en hij doet alles zonder bril. In voorkomengang en houding is hij nog zóó flink, dat men hem 20 jaar jonger zou aanzien dan hij is. Een 23jarige slungel, te Amsterdam woon achtig, word door zijn moeder buiten de deur gezet, om hem te dwingen zijn eigen kost te gaan verdienen. In plaats daarvan liep hij echter naar de Haarlemmervaart en sprong er in. Jammer voor de maatschappij, snelden eenige personen toe en redden den zelfmoordenaar-luilak. Tegen een jongmensch te Amsterdam, die 's nachts uit het raam zijner woning op de Heeren gracht op een kindertrompet het alarmsignaal der politie zoo bedriegelijk na te bootsen wist, dat, wanneer dit hem ter afwisseling van zijne medi sche studiën in den zin kwam, hij in een oog wenk alle politiedienaren uit den omtrek op de gracht nabij zijn huis in draf liet bijeen komen, is proces-verbaal gemaakt wegens rust verstoring en het nabootsen van alarmsignalen. Nabij Nieuw-Buitien (Drenthe) is een kind, terwijl de ouders in liet veen werkzaam waren, in eene mestvaalt gevallen, waarin het is gestikt. Donderdag jl. werden voor de kievitseieren te Zwolle nog 60 cents per stuk betaald, en de daarop volgende dagen werden zij, door den in vloed van het zachtere weder, zooveel gevonden, dat ze jl. Maandag reeds voor 20 cents te koop waren. Sedert de eergisteren ingevallen koude weersgesteldheid wordt er geen kievitsei meer gevonden. Als eene bijzonderheid wordt gemeld dat in de gemeente Usquert, die ruim 1800 inwoners heeft, niemand is overleden tusschen den 7den Januari en den 3den April, alzoo in een tijdperk van ruim 12 weken. In Berlijn vierde dezer dagen een droschki- voerman feest met zijn paard, dat hem 25 achter eenvolgende jaren onafgebroken heeft gediend. De jubilaris kreeg een dubbel portie haver, hooi ad biturn en tot dessert brood met zout, benevens, een aantal liefkozingen van zijn meester, die zeer aan het trouwe dier gehecht is. Omtrent de zeeramp met het schip Louise Gerardina, Vrijdag in de nabijheid van IJmuiden voorgevallen, wordt van daar nader het volgende gemeld Ten ongeveer 8 ure des ochtends werd van de semaphore geseind voor eene sleepboot; een kof schip seinde om hulp met de Nederlandsche vlag; bij dit schip bevond zich een Egmonder visschers- bom, mede de Hollandsche vlag toonende; de sleepboot Hercules stoomde uit en de kapitein vernam al spoedig dat het kofschip des ochtends vroeg, ter hoogte van Kamperduin, verlaten was gevonden en dat van eenige vischbommen eenige mannen aan boord waren overgegaan, ten einde te trachten het hier binnen te brengen. Nadat de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2