NIEUWE No. 267. Zondag 20 April 1870. 4e Jaargang. De Wockerkwestic. BUITENLAND. België. Engeland. Frankrijk. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt: Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. ■ftTMMNTlENUJÜT: AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Diefstal wordt, en terecht, zwaar ge straft: de regeerinn en hare dienaressen o de Justitie en de Politie, zijn gehouden te waken voor het eigendom der burgers, en wel zoodanig, dat zelf het geringste ver grijp tegen het eigendom zijne straf niet ontgaan mag. Zonder zoodanige bescher mende wetten en bepalingen is geene wel geordende maatschappij mogelijk. Het moge hard schijnen, dat de arme huisvader, die, door nood gedwongen, een brood wegneemt, misschien om zijne hongerige kinderen te voeden, daarvoor dikwijls eene zware ver antwoordelijkheid voor de Justitie heeft af te leggen, - die verantwoordelijkheid en de straf zijn eene noodzakelijkheid, welke in sommige gevallen droevig mag heeten, doch waartegen redelijkerwijze niets aan te voeren is. Doch er bestaat eene, andere soort van diefstal oneindig gevaarlijker, noodlottiger en meer verspreid dan het stelen van een stuk brood, een kleeding of geldstuk, een diefstal, die gewoonlijk den minder ge goede treft en de kanker is voor vele per sonen en huisgezinnen, doch niettemiu on gestraft blijft, de woeker namelijk. Geen verachtelijker wezen dan de woekeraar, geen gevaarlijker bovendien. De woeker toch heeft duizende huisgezinnen ten gronde gericht, duizende personen niet alleen tot den bedelstaf gebracht, maar ook een outijdigen dood doen vinden. Wie zich in de klauwen van den woekeraar bevindt, wordt zijn weerloos slachtoffer, want de strik, die de woekeraar den arme gespannen heeft, wordt met den dag na der toegehaald, tot hij zijne laatste bezit ting in zijne macht en het slachtoffer tot wanhoop gebracht heelt. De woekeraar is een dief, maar zulk een die nimmer genade kent, die ieder uitschudt wie met hem in aanraking komt en bij eenige om zichtigheid bij het uitplunderen zijner slachtoffers bovendien steeds van straffe loosheid verzekerd is. Tegen dien gevaarlijksteu aller roovers behooren wettelijke bepalingen gemaakt te worden; het is een plicht der Regee ring, dat kwaad, zoo algemeen verspreid, FE U1LLET ON. DE VERZOEKING. Vervolg en, Slot. Hij verzocht de weduwe hem alles nauwkeu rig te verhalen wat op Maria betrekking had en voornamelijk het gebeurde ten opzichte van den predikant. Hoofdzakelijk wenschteReinhard te weten of de overledene den brief met geld had ontvangen. Bij deze laatste woorden begon de weduwe jammerlijk te weenen. Met zachte stem, doch snikkende en bevende verhaalde zij den naast haar zittenden en ademloos luisterenden man, hoe een half jaar na den dood van haren echt genoot zij de pastorie had verlaten; hoe zij, voor den verkoop van de schrijftafel, in eene lade twee brieven had gevonden, de eene van de hand haars zoons, eene vreeselijke bekentenis van zijn misdaad, de andere van Rein hard Anders, waarin sprake was van 300 gulden die zooal niet uit te roeien, dau toch zooveel mogelijk te beperken. Men werpe niet te gen, dat het slachtoffer van den woekeraar vrijwillig in den val loopt, dat het zijne eigene schuld is, zoo hij in 's monsters klauwen geraakt: met evenveel recht kan men straffeloosheid verzekeren aan den dief, die 's nachts door het geopende ven ster of de geopende deur de woning bin nendringende, medeneemt wat van zijne gading is. In Duitscbland is sedert eenige maan den de woekerkwestie aan de orde. Er was rede toe. De burgerij wordt aldaar door gewetenlooze woekeraars als uitgezogen. Dagelijks blijkt dit door de droevigste ont hullingen; in de kolommen van ieder Duitsch blad vindt men verhalen van personen, die in weinige jaren door woekeraars ten on der gebracht zijn. Deze schaamden zich niet 10 a 20 pCt. in de maand te vorde ren, en met zulk een buitenkansje nog niet tevreden, werden vaak de schuldvor deringen slechts verlengd op voorwaarde dat ze in eens met een derde of de helft verhoogd werden. Talloos zijn de gevallen, dat eene kleine schuld van eenige hon derd mark in enkele jaren tot meerdere duizenden was aangegroeid, alleen door in teresten en verlenging van schuldvorde- O O ringen, totdat de woekeraar op een goe den dag de bezittingen van zijn schulde naar deed aanslaan en deze geheel tot den bedelstaf gebracht was. Onder de tallooze woeker-processen die aan de orde van den dag zijn vermelden wij het volgende: De rechtbank te Berlijn heeft, in tweede instantie, het geval behandeld van een woekeraar, die van zijn slachtoffer niet minder dan 14.000 percent intrest vorderde. Het geval kwam hierop neer: Een jong- mensch had 45 mark geleend, na vier we ken terug te geven tegen meerbetaling van 6 mark. Kon hij echter niet aan zijne verplichting voldoen, dan moest de leener 20 mark voor eiken dag nabetaling geven. Eerst 42 dagen na het vervallen van den wissel kon de jonge man betalen, en de geldschieter eischte thans behalve het ka pitaal en de 6 mark een som van 840 mark, zijnde 14.000 percent per jaar. Het hij overzond voor deu overtocht van zijne vrouw en van zijn kind. Haar echtgenoot moest een middel hebben gevonden, den ongelukkigen zoon te helpen, dat gevoelde zij, dat begreep zij uit de houding en de aandoeningen van den misda- digen zoon bij de begrafenis van den beklagens waardiger. vader; niet alleen de smart over den dood van den overledene had hem diep bedroefd maar berouw, innig berouw over het onuitwisch- bare bewustzijn dat hij schuldig was aan den dood van hem, die steeds zulk eeu goed vader was. Reinhard viel haar in de redp, zeggende: En wat is er van hem geworden, is hij terug gekeerd van zijn onzaligen weg, was het offer dat uw echtgenoot hem bracht niet te vergeets „Neen,,, hernam de weduwe, hem met verhel derde oogen aanziende „dezen troost heb ik, hij is een ander mensch geworden; van de licht zinnigheid zijner jeugd is niets meer te bespeuren. Hij heeft van zijn gering salaris reeds 100 gul den gespaard en mij ter bewaring gegeven, opdat ik daarmede goede werken kan verrichten. Hij geval kwam voor de rechtbank; in eerste instantie werd de woekeraar in het gelijk gesteld, in tweede instantie werd de eisch van den geldschieter afgewezen. Reeds eenmaal is door een lid van het (Katholieke) centrum eene voordracht te gen den woeker bij den Rijksdag inge diend; toenmaals werd ze verworpen on der voorwendsel van eenige gebreken in den vorm. Het centrum heeft zich door die eerste nederlaag niet laten ontmoedi gen; het heil des volks boven alles stel lende; heeft het bij monde van den afge vaardigde Reichensperger een nieuw ont werp woekerwet ingediend, dat, aan merkelijk verbeterd, schier in de geheele Duitsche pers erkenning vindt. De grond toon van het ontwerp is, dat behoudens de aangegeven uitzonderingen geen hoo- geren interest dan 6 percent en in het jaar mag gevorderd worden. Op overtreding daarvan worden verschillende straffen ge steld, zwaarder naarmate de wil om woe ker te drijven blijkt. Wij achten zoodanig eene wet een ze gen voor het land; het is onzinnig in deze van middeleeuwsche instellingen te spre ken. Waarom zou men bepalingen en wet ten, die in de middeleeuwen van kracht waren, niet mogen overnemen, als de nood zakelijkheid er van blijkt. Men boude toch eenmaal op met groote woorden te scher men en houde uitsluitend het niet of de noodzakelijkheid der zaak in het oog. Paaseh-Maandag hebben er in België twee ern stige spoorwegongelukken plaats gehad. Op de lijn van Diest naar Mell is 's namiddags ten ruim 3 ure, niet ver van het laatste station, de geheele personentrein gederailleerd, met het gevolg dat de machinist onmiddellijk gedood werd, de stoker lievige brandwonden kreeg, een conducteur zwaar gekwetst werd en een passagier op de plaats dood bleef. Bovendien moet een aantal personen min of meer ernstig gewond zijn. Het tweede ongeluk greep in den avond te Antwerpen plaats. De kommandant van het 7e linie regiment, de luitenant-kolonel Ladan, werd bij het passeeren van een overweg door een spoortrein ter aarde geworpen, en in een oogwenk sneden weet dat het mij bekend is wien het ongeluk getroffen heeft. Tot heden kon ik het gepleegde onrecht nog niet herstellen, Maria was met haar kind vertrokken, maar ik zegen den dag van heden omdat ik u heb wedergevonden. Neem voorloopig dit geld, neem alles wat ik heb maar spaar, wat ik u bidden mag, spaar den goeden naam van mijn echtgenoot, die gedurende zijn gansche leven oprecht en eerlijk was maar die toch een oogenblik zwak was, om zijti kind te redden." „Neen," sprak Reinhard van zijn stoel op staande, „houd het geld, de strafbare handeling van uwen echtgenoot is onder de handen van het noodlot reusachtig groot geworden, ik hoop u niet te kwetsen als ik u vertel welke onheilen door zijn toedoen mij zijn overkomen. Gij zijt onschuldig, mijne vnuw is gestorven, besteed het geld dat ge mij biedt zooals ik beschikt heb ingeval Maria toenmaals reeds gestorven ware: geef het aan de armen." Reinhard had zich in den laatsten tijd reeds eenigszins verheugd over het zoete van de wraak de raderen zijne beiden beenen en den rechterarm hem van deu romp; bovendien werd zijn hoofd op verscheidene plaatsan gewond. De ongelukkige heeft deze vreeselijke verminking nog een half uur overleefd. Een vreeselijke ontploffing heeft in de kolenmijn van Agrappe te Frameries bij Bergen plaats ge had. De gebouwen hebben daarbij vlam gevat en zijn grootendeels ingestort. In de mijn bevinden zich 240 arbeiders. Men vreest voor talrijke slachtoffers. De „Sheffield Telegraph" bericht, dat de her tog van Norfork, voor de oprichting eener nieuwe R. K. kerk te Brompton, op de plaats van het tegenwoordige Oratorie, eene som van 20,000 pond sterl. (240,000 guld.) heeft beschikbaar gesteld. In Sunderland verkeeren drie groote kolen- .mijnen thans in een staat van beleg. Om het willig werkvolk tegen de gewelddadigheden der werkstakers te beschermen, zijn al de toegangen tot de mijnen versperd, en worden zij bewaakt als een kamp. In eene eergisteren gehouden vergadering der patroons zou het vermoedelijk tot eene nadere beslissing komen omtrent den verderen loop de zer reusachtige strike. Bij een uitdrager te Sheffield werd in den schoorsteen aanhoudend een angstig gekerm ver nomen. Men maakte een aantal steenen los en vond een inbreker, die in den schoorsteen be klemd geraakt was en die eenige oogenblikken nadat hij verlost was deu adem uitblies. De prefect van Lot-et-Garonne heeft den in specteur van het lager onderwijs verzocht de onderwijzers der openbare scholen uit te noodigen hunnen kiuderen de Marseillaise te leeren, opdat zij die bij officieele plechtigheden zingen kunnen. De generaal-kommandant van St. Malo is op non-activiteit gesteld omdat hij een dagorder van den kolonel van het 47e regiment, betreffende de uitvoering van de Marseillaise, afgekeurd had. De bekende abbé Roussel heeft zijn weeshuis te Auteuil nabij Parijs aan den Italiaanschen priester Bosco overgegeven. Deze heeft, zonder eenig persoonlijk vermogen te bezitten, in Italië reeds 81 weeshuizen gesticht, die te zamen 40000 weezen verplegen. Om geschikte directeuren voor zijne huizen te bekomen, heeft de eerw. heer Bosco eene eigene priester-congregatie en eene van vrouwelijke religieusen. Deze leveren hem het noodige personeel voor zijn bij uitstek mensch- lievend werk. die hij zou nemen. Hoe weinig kende hij zich zelve. Hij was er niet toe in staat. Hij gaf de weduwe een hartelijken handdruk en verliet hare woning, om na een korte wan deling in het dorp dat zijne kindschheid, zijn kort geluk en zijn lijden had gezien, terug te keeren naar gade en kind. Gevatheid. Dr. Gibhic te Edinburg, een geleerd heer, had eens het navolgende gesprek met een student, wien hij wilde vastzetten. „En gij bestudeert de mathesis?" „Jawel", antwoordde de student. „Hoeveel kanten heeft een cirkel?" „Twee„, zei de student dadelijk, „En welke zijn dat? Er ontstond eensklaps een ge lach onder de omstanders, toen de student zei: Een binnen- en een buitenkant". „Gij bestudeert ook de moraal-philosophie?" „Ja, ook die", Dus hebt ge lessen bijgewoond over de verschillende begrip pen van het zijn?„ „Hebt ge wel eens wat ge hoord over oorzaak en gevolg?,, „Jc zeker,, zei de student. „Gaat ooit een gevolg vóór eene oorzaak?" „Ja," „Geef mij daarvan dan eens een voorbeeld?" „Een man, die een kruiwagen rijdt. De geleerde doctor vroeg den student niets meer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1