NIEUWE No. 268. Donderdag 24 April 1879. 4e Jaargang. De machteloosheid der poli tic-politiek. BUITENLAND. Frankrijk. België. IIH I M Si ll li CIOIIRIIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt: Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. TMAlNÏ[I N])i AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers K P P E R S LAUREY. De jaren 1878 en 1879 zullen in de boeken der wereldhistorie gesignaleerd wor den als de jaren van moordaanslagen op souvereinen en potentaten. De vorige week gaf ons den vijfden aanslag op een gekroond hoofd binnen den tijd van een jaar. Twee malen werd er op den Duitschen Keizer geschoten, dan volgde een moordaanslag op den Koning van Spanje en op den be- heerscher van Italië. En nu, juist op het oogenblik dat de Italiaansche moordenaar gratie erlangde, verheft in Rusland de vijf de hoogverrader zijn revolver. Gelukkig, heeft geen der booswichten zijn doel be reikt. Bestaat er omtrent Solowiefs voor gangers twijfel of zij handlangers en uit voerders van den wil eener partij zijn of waren, bij den moordaanslag tegen den Czaar wordt die twijfel opgeheven. Solo wief is geen alleen-staand misdadiger, hij is een lid van eene ontzettend uitgebreide moor denaarspartij, die naar een duivelsch sys teem de verraderlijke wapens harer aan hangers laat werken. Helaas! de treurige gebeurtenissen der laatste dagen bewijzen zonneklaar, dat het onzalige nihilisme aan Keizer Alexander, aan zijn volk en aan Europa onverholen verkondigt, dat niet de hand van een waarzin nige of bloeddorsti ge, maar eene groote, wijdvertakte partij in Rusland de revolvers der moordenaars laadt. Het is nu ongeveer een jaar geleden, dat de Russische rechters, Wjera Sasu- litsch vrijspraken. Een gansche rij van moordaanslagen tegen Mezensoff, Dren telen, Krapotkin en lagere beambten is op deze vrijspraak gevolgd. De onver schrokkenheid, waarmede de nihilisten hunne offers vervolgen, doet vreezen, dat zoowel de genoemde ambtenaren, die aan den eer sten aanslag zijn ontsnapt, als ook de Kei zer zelf, aan nieuwe aanvallen op hun le ven zijn blootgesteld. De Keizer heeft on der deze omstandigheden een grooten moed aan den dag gelegd, doordien hij kort na den aanslag in een open rijtuig zonder FE U1LLET ON. Een Nederlandsch Missionaris. Het zal voor de vele bekenden en vrienden van den Wel Eerwaarden Heer J. Alt hoff, Mis sionaris op het Vancouvereiland niet onaange naam zijn te vernemen, dat wij door welwillend verleende inzage van brieven, in staat gesteld zijn aan onze lezers een verhaal van zijne reis en van zijn eersten werkkring mede te deelen. Hij vertrok den 'Jen October over Weert, waar zich een tweede Missionaris bij hem aansloot, naar Leuven. Daar rereenigden zij zich ten getale van zeven priesters, die zich allen tot doel gesteld hadden om in Amerika's gewesten, te arbeiden aan de zaligheid der zielen en de eer van God te ver breiden. Op IB October scheepten zij zich in te Ostende, aan boord van den Leopold om over DoverLiverpool te bereiken en van daar met de nGermanié" de reis te vervolgen naar New- York. De brieven, waarin de reis beschreven wordt, escorte door de straten der stad reed. Na dat hij ten derde male aan de hand van een sluipmoordenaar is ontsnapt, zal de Czaar, in vromen zin, zijn leven der Voor zienigheid toevertrouwen. Evenmin echter als de persoonlijke deugden van een sou- verein de misdaden en bedorvenheid der regeering kunnen goedmaken, evenmin kan des Czaren moed, de wanhoop en moedeloos- heid van het volk doen verdwijnen. Hoe onbeschaafder een volk is, des te gemakkelijker gaat het onder den invloed van het ruw geweld. Het Russische volk vereert den Czaar als een God, zoo lang hij met almacht het land bestuurt, ziet het volk echter dat er een sterkere macht boven den heerscher komt, dan zal het voor den nieuwen God nederknielen. Als het nihilistische comité met satansche energie zijn vernielingswerk voortzet, dan zal het spoedig meer eerbied in het volk hebben bewerkt dan de ambtenaren van den Czaar en de Czaar zelf. Dat is de crisis die in Rusland heerscht. Hoe zal Alexander deze bezweren? Hij die de wetten op het socialisme in Duitschland voor gezonde en wijze politiek houdt, zal spoedig zijn antwoord gereed hebben. Geweld en nogmaals geweld, zal bij uitroepen, is in Rusland het eenige middel tegen de evolutie. Het is echter onnoodig der Russische regeering dit mid del te leeren; zij bezit het reeds lang, zeer lang. Den 16 April 1866, dus nu twaalf jaren gel eden, schoot Ka rakoso ff' op Keizer Alexander. In Mei, daaropvolgende, ver scheen een Ukase des Keizers, die den oor log aan het nihilisme verklaarde. De libe- raliseerende periode van Alexanders regee ring was daarmee ten einde en er kwam eene reactie met alle middelen der politie en militaire krachten. De politie heeft twaalf jaren lang met onbegrensde macht in Rusland huisgehouden. Maar wat heb ben knoeten, bajonnetten, gevangenissen, deportaties uitgericht? Niets! Het nihilisme heeft zich uitgebreid, hoofdzakelijk onder de beschaafde jeugd en in den ambtenaars kring, en met die uitbreiding heeft het aan O O inwendige kracht en aan onverschrokken heid gewonnen en als resultaat van eene twaalfjarige politie-politiek verheft zich zullen wij nu achtereenvolgens geven. Liverpool 16 October 1878. Waarde Ouders enz. Gisteren avond, ontving ik te Ostende uwe courantjes enz. en schreef U eenige letteren. Eenige oogènblikken 1 later gingen wij op de boot. Wij bleven aanvankelijk allen op het dek toen wij ten half negen ure uitvoeren en wij zongen het ave maris stella, gegroet gij sterre der zee, en nog menig ander Moeder-Gods-liedje, tot dat onze mede- missionaris, de Eerw. Heer Claris, die met ons tegen de verschansing aangeleund was om niet te vallen, tot dat Caris zeg ik, bijzon der scherp over boord naar de zee keek. Wij waarschuwden hem voor de zeeziekte, doch hij antwoordde niet en keerde zich ook niet om, om de eenvoudige reden dat hij druk bezig was den inhoud van zijn maag in de zee uit te stor ten. Weldra lagen er nog twee op de banken. Ik voor mij gevoelde mij met de overigen zeer pleizierig en ik zat met mijn compagnon, lang uitgestrekt tegen den mast aan, tot wij beiden in slaap vielen. Toen ik wakker werd, was ik alleen; thans eene revolutionnaire macht, feitelijk krachtiger dan de regeering zelve. Tegen het geheime Executieve Comitémet zijne doodverachtende aanhangers is de politiek der politie volslagen machteloos. Het Russische rijk lijdt helaas, even als zoo vele andere staten, aan de algemeene kwaal: de godverzaking. Elke staat, van wien een gedeelte des volks de vreeselijke woorden uitspreekt »er is geen God« bezit ontwijfelbaar eenrevolutionnairepartij. Of deze goddelooze partij macht en kans op uitbreiding heeft, hangt slechts af van zekere politieke en sociale omstandigheden. In Rusland zijn het de politieke in Duitsch land de sociale toestanden, die groeikracht geven aan de revolutionnaire partij. Deze oorzaken der ziekte toonen ons ook de juiste geneesmiddelenDe uitwendige aan leiding tot ontevredenheid moet door eene ernstige bestuursverbetering weggenomen worden. Van meer belang echter is de weg ruiming der inwendige oorzaak van het verzet tegen orde en wet. De Godsdienst, O 7 de hoop op God en op het eeuwige leven, de vrees voor den strengen Rechter moeten hersteld en behouden worden. De Godsdienst alleen kan een volk trouw aan zijne plich ten maken en gelukkig doen worden. Dit O o zijn zulke oude en eenvoudige waarheden, dat men ze bijna niet meer durft te schrij ven. Maar als meu ziet dat ze niet in acht genomen worden, moet men ze tel kens herhalen. Of de, in een staat van verrotting ver- keereude toestanden in Ruslanddoor eene vreedzame regeerings-hervormiug kunnen o O O verbeterd worden en of de machtelooz e Rus sische staatskerk de twijfelaars weer tot hare altaren kan verzamelen dat komt ons vrij onzeker voor. Wij gevoelen innig medelijden voor keizer Alexander en voor zijn ongelukkig volk. Wij weten echter dat in Rusland, zoowel als in andere landen die aan de zelfde kwaal lijdende zijn, red ding mogelijk is, maar wij verkondigen teveus dat de politie-politiek in het rijk der Czaren machteloos is tegen de revo lutionnaire beroeringen die het land on dermijnen. liet was twaalf uur en ik was niet weinig stijf en koud ran het harde bed.Ik stond op en liep als een dronken menseh, want al stond de zee ook uiterst kalm, het was niet te min een toer om te loopen zonder te vallen. Ik liep dan naar beneden en vond alles in de rust en geen plaats meer op de banken. In een oogenblik had ik een handkoffer gevat, daar tegen aan mijn jas opgerold en op den vloer gelegd en zoo lag ik nu in een minuut weder in rust. Dat was dus nog hard, maar niet koud meer. Ten één uur arriveerden wij te Dover. Bij de visitatie trok ik een riem van mijn handkoffer of zeil aan stukken, bond het weder zoo goed en kwaad als mogelijk was vast en stapte in den trein naar Londen, waar wij na cenig oponthoud ten vier ure aankwamen. Wij nam n twee rijtuigen en reden naar het andere station, waar wij ten vijf ure plaats namen voor Liver pool, ten lO'/a stonden wij hier. Direkt ging ik naar het bureau van de White star line en vond daar twee briefkaarten een vanen een vanMis schien krijg ik er morgen meer voor wij ten 12 ure uitvaren. Wij blijven aan boord met ons Eenigen tijd geleden verdween te Parijs een kind. De radelooze moeder liet overal nasporin gen doen, maar te vergeefs 1 Eindelijk meldde zich eene vrouw bij haar aan, die in de buurt woonde en haar bekende, het kind te hebben medege nomen, met het doel om het als haar eigen doch ter op te voeden, om op die wijze vertroosting te zoeken voor het smartelijk verlies dat ze ge leden had door den dood van haar kind. Ze was echter bewogen geworden door de wanhoop, door de moeder aan den dag gelegd, gaf daarom het kind terug en vroeg vergiffenis. Ze Journal Commercial de Cette verhaalt van e«n wezenlijke veldslag, die aan boord van een Zweedsch schip plaats gehad heeft tasschen de matrozen en gendarmes, die op last van den Consul van Zweden een matroos in hech tenis kwamen nemen. Zoodra de gendarmes zich op het dek vertoonden, werden zij met handspaken ontvangen. Een der marine-gendarmes greep den matroos dien hij in hechtenis nemen moest, bij den kraag, en zou hem over meesterd hebben, als niet de gendarmes door revolver schoten en ijzeren stangen zich genoodzaakt gezien hadden, den terugtocht aan te nemen. De kwartiermeester was door een kogel aan den schouder getroffen en had dit schot beantwoord, doch had niet geraakt. Twee matrozen, die in het want geklommen waren, schoten op de gendarmes en op het oogenblik toen deze aftrokken wierpen zij een ijzeren stang naar beneden, die 60 a 100 kilo's woog en gelukkig niemand trof. Wat den gezagvoerder betreft, deze was door een zijner matrozen met een ijzeren stang geslagende kapiteins van naburige schepen, door het schieten opmerkzaam geworden, zijn hem ter hulp gesneld. Eenige oogenblikken later werd de matroos, die de aan- leidende oorzaak van dit oproer was geweest, door die scheepskapiteins en twee tolken, die zich van hem meester gemaakt hadden, naar de gevangenis gebracht. Maandag-voormiddag is bet een adjunct-inge nieur gelukt, tot eene diepte van 450 meters in de mijn te Erameries af te dalen. Aldaar hoorde hij uit eene opening van nog 100 meters dieper om hulp roepen. Onmiddellijk werden alle krachten ingespannen, en een uur later waren vijf werk lieden behouden naar boven gehaald. Zij verklaar den, tot op het laatste oogenblik nog stemmen te hebben gehoord uit een zijgang, waarvan zij ten gevolge der instorting waren gescheiden. Bij de afzending der laatste berichten werden de werk zaamheden ter redding naar dien kant krachtig voortgezet, doch scheen men aan een gewenschten uitslag te twijfelen. De Koning is eergisteren op den boulevard, nabij de Leuvensche poort, van zijn paard ge vallen. Na zijn ruiter op den grond te hebben geworpen, is het paard in vollen galop voortge- zevenen in één kamer, wij zitten te zamen aan tafel en hebben onze hut in het midden van het schip, waar de beweging het minste is. Hier te Liverpool zijn wij slecht aangeland wat het hotel betreft. Wij hebben honger en kunnen de spijzen niet eten, dit haart ons natuurlijk veel vrolijkheid. Enftn wij zijn alle goedsmoeds en was het niet dat wij op dit oogenblik ons gevoelden als of wij nog op zee waren en alsof tafel en stoel met ons op en neer gingen, wij zouden veel te lustig weg gaan. Hiernevens het conterfeitsel van onze boot. Later zend ik u het plan van de cabines en zal u dan juist onze plaatsen kunnen aanwijzen. En nu nogmaals adieu! Dank aan wien het toe komt voor de wenschen uitgedrukt in de Nieuwe Haarlemsche Courant No. 213. Adieu, weest vroolijk zooals ik. God beschermt ons zicht baar. Wij hebben prachtig weder ten minste zeer zacht en bijna geen wind. Tot later. God zegene u. Zoo mogelijk zal ik u uit Queenstown schrijven. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1