BINNENLAND. Duitschland. Zwitserland. Italië. Rusland. Spanj e. Engeland. Amerika. GEMENGD NIEUWS. loopen doch werd gelukkig door een aide-de camp gevat, vooraleer het eenig ongeluk had kunnen veroorzaken. De Koning heeft slechts eenige on beduidende kneuzingen bekomen en is onmiddel lijk weer te paard gestegen. De werkstaking in de Borinage breidt zich meer en meer uit. De 400 werklieden van den koolput van Belle-et- Bonne hebben hun werk gestaakt. Uit het Bornaér dagblad blijkt, dat de koopman Th. Schwennicke in Leipzig veroordeeld is tot de hoogste boete, die naar 263 van het Duitsche strafwetboek kon worden uitgesproken, namelijk 3000 mark, omdat hij aan het Staats-hospitaal te Bolditz, in plaats van de bestelde en ook op de rekening vermelde gewone boter, had geleverd kunstboter, tot een bedrag van 2682 mark. We gens het aannemen van verzachtende omstandig heden kwam hij met de geldboete vrij. Uit Duitschland wordt geklaagd dat er nog da gelijks uit Nederland brieven worden ontvangen, slechts gefrankeerd met een postzegel van 10 cents. Het porto is 12Vs cent en wordt voor ontoerei kend gefrankeerde brieven dubbel berekend, zoo dat men bij ontvangst' van zulk een brief 25 pen ningen (15 cent) moet bijpassen. Volgens den Parijschen Soleil heeft de Russi sche regeering de zekerheid verkregen, dat het comité, hetwelk de revolutie in Rusland leidt, in Zwitserland zetelt. Daarom is door den Russi- schen gezant bij den Zwitserschen Bond eene nota ingediend, waarbij gevangenneming of verbanning van zekere personen, wier woonplaatsen worden opgegeven, geëischt wordt. Het Duitsche gouver nement zou het verzoek van Rusland ondersteunen. In Rome bestaat het plan eerstdaags een blad uit te geven, gewijd aan de belangen van Kerk en Staat, dat dagelijks in vijf verschillende talen zal verschijnen. Als hoofdredacteur noemt men Z. D. H. den bisschop van Albenga, die door Z. H. tot kar dinaal zal benoemd worden. Uit Rome wordt gemeld, dat Mgr. Kupeliati Vrijdag morgen zijne dwalingen in tegenwoor digheid van den Paus, de kardinalen en de Con gregatie der Propagande herroepen en de H. Va der daarna eene redevoering uitgesproken heeft. De opgewondenheid over den moordaanslag op den Keizer is zoo groot, dat zelfs hooggeplaatste personen den wensch uitspreken, dat de politie met den dader het oude middel moge beproeven om hem eene bekentenis te ontrukken. Dit middel bestaat hierin, dat men den gevangene in een zeer warm vertrek opsluit, hem als voedsel uitsluitend haring geeft en hem eiken drank hoegenaamd onthoudt. De vreeselijke kwelling van den dorst doet alsdan den ongelukkige bekennen. Het is niet lang geleden dat men dergelijke middeleeuwsche barbaarschheden nog toepaste, t Zelfs velen, die algemeen bekend staan als hoogst bezadigd, zeggen nu, dat kwaad alleen door kwaad te genezen is, en dat tegenover lieden als de nihilisten alle middelen geoorloofd zijn. Vóór alles dringt men echter aan op eene verandering in het personeel der derde sectie, onder hetwelk men vele leden van net revolutionnair comité ver moedt. In het kleine Russische stadje Kovno, in het gouvernement Paltama heeft, naar uit Odessa geschreven wordt in den schouwburg een opstand plaats gehad. Een drama zou opgeroerd worden de slag van Pultama genoemd, toen een agent van politie de voorstelling kwam verbieden omdat het stuk een politieke strekking had. De toeschouwers protesteerden, doch de poli tie—man antwoordde kortweghet stuk zal niet gespeeld worden. Daarop werd deze aangevallen en het tumult werd zoo groot dat gendarmes moesten aanrukken en er ten slotte een bloedig gevecht werd geleverd. Vele toeschouwers werden als beschuldigd van nihilisme in hechtenis genomen. Voor iemand, die vier maanden oud is, kan de Russische grootvorst Michel Alexandrowitch een duur personage worden genoemd. Zijne huis houding bestaat uit 15 personen en de l atei van het grootvorstje kost 18,125 roebels. De adelsmaarschalk van Simferopol maakt het volgende bekend: „Zeven weesjongens van 11 tot 13 jaar, die in het weeshuis der stad Simferopol geplaatst waren en 20 andere knapen van den zelfden leeftijd zijn dezer dagen door het school bestuur wegens deelneming aan politieke en soci alistische complotten uit de genoemde opvoedings inrichting weggezonden". Eene onaangename verrassing is dezer dagen te Kiew, naar een Russisch blad meldt, aan een dief te beurt gevallen. Hij had met veel behen digheid uit de woning van een professor een paar vrij groote kisten gestolen. Toen hij ze opende, vond hij daarin evenwel niets dan men- schenschedels. Men meldt uit Madrid dat de stoomketel van het stoomschip Sharonshall is gesprongen, terwijl het schip zich in volle zee bevond. De gezag voerder en verscheidene manschappen der equipage zijn gewond. Het schip, dat eene lading steen kolen heeft, is te Vigo binnengesleept. Verleden jaar tijdens de wereldtentoonstelling ontving Parijs het bezoek van een bende pick pockets, die van de overzijde van het Kanaal op de portemonnaies en horloges in de Fransche hoofd stad kwamen jacht maken. Onder hen was een zekere Guidoni, die reeds tweemalen in zijn vaderland (Italië) ter dood ver oordeeld was, maar aan wien 't, nadat zijn straf telkenmale in tuchthuisstraf veranderd was op ze keren dag gelukte te ontkomen. Te Londen aangekomen, richtte hij een veree- niging van zakkenrollers op, die hij op behendige wijze wist te besturen; doch na te Parijs voor zijn vennootschap gearbeid te hebben, werd hij door de politie gevat, juist op het oogenblik, toen hij in den trein naar België wilde stappen. In een politiebureau gebracht, wist hij onpas selijkheid te veinzen; in plaats van hem in een cel op te sluiten, werd hem toen toegestaan zich op een matras te leggen. Ongemerkt wist hij ook nu weder te ontvluch ten, en toen men een half uur later dit gewaar werd, miste een der politieagenten zijn porte- monnaie, die Guidoni bij zijn arrestatie gerold had. Alle nasporingen schenen vruchteloos te zullen blijven, toen men hem Zondag in de kerk St. Poch op aanwijzing van een dame in hechtenis nam, wier zak hij afgesneden had. Guidoni had zich, als vrouw verkleed, onder de menigte kerkbezoekers begeven om te „werken" en bij onderzoek bleek hij in het bezit te zijn van tachtig portemonnaies, te zamen een som van 1500. frs. inhoudende Te Londen stierf dezer dagen een kind van 6 maanden, dat, spelende met een stuk groen be hangselpapier, dat in den mond had gestoken. De doctor vond sporen van een aanmerkelijke hoeveelheid lood in den maag, en verklaarde steeds bevonden te hebben dat voor groen behangsel lood, zink of arsenicum werd gebruikt. De grootste schoorsteen ter wereld is zeker wel die van de sodafabriek van James Muspratt, bij Li verpool. De hoogte boven den grond bedraagt 140 meters, de diameter is beneden 1572 en boven be ven ruim 3 meters, terwijl bij hét bouwen onge veer 4 millioen steenen zijn gebezigd. De kolossale looierij van de heeren Yickerij te Bed-minster (Bristol), vroeger behoorende aan de firma Pethiek, is door brand vernield. De schade wordt op 60,000 begroot. Te Eureka in Nevada is een groote brand uitgebroken, tengevolge waarvan 2000 personen zonder dak zijn en een millioen dollars schade is geleden. Wij gaan vooruit! Voor eenige dagen ver voegde zich bij een hoofdonderwijzer ten platte- lande eene moeder met haren vijfjarigen dreumes met de boodschap, of de jongen op de school kon worden toegelaten, 't Vaccinatiebriefje werd overgereikt; doch de moeder scheen nog iets op het hart te hebben. „Meestersche," zegt ze aan de vrouw van den onderwijzer, „ik wöl toch ij wig geern, dat ie mee ster es vruigen, of de jong zien paip ook mit- nemen mag. Joapk (de man) het wel zegd, dat ik 't moar nijt vroagen zöl; moar ie wijten nijt, hoe gek dat de jong op zien paip is. 'k Wijt wel zeker, dat 'k hom anders nooit noar de schoule kriegen och zooveul kwoad stekt doar toch ook nijt in." O tempora, o mores! Te Groningen heeft eene vrouw een klacht in gediend tegen eene andere, omdat deze haar het woord mierennest had toegevoegd. Na het proces over het „de commissaris kan stikken'-, het leelijke mof" volgt nu een over het woord „mierennest"Onze jurisprudentie op het stuk van hoon dreigt zoodoende rijk te worden. Eigen Hulp's ledental daalde in Rotterdam in 1878 van 201 tot 162; „het schijnt zegt het Rott. Nbl. aan belangstelling te haperen". De leden verlangen hr. wel een flink ingericht ziekenfonds, maar geven „tot nu toe niet de minste blijken van belangstelling", zegt het Verslag. „Men had zich merkt voornoemd blad hierbij aan gouden bergen voorgespiegeld maar de berg baarde een muis, en ja, als de omstandigheden zóó drukkend waren als sommigen het wel voorspiegelden, dan zouden waar schijnlijk velen met beide handen gegrepen hebben naar de kleine voordeden, die tot nog toe door Eigen Hulp werden verkregen; maar het schijnt, dat dit weinige niet in staat is, velen tot eenige mo.ite en onaangenaamheden te bewegen, die men zich waarschijnlijk wel zou hebben getroost, als de nood feitelijk zoo groot ware als werd Voorgesteld." De iV. R. Ct. verhaalt, dat de kardinaal-vicaris de geloovigen van Rome uitgenoodigd heeft in de Maria Maggiore bijeen te komen om door hunne tegenwoordigheid te protesteeren tegen den hoon, de Moeder Gods door Protestanten aange daan, die hare godheid loochenden. Zulke zotheid zou men zelfs van een modernen dominé niet verwachten. Maar hoe durft de N. R. Ct. met zulke dwaze leugen voor den dag ko men De Protestanten handelden geheel in den geest der Katholieke Kerk, toen zij loochenden, dat Maria God is en de kardinaal-vicaris zou daarentegen geprotesteerd hebben? De Tijd bevatte Maandag 11. aan het hoofd zijner kolommen het volgende gedicht: Aan Hare Majesteit EMMA, Koningin der Nederlanden bij haren intocht in 's Rijks hoofdstad op 21 April 1879. Zij, die als Keizeriu de kroon van deze stranden, De kroone Europaas draagt aan d'Amstel eH aan 't IJ, Biedt Neerlands Koningin, bij 't blijde feestgetij, Haar eerbied, liefde en trouw met reine, volle handen. Haar eerbied, 't vrije kind der vrije burgerij Haar liefde, wars van spoor, warser nog van banden: Haar trouw, vast als het hout, dat, in haar lage landen Geheid, de gevels torst van haar paleizenrij. Zoo groeten, Koninginne, aan IJ- en Amstelboovd, U 't water en het land, de stad, de zee, de stroomen, Te zaam gesmolten tot een jubelend akkoord, Waar elk gewest in spreekt 1 zoover men Hollandsch hoort, Zoo groet U, Koningin, Gij hebt het reeds vernomen Het trouwst en eerlijkst volk, naar 't Koninklijke woord. De laatste regels van dit sonnet herinneren aan de woorden, welke de Koning te Oldenzaal tot de Koningin sprak, toen zij 11 Januari 11. den vaderlandschen bodem betrad: „Ik ben diep geroerd, nu ik Uwe Majesteit welkom mag heeten op Nederlandschen bodem. Uwe Majesteit kan trotsch zijn op de ontvangst, die Haar hier wordt aangeboden. Als Koning der Nederlanden, treft mij dit oogenblik diep. Uwe Majesteit kan verzekerd zijn, dat geen Koningin der aarde op dit uur rijker is dan zij, rijk in de liefde, vereering en aanhankelijkheid van een roemrijk, eerlijk, trouw volk. Leve de Koningin der Nederlanden!" Lisse, 20 April. Heden herdacht dr. A. C. van Ewijck zijne 25jarige praktijk als geneeskun dige in deze gemeente. Door verschillende inge zetenen werden hem geschenken aangeboden. 's Gravonhage, 22 April. Een der onlangs aangekochte Uongaarsche paarden heeft verleden Zaterdag in de manege der Alexanderskazerne een huzaar met den bek aangegrepen en hem een eind voortgesleurd. Vreeselijk gewond is de ongeluk kige naar het hospitaal vervoerd. Amsterdam, 21 April. Hedenmiddag ten 1 ure is een tjalkschipliggende vlak bij de be waarplaats van petroleumaan de overzijde van het Y, in brand geraakt, door twee sleepbooten weggesleept in 't midder, van het Y en thans geheel verbrand. De schipper, zijne vrouw en kinderen zijn met groote moeite gered. 's Hertogenbosch.21 April. Uit Antwerpen is het bericht gekomen dat door den 17-jarigen P. de Josselin de Jong van St. Oedenrode, se dert 1 October laatstleden te Antwerpenreeds nu op de Koninklijke schilderacademie in de hoog ste klasse den Prix d'excellencezijnde de gouden medaille is behaald. Met genoegen maken wij tevens melding dat deze jeugdige artist zijne eerste opleiding ontving van den heer P. Slager, kunst schilder te 's-Boschwien dus ook veel eere toekomt en die er trotsch op kan zijn dat het zijn leerling is, die aldaar den primus van'tjaar wordt genoemd. Beek, 21 April. Heden had hier een dienst knecht, bij het naar huis rijden met een ledige met drie paarden bespannen kar, het ongeluk te vallen, zoodat hem een der wielen over het hoofd ging en hij zoodanig gewond werd, dat men hem dood waande. Op verzoek zijns meesters is hij naar het klooster der Zusters van Liefde alhier ter verpleging overgebracht, en ofschoon hij ernstige wonden aan hel hoofd heeft bekomen, hoopt men nog op genezing. Schiedam, 21 April. Gisteren-avond lieten zich drie Schiedamsche heeren per vigelant van Rot terdam naar hier terugbrengen. Toen de koetsier te Schiedam was aangekomen en de heeren hem verlaten hadden, schijnt hij, na behoorlijk zijn dorst gelescht te hebben, in de vigelant te zijn gaan zitten en aldra ingesluimerd te zijn, waarna het paard, zonder verlof te vragen of te krijgen de huisreis aannam. Heden morgen vond de rijtuig-verhuurder ten 5 uur het rijtuig voor zijn stal, en de koetsier lag nog in den diepsten slaap gedompeld. Of het paard geprezen werd, omdat het den weg zonder eenig ongeluk had afgelegd weten wij niet; wel vernemen wij, dat de koetsier zijn ontslag kreeg. Heemstede, 21 April. In de Vrijdag 11. ge houden raadsvergadering is aan den heer J. L. J. Jansen te Hillegomconcessie verleend tot het aanleggen en exploiteeren van een stoomtram weg tot vervoer van personen en goederen door het dorp Heemstede en de Glip naar Bennebroek. Amsterdam, 22 April. De directie der Stoom vaart-Maatschappij „Nederland" zal het vertrek van haar eerste mailstoomschip rechtstreeks van hier, op feestelijke wijze doen geschieden. Zij heeft daartoe uitnoodigïngen gezonden aan een groot aantal autoriteiten en belangstellenden, om met hunne dames op Zaterdag den 26steu April, des voormiddags te 1072 ure, aan de afvaartplaats van het stoomschip Prins van Oranje (spoorweg bassin in de Stadsrietlanden) tegenwoordig te zijn. Rotterdam22 April. De Maatschappij voor Kosthuizen behaalde over 1878 een winst van 6067 of netto 2500, waaruit 5 pCt. dividend wordt uitgekeerd. Van de nachtverblijven waren 964/io pCt. bezet; gemiddeld 165 middagmalen werden per dag gebruikt, en idem 118 portiën rundvleesch. Den 3den Mei aanstaande zal het hotel Willem Barents te IJmuiden feestelijk geopend worden. De beruchte Gajetaan, die wegens moord op eene vrouw in de Rozendwarsstraat te Am sterdam gevangen zit, schijnt zich nog niet rus tig te kunnen houden. In de gevangenis moet hij een confrère mishandeld hebben. Uit den Helder meldt men aan het U. D. Van tijd tot tijd wordt uit verschillende plaatsen van ons vaderland het verbazend aantal kroegen opgegeven, die helaas bewijzen hoe hopeloos de strijd is door afschaffings- en matigheidsgenoot schappen tegen die maatschappelijke pe»t reeds zoovele jaren gevoerd. Als een bewijs, dat die woekerplanten ook hier welig tierenkan dienen, dat in deze gemeente zijn 345 slijters, koffiehuis-, kroeg- en societeithouders, dat is 1 op 58 in gezetenen. En, zonderling, naarmate de gemeente stoffelijk achteruitgaatverrijzen er nieuwe uit spanningslokalen die onder den argeloozen titel van" Cafe's" het verderflijke heulsap aanbieden. Wij zouden een kroeghouder kunnen noemen wiens woning aan een slijter toebehoort en die volgens huurcontract, verplicht is zijn jenever bij dien huisbaas te koopen. Die kroeg wordt bezocht door weinig of geen belasting betalende ambachts- of sjouwerliedenen toch wordt daar zoo veel aan gewone borreltjes vertapt, dat de slijter (eigenaar van het huis) een zuivere winst van 15 20 wekelijks in den zak steekt. In het aanstaande jaar moetvolgens den wil des Ministers, de plaatselijke accijns op het gedistil leerd hier geheel of gedeeltelijk worden afgeschaft; de echte proevers verkneukelen zich bij voorbaat. Indeitijd werd bij de directie der rijks-accijnsen te Amsterdam de naïve vraag gedaanof men te Helder de straten met jenever schrobde. (His torisch). Zonderlinge eerzucht. Or.langs werd het sta tions-emplacement Zeist-Driebergen verbeterdde gemeente Zeist werkte daartoe nietde gemeente Driebergen wèl mede; en Driebergen verzoekt nu, als erkenning daarvan, wijziging van den naam Zeist-Driebergen in Driebergen-Zeist Op het Boterdiep is een stoomboot gezon ken. De passagiers konden allen nog worden ge red, nu juist midden in Onderdendam het on heil plaats had. Zoo als reeds dikwerf werd ge waarschuwd, plegen ook deze bootjes en trek schuiten veel te grooten boveulast te laden en daardoor aanleiding te geven tot omslaan en zinken bij de geringste bijkomende omstandig heid. Zaterdag-nacht heeft te Leiden tusschen eenige beschonken personen eene hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij er twee zeer ernstig ge wond werden. Een daarvan verkeert in levensge vaar. Twee der hoofddaders bevinden zich in handen der politie. Te 's-IIertogenbosch is een zevenjarig knaapje al spelende in de Binnen-Dieze te water geraakt en verdronken. Men is druk bezig met het restaureeren van den toren te Andel, een van de drie torens in Nederland, waarvan de spitsen in steen zijn opgemetseld. Aan het bureau van de New-York Herald te Londen is uit New-York het volgende tele gram ontvangen: een storm kan tusschen 23 en 25 dezer verwacht worden op de Engelsche, Noordscho en waarschijnlijk ook Fransche kus ten, van het Zuiden tot NW., met zware regens en misschien sneeuw in de Noordelijke gewesten, terwijl weerlicht met lage temperatuur daarop volgt. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2