NIEUWE No. 269, Zondag 27 April 1879. 4e Jaargang. BLAMIUÏ. ilium ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt: Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. A AINTIEN DIU 7? 1 1 AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. B1 a n q u i is tot Afgevaardigde van het Franselie volk benoemd. Aan Bordeaux komt »de eer« toe dien communard, dien beruchten samenzweerder een zetel in de Kamer te hebben verzekerd. Frankrijk avanceert met rassche schreden op den weg naar een nieuwe commune. Het ligt voor de hand, dat deze verkie- zings-uitkomst veel te denken geeft. De voorspelling is volstrekt niet te ge waagd, dat de gematigde» republiek tot een »republiek-Blanqui'' moet voeren. Er bestaat in de dwaling een noodlottige logicawelke eischt dat het laatste woord der heilloozc theoriën gesproken worde. Dat verschijnsel is volstrekt niet nieuw in de geschiedenis; het deed zich integen deel consequent voor. Trouwens wat beteekent dat gematigde? Onwaarheid; wie wil een »gematigd« ver gif innemen? Gematigdemisdaden gematigde* schurkenstreken, gematigdeovertredingen jegens de maatschappij of de maatschap pelijke wetten, zijn doodeenvoudig niets dan misdadenschurkenstreken en overtredingen; ze konden allen nog erger wezen dan ze reeds zijn. Naar onze opvatting bevat daarom de toevoeging gematigdbij republiek, vol strekt geen geruststelling voor hen, die, even als wijtegen de republiek in het al gemeen zijn gekant. Die gematigdheid is een uitvinding van den heer Thiersdiedoor dat verzachtend woord, zijn bekeering van het royalisme tot de democratie wilde verklaren en, met een beroep op den drang der omstandighe den, tevens rechtvaardigen. Allendie te goeder trouw, nog iets hech ten aan dat begrip van gematigdheidzul len, dunkt ons, langzamerhand wel voor goed geuezen worden. De democratische beginselen of niet-be ginselen brengen hun aanhangers op een hellend vlak't welk begint met een Thiers en eindigt met Blanqui. Geen wonder, dat de heeren republikei nen met dat samenzweerend heerschap ver legen zijn. FEUILLETON. Een Nederlandsch Missionaris. Vervolg. (Briefkaart.) Germanië 18 October 187 8. Waarde Ouders! Gisteren juist ten 12 ure werd het laatste kabeltje, dat ons aan Europa verbond, losgemaakt. Hoera! Een kwartier later had de kleine boot ons op de Germaniëdie op stroom lag, over gebracht. Prachtig schip. Wij zijn met ons zevenen tezamen gelogeerd in één kamer. Overal twee kooien boven elkaar- Ik ben boven aan in no. 228. Gij weet dus mijn adres. Ten half een ongeveer stoomde de Germanië weg en heden Vrijdag morgen kwart voor negen liggen wij stil, ik geloof voor Queenstoivn en verlangen allen sterk naar het ontbijt, dus nog geen zeeziekte. Tot nog toe schommelen wij niet veel: wij zijn vroolijk en lachen tranen met de grappen die wij uithalen Adieu! tot New-York. Hun organen doen al hun best om te betoogen dat Blanqui een soort van mon ster is, die de ontaarding van de republi- keinsche ideeën vertegenwoordigt. De republikeinen hebben tot een vaste gewoonte, om de communards te verloo chenen, zij, de heeren van de republiek, hebben niets gemeens met de heeren van de commune. Verwijt men hun 't tegendeeldan stui ven zij op als de beleedigde onschuld. Wel foeiwie kan zoo iets van hen denken. Was de zaak niet zoo ernstig, dan zou men geneigd zijn over de aandoenlijke naï viteit te glimlachen. De heeren van de republiek schijnen te denkendat hun tegenstanders 't geheugen verloren hebben. Door wie werd de republiek op 20 Sep tember 1870 te Parijs »gemaakt«? Waren het niet de Rocheforts, de Blan- qui's en hoe dat schuim der maatschappij meer geheeten wordtdie de republiek heb ben gegrondvest? o O Men mag daarom zeggendat de heeren van de republiek, thans met zulk een voor naamheid nederziende op de communards zich aan grove ondankbaarheid schuldig maken. Of zou men denken, dat Gambetta thans zoo rijk en deftig in het huis van het ka- mer-praesidium zou wonen als hij indertijd niet gearmd had geloopen in eigenlijken en figuurlijken zin met de blauw-kielen der schamele voorsteden Doch nu hinderen diezelfde lieden hem; hij vindt ze nu veel te commun voor zijn nieuwe omgeving. Verbeeld u ook eenszoo'n communard, die de kleedeu en meubelen van den grooten mijnheer met voeten en handen verontrei nigt? Welk een communards-lucht zou in de salons van de nieuwbakken republikeinsche deitigheid heerschenals daar soms eens bin nenkwam een der vrijheidshelden van Sep tember 1870, die den «volksvriend» Gam betta naar het stadhuis hielp voeren Maar al wil Gambetta dat alles niet meer wetenhet is niettemin toch zooen dat het zoo en niet anders is, daarvan ondervindt Frankrijk thans al de heillooze gevolgen. Queenstown (Ierland) 18 Oct. 1878. Waarde Ouders.! Toen ik met potlood mijn briefkaart geschre ven had in onze hut, werd voor het dejeuner gebeld, en daarna werd ons gelegenheid gegeven met een kleinere boot aan wal gebracht te worden. Wij met ons vieren, van de zeven, maakten er gebruik vau en van daar dat ik u nog eens van het vaste land uit schrijven kan. Alles gaat uit muntend. Gisteren-avond hebben wij ons bijzon der geamuseerd alvorens wij gned en wel in onze bedden waren. Men slaapt in twee boven elkander geplaatste kooien en een onzerheeft een plaats opden grond endit zal goed gaan tot wij wat meer op de gol ven beginnen te dansen. Wij zijn aan boord met on geveer tweehonderd passagiers eerste klasse. Uit aardigheid zend ik u de lijst der passagiers. De namen waar ik een streepje onder zet zijn die van ons gezelschap; die een kruisje achter den naam hebben zijn dominés of anglikaansche bis schoppen. met hunne dames. O! hoe gaarne zou ik willen dat u ons allen zoo kondetzien zitten. Het is schoon! Verbeeldt u De gevoelens loopen in de Fransche pers zeer uiteen over hetgeen men tegenover de verkiezing van Blanqui behoort te doen. Begenadig hem,* zoo roepen de volbloed »rooden« den president (in naam) luide toe, eerbiedig langs dien weg de stem van het souvereine volk. Het souvereine volkdat veelhoofdig monster, moet dus geëerbiedigd worden, ook als het de dwaling, de zonde mogen wij wel zeggensouvereinoppermachtig doet heerschen over hoofd en hart. Aangenomen evenwel dat de heer Grevy zwak genoeg kan zijn om Blanqui, die voor zijn wandaden in den kerker is, amnestie te verleenen, dan nog betwijfelen wij het, of die daad van genade, de terugwerkende kracht kan hebben om Blanqui verkiesbaar te doen geweest zijn, op een tijdstip toen hij nog niet begenadigd was. De heeren van de republiek heeten ech ter, als zij regeeren, alles goed; 't zou dus kunnen zijn dat al die comedievertooning, onwettig in elk opzicht, werd opgevoerd. Anderen beseffeu het gevaarlijke en onhoud bare van zulk een amnestie verleenen na de stemmingen willen daarom, dat de ver kiezing van Blanqui doodeenvoudig nietig zal worden verklaard, of liever dat de op hem uitgebrachte stemmen als ongeldig zullen worden beschouwd, met het gevolg dat de heer Lavertujou die tegenover Blan qui stond, als gekozen zal worden gepro clameerd. Wij mogen het gaarne lijden: wij hopen het zelfs voor de eer der Fransche Kamer; doch heel consequent zal het niet zijn van de heeren Republikeinen. Waar blijven zij toch met de leer der volkssouvereiniteit als de volkswil niet wordt geeërbiedigd, zoodra hij anders te werk gaat als de heeren der tijdelijke republikeinsche meerderheid willen of vvenschen. Is het volk waarlijk souverein, welnu weest dan zoo eerlijk van dit denkbeeld ook practisch te omhelzen en verloochent het niet, als die allerverschrikkelijkste souverein niet doet, wat gij, republikeinsche heeren in uw hooge alleen geldende en geldige wijsheid, als waar en goed hebt gedecreteerd. Blanqui behoort aan u; hij is de Z, van het republikeinsche A. B. C. Dat gij bij onze eetzaal, allerprachtigst gemeubileerd met een fraaie pianino enz. onze 200 passagiers, kapi tein enz. en allen op heerlijke leuningstoelen ge zeten. Een tweede zaal is de rookzaal, wederom met fauteuils en marmeren tafeltjes. Een andere zaal is gezelschapszaal roor dames. Te Liverpool zijn wij met het rijtuig dat ons naar de boot bracht eerst naar het postkantoor gereden, waar wij voor mij brieven vonden vanGis teren op het dek gezeten las ik de brief van Natuurlijk is zoo iets een weinig ernstig, als men zoo wat niets dan water en lucht ziet en een weinig aan het balanceeren is en toch ik ver zeker u dat ik na lezing van dien brief, zoo op geruimd was alsof ik met de boot maar een uit- •tapje deed naar IJmuiclen. Waarom? Hoe komt dat? Wel omdat de goede God met zijn marte laars is. Zio gaat het te huis met u ook niet waar? Denkt immer dat het geen verlies is maar een winst die gij gemaakt hebt. Adieu! tot New- York. Waarschijnlijk zenden wij een telegram naar Leuven en van daar krijgt u dan een brief kaart of misschien een telegram. Geen nood voor M. of N. blijft staan, dat is betrekkelijk, lofwaardig, ja zelfs gelukkig voor u persoon lijk; doch als de Blanqui's doorloopen of hollen dau hebt ge geen recht van beklag. Het liberalisme loopt uit, 't kan niet anders, op een moordschavot of op moord, langs nog meer gebruikelijken weg, op dief stal en ruw geweld. 't Eenig middel alzoo om van de com mune en vau de communards verlost te wor den is de republiek aan kant te doen.Tusschen haar en de commune liggen slechts luttele schreden. Niet langer, vrienden van orde en wel vaart gematigd» gewandeld op den libe- ralistischen weg, maar manmoedig aan de republiek deu oorlog verklaard en de con stitute neele, monarchale orde van zaken weder ingevoerd. Dit kan niet, zeggen sommigen: maar wij voegen er bij, gij wilt niet, en toch het moet. Doen de vrienden van orde en vrede, welvaart en vrijheid in Frankrijk niet alles wat binnen de kracht van hun vermogen ligt, om hun vaderland tegen de rampen en ellende van de commune te vrijwaren, dan staat het alles behalve best in de naaste toekomst van Frankrijk gesteld en dan kunnen wij nog tooneelen beleven van verwoesting, dood en allerlei gruwelen, waarbij die der schrikjaren van 1783 nog niets zijn geweest. Al spannen evenwel de bezadigden in Frankrijk al hun krachten in om te redden wat nog te behouden is, dan nog zijn wij op de toekomst geenszins gerust. De partijen woelen en werken er met veel kracht; van de bovendrijvende richting is alles te vreezenniets te hopen. Nu hun politieke oorsprong door de re- geeringsmannen wordt geïgnoreerd, zullen de lieden, aan wie zij hun staatkundig be staan verschuldigd zijn, voortaan tot hun hardnekkige vijanden behooren. De helden der commune worden bege nadigd en met veel luister binnen gehaald O O door de gematigden.» Zouden de laatsten nu meeneu. dat de communards naar Frankrijk terugkeeren enkel om vliegen te vangen? Neen, thans nu de communards zijn ge rehabiliteerd, is feitelijk het banvonnis over mij, ik ben in Gods hand, vroolijk en opgeruimd en zoo gezond als immer. Van middag ten drie ure varen wij werler uit en dan zullen wij misschien ook eens gaan doen, wat R. D. Garis en nog een ander reeds tusschen Ostende en Dover deden, misschien ook niet, want ik ben er volstrekt niet bang voor. En nu adieu! aan u allen en aan Europa. God zegene u allen, die ik lief heb. Weest er zeker van dat ons offer ruim beloond wordt, reeds nu gevoel ik zulks. Tot New-York dan en leve de Germanië die er mij brengen moet. Ik heb het door mij uit Rome medegebrachte kruis, dat u zoowel bekend is, in onze hut op gehangen. Wij zijn dus onder het Kruis en daar om geen nood. Adieu! Groet allen. Aan boord der Germanië op ongeveer 300 engelsche mijlen van New-York, 25 Oct 1878. Dierbare Ouders! Daar wij mogen veronder stellen dat wij na een zeer voorspoedige reis, reeds morgen, Zaterdag,-'smorgens ten 8 uur ongeveer te New-York zullen zijn, begin ik al vast te schrijven, opdat mijn brief u spoedig toekome. Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1