NIEUWE No. 270. Donderdag 1 Mel 1879. 4e Jaargang. De school der Nihilisten. BUITENLAND. België. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt: Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. NORAT AGITE MA NON AGITATE. I011HT. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜ'PPEES DAURET. Sinds ruim een jaar vertoont zich in Rusland eene geheime, welgeorganiseerde, voor geen geweld terugschrikkende macht. Hoogere en lagere staatsambtenaren, per sonen van rang en stand en tot nog toe onbekende particuliere personen, ontvangen waarschuwingen en dreigementen, vallen als verdrukkers van het volk of als ver raders op bevel van een in 't diepst ver borgen handelend Executiefcomitédoor den revolver of door den dolk van koel bloedig te werk gaande moordenaars, en tegelijker tijd heerscht er in het gansche land eene agitatie die verwekt en gevoed wordt door talrijke brochures, couranten en plakkaten die als door tooverij te voor schijn komen en verspreid worden, zonder dat het de bevoegde macht tot heden is mogen gelukken het spoor te vinden van de schrijvers en verspreiders dezer pers producten. Uit de geheele werkzaamheid van deze geheime macht kan men met ze kerheid besluiten, dat haar dienstvaardige en vertrouwde verbindingen naar alle rich tingen en kolossale geldmiddelen ten dienste staan. Ja, het schijnt dat inzonderheid uit de hoogere rangen der maatschappij deze geheime macht hare recruten werft. Gewoonlijk noemt men de leden van dit geheim verbond nihilisten. Dit woord is niet willekeurig gekozen. Het komt reeds voor in den roman van den Russischen auteur Iwan Turgenjew getiteld. «Va der eu Zonenwelk boek in 1861 reeds is verschenen en waarin een zekere B a s a r o w, die de hoofdrol in dit werk speelt, zich nihilists noemt, omdat hij strijdt tegen elk gezag dat op de orde der zaken berust. Het verlichte «Jonge Rusland« erkende in Basarow zijn model en voorbeeld, en spoedig was de beteekeuis en het doel van den nihilist algemeen bekend geworden. De nihilisten arbeiden aan de omver werping eu radicale opruiming van al het bestaande. Zij verlangen in elk opzicht het nihil* het niets.Alles moet opgeruimd en van de aarde weggenomen worden wat aan de bestaande orde kan herinneren. Op dit punt trekken alle nihilisten ééue lijn. Ten opzichte echter van de toestanden en FEU1LLE TO N. Een. Nederlandsch Missionaris. Vervolg. Vooraf echter vraag ik verschooning voor mijn schrift, want ofschoon het schommelen der boot wel reeds veel verminderd is, laat het mij toch nog nauwelijks toe te schrijven. Verbeeld u nu eerst hoe ik hier zit in onze prachtige salon, met zijn vijf reiën tafels, elk ongeveer 20 passen lang, rondom bezet met heerlijke fauteuils, waar van de pooten aan de vloer zijn vastgeschroefd, en waarvan de zitting naar alle kanten kan ge draaid worden. Boven in de zaal zit op dit oogen- blik een dame piano te spelen. Was het niet dat ik mijn pen met zooveel moeite op het papier moet houden, men zou niet kunnen gelooven dat men midden op den oceaan vaart. En nu, hoor ik u vragen: «Jan zijtgij zeeziek geweest?" Want uit uw aller brieven, die ik te Queenstown heb ontvan gen, dur.kt mij dat allen er veel banger voor verhoudingen die de plaats der bestaande orde zullen innemen loopen de zienswij zen en de denkbeelden zeer uiteen. Som mige droomen van een ideaal der toekomst in een natuurstaat van onbegrensde vrij heid, anderen verlangen, een staat gelijk aan dien van de sociaal-democraten, wederom anderen bezitten fantaisiën wier verwezen lijking even onmogelijk is als het Utopia van Thomas More of de Civitas solis van Campanella. Anderen eindelijk, en verreweg het grootste gedeelte, beschou wen de wereld voor zoo slecht en bedor ven dat elke poging tot verbetering ver- geefsche moeite is. Het is hen niet der moeite waard in zulk eene wereld te be staan, zij hechten dus niet de minste waarde aan hun eigen leven, veel minder nog aan dat van anderen. Met dezelfde onverschil ligheid waarmede zij een tegenstander ver moorden, slaan zij de hand aan hun eigen leven als zij hun lot niet langer willen dragen. Het is overbodig er op te wijzen dat deze gansche nihilisten-maatschappij, niettegen staande alle verscheidenheid en nuanceei'ins in de opvatting van het beoogde doel, een is in het atheïsme en materialisme. Gods dienst, Geloof en Kerk zijn voor hen ver ouderde en afgehandelde begrippen; natuur lijk, zij moeten deze zaken op zij zetten om te kunnen overgaan tot hunne misda dige handelingen op politiek en sociaal gebied. Ofschoon het nihilisme in zijne heden- daagsche gestalte een moderne plant is, zoo kan men niet ontkennen dat de voorwaar den, die zijn bestaan mogelijk maakten, gesproten zijn uit vroegere toestanden. Het nihilisme is niets anders dan de reactie van het Russische despotisme, van het algemeen wanbestuur en van het gren- o o zeulooze bederf dat sinds eeuwen op elk gebied en in alle kringen zich openbaart. Men kan zich van het bestaan van alle politieke eu maatschappelijke kwalen op elke bladzijde van de Russische geschiede nis overtuigen en men zou tot in de 16e eeuw moeten doordringen om den oorsprong van het nihilisme te vinden. Staat en kerk hebben in Rusland gemeenschappelijk den bodem bereid waarop het nihilisme groeit waren dan ik zelve. Weest echter gerust en luis tert naar ons wedervaren. Toen ik te Queenstown mijn brieven op de post had gedaan, ging ik met mijn gezelschap weder naar de haven en ten vier ure ongeveer, werden wij tegelijk met de mailpaketten door een flinke raderboot weder aan boord gebracht. Toen wij met deze boot tegen de Germanië aan lagen, had ik eerst goed gelegenheid deze van buiten eens op te nemen. Zij scheen een rots te zijn, en mij dacht dat zelfs in volle zee dat gevaarte onmogelijk zou kunnen schommelen, maar hola! ik was de plank glad mis. Wij klommen weder aan boord, en, ik mag het nu wel zeggen, met geen prachtig voor uitzicht. Toen ik u schreef- te Queenstownwas het werkelijk nog zacht weder, doch tegen vier uur of half vijf spookte het razend, en daarom waren nauwelijks de postpaketten geladen of wij lichtten het anker en met hevigen tegenwind koos dc Germanië volle zee. Wij gingen in onze hut brevier bidden en waren daar nauwelijks een tien minuten mede bezig of wij dansten dat het een lust was. Twee onzer sloten hun brevier en men had slechts den bevruchtenden invloed der moderne ideeënnoodig om dit vergif tige onkruid te laten voortwoekeren en we lig te doen tieren. Dat de Russische kerk sinds eeuwen en meer bepaald sinds Peter I geen andere richting kent, geen ander doel heeft dan den staat te dienen, is van algemeene be kendheid. Tot welke hoogte deze richting geklommen is, kan men klaarblijkelijk be speuren aan de goddelijke vereering die de Czaar van het Russische volk geniet. Zij is derhalve de zekerste maatstaf, omdat het gansche Russische Staatsbestuur geba seerd is op de onbegrensde macht van den keizer; de Russische kerk moet dus deze politieke theorie van den staat bevestigen en het volk door alle middelen leereu zich te onderwerpen aan den e almachtigen wil des Czaren. Kenners van Russische toe standen weten dat dit is gelukt. De En- gelschman Barry die als directeur van eene mijn-onderneming vele jaren in Rus land heefd geleefd en die het geheele rijk van het eene einde tot het andere heeft bereisd zegt in zijn werk »Ra$sia in 1870 het volgende: «Het Russische volk bezit eene aan aan bidding grenzende vereering voor den kei zer. In zijn oog is de czaar de vleeschge- worden Voorzienigheid, een geheel bijzon der wezen, dat alle voortreffelijkheden be zit. De naam van Zijne Majesteit vindt men in bijna elk gebed der boeren; zij bidden voor hem en tot*hem. Ook deBadenscheluitenant Hoffmeister spreekt in gelijken zin in zijn werk over Europeesch Rusland dat in 1876 is ver schenen. Merken wij nog aan dat deze beide au teurs behooren tot de vrienden van Rus land zoodat zelfs Hoffmeister durft be weren dat hij van die Czaarvergoding alle goeds voor de toekomst verwacht. Welke uitwerking zulk eene godsdienst op vorst en volk te voorschijn breugt, kan men licht bevatten. Eene regeeriug die geen grens voor wet eu geweten kent, moet noodzakelijk op den weg der tyraunie ge raken. Het volk echter dat volgens zulke grondregels wordt bestuurd, gehoorzaamt slechts zoolang het den «knoetvoelt en maakten boven op het dek een begin met de zeeziekte; de andere vijf waren bleek en drie hunner moesten ook spoedig den tol aan de zee betalen. Onder de twee overgeblevenen was Jan. Amerika. New-York 27 October. Tot zoover was mijn brief gereed, toen wij verzocht werden het salon te verlaten, daar men de tafel moest dekken voor het diner, ik vervolg. Terwijl wij beneden aan het bidden waren, raakte boven een klein zeilschip in aanvaring met onze boot en het werd nog al zwaar gehavend. Des avonds was het weer nog ruw. Ik stond boven oj) het dek, dus zeker zoo hoog als het dakvenster te huis, boven de zee uit, en toch kreeg ik daar een flinke golfslag die mij goed nat maakte. Des avonds ten tien ure ging ik naar onze cabine, en na mij den goeden God te hebben aanbevo- en sliep ik even gerust als tehuis. Voor wij ons ter rust begaven zagen wij voor het laatst eens om naar land en konden nog van verre een vuur toren van Ierland zien. En nu de dagorde. Als wij opgestaan zijn terstond naar het dek en daar het morgengebed met een rozenhoedje gebeden; eerbiedigt.Heeft het eenmaal dezen eerbied overwonnen dan zal het trachten recht te verkrijgen door en met dezelfde middelen die aangewend werden om rechtvast te stellen. De nihilisten hebben den eerbied voor den knoet verloren, zij zorgen er slechts voor om zoo veel mogelijk buiten zjjn be reik te blijven. Hoe goed hen dat gelukt, bewijzen de gebeurtenissen der laatste da gen. Men moet daarbij erkennen, dat zon der de stilzwijgende of werkdadige hulp van ter opsporing der nihilistische misda digers uitgezonden ambtenaren, het Execu tief-Comité reeds lang zou zijn gevonden en opgeheven. Het bestaan en de werkda- digheid van dit comité in de hoofdstad van het rijk is een sterkere aanklacht tegen de openbare toestanden in Rusland, dan alle misdaden der nihilisten. Hoe zou het mogelijk zijn dat zulke tooneelen van moord konden plaats vinden als niet de corruptie zich genesteld had in alle kringen, met andere woorden, als het niet ontbrak aan eer en geweten. Wanneer dus de regeering er ernstig aan denkt, de school der nihi listen te sluiten, dan moet zij zich niet be perken, de in hare handen vallende mis dadigers met barbaarsche strengheid te straffen en de overigen door den schrik eener militaire dictatuur te bedwingen, maar zij moet ook hare eigen handelingen en daden van meet aan verbeteren en herstellen wat verloren ging. Dat zal moei lijk vallen in het rijk van despotisme en ruw geweld, maar de drang der omstan digheden zal de regeering noodzaken te rug te keeren van haar misdadig stelsel. De werkstaking in de Borinage schijnt van korten duur te zullen zijn. Onder de grèvisten heerscht volkomen rust, en laatsleden Vrijdag ochtend hebben de werklieden in vier mijnen, twee te Jemappes en twee te Quaregnon, het werk hervat. Maandag verwachtte men dat dit goede voorbeeld door de meeste grèvisten gevolgd zal worden. L' A ge nee Havas heeft weêr iets fraais uitge richt. Zij heeft in een klein onbekend blad het sensatie-bericht opgevischt van een brief, die door dan een weinig praten over weêr, wind en zee. Ten half negen ontbijten wij. Dan boven op het dek of in onze prachtige rookzaal een Holland- sche sigaar gerookt en daarna breviei bidden; verder wat praten, met een verrekijker somtijds van verre een schip beloerd en wedden hoeveel mijlen ons schip dien dag zal afleggen. Ten 12 uur gaan zien hoe de kapitein aan het opnemen is waar wij ons bevinden, hoeveel mijlen wij hadden afgelegd en hoe laat het op die plaats is. Daar na werd onze klok verzet, gewoonlijk dagelijks een half uur achteruit, zoodat, daar het hier nu half drie is (Zondag middag) het bij u onge veer half acht zijn zal, en allen zeker naar de kerk zijn. Ten een ure hadden wij lunch of koude tafel. Daarna wederom wat lezen, zoo goed en kwaad mogelijk op het dek wandelen, nu en dan door het slingeren van het schip voor den grond vallen, alles natuurlijk met veel grappen. Vervolgens baden wij brevier tot zes uur, op welk uur wij dineerden. (TVordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1