BIIV EIV L AIV B. Frankrijk. Duitschland. Engeland. Italië. Spanje. Zwitserland. Rusland. Koloniën. Amerika. GEMENGD NIEUWS. Z. H Paus Leo XIII aan Koning Leopold II zou zijn geschreven, waarin Z. H. de Paus de gedragslijn van het Episcopaat in zake de onderwijswet afgekeurd zou hebben. Onmiddellijk werd dit bericht door de geheele wereld heen getelegrafeerd. Het démenti heeft niet lang op zich laten wachten. L' Osservatore Romano noemt bedoeld bericht niets anders dan een verzinsel. Dit half-officieel démenti was niet eens precies noodig om van de valschheid van een nieuwtje als dit overtuigd te zijn, daar het 't merk der on waarschijnlijkheid op het voorhoofd droeg. Den 15 Mei zal te Parijs, onder voorzitterschap van den heer de Lesseps, een iuternationaal con gres gehouden wordenom te beraadslagen over de zeven plannen ter doorgraving van de land engte van Pana na. Woensdag jl. is van de rots te Couville, nabij Harre, eene strook ter breedte van circa 400 meterin drie donderende slagenin zee gestort. De President der Fransche republiek heeft Donderdag een bezoek gebracht aan Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden. De Prins heeft eergisteren Parijs verlaten. De President der Republiek heeft wederom aan 307 wegens medeplichtigheid aan de com mune-opstand van 1871 veroordeelde personen gratie verleend. Te Ruhrort heeft in de Keizershaven de eerste proef plaats gehad met de verlichting door mid del van electrisch licht. Te dien einde had men een toestel van 20 meter hoogte boven het ni veau van den spoorwegdijk opgericht. De licht- toestel was van Siemens en Halske te Berlijn, en werd gerekend een sterkte van 4000 normaal kaarsen te produceeren. In een kring van 400 meter was het daghelder en op 150 meter afstand kon b. v. een coulant goed worden gelezen. Bij de tweede proef zou men daarbij parabolische spiegels aanwenden. Onlangs maakte de eerste luitenant van het Ulanenregiment te Berlijn, graat Van Könings- marek, door zelfmoord een einde aan zijn leven; kort daarna verdween plotseling de ritmeester Von Corvin-Wierbitzki van het regiment der lijf wacht. Men denkt dat deze beide feiten met el kander in verband staan. Beide officieren waren slachtoffers van het spel geworden, en de Ber liner Börsen-Courrier zegt dat de commandant der lijfwacht een enquête heeft gelast omtrent het gebeurde in den laatsten tijd, met het oog op de toenemende speelwoede onder de officieren. In de eerste week van Mei zullen de pogin gen tot het lichten van het verongelukte schip der Grosse Kurfürst beginnen, en dat niet zooals gemeld was van Folkestone, maar van Dover uit. De oorlogsballon Talisman scheurde zich Za terdag 11. terwijl de vulling plaats had, van de touwen los en steeg met groote snelheid omhoog. De ballon bevatte 19,000 kub. voet gas, welke hoeveelheid een draagkracht van 900 kilo's ver tegenwoordigt. De zandzakken in het schuitje wogen 600 pond. Ter hoogte van ongeveer twee Engelsche mijlen sprong de ballon en de stuk ken en flarden vielen in de Theems, niet ver van Erin. Vier kinderen van een brievenbesteller te Lon den stierven verleden week aan besmettelijke keelziekte (diphtheritis) tengevolge van vergifti ging door rioolgas. De moeder en een vijfde kind liggen nog aan dezelfde ziekte, zeer bedenkelijk. Zóó giftig was de besmetting, en zóó snel het verloop van hare werking, dat een der kleinen, die 's namiddags ten drie uur nog had loopen spelen, denzelfden avond een lijk was; een tweede werd 's namiddags ten vijf uur aangetast, en bezweek vóór den volgenden ochtend. De eigenaar, die het huis in een zoo schan delijken toestand liet (het riool was verstopt, en de wanden van den drinkwaterbak waren met een groen slijm overdekt) is wel voor den rech ter gedaagd, doch met eene berisping vrijgeloo»- pen, eene straf welke dit waardig lid van het gilde der huisjes- en huizenmelkers zich vermoe delijk niet zwaar zal aantrekken. La Gazzetta Ufjiciale bevat een decreet waarbij de overeenkomst in werking treedt be treffende de uitlevering van misdadigers tusschen Italië en Luxemburg, gesloten. De Italia bericht, dat tie afgevaardigde Allie- vi, die den dag ging doorbrengen te Ostia bij de familie Brenna, op den terugweg door bandie ten werd aangevallen, die hem van alles beroof den. De familie Brenna, die haar bezoeker per rijtuig naar Home terugbracht, onderging hetzelf de lot. Don Carlos heeft in de Corriere della Sera het door den telegraaf bekend gemaakte bericht in de Impartial van Madrid laten logenstraffen, vol gens hetwelk hij in zijne bijeenkomst met den Paus aan Z. H. verklaard zou hebben dat hij afstand zal doen van zijne rechten op den Spaanschen troon. Het slaclitmasker, dat voor eenige jaren tot het dooden van vee werd aanbevolen, heeft naar men uit Bazel schrijft, daar plaats gemaakt voor een „schietmasker". Dit bestaat uit een lederen kap, dat het te dooden dier over den kop gegespt wordt, en een korten geweerloop, welke gemak kelijk aan het masker zoodanig wordt bevestigd, dat hij op de groote hersenen gericht wordt. Daarin schuif men een patroon, welke door een lichten slag afgaat, zoodat de puntkogel in de hersenen tot aan den zesden of zevenden halswervel doordringt en het dier terstond dood neervalt. In Aarau is het gebruik van dezen toestel reeds bij de wet voorgeschreven, in Zurich en Bazel door tal van slagers ingevoerd. In de Zwitsersche Alpen bevindt zich thans, meent men, meer sneeuw dan ooit te voren om streeks dezen tijd van het jaar. Daaruit volgt, dat de waterstaat der rivieren, die uit deze ketens haar oorsprong nemen, ongewoon hoog zullen zijn. In den pas van den St- Gothard zijn twee Itali- aansche werklieden onder een sneeuwval bedolven geraakt en omgekomen. Her Petersburger Dagblad Moliva deelt mede, dat het onder de Bussen langzamerhand gewoonte is geworden ontslagen generaals te huren ter bij woning van plechtigheden, om op die wijze het air te geven in de lioogere kringen te verkeeren. Een generaal kost vijf zilveren roebels of meer, alnaar gelang het aantal orden, waarmede zijne borst prijkt, grooter ot kleiner is. In het district Rjassan liet een politie-com- missaris veertig boeren, die de belasting niet kon den betalen, op de onmenschelijkste wijze geese- len. Hij had trouwens van den gouverneur bevel gekregen, om bij het innen der belastingen ook „krachtiger middelen" aan te wer.den. Omtrent de overstroomingen in Rusland wordt nader gemeld, dat op twee spoor.veglijnen van uit Moskou niet minder dan 33 bruggen door het water zijn weggespoeld. Een telegram uit St Petersburg meldt dat de kassier van de bank der Wolga op de vlucht is gegaan eene som van 600,000 roebels meenemende; de dagbladen verwonderen zich over de gema tigdheid van den ontrouwen bediende want er bevonden zich verscheidene millioenen in de kas. Van particuliere zijde verneemt het A.-D. dat, in strijd met het bericht der Straits Times, de Engelsche majoors, die op Atjeh een handje mee gevochten hebben, get-n verlof gekregen hebben om de Willemsorde 'te dragen. Majoor Palmer moet men de Indische troepen op Malta ge weest zijn en daar op zijn verzoek ten antwoord hebben ontvangen, dat de Engelsche Regeering alleen dan het dragen van vreemde militaire ordeteekenen tocdaat, wanneer die verkregen zijn in een oorlog tegen een gemeenschappelijken vijand, gevoerd door Engeland in bondgenoot schap met de natie, welker vorst de decoratie verleend heeft. Een Fransch blad in Indië. Een nieuw blad is te Samarang opgericht, dat zich ten doel stelt te spreken over Fransche toestanden. Te New-York bestaat een verzekeringmaat schappij tegen de ontsierende gevolgen der kin derziekte, welke ook te Parijs deelnemers tracht te vinden. Zij gaat uit van het denkbeeld, dat zeer vele jonge meisjes geen ander huwelijksgoed bezitten dan haar schoonheid. Wordt deze door de pokken verminderd of verwoest, dan vermindert zulks niet weinig haar uitzichten op een huwelijk. Hiervoor nu kunnen zij van de bedoelde maat schappij in gtdd min of meer worden schadeloos gesteld. Een jury beslist in elk bijzonder geval, in hoever de schoonheid geschonden is en classi ficeert de uit te betalen sommen. Te Chicago is ecu poging tot moord gepleegd op een tooueelspeler, mr. Edwin Booth, terwijl hij ile rol vervulde van Richard III in Shakes peare's treurspel van dien naam. Een individu, Mark Gray, loste twee schoten op hem, terwijl hij bezig was aan den monoloog, waarin de Koning zijn booze plannen overpeinst. Gray scheen ver ontwaardigd over zooveel boosheid en besloot die plannen te verijdelen door den Koning dood te schieten. Hij raakte hem echter niet. Geneesheeren hebben verklaard, dat de moordenaar niet wel bij zijn zinnen is. Een beroemd deskundige hoogleeraar heeft een berekening gemaakt hoelang deze aarde nog zal bestaan. Door gebrek aan warmte zal ze, volgens dien professor, eenmaal ophouden een voor levende wezens bewoonbare plaats te zijn. De laatst overgebleven mensch zal door koude moeten omkomen. Waailijk een treurig, moed- benemend, alle energie uitdoovend vooruitzicht. Bij dit ongeluk komt echter dit geluk, dat be doelde ramp eerst over 17 millioen jaren zal plaats hebben. Wat gaat de moderne wetenschap toch ver! Voorloopig kunnen we ons echter in 't voortbe staan der aarde nog gedurende eenige jaartjes verkneukelen. De Minister van financien heeft bekend gemaakt, dat van heden af, voor zoover de voorraad strekt, aan de kantoren der betaalmeesters, op iedereu werkdag, gedurende de gewone kantooruren, in sommen van niet minder dan vijf en twintig cents, tegen overgave van ander wettig betaalmiddel, voor ieder verkrijgbaar zijn bronzen stukken van twee en een halve cent, geslagen naar de wet van 28 Maart 1877 Staatsblad no. 43) en het koninklijk besluit van 18 April 1877 Staatsblad no. 84.) In den loop van het jaar 1878 zijn in Neder land geboren 73,352 jongens en 69,204 meisjes; totaal 142,556. Overleden zijn 46.556 van het mannelijk geslacht en 44,007 van het vrouwelijke. Totaal 90,563 personen, zoodat meer zijn geboren dan gestorven 51,993. In 1877 werden meer ge boren dan overleden 56,154. Van 1860 tot 1869 overtrof het meerder bedrag der geboorten dat van de sterfgevallen gemiddeld jaarlijks met 34,573. Wij lezen in den Standaard'. „De Gelderlander doet het voorstel om voor de Juni- Stembus het monsterverbond te herstellen en de Room sehen, anti-revolutionnairen en conservatieven sailm te doen gaan. Hierin is tweeërlei dat ons bevalt, en tweeërlei dat ons tegenstaat. „Ons bevalt, dat de Gelderlander publieke behandeling van zulk een so&mwerking zou willen. Geen achterbaks mompelen, maar toeslaan van het accoord op de volle markt, met de redactie van iV. Itutt.Vaderland en Handelsblad als getuigen. „En ons bevalt ook de politieke gedachte, om niet maar losjes weg saam den weg op te loopen, maar een accoord te sluiten met bedingen. „Maar tegen staat ons, dat de Gelderlander verzuimt, de gevolmachtigden te noemen, die bekwaam en willig zijn om een contract te sluiten, dat de partijen bindt, die ze achter zich hebben. „En tegen eveneens, dat zeals maatstaf van toerekening van candidaten eenvoudig de partijen als van gelijke kracht onderstelt. „Nu is het een vrij duidelijk feit, dat benoorden Moer dijk (en het land bezuiden Moerdijk houdt ze buiten het contract) de verhouding ongeveer is50 anti-revolution nairen tegen 35 Roomschen en 15 conservatieven. „Daar nu is geen rekening meê gehouden! „En toch, de Gelderlander bedenke wel, dat, indien men eenmaal er toe overging, om op het politieke rangeer- terrein te gaan regelen, niet alleen de treinen een letter krijgeD, maar ook een cijfer de wagens, die de treinen saamstellen." "Wie had zulk artikel in den Slavdaard verwacht na het fulmineeren van dat blad tegen het „monsterverbond?" Dit wordt nu niet slechts niet verachtelijk afgewezen, maar zelfs wordt de Gelderlander geprezen, omdat hij het vier kant voorgesteld heeft. Na zooveel andere stukken, welke „vernageld" zijn, is nu ook weer de afschuw tegen het monsterverbond afgelegd en het „isolement" naardeauti- revolutionuaire rommelkamer verwezen. Bij het bericht van den Standaard voegen wij uog de mededeeliug, dat in een onzer groote steden door de anti- revolutionnaire partij de hulp der Katholieken tegen Juni a. s. is gevraagd, eu we roepen den Katholieken dringend toe: weest voorzichtig, laat u niet door de Calvinistische demagogie inpakken I Deze heeft verleden jaar nog te Zevenbergen en Goes geleerd, wat Katholieken van haar te wachten hebben. Maasb.J Amsterdam, 28 April. Eergisteren namiddag viel, in de Marnixstraat, een 21-jarig meisje, bij het uithangen van waschgoed, van een hoogte van twee Verdiepingen naar beneden. Vermoedelijk is zij reeds aan de gevolgen overleden. 's Gravenhage, 28 April. In de vorige week heeft de politie een goede vangst gedaan. Reeds kwamen herhaaldelijk berichten in, dat er diefstallen en zakkerollerijen op zulk een schaa bedreven werden, dat men aan het beslaan van een bende begon te denken. Dit vermoeden is werkelijk bevestigd en de inhechtenisneming van een jongen die op den Kneuterdijk de portemon- naie van een vreemdeling rolde, gaf door de be kentenis van den jeugdigen pick-pocket aanleiding tot meerdere arrestatiën. Eenmaal de draad in handen hebbende, werd het spoor gevolgd en achtereenvolgens werden negen jongens van 12 tot 18 jaren achter slot gebracht. Na hun bekentenissen werd uit den hofvijver een zilveren knip opgevischt, terwijl een andere knip door hen in het Achterom verkocht was. Het curieuste van de zaak is, dat deze bende op den „ouden mannenberg" in het Bosch be waarplaatsen voor gestolen voorwerpen gegraven hadden, welke echter, toen de politie de holen ontdekte, ledig waren. Rotterdam, 28 April. Onze Diergaarde telde op 1 Jan, jl. 4656 leden, d. i. 214 meer dan in 1877. Zij bezat op 1 Jan. 1521 dieren, waaronder 262 zoogdieren en 1174 vogels. Een nu overleden Haagsche dame heeft aan de inrichting vermaakt, een lijfrente van f 3 's weeks op het leven van haar kat en drie hondjes, op voorwaarde dat die dieren er zullen worden ver pleegd. Veendam, 27 April. Een 4jarig dindje is jl. Zaterdag door den vader door het afgaan van een revolver doodgeschoten. Woensel, 27 April. Eergisteren-namiddag eenige oogenblikken alleen gelaten, is het anderhalf-jaiig kindje van Hendrikns Van der Velden in een goot geraakt en in den modder gestikt. De terstond aangebrachte geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Toen Vrijdagavond de dierentemmer van het cirque Sanger, dat thans te Utrecht voorstel lingen geeft, het hok der vier leeuwen binnen trad scheen een der dieren met dit bezoek min der ingenomen te zijti. Na eenige exercitiën met de andere leeuwenwerd zijne houding dreigend en ontrukte hij zijn heer zelfs de karwats. Met de grootste koelbloedigheid bleef deze het woe dende beest strak aanzien, doch waagde het niet hem 't bezit van de karwats te betwisten. Een der buiten het hok staande bedienden wist die machtig te worden en overreikte haar door de traliën heen aan den temmer, die er eenige sla gen mee ronddeelde en met een vluggen sprong het hok verliet. De slag, dien de leeuw hem op dit oogenblik bad toegedacht, trof gelukkig slechts de snel gesloten deur. Het gevaarlijke beest is Zaterdag-morgen uit het hok verwijderd en in eene afzonderlijke kooi opgesloten, om ten spoedigste naar Engeland te worden teruggezonden. Dat een goed deel van het publiek weinig smaak in der gelijke ijzingwekkende vertooningen heeft, blijkt ten duidelijkste, als men bij den aanvang der leeuwenscène een groot aantal toeschouwers de tent ziet verlaten. Bij de vijandige houding van den leeuw op gisteren-avond verwijderden zich bovendien nog zeer velendie er ook liever geen getuigen van wilden zijndat de dierentemmer zijne „bestemming" bereikte. De typhus heerscht, naai men meldt, te Kampen in erge mate2 ii 3 sterfgevallen komen dagelijks voor. Zelfs moeten de vorige week op één dag zeven lijken van typhuslijders zijn be graven. Dezer dagen zal verschijnen een brochure van dr. A. Kuyper, getiteld: „De Leidsche pro fessoren en de executeuren der Dordtsche nals- tenschap", verweerschrift. Het lijk van den heer J. S. baron van Heeckeren is in de Fluessermeer opgevischt en naar Koudum vervoerd. Toen ds. van Goordezer dagen van Rot terdam te Oud-Beierlandwaar hij vroeger ge staan heeft, wederkeerde en zich in zijn oud kos tuum korte broek met steek, aan zijne gemeen- tenaren vertoondewaren deze uitgelaten van vreugde. In een oogwenk bad men zijn kelder met aardappelen, boter, spek, ham, groenten enz. gevuld en ceh boer, die hem vroeg, of hij graag een glas wijn dronk, liet hem op zijn toe stemmend antwoord een paar ankers besten wijn huis brengen. Men vindt indezedagen nog zoo zelden gehechtheid van het volk jegens een predikant, dat dit geval wel vermelding verdient. Te Ootmarsum hebben rijks-ambtenare" in een gebouw van een tapper achter slot en gren del eene hoeveelheid van ruim 10Ü lit. 49% je never en 40 lit. brandewijn van zwaar gehalte gevonden en in beslag genomen. Het nog alom heersohend bijgeloof om geen drenkeling uit het water te halen, voordat de politie aanwezig is, heeft wellicht weder een men- schenleven gekost. Op het Goirke te Tilburg nl. begaf een man, vader van vijf kindereu en lijdende aan epilepsie, zich buiten de deur en viel in het water. Zoo tijdig hulp was verleend, ware hij misschien in het leven gebleven. Zaterdag-avond is te 's Hertogenbosch uit de Zuid-Willemsvaart het lijk opgehaald van een sedert drie weken vermisten kantoorbediende aldaar. De ongelukkige schijnt des avonds door de duisternis misleid in dc vaart te zijn geloopen. Nauwelijks heeft een zigeunertroep Limburg verlaten of een andere wilde nabij Roermond zijne tenten opslaan. De justitie heeft echter ge meend deze nieuwe bezoekers over de. grenzen te moeten zetten. Te Reukum is een kind van ongeveer ll/a jaar, dat door de moeder die uit werken ging bij eene buurvrouw ter bewaring was gebracht, Vrijdag jl. achterover van een stoof, waarop het was geklommen, in een pot met kokend water gevallen. Tengevolge van de bekomen brandwon den, is bet kind na een smartelijk lijden overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2