NIEUWE No. 272. Donderdag 8 Mei 1879. 4e Jaargang. Ecu Russisch dictator. MiRLüME COURANT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemj 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt: Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Yan 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS Ij AU RE Y. De Moskowskya Wjcdomosti(Moskau's dagblad) een, naar oud-Russischen smaak, conservatieve eourant, deed voor eenige dagen een voorstel, waarin zij aan de re geering den raad gaf, ten einde tot een algebeele uitroeiing van het nihilisme te O O komen, een dictator te benoemen, die in zijne persoon eene onbegrensde macht zou moeten bezitten om in het Russische rijk elke wet en alle mogelijke maatregelen, die hem geschikt voorkwamen, te proclamee- ren en te volvoeren. Het genoemde blad herinnerde bij die gelegenheid aan het voorbeeld van Murawieff, die in het jaar 1863, met een dergelijke onbegrensde macht bekleed, tot stuiting van het oproer naar Polen werd gezonden en toen in korten tijd de rust heeft hersteld. Ten opzichte van de tegenwoordige beweging, zou geheel Rusland op dezelfde wijze moeten behan deld wordenwant volgens de zienswijze van het Moskausche orgaan is het nihi lisme groot en machtig geworden naar mate de regeering toegeeflijk en zwak werd. »Wat is er echter tot stuiting van het kwaad noodig?« vraagt de schrijver van het artikel. Eu fluks laat hij ook zijn antwoord volgen: »nu moeten er ook consequente en doortastende maatregelen genomen wor den; eene vereeniging van onbegrensde macht en eene völkomene toestemming van zijde der regeering moeten in ééne sterke hand geraken dk> naar een vast en zeker beraamd plan te wk gaat en den draak van het nihilisme cte hersenpan verbrij zelt. Op het verkeerde en nuttelooze van dit voorstel zullen wij heden niet wijzen; wij hebben in No 270 van onze courant aan getoond waar de wortels van het kwaad zijn te vinden. Een tweede Murawieff zal nooit in staat zijn het nihilisme te verdel gen; misschien zal hij in wreedheid en bar- baarschheid zijn voorganger kunnen eve naren of overtreffen en daardoor wellicht in eenige provinciën de rustvan het kerkhof aanbrengen, 't Is echter meer waarschijnlijk dat door het dictatorschap het oproer in al zijn vreeselijkheid zal ont branden en zich heinde en ver zal versprei- F EU1LLETO N. Een Nederlandscli Missionaris. Vervolg. Enfin mijn koffer werd weder dichtgeschroefd en ik werd hooger op verwezen. Nu zijn mijn koffers nog hij hem, maar ik maak er werk van om ze per „transit" door te krijgen naar Victoria dit zal wel gelukken. Morgen (Maandag) ga ik weder terug naar New-York. Nauwelijks waren wij aangekomen of ik het een telegram wegbren gen voor den WelEerw. Heer Alph. Schaeken (te Newark). Ten twee uien eerst kwamen wij aan het Sweeny's hotel en nauwelijks zaten wij aan tafel of daar was de Eerw. Heer Scha eke n. Na het diner rookten wij een Amerikaansch sigaartje en daarna telegrapheerde ik naar Leuven. Ik d. nk dat u nu reeds of ten minste morgen tijding van onze behouden aankomst zult hebben. Gode zij dank dus, onze reis was uiterst voor den. De regeering beschouwde ien dien tijde Polen als een buitenlandschen vijand en ge heel Rusland sympathiseerde met de ver drukking en marteling van dit arme land; maar bij een strijd tegen het eigen volk zal zij natuurlijkerwijze slechts bij een zeer klein gedeelte van Ruslands bewoners sym pathie ondervinden. Daarbij kan de regee ring bij eene onderdrukking van een biu- nenlarulsch oproer niet rekenen op de hulp van naburige mogendheden, die haar niet werd ontzegd bij de verdrukking van Po len omdat er gemeenschappelijke belangen in 't spel waren. De raadslieden van den czaar mogen zich dus wel twee malen be denken alvorens zij hunnen gebieder het voorstel van de Moskausche Courant aan bevelen. Om de dwaasheid en onbezonnenheid van zulk een afscliuwlijk voorstel goed te be grijpen, moet men zich op de hoogte stel len welk gebruik Murawieff van zijne volmacht heeft gemaakt. De volgende ge tallen, die wij aan autentkieke bronnen outleeuen, zullen dit eenigszins duidelijk maken. Ten gevolge van het oproer in 1863 werden 48182 personen van eiken leef tijd, rang en geslacht naar Siberië gesleept, 12556 in Rusland geïnterneerd, 33780 wer den gezonden in de woeste steppen van het Uralgebergte, 1464 werden er gehan gen of doodgeschoten, 2416 uit de hoogere standen werden als gemeen soldaat» in de Russische regimenten geplaatst en 7000 onttrokken zich aan de «dictatoriale ge nade» door de vlucht naar het buitenland. Te zamen 105398 ongelukkigeu, behalve hunne vrouwen, kinderen en bloedverwan ten, die door deze godtergende barbaarsch- lieid aan de bitterste ellende ten prooi waren. In een, ten dien tijde verschenen, geschrift getiteld Noodkreet uit Polen aan de volken en regeeringen van Europawor den de resultaten van Murawieff's dic tatorschap op de volgende wijze geschil derd: Waarheen wij onze blikken wenden, overal zien wij weduwen en weezen, tra nen en ruïnen, een werkelijk kerkhof, een land vol verwoesting en droefheid. De dap perste zonen van het land zijn gevallen, velen op het slachtveld, velen op het spoedig, 't Is waar, wij hadden een paar storm achtige dagen, zoodat ik mij in mijn bed met kracht moest vasthouden, om er niet uitgeslin gerd te worden, maar toch wordt de reis naar Amerika zelden in zoo korten tijd gemaakt. Ziet eens arriveerde voor twee jaren eerst Dins dagmorgen en wij reeds Zaterdag. Ik ben nu ongeveer half weg. Gisteren avond verliet ik met R. D. Schaeken, mijn compagnon en 11. D. Cari s New-York en kwam een uur later (voor het eerst per Amerikaansch spoor) te Newark aan. Mijn compagnon logeert bij een Ilollandsche fami lie uit Nijmegen. De Wel Eerw. Heer Garis en ik in de pastorie. Heden morgen ten half elf ure zong ik hier de H. Mis. Onnoodig u te zeggen hoe ik, toen ik het Onbevlekte Lam Gods voor het eerst op Amerikaanschen bodem in mijne handen had doen nederdalen, U allen Ouders, broeders, vrienden, familiebetrekkingen en kennis sen, mijn vaderland, enz. aan Jezus II. Hart heb aanbevolen. En nu eindig ik enz. schavot. Onze beste medeburgers smachten in den kerker of in de ijzige oorden der verbanning. Onze jongelingschap wordt weggesleurd om de Russische bataillons te completeeren, onze taal wordt verboden, onze wetten nietig verklaard. Eiken dag O O zien wij lange rijen politieke misdadigers of beschuldigden op weg naar de verban ning, zonder verhoor, zonder rechterlijk vonnis, alleen omdat zij verdacht zijn hun vaderland lief te hebben. Geen ge slacht, geen leeftijd wordt ontzien. Geheele steden en dorpen worden ontvolkt om de be woners naar den Ural te slepen. Duizende vrouwen en kinderen sterven onderweg door koude, honger en ontberingen van allerlei aard.« Is het niet eene zonderlinge vaderlands liefde, die den moed heeft dergelijke af grijselijkheden hare eigen regeering, tot best wil van het vaderland, aan te raden? Als men nagaat dat Russisch-Polen ongeveer 51/3 millioen inwoners heeft, gansch Rusland daarentegen 82 millioen, dan moet men daarbij rekening houden met de zoo even vermelde resultaten van het dictatorschap en bij eene eventueele invoering van het zelve in het geheele czarenrijk, de getallen met 16 vermenigvuldigen. Dan krijgt men voor 't hangen en lusileeren 23424 en voor deportatie 770912 ougelukkigen. Wij wijzen op deze berekening enkel om het waanzinnige van het voorstel te betoogen, want voor het in praktijk brengen van dezen vaderlandslievenden raad zal ook een Russische regeering terugschrikken. Het ontbreekt trouwens in de Russische geschiedenis geenszins aan voorbeelden van afgrijselijke terechtstellingen, maar het grootste ons bekende getal moorden, dat bij deze of gene gelegenheid is bereikt, be draagt nog maar een derde van de som die volgens de methode Murawieff in Rus- O land zou verkregen worden. Toen Peter de Groote in 1698 het oproer der Stre- litzers onderdrukte, liet hijom te beginnen, 2000 muiters ophangen en later 5000 man onthoofden, bij welke gelegenheid Z. M. de keizer aller Russen aan honderd delinquen ten met Hoogstdezelven eigen hand het beulenwerk verrichtte. Ter loops vermel den wij hierbij nog, dat de groote czaar Buffalo. Vooravond van AllerHeiligen. Mijn brief uit Newark zal u bij ontvangst dezer wel zijn geworden. Na veel moeite en kosten met onze koffers, zal dat nu wel goed uitkomen. Gis teren-avond heelt de Wel. Eerw. Heer Schaeken ons aan den trein gebracht waar wij afscheid genomen hebben. Met ons spoorkaartje van f 350 op zak, gingen wij ten 6 ure op reis. Wij hebben de Amerikaansche slaapwagon geprobeerd voor een dollar (f 2,50) de persoon. Hot is zoo zoo bevallen. Dezen morgen ten 8 ure hier te Buffalo aangekomen, zijn wij bij de EE. PP. Redemptoristen gelogeerd, wij zullen hier morgen de H. Mis lezen en gaan dan naar de Niagara watervallen. Ik schrijf u bij een gloeiendeu kachel gezeten. Koude en sneeuw zijn hier reeds volop. Wij vliegen Amerika door. Adieu. Niagaranabij de hangende brug. Allerheiligen avond. 1878. Gisteren avond schreef ik te Buffalo een brief kaart. Dezen morgen hebben wij met ons drieën (voor het Westen bestemd) de Hoogmis gedaan bij de EE. Redemptoristen en zijn toen ten 1.50 zijn beulen-genialiteit iu nog hoogere mate toonde aan zijne zuster Sophie die in dit oproer eene hoofdrol had gespeeld. Hij deed haar opsluiten in een donkeren kerker, waarin slechts een venster was dat uitzicht gaf op een smalle binnenplaats en voor dit venster werden de aanvoerders der re bellen opgehangen. De lijken bleven aan de galg hangen, zoodat de ongelukkige vorstin de vergane gebeenten dag aan dag voor oogeu had. De dood verloste kaar eerst na verloop van zes jaren van deze met satansche gruwzaamheid uitgedachte marteling. Maar »revenons a nos mout ons." Onze le zers zullen zich nog wel herinneren dat de manier van Murawieff om het land tot kalmte te brengenten gevolge had dat het geheime revolutie-comité ook zijnerzijds de werkzaamheid verdubbelde. De Poolsche gendarmes volbrachten het eene bloedbevel na het andere. Hetzelfde tooneel dat in deze dagen door de nihilisten wordt ver toond, zag men in de jaren 1863 en 1864. Een geheim gerechtshof velde de vonnissen en de geheime gendarmes volbrachten hunne taak met verschrikkelijke stiptheid. Ieder verslagene droeg een briefje waarop zijne misdaad stond geschreven. Deze sluipmoor denarij duurde tot Augustus 1864. De vijf leden der geheime regeering werden ont dekt en opgehangen. 'tValt niet te loochenen dat Murawieff zijn doel bereikte, evenmin als men kan ontkennen dat de Russische regeering met de haar bewezen diensten uitermate tevre den was, want de dictator werd versierd met de hoogste en oudste orde (Andreas- orde) van het rijk en bovendien in den gravenstand opgenomen. Maar de publieke opinie van Europa nam nota van den prijs waarvoor deze onderscheidingen gekocht waren en zij vervloekte den beul van Wilna. En die vloek volgde hem in het graf hij stierf den llden September 1866 en de geschiedenis zal dien vloek herhalen, zoo dikwijls zij van Murawieff zal gewagen. Wil Rusland zich nogmaalstot schande der negentiende eeuw en ten aanschouwe van geheel Europabrandmerken? Welnu het volge dan den raad van het Moskausche orgaan en het benoeme een tweeden Mura- naar Niagara vertrokken, 't Is onmogelijk u te zeg gen boe grootscb de watervallen zijn. Ik zal u de pkotographiën sturen. Alles is bier vreeselijk duur. Om te voet de hangbrug te passeeren be taalt men een balven dollar of f 1,25. Op dezen oever der Niagara zijn wij in Canada. Het is nu half acht hier, bij u dus 6 a 7 uren later. Wij zijn hier bij elkaar om dezen nacht ten 1 ure naar Detroit en van daar verder te trekken. In onzen hotelhouder treffen wij toevallig iemand aan die met ons per" Germaniè" uit Engeland is gekomen. Groet allen. De volgende brief uit S. Francisco geschreven, bevat het uitgebreid verhaal van de reis door Amerika. Omata (Staat Nebraska) 9 Nov. 1878. Eindelijk, eenige honderden uren verder, heb ik de gelegenheid u tve lerom te schrijven. Mijn brief uit New-York moet nu reeds in uwe handen zijn. Ons gezelschap is van zeven op drie gesmolten, de anderen zijn reeds druk aan het werk in hunne respectieve plaatsen. Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1