BUITENLAND. BINNENLAND, België. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Spanje. Italië. Amerika. Oostenrij k-Hongarij e. Koloniën. Rusland. GEMENGD NIEUWS. w i e ff. Europa en de volken der gansche wereld zullen dan nogmaals getuigen zijn van de tranen en angstkreten der weduwen en wezen en van de ongelukkige slachtoffers die zullen vallen onder den bijl van het dictatorschap of door den dolk en revolver van het geheim comité der nihilisten. Het bloedbad zal verschrikkelijk zijn! In de meeting der Internationale, in de rue de Pierre gehouden, hebben eenige der leden als bezetenen uitgevaren tegen de dagbladen, die ten gunste van de slachtoffers van Frameries inschrij vingen geopend hadden, en tegen de onderschei dingen, door den Koning aan eenige werklieden, die zich bij de redding van hun ongelukkige broeders verdienstelijk gemaakt hebben, geschonken. De Internationalisten hadden waarschijnlijk lie ver zelf het geld opgestoken 1 Een naamlooze maatschappij, met een kapitaal van 250,000, fr. is te Brussel opgericht, tot exploi tatie ran de uitoefening van een zelf zich voort bewegend automotricerijtuig voor de tramwegen. De uitvinder is een Nederlandsch ingenieur, de heer Enschedé. Het Mansion-house-ïonds voor de noodlijden den in Szegedin heeft in 't geheel 11,248 op gebracht. De lijsten zijn gesloten. De jongste berichten uit Mandalay aan de Daily News zijn weder niet geruststellend. De Birmaansche troepen te Mandalay werden voort durend gedrild, en bij duizenden naar de grens gezonden. De ministers verlangden vrede, maar het volk was voor oorlog. De Koning leefde in een aanhoudenden toestand van dronkenschap. De weduwe van den beroemden, in 1856 ge storven beeldhouwer David d'Angers heeft zich te Parijs uit het venster harer woning op de derde verdieping geworpen en viel dood op de straat. Zij leed aan vlagen van waanzin. De stedelijke accijnsen hebben te Parijs gedu rende de drie eerste maanden van dit jaar 312i/s millioen opgebracht, dat is 1,420,746 fr. meer dan in hetzelfde tijdvak van 187 8. L'Organe de Mons deelt dd. 30 dezer mede, dat de werkstakers van Levant du Flense een dreigende houding aangenomen hadden. Zij loo- pen in Cuesmes werkeloos rond en schreeuwen om brood. Er is sprake van om troepen naar die plaats te zenden. De Parijsche bladen melden dat Gagnetde eerste knecht van den overleden beul Roch, de zen zal vervangen. Aangaande den nieuwen beul wordt, als een zonderlinge bijzonderheid mede gedeeld dat hij een groote voorstander is van de afschaffing der doodstraf. De oud-Katholieke bisschop Reinkens zal vol gens de Frera. aan zijne kudde te Dortmund een bezoek brengen. Hetzelfde werd voor ongeveer drie weken gemeld, maar de „inspectie" schijnt geen plaats gehad te hebben. Belangrijk is het bericht in liberale bladen, o. a. in de Biélefeldev Wachter, dat het bestuur der oud- Katholieke gemeente te Bielefeld den bisschop verzocht heeft niet op een der werkdagen te ko men, omdat de „gemeenteleden" in de week geen tijd hebben om naar de kerk te gaan. Daar nu de bisschop des Zondags geen tijd heeft, moet het bezoek voorloopig achterwege blijven. Zou dat niet een mantel zijn om de armoede der kudde te Bielefeld te verbergen? Bismarck's rede in den Rijksdag zal in den lande sensatie maken. Door zijn succes is hij stouter geworden. Hij spreekt nu niet slechts van 100 millioen meer voor het rijk tot dekking van het deficit, maar wil zelfs alle directe belastingen doen vervallen en te werk gaan als Rusland, dat weldra alleen indirecte belastingen zal hebben- In een der straten van Hamburg heerschte dezer dagen zulk een opgewondenheid, dat de politie verplicht was de passage door schutters te doen afsluiten. Wat was het geval geweest? Eene dame had in een der wiukels bezocht en had vergeten haar hond, eeu poedel van middelbare grootte, mede te nemen toen zij weder vertrok. Toen het beest door de groote spiegelruiten zijn meesteres zag vertrekken, sprong hij, voordat men er op bedacht zijn kon, blaffend door het tamelijk dikke glas en ".onder eenig verder geluid te geven viel hij dood op de 3traat neder, daar zijn kop en zijn borst door het glas geheel doorsneden waren. Het bloed dat overal heen gespat was, had daarop aanleiding gegeven tot het gerucht dat er een moord was gepleegd; van daar de oploop. In een dorp van de provincie Jaen in Spanje, Vaos, is een heuvel omgevallen, waardoor 5 hui zen zijn vernield en 30 menscheu het leven hebben verloren. De basiliek der 12 Apostelen te Rome is on langs voor den eeredienst geopend. Kardinal Di Pietro, deken van het H. College, en verschei dene bisschoppen hebben de altaren geconsacreerd, waarbij een groote toevloed van geloovigen aan wezig was. De Koningin van Engeland heeft, bij haar ver trek uit Baveno, aan de eigenares van de villa waar zij verblijf heeft gehouden, een juweelen, tooisel ten geschenke gegeven, ter waarde van 25,000 francs. Aan den eigenaar daarenboven nog een zilveren kandelaber, versierd met edelge steenten, ter waarde van 10,000 francs. Ook vele liefdadige instellingen ontvingen geschenken die voor de vrijgevigheid der Koningin pleiten. De politie te Rome, Napels en Florence heeft het aanplakken verboden van het laatste mani fest van Garibaldi. Een telegram van Lloyd, den lsten Mei te Londen aankomende, meldde, dat de Chiliaan- sche vloot de kusten van Peru verlaten had om .Valparaiso te gaan dekken, dat door de Pe- ruaansche vloot werd bedreigd. De stad Szegedin is wederom door nieuwe rampen geteisterd. Een hevige storm heeft op den 30en April opnieuw den spoorwegdijk en alle herstellingswerken vernietigd. De heimachines zijn omgeworpen, de vlotten gebroken, de schuiten met materieel gezonken of door den vloed weg gevoerd. De woede van den orkaan heeft de ge heide palen over eene lengte van 200 meters vernietigd en losgerukt. Drie gaten elk van 50 meters groot, zijn in den spoorwegdam geslagen en de aandrang van het water was zoo groot dat de zich aldaar bevindende werkliedenmet achterla ting van hunne kleeren, huisraad en geld niets dan het naakte leven hebben kunnen redden. In het overstroomde gedeelte der stad en der om liggende landerijen staat het water nog ruim 24 voeten hoog, terwijl de hoogte van de Theiss nog 23 voet meer beraagt dan de normaalstand van deze rivier. In de Preanger heeft, helaas, eene aardbeving erge gevolgen gehad. Te Tjandoer zijn een aan tal huizen, ook landsgebouwen en vele postloodsen ingestord, en een Missigit, waarin zich een aantal personen bevonden, van welke velen gekwetst en een zevental gedood zijn. De steenen brug van Tjisokan en andere steenen bruggen zijn zwaar beschadigd. De passage langs den grooten weg is voor rijtuigen gestremd. Ook uit Soekaboemi is bericht, dat aldaar schade werd aangericht. Daar waren, behalve de schok van 8'/s ure en 7 ure, die te Batavia duidelijk gevoeld is, ook ten 9l/a ure en 2 ure 's nachts schokken. Uit Tjandjoer echter werd geseind, alsof de aard beving van 7 ure 's avonds tot den volgen den morgen met herhaalde hevige schokken heeft aangehouden. Uit St. Petersburg wordt aan de Londensche Globe berichtdat de Minister van Biunenland- sche Zaken onderhandelingen heeft geopend met het kruiser-comité te Moscou voor het beschik baar stellen van twee zijner schepen, die naar Nicolsk aan de Amur zouden vertrekkenom van daar de transporten nihilisten, die in Juli aldaar verwacht worden, naar het eiland Saghalin over te brengen. Luitenant Dubrowin die bij de gevangenneming twee onderofficieren der gendarmerie verwondde isua voorlezing van het doodvonnis, dat door Gurko bekrachtigd werd, opgehangen. Zoodra 't wat verder in den zomer is zullen 12,000 gevangenen uit Nischni-Novogorod naar Siberië worden getransporteerd. In een correspondentie uit Berlijn door de Standard medegedeeld, leest men dat de berichten die aldaar uit St. Petersburg aankomen, de stad als droefgeestig en stil afschilderen; de straten zijn verlaten. Indien meer dan drie menschen met elkander zouden gaan loopen, zouden zij kans hebben in hechtenis genomen te zullen worden. De troepen zijn in de kazernen geconsigneerd en gereed om op het eerste teeken uit te rukken. Talrijke patrouilles doorkruisen de straten; de generaals en burgerlijke hooge ambtenaren bege ven zich slechts per rijtuig over straat en dan geëscorteerd door cavalerie. In handelszaken gaat niets om. De inhechtenisnemingen houden aan en bepalen zich niet slechts tot studenten of andere jonge lieden. Onder hen die in hechtenis genomen zijn bevindt zich de senator Hasof, die onlangs in een nihilistisch proces gefigureerd heeft, de heer Pyttiri, een der directeurs van de Keizerlijke Bank, me vrouw Philosophof, echtgenoote van den eersten militairen procureur, bloedverwanten van Schulz eu Drentelen, de twee hoofden der geheime politie, een groot aantal officieren en andere personen van goeden huize en die allen in de maatschappij een goede positie innemen- De Spectator geeft een welsprekend plaatje. Ofschoon de wind zoo gunstig mogelijk is, komt de zeilboot „Effectenbelasting" toch niet vooruit; daarop wordt de sleepboot „Kanaalwet" er voor gezet, en nu is 't in orde: „Hij zal er hem wel Aoorsleepen." Men meldt ons, dat bij de Regeering het voor nemen bestaat, om de betrekkingen van provin ciale adjudant en militie-commissaris op te hef fen. Daarentegen zouden weder districtscommis sarissen worden benoemd, aan wie de werkkring van beide op te heffen betrekkingen zoude wor den opgedragen. Men klaagt wel eens over het onzuivere Hol- landsch dat de Zuid-Nederlanders schrijven. De Zweepeen blad van de Vlaamsche beweging, antwoordt nu dat zij toch nooit iets zullen schrij ven als in een met name door haar genoemd Nederlandsch blad van 22 April voorkomt. Daar leest men: „Het vroolijk aspect dezer decoratie levert een voor 't oog welgevallig contrast op met het ma- jestueuse der versiering van het kommandants- huis. Dit waarlijk fraai pièce de milieu, élégante draperies enz." „Wat zou," zegt de Zweep, "een Franschmau be lachelijk schijnen in de oogen van een Hollan der, wanneer hij schreef: „Le gai aanblik de cette versiering offre a l'oeil un agréable tegenstelling avec la statige décoration de la maison du bevelhebber. Cette middenstuk vraiment belle et cette fraaie stof- feering," etc. IJmuiden, 5 Mei. Het prachtige hotel Wil lem Barentsz alhier, dat met zijn krachtigen koepel zich meer dan 60 Amsterdamsche voe ten boven den grond verheft en naar alle eischen des tijds met café-restaurantbiljartskegelbaan en rijke salons ingerichtis thans geopend. Aan het eerste diner op Zaterdagmiddag 11. namen vele belangstellenden van elders deel. Rotterdam5 Mei. Per stoomboot de Maas werden heden van hier naar New-York verzon den 3 jonge stieren, 1 tweejarige pink en 9 hok- kelingenter verbetering van het melkgevend ras in Amerika. Kuilenburg5 Mei. Het district voor deze gemeente en omstreken der vereeniging Eigen IJulp is opgeheven. Het aantal leden was zooveel minder geworden en de belangstelling zoozeer ge daald dat in eene vergadering der overige leden met eenparige stemmen tot opheffing is besloten. Amsterdam, 5 Mei. Een meisje was met een oppassend jongeling verloofd en zou, tegen den zin der familie, eerlang met hem in het huwelijk treden. Toen het paar dezer dagen des avonds een wandeling maakte, werd het door eenige der bedoelde familieleden opgewacht, die eerst den jongeling een pak slaag toedienden en zich daarop naar het meisje richtten; dit wierp zich toen, uit vrees voor mishandeling, te water en werd levenloos opgehaald. Tegen de aanranding is proces-verbaal opgemaakt. Rotterdam, 6 Mei. Z. M. de Koning, heeft als beschermheer van de Zangvereeniging Rotte's Mannenkoor, voor den door die vereeniging uit geschreven internationalen wedstrijd, de groote gouden medaille van verdiensten beschikbaar gesteld. Eene der compositiën, die op den eersten avond der feestviering van Rotte's Mannenkoor zullen worden uitgevoerd Das Singenthal, vau den heer L- F. Brandts Buys is door de Maat schappij t. b. d. toonkuust bekroond met de eere premie. Oudenbosch 2 Mei. Heden-morgen is de metselaar II. Rommens, oud 45 jaren, van een huis gevallen en op de plaats dood gebleven. Hij zat met een ander op het dak te werken, toen de lat brak waarom het touw was vastge hecht, waarmede hun werkstoeltje. vastgebonden werd. Zijn kameraad greep een lat vast en was daardoor gered. Maandag-ochtend is door een seinw.chter op de lijn Arnliem-Velp het lijk gevonden van een bakkersknechtuit laatstgenoemde gemeente die blijkbaar door een spoortrein overreden was. Een gevulde mand werd in zijn nabijheid ge vonden. In den Alblasserwaard kost de kaas /16 a 17 de boter 35 a 40 cents. In dertig jaren niet vertoond Onder de gemeente Ernst bij Vaassen is de dysenterie uitgebroken. In één huisgezin zijn reeds 5 personen aan die ziekte bezweken. Het bericht, dat Ged. Staten van Fries land zich onbevoegd hebben verklaard om in cte bekende quaestie van den hoofdonderwijzer te Surhuisterveen tussehen beide te tredenmoet worden aangevuld met de woorden: „zoolang de procedure aanhangig is." In weerwil hiervan heeft het gemeentebestuur de schorsing toch doorgezet en dat wel met verlies van trakte ment voor den onderwijzer van 25 April tot 25 Mei. Een sigarenhandelaar te Leidendie eergisteren zijn 25jarige echtvereeniging herdacht, heeft bij die gelegenheid dankbaar, dat hij niettegen staande de vele reizen, die hij met den Hol- landschen IJzeren Spoorweg maakte, zijn zilveren huwelijksfeest nog gezond van lijf en leden mocht vieren aan alle wachters op de lijn Amster damRotterdam een kistje sigaren en twee pond tabak doen toekomen. Van verschillende zijden vernemen wijdat ten gevolge van de uiterst lage boterprijzen in al onze provinciën verscheidene fabrieken van kunst boter tijdelijk haren arbeid hebben gestaakt. Daar toe zal ook wel hebben bijgedragen het feit, dat de laatste bezendingen kunstboter uit sommige plaatsen naar het buitenland onveikocht zijn te ruggekomen. Bij de prijzen der gewone boter op dit oogenblik is de concurrentie voor kunstboter onmogelijk. Te Arnhem heeft zich eergisterenden al- gemeenen verhuisdag het geval voorgedaandat voor een huis in de Oeverstraat ongeveer gelijk tijdig twee wagens met meubelen stilhielden waarvan de eigenaars beweerden beiden het huis gehuurd te hebben. De een had een overeenkomst met den vader, de ander met den zoon gesloten. Het vreemde geval gaf tot vrij wat beroering aan leiding. De zege bleef ten slotte aan dengeen die de woning van den vader gehuurd had. In de afgeloopen maand zijn over de gren zen vervoerd 170 personen, die zonder geld of middel van bestaan waren. Te IJmuiden zal eene olie-gasfabriek worden opgericht. Aan het aanstaande geneeskundig congres te Amsterdam zal ook eene dame deelnemen, na melijk mevr. Hoggan, med. doctor te Londen. Zij zal het woord voeren over den samenhang tussehen den kanker en het lymphatisch systeem. Te Groot-Schermer is Vrijdag een jongentje van drie jaar achterover in eene tobbe met kokend water gevallen. Niettegenstaande spoedig genees kundige hulp werd verleend, is het kind den volgenden morgen onder hevige pijnen aan de bekomen brandwonden overleden. De cellulaire gevangenis te Amsterdam is weder zoo overbevolkt, dat de preventief gevan genen naar het huis van arrest op den Ileiligen- weg zijn overgebracht. Een anderhalfjarig kind in Den Haag heeft gisteren door het omtrekken van een petroleum- toestel hevige brandwonden gekregen en is heden aan de gevolgen overleden. De moeder, die mede brandwonden bekwam, verkeert in een zeer on- gunstigen toestand. Door den tuinmam W. Bloemink uit Twelloo zijn dezer dagen aan Z. M. den Koning de eerste nieuwe aardappelen aangeboden. Het waren zoo genaamde Amerikaansche roosjes, door hem zelf gekweekt. Naar men verneemt zijn in het begin der vorige maand ruim een honderdtal landloopers uit het gesticht Ommerschans ontslagen, wier straftijd schijnt verstreken te zijn, ongerekend nog een aantal personen uit de gestichten Veenhuizen. In de laatste week zag men dan ook een aantal personen, vermoedelijk van die gestichten afkom stig, in Utrecht rondloopen. Naar men zegt heeft de politie aldaar reeds een aantal hunner achter slot en grendel gebracht. -Er is thans een aanvai g gemaakt met den bovenbouw van het te Amsterdam op te richten rijksmuseum. Het plan is ontworpen voor een stoom- tramway Tiel-Kuilenburg. Ook te Arnhem worden pogingen aangewend tot het verkrijgen van een tram. Maandag-middag, even na drie uur, brak te Amersfoort een felle brand uit in de Koningstraat, die door een sterken Noordoostenwind werd aan gewakkerd, en in houtmijten, steenkolenloodsen enz. een rijkelijk voedsel vond. Waarschijnlijk zullen vijf huizen, met de daarachter liggende schuren en bergplaatsen, geheel verloren zijn. Eerst heden avond 7 uur was men den brand meester- Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. Eergistcren-middag ontstond brand in het huis van den veldwachter Snoeijer, te Ainbt-Har- denberg. De brand was zoo hevig, dat aan blusschen niet viel te denken, zoodat dan ook in weinig tijds huis en inboedel een prooi der vlammen zijn geworden. Snoeijer, die in ziekelijke omstandig heden verkeerde is aan den schrik overleden. Te Assen heeft men eene windhoos waar genomen, waardoor o. a. waschgoed op verren afstand werd weggevoerd, waarvan eenige stukken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2