NIEUWE No. 272. Zondag 11 Mei 1870. 4e Jaargang. Dc eeuw van verdraagzaamheid. BUITENLAND. België. Engeland. Frankrijk. Duitsehland. Rusland. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt: Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. IN TIEN DR AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Yan 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LA URE Y. »Laat otis verdraagzaam zijn" is tegen woordig het algemeen wachtwoord. Het zou goed zijn dat men omtrent de beteekenis vati dat woord elkaar verstond. Bedoelt men die instemming met het ge voelen van anderen, welke ieder rechtscha pen en gematigd mensch gaarne beoefent in op zich zelf onverschillige zaken welke in niets de godsdienstigepolitieke en maat schappelijke beginselen raken? Voorzeker neenzulke verdraagzaamheid is een nood zakelijk bestanddeel voor de goede huiselijke betrekkingenhet gezellig verkeervoor den geest van wellevendheid en eendracht. Wij willen spreken over die soort van ver draagzaamheid die dient om eene formeele wijking van de waarheid voor de dwaling, van het recht voor het onrecht, van den plicht voor het eigenbelang te verbloemen. Zeker, deze schandelijke toegeeflijkheid is zoo oud als de wereld. Hare geschiedenis is te lang om te verhalen. Hoeveel vol ken, hoeveel koningen en bestuurders heb ben aan den Moloch dier verdraagzaamheid hun voorspoedhunne kroonhunne eer en hun leven geofferd. Dank zij der verdraagzaamheid hebben alle dwalingen zich kunnen verspreiden en onherstelbare verwoestingen kunnen aan richten. In het begin nederige verzoekster met schuldeloos uiterlijk, komt zij smeekend een plaatsje in de zon der vrijheid verzoe ken. Wee der verradeue waarheid, als een blinde overheid de eerste ingrijpingen der leugen heeft toegelaten! Weldra, versterkt door de zwakheid zelve der wachters van de waarheidwerd de dwaling aanmatigend, zij eischte wat zij hare rechten durfde noe men, en de ten laatste geheel miskende waarheid is zoo ver gekomen, dat zij op hare beurt eene verdraagzaamheid moet vragen die zij nog niet eens altijd verkrijgt. Zoo heelt het verkeerde zijne heerschappij gevestigd, zoo was het gevolg van het toe geven steeds het verminderen van het goed, de zegepraal van het kwaad. Zekerlijk, wij hebben het gezegd, dit is de treurige geschiedenis van alle tijden maar het is niet minder zeker, dat onze FEUILLETON. Een Nederlandseh Missionaris. Vervolg. Mijne briefkaarten van Buffalo, Niagara en Bay-City zijn onderweg, zoo mede de photographiën van Niagara. Zoo als u weet, verlieten wij op Woensdag-avond den Wel. Eerw. Heer Scli aek en en namen plaats ineen slaapwagen naar Buffalo Vooraf wil ik u zeggen dat de ideeën die men zicli te Haarlem over Amerika vormt zeer over dreven zijn. Vooreerst wat de wagons betreft, 't Is waar, veel is daarin tot gemak van den reizi ger ingericht, maar veel zaken zijn bij u veel gemakkelijker, ik prelereer ten minste over het algemeen het Europeesche systeem. Het is bijna onmogelijk om hier des nachts te reizen zonder slaapwagon te nemen, terwijl ik toch op mijn reis naar Italië heel goed slapen kon zonder die on kosten te moeten maken. Ziethier, wij hebben een kaartje eerste klasse naar San Francisco en be haalden daarvoor ruim 350 gulden; willen wij nu tegenwoordige eeuw in noodlottiger graad den aard van lafheid en dwaze verdraag zaamheid vertoont. Zou men durven zeggen dat die tijden niet gekomen zijn voor eene halve eeuw voorzegd, waarin de eerlijk heid, de deugd en de godsdienst bij velen zullen schipbreuk lijden, die met hun ge weten gaan redeneerendie bij zich zeiven zeggen dat men niets moet overdrijvendat men door al te groote strengheid ten laatste alles zou verliezen dat de wijsheid gebiedt zich naar de omstandigheden te voegen dat het goede, zooals men dat wenschte, niet meer te pas komt, dat het reeds veel is het uiterste van het kwaad te vermijden. De lafheid, zal volgens de taal van dien tijd, gematigdheid genoemd worden...." Jamen bestempelt met den schoonkliu- kenden naam van gematigdheid die nood lottige onverschilligheid die een groot deel der bevolking schijnt aangetast te hebben; de dwaling; van welken aard zij ook zij, wekt slechts geringe verontwaardiging. Om van dezen staat tot betreurenswaardige ver bintenissen te geraken is slechts een stap noodig. Deze stap is reeds overschredenen wel door die menschen waarvan de onfeilbare waarheid door den mond van Pius IX het beeld schetste: »Deze lieden die het licht met de duisternisde waarheid met de dwa ling willen vereenigen, die overal en luide van vrede spreken en door deze handelwijze het zeer aanzienlijk getal dergenen tot zich trekkendie door de zelfzuchtige liefde tot rust verleid worden.» Zij zijn doortrokken van een dubbel zinnige leer en beproeven de leeringeu der Kerk op hunne wijze te verklaren; maar dit vriendengetal is zeker veel gevaarlijker en noodlottiger dan verklaarde vijandeu; zij willen een verbond bewerken tusscheu het licht en de duisternis, eene overeen komst tusscheu het recht en het onrecht. Ja, het is dit basculespel, dat den godsdienst zou vernietigen. Die menschen belijden, wel is waar, liefde en eerbied voor de Kerk, en schijnen hunne talenten en arbeid aan hare verde diging te wijden, maar zij werken er toch aan mede, om haren geest en leer te be derven, daar zij geneigd zijn, zich ten dienste 's nachts slapen dat kost ons iedere nacht ruim vijf gulden meer. Maar laat ons reizen. Te Buf falo arriveerden wij Donderdag-morgen ongeveer ten negen ure en lieten ons naar de Eerw. Paters Redemptoristen brengen; in den voormiddag maakten wij eene visite bij den Iloogeerw. Vica ris-generaal van het Bisdom om onze papieren te toonen en na den middag maakten wij eene wan deling door de stad om het een en ander te be zichtigen. De steden in America, New-York en Chicago uitgezonderd, die wij tot nu toe zagen, zijn eigenlijk enorme groote dorpen, somtijds met piac'ntige huizen, maar toch dorpachtig, daar ieder huis op zich zelf staat en somtijds zelfs zeer verre van het naburige af; daardoor is iedere stad zeer groot tn kan men somtijds een a twee uren ver gaan in eene stad van 30, 40 of 50 duizend inwoners. De straten zijn royal breed, trottoirs of de „kleine steentjes" zooals men in het goede Haarlem zegt, zijn overal bijna van hout of beter van planken, het zijn vloeren waarop men des avonds zeer voorzichtig zijn moet om op die plaatsen waar het hout rot is, geen beenen te stellen van hen die rechten verzinnen ten gunste der valsche vrijheid. Zij meenen dat men absoluut dien weg moet volgen om de oorzaak der oneenigheden weg te nemen, om den vooruitgang der tegenwoor dige maatschappij met het Evangelie te vereenigen en om orde en rust te herstellen. Deze verleidelijke dwaling is gevaarlijker dan een openlijke vijandschap omdat zij zich met den schoonschijnenden sluier van ijver en liefde bedekt. Tegen den voortgang dezer dwaling moe ten wij strijden met al den moed, met al de macht die wij als kampioenen voor waar heid en recht door het geloof ontvangeu. De burgemeester Leopold De Waal heeft in eene zitting met gesloten deuren officieel aan den Gemeenteraad van Antwerpen mededeeling gedaan, dat ten stelligste op Pinkster-Maandag 2 Juni a. s. de spoorweg Antwerpen-Gladbacli zal geo pend worden. De Courrier de l'Escaut verneemt, dat op aan vraag van den Kapelaan van Arquennes, het ko ninklijk besluit ingetrokken is, waardoor naar men weet, de verbanning van dien priester uit België was bevolen. De Etoile, die dit nieuws overneemt, is woedend. In Engeland is thans eene vaste militaire com missie voor de luchtvaart samengesteld. Te Wool wich is eene inrichting gemaakt tot het vervaar digen van luchtballons, en officieren en soldaten werden gedurende dezen winter in de vervaardi ging geoefend. Vier ballons zijn reeds in deze werkplaats aangemaakt, en vormen het luchtvaart-materiaal van het Engelsch leger. Ook een vervoerbaar toestel om te velde waterstofgas te ontwikkelen is gereed. Het heeft een gewicht van 3'/s ton en kan in 12 uren een ballon gullen. De kabel, waaraan de ballons bij het oplaten bevestigd worden, heeft een weerstandsvermogen van 3 ton. De ballons kunnen, wanneer zij met lichtgas ge vuld zijn, twee man opheffen. Toen onlangs twee der ballons beproefd werden, maakten de drie leden van de commissie de luchtreis mee. Van de werklieden te Valenciennes, die den arbeid gestaakt hebbenzijn er acht in verze kerde bewaring genomen wegens rebellie en be te breken ot in de spijkers te trappen. Op Aller heiligendag heb ik te Buffalo de H. Mis gele zen voor de overledene familiebetrekkingen, daar ik op Allerzielendag wederom op reis moest en dus niet het geluk kon hebben de H. Mis op te dragen. Ten tien ure heeft mijn compagnon de plechtige Hoogmis gezongen, waar ik als diaken assisteerde. In den namiddag vertrokken wij ten twee ure naar de Niagara watervallen. Ten 3 ure ongeveer arriveerden wij en wij begaven ons naar het hotel tegenover de station; daar komende werd ons de deur reeds geopend en de hotelhouder kwam ons te gemoet zeggende: „Gij zijt zeker 1. 1 Zaterdag te New-York gearriveerd met de nGermanië"? Wij verwonderden ous niet weinig dat deze man op zooveel uren afstands dit wist tot dat wij vernamen dat ook hij mede was ge komen als passagier derde kin*. Met den trein waren wij reeds over de hangende brug gestoomd, bij latere beschouwing zagen wij dat die brug dubbel is, van onder voor voetgangers, en boven voor den trein. Het is een reusachtig werk en eenigszins huiverig is het van boven in hét kokende lemmering van de vrijheid van arbeiden. Twee hunner zijn thans veroordeeld tot twee maanden, twee tot ééne maand en een tot zes dagen ge vangenisstraf. De drie overigen zijn vrijgesproken. Te Lourches hebben de arbeiders, die gr'eve hebben gemaakt, gisteren het werk hervat. Z. D. II. de Aartsbisschop van Parijs heeft eene commissie benoemd, aan wie de taak is op gedragen, in het diocees bijzondere congrega- nistische scholen te stichten. Woensdag-avond was er een menigte in de rue du Quatre-September te Parijs op de been om de proefnemingen te zien door de „Compag nie d'éclairage par gaz" met een gasverlichting genomen, die het licht Jablochkoff groote afbreuk zal doen. De proefneming moet volkomen gelukt zijn en het electrisch licht overtreffen. Het licht wordt door drie glazen buizen voort gebracht waarvan een, de middelste, perpendiculair is; de twee anderen kruisen zich in horizontale richting. Het licht word door een geemailleerd licht scherm op grooten afstand verspreid. Op nieuw wordt met groote zekerheid bericht, dat de Rijkskanselier besloten zou zijn, om wan neer hij op belangrijke punten van het tarief de nederlaag mocht lijden, tot de ontbinding van den Rijksdag over te. gaan. Uit Spanje wordt gemeld dat de armoede en duurte er zoodanig toenemen, dat de toestand er zeer verontrustend wordt. In Duitsehland is het niet beter gesteld. Zoo zegt de Regeering, dat thans 340,000 werklieden zonder werk zijn; voegt men daarbij een andere 340,000 welke de Staat onderhoudt als soldaten, dat blijkt wel dat er handen te veel zijn in het Duitsche rijk. Een landverhuizing op groote scha 1 zou meer helpen om in dit kwaad te voorzien, dat het voorstel der Regeering om alles duurder te maken door allerlei belasting op verbruiks- artikelen. Solowieff heeft berouwvol bekentenis afgelegd en dientengevolge zijn de gevaarlijkste nihilisten in hechtenis genomen. Solowieff moet namelijk een groot liefhebber van champagne en lekker eten zijn, en iederen avond slempen zijne bewa kers met hem, om hem dan in dronkenschap verdere onthullingen te ontlokken. Het eiland Sachalin, in de nabijheid van Ja pan gelegen, is thans bestemd om de uit Rus land verbannen nihilisten te herbergen. Het is een tamelijk groot eiland, ruim 2000 vierk. mij len en schijnt gedeeltelijk aan China, gedeeltelijk aan Japan en gedeeltelijk aan Rusland te behoo- water neder te zien. Van ons hotel namen wij een rijtuig naar de watervallen, die op een klein uur afstands zijn. Om u hiervan een idee te geven is bijna onmogelijk. Verbeeldt u een zeer diep kanaal welks oevers steile en ruwe rotsen zijn. Aan de eene zijde is men op Amerikaansch grondgebied of in de Vereenigde Staten, aan den auderen oever is men in Engelsch Canada. De kleinste waterval stroomt van den Amerikaanschen oever. De groote watervallen zijn aan het einde van het kanaal, dat in den vorm van een hoef ijzer eindigt, zoodat de wateren ook in hoefijzer- vorm nedervallen of liever nederdouderen. Op een der photographiën vindt u de hangende brug voor voetgangers. Om deze brug heen en weder te passeeren moesten wij f 1.25 geven. Het was vreeselijk en ik ben er zeker van dat vele er niet zouden willen overgaan. Er was een hevige wind, zoodat de brug aanhoudend schommelde. Aan onze rechterhand donderden de watervallen en ofschoon wij zeker op vijf minuten afstands waren, werden wij geheel nat van het bruisende water. {Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1