B 8 K L A 1), Italië. Amerika. Oostenrijk-Hongarije. GEMENGD NIEUWS. Kind. Landbouwberichten. f Rechtszaken. Allerlei. ren. Het eiland is slecht bevolkt, van het bin nenland is nog weinig bekend, het vlakke kust land is onvruchtbaar, de bevolking leeft dan ook hoofdzakelijk van de vischvangst. Men ziet, het is nog geen Dorado. Dat is het trouwens in Pe tersburg tegenwoordig ook niet. Niemand is ze ker van zijn persoonlijke vrijheid. Onlangs werd een geneesheer in alle stilte gevangen genomen. Des nachts kwam iemand, wiens kind ernstig ziek werd, den doctor halen. Ook hij werd aan gehouden evenals de vrouw, die ongerust over het lang wegblijven van haar man, naar de wo ning van den doctor ging. Er was nl. bevel ge geven dat ieder, die in den nacht bij den doc tor aanschelde gevangen moest genomen worden. Het aan zichzelf overgelaten kind vonden de ouders den volgenden dag overleden. Men heeft opgemerkt, dat de H. Vader eenige malen des avonds in den St. Pieter was geweest, die, naar men weet, met het Vaticaan in verbin ding staat. De katholieke bladen, dit feit relevee- rendedeelen mededat de Pausook zelf het jubilé willende verdienen, dat hij aan de christen heid heeft verleend, en niet in staat de zes ver- eischte bezoeken aan de basilieken van Rome te brengen, besloot zesmalen den St. Pieter te be zoeken. De vloot van Peru wordt met zware stukken ge schut toegerust en zal ter reede van Calao ammunitie innemen. In de drie oorlogvoerende Staten wor den uit alle macht oorlogstoebereidselen gemaakt Ook in Mid den-Amerika is de burgeroorlog weer aan de orde van den dag. Uit Panama werd den 27n April een poging gedaan om de orde van zaken omver te werpen. Bij die gelegenheid werden 30 personen gedood en een gelijk aantal gekwetst. Te Nieuw-York wordt tegenwoordig het postkantoor met electrisch licht verlicht. Het stoomschip Werder zal van Nieuw-York uit eene reis om de wereld aannemen, welke dit eigenaardige zal opleveren, dat een weekblad aan boord gedrukt en geregeld aan de abonné's verzonden zal worden, telkens wanneer het vaartuig eene havenplaats aandoet. De geniale kunstenaar Hans Makart, te Weenen door den Keizer van Oostenrijk in den adelstand verheven en tot ridder der Leopoldsorde benoemd wegens het organiseeren der hoffeesten, optocht enz. ter gelegenheid der zilveren bruiloft van het keizerlijk echtpaar, heeft dezer dagen het volgende avontuur gehad. Op het station te Weenen aange komen om met den gereedstaanden trein te ver trekken, wordt hij door een politie-beambte aan gehouden onder verdenking valsche banknoten te hebben uitgegeven. De schilder achtte het vol doende den politie-beambte met zijn naam en stand bekend te maken, ten einde onaangenaam heden te vermijden. Doch het noemen van zijn stand „schilder" had juist eene tegenovergestelde uitwerking. „Ah, dus een schilder", roept de politieman met een gebaar van eene gelukkige ontdekking, „dan is 't voor u geen kunst om vervalschingen te plegen." De spoorwegbei luidde ten tweeden male. Makart wordt ongeduldig en vraagt of hij dan zijn naam heeft hooren noemen. De politiebeambte hernam, dat hem die ten eene- male onbekend is, maar dat dit ook niets aan de zaak afdoet en besluit te zeggen: „gij blijft hier en daarmede is het uit." Makart ziet dat het ernst is en dat zijn naam, die te Londen, Parijs, New- York enz. bij ieder in de beschaafde kringen bekend, te Weenen vreemd is en hij als een valsche munter wordt aangehouden. Hij verlangt den hoofdcom missaris van politie te spreken, doch onze agent verklaart rondweg dat dit onmogelijk is, daar deze het perron voor dat de trein vertrekt niet mag verlaten. Ten derden male luidt de bel en de trein stoomt weg zonder Makart. De kunstenaar weet niet of hij over dit avontuur moet lachen of boos worden en staat eenigen tijd besluiteloos wat te doen, tot hem eene reddende gedachte invalt. Hij had nl. voor de wachtkamer verschillende personen opgemerkt, die tot de veiligheidswacht behoorden. Het gelukte hem dezen ter herkenning voorge steld te worden en zijne identiteit werd bewezen, doordien eenige dezer mannende verklaring aflegden dat zij in den afgeloopen winter dikwijls de wacht gehouden hadden bij de feesten, door den kun stenaar gegeven. Hierop werd hij onder vele ver ontschuldigingen in vrijheid gesteld, doch de trein was intusschen vertrokken. Het Hbl. verneemt, dat het wapen der artil lerie eerstdaags met tien majoors zal worden ver minderd. Reeds menigeen heeft zich er over verbaasd, en herhaaldelijk hebben wij daaraan publiciteit gegeven, dat de Minister van Piuantiën geen tijd schijnt te kunnen vinden om een circulaire op te stellen en uit te vaardigen, waardoor de oude centen binnen een zekeren termijn buiten koers worden gesteld. Men mag toch aannemen, dat er thans genoeg nieuwe oenten en halrestuivers in voorraad zijn. Misschien zal echter thans de Minister uit zijn overpeinzingen over de wijze, waarop hij de millioenen voor de kanalen zal vinden, worden wak ker geschud door een adres der Kamer van Koop handel te Bergen-op-Zoom, die hem dezer dagen heeft verteld, dat zijn werkeloosheid ten aanzien der nieuwe munt (wet van 28 Maart 1877) op nieuw vrij spel heeft gegeven aan den invoer van de zg. Belgische „centen." Uit eene circulaire van den heer Sythoff te Leiden aan de hoofden van drukkerijen blijkt, dat volgens het oordeel van den advokaat Vlielander Hein, niet de snelpersen, maar de satineerpersen als molens worden beschouwd, als vallende onder de werktuigen om eenige grondstof of voorwerp te glanzen of te polijsten. Is die opvatting juist, dan zullen alle photo- grafen als molenaars moeten aangeslagen worden. Dat de fiscus hiervoor terug zou deinzen is niet waarschijnlijk: als men boekdrukkers als molenaars patenteert, bestaat er geen enkele reden die belet, om hun photografen tot collega's te geven. De nieuwe halve-stuivers, waarvan er zeer lang zamerhand eenigen in omloop komen, hebben, evenals alle „medailles", twee zijden: de revers de la medaille is, dat men ze allicht, bij mindere oplettendheid, voor een gouden tientje in ont vangst kan nemen; maar juist daardoor ontstaat ook de goede zijde, nl. dat men nu voortaan alge meen niet alleen een dubbeltje, maar zelfs een halve-stuiver twee malen zal omkeeren alvorens hem uit te geven. Haarlemmerliede en Spaarnwoude, 8 Mei. Gisteren-avond omstreeks 11 ure is, ten gevolge van het omvallen van eene brandende petroleum lamp, de woning van J. L. van den Hoogen, staande aan den Spaarndammerdijk te Hout rijk en Polanen, in brand geraakt. Met de meeste inspanning is het gelukt de kinderen te redden. Van het gebouw en den inboedel is niets behou den gebleven, doordien de brand zoo snel in he vigheid toenam, dat aan blusschen niet te den ken viel- Huis en inboedel waren tegen brand schade verzekerd. Amsterdam, 8 Mei. De Amsterdamsche Om nibus-Maatschappij heeft het tarief op hare lij nen voor hen, die niet van kaartjes zijn voor zien, gebracht op 127a cent. Kaartjes zijn even als vroeger bij hoeveelheden van vijf-en-twintig stuks a 10 cents per stuk te bekomen. Met de invoering van dezen maatregel, waartoe reeds vroeger werd besloten, heeft het bestuur der A. O.-M. gewacht, totdat de bronzen 27a centsstuk ken in omloop zouden zijn, hetgeen nu het ge val is. Op 15 Mei e. k. treedt het nieuwe ta rief in werking. Schiedam, 7 Mei. Heden is op plechtige wijze de eerste steen gelegd van de in aanbouw zijnde R.-K. kerk, toegewijd aan O. L. V. van den H. Rozenkrans. De plechtigheid werd ver richt door Z. D. H. den bisschop van Haarlem, msgr. P. M. Snickers, en was voorafgegaan door eene godsdienstoefening in de parochiekerk van den H. Johannes den Dooper. Deze kerk zal de derde wezen van de R. K. gemeente te dezer stede. Rotterdam, 8 Mei Als een proeve van ver regaande vernielzucht en baldadigheid wordt ons bericht, dat de werklieden aan den nieuwen Bin nenweg van Delfshaven naar Rotterdam cergis- teren-ochtend hun krui- en handwagens, ijzeren rails en dito waterzakken in het water vonden gesmeten, terwijl een groot getal jonge boompjes men zegt 40 a 50 door hakken en houwen beschadigd of vernield waren, waaronder een dat geheel in tweeën was gewrongen; het ligt voor de hand, dat dit schandaal door volwassenen werd bedreven. Men verbaast zich, hoe dat al les kon plaats hebben, zonder dat een der daders door de Delfshavensche politie werd betrapt. Den aannemer werd met dat al belangrijke scha de toegebracht. Leiden, 9 Mei. Naar men verneemt, zijn de houders van koffiehuizen alhier door het hoofd der gemeente verzocht, om het publiek, dat des Zondags hunne etablissementen bezoekt, niet vóór des namiddags vier uur op hunne stoepen te doen plaats nemen. Arnhem, 8 Mei. Door de ambtenaren zijn twee kisten met 250 kilogr. Amerikaansch spek in beslag genomen, omdat de eigenaar het bij den invoer niet bad doen keuren. Amsterdam, 9 Mei Door wijlen den heer F. Th. Everard zijn nog besproken: een legaat van f 3000 aan het R. K. Oude Armenkantoor en een van gelijk bedrag aan het Oude Vrou wen- en Mannenhuis St. Jacob, alhier. Medemblik, 6 Mei. Door wijlen mejuffr. S. Pannekeet, echtgenoote van den heer E. Kla ver is een legaat van f 2000 besproken aan het R. K. Liefdegesticht alhier. Utrecht8 Mei. De vreemde ketellappers, Zigeuners, die uit Den Bosch komende, hun kamp achter de gasfabriek hebben opgeslagen, blijven dagelijks te bezichtigen; tegen a. s. Zondag hebben zij zelf „muziek" geannonceerd, waarop mannen en vrouwen Hongaarsche en Italiaansche volks dansen zullen uitvoeren. Een en ander is per advertentie bekend gemaakt: wel een bewijs dat deze zwervers niet onvatbaar zijn voor de be schaving Onder de aangekondigde amusementen komt mede voor „het roosteren van een varken in zijn geheel". Heusden, 5 Mei. Gisteren-middag begaf zich in beschonken toestand aan boord der schroefboot varende van hier op Gorineliem, de kleêrmakers- gezel B. na op die boot bij den hofmeester nog al eenige verteering gemaakt te hebben, plaatste hij zich op de verschansing, verloor het evenwicht en viel achterover iri de havenin een oogenblik hadden zich twee man der equipage in eene boot begeven, welke het geluk hadden met veel moeite den drenkeling te redden en hem aan wal te zetten; ondersteund door twee vrouwen en geëscorteerd door een troep straatjeugd, werd hij, onder het zingen van: sjiem! sjiem! sjiem! hier is Bom- mertje te zien! bij zijne oude en arme moeder, van binnen en van buiten nat, te huis gebracht. Een paar uur na dit drama, liep een timmermans knecht, Gerritje Van D in de gracht nabij de Herptsche poortop het hulpgeroep van een meisje dat aldaar passeerde, snelden eenige personen, welke zich in eene in de nabijheid zijnde herberg bevonden, te zijner hulp toe, zoodat deze ook, na afgekoeld te zijn, konde huiswaarts keeren. Hoe of hij bij zijne tehuiskomst door zijne cga ontvangen, is, zal wellicht een geheim blijven. Eindhoven, 7 Mei. Gisteren werd alhier door onvoorzichtigheid van een koetsier een 8jarig kind overreden, hetwelk op de plaats dood bleef. -Te IJzendoorn is een kind van 2 jaar in eene sloot verdronken. In het zoogenaamd Molen,.ind onder Til burg heeft eergisteren een brand gewoed, waardoor vier huizen in de asch zijn gelegd en van de inboedels weinig of niets is kunnen gered worden. Tusschen Oss en 's-Hertogenbosch hebben hagelbuien, die nogal vrijlang aanhielden, veel schade aan hoornen en velden toegebracht. De eerste in Nederland gebouwde torpedo- boot werd eergisteren te water gelaten van de werf der Ned. Stoomboot-Maatschappij te Eeijenoord. In eene der slooten in den Prins Alexander polder onder Kralingen viel gisteren-middag een 3jarig meisje. Hare speelmakkertjes liepen allen bij het zien daarvan hard weg. Gelukkig kwam zekere C. Dufournée uit Rotterdam daar juist voorbij; deze begaf zich te water en bracht de kleine drenkelinge die reeds zinkende was, op het droge. Een meisje van 8 jaren te Brakel was Maan- dag-avoud medegegaan met eene dienstbode, die de wasch ging spoelen, waarbij het kind het onge luk had voorover in het water te vallen. De dienst meid had den moed er bij te springen en het kind vast te houden. Beiden echter zouden nu omgekomen zijn, zoo niet eene boerendochter ware toegeschoten en door het toereiken der hand ze naar den oeverkant had gehaald en op het droge gebracht. Onder Ede is, naar men ons meldt, een brutale diefstal met inklimming gepleegd op het landgoed de Biezen. Onderscheidene zilveren voor werpen en een spaarbankboekje zijn ontvreemd uit een bewoond slaapvertrek. De politie heeft de daders tot heden niet kunnen ontdekken. In een dorpsherberg in Eriesland betaalden drie heeren hun gelag met een goud tientje, dat later toen de heeren reeds vertrokken waren bleek een nieuw 27s centstuk te zijn. Dit voor beeld strekke velen tot waarschuwing om voor zichtig te zijn. De openbare terechtzitting in de turfquaestie van den hoofdonderwijzer te Surhuisterveen zal den 19 Mei plaats hebben. Eergisteren-avond bij aankomst van den Hollandscken spoortrein ten tien ure 2 minuten te Rotterdam, bemerkten, bij het binnenrijden der overdekking, de machinist en de stoker, dat er iets werd overleden. Bij onderzoek bleek, dat ze kere L- V. onder den trein was geraakt en diens beide beenen daarbij afgesneden waren. Naar het ziekenhuis overgebracht, is hij niet lang daarna overleden. Hoe de man onder den trein is geraakt, is onbekend. Woensdag-ochtend heeft te Nijmegen op het terrein bij de station van de lijn ArnhemNij megen een droevig ongeluk plaats gehad. Een der mineurs, die aldaar met het leggen der wis sels bezig zijn, wilde op een in volle vaart zijn- den zandtrein springen. Dit gelukte hem echter niet; hij struikelde, met het ongelukkig gevolg dat hij onder den trein kwam, en hem een der handen en beide beenen werden afgereden. Dien zelfden dag nog is hij bezweken. De gemeenteraad van Barneveld heeft het raadslid T. van Z., als erkenning der vele dien sten aan de gemeente bewezen, een zilveren tabaksdoos vereerd. Het kind is: een mensch in miniatuur, waar de kleuren, trekken en tinten, ongemeen fijner en zachter zijn dan in den volwassene. Van daar is het zoowel voor den zedekundige als voor den schilder moeilijker het kind voor te stellen, zoo als het is dan den man. De leermeester voor den leermeester, waar hij zijn verloren aanleg, zijn verbasterde neiging, zijn bedorven denkbeelden, nog geheiligd in natura ziet, en met zeer veel vrucht de vergelijking ver der kan voortzetten. Het onschatbare juweel, hetgeen nog in de eerste ertskorst zit, doch hier en daar een schitterende straal uitschiet. Wee hem! die met ruwe en onkundige handen, tegelijk met de ertsdeelen, kleine splinters en brokken van het edelgesteende afslaat; hij zal naderhand de verspreide stukken nimmer bij het natuurlijk geheel kunnen voegen maar lap werk maken. Het edelste en verhevenste ver- eenigingspunt voor menschelijke krachten en opofferingen; wie niet soms verrukt is geworden door de gedachte, om uit een klein mensch een groot en goed mensch te vormen, die kent de waarde des menschen niet. Voor ouders, een paradijs, waar ook verbodene boomen staan, he laas! wanneer zij reeds vroeg uit dit Eden ver dreven worden waar zij zich zeiven vereenigd en geheiligd, eerst recht hebben gevonden. Wij kunnen thans mededeelen den afloop ran den verkoop der uit Amerika (Canada) onlangs te Töuning aangevoerde lading runderen. Er werden verkocht 29 stieren, 391 ossen en 79 koeien, die te zamen opbrachten 19,4214 mark. De prijs der stieren liep van 360 tot 2400 m. De beiden hesten worden gezegd 3,000 m. het stuk opgebracht te hebben en voor Ditmarschen aangekocht te zijn. De ossen werden verkocht voor 600 tot 250 m., (Het was, zöoals men weet, mager vee.) Van heinde en ver waren er koopers opgekomen, tot uit Rijnland toe KRALINGEN, 7 Mei. De zeven van longziekte verdachte runderen van M. Neeleman alhier zullen op order van hoogerhand worden onteigend en afgemaakt. 's-HERTOGENBOSCH, 7 Mei. Uit het in de gisteren gehouden vergadering door de Eeeit-commissie voor het XXXII Nederl. Landbouwkundig Coogres medegedeelde feestprogramma is gebleken, dat bij gelegenheid van het Congres nog zal worden gehouden eeu groot festival van muziekgezelschappen, zoomede eene harddraverij voor paar den van zessen klaar en voor paarden die nog nooit een prijs wonnen. Tot grooten spijt heeft de Commissie geen terrein kunnen vinden, geschikt voor eene harddraverij met paard en sjees. Voorts zal het feest nog worden op geluisterd door een prachtig vuurwerk en balschampêtres. Het plan, om aan de tentoonstelling eene verloting te verbinden, is nog niet verwezenlijkt. NIEUWSTADT (Limburg), 6 Mei. Den 11 November a- s. zal alhier eene tentoonstelling worden gehouden van vee, landbouwgereedschappen, tuin- en landbouwproducten. Door de 1 Jsselmuider politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een 12 jarigen knaap, die in onbezonnen baldadigheid Zondag brandende lucifers op een rieten schutting wierp, waardoor toen een felle brand ontstond. Een soortgelijke onvoorzigtigheid van eenige jongens is vermoedelijk de oorzaak van een boschbrand onder Oldenmarkt, die Zondag 2 bunder hout vernielde. Onbekend is de oorzaak van een brand, die mede Zondag in de gemeente Hardenberg, te Lutten, woedde en waar door een huisje afbrande, terwijl de bewoner vader van vier kleine kinderen bij zijn pogingen on een paar schapen en een geit te redden door den rook omkwam. Gastvrijheid. Twee reizigers waren in den trein, van Londen naar Ierland gezeten; de oüdste woonde bij Crewe, de jongste was eerst van plan te Chester te vernachten, maar hij na:n het aanbod, om den nacht in het huis van zijn medereiziger door te brengen, dankbaar aan. Den volgenden morgen vroeg de gast aan den gastheer: „Zeg mij eens eerlijk, wat bewoog u, na zulk een korte kennismaking, inij zulk een dienst te bewijzen?" „Dat zal ik u zeggen", was het antwoord. „Mijne vrouw zegt altijd, dat ik de leelijkste man van Engeland ben; ik wilde haar het bewijs leveren, dat er nog leelijker zijn." Een tachtig-jarige vrouw verloor een dochter van dertig jaren. „Ik wist bet wel," zei ze, „dat ik dit kind niet groot zou brengen." Zoudt ge niet gaarne dokter willen worden? vroeg een doctor aan zijn zoon. Neen, vader. Waarom niet. Omdat ik zelfs geen vlieg zou kunnen dooden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2