NIEUWE No. 273. Donderdag 14 Mei 1879. 4e Jaargang. BUITENLAND. Wat men ziet en wat men niet ziet. Een. Nederlandsch Missionaris. Ook eenquestion bruiante Eene bekentenis, Iets voor Antidienstvervangers« Een volksbelang. België. Engeland. MiRLMSCHÏ Uil HUT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt: Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AlNTlESDR AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUKEY. De Arnhemsche Courant die van tijd tot tijd iets aan eeonomie doet, beweerde on langs dat protectie ten goede komt aan handelaars en industrieelen, doch schade doet aan de groote meerderheid des volks. Voorbeeld: bij eene openbare aanbesteding ten onzent schreef dezer dagen eene Duitsche firma in voor 100 Mark, en gelijktijdig in het eigen land, waar geen vreemde con currentie bestond, voor 108 Mark, beide keeren voor dezelfde leverantie. Wie be taalt nu die 8 percent meer, wordt ge vraagd. De Gelderlander deze quaestie besprekende zegt het volgende: »Dat betalen van die 8 pet. meer, ziet de Artihemsche. Maar wat zij niet ziet en toch ook gebeurt, zijn de volgende drie ge vallen. lo Zal die Duitsche firma aan Holland wel zooveel mindere, misschien zelfs ver- valschte artikelen leveren, 't Gaat er mee als met de leveranties van zekeren bakkei van Eigen Hulp in een onzer Noordsche provincie-hoofdsteden. Deze levert het hrood 10 pet. minder aan leden van Eigen Hulp, op vertoon van hun bewijs van lidmaat schap. Door een collega ondervraagd, hoe hij dat uithouden kon, verklaarde deze free-trader, dat hij voor Eigen Hulp het wittebroodsdeeg 12 pet. lichter afwoog dan voor zijne gewone klanten. Eigen Hulp be taalde derhalve, bij slot van rekening, 2 pet. meer dan de overige burgers en moest voor die gunst nog wel telkens zijn kaart ver- toonen. 2o Indien aan die Duitsche firma de be steding niet gegund ware, dan zou aan een Hollandsch etablissement werk ver schaft zijn. Herhalen zich die gunningen aan het buitenland vele malen, dan gaat in onze tegenwoordige malaise de Holland- sche werkplaats te niet. Deze bracht vroe ger aan patent- en grond- en persoueele belasting heel wat op; nu wordt die in richting voor afbraak geveild. De patent en andere belastingen, eerst daar geïnd, moeten wij nu bijpassen. De Duitsche fir ma zal er geen cent toe geven. Dat ziet de Arnhemsche niet. FE U ILL ET O N. Vervolg. Op het midden van de brug hebben wij even stil gehouden en daar tegen wind en al in, eens flink gezongen. Toen wij terug waren gekeerd was het prachtig maanlicht en het water schitterde als zilver; 's namiddags in het zonlicht zagen wij boven de watervallen in het opstuivende water drie a vier regenbogen boven elkander. Van ons uitstapje in het hotel teruggekeerd schreef ik de briefkaarten en baden wij ons brevier. Ten een ure ('s uachts) vertrokken wij uit Niagara en ten 10 ure 's morgens, arriveerde ik te Detroit, de hoofdplaats van het Bisdom waar de W el Eerw. Heer M.Schaek en geplaatst is. Ik informeerde aan het bureau wat een retourkaart van Detroit naar Bay-City (5 ure sporens) kostte en wij besloten daar heen te gaan, om hem te bezoeken. Terstond telegrafeerde ik dat wij zouden En eindelijk ziet men ook niet, dat 3o door het weinige werk wat er nog is, te bezorgen aan buitenlanders, het arbeids volk allengs meer gedaan» krijgt, tot ar moe vervalt en dan dure oploopjes en stand jes de Arnhemsche winkelruiten weten er van te verhalen organiseert, of min stens kostelooze scholen eu andere koste- looze zaken vordert. Wie moet dat beta len? De Duitsche firma soms? De vooruitstrevendepartij neemt een bedenkelijken gang aan. In het Vaderland wordt door zekeren Heer Sc hippers aan geraden de nieuwe «mooie« 21/a centstuk ken groot'ente noemen of vier duiten. Foei in het land der hektaren, decagram- men, steres en millimeters zou men weer spreken van oortjes en stooters en groo- teu. Weet niemand een Griekschen naam voor onze aartsleelijke nieuwe munt? Zul ten wij ze Vulkaans noemen? Of, om oud met nieuw te verzoenen wij hadden on der onze oude scharrelpenningen ook Loo- maunetjes de 21/s centstukken Gleich- mannetjes heeten? Volgens De Standaard ligt het struikel- O bloktegen samenwerking van Protestant- O C7 sche en R. Kath. couservativen bij haar. »En dat wel men verlieze het niet uit het oog nog volstrekt niet zoozeer bij onze geestverwanten ouder de machti gen der aarde, noch ook bij onze dusge naamde droite, en zelfs niet bij onze loca- ke leiders, maar in hoofdzaak bij het kiezersvolk zelf, dat op het punt van Roomsche candidaten zich niet laat ompra ten en met onverzettelijke stijfhoofdig!Leid op zijn stuk staan blijft. Beginnen wij weder te draaien naar de droite En hoe lijkt u de mate van politieke ontwikkeling in een kiezersvolk, waarbij elke staatkunde met «onverzettelijke stijf hoofdigheid wijkt voor de vraag: is hij ook soms Roomsch? komen en ten 12 ure verlieten wij Detroit om ten 5 ure te Bay-City te arriveeren. Aan het station was een bejaarde vrouw, die mij vroeg of ik naar „Father Sckaeken uitzag." Het was zijn huis houdster en binnen weinige minuten bracht een rijtuig ons bij hem. Toen wij «aankwamen stond hij aan de deur en liep ons tegemoet uitroepende „that's right" (dat is goed.) Uiterst hartelijk werden wij ontvangen en ik geloof dat u ZEW niet meer herkennen zoudt, zoo flink en gezond ziet hij er tegenwoordig uit. Wij hebben natuurlijk heel wat over u en over Weert en de kennissen gesproken en heel wat genoegen gehad. Den volgenden dag heb ik in zijne kerk, die tegelijk voor school gebruikt wordt, de Hoogmis gezongen en 's na middags eerst in het Fransch aan de Canadeesciie, daarna aan de Amerikaansche kinderen in het Engelsch cathechismus gegeven. Na eenige zeer aangename dagen te Bay-City te hebben doorge bracht zijn wij Dinsdag morgen met Father Sc ha eken naar Detroit teruggekeerd. Na een genoegelijken dag te Detroit te hebben doorgebracht en u van daar de photograpkieën van Al de 55 miliciens uit de gemeente den Helder vervullen dit jaar zelf hun dienst plicht. Die gemeente levert daarentegen 21 plaatsvervangers voor elders. Zeker geen bewijs voor toenemende welvaart,zoo roe pen de dagbladen. De Antidienstvervangers mogen beslis sen, of 't een weldaad voor die 21 arme jongens zou zijn geweest als hun de gele genheid ware ontnomen om met hun hand geld den toestand van hun familiën of van hen-zelven te verbeteren. De Regeering is tal van jaren zoo vrien delijk geweest en is nog zoo vriendelijk om haar kasgeld, dat uit den ^.ard der zaak zeer aanzienlijk is, ter leen te geven aan de Ned. Bank, zonder daarvoor eenige de minste rente te laten betalen. Bovendien is de Staat zoo goed om zeer weinig munt biljetten uit te geven en daardoor de Ned. Bank in de gelegenheid te stellen, zeer veel bankpapier in omloop te brengen. De in richting behoeit van het geld, dat het bank papier vertegenwoordigt, volgens het Kon. besluit van 16 April 1864, Staatshlno. 18) slechts twee vijfde in kas te houden, het overig drie vijfde gedeelte kan door haar op rente worden gezet. Elders is er reeds op gewezen, dat dien tengevolge aan de aandeelhouders van de Ned. Bank jaarlijks drie millioeu wordt cadeau gedaan, juist het bedrag dat de Staat verkrijgen wil door invoering van de effectenbelasting. Er nogmaals de aandacht op te vestigen, schijnt niet onnoodig, vooral nu ook de vele millioenen van de nieuwe leening renteloos ter dispositie zijn van de Bank. Te verwonderen is het veeleer, dat over de zaak gezwegen wordt ook door hen, die zich tegen de effectenbelasting verklaren. Geld moet er zijn, maar waarom het dan niet op die wijze gevonden? Het aan de Ned. Bank verleend voorrecht heeft zoo lang geduurd, dat zij zeker in de eer ste plaats het niet meer dan billijk en ge rechtvaardigd zal vinden, nu ook eens den Staat die zoo lang door haar genoten voor Niagara te hebben gezonden, zijn wij des avonds ten 10 ure per lighting-expres of bliksemsneltrein naar Chicago vertrokken, en daar ten 9 a 10 ure gearriveerd. Wij hebben Chicago eens goed rondgezien en zijn, na Donderdag morgen bij de paters Franciscanen de II. Mis gelezen te hebben, ten 10 ure ongeveer naar Omata de plaats van waar ik u nu schrijf vertrokken. Dit is de laatste halt alvorens voor goed de wildernis, de prairies van het Rotsgebergte te gaan doortrekken. Wij zijn hier na ruim 24 uren sporens en dat in duizelingwekkende vaart aangekomen, en zouden reeds heden, (Zaterdag 9 Nov.) vertrokken zijn; maar wij willen eerst morgen de H. Mis lezen. Wij vertrekken nu morgen ten 11 ure en zullen dan vier en een halven dag doorsporen tot San Francisco. Om hier te komen zijn wij eenige prachtige rivieren overgegaan wier namen over de geheele wereld bekend zijn. n. 1. de Missis sippi en de Misouri. Omata is eene stad in wording, telt ongeveer dertigduizend inwoners, hier in minder dan twintig jaar van «alle wereld streken samengestroomd.Amerika is zoo als deelen te doen geuieten. Te meer daar de Ned. Bank dan toch iu het bezit blijft van het zeker niet te versmaden, haar bij de wet van den 22n Dec. 1863, Stbl. no. 148 toegekend monopolie om als circulatiebank werkzaam te zijn. En Z.Exc. de Minister van Financiën, die nu niet meer de Ned. Bank als secretaris heeft te dienen, maar thans in dienst is van den Nederlandschen Staat, zal zonder twijfel beter dan iemand de rechtmatigheid der vordering inzien, zoodat van zijn eerlijkheid mag worden verwacht, dat hij tot het nemen van be doelden maatregel zal willen medewerken. In het dorpje Welkenrath, aan de Duitsche grenzen, wordt een nieuwe kerk gebouwd, wel ker toren Vrijdag 11. onder dak gebracht en, vol gens gewoonte, met een vlag getooid werd. Het werk bleef dien dag rusten, waaraan vele werk lieden zeker hun leven danken. Want denzelfden dag nog vernam men iu het dorp een geweldi gen slag, veroorzaakt door het instorten van den nieuwen toren, waarvan het puin het dak en voor een deel het inwendige der kerk vernielde. Per soonlijke ongelukken hebben er dus door louter toeval niet plaats gehad. Een inwoner van Micheroux had Dinsdag te Luik bij een notaris eene som van 9000 fr. ont vangen. Om naar zijne woning terug te keeren was hij op het spoor gegaan in het station du Centre. Drie heeren waren met hem in den waggon gestapten na de treinverwisseling in het station der Guillemins, bevonden zij zich weer in het zelfde rijtuig. Een der heeren verhaalde dat hij te Tongeren een geneesheer had geraadpleegd, die hem een geneesmiddel had gegeven. „Ruikt eens,'' zeide hij aan zijne gezellen en bracht hun een fleschje onder den neus. De reiziger met de 9000 franks sliep weldra in tengevolge van den slaapdrank, dien hij had geroken. De drie heeren maakten van zijn slaap gebruikom hem van zijn geld, alsook van een gouden horloge en ket ting te berooven; zij verlieten vervolgens den trein te Beynena op dm hoed van den bestolene een kaartje voor Herve te hebben gestoken. De conducteur liet bij gevolg den bestolene gerust slapenen het was eerst te Herve dat deze den diefstal bemerkte. De Engelsche zeeofficier Coyte had zich de grap veroorloofd van een reeks van telegrammen aan de admiraliteit te zenden of te doen zenden, waar- u weet het land van tabakpruimers. Van New- York tot hier toe, ongeveer 800 uren afstand, vinden wij van alle kar.ten geadverteerd met enorme letters op alle hoeken en kantenzelfs midden in de velden op groote borden: pruim- fijngesneden globe tabak. Ik heb hier een das gekocht voor zeven gulden omdat er een vlek aan was Adieu, ik beveel u allen aan het H. hart van Jezus en ben enz. San Francisco 16 Nov. 1878. Zoo zijn wij dan eindelijk van de kanter. des Atlan- tischen Oceaans gearriveerd aan die van den Stillen Oceaan en slechts vier dagen zeereis scheidt mij van Victoria. Sedert ik 11. Zondag morgen mijn brief te Omata op de post deed heb ik een reisje gemaakt van 638 uren afstand, en de langste spoorwegrit die bestaat. Deze brief zal, naar ik denk, tegen 6 December bij u zijn, ik bestem hem dus als een St.. Nicolaas. Ik voor mij verlang zeer te Victoria aan te komen en daar tijding van u allen te ontvangen. Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1