B1 iN E L A 1>. Frankrijk. Duitschland. Italië. Rusland. Koloniën. Amerika. GEMENGD NIEUWS. in van allerlei ongelukken werd bericht: dat een schip in brand stond, etc. De grappenmaker is uit den dienst ontslagen. Yan de kolenmijn-werklieden, die in het kolen- district Durham het werk hebben gestaakt, hebben 18,446 vóór en 6362 tegen een minnelijke schik king gestemd. Er zal nu een bijeenkomst gehou den worden door vertegenwoordigers van de werk lieden en de eigenaars, om de voorwaarden te regelen, waaronder het werk weêr zal worden hervat. Een telegram uit Shanghai dat de Iron Duke het pantserschip dat indertijd zijn maat de Van guard in den grond boorde, aldaar gestrand en en verloren is. Prins Louis Napoleon heeft de koorts en kan geen deel nemen aan de expeditie. Hij logeert bij den Gouverneur van Natal, Sir Henry Bulwer. Te Lyon is voor een paar dagen een verschrik kelijke brand uitgebarsten, in de wijk Guillo- tière, in eene reeks gebouwen, die eene oppervlakte van eenige duizenden vierkante meter beslaan. Een dier gebouwen was eene chocoladefabriek, in een ander was eene groote menigte suiker, hout, olieën en andere licht en ontvlambare goederen voor handen. Bijna niets van dat alles is gered. De schade wordt op meer dan een millioen begroot. De heer Loyson (gewezen pater Hyacinthe) heeft tot de Kamers een verzoekschrift gericht, waarin hij de erkenning vraagt door den Staat van „de Gallicaansch-katholieke kerk" gelijk hij de Kerk noemt die hij wil stichten en het genot van dezelfde voorrechten, die aan de bestaande kerken zijn verleend. De pas opgerichte Réformateur, een blad dat zich ten doel stelde, onder de Katholie ken bekeerlingen te winnen voor het Protes tantisme, vooral ook om op die wijs aan het liberalisme in Frankrijk meer vastheid te geven, heeft wegen» gemis van deelneming opgehouden te vei schijnen. Een winkelbediende te Hannover stak, toen op des Keizers laatsten geboortedag een wandel-con cert werd gehouden, een bezem met vuile grauwe lappen behangen, als vlag uit een raam. Do politie vond dit een eigenaardige wijs om den vorst des lauds te eeren, en liet de versiering binnenhalen. Voor 't gerecht geroepen, verklaarde dejoukman dat hij wezenlijk niets anders bedoeld had, dan zijn vreugd over het heuohelijk feit van den dag te luchten. De rechtbank vond echter de wijs waarop dit geschied was hoogst ongepast, en strafte den bediende met 5 dagen hechtenis. De Duitsche Rijkspost vervoert jaarlijks p. m. 40,000 ladingen levende dieren. Dikwijls 50 in één bezending. Telt men daarbij nog de menigte bijen, oesters enz,, dan krijgt men ettelijke milli- oerren beesten, die per post een reis maken. In het tweede haltjaar van 1877 zijn, volgens het uitgegeven bericht, 20,000 verzendingen gedaan. Dat er 39 geweigerd werden is geen wonder. Zoo vonden de beambten het o. a. niet raadzaam een levenden alligator mee in den wagen te nemen „wegen unsicherer Verpackung." Ettelijke honden, die 't blaffen niet een poos wilden laten, een troep levende duiven die altegader in een grooten zak waren gestopt, vonden mede geen gastvrije opneming. Onder verdere verdachte, maar toch overgebrachte reizigers behooren krokodillen, roof vogels, apen enz. Zelfs werden in 't gezegde half jaar 4 jonge beren, 1 luipaard en behalve velerlei tweeslachtige gedierten, ook giftige slangen ver voerd. De afzenders waren soms gewetenloos ge noeg niet eens te melden wat te vreezen gedierte zij verzonden, 200 dieren toch zijn op al deze reizen bezweken of ontsnapt. Volgens een der socialistische bladen heeft Has- selmann zich van de socialistische partij afge scheiden. Het Openbaar Ministerie te Saarbrücken heeft het appèl in de zaak der miraculeuse verschij ningen te Marpiugen ingetrokken. Bismarck wil eene belasting leggen op de chignons der dames en de paruiken der heeren. Een geheimzinnige gebeurtenis, het verdwijnen van een tuimau, die mishandeld en bedreigd was geworden omdat hij niet tot een geheim genoot schap „Passanante" had willen behooren, houdt sedert eeuigeu tijd de bladen van Padua bezig en wat vooral kracht geeft aan de beweriug, dat zulk een geheim genootschap werkelijk bestaat is de verklaring van den heer l'uternoetro in de Kamer Deze, een oud Siciliaansch revolu tionair en deze hoedanigheid legt in dit ge val gewicht in de schaal heeft namelijk het volgende gezegd: In Palermo is 't gerucht verspreid, dat een geheim genootschap gevormd is, waarvan het deel gemakkelijk te raden is daar het de naam Passanante aangenomen heeft. Ik kan de verzekering geven, zeide spr. ten slotte, dat, als in die streken zoo iets beweerd wordt, er altijd iets van waar is De ongesteldheid van Garibaldi is verergerd. Hij lijdt aan rhumatische pijnen in de maag- De studenten van de universiteit te Odessa zijn onder direct toezicht van de politie geplaatst. De eigenaars van vele huizen hebben nachtwa kers voor hun huizen op post gesteld, om het aanplakken van proclamaties tegen te gaan. Zoodra generaal Todleben zal zijn aangekomen en zijn gouverneur-generaalschap zal hebben aanvaard, verwacht men ook hier de invoering Yan het huis-schilwachtsysteem. De prefect van St. Petersburg, vernomen heb bende dat de portiers, die dag en nacht voor de straatdeuren der huizen post moeten vatten dien plicht niet al te gestreng vervullen, heeft nieuwe instructiën gegeven. Zij moeten thans dientengevolge voor de deur van de straat blijven staan en zich niet onder de koetspoort of op de binnenplaats begeven, maar zij kunnen zich op de straat bezig houden met de straat en de trottoirs te vegen, enz. Behalve de reeds in de instructie van 8 April hun opgedragen bezigheden, door ons indertijd medegedeeld, moeten zij de .agenten van politie bij inhechtenisneming bijstaan. In elk geval kan dus het portierschap te St, Petersburg niet onder de sinecures gerekend wor den. In den nacht van den 31en Maart op den len April, omstreeks 4 uur, is te Batavia weder een vrij sterke doch korte schok van aardbeving ge voeld. Te Buitenzorg is de meeste schade toege bracht aan het gebouw, dat voor bureel van den staatspoorweg gebruikt wordt. De scheuren welke men in de wanden bespeurt, moeten zoo groot zijn, dat voor het omvallen van den muur vrees bestaat. Voorts heeft op Tjandjoer een aardbeving groote schade aangericht. Het huis van dr. Le Rutte stortte in, en de bewoners redden zich met levensgevaar. De woningen van den postcommies en van deu kaptein van de opname, werden on bewoonbaar. Een gedeelte van den massigit stortte in, waardoor de punghoeloe met 5 volgelingen omkwamen. De ringmuur van de regents-woriing stortte in over p. m. 800 el met die woning zelve. De regent en zijne vrouw werden ernstig gewond. Een steenen wachthuis bij dt geldkamer viel in, en twee wachters werden verpletterd. De assistent-residents woning ofschoon van hout, be kwam veel schade. Lampeu en spiegels werden tegen den grond geslingerd. De gevangenis, waarin 126 gevangenen waren, scheurde; de boeven moes ten er uit worden gelaten en werden in een bam boezen woning bewaakt. Alles woont in bamboe hutten en de assistent-resident bewoont zijn rijtuig. Op Sindonglaia huizen de logés in de kleinere houten gebouwtjes, die bij het etablissement staan. New-Eairfield, in den Staat Connecticut is het staatkundig en maatschappelijk Eden van New-England. De plaats is zonder schuld, en heeft geld op interest; zij heeft geen branderijen, geen drankwinkel, geen rechthuis, geen gevange nis, geen doctor, geen advocaten, geen politie beambten, geen negers en slechts drie armen. Er is al heel wat geschreven, gezongen en ge declameerd over de liefelijkheden der lente. „De strenge winter vlucht, zoodra de leute met haar zachten adem alles wat daar sluimert en rust in de natuur opwekt en tot een nieuw krachtvol leven aanspoort." Wel zeker; als we dit in den winter lezen, ge- looven wij dat het zoo wezen zal; lezen we het in den zomer, dan maken we ons zeiven wijs, dat het zoo geweest is; maar als we zulke phrasen in de lente onder de ooger. krijgen, zouden we veel lust hebben hem, die het schreef, met het boek om de ooren te slaan. De predikanten, uitmakende den ring Leens, hebben zich bij adres gewend tot de Tweede Ka mer der Staten Generaal, met verzoek het wets ontwerp tot belasting der goederen in de doode hand niet aan te nemen, of althans zoodanig te wijzigen, dat predikanten en kosters van het be talen dier belasting worden vrijgesteld. Den 12en Mei was het dertig jaren geleden, dat Z. M. koning Willem III de regeering aan vaardde. Zevenbergen, 12 Mei. Gisteren overleed al hier de Heer G. Bax, in leren landbouwer. Dc overledene bereikte den leeftijd van vijf en negentig en een half jaar, is tweemaal gehuwd geweest en heeft met zijne tweede vrouw, die voor twee jaar stierf, drie en zeventig jaar lang het lief en leed der wereld gedeeld. Zijn nage slacht is zeer talrijkhet oudste zijner kinderen drie en zeventig, het jongste nagenoeg zes en vijftig jaar oud. In deze gemeente woont nog een ander hoog bejaard mensch, mejuffrouw de wed. J. Donker. Deze is meermalen gehuwd geweest en wordt in November honderd en twee jaar oud. Amsterdam, 10 Mei. Het bestuur derAm- sterdamsche Droogdokmaatschappij heeft bij cir culaire aan de verschillende reederijen enz. be kend gemaakt, dat de proefdokking in het Ko- ninginnedok met het stoomschip Amsterdam uit nemend is geslaagdwaarom zij zichonder overlegging van reglement en tarieven, aanbeveelt. Leiden, 10 Mei. Het debiet der Leidsche melkinrichting neemt steeds toe. Onder anderen krijgt zij zelfs bestellingen uit Port-Saïd. Voor eenige dagen werd door haar de eerste grasboter op Deensche wijze in hare fabriek bereidaan Z. M. aangeboden, die op eene voor de inrich ting hoogst vereerende wijze zijnen dank daar voor deed betuigen. Velsen, 12 Mei. De tentoonstelling van stieren welke hier verleden week door de llollaadsche Maatschappij van Landbouw gehouden werd, was eervol voor onze gemeente. Twee prijzen toch van de drie, welke voor tweejarige stieren waren uit geloofd, vielen twee onzer landlieden, beiden leden van den gemeenteraad, toe. Zaandam, 11 Mei. In den afgeloopen nacht omstreeks één uur ontstond alhier in een pakhuis brand, die zoo hevig toenam, dat in korten tijd nog vier graanpakhuizen, benevens de uitgebreide stoomrijstfabriek van C. Kamphuis, met het daarbij staande woonhuis, geheel zijn afgebrand. Breda, 12 Mei. Eergisteren-naclit ten ll'/sure werden door den nachtwaker van het station alhier twee kinderen, 7 en 10 jaar oud, in een honden- mand, welke zich op het perron bevond, gevonden. Op de vraag van waar zij gekomen waren en wat zij hier kwamen doen, gaven zij zeer naïet ten antwoord„Wij zijn van Tilburg komen loopen om eens te zien hoe Breda er uitzag." Deze kinderen, die reeds 24 uren hadden rond gezworven en den vorigen nacht in de koude tegen een berg achter het Valkenberg hadden doorge bracht, werden, nadat hun van wege den stations chef eenige ververschingen waren verstrekt, met den nachttrein, die ten 12 ure van hier in de richting Tilburg vertrekt, medegegeven, ten einde ze onder het ouderlijk dak terug te brengen. Haarlemmermeer, 12 Mei. De laagste in schrijver bij de aanbesteding, op Zaterdag ge houden voor het bouwen van een brug over de Ringvaart bij Sloten is J. van den Heuvel Azn. voor f 17.579. Utrecht, 12 Mei. Tot leedwezen van velen, die den Stichtschen tram zeer genegen zijn, ont spoorde gisteren wederom een rijtuig tezelfder plaatse, waar op 29 April een ernstig ongeluk plaats had. Ook thans weder is een gedeelte van de baliën der Katharijnebrug vernield, evenwel zonder persoonlijke ongelukken. Indien men denkt aan het „een vriend die mij mijn feilen toont", dan zal men wellicht den wenk om de controle, zeer nauwgezet uit te oefe nen, wel als van bevriende zijde afkomstig be schouwen. In ieder geval zal de opvolging er van den aandeelhouders niet ten nadeele zijn. Amsterdam, 12 Mei. De Willem Barends is heden van de werf van de heeren Meursing en Huygens overgebracht naar 's rijks wert al hier, om voor den aanstaanden tocht te worden uitgerust. Beverwijk12 Mei. De hoog eerw. heer G. de Groot, kanunnik van het Bisdom van Haarlemen Deken alhier, is den 5en dezer in den ouderdom van 74 jaren overleden. De zwaluwen geven den moed verloren, om den strijd tegen de zg. lente te voerenuit Vars- seveld zijn zij dezer dagen weder afgereisd. Te Boxtel is een kind in een modderkuil gevallen en daarin gestikt. - Vrijdag-avond is te Hendrik-Ido-Ambacht een elfjarige knaap, die uit hengelen was gegaan, verdronken. Bij den optocht van het circus-Sanger, te Wij he gehouden, brak een zitplaats op een dei- zegewagens, waardoor een persoon van den wagen stortte. De ongelukkige heeft een arm en een rib gebroken en is naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd. Eergisteren in den vroegen morgen is uit het Mallegat te Meppel het lijk opgehaald van eene jongedochter. Waaraan dit ongeluk moet worden toegeschreven, is onbekend. Geen veertien dagen geleden werd ook de vader van het meisje levenloos uit het water opgehaald. In eene der nieuwe straten buiten de Mui- derpoort te Amsterdam trad voor eenige dagen een dronken woesteling een herberg binnen. Hij eischte meer drank, die hem door de Yrouw des huizes geweigerd werd. De dronkaard werd hier over zoo toornig, dat hij naar het achtervertrek liep en zijn wraak koelde op den kastelein, die bezig was zijn middagslaapje te genieten. De woestaard vatte hem bij de haren en takelde hem duchtig toe. De kastelein schrikte hierdoor zoo zeer, dat hij plotseling krankzinnig werd en in een dwangbuis naar het Buitengasthuis moest vervoerd worden. De restaurateur van Artis te Amsterdam is voor niet minder dan 20 dozijn lepels en vorken van compositiezilver bestolen. In den schouwburg Tivoli te Amsterdam worden thans voorstellingen gegeven door den heer James Black, de aapmensch, die behalve het uitwendig kleed, ook zóó zeer de gewoonten en bewegingen van zijn viervoetigeti natuurgenoot heeft overgenomen, dat men soms meenen zou een „heüschen" aap voor zich te zien. En zuike apenkuren en vertooningen moeten dienen tot beschaving, veredeling en ontwikkeling van het volk! Te Gulpen is een 5jarig meisje overleden ten gevolge van het inslikken van een haarnaald welke, niettegenstaande alle pogingen in 't werk gesteld zijn, niet weder te voorschijn kor gebracht worden. De veldwachter te IJselmuiden, die gisteren avond een jeugdig korporaal van 't instr.-bat- wilde beletten baldadigheden te plegen hij hakte met zijn sabel een boompje om werd door dezen en vijf collega's aangevallen en op sabelhouwen onthaald. Hij werd door eenige burgers onlzet. Te Nes bij Akkrum is een man in de vaart geloopen en verdronken. Misbruik van sterken drank schijnt ook van dit treurig geval weer de oorzaak te zijn. Toen op Maandag 5 Mei jl. de spoortrein van Leiden op Woerden ten P/4 ure was gepas seerd, ontdekten een paar jonge boerer. in den Groenendijk onder Hazerswoude ecnigen tijd daarna een rookende massa op de spoorbaan aan een der overtochten over een doorvaart. Zij spoed den zich derwaarts, en bevonden de onder de rails liggende dwarshouten niet alleen smeulende maar helder op brandende, zoodat slechts korte tijd zou noodig geweest, om al den steun der rails boven die doorvaart te vernietigen. De knapen beijverden zich den brand in zijne geboorte te blusschen, en hebben zeer zeker daardoor voor komen dat de eerstvolgende trein ontspoorde. De brand is vrij zeker ontstaan door vonken of stukken gloeiende steenkool uit de locomotief. Humor op de straatIn de Haverstraat te Utrecht wilde een jongen een houd een schop geven; hij miste echter zijn doel, waardoor zijn klomp een glasruit verbrijzelde van den winke lier Brouwer. De vrouw was er spoedig bij en nam hem zijn pet af; de jongen eigende zich daarop haar schoenen toe en zette het op een loopen. In de gemeente Vries zoude dezer dagen het huwelijk van een paar voltrokken worden, doch de gasten en alle anderen konden onver richter zake huiswaarts keeren, omdat de bruid, toen het op stuk van zaken aankwam, verklaarde van het huwelijk af te zien. Zaterdag-ochtend werd te Vlaai-dingen liet lijk opgehaald van een broodbakkersknecht, die ver moedelijk des nachts bij het uitspoelen van de dweil was te water geraakt en verdronken. Een burgerman, die na het vertrek der koninklijke familie, met vrouw en zuster het paleis te Amsterdam bezocht, gaf bij zijn ver trek aan een in koninklijke livrei gekleed per soon 50 cents, waarop deze der familie op alles behalve beleefden toon toevoegde: Is dit voor je allen? De indruk van den burgerman was, dat de lakei hem gevolgd zou zijn, indien de vrees, dat andere bezoekers zouden ontsnappen, hem niet teruggehouden had. Dat zulk een bediende des Konings bij dergelijke gelegenheid misschien een paar duizend gulden ontvangt, is velen ee» doorn in het oog. Was het nog ten voordeele van een of andere nuttige inrichting, dan kon h< t er nog door, nu echter is het minder gepast. De bezoekers van het circus van Krembser en Schumann, dat te Arnhem staat, waren Woens dag getuigen van een wedstrijd tusschen een 12- jarigen ruiter, zoontje van den heer Wessels te Velp, en de kunstenaars van genoemd circus. De heer Wessels namelijk, die paardenkooper is, had aan den directeur een paard verkocht, bij welken verkoop deze de voorwaarde had gesteld, dat het paard moest kunnen springen. Daar nu na deu toeslag het beest niet behoorlijk gedres seerd bleek te zijn, eischte de heer Krembser het geld terug tegen overgave van het paard, waarop de heer Wessels, om hem te overtuigen, zijn zoontje er op afzond, die te midden van oorverdoovende toejuichingen in het circus al de op het progamma aangekondigde parforce-t\>xon- gen volbracht. Een acht-jarig meisje is te Montfoort in den IJsel gevallen, terwijl het aan den wal bloempjes plukte. Het kind is verdronken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2