NIEUWE No. 275. Zondag 18 Mei 1879. 4e Jaargang. afmain xj.ksdr a f.m Wat dc Kamer doen moet. HÜRMIM iMMIÏ. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1,— Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt: Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGUTE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers K P P E R S LAUEEÏ. Wij hebben meermalen beweerd dat het zich noemend liberalisme op elk gebied der staatkundede beginselloosheidde licht zinnigheid de partij-overheerschiug is. Aan bewijzen voor die stelling ontbrak het nimmer. Niet alleen binnen onze land palen overal iu de wereldwaar de apos telen der zoogenaamde vrijzinnigheid in vloed oefenenkwam de waarheid onzer bewering daghelder uit. Maar voor allendie nog twijfelen kon den aan de juistheid onzer opvatting, le veren de debattenwelke in de Tweede Kamer dezer dagen worden gevoerd, de meest onomstootelijke zekerheid. Wat toch zien wij gebeuren? Terwijl de schatkist in nood verkeert en de Regeering, naar haar eigen verklaring, de toevlucht moet nemen tot het voorstellen van nieuwe heffingen, waarvan zij weet, dat zij niet vallen in den geest der Natie durft dat eigen, zoo bij uitstek liberaal" Gouvernement, bij de Volksvertegenwoor diging de aanneming doordrijven vau een wetwaarbij over millioenen wordt beschikt voor den aanleg van publieke werken, die voor een deel van louter lokaal belang, voor een ander deel moeten gerekend wor den van nog zeer betwistbaar nut te zijn. De kanalen-wet mag met het volste recht een ontwerp genoemd worden, dat enkel door partij-berekening werd geïnspireerd. Zij beoogt tochwel beschouwdniet anders dan het wekken of versterken, ia onderscheiden localiteitenvan sympathie voor de tegenwoordige Regeeringsrichtiug. Hetvoorrecht" van door een liberaal'' Gouvernement te worden geregeerdzal de Natie met een schat van kanaal-millioeuen moeten betalen. Wel moet het liberalisme zich ontzettend kostbaar, in den zin van dierbaar, met betrekking tot het Volk geloovenom de vermetelheid te bezitten, zulke offers van de belastiug-betalenden te eischen. Natuurlijk wordt het wezenlijk oogmerk, 't welk men met de kanalen-wet bereiken wilkunstmatig voor de oogen der groote menigte verborgen gehouden. Als men leest wat door de leden der F EU ILL ET O N. Een Nederlandsch Missionaris. Vervolg. Alvorens ik u een en ander ran onze reis ga verhalen, wil ik u zeggen dat wij gisteren te za- men on* portret in groep hebben laten maken, door wij, meen ik, mijn compagnon, de priester die roor het Bisdom van Oregon bestemd is, en hier van or.s gaat scheiden en de ondergeteekende. En nu onze reis. In mijn vorigen brief' vergat ik u te melden dat wij ook reeds gebruik gemaakt hebben van de waggon-eetzaal tusschen Chicago en Omata. De nog al geflatteerde afbeelding dier zaal zal ik u zenden. Alvorens u nu mede te nemen op reis van Omata naar de wildernis en het rotsgebergte en de Sienna-Nevada-bergen zal ik u zeggen hoe onze waggons waren ingericht. Verbeeldt u een enorme groote tramwagen met voor er. achter een flink platform, de spatscher- men zijn vervangen door ijzeren balustrades, die Regeering en haar vrienden in de Kamer tot aanbeveling van het wetsvoorstel werd in het midden gebracht, dan zou men wer kelijk gaan meenen, dat het Ministerie Kap- peyne eene wezenlijke weldaad aan Nederland bewijzen wil. Hoort men echter naar het getuigenis der onafhankelijke leden der Kamer, die zich niet in het partij-gewoel laten slaan, dan ontvangt men een gansch anderen indruk. Dan blijkt het dat wijook door de kanalen-wetworden gevoerd op een aller- noodlottigsten wegdie van de uitputting onzer geldmiddelen en daardoor op het ramp zalig pad van de opdrijving der belasting heffingen ver boven de krachten der Natie. En dat alles wordt ons op de schouders gelegd door een partijwelke steeds be weerde, dat zij het meest, zij eigenlijk alleen, zij in elk geval het vurigst, het Volk lief heeft. Niet genoeg dusdat wijof liever onze beursmoeten bloedenworden wij ten slotte nog gefopt door het bezigen van mislei dende voorgevens en fraai klinkende leuzen, doch die slechts onwaarheid behelzen. 't Ergst van alles is nog, dat er nog enkelenzeer enkelen gelukkiggevonden wordenniet tot de liberalen gerekenddie in dit opzicht met de liberalisten medegaan. Dat wij ons daaroverin het waarachtig belang van Nederland, diep bedroeven, zullen wij wel niet behoeven te verzekeren maar het mag ons niet weerhouden de waarheid, de volle waarheid te zeggen. Die oprechte waarheid nu is, dat wij door de radicale politiek naar den afgrond worden gevoerd. De uitgaven zijn en worden tot een on gekende hoogte opgevoerd, terwijl de mid delen tot dekking nog niet zijn goedgekeurd. Of zeggen wij te veel? Maar de Regeering heeft het zelve on omwonden erkend. Zij gaf toch toe, dat de middelen tot goedmaking der te decreteeren uitgaven niet zouden aanwezig zijn, als de nieuwe voorgedragen belastingheffingen niet worden goedgekeurd. Alzoo staat het vast, dat de kanalen wet is een muisje, dat tot staart heeft de in het midden een deurtje hebben. De waggons hebben slechts een buffer, juist onder dat deurtje. Zijn nu twee waggons aan een gehaakt, dan laat men die deurtjes open en men kan den geheelen trein doorloopen; aan ieder platform hangt even als de trede aan de tram, van weerskanten een trapje van drie of vier treden. Het dak der waggons hangt of liever steekt als dat der tram wagens geheel over het platform. Wij gingen ge woonlijk naar den laatsten waggon en stonden dan op het platform ons pijpje te rooken, over huis te praten of de streek waar wij doorstoomden te bewonderen. Van binnen in de waggons heeft men in het midden een doorgang en aan beide kanten zitbanken of fauteuils voor twee personen. In de slaap-waggons, heeft men de fauteuils of zitbanken zoo geplaatst dat men steeds vier plaatsen heeft, twedie voor-, en twee die achteruitrij den; wil men nu gaan slapen, dan worden de zittingen dier twee banken tegen elkander getrokken en de kussens van den rug dier banken omlaag gezet, zoodat zij vlak komen te liggen op de plaats der zittingen, zoodoende heeft men een ledekant effectenbelasting en de doode-kandsbelasting. Allen dus die voor de kanalenwet stem men keuren daardoor indirect de beide genoemde nieuwe heffingen goed. Daarentegen kwamen sommigenook de heer Barge tot onze bevreemding op. Volgens hen bleef menook na de ka nalenwet te hebben goedgekeurd, in zijn stem over de belastingvoorstellen volkomen vrij. Met allen eerbied voor het gevoelen van elk Kamerlid moeten wij ons ten sterkste tegen die voorstelling verzetten. De Minister Gleichmau is in deze quaestie de beste, de meest betrouwbare autoriteit. Hij speelde open kaart, zonder omwegen gaf hij te kennen dat de middelen om de ka- naleu, welke wij in het land hij had moeten zeggen in de kies-districten wil len aanleggen of graven, niet zullen ge vonden kunnen worden als men zijn belas tingvoorstellen niet aanneemt. 't Geen hij doen zallaat zich dus zonder veel inspanning des geestes raden en denken. Zoodra de kapitaals-belasting en die op de goederen in de doode hand aan de orde komen, zal hij onmiddellijk het argument brengen, ge weet het, Mijne Heeren, dat gij u feitelijk verbonden hebt deze wetten goed te keuren, want anders hadt gjj de kanalenwet niet moeten aannemen." En de Minister zal dan tot onzen grooten spijtgeheel gelijk hebben. Hieruit volgtdat het de plicht der Kamer was geweest, om de waterwet in het water te doen vallen. Zij zal dat vermoedelijk niet doen en daar door 't vaartuig onzer geldmiddelen op het drooge helpe brengen, waar het reddeloos zal blijven zittentot dat de nieuwe aan voer van geldmiddelen het weder vlot zal doen worden. Dergelijke rampzalige uitkomsten, zulk een vreeselijke logicahebben wij te danken aan de overmacht van het radicalisme. Die richting deed de Indische goudbron op- droogen, deed de meest onverantwoordelijke grepen in ons belastingstelsel, voerde de uitgaven in Iudie en in Nederland tot een onhoudbare hoogte openna dit alles met matras: nierop wordt het bed gemaakt, ter wijl er twee gordijnen worden voorgehangen- Boven dit ledekant wordt uit het dak van den waggon door op een veer te drukken, een soort van lade neer gelaten waarin des daags het beddegoed bewaard wordt en voor het onderste ledikant en tevens voor boven, want deze lade is ook voorzien van matras en toebehooren en vormt dus een tweede legerstede. Om zulk een bed te mogen hebben heb ik van Omata tot hier voor vier nachten 14 dollars 1 dollar f 2,50) moeten betalen, voor iederen maaltijd 1 dollar. Op deze lijn zijn echter geen waggons om te eten, maar om dit te doen stapt men driemaal daags uit, aan een station roor 20 of 25 minuten. Daarenboven stapt men nu en dan aan Waterstations uit, om water te hebben roor de loeomotief. Boven op de bergen is natuurlijk op veel plaatsen geen water te vinden, waar het nu mogelijk is heeft men ontzettend diepe putten gebooril en een soort windmolen pompt het wa ter omhoog; op andere plaatsen vond men echter geen water en daarom vertrekken dagelijks treinen van water voorzien naar die stations. te hebben verricht, eischt zij de invoering van de meest impopulaire belasting-heffin gen, om de financiëele ellende, welke zij stichtte, eenigszins te herstellen. Aangenomendat de kanalen-wet in haar geheel wordt goedgekeurd, en dat alzoo de slag vieldie dreigtdan rijst de vraag, moeten dan werkelijk de effecten-belasting, de doodehandsheffing worden aangenomen, is geen ontkomen dan meer mogelijk? Wij geloovendat zelfs dan nog het af wenden van het gevaar tot het rijk der mogelijkheden zou blijven behooren, al zou de zaak een zeer bedenkelijk aanzien hebben gekregen. De Minister Gleichman zou recht heb ben, van zijn standpunt, te betoogen, »gij moet aannemenmaar de Kamer zal des niettemin kunnen verklaren: »toch willen wij niet." Er zal nog één uitweg openstaan, en die is: het uitstellen van alle hoofd-uit- gavendie voor verdaging vatbaar zijn in het belang der nationale defensie gevraagd. Niemand meer dan wij zijn voorstanders van een krachtigeeen energieke nationale verdediging. Inzonderheid met het oog op onze stamverwante broeders achten wij het versterken van de grenzenhet completeeren onzer levendige strijdkrachten, een heiligen plicht. Doch er mag, volgens onze opvatting, niet over nieuwe belastingen worden be raadslaagd en gestemd onder de pressie van nooddwang. Een noodlijdende schatkist mag niet als zichtbaar argument voor een belasting hervorming (of vervorming) worden gebe zigd. De Minister Gleichman moet tot eiken prijs de zegepraal worden betwist van zijn toeleg, om de kanalenwet te doen strekken tot sleepboot, die de nieuwe belastingvoor stellen in de haven van het Staatsblad trekken zal. Dit wordt geëischt door het nationaal belang ja, wat nog oneindig meer zegt, door het nationaal geweten, hetwelk moet op komen tegen elke miskening ook van de wetten der politieke moraliteit. 't Geen wij thans op het staatkundig ge- Wij vertrokken dan uit Omata op Zondag 10 Nov. ten 11.50 ure en begonnen van daar af de wildernis in te trekken en reeds sterk te stijgen om zoo langzamerhand ons naar de toppen der bergen op te werken. Aan beide kanten van den weg ziet men in het begin nieta dan uitgestrekte vlak ten, bedekt met ontzettend lang (en in dezen tijd, van het jaar) dood gras, waarin op sommige plaatsen een enorm aantal koebeesten grazen, die een Ilollandsche boer zouden doen watertanden, Deze beesten worden door de eigenaars (en velen zijn er die 1500 of 2000 stuks bezitten) de wildernis ingejaagd, teelen daar voort en blijven gedurende een geheel jaar ronddolen. Ieder eigenaar heeft echter zijn beesten met een eigen teeken gebrand merkt. Na een jaar ongeveer gaan alle knechts of jagers der eigenaars met lange, zweepen gewapend te paard op jacht, en vergaderen dan van uren in den omtrek al wat ho rens draagt (zoo noemen zij de koeien) bij elkaar. Wordt vervê'.qi)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1