BUITENLAND. BINNENLAND. België. Duitschland. Spanj e. Oostenrij k-Hongarij e. Italië. Rusland. GEMENGD NIEUWS. Eva. Gedachten bij de muziek. Allerl en bied ten onzent zien plaats grijpen, noemen wij politiek immoreel in de ergerlijkste mate. Daartegen te getuigen, is een heilig recht, een onafwijsbare roeping. Daarom verlangen wij, bij onverhoopte aanneming der noodlottige kanalenwet, de niet-goedkeuring van alle uitgaven, ook voorde defensie, die nog eenigs zins verda ging dulden kunnen. De Kamer behoort geheel vrij, dus niet met het mes van een deficit op de keel, over de belasting-voorstellen te beslissen. Zoo moet men komen tot de verwerping der geheele effecten-belasting, der niet min der hatetijke doodehandsbelasting. En als ze verworpen zijn, dan moeten ter stond nieuwe ontwerpen worden ingediend, des noods van wege de Kamer ter tafel worden gebracht, om de Rijksmiddelen, door indirecte heffingen, te stijven. In geen geval moeten de directe belastingen worden uitgebreid. Tot het inkrimpen der directe heffingen doet men in Duitschland al het mogelijke. Waarom zou bij ons ondoenlijk zijn, het geen daar uitvoerbaar blijkt? Onlang! zijn uit de D rainicaner Kerk te Gent niet minder dan vijf schilderijen ontvreemd, Men had die uit hare lijsten gesneden en ondanks de ijverigste nasporingen zijn de dieven nog niet ontdekt. In een magazijn in de rue du Bois-Sauvage was de winkeljuffrouw tegen 11 uur des avonds nog bezig om klanten te bedienen, toen een per soon binnentrad, die zonder het magazijn te pas- seeren regelrechht naar boven ging, alsof hij een oude kennis was van de boven bewoners- Eenigen tijd daarna zag zij hem weder vertrekken- Toen de dienstbode een balf uur daarna in de bovenwoning kwam, vond zij dat alle deuren openstonden. In haar kamer was een koffer opengebroken. De dief had er een som van 125 francs uitgenomen, al haar spaarpenningen en een zilveren horloge. In het andere vertrek had hij een broek en uit een lade een portemonnnaie gestolen met circa 100 fr. Ongetwijfeld was hij haastig te welk gegaan, want andere waarde had hij laten liggen. De andere bewoners hadden wel geraas gehoord, maar zonder te weten wat er gaande was. Tot nu toe is men den gauwdief niet op het spoor. De socialist Hasselman spreekt in de Berliner Zeitung het bericht tegen, volgens hetwelk hij zich van zijne partij zou hebben afgescheiden. Eene leeuwin der Keulsche diergaarde heeft vier levende welpen ter wereld gebracht; zij wor den door de moeder met innige liefde verpleegd. Er heersebt onder de verscheurende dieren in gemelde inrichting eene kwaadaardige ziekte, welke reeds verscheiden sterfgevallen heeft veroorzaakt. Men weet niet met zekerheid te zeggen of hierbij de booswilligheid van dezen of genen als de oor zaak der kwaal moet worden beschouwd. De hok ken der verscheurende dieren zijn gedesinfecteerd en er wordt een nauwkeurig onderzoek naar de oorzaken van het treurige feit in het werk ge steld. Het stadje Tann, in het Pruisische district Kassei, is voor het grootste gedeelte door brand vernield. De Hanoversclie afgevaardigde ter Rijksdag, dr. Nieper, hospitant van het centrum, vriend van Windthorst, is Zaterdag dood gevonden, na dat hij vrijdag-avond nog tot half elf eene zit ting der afdeelingen in de Kamer had bijgewoond. Eene verlamming der longen was oorzaak van zijn plotseling verscheiden. Keizer Alexander zal, bij gelegenheid van het gouden feest van den Keizer, van dezen een eere sabel ontvangen, als bewijs van hulde wegens het schitterend resultaat van den Oosterschen oorlog. Zeer schitterend ziet het er overigens in Rusland, naar men hier met nadruk opmerkt, nog niet uit. Zou Keizer Wilhelm den Keizer aller Russen den bewusten eeresabel ook aanbie den om dien te gebruiken tegen de nihi listen? De hertog van Medina Celi is eergisteren ten ge volge van een ongeval, bem op de jacht over komen, overleden. Spizza is op plechtige wijze door de Oostenrijk- sche troepen bezet geworden. Zooals bekend, is deze stad krachtens het Berlijnsch tractaat aan Oostenrijk afgestaan. Toen koningin Victoria onlangs in Italië was, trad zij op zekeren' dag te Baveno een houtsffij- derswinkel binnen, vergezeld van lady Churchil. De winkelknecht, onthutst door de komst der hooge personen, liet een ladder, waarmede men de opgestapelde goederen bereikte, vallen, zoodat een menigte houten voorwerpen op het hoofd en de schouders der koningin vrij onzacht neerkwa men. Ook de lady kreeg haar deel. De winkelier, die gehoopt had goede zaken te doen, was van schrik buiten zich zelf. De koningin echter lachte hartelijk en zei "schertsend tot haar gezellin: „Nu zal men wel zeggen, dat er weer een aanslag op het leven van een gekroond hoofd is gedaan". La Gazetta di Turino bericht, dat Garibaldi het volgend telegram aan generaal Turr gezon den heel't: „De Italiaansche republikeinen zullen nooit de Rpgeering van Koning Humbert bestrij den. Uw Garibaldi." Als de vos de passie preekt, Boer pas op je kippen! Zekere Vittorio Novelli heeft uit zijn erf te Frassinetto opgegraven verscheidene urnen met Spaansche gouden munten, van zeer ouden datum en ter gezamenlijke waarde van meer dan 200,000 lires. Eer. maand geleden had een grondbezitter in de nabuurschap eene soortgelijke vondst gedaafi. In Italië is een jong mensch, Bargassi genaamd, die alle Engelsche en Amerikaansche hardloopers overtreft. Hij heeft thans een weddenschap aan gegaan, om in-vijf kwartier zonder te rusten een weg van 170 mijlen af te leggen. Hij zal van Terracina naar Rome, een afstand van 150 kilome ter, gaan en dar. nog 20 kilometer in den omtrek af leggen. Men noemt hem den locomotief-mensch. De militaire gouverneur te Uralsk meldt, dat den llden dezer een bij zwaren stormwind be gonnen brand een groot deel van Uralsk vernielde. Het was onmogelijk het vuur meester te worden. De brand duurde voort. De gouverneur-generaal van Orenburg meldt van den 13den: Gisteren ontstond bij een sterken stormwind brand in den Kozakken-voorstadzij werd nagenoeg half vernield. Ook is bij stormwind brand uitgebroken te Irbit (gouvernement Perm.) De stad is bijna geheel vernield, 't Vermoeden dringt zich op dat de stormwind 't nihilisme is. Oremburg en Irbit, zoo kort na elkaar Grootvorst Michael, door de nihilisten veront rust, vertrok heden met zijne echtgeuoote en zijn zoon Nicolaas naar het buitenland. Eindelijk heeft men ook de plaats waar de Petersburger nihilistische couranten gedrukt wor den, ontdekt, namelijk de landsdrukkery. Met de grootste koelbloedigheid heeft luitenant Dubrowin zijn doodvonnis ondergaan. Een geheel zwart kleed bedekte hem, terwijl het opschrift „Hoogverraad" op de borst bevestigd was. Eene Russische „Marseillaise" zingende, naderde hij de gerechtsplaats; maar de trom smoorde zijn stem Toen het vonnis voorgelezen werd, zeide hij: laat die praatjes maar af, en tot den priester, die met het kruis in de hand naderde, riep hij loop naar den duivel! Eindelijk ging hij met vasten tred naar het schavot en riep voor de laatste maalLeve de vrijheid, toen de beul hem een doek over het hoofd wierp en het vonnis voltrok. Een te Vlissingen woonachtige weduwe erfde van haar echtgenoot een schuldvordering ten laste van den Staat der Nederlanden, groot f 6. Om die som te bekomen moest zij een wettig bewijs van erfrecht overleggen. Daar dit stuk haar echter iets meer dan f 6 kosten zou, is zij tot het besluit gekomen om in dit geval den „strijd voor het recht" niet te aanvaarden en het Rijk voor altijd haar schuldenaar te laten blijven. Sommigen zijn van meening, dat wat de schat kist op die manier wint, het Rijk in waardigheid verliest. In de vergadering der Amsterdamsche kanaal maatschappij, dezer dagen gehouden, werd het verslag over het afgeloopen jaar voorgelezen. Daar uit bleek o. a. dat de directie met de regeering in onderhandeling is getreden over de overname van het kanaal door den Staat. Het bestuur achtte den tijd mededeelingen te doen van de bijzonderheden dier onderhandeling nog niet geko men. Amsterdam, 15 Mei. Bestuurderen van de R. K. Ziekenverpleging alhier zijn, bij openbare veiling, eigenaars geworden van een terrein aan de Keizersgracht tusschen de Leliegrachten Heeren straat, waar zij, hoezeer aanvankelijk slechts op bescheiden voet, de eerste grondslagen zullen leg gen van een gasthuis, om, naarmate de middelen dit zullen veroorloven, aan de verdere uitbreiding daarvan hunne belanglooze zorgen te wijden. Wylré, IA Mei. Gisteren-namiddag werd door de schutterij alhier de zoogenaamde koningsvogel geschoten. Om den vogel te behalen laadde Am. Akkermans, van het gehucht Keutenberg, gemeente Wylré, zijn geweer met 3 kogels; doch helaas! het geweer sprong en de linkerhand werd den ongelukkige half weggescheurd. De duim met een gedeelte vleesch van de hand vond men op een afstand van 20 meter. Bloemendaal. 14 Mei. Onder leiding van den heer Wiegand uit Haarlem, had gisteren avond alhier de derde openbare oefening der Overveensche zangschool plaats. De uitvoering was hoogst bevredigend en eervol voor den direc teur wiens tact en leiding door de talrijk aan wezigen ten hoogste werden gewaardeerd, getuige het luide applaus dat zich telkenmale aan het slot van elk nummer deed hooren. Rotterdam, 15 Mei. De A frikaansche Handels- vereeniging heeft hare betalingen gestaakt. De directeuren Pincoffs, Kerdijk en anderen hoofden, alsmede de boekhouder zijn op de vlucht. Volgens berichten van den correspondent van het Dagblad, is men tot de ontdekking gekomen dat geduren de acht jaren valsche balansen zijn overgelegd. Ook de Commanditaire Bankvereeniging en de firma's Simons en Co., Hoynck en Pincoffs, wed. Polak en Co. en de Rotterdamsche Bank vereeniging staakten haar betalingen, daar zij in bovenbedoelden val voor millioenen betrokken zouden zijn. Er heersebt een vreeselijke agitatie, een groote paniek ter Beurze en in alle kringen. Haarlemmermeer, 14 Mei. Bij de aanbeste ding van eene nieuwe ijzeren rolbrug over de Ringvaart te Sloten waren drie inschrijvers, t. w. J. Hulsbos alhier, voor f 18,200; J. van den Heuvel Azn. alhier, voor f 17,579, en W. Coppee te Houtrijk en Polanen, voor f 17,390. Het werk is gegund aan J. van den Heuvel Azn. Het ijzerwerk zal geleverd worden door de fabriek de „Prins van Oranje", te 's Gravenhage. Te Oudshoorn is een aanvallig knaapje vau zes jaar in een vijver in den tuin zijner ouders gevallen en verdronken. De directeur van de ornithologische ver- eeniging in Stettin heeft proeven genomen met een groot aantal verschillende soorten van kip pen. Hij maakte den uitslag daarvan openbaar. Het blijkt dat de echte Spaansche kip verreweg de voordeeligste is. Door elkander kreeg hij jaar lijks van dit ras 168 eieren per kip, een daarop volgend gekruist ras leverde 128 eieren, terwijl de gewone soorten 88 eieren opleverden- Daarbij komt, dat de eieren van het Spaansche ras 10 pet. zwaarder waren. De Rotterdamsche Broodfabriek gaat voor uit, maar leverde over 1878 toch een nadeelig saldo van f 2000 op. Te Amsterdam is zekere P. uit Breda ge arresteerd als verdacht van poging tot moord op zijne zuster. Maandag-ochtend, omstreeks vijf uren. is uit de Schie in de nabijheid van de spoorwegbrug te Schiedam het lijk opgehaald van den bran dersknecht A. Immers. Naar men vermoedt is Immers, toen hij zich Zondag-avond van het station van den spoorweg naar (le woning zijner moeder in de Vlaardingerstraat wilde begeven, in de Schie gevallen, zonder dat zulks door ie mand is opgemerkt. Donderdag-avond ten 10 uur is door het om vallen van een petroleumlamp het huis van een horlogemaker te Vlaardingen in brand geraakt en geheel uitgebrand. Bijna niets is gered ge worden. De troep Zigeuners, die zich laatstelijk te Utrecht ophield, wordt te Amsterdam verwacht; hun zal eene plaats aangewezen worden op het exercitieveld. Een stoomboot van New-York naar Enge land heeft dezer dagen op 60o NBr. zeer aan zienlijke ijsbergen, uit het Noorden komende, ontmoet en kon die slechts met moeite ontwij ken. Zoodoende zal zich het gure voorjaar van 1879 laten verklaren, nu de wind veelal uit het noorden blaast. De Gemeenteraad van Culemborg heeft, in een nieuwe politie-verordering, een boete van f 25 bedreigd tegen openbare dronkenschap. Eergisteren-ochtend brak er te Loonopzand in het gehucht Heikant bij den landbouwer J. Snoeren een felle brand uit, die zoozeer in he vigheid toenam, dat er niets kon gered worden. Acht koeien, één paard, eenig ander vee en de geheele inboedel, benevens al de bouwmansge reedschappen zijn vernield. De bewoners werden door het geloei der koeien uit hunnen slaap ge wekt en kwamen met veel gevaar uit het bran dende huis. Man en vrouw bekwamen vreeselijke brandwonden, zoodat op het behoud van hun leven weinig hoop bestaat. Eén kindje is giste ren avond alreeds bezweken, terwijl één volwas sen zoon in een toestand van zinneloosheid ver keert. Het huis is zeer laag verzekerd, en de gansche inboedel, met inbegrip van de granen en beesten, is verzekerd voor f 1250 bij de Zutfensche maatschappij. Hij sliep De eerste mensch had de jonge wereld betreden; duizende genietingen hadden zijne borst doorstroomd; zwaarder en zwaarder werden zijne oogleden; een onzichtbare beschermengel drukte ze zaehtkens toe, en in de verkwikkende schaduw van eèn rijzigen olijfboom, zonk de slaap op den eersten mensch neder. Hij sliep; toen daalden in heerlijke rijen, de lieflijke droom beelden als heilige maagden, in stilte af en met lachende engelentroniën zweefden zij om den schuldelooze heen. Langzaam echter verdwenen weder de heerlijke rijen; zij vloden heen in het doorschijnend kleed van den avondnevel gehuld, en bewogen hunne vleugels, harmonisch met het ruischend avond koeltje. Maar eene dezer hemelsche wezens was gebleven. In de onvergankelijke glorie der maag delijke schoonheid en reinheid, stond zij bij den sluimerenden zoon der aarde. De zon op de kim men hangende, verlichtte met hare laatste stra len het zalig Eden. Dieper en dieper gloeide het inkarnaat op de wangen van den slapende, en scheen met de rozen, die zich, in stille beschou wing, over zijn voorhoofd nederbogen, te wedij veren. Een zucht welde uit zijn geprangdeu boe zem en droomend strekte hij de armen uit naar het hemelsche beeld. Toen trad een der enge len tot hem en sprak, zacht fluisterend: „ont waak!" De eerste mensch rees op en het lieflijk droombeeld stond als Eva voor hem! Een juich toon vervulde de jonge Schepping; de eerste mensch zonk in onbeschrijfelijke dankbaarheid en verrukking neder, en de eerste liefde was de eerste heilige aanbidding van den Allerhoogste. Een lieflijk vuur in 't gevoelvol hart dat een wonderbaar genot in volle teugen geeft; éen zachte bijna in het weemoedige overgaande gewaarwor ding waardoor ons wezen in harmonie wordt op gelost; een onvergelijkbare weelde, waardoor wij de oogen onwillekeurig sluiten en den mond tot een onmerkbaren glimlach samentrekken; een onver klaarbaar verwarren en vei mengen onzer denk beelden, bijkans een heerlijk insluimeren van ons denkvermogen; eene lentewarmte in het bloed; een helder besef van God, van een hemel; eene herinnering aan lang vervlogen genietingen; de weergalm der stemmen onzer afgestorven vrien den en geliefden; eene plotselinge spanning on zer zedelijke krachten, waardoor wij ons tot de grootste opofferingen voelen aangevuurd; eene heilige verrukking, welke ons de lippen sluit; een geheimzinnig streven om eiken toon en ieder ak koord aan te grijpen, vast te houden, in onze ziel te drukken en eindeloos te herhalen. Tooverkunst! waardoor de sterveling geregeerd en in zijne geestelijke bestanddeelen opgelost, verfijnd, veredeld wordt, gij verschaft een rein genot dat niet verbasterd wordt; doortintel, o! ge heimzinnige macht, ons wezen, en werp met uwe toonen, zoo vele koesterende stralen in onze harten waardoor godsdienst en deugd, uwe nabestaanden, frisscher bloesems dragen. Een advokaat, die zijne kostenrekening zou in leveren, werd door zijn klient, een bakker, ver zocht, die „zoo licht mogelijk te maken." „Dat moet gij tot uw meesterknecht zeggen," antwoord de de advokaat, „maar dat is de manier niet, waarop ik mijn brood maak." Twee officieren, die tegenover elkander aan een lange tafel zaten, geraakten onderling in twist. De driftigste zeide in een aanval van woede tot den ander: „als ik naast je zat zou ik je in je gezicht slaan, maar neem het woord voor de daad en beschouw den slag als ontvangen!" - „Mijnheer," zeide de andere bedaard, „als ik naast je zat, zou ik mijn degen door je lichaam stooten, houd je dus voor dood! Oeconumische sluitreden. Professor K. te P. had een zoon, die professor te L. was. Toen deze hem eens oin geld had geschreven, gaf hij hem het volgende korte antwoord; „O/1 een professor heeft geld, of hij heeft het niet. Heeft hij geld, dan behoeft gij het niet te vragenheeft hij het niet, dan kan ik het niet geven." Een boer passeerde het Leipziger theater en vroeg wat daar te kijken viel. Men antwoordde, dat er juist gala-voorstelling en dus geen vrije toegang was. Maar de boer dachtmet. geld komt men overal door. Hij trad de vestibule binnen. Een schildwacht wilde hem afwijzen, doch hij stopte dezen een thaler in de hand. De soldaat glimlachte en wees hem naar de overzij, waar een kameraad bij een andere deur was geposteerd-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2