NIEUWE Donderdag 22 Mel 1870. 4e Jaargang. No. 276. Vivisectie. BUI TE IV LAM). Een Nederlandsch Missionaris. Engeland. België. Duitschland. Zwitserland. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUBEAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. mm u. PRIJS DER ADVEBTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers K P P E R S LAUREY. Er wordt, vooral in het buitenland, een kruistocht gepredikt tegen de vivisectie. De natuuronderzoekers, inzonderheid de heelkundigen, nemen in het belang hun ner studiënproeven op levende dieren door het snijden, branden en door de aan wending van vergiften enz. ten einde daar door steunpunten te krijgen voor de in richting en de behandeling van het men- scbelijke lichaam. In Engeland heeft men reeds eene wet in t leven geroepen die ten doel heeft de beteugeling van proef nemingen op levende dieren. In Duitsch- land en ook in ons dierbaar vaderland vindt men eenige meedoogende zielen die iets dergelijks tot stand willen brengen. De zaak heeft echter twee zijden. Ieder geloovig Christen zal de woorden der Heilige Schrift behartigen: »de recht vaardige ontfermt zich ook over zijn vee.« Het getuigt voorzeker van gebrek aan ge voel, wanneer men de dieren kwelt, die in hunne lichamelijke samenstelling en in de uiting der smart zooveel overeenkomst heb ben met den redelijken mensch. Maar men neme zich wel in acht de diereu op den zelfden trap te verheffen waarop alleen de mensch kan staan. Voor vereeuigingen tot bescherming van dieren en ij veraars ,oor vivisectie-wetten koesteren wij een volko men wantrouwen. In de meeste gevallen moet men rekening houden met de over spanning en onwaarheid tier dierenbescher mers. Of het is een verkeerd geplaatst mede lijden van hen die zich het meedoogenloos ge slacht rundvee, de gruwzaam vetgevoederde gans en de levend gekookte kreeft met een gerust geweten goed laten smaken, maar aan eiken huilenden hond en aan elk last- trekkend paard een voorbeeld van barm hartigheid meenen te moeten constateeren. Of het is eene ongeloovige wereldbeschou wing die den mensch slechts voor een ge- perfectiouneerd dier, dus paarden, honden, ezels enz, als zijns gelijken aanziet en deze als gevoelige medebroeders weuscht behan deld te zien. Laten we ons in 's Hemels naam door zulke Darwinistische apenleeraars niets op den mouw doen spelden. Het dier is het FEU1LLE T ON. Vervolg. I)e eigenaars zoeken hun koeien uit, deelen in proportiën liet jong gefokte vee, zoeken ieder voor zich uit wit verhandelbaar is en zenden dan dit ter markt; terwijl de overigen weer in het wild gejaagd worden. Zoo zou een Hol- landsehe boer niet veel pleizier hebben en bang zijn veel te verliezen: en toch zegt men hier al gemeen dat zelden meer dan twee procent der koeien in de wildernis omkomt. Genoeg nu over de koeien. Wild is hier natuurlijk in overvloed, het is echter duidelijk dat men nabij den spoorweg slechts weinig ziet, daar de vuurwagens (zooals de Indianen zeggen) voor een oogenblik alles doet wegvluchten. Van alle kan ten van den weg ziet men center beenderen lig gen van buffels, herten, antilopen enz. somtijds van de paarden der ongelukkige emigranten, hoogstontwikkekle product uit het rijk der natuur, maar het heeft geen zelfbewustzijn en het is geen zelfgerechtigd wezen, maar even als steenen en planten een. zaak, die God voor 't gebruik en tot nut der mensch- heid heeft geschapen en die wij ten opzich te van ons zeiven en ter wille Gods niet moedwillig of met wreedheid moeten be handelen, waarvan wij echter elk verstan dig gebruik kunnen maken ten onzen nut te en zonder ons te storen aan gehuil of zenuwaandoeningen. Wij zullen niet ont kennen, dat in de behandeling der dieren nog veel kan verbeterd wordeu. Maar 't is, dunkt ous, meer rationeel dat wij daar mee zoolang wachten, tot dat er in de be handeling van menschen niets meer te ver beteren valt. Als een afgeleefd paard zich langs de straat voortsleept dan blijven er meedoogende zielen staan en zuchten: Ach, dat arme dier!« Maar ginds die oude, ar me, bleeke man die onder een zwai-en last gebukt gaat, of de teringachtige fabriek- werkster die met haar zwakke borst den geheelen dag in de stoffige en dompige at mosfeer der fabriek moet arbeiden, die on- gelukkigen wordeu niet gezien, men loopt ze voorbij zonder vereenigingen voor men- schenbescherming te stichten. Voor die- ren-asylen worden kolossale sommen be steed en over de vivisectie worden cou rant-artikelen en talrijke brochures ge schreven. Maar in plaats van over de heel kundige studiën op honden en konijnen, moesten die meedoogende zielen liever een boek schrijven over de wreedheden die de menschen aan hunne medemenschen be drijven. En die gruwelen geschieden niet met het doel voor eene ernstige studie, maar uit ijverzucht, veroverings - en heerschzucht, uit wraak en bloeddorst. De gruweldaden der Russen, Bulgaren, Moute- negrijnen en Turken liggen ons nog versch in het geheugen. Dat er nog een aantal despoten in de wereld zijn die er een tijd verdrijf van maken om menschenhoofdeu af te slaan alsof het vliegen waren, is van algemeene bekendheid. Nog korten tijd ge leden kwamen dienaangaande uit Birma de treurigste berichten. Koning Thibo heelt daar gruwzaam huisgehouden. Nadat hij zich dol prettig geamuseerd had met die vroeger deze woestijn per karavaan of door trokken of er zicli in begraven hebben. Zondag avond ten 8 uur waren wij te Grand. Island een station waar 25 minuten halt werd gehouden om te soupeeren en dus fl 2,50 „te verteereu. Alvorens wij van daar gingen, zagen wij ecu troep van top tot teen gewapende soldaten met geladen ge weren en enormeu voorraad cartouchen op den trein komen en in de bagagewagens op post staan. lederen avond kregen wij zulk een wacht bij ons om ons te kunnen verdedigen tg neen moge- lijken aanval van Indianen of treiuroovers. Ik dacht altijd aan het versje van den nachtwacht" „O! die lieve brave man, maakt dat 'k veilig slapen kan." Verbeeldt u dat nog geen drie maanden geleden een bende treinroovers vlak voor de brug de bouten had losgemaakt, waarmede twee rails aan elkaar zijn gekoppeld, zoo ook de krammen waarmede een der rails aan de houten dwars- leggers was gehecht; aan de rails zelve was een stevig eind ijzerdraad bevestigd, waarmede de schelmen op het oogenblik dat de machine op de dus losgemaakte rails moest komen, de rail het onthoofden zijner herauten eti met het werpen van lansen naar zijne ministers gaf hij bevel al zijne familieleden te slachten. Eerst moesten de slachtoffers processiesge- wijze langs hem heen trekken, om hunne opwachting te maken en toen begon de slachterij die eenige dagen duurde. Een der prinsen werd doodgezweept; mond en neus van een voormalig gouverneur wer den met buskruit gevuld en vervolgens werd de ongelukkige bij het vuur gebracht om daar te ontploffen; kleine kinderen wer den tegen de steenen muren geslingerd. De mishandelingen van vrouwen en meisjes zijn onbeschrijflijk. Vele door een slag in den hals of op het hoofd bewusteloos ge worden slachtoffers werden nog levend in eene groote kuil geworpen om onder de op lieu volgende lijken te stikken. Iutus- schen gaf een der ministers in het raoor- denaarspaleis het bevel voor een groot con cert, dat de angstkreten der ongelukkige slachtoffers moest verdo'oven. Wat dunkt u van zulke tooneelen, gij aan ziekelijke pliilantropie lijdende diereu- beschermers die tranen stort bij het uit roeien van wespennesten? Het zou ons te ver voeren wanneer wij hier het onafzien baar getal der wreedaardige en onmensehe- lijke handelingen wilden opsommen die dag iu dag uit in de hedendaagsche maatschap pij plaats vinden. Een ruim veld staat er ook nog open voor de bespreking van de verpleging der weezen, der zieken, krank zinnigen en ouden van dagen. De men- schenliefde heeft te dien opzichte nog lang niet haar culminatie-punt bereikt. Wellicht bespreken wij een en auder in een later hoofdartikel. Thans bepaalden wij ons tot het brandmerken der ziekelijke pliilantro pie die, eenzijdig als ze is, de vivisectie verbiedt en paleizen bouwt met badkamers, salons en conversatie-lokalen voor redelooze dieren, maar die den honger niet weet te stillen en het lijden niet weet te verzach ten van den naar Gods evenbeeld gescha pen natuurgenoot, deu mensch. Uit Lahore wordt aan the Standard ge meld, dat de maatregelen tot verzachting van onder de wielen uit meenden te trekken, zoodoende zou de geheele trein of te water gegaan zijn of zich verbrijzeld hebben tegen het opgaande werk of koker der brug. Door een duizendmaal geluk kig toeval werd in den vooravond (de personen trein moest daar midden in den nacht passeeren en... verongelukken) werd, zeg ik, in den vooravond dat gedeelte der lijn door slechts een man (wat anders in maanden misschien niet gebeurd) nage zien, die de bouten met alle haast zoo goed en kwaad als mogelijk was, heelt bevestigd en den ijzeren draad heeft afgesneden zoodat de personen trein passeerde niet wetende hoe dicht hij zijne ver nieling nabij is geweest. Gedurende onzen tocht is niets van dat alles gebeurd en ik sliep zoo gerust als of ik te huis op mijn kamer was. Maandag middag dineerden wij te Cheyenne (lastig uit te spreken voor een Hollander) en waren daar reeds 6041 voet boveu de oppervlakte der zee, en toch moest nu het eigenlijk beklimmen der bergen beginnen. Wij verliéten Cheyenne ten 2 uur en bereikte het toppint Shermanstation trn 3,50 ure en waren daar op een hoogte van deu hongersnood in Kashmir niet uitgevoerd zijn daar de veepest het grootste gedeelte van de voor het vervoer bestemde ossen heeft wegge rukt. De nood van de bevolking in Bashmir moet vreeselijk zijn. Te Leeds is een nieuw buskruit-verraad ontdekt. Iemand heeft zijn wraaklust trachten te koelendoor het doen springen van het kan tongerecht. De bode vond bij den zetel van den kantonrechter twee met kruit gevulde flesschen. Een spoor van kruit met luciferskoppen ver mengd werd dicht hij den stoel gevonden. De kantonrechter had er noodzakelijk op moeten trappen, met het gevolg dat het vuur aan de flesschen zou zijn medegedeeld en deze ongetwij feld de geheele zaal in de lucht zouden hebben doen springen. Daar dien dag een groot aantal menschen in de zaal verscheenbegrijpt men welke gevolgen de ontploffing zou gehad hebben. Justitie en politie zijn ijverig aan 't opsporen van den dader of van het complot van daders. Te Londen zijn, blijkens de registers der po litie, in 1878, 166 personen door overrijden ge dood en 3961 meer of minder gevaarlijk gekwetst. Onder de dooden waren 85 mannen, 13 vrouwen, 45 jongens en 23 meisjes. De burgemeester van Brussel, de heer Anspach is den 19cn Mei, 's morgens ten elf uur, over leden. De liberale partij verliest in hem een harer steunpilaren. Te Eisleben, in de Pruisische provincie Saksen heeft iemand in zijn tuin een peereboom gerooid en bij die gelegenheid 27,000 mark in gouden specie, in den grond bedolven, opgegraven. Te Altshausen, in Wurtemburg, liet verleden Zondag een vader zijn zoontje naar de kerk ten doop brengen, maar tot zijn verbazing kreeg hij een dochtertje uit dat bedehuis terug. De vader was met die verwisseling niet tevreden en ging met het kind naar den predikant, die hem na ijverige nasporingen ziju stamhouder terugbezorgde. Bij de commissie belast met het onderzoek der woekerquaestie, zijn reeds vier voorstellen inge diend, en wel een van den nationaal-liberalen afgevaardigde Dreyer, een van den afgevaardigde Reichensperger-Olpe, een derde van den oud conservatieven afgevaardigden von Gesz en dr. von Schwartze, en een vierde van den conservatieven afgevaardigde von Kleist-Retzow. Bij de gisteren gehouden volksstemming is het wetsontwerp tot wederinvoering van de doodstrat aangenomen met 191197 stemmen; tegen het ontwerp verklaarden zich 177263 stemmen. 8242 voet boven de oppervlakte der zee, zoodat wij in twee uren tijds 2200 voet waren gestegen en dat voor een lange trein met slechts twee locomotieven. Verder of liever nu omlaag. Boven op het toppunt stonden wij vijf minuten stil en alle reizigers haastten zich oin even een voet neer te zetten op den top van het Rotsgebergte. De rotsen zijn allen rood; een soort granietsteen op andere plaatsen goudsteen. Boven op den top vonden wij even als op andere plaatsen zeer veel schelpen en overblijfselen van zeedieren; een be wijs dus dat hier eenmaal water en wel veel water was, in andere woorden een bewijs voor den zondvloed. In het voorbijgaan zij gezegd dat het vreeselijk koud was en er een massa sneeuw lag. Overal aan den weg zijn sneeuwschermen (snowshits) een soort van houten tunnels, op die plaatsen waar de sneeuw het meest door de bergen jaagt. Laat mij aangaande het hoogste punt Sherman uit mijn gidsboek u eenige regelen vertalen, er staat aldus (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1